LEIDE 'Zekerheid voor minima' IJrAl WD Zomervooraeel boos: 'Wethouder breekt beloftes' LEIDEN REGIO Leidse politici teleurgesteld in vrouwelijke Kamerleden Lakenhal-directeur toch optimistisch over plannen I s - ABONNEE. II ïm Gentrum Leidsch iDagblad Koud!' 5Liever nog vandaag dan morgen betaald parkeren' tbreiding rijnhof gonnen STELLING 1 t schoolreisje iioet worden geschaft. Reeds betaald parkeren Mogelijke uitbreiding Willem de Zwijger/aan Plesmanlaan Hoge Rijndijk Haagweg i kwartier Tuinstad wijk donderdag 17juni 2OO4 door Robbert Minkhorst leiden - GroenLinks wil er zeker van zijn dat Leiden aan minima een vergoeding uitkeert als zij door de bezuinigingen van de gemeente 'onevenredig hard ge raakt worden'. De partij dient daar vanavond een voorstel over in bij de gemeenteraad. Het is nog twijfelachtig of de partij vol doende steun krijgt. GroenLinks wil een deel van het - voor Leidse begrippen riante - overschot op de jaarrekening gebruiken om een spaarpot voor de minima te maken. Lei den heeft in 2003 zo'n elf mil joen euro overgehouden. Die meevaller was voor het leeu wendeel eenmalig. Het college stelt voor om het meeste geld te gebruiken om de algemene fi nanciële reserve op peil te brengen. Die ligt nu fors onder het ooit afgesproken minimum van tien miljoen euro. GroenLinks vindt dat voor een deel oneerlijk en onterecht. De komst van de nieuwe Wet Werk en Bijstand brengt grote finan ciële risico's voor gemeenten met zich mee; als onverhoopt het aantal uitkeringsgerechtig den toeneemt, draaien zij zelf op voor de extra kosten. Voor heen betaalde het rijk die. Nou wil het toeval dat Leiden in 2003 geld voor uitkeringen heeft overgehouden. De partij wil dat geld, ruim anderhalf miljoen euro, nu veiligstellen. Het amendement dat Groen Links overweegt vanavond in te dienen, staat al op de website van de PvdA. Daar is het door de opsteller, vice-fractievoorzit- ter Geraldine Pieterse, zelf op gezet. Ze reageert op de reactie van wethouder Ron Hillebrand, die op zijn beurt inging op de aankondiging van dat voorstel in deze krant. Hillebrand vindt een aparte reserve voor minima onnodig, omdat volgens hem het college van B en W bij te genvallers een beroep zal doen op de algemene reserve. Pieterse en haar fractiegenoten zijn daar niet gerust op. „We lo pen het risico dat bij te weinig geld het behoorlijk uitgeklede minimabeleid dat we nog heb ben, ook de nek wordt omge draaid." Ze nodigt PvdA'ers 'nadrukkelijk uit mee te teke nen'. Het voorstel verwijst naar de belofte van het college om minima te ontzien. Op dit mo ment is alleen geen geld be schikbaar; GroenLinks wil boter bij de vis. Fractievoorzitter Ge rard van Hees: „Als je geld niet oormerkt, heb je minder grip op wat ermee gebeurt. Als er gens tekorten ontstaan, wordt al gauw gekeken of je niet kunt bezuinigen." Met een sociaal fonds hoopt de partij dat laatste ook te voorkomen. Het is de vraag of PvdA-raadsle- den 'meetekenen'. Fractieleider Conny Broeyer: -„Het lijkt mij niet nodig. Volgens mij hebben we voldoende toezeggingen." Ze houdt dë deur voor Groen Links wel open. „Mogelijk hoor ik vanavond nieuws. Ik ben ook benieuwd naar de reactie van het college." Ze is het met GroenLinks eens dat minima recht hebben op een vergoe ding, als ze inkomen verliezen. De WD en het CDA zullen het voorstel van GroenLinks niet steunen. Beide fracties maken de algemene reserve liever nog groter. „Onze huidige situatie is niet echt rooskleurig", moti veert WD-voorman Leendert de Lange. Leiden loopt nog gro te risico's - en ja, ook bij de Wet Werk en Bijstand. Voor De Lan ge is een reserve van tien mil joen 'het absolute minimum'. „GroenLinks schiet zichzelf in de voet en dat moet je niet doen", reageert Wim Bleijie van het CDA. „Als bij de nieuwe wet een tekort ontstaat, kan de wet houder überhaupt in die veel grotere pot graaien. Dat com mitment is er. Waarom zou je jezelf dan beperken tot ander half miljoen?" vervolg van voorpagina leiden - 'Lastig en vervelend' noemt de initiatiefgroep de periode waarin af en aan Leid se politici tijdelijk afzwaaiden. Sinds september vorig jaar zijn twee wethouders op nieuw vader geworden en zijn vijf raadsleden bevallen; één van de baby's is nog eens het product van twee D66'ers: Ar thur Stoffels en Anneloes Wassenaar. Alleen Sabine Ver schoor is nog in verwachting. Zij is in september uitgere kend. Uit hun verklaring blijkt dat de Leidse politici teleurgesteld zijn in de vrouwelijke Kamer leden. Toen Femke Halsema (GroenLinks) in verwachting raakte, klaagde zij ook over een gebrekkige regeling. „Ze beginnen er altijd over, maar als ze zijn teruggekeerd, vin den ze het kennelijk wel best", zegt PvdA-raadslid Marije van den Berg. Zij en de anderen hopen dat de Kamer hun plei dooi aangrijpt om in elk geval voor raadsleden alvast een verlofregeling in te stellen. De Kamer behandelt vandaag de Gemeentewet. PvdA-raadslid Marije van den Berg, die op 6 april beviel van dochter Lina: „Bij mij in de Pvda ging het dan nog maar om één van de acht raadsle den. Bij GroenLinks waren het er drie van de zes. De fractie heeft een stem minder en er zijn twee handen minder om het werk te verrichten. GroenLinks-voorman Gerard van Hees vindt dat zijn club zich er aardig doorheen heeft geslagen. „Er moet harder ge werkt worden. Je voelt het wel, we hebben ook hulp van extra fractie-assistenten ingeroe pen, maar bij spannende stemmingen moeten de raadsleden wel stand by staan. Ik kan bellen en zeggen: je moet nü komen. Alleen kun je met goed fatsoen niet meer 's nachts om half twee bellen." Van Hees is het overigens vol ledig eens met het zestal. De raadsleden waarschuwen dat slechte arbeidsvoorwaar den mensen afschrikken om het volk te vertegenwoordi gen. Bovendien betaalt Leiden nu 'een hoge prijs' voor de verjonging en 'vervrouwelij king' van de gemeenteraad. In een verklaring die de politici aan leden van de vaste Kamer commissie voor Binnenlandse Zaken overhandigen, wijzen ze erop dat 'je obstakels moet wegnemen' eer volksvertegen woordigingen 'een goede af spiegeling zijn van de bevol king'. „Kennelijk bestaat nog altijd het beeld van de manne lijke, blanke vutter", zegt Van den Berg, zelf 29. door Robbert Minkhorst leiden - Buurtreferenda over betaald parkeren buiten de sin gels in Leiden zijn voor de WD onacceptabel. Volgens de coali tiepartij breekt wethouder Ruud Hessing van verkeer be loftes uit het collegeprogram ma. Ook het CDA heeft kritiek op het plan. Sinds buiten de singels ook be taald parkeren in Vreewijk is ingevoerd, kampt de wijk die ernaast ligt, de Tuinstadwijk, met toenemende overlast. Vol gens het college speelt dezelfde problematiek inmiddels ook in Transvaal, en in delen van het Haagwegkwartier en de Burge meesters- en Professorenwijk. Daarom willen burgemeester en wethouders inwoners uit die buurten ook ondervragen. De uitkomst van deze minireferen- da is bepalend. Hessing begaat een grote fout als hij enquêtes in delen van wijken wil gaan houden. „Het is een onzalig idee. Het is bord- voor-je-kopbeleid", zegt WD- raadslid Arend-Jan Sleijster. „Onder mijn kussen ligt een collegeprogramma en daar staat een hele duidelijke af spraak in: er wordt ruimte ge boden aan dit soort enquêtes, maar alleen in een hele wijk. Wij staan voor een hele wijk, niet voor een deelbelang van een minibuurtje of een paar straten." Bovendien komt de tactiek van de wethouder uit op één van verdeel en heers, meent hij. Delen van wijken worden tegen elkaar opgezet. Mensen die klachten hebben, zullen in stemmen, terwijl twee straten verderop de problemen moge lijk in het geheel niet spelen. Vervolgens verplaatst de over last zich omdat in die straten geen parkeerenquête wordt ge houden. Dat is de olievlek waar ook Lin da Lieverse van oppositiepartij CDA voor waarschuwt. Zij is sceptisch over het plan. Vol gens het CDA staat *of valt het parkeerbeleid bij een goede, overkoepelende organisatie, die het parkeren in Leiden 'hel der en duidelijk' zal maken. „En verder vind ik ervan dat de wethouder dubbel bezig is, want hij haalt keer op keer be wonersplaatsen in de binnen stad weg. Dat gaat steeds met tientallen. Bezoekers komen in de problemen en gaan zoeken. Het verwijssysteem werkt niet goed en er is een tekort aan plaatsen. Dat is de belangrijk ste oorzaak van het probleem dat mensen net buiten de sin gels parkeren." wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad door Rody van der Pols en Theo de With leiden - Jetteke Bolten, directeur van Stedelijk Museum De Lakenhal in Leiden, is optimistisch over de plannen voor het 'Kijkplein' aan de Lammermarkt. Hoewel het ambitieuze project voor een nieuw uitgaansgebied en een grotere Lakenhal fors is uitgekleed, biedt het in haar ogen nog steeds 'mooie kansen'. Volgens het college van B en W was het oorspronkelij ke voorstel van wethouder Ron Hillebrand en voorma lig wethouder Alexander Pechtold veel te duur en am bitieus. De aangepaste versie is 6,5 miljoen euro goed koper, waarmee het financieel tekort op het Kijkplein slinkt tot 3,5 miljoen euro. In de nieuwe plannen is het vooral De Lakenhal waar op fiks bezuinigd wordt. In plaats van 4.000 vierkante meter krijgt het museum nu nog maar een uitbreiding van 3.000 vierkante meter. „Maar dat is nog steeds heel vorstelijk", oordeelt Bolten. „Genoeg om onze plannen te realiseren." De museumdirecteur zegt nog steeds 'heel gelukkig' te zijn met de plannen. De Lakenhal heeft al jaren drin gend een opknapbeurt nodig. Met dit voorstel van het college wordt de verbouwing alweer een stuk concre ter, stelt zij tevreden vast. Momenteel barst het slecht onderhouden museum uit zijn voegen. Omdat de de pots ver onder de maat zijn, huurt De Lakenhal ruimte in Den Haag. Het museum zou eerst een eigen, ondergronds depot krijgen. Dat gaat niet door, omdat het veel te kostbaar is volgens het college. Bolten vindt het niet erg. „Ster ker nog: als je je collectie ondergronds opslaat, loop je een veel groter risico dat er zaken beschadigd raken bij calamiteiten. Hopelijk krijgen we straks in het museum een ruimte voor onze meest kwetsbare objecten. De rest moet dan extern opgeslagen worden." Bolten vindt het 'prijzenswaardig' dat het college on danks de aanpassingen de fundamenten van het 'Kijk plein' overeind heeft gehouden. „De parkeergarage bij Molen De Valk, de opknapbeurt van de Beestenmarkt, het Scheltemacomplex, dat blijft allemaal overeind. Ik vind het nog steeds een mooi plan." Ook theatermaker Paul Koek uit Roelofarendsveen is erg blij met het huidige voorstel. Het college wil hem met zijn Veenfabriek een plekje geven in het Schelte macomplex aan de Oude Singel. Hij wil zich graag met zijn nieuwe ensemble in Leiden vestigen. De Raad van Cultuur adviseerde onlangs Koek een bedrag van 600.000 euro toe te kennen voor zijn plannen. De voor malig artistiek leider van theatergroep Hollandia wil een soort theaterwerkplaats creëren, waarbij jonge kunstenaars en studenten van de Faculteit der Kunsten worden betrokken. „Wethouder Hessing is voortvarend te werk gegaan en het gaat de goede kant op", zegt de theatermaker. Dat hij het Scheltemacomplex moet delen met De Laken hal vindt Koek geen enkel probleem. „Het gebouw is groot genoeg. Bovendien wil ik bij mijn manier van theatermaken graag andere disciplines als muziek en beeldende kunst betrekken. Het bijt elkaar dus hele maal niet. Integendeel, De Lakenhal en de Veenfabriek kunnen elkaar versterken." Speciaal voor als abonnee vai^ Leidsch Dagblad, hebben wij maar liefst 6 weken lang aantrekkelijke zomerse aanbiedingen. extra voordelig op uitl Daarnaast maakt u als trouwe abonnee wekelijks kans op gratis toegangskaarten voor attractieparken en musea. Volgende week vindt u de eerste pagina Abonnee Zomervoordeel in de krant! Mijn wereld, mijn krant. kapot! Bel: 589 88 87 ma GLAS- EN SCHILDERWERKEN Verdeelde reacties op plan referenda door Eric-Jan Berendsen leiden - Tachtig procent van de bewoners van delen van de Zeemanlaan, de Lorentzkade en de Lammenschansweg is voor betaald parkeren in hun buurt. Dat zegt R. Veeger, die op de Lammenschansweg naast de Petruskerk woont. Met een aantal medebewoners heeft hij vorig jaar huis aan huis een enquête gehouden onder de bewoners van de zo geheten Kropholler-driehoek. „En voor wat de meeste bewo ners betreft, is het liever van daag dan morgen betaald par keren. De overlast van gepar keerde auto's is hier namelijk heel groot", aldus Veeger. Hij reageert hiermee op de plannen van de gemeente om mogelijk betaald parkeren in te voeren in wijken rond het cen trum. Via wijkreferenda wil Lei den de mening van bewoners peilen. Het gaat om het noor delijk deel van Tuinstadwijk, het Haagwegkwartier-Noord, een deel van de Burgemees- terswijk en Transvaal. Als het aan Veeger ligt, hoeven de ge meentelijke enquêteurs een deel van de Lammenschans weg en omgeving niet aan te doen. „De stemming is hier duidelijk. Onze enige angst is dat de uitslag van een referen dum bij ons in de buurt wordt gekoppeld aan een referendum in bijvoorbeeld Tuinstadwijk. Dan bestaat de kans dat de re sultaten uit onze buurt verwa teren." Ook aan de Cronestein- kade is de overlast van gepar keerde auto's groot, laat een bewoonster weten. „En ik wil best betalen voor een vergun ning, maar dan wil ik wel de garantie dat er plek is." Als een meerderheid in die buurten zich uitspreekt voor betaald parkeren, breidt het re- strictiegebied zich uit naar het zuiden en het zuidoosten van het centrum. Het wordt dan begrensd door de spoorlijnen naar Den Haag en Utrecht, de Oude Rijn, de Churchilllaan, de Toussaintkade, Vreewijk, de Stadhouderslaan, de Koningin- nelaan, Zeemanlaan en Thor- beckestraat. De middenstand net buiten het gebied waar door de gemeente misschien betaald parkeren wordt ingevoerd, is furieus. In voering van betaald parkeren in een deel van de Burgemees- terswijk zou de doodsteek voor een aantal winkels kunnen be tekenen, zo vrezen zij. Volgens P. van den Elshout van banket bakkerij Kallenberg aan de Lammenschansweg waar, als de plannen doorgaan, net geen betaald parkeren komt, wordt het parkeerprobleem door de gemeente verschoven naar an dere buurten. „Dit levert voor ons alleen maar ellende op. Vooral op zaterdag staat het hier nu al vol met geparkeerde auto's. Dat betekent dat mijn klanten dubbel moeten gaan parkeren en dat kost mij om zet. In deze tijd waarin ieder een moet bezuinigen, nemen de bewoners niet allemaal een parkeervergunning. Nee, zij zetten hun auto in een gebied waar je nog wel gratis kunt par keren en lopen een paar hon derd meter. En die auto's ko men uitgerekend bij ons voor de deur te staan met alle gevol gen van dien." Ook bij slagerij Ed Nozeman aan de Van 't Hoffstraat ziet het personeel invoering van be taald parkeren niet zitten. „We zitten hier net buiten dat ge bied", aldus Nozeman senior. „Dat betekent dus parkeerover last terwijl wij ook veel klanten van buiten deze buurt hebben. Mensen uit Leiderdorp, Oegst- geest of de Merenwijk en dat zijn vaak grote klanten. Het be tekent dat als zij hier een of twee keer komen en zij kunnen hun auto niet kwijt dat je ze niet meer terug ziet. En omdat dit toch al moeilijke tijden zijn, kunnen we dat er nou net niet bijhebben. Zijn er nog niet ge noeg slagerijen verdwenen?" (advertentie) iDe uitbreiding van be- iaats Rhijnhof is begon- let een shovel verplaatste wethouder Rogier van der (stedelijk beheer) gister- !g de eerste kuub zand. In juvve gedeelte, waar vroe- je volkstuinen van het lex Veldheim lagen, ko- eldergraven, eigen graven ii islamitische hoek waar erledenen richting Mekka irde worden besteld. Het [wordt aangelegd in cir- - mige terrasbouw. In het en komt een grote vijver, look de bestaande water- wordt vergroot. Het is de ling dat na de nodige issingen van de huidige ngstruimte er uitzicht op I rater ontstaat. Het aantal erplaatsen wordt uitge- en de afbakening tussen i graafplaats en Holiday Inn n hoge bomenrijen, hees- ®n struiken. t (advertentie) Geef uw mening leidschdagblad.nl De Tuinstadwijk, Transvaal, het Haagwegkwartier en de Burgemeesters- en Professorenwijk: (delen van) wijken waar burgemeester en wet houders minireferenda willen houden. WD'er Sleijster vindt verder dat het voorstel niet of nauwe lijks is doordacht. „Voor een deel slaat hij maar een slag in de lucht." Hij eist een 'veel be ter, integraal plan'. Hij noemt het wonderlijk dat in het huidi ge parkeerbeleid nooit eerder in het Haagwegkwartier een enquête zelfs is overwogen, maar daar nu wel wordt gehou den. De gemeente zou ook het huidige parkeergedrag van buurtbewoners en anderen moeten onderzoeken en zich meer moeten verdiepen in hun klachten. Hijzelf liep dinsdagavond de oud-voorzitter van Tuinstad te gen het lijf en zij verzekerde hem dat de hele wijk nog steeds tégen betaald parkeren is. Ze vreest dat de wijk op draait voor de overlast van en kelen. „Het doet mij ook het ergste vermoeden", verklaart Sleijster. „Ik ben er hoogstverbaasd over. Dit is niet liberaal en net jes. Onacceptabel, ja. Ik houd me gewoon aan afspraken. Al leen met hele sterke redenen mag je daarvan afwijken. Ik heb ze niet gehoord. En dat is vreemd, want ik ken Hessing als een man een man, een woord een woord." Coalitiegenoot GroenLinks vindt Hessings voorstel 'alleen maar verstandig'. Van de partij zouden méér straten per wijk ook mogen. „Ik vind het prima als ze in grotere delen kunnen worden gehouden", zegt raads lid Yvonne van Delft. „Ik zou dat vooral doen. Gemeente grond is schaars. Die mag je voor een tijdje huren." Zij is verrast over de opstelling van de WD. „Dit hebben de wethouder en zijn voorganger, Alexander Pechtold, al een tijd je geleden gezegd, zij het alleen voor een deel in Tuinstadwijk. De WD is er toen gewoon in meegegaan." platform voor onderzoekers automonteurs ik neem een vast nnement en ontvang J 2 weken gratis! spaar ik als vaste makkelijk (en snel) voor f Bros. ontbijtservies! I 56.20) 56,70) MAT 1 I

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1