Eerste plan: 9/11 met tien vliegtuigen 79® BUITENLAND Oliesector voornaamste doelwit van Iraakse opstandelingen Vlaams Blok mag meepraten over regioregering Proces Chodorkovski weer uitgesteld Colombiaanse rebellen richten bloedbad aan 15 Jaar dwangarbeid voor Mullah Krekar Iran dreigt opnieuw uranium te verrijken CIA en FBI ook doelwit mdganger t betalen OKN - Duitse reddings- hebben een man een gvan 12.000 euro ge teerd, omdat hij deed dood was. Hij zette een in scène, zodat hij on- jrd een maand bij zijn ge- kon doorbrengen. De perdween midden februa- üet zijn motorfiets met de motor achter op de oe- neen rivier. Brandweer litie vreesden een geval ■kdrinking en zochten we- ng naar een lichaam.De iteiten eisen terugbetaling gemaakte kosten. oenen bijen ermen uit ian - Een ongeluk met achtwagen die honder- ijenkorven vervoerde a de Amerikaanse staat pavoor grote chaos ge- De wagen sloeg op een tegover de kop, waardoor verm van miljoenen bijen ram. De chauffeur van de twagen moest om uit zijn ete komen de voorruit in- enwerd toen aangevallen de bijen. Hij wist weg te ji en werd door voorbij- is opgepikt en naar het ïhuis gebracht. „Ik ben ooit zo bang geweest", zei .jarige Lane Miller. jnog stil in Ik Dutroux Li/aarlen - De jury in de [Dutroux zal op zijn jstvandaag uitspraak doen Ue 243 schuldvragen. De fcak zou oorspronkelijk Pag of gisteren worden ge- IDe twaalf juryleden heb- Jhter zo veel tijd nodig linn beraadslagingen dat Igisteravond nog niet tot Btspraak kwamen. De bte problemen zijn er met jlvraag nr. 57, die gaat [Ée betrokkenheid van me- Idachte Michel Nihoul bij Jvoering van het meisje JaDelhez. hter bekent |it kinderporno - Een voormalige Britse irheeft gisteren bekend ilijke foto's van een min- jige te hebben gemaakt en len pornografische foto's ige jongens van internet [ben gehaald. De 69-jarige David Selwood, nam deze maand ontslag in nd met de affaire. Volgen- land krijgt hij een straf n overleden na uit politiebus irpen - In Antwerpen is meen man overleden die week in het ziekenhuis pgenomen na een val uit DÜtiebusje na zijn arresta- politie vermoedt dat de Jantis mishandeld door igenten. Tegen het twee- '~i een disciplinair onderzoek ij leid. Voorbijgangers von- i geboeide arrestant vori- ikop straat in coma. ige straf voor l-paintballers Undria - Een Amerikaanse din die enkele dagen na de agenvan 11 september ten vliegtuig naar Pakistan j om aan de zijde van de in te strijden, is dinsdag nj lenslang veroordeeld. Een Ie beklaagde kreeg 85 jaar igenisstraf, een derde acht ,n i De drie Amerikanen zou- een 'jihad-netwerk' hebben md. Ze oefenden voor heilige oorlog tegen de «figde Staten door elkaar in in Virginia met verf- ïetjes te beschieten. [■jarige maakt chutesprong Een 101-jarige Austra- ift gisteren het record lutespringen op je oude net zeven jaar scherper d. Na het verliezen van tddenschap met vrienden gde 101-jaar oude Frank pp mim drie kilometer «uit een vliegtuig. Voor bekend is Moody de oud- ens die ooit een parachu- 'ng heeft gemaakt. Het 'ecord stond op naam on Noor, die in 1999 op 'ge leeftijd een sprong te. 'hts wil boycot hrenheit 9/11' J INcton - Verscheidene - feanse conservatieve «ringen willen voorko mt de film 'Fahrenheit van regisseur Michael r e in Amerikaanse biosco- oat draaien. Op het inter- 'culeren petities waarin i gedreigd met een boycot istnbuteurs Lions Gate en Hjj "bioscopen die de film "en. „Michael Moore is ij/j dig aan hoogverraad", al- !*i< 'nservativepetitions.com. donderdag 17juni 2004 bagdad/anp - Iraakse opstandelingen lijken steeds vaker de oliesector in het land te kie zen als doelwit om zo Irak financieel zo hard mogelijk te treffen. Maandag en dinsdag pleegden rebellen op twee plaatsen aanslagen op belangrijke oliepijpleidingen en richtten veel schade aan aan het netwerk. Gistermor gen vond ook de veiligheidschef voor het Iraakse oliewezen in Noord-Irak de dood door een moordaanslag. Veiligheidschef Talabani, een familielid van de invloedrijke Koerdische leider Jalal Tala bani, vormde een belangrijke schakel tussen de Amerikaanse troepen in Irak, de NOC en de beveiligingsfirma Erinys in hun poging de olievelden in het noorden te beschermen. De beveiliging van olieinstallaties heeft tot nog toe weinig succes gehad. Sinds 1 juni hebben opstandelingen minstens vijf aanslagen gepleegd op oliepijpleidingen in Irak. Afgelopen week troffen explosies in het zuiden van het land de belangrijkste ver binding naar de olieterminal van Basra. De explosie sneed de toevoer van het 'zwarte goud' af naar de overslagplaats Faw. De ex portcapaciteit van Irak is volgens experts door de aanslag met tweederde afgenomen van 1,7 miljoen naar 500.000 vaten per dag. Het kan een dag of tien duren voordat er weer olie door de leidingen stroomt, meldt de BBC. De Iraakse interim-premier Iyad Allawi schat dat de aanvallen op het netwerk van oliepijp leidingen het land al 'meer dan 200 miljoen dollar heeft gekost'. De olie-export vanuit de noordelijke Iraakse velden via de Turkse havenstad Ceyhan kampt al langer met grote problemen. Door herhaaldelijke sabotage heeft de oliestroom sinds het einde van de oorlog ruim een jaar geleden vrijwel continu stilgelegen. Dinsdag avond deed zich weer een explosie voor tus sen Dibis en een pompstation bij Kirkuk. Vol gens ooggetuigen staat de pijpleiding nog steeds in brand. Irak is voor zijn inkomsten voor 90 procent afhankelijk van de export van ruwe olie. Om die veilig te stellen, is een veiligheidsmacht van 14.000 man in het leven geroepen. Die in spanningen zijn tot nog toe grotendeels vruchteloos gebleken. De belofte van de nieu we minister van Olie, Thamir Ghadbhan, om voor 30 juni twee miljoen vaten per dag te ex porteren, is door de jongste aanslagen on haalbaar geworden. Een groep die wordt geleid door Abu Musab al-Zarqawi eiste dinsdag de verantwoordelijk heid op voor de zelfmoordaanslag in Bagdad die maandag dertien mensen, voornamelijk burgers, het leven koste. Washington be schouwt de Jordaniër Al-Zarqawi als de leider van al-Qaeda in Irak. Amerikaanse militairen die binnenkort worden geleid door generaal Casey - de opvolger van generaal Sanchez als bevelhebber in Irak - maken naarstig jacht op de terroristenleider. bogota/anp-efe - Gewapende leden van de Colombiaanse re bellengroep FARC hebben in de noordoostelijke regio Norte de Santander een bloedbad aange richt onder een gemeenschap van cocaboeren. Volgens een politiecommandant beschoten tientallen rebellen de telers van cocaplanten in een nachtelijke actie. Er vielen zeker 34 doden. Lokale functionarissen zeiden gisteren dat de cocaboeren werkten in opdracht van recht se paramilitairen, de vijanden van de rebellen. Colombia is al tientallen jaren in de ban van een burgeroorlog, die al aan zeker 200.000 men sen het leven heeft gekost. De strijdende partijen zijn twee linkse rebellengroepen - FARC en ELN - die flink in de drugs handel zitten, rechtse paramili tairen die in opdracht van drugsbaronnen en grootgrond bezitters vechten tegen de re bellen, en de strijdkrachten. Die zijn er weer geregeld van be ticht de paramilitairen een handje te helpen. Pogingen om vredesakkoorden te sluiten, zijn tot dusver niet succesvol. Drie Ieren die sinds 2001 in Co lombia vastzaten op verdenking van steun aan de FARC, zijn dinsdag vrijgelaten. Martin Mc- Cauley, James Monoghan en Nial Connolly werden ervan verdacht lid te zijn van het Iers Republikeinse Leger (IRA). De autoriteiten dachten in 2001 dat zij een link tussen IRA en FARC hadden ontdekt. De Ieren zou den de Colombianen les heb ben gegeven in het maken van autobommen. Die aanklachten zijn nu geseponeerd. amman/anp-afp - Een Jordaan se rechter heeft de Iraaks-Koer- dische Mullah Krekar gisteren bij verstek veroordeeld tot vijf tien jaar dwangarbeid. De in Noorwegen wonende leider van de radicale Ansar al-Islam is schuldig bevonden aan terro risme en steun aan al-Qaeda. Het proces tegen Krekar maakte deel uit van een massaproces tegen in totaal vijftien personen van wie er slechts één aanwezig was in de rechtszaal. Ahmad al- Riyati was de enige beklaagde die voor de rechters stond. Hij kreeg net als Krekar en zeven anderen vijftien jaar opgelegd. De aanklachten tegen de overi ge zes werden ingetrokken om dat zij zijn overleden. Ahmad al-Riyati hoeft van de president van de rechtbank niet zijn volledige straf uit te zitten. Krekar heeft altijd alle banden met terrorisme ontkend. Sinds 1991 woont hij in Noorwegen als vluchteling. Onlangs kende het gerechtshof in Amsterdam Krekar een schadevergoeding toe, omdat hij enkele maanden lang ten onrechte in het huis van bewaring in Vught heeft ge zeten op verdenking van heroï nehandel. Hij was op Schiphol op verzoek van de Jordaanse autoriteiten gearresteerd tij dens een tussenstop. teheran/anp-rtr-afp - Iran be gint mogelijk weer met het ver rijken van uranium als de IAEA niet afziet van een resolutie waarin Iran wordt veroordeeld wegens gebrekkige samenwer king. Die waarschuwing deed de Iraanse president Khatami gisteren. Khatami omschreef de resolutie die is voorbereid door Groot- Brittannië, Frankrijk en Duits land als 'erg slecht'. Hij liet dinsdag al in een brief weten dat de drie Europese landen onder een hoedje spelen met de Verenigde Staten. In de ontwerpresolutie van de drie Europese landen staat dat er een grondiger onderzoek naar Irans nucleaire wapenpro gramma moet komen. Maan dag kwam IAEA-topman Mo hammed el-Baradei met harde kritiek. De manier waarop Iran samenwerkt met VN-inspec teurs tot nu toe noemde hij 'niet erg bevredigend'. De in specteurs weten nog steeds niet met zekerheid of Teheran alle activiteiten die verband houden met het verrijken van uranium volledig hebben gerapporteerd. De VS denken dat het Iran kernwapens ontwikkelt. Tehe ran zegt zijn nucleaire pro gramma alleen aan te wenden voor civiele doeleinden. Bruce DeCell, schoonvader van een van de slachtoffers van de aanslag op het World Trade Centre, kwam met een herinnering aan de ramp naar de hoorzitting van de commissie. Foto: Reuters/Larry Downing door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Als het aan de be denker van de aanslagen in de VS op n september 2001 had ge legen, waren die dag niet vier maar tien vliegtuigen gekaapt. Dat blijkt uit een tussentijds rap port van de Amerikaanse onder zoekscommissie naar het drama. Die vliegtuigen moesten zich zo wel aan de oost- als de westkust van de Verenigde Staten in kern centrales en belangrijke gebou wen boren, zoals de hoofdkwar tieren van CIA en FBI. Op één vliegtuig na, aldus het rapport. Dat wilde 'meester brein' Khalid Sheikh Moham med zelf besturen, en na alle mannelijke inzittenden te heb ben gedood neerzetten op een Amerikaanse luchthaven om een verklaring af te leggen. Dat idee ging echter niet door om dat al-Qaeda-leider Osama bin Laden het schrapte. Het plan voor de aanslagen op New York en Washington was langdurig voorbereid, maar de uitvoering was niet zo perfect als het catastrofale resultaat doet vermoeden, aldus de com missie. Er was onenigheid tus sen de twee belangrijkste in de VS geïnfiltreerde terroristen, verschillende kapers vielen af en in de top van al-Qaeda wa ren er meningsverschillen. De reconstructie van de onaf hankelijke 11 -septembercom- missie is gebaseerd op FBI-dos siers, analyses van inlichtingen organisaties en verhoren van gevangen al-Qaeda-terroristen. Khalid Sheikh Mohammed liep al sinds 1996 rond met het idee voor aanvallen met gekaapte vliegtuigen, maar pas drie jaar later werd er werk van gemaakt. Omdat het aangewezen kapers uit Jemen niet lukte een Ameri kaans visum te krijgen, besloot Mohammed tegelijkertijd aan slagen uit te voeren in de VS en in Zuidoost-Azië. Daar moesten vliegtuigen in de lucht tot ont ploffing worden gebracht. Bin Laden schrapte dat deel van het plan echter ook, omdat hij het moeilijk synchroon uit te voe ren vond. Verder blijkt uit het tussenrap port dat Osama bin Laden zelf nauw betrokken was bij de keu ze van de kapers, en dat hij er vanaf 2000 bij Sheikh Moham med op aandrong de aanslagen versneld uit te voeren. Maar de ze hield de boot af, omdat de kapers nog niet klaar waren voor de klus. Volgens het rapport had een van de kapers met vliegerva- ring, Ziad Jarrah, problemen met de operationele leider van de aanslagen Mohamed Atta. Zacarias Moussaoui, die vlak voor 11 september werd opge pakt en in de VS in de cel zit, zou de plaatsvervanger van Jar rah zijn geweest als deze alsnog had afgehaakt. In een ander gisteren gepresen teerd tussenrapport stelt de commissie dat er geen overtui gend bewijs is voor Iraakse be trokkenheid bij het al-Qaeda- complot om aanslagen te ple gen in de VS. De commissie concludeert dat Mohamed Atta geen ontmoeting heeft gehad met een Iraakse inlichtingenof ficier, zoals wel is beweerd. De commissie presenteert vol gende maand haar eindrapport. brussel - Voorzitter Leterme van de Vlaamse christen-demo craten (CD&V) nodigt het ex treemrechtse Vlaams Blok uit voor een „informatieronde" om te komen tot een nieuwe regio- regering. Volgens Leterme is het nadrukkelijk niet de bedoe ling om met de partij te gaan regeren. „Uit respect voor de 980.000 mensen die zondag op het Blok hebben gestemd" wil hij wel weten hoe de partij denkt over bepaalde beleids punten. „Er is een verduidelijking van bepaalde standpunten nodig", aldus Leterme. Hij heeft alle Vlaamse politieke partijen uit genodigd, ook de groenen, die maandagavond al lieten weten de oppositie te verkiezen. Daar door is alleen een coalitie tus sen CD&V en Blok of de drie traditionele 'families' (christen democraten, socialisten en libe ralen) mogelijk. Niemand ziet zo'n 'tripartite' echter zitten. Op grond van het 'cordon sani taire' rond het Blok wil geen en kele andere partij echter met extreemrechts in zee gaan. De christen-democraten kwa men afgelopen zondag op een kartellijst met de gematigde Vlaams-nationalisten van de N- VA nipt als grootste formatie in het nieuwe Vlaamse regioparle- ment uit de bus. Het Vlaams Blok boekte tegenover de Ka merverkiezingen van vorig jaar een winst van bijna 6 procent punt en werd de tweede partij in Vlaanderen met ruim 24 pro cent van de stemmen. Het Blok stelde zondagavond meteen dat zij als partij meer zetels heeft behaald dan CD&V, dat in een alliantie zit, en eiste daarom het recht op coalitiebe sprekingen te mogen beginnen. Voorzitter De Batselier van het Vlaams regioparlement heeft Leterme echter gevraagd de co alitiebesprekingen te leiden. (advertentie) moskou/anp-rtr-dpa - In de Russische hoofdstad Moskou heeft de oliemagnaat en miljar dair Michail Chodorkovski gis teren weer voor de rechter ge staan. Hij moet zich verant woorden voor vermeende frau de en belastingontduiking. Zijn voormalige rechterhand Platon Lebedev staat samen met hem terecht. De voorgeleiding was wederom van korte duur. Op verzoek van de verdediging ver daagden de magistraten het proces tot volgende week. Chodorkovski is grootaandeel houder in oliemaatschappij Yu- kos en een van de rijkste man nen van Rusland. De miljardair vergaarde zijn fortuin in de chaotische periode in Rusland na de val van het communisme. Hij stichtte een petroleumcon- glomeraat, Yukos, dat uitgroei de tot een van de grootste olie maatschappijen in de wereld. Justitie in Rusland arresteerde Chodorkovski in oktober. Lebe dev zat toen al enkele maanden vast. Drie rechters buigen zich over de zaak. Indien de gedaagden schuldig worden bevonden, staan hen lange gevangenis straffen te wachten. De advoca ten van de oliemagnaat en zijn medewerker koesteren weinig hoop op een goede afloop. Een van hen, de Canadees Ro bert Amsterdam, noemt de Chodorkovski in zijn kooi in de rechtbank in Moskou. Foto: EPA/Sergei llnitsky zaak een 'showproces'. „We kennen de uitkomst al. De Rus sische regering wil Yukos ontei genen", stelde Amsterdam. Hij verwacht dat Chodorkovski tot tien jaar cel krijgt. De Ameri kaanse president Bush en Euro pees Commissievoorzitter Prodi hebben ook al gezegd zich 'ern stige zorgen' te maken over het verloop van de rechtszaak. De aandeelhouders van Yukos lij ken het vertrouwen eveneens te hebben verloren. Het aandeel stond gisteren op het laagste punt in twee jaar. De Russische president Vladi mir Poetin verwacht echter dat „het recht zijn loop zal heb ben", en waarschuwde andere grootindustriëlen dat belasting ontduiking niet langer getole reerd wordt. Mensenrechtenac tivisten beschuldigen de Russi sche regering er echter van het proces te beïnvloeden om de macht van Chodorkovski te breken. De miljardair werd in oktober vorig jaar met veel machtsver toon gearresteerd. Analisten meenden, dat de parlements verkiezingen van december 2003 daarop van grote invloed zijn geweest. De Yukos-topman steunde liberale tegenstanders van Poetin. Ook werd hij geas socieerd met voormalig presi dent Jeltsin, die zwaar leunde op de steun van tycoons als Chodorkovski. Justitie heeft de aanval op twee fronten geopend. Ze vervolgt niet alleen Chodorkovski, maar eist in een afzonderlijke zaak - die vrijdag dient - dat Yukos per direct de achterstallige belas ting betaalt. Daarmee zou in ie der geval een bedrag gemoeid zijn van bijna 2,9 miljard euro. Nikkei DVD-speler Geschikt voor DVD, CD, MP3, CD-R(W), Jpeg. Dolby digital out. On-screeri display. Art.nr. 104154 *Zie actie voorwaarden in de winkel.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19