BINNENLAND 2 Consument eerste zonder elektriciteit 2ÖXHP ïJ/ExDa? 99.- 4 voor Opvang van slachtoffers 'loverboys' schiet tekort Meester moet straks zelf brandnetels weghalen Hulpdiensten gaan voor bij tekort Vastgoedmagnaat vast in zaak liquidatie Endstra Werk op niveau Hofmaarschalk van drie vorstinnen Nijpels: Niet meer breien tijdens vergadering Staten Weghalen keelamandelen tegen ziekenhuisbacterie erlander wil vluchtelingen idam - Ongeveer de helft [ederlanders is het eens uitspraak 'Nederland is Jfc vol om nog vluchtelin- 1 kunnen opnemen'. Dat itage is al jaren hetzelfde ps onderzoeksbureau jox, dat voor Vluchtelin ge Nederland een enquê- over opvang van asiel- s. Maar na genuanceer- lagstelling bleek dat 83 ïtvan de Nederlanders m ior de opvang van vluch- mis, maar dan onder 'S [aarden: dat ze bijvoor- nd' naar hun land terugkeren [binnen vijf jaar weer vei- voa [7 Procent bleef bij zijn ig dat Nederland veel te voor vluchtelingen. 'jere straffen kinderporno - De rechtbank in Arn- eeft vijf mannen veroor- tot gevangenisstraffen jit maanden tot drie jaar 'rt is ontucht met minderja- ngens en het in bezit i en verspreiden van kin- no. Tegen twee anderen rafzaak aangehouden, reken geleden was tegen mannen zes tot acht P itbsmetdwangverple- I eeist. De rechter achtte ■wezen dat de mannen iminele organisatie vorm- olgens het OM vormden bende die seksreizen ünesië organiseerde, [bendevorming niet be was, konden ze niet voor en worden veroordeeld. nbardement dakpannen idam - Een 21-jarige man ie politie in Rotterdam in cht van dinsdag op si2t idag aardig bezig gehou- ij klom rond half een op kvan een woning aan het zte en gooide dakpannen eneden. Verschillende raakten beschadigd door imbardement'. Agenten ïrtbewoners praatten op terdammer in om hem ooi eneden te krijgen. Rond ur viel de nachtbraker van «de verdieping en raakte ewond. Bij onderzoek lij onder invloed van te verkeren. itallen stieren d bij brand irécht - Circa veertig jjn in de nacht van op woensdag omgeko- lor een brand in een stal stierenfokkerij in Os- 'it (Noord-Brabant). De vermoedelijk veroor- ïoor hooibroei. drukte in Ihondencrèche iiken - Zeehondencrè- Peterburen heeft de afgelo- gen elf jonge zeehonden ïgekregen die door de g|l wind en het hoge tij hun er zijn kwijtgeraakt. Di- 'rj trLenie 't Hart verwacht ^tt jaar minimaal vijftig jon- Hfhondjes hulp nodig heb- lormaal zijn dat er 30 35. ■nh de harde noordwesten in tï is er veel water op het pj| )insdag was het twee me- ren NAP. De zandplaten daardoor niet lang ge- 'roog. De moeders kun- i jongen dan niet goed en ze raken elkaar "to i zei 't Hart woensdag. donderdag i7juni 2004 Bureaucratische politie stuurt meisjes van het kastje naar de muur leusden/gpd - De formele en bureaucra tische opstelling van politiekorpsen zorgt ervoor dat veel slachtoffers van 'lo verboys' geen aangifte tegen hun uitbui ters doen. De mishandelde, geprostitu eerde en financieel uitgeklede meisjes worden vaak van het ene bureau naar het andere verwezen. Daarom haken ze halverwege af, zo bleek op een studiedag over het verschijnsel loverboys in Leus den. Onder loverboys worden jonge, vaak al lochtone pooiers verstaan, die jonge meisjes inpalmen, onder hun macht brengen en hen daarna volledig uitbui ten. Een slachtoffer, Muriel, vertelde op de studiedag hoeveel moeite ze had om aangifte te doen. Het kind, afkomstig uit een dorp, viel in handen van een lover boy en belandde uiteindelijk in het Am sterdamse prostitutiecircuit. Na zeven maanden wist ze te ontsnappen. Een maal thuis bij haar ouders, lukte het niet in haar dorp aangifte bij de politie te doen. Het delict was gepleegd in de hoofdstad, dus moest ze opnieuw terug keren om daar haar verklaring op schrift te laten stellen. Ook toen werd ze weer doorverwezen. Dit keer naar de woon plaats van de dader. Nu, drie jaar later, is het nog steeds niet tot een rechtszaak gekomen. Volgens Muriel is een goede opvang van de slachtoffers van het grootste belang. Daarnaast is het nodig dat een meisje dat ontsnapt is of bevrijd zo snel moge lijk worden doorverwezen naar de juiste hulpinstanties en een onderduikadres. Op de dag dat Muriel naar haar ouders vluchtte, stond haar loverboy al een paar uur later dreigend voor hun deur. Het aantal meisjes dat het slachtoffer wordt van loverboys wordt geschat op minstens 1500 k tweeduizend per jaar. De veelal jonge, charmante daders pik ken hun slachtoffers op bij scholen, win kelcentra, discotheken of bij stations. Met veel aandacht en dure cadeaus ma ken ze de meisjes zo verliefd, dat die uit eindelijk alles voor hem doen. Zelfs als ze van hun pooier en uit de prostitutie worden bevrijd, blijven ze nog in hem geloven. Overigens misbruiken loverboys min derjarige meisjes niet alleen als prostitu- ée. Steeds vaker worden ze ook gebruikt voor het afsluiten van grote geldlenin gen of ingezet als drugsdealer. Tweederde van de loverboys opereert in een netwerk. Nogal wat van hun slacht offers zijn van Afrikaanse herkomst. Door gebruik te maken van voodoo wor den die zo gehersenspoeld, dat ze slaafs hun 'vriendje' in alles gehoorzamen. den haag/gpd - In een lange he te zomer kan de consument de vrieskist beter niet vullen. Als er een stroomtekort ontstaat, komt de burger als eerste zonder stroom te zitten. Dat blijkt uit een plan dat minister Brinkhorst (economische zaken) gisteren presenteerde. Vorig jaar dreigde in Nederland een stroomtekort. Door de hoge temperatuur kon rivierwater niet langer als koelwater wor den gebruikt voor de elektrici teitscentrales. Koelwater dat de centrale verlaat mag niet war mer zijn dan 30 graden, anders lijdt de visstand schade. Tijdens de bijna- stroomcrisis vorig jaar bleek dat het niet dui delijk was wat te doen bij een stroomtekort. Brinkhorst heeft nu een prioriteitenlijstje opge steld bij wie wanneer de stroom mag worden afgesneden. Poli tie, brandweer en ziekenhuizen krijgen altijd stroom. De be langrijkste industrieën, bijvoor beeld raffinaderijen en basis voorzieningen als het telefoon net staan op de tweede plaats. Openbare gebouwen, minder vitale bedrijven en consumen ten staan onderaan het lijstje. De stroomtekorten kunnen in het hele land optreden. Brink horst kiest er nadrukkelijk niet voor om economisch sterke re gio's als de Randstad uit te zon deren. „Elke regio moet zelf be palen wie wordt afgeschakeld van het stroomnet. Regionaal kunnen ze het best beoordelen wat tot de minste overlast en economische schade leidt", al dus een woordvoerder van Eco nomische Zaken. Op korte termijn is er geen op lossing voor het warme koelwa ter, constateert Brinkhorst. Om het probleem op te lossen zou den nieuwe centrales bij zee ge bouwd moeten worden. amsterdam/gpd - Justitie heeft onlangs de 47-jarige vastgoed magnaat Jan-Dirk P. opgepakt in een onderzoek naar de ban den van de top van de vast goedbranche met de onderwe reld. De zaak vloeit voort uit onderzoek naar relaties van de geliquideerde Willem Endstra. Dat P. in het verleden zaken heeft gedaan met de Endstra, was bekend. Zo investeerde de topman van de Merwede Group in Endstra's luxe jacht haven Seaport Marina in IJmuiden. De Rotterdamse Eu romast, die de groep nu bezit, werd eerder doorverkocht door Endstra. Onderzoekers van de banden tussen vast goedhandelaren en de onder wereld kregen P. enkele jaren geleden ook in beeld bij het doorlichten van de PC Hooft- straat - waar de groep panden bezit. Hoewel men aan dat on derzoek het idee overhield dat P. ook 'in groezelige zaken zat', werden daarvoor geen harde bewijzen gevonden. vijfhuizen - Medewerkers van de Nuon aan het werk in een hoogspanningsmast bij Vijfhuizen. Ze treffen voorbereidingen voor de vervanging van de draden van koper. Ze worden vervangen door aluminiumdraden, die een grotere capaciteit hebben. Foto: United Photo's De Boer/Marco de Swart vorden/anp - Oorlogsheld en oud-hofmaar schalk Robbert (Robby) van Zinnicq Bergmann (87) is dinsdag overleden. Dat heeft zijn familie woensdag bekendgemaakt. De Engelandvaarder en oorlogsvlieger werd in 1947 hofinaarschalk van koningin Wilhelmina. Hij bleef hoofd van de hofhouding tot na het aantreden van koningin Beatrix. Koningin Wilhelmina omringde zich graag met mensen die in de oorlog iets goeds voor Nederland hadden betekend. Legerofficier Robby van Zinnicq Bergmann (Den Bosch, 1917) vloog tijdens de oorlog veel missies op een jacht bommenwerper, waarvoor hij in het voorjaar van '45 werd onderscheiden met het Britse Distin guished Flying Cross, een onderscheiding voor moedig gedrag. In de zomer van '45 benoemde koningin Wilhelmina Van Zinnicq Bergmann tot haar adjudant, twee jaar later werd hij hofinaar schalk. Van Zinnicq Bergmann hield niet van romantise ring van de oorlog, bleek uit een interview met dagblad Trouw: „Wat oorlog is, heb ik begrepen toen ik tijdens een van mijn laatste vluchten bo ven Duitsland landde in de buurt van het net be vrijde concentratiekamp Bergen-Belsen. Wat ik daar heb gezien, die levende skeletten, de men sen die net na hun bevrijding nog stierven en met karren vol werden afgevoerd naar massagra ven, dat is met geen pen te beschrijven." In 1998 schreef hij In dienst van drie vorstinnen. Konin gin Beatrix zou misnoegd zijn geweest over het uit de school klappen van de vroegere hofmaar schalk, hoewel er geen onvertogen woord in het boek stond. leeuwarden/gpd - Statenle den in de provincie Fries landmogen tijdens vergade ringen niet meer breien. Commissaris der koningin Ed Nijpels van Friesland heeft bepaald dat 'nuttige hand werken' buiten de vergader zaal van Provinciale Staten moeten gebeuren. Het voornaamste slachtoffer van de oekaze is Statenlid Py- tsje de Graaf uit Ternaard, die namens de Fryske Nasjonale Partij (FNP) in de Staten zit. Zij pleegt de lange debatten in Provinciale Staten en het Samenwerkingsverband Noord-Nederland te benut ten voor de productie van ei- gengebreide Noorse sokken. De FNP maakt volgens De Graafs fractieleider Johannes Kramer van de kwestie geen halszaak. „Nijpels is voorzit ter, hij bepaalt de orde." Volgens de woordvoerder is er bij het Erasmus Medisch Cen trum nog niemand arbeidson geschikt verklaard vanwege de bacterie. Het is hem niet be: kend of dit bij andere zieken huizen wel het geval is geweest. ,Als personeelsleden langer dan een jaar niet hebben kun nen werken, begint hun werk gever een procedure voor de WAO. Zonder de operatie had den de zeven personen dus in de WAO terecht kunnen ko men." De zeven werknemers die zich hebben laten opereren, waren volgens de woordvoer der, afkomstig uit diverse zie kenhuizen. Als mensen geen keelamande len meer hebben, kan de bacte rie zich daar, volgens de woord voerder, ook niet ophopen. De bacterie komt ook voor in de neus van mensen. Volgens de woordvoerder is de neusvariant doorgaans goed te bestrijden. rotterdam/anp - Het Rotter damse Erasmus Medisch Cen trum heeft het afgelopen jaar bij zeven verpleegkundigen en artsen de keelamandelen ope ratief weggehaald. Doel was de gevreesde MRSA-bacterie on schadelijk te maken. Veel zie kenhuizen worden geteisterd door de bacterie. Personeel van ziekenhuizen kunnen de bacte rie dragen en verspreiden zon der dat ze er zelf last van heb ben. Oude en zieke patiënten kunnen er aan overlijden. Werknemers in de gezond heidszorg lopen kans in de WAO te belanden als de bacte rie bij hen moeilijk te bestrijden is. Ze mogen niet werken zo lang ze de bacterie bij zich dra gen. Volgens de woordvoerder is de bacterie bij de ene mens moeilijker te bestrijden dan bij de ander. Dit heeft waarschijn lijk te maken met de genetische constructie van personen. (advertentie) Duizenden gesubsidieerde banen staan op de tocht Standenstoel Aluminium. Verstelbaar in 7 standen. Kleur antraciet. Prijs per stuk: 2919 Art. nr. 104159 door Marloes de Koning den haag - Duizenden kantine juffen en conciërges met een ge subsidieerde baan verdwijnen binnenkort van de scholen. De overheid kort fors op de gesubsi dieerde banen en de scholen kunnen de helpende handen niet zelf betalen. Moeten de leer kracht dan maar het schoolplein vegen? Conciërge Ferry van den Bergh zwaait zijn benen over het hek om het schoolplein. Het on kruid dat door de spijlen heen piept, is hem een doorn in het oog. De brandnetels bij de zandbak komen als eerste tus sen de kaken van zijn hegge- schaar. De kinderen uit groep 1 volgen zijn bewegingen nauw gezet. „Hoe oud ben jij?" vraagt de brutaalste, een blond meisje in een rode jas. „Twintig," ant woordt de 63-jarige in de stofjas met een grijns. Ze kijkt hem on zeker aan. Maakt hij nou een grapje? Conciërge mag Van den Bergh zich officieel niet noe men, omdat hij een gesubsidi eerde baan heeft, maar zo voelt hij zich wel. Al tien jaar klust hij in en rond basisschool De Ark in Zwolle. Op elke centimeter van de school heeft hij zijn spo ren nagelaten. Een zelf gerepa reerde bureaustoel hier, een binnenzandbak of weggewerkt snoertje daar. Tonnen zand die van de tegels op het plein terug de bak in zijn geschept. Van den Bergh heeft een 1D- baan', wat staat voor In- en Doorstroom. Met geld van de overheid zijn de afgelopen ja ren zo duizenden mensen aan het werk geholpen, die zelf moeilijk aan een baan konden komen. Als ze eenmaal hun nut hebben bewezen en door erva ring zijn geschoold zouden ze moeten doorstromen naar een reguliere baan, zonder subsidie. Scholen hebben op grote schaal gebruik gemaakt van de moge lijkheid om zo mensen aan te stellen. Maar van doorstromen is weinig terecht gekomen. „De ID-regeling viel samen met het ontstaan van allerlei ondersteu nende functies in het onder wijs," zegt Arie van Dijk van het Sectorbestuur Onderwijsar beidsmarkt (SBO). „De conciër ge of assistent in de klas zijn onmisbaar geworden, maar er is nooit reguliere financiering voor gekomen." Op de ID-banen wordt nu fors bezuinigd. Gemeenten moeten gemiddeld twintig procent be zuinigen op de reïntegratie van langdurig werklozen. Hoeveel gesubsidieerde banen precies verdwijnen, verschilt per ge meente. „Sommige gemeenten - v; Conciërge Ferry van den Bergh. Bijna iedere vierkante centimeter van De Ark heeft hij inmiddels onder handen gehad. Zijn ID-baan staat op de tocht. Foto; GPD/Tom van Dijke hebben het gevoel dat alles in één klap weg moet," zegt Frans van Rooij, bestuurder van de onderwijsbond CNV. Hij noemt Eindhoven als slecht voorbeeld. SBO heeft op scholen in Den Helder, Utrecht, Den Haag. Leeuwarden, Eindhoven, En schede, Amsterdam en Sittard bekeken wat het verdwijnen van de ID-ers betekent. Het schat dat drieduizend van de huidige negenduizend 'ID-ers' in het onderwijs gedwongen worden ontslagen. Elfhonderd mensen hebben met een extra, maar eenmalige subsidie de af gelopen tijd wél een reguliere baan gekregen. Die subsidie vervalt per 1 juli. „Zonder deze ID-ers stijgt de werkdruk voor leraren,zegt Van Dijk. Als de extra handen in^ de klas en op het schoolplein weg zijn, moeten de leerkrach ten de klussen weer met behulp van vrijwilligers opknappen. De animo van ouders om hun han den op de school van hun kin deren uit de mouwen te steken, is de afgelopen jarcai afgeno men. Ze hebben véik ook geen tijd, onder meer doordat steeds vaker beide ouders een baan hebben. Schooldirecteur Duran Vonck van De Ark staat, net als de andere schoolbestuurders, voor een moeilijke keuze. Geld om zijn ID-ers een baan te ge ven heeft hij niet. Het is de vraag of ze buiten de school zelfstandig aan werk komen. „We hebben deze mensen in dienst omdat we hun verleden kennen, ze ons niets kosten en veel opbrengen. Ze zijn daar door met lagere eisen binnen gehaald. Het klinkt hard, maar als we deze mensen nu in dienst moeten nemen, heb je dan voor hetzelfde geld niet een beter gekwalificeerd iemand?" Van den Bergh missen wil hij óók niet. „Moet ik straks mijn leerkrachten vragen de brand netels weg te halen?"

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17