Grote zorgen om veiligheid gasnetwerk gratis JÊSt PRIJSSTU*T! BINNENLAND1 Jonge vmbo-leerlingen zijn veel braver dan gedacht Rutte is alles wat Nijs niet was INTERNATIONALE Probeer ffio-t Z Eikenprocessierups laat zich niet tegenhouden Cl 99 'Bedrijven slordig met beheer' Vaders in actie Wat verandert er in de WW? jner altijd formeerd' je - De Tweede Kamer 0p 'enigerlei wijze' ge- >rd over geheime mili- raties in het buiten is 'ondenkbaar' dat de jje informatie niet zou Dat maakte minister lan defensie gisteren |k tijdens een debat met er over de inzet van miilitaire eenheden in fenland en de zaak Erik staat echter geen vaste re voor het vertrouwe- imeren van de Kamer, ét de opmerkingen van Volgens de bewindsman informatievoorziening eval de Kamervoorzitter iakeld. inrot bedreigt en viaduct De bruggen en viaduc- iky Nederland krijgen de ko- iij |j decennia in toenemen- 2jjn e te kampen met beton- iinil oral door de inwerking ooizout verdubbelen de I Zo ioudskosten. Dat stelt ci- aai ihnisch ingenieur Gaal, dg. top onlangs promoveer- ;S( de Technische Universi- jen Ift. Het strooizout trekt in on, tast de ijzeren wape- m, waarna het buitenste beton eraf valt en moet it gerepareerd. Onder- leskundige Van Beek van aterstaat zegt dat het on- kde conclusies van de bevestigt. aar cel bij ierechter De politierechter jortaan celstraffen opleg- :maximaal één jaar. Tot mocht deze alleenspre- rechter alleen drugskoe- mjaar de cel in sturen, ndere zaken mocht de [hooguit zes maanden ;en. Die beperking ver- ieft minister Donner van besloten. De aanpassing meervoudige kamers bij itbanken ontlasten. in Zutphen dgeschoten - Door een schietpartij phen is in de nacht van igop woensdag een 30- man uit Zutphen om'het ;ekomen. De politie heeft ide schietpartij een 31- ilaatsgenoot bij diens gals verdachte aange- Hij is voor nader on- ik ingesloten. Het inci- ebeurde even na 01.00 et slachtoffer raakte em- ivonden en werd naar het huis vervoerd, waar hij aankomst overleed. ktocht naar enjarig kind dven - De politie is een cheepse zoektocht be- nnaar een zevenjarige i uit Eindhoven. Libaan ont bij zijn grootmoeder liet het huis dinsdagmid- nd drie uur. Jongens uit uithebben hém kort a zien voetballen. Sinds- ihij spoorloos. De familie ijongen schakelde dins- ind de politie in. 's s hebben agenten in de gezocht. Gisteren kam- i'n vijftig ME'ers de om- ,uit. donderdag i7juni 2oo4 C^' (advertenties) HAVO in 2 vwo .2» SMUS COLLEGE I GESLAAGDE ZET EN DAG 19 JUNI haarlem Vlietsorgstraat 15 el. 023 542 85 60 wvm.erasmuscollege.com leiden/gpd - Het aantal vmbo-leerlingen dat ernstig over de schreef gaat, is veel kleiner dan gedacht. 'Slechts' 3 procent van de eer stejaars en 5 procent van de derdejaars zegt wel eens een leerkracht verbaal of fysiek te hebben bedreigd. Dat blijkt uit onderzoek van Peter van der Laan, Frank Weerman en Paul Harland, verbonden aan het Nederlands Studiecentrum Criminaliteit en Rechtshand having (NSCR) in Leiden. Het is onbekend of vmbo-leerlingen vaker ernstige delicten begaan dan leerlingen van andere schoolrichtingen, maar daarvoor zijn geen sterke aanwijzingen. Van der Laan: „Er gebeuren zaken op school die niet deugen, maar het aantal leerlingen dat echte crimina liteit en zwaar wangedrag pleegt, is een min derheid. We moeten die groep zeer serieus nemen, maar niet vanwege die groep het ge hele vmbo als afvalputje te zien." Het drietal volgt langere tijd een groep van 2000 leerlingen op 12 vmbo-scholen. Ze wil len achterhalen wat de oorzaken zijn van wangedrag op school en wat scholen daarte gen doen. Daarnaast kijken de onderzoekers ook of de scholieren zich misschien buiten school misdragen. Ook willen zij weten of leerlingen die zich in de laagste klas schuldig maken aan wangedrag, op latere leeftijd meer ernstige delicten begaan. Het onderzoek is uniek, omdat niet eerder zo grootschalig soorten wangedrag en criminali teit op het vmbo in kaart zijn gebracht. Con clusies over oorzaken kunnen de onderzoe kers nog niet trekken, maar wel 'zijn er aan wijzingen' dat leerlingen naarmate ze ouder worden meer ernstige Overtredingen begaan. Ongeveer driekwart van de vmbo-leerlingen maakt zich elk schooljaar wel eens schuldig aan relatief kleine vergrijpen, zoals gooien met spullen in de klas, pesten of het beklad den van schoolmeubilair. Eerstejaars gooien vaker met spullen in de klas (73,1 procent) en pesten vaker (45,7 procent) dan leerlingen uit het derde jaar. Derdejaars daarentegen be kladden vaker schoolmeubilair, vernielen meer en stelen vaker op school. Bijna één op de vijf derdejaars heeft in het onderzochte schooljaar (2002-2003) spullen van school of andere leerlingen vernield. Ook bedreigen of verwonden ze leerkrachten vaker dan eerste jaars. De onderzoekers benadrukken echter dat 'de grote bulk van de vmbo-leerlingen' zich al leen schuldig maakt aan relatief onschuldige vergrijpen, die eigenlijk onder de noemer kat- tekwaad vallen. Opvallend is dat oudere vm bo-leerlingen zich buiten school op alle fron ten vaker misdragen. Van deze leerlingen zegt bijna 17 procent iets te hebben vernield, heeft ruim 50 procent minimaal één keer zwart ge reden en heeft 14 procent minstens een keer bewust gestolen goederen gekocht. Ook ste len en vechten de oudere leerlingen vaker dan eerstejaars. Mïlieupolitie undercover in strijd tegen afvalovertreders amsterdam/anp - De milieupo- litie in de Indische Buurt in Amsterdam gaat incognito om paal en perk te stellen aan be woners die de afvalregels aan hun laars lappen. Hun uniform ruilen ze in voor hun dagelijkse kloffie om bewo ners direct in de kraag te kun nen grijpen als zij hun grofvuil op een verboden tijdstip bij een ondergrondse afvalcontainer dumpen. In onherkenbare au to's en achter de vensterbank van woningen tegenover de containers gaan zij de overtre ders bespieden. De undercoveractie is volgens het stadsdeel Zeeburg nodig omdat enkele tientallen bewo ners hun vuilnis bij de contai ners achterlaten wanneer ze maar willen. Zij trekken zich niets aan van de stickers op de containers, waar op staat op welke dagen en tijdstippen het wel mag. Meer patrouilleren bleek niet genoeg. Als in de ver te een auto van de milieupolitie kwam aanrijden, gingen de ver vuilers er als een haas vandoor. Wie wordt betrapt, krijgt een boete van 46 euro en moet het grofvuil weer meenemen. Bij een tweede overtreding is de boete flink hoger. De eerste re sultaten zijn hoopgevend, aldus het stadsdeel. Sinds de milieu politie post bij de afvalcontai ners, schrijft zij veel meer be keuringen uit. „We vertellen natuurlijk niet wanneer en waar we staan", aldus stadsdeelwet houder Hoek. „En we houden er niet na een week mee op." Amsterdam - Mannen in ontsmettingspakken en met stofmaskers op voerden gisteren actie op de Dam. De vaders vroegen aandacht voor hun campagne om ouders hun wettelijk co-ouderschap toe te kennen. Ze vinden dat de wetgeving niet deugt en zeggen dat van alle kinderen wier ouders scheiden 40 procent binnen een jaar het contact met zijn of haar vader kwijt is. Foto: ANP/David van Dam den haag/anp - De Raad voor de Transportveiligheid maakt zich zorgen over de veiligheid van het gasnetwerk in Neder land. In een rapport over een gaslek in Groningen, op 27 maart vorig jaar, verwijt de Raad de netwerkbeheerders de eigen re gelgeving niet na te leven. Een groot gaslek gisteren in Venlo lijkt de bevindingen van de Raad te ondersteunen. Volgens de Raad moeten de netwerkbeheerders de komen de tijd maar eens aantonen dat zij uitgerust zijn om hun taken uit te voeren. In het rapport krijgt beheerder Essent Netwerk Noord een veeg uit de pan om dat de beheerder onvoldoende weet van de risico's van het ei gen gasnetwerk. Het zogeheten netwerkbeheerssysteem is niet goed ontwikkeld. Het ongeluk in Groningen is het zevende incident met buislei dingen dat de Raad heeft on derzocht. Telkens weer blijkt dat de branche de eigen regels niet naleeft. De Tweede-Kamer leden Hessels (CDA) en Vendrik (Groenlinks) hebben meteen schriftelijke vragen gesteld aan minister Brinkhorst (economi sche zaken). Hessels wil onder meer weten wat Brinkhorst gaat doen om de situatie te verbete ren en welke gevolgen de be windsman aan het rapport ver bindt voor de privatisering van het gasnetwerk. Vendrik wil dat Brinkhorst de veiligheid van het gasnet desnoods afdwingt met regels. PvdA-Kamerlid Crone is 'verontrust' en wil opheldering over de veiligheid van het net werk. Koepelorganisatie EnergieNed stelt dat het steeds om inciden ten ging met elk hun eigen sa menloop van omstandigheden. „Het is niet zo dat het netwerk aan ondergrondse leiding van 123.000 kilometer slecht is", stelt een woordvoerder. Essent bestrijdt de conclusie van de Raad dat het netwerkbeheers systeem ontoereikend is. In Venlo kon Essent gisteren pas na uren de bron van een groot gaslek vinden. Het gas verspreidde zich via de riole ring. De brandweer haalde uit voorzorg alle putten van de rio len, om te voorkomen dat het gas zich via de riolering verder over Venlo kon verspreiden. De oorzaak van de lekkage is nog onbekend. (advertenties) breda/anp - Het verspreidings gebied waarin de eikenproces sierups voorkomt, is dit jaar groter dan ooit. De rups is nu ook gesignaleerd in grote delen van de Betuwe, het Rijk van Nij megen, Zuid Gelderland, in Doetinchem en Didam. Dat maakte het Provinciale Bureau Medische Milieukunde in Bre da gisteren bekend. Woordvoerder Jans verwacht niet dat de feitelijke omvang van de plaag net zo erg wordt als in 1996. Toen hadden naar schatting 60.000 tot 100.000 mensen gezondheidsklachten. De rupsen worden bestreden door ze in de bomen weg te branden of te zuigen. Dit jaar is ook op grote schaal gewerkt met een biologisch bestrij dingsmiddel. Daarmee zijn naar schatting 60.000 bomen besproeid. De effectiviteit van het middel wisselt, aldus Jans. De eikenprocessierups komt al leen voor in eikenbomen. Het beestje dankt zijn naam aan de manier waarop het zich in co lonnes verplaatst. Elke rups produceert maximaal een mil joen brandhaartjes. Die kunnen de huid, de ogen en de boven ste luchtwegen irriteren. In ex treme gevallen kan zelfs blijven letsel ontstaan. Na verpopping van de rupsen blijven die haar tjes nog jarenlang actief. Afgezien van enkele meldingen in het begin van de vorige eeuw, zijn de eerste rupsen eind jaren tachtig gesignaleerd in de Brabantse Kempen. Na het hoogtepunt in 1996 was er sprake van een duidelijke afna me van het aantal beestjes. Vanaf 2000 neemt het aantal weer toe, vooral buiten Bra bant. De rupsen komen nu ook voor in Gelderland, Limburg, Zuid-Holland en Zeeland. Waardoor het aantal rupsen na 1996 fors is verminderd, is niet duidelijk. Datzelfde geldt voor de toename sinds 2000. door Hans van Soest den haag - Bij voor- en tegen standers is hij geliefd: Mark Rut- te. De 37-jarige WD-staatssecre- taris krijgt vrijwel alleen lof toe gezwaaid nu hij overstapt van Sociale Zaken naar Onderwijs, waar hij de vorige week vertrok ken Annette Nijs opvolgt. De complimenten komen zowel uit het pnderwijsveld dat veel van hem verwacht, als uit het socia- le-zekerheidsveld dat hem met pijn in het hart ziet vertrekken. Waar Rutte al die lof aan heeft verdiend, zal voor de buiten wacht niet helemaal duidelijk zijn. Tot dusver heeft hij niet la ten blijken veel affiniteit te heb ben met het hoger onderwijs. Maar wat Rutte zo geliefd maakt, is niet zozeer zijn in houdelijke bagage (er zijn ge noeg mensen die het politiek met hem oneens zijn) als wel zijn sociale. Rutte gaat respect vol om met al zijn tegenstan ders, is een vaardige onderhan delaar en gaat altijd op basis van argumenten het debat aan. Daarmee is hij een tegenpool van Annette Nijs, die alles be halve sociaal begaafd was. Door haar eigengereidheid kwam Nijs voortdurend in de politieke problemen en versleet ze de nodige persoonlijk medewer kers die huilend het departe ment verlieten. Rutte lukte het om ondanks zijn geringe poli tieke ervaring zelfs een groot deel van de oppositie te over tuigen van de grootschalige hervormingen in de bijstand. Alleen voor de in het regeerak koord afgesproken bezuinigin gen kreeg hij geen handen op Henk van Hoof. Foto: ANP/Rob Keeris elkaar. De ambtenaren op zijn ministerie liepen met hem weg door zijn enthousiasmerende manier van leiding geven en zijn medeleven voor zieke me dewerkers. Ondanks hun totaal verschil lende karakters, behoorde zo wel Nijs als Rutte tot de proté gés van WD-leider Zalm die hij in Balkenende-1 de wei in liet. Waar Nijs het niet redde, ont popte Rutte zich al snel tot een talent. In recordtempo jaste hij een ongekende structuurwijzi ging in de bijstand door het parlement en wist hij daarvoor ook nog een voldoende draag vlak te creëren bij gemeentes en sociale partners. Daarmee zat het leeuwendeel van zijn werk er eigenlijk al op voor deze ka binetsperiode. De andere grote Mark Rutte. Foto: GPD/Phil Nijhuis dossiers op Sociale Zaken val len onder de verantwoordelijk heid van minister De Geus. Op Onderwijs kan hij nu zijn tanden stuk bijten in de hervor ming van het hoger onderwijs en de studiefinanciering. Stuk voor stuk hervormingen die op veel weerstand zullen stuiten, zowel in de Tweede Kamer als in het veld. Rutte zal al zijn po litieke en sociale talent in de strijd moeten werpen. Onder wijsminister Van der Hoeven liet al direct weten alle vertrou wen in de 'zwaargewicht' te hebben. Dat is een kwalificatie die de re latief onervaren Rutte tot zijn eigen verbijstering wel vaker te horen krijgt. Al snel naar zijn aantreden op Sociale Zaken werd hij getipt als toekomstige (advertentie) /.SZWnl Dan weet u het snel leider van de WD, dat zo graag weer enorm veel zetels wil win nen en dat maar niet ziet luk ken. Zelf liet Rutte zich één keer uit over de koers van zijn partij: die zou wat aan haar rechtse en conservatieve imago moeten doen. Het was tegen het zere been van de partijleiding die de koers sinds Fortuyn naar rechts heeft verlegd. Rutte houdt zich sindsdien wijselijk gedeisd. Van Hoof terug bij oude liefde Op de valreep krijgt WD'er Henk van Hoof dan toch de kans zich weer te bemoeien met zijn oude liefde: sociale zaken. Hij is gisteren be noemd als staatssecretaris op dat departement Die - post kwam vrij na de over stap van Mark Rutte naar Onderwijs. Hendrikus Lambertus An dreas van Hoof (Nijmegen, 9 november 1947) zat al eens in de regering: hij was staats secretaris van defensie in het tweede kabinet Kok. Van Hoof diende vanl968 tot 1981 als officier bij de mari ne. Daarna stapte hij over naar het vakbondswerk en werd CAO-onderhandelaar bij de Vereniging van Hoger Personeel. Want bij het per soneelswerk ligt zijn echte voorkeur. Tien jaar later be landde Van Hoof voor de WD in de Tweede Kamer waar hij zich vooral bezig hield met sociale zaken. In 1998 werd hij staatssecre taris op defensie, waar zijn partij hem liever zag zitten dan op sociale zaken. Gillette Mach 3 Turbo Gillette Razor met 2 scheermesjes. Art. nr. 104152 Aankoopbedrag terug via bank/giro 1 *Max. 1 per klant.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15