GESPREK VAN DE DAG trekken kopers kijkers, Tophuizen nu nog weer r Vondst mobieltjesvirus leidt nog niet tot paniek RTL 4 laat Hazes rustig roken bij Villa BVD Mijn liefste Wallis... DONDERDAG 17JUNI DAGELIJKS LEVEN H&T scHtjN-r AL- veeLFBTER metmete óa>AM MENSELIJK Bulgaarse artsen hebben een 10 centimeter lange WORM uit het oog van een patiënt getrokken. De man werd geopereerd omdat hij een GEZWOLLEN OOG had gekregen en er steeds slechter zag. Volgens media in Sofia heeft het beestje zich ontwikkeld uit een eitje dat door een onbekende oorzaak in het oog van de man terechtkwam. JOHN DE SLEGTE, voormalig di recteur-eigenaar van de bekende keten van winkels in TWEEDE HANDS BOEKEN, is overleden. Hij stierf zondag in Noordwijk, zo heeft de familie bekendgemaakt. John de Slegte werd 77 jaar. Hij was de zoon van de oprichter. In het begin van deze eeuw begon Jan de Slegte, een Rotterdamse lantaarnopsteker, in zijn vrije uren met de handel in boeken. Inmid dels heeft boekhandel J. de Slegte 25 filialen, verspreid over Neder land en België. Het aanbod be staat uit uitgeversrestanten, twee dehands boeken (waaronder wer ken van antiquarische waarde) en school- en studieboeken. Spaanse wetenschappers hebben een TEST ontworpen om echte CHAMPAGNE te onderscheiden van namaak. Dat meldde het Britse wetenschapsblad New Scientist. Een door onderzoekers van de uni versiteit van Sevilla uitgevoerde test was 100 procent accuraat. De test herkent bepaalde metaalele menten die alleen in aarde uit de Franse Champagne-regio voorko men. Ook echte Cava, afkomstig uit Penedes, kan aan het voorko men van bepaalde concentraten worden onderscheiden van na- maakproducten. De test zou wei eens het einde kunnen betekenen voor fabrikanten die 'bubbeltjes wijn' als champagne of cava willen verkopen, aldus de New Scientist. De Canadese zangeres ALAN IS MO- RISSETTE is verloofd met haar landgenoot, de acteur RYAN REY NOLDS. Dat heeft het Amerikaanse tijdschrift US Weekly gemeld. De 30-jarige zangeres, met zeven Grammy-awards op zak, heeft nog geen datum voor een bruiloft be kendgemaakt. Reynolds (27) was onder meer te zien in de films School of Life, The In-Laws en Big Monster on Campus. Foto: Reuters Strijdig met de regels was het zeer waarschijnlijk niet, maar het stond toch wel vreemd na bijna een half jaar rookloze tv: André Hazes die dinsdag als gast bij Villa BVD pontifi caal zijn sigaretje voor de camera rookte. In de buitenlucht weliswaar, want het programma komt immers van een Portugees dorpspleintje, maar sinds begin dit jaar wordt er in principe op de Nederlandse tv niet meer gerookt. Ook het omroeppersoneel moet vol gens de aangescherpte Tabakswet namelijk van een rookvrije werkplek verzekerd kunnen zijn. De omroepen besloten het roken daarop volledig uit te bannen als het gaat om in stu dio's geschoten films, series en pro gramma's. Ook verstokte rokers als voetbalanalyticus Johan Derksen en regisseur annex dwarsligger Theo Remco Campert Ik ben op geld gesteld, maar nog meer op de dingen die je ervoor kopen kunt en dat zijn er altijd meer dan ik betalen kan van Gogh moesten respectievelijk de sigaar en de sigaret 'on camera' laten voor wat 'ie was. Enige uitzonderingen waren buiten scènes en opnames bij een roker thuis. Zelfs in het café annex studio in de Amsterdamse Plantage, waar onder meer VARA's B en W vandaan komt, werd roken taboe, alhoewel de horeca (nog) niet onder het rookver bod valt. Over het roken tijdens B en W moest overigens wel bij de VARA worden geklaagd door anti-rook- clubs voor het tot een verbod kwam. Woordvoerder Jaap Paulsen van RTL 4, het station dat Villa BVD uitzendt, spreekt over 'een incident', waar hij overigens niet te zwaar aan wil tillen. „Het was de redactie eigenlijk niet eens opgevallen dat Hazes rookte, en dat heeft waarschijnlijk te maken met de uitermate ontspannen sfeer waar we bij dit programma naar stre ven. In die sfeer worden ook de gas ten ontvangen, en zo zal het wel ge komen zijn.'' „We zitten bovendien in het buiten land én in de open lucht, maar dat neemt niet weg dat het ook een ar beidsplaats is. Ik denk echter niet dat de regels zijn overtreden. Dat plein tje is openbaar terrein. Iedereen had er met een sigaret in zijn hand bij mogen gaan staan. Of we Hazes voor zijn tweede optreden hebben ge vraagd niet in beeld te roken? Ik denk wel dat het hem is voorgelegd." Patrick van den Hurk De vondst van het allereerste vi rus dat zich verspreidt via de mo biele telefoon heeft weinig in druk gemaakt op de Nederlandse telecombranche. De sector ver wacht wel dat virussen in de toe komst vaker opduiken omdat de telefoons steeds geavanceerder worden. Maar van paniek is geen sprake. Deze week vond de Russische ontwikkelaar en producent van antivirussoftware Kaspersky Labs het eerste virus. Het virus met de naam Cabir infecteert mobieltjes die werken met het draadloze communicatiesysteem Bluetooth en het besturingsprogramma Symbian. Het zit onder meer in telefoons van Nokia. Experts waarschuwen al maan den voor de komst van virussen. „Met Cabir wilde de maker aan tonen dat het mogelijk is om een virus voor de mobiele telefoon te produceren", aldus T. Pavlovic van virusbestrijder Symantec woensdag. „Het is nu wachten op de eerste kwaadaardige worm." Volgens Pavlovic is Cabir slim opgezet. „Het lijkt op de wormen die ook via een besturingspro gramma als Windows verspreid worden. Het virus, eenmaal ge activeerd, zoekt andere gebrui kers. Die krijgen dan een data pakketje opgestuurd. Als dat ge opend wordt, verspreidt het zich verder. De enige schade die dit virus oplevert, is dat de batterijen van de geïnfecteerde telefoon vrij snel leeg raken." Bij de oude generatie mobiele te lefoons lijkt het onmogelijk om een virus mee te sturen. Maar op nieuwe telefoons kunnen spelle tjes of andere toepassingen geïn stalleerd worden. In de toekomst is het goed mogelijk dat er met dergelijke toepassingen ook vi russen meekomen, zeker als die telefoons draaien op de bekende softwaretaal Java. De telecomindustrie ziet voorals nog geen enkel gevaar. „Onze ra dar is op andere onderwerpen gericht, zoals prijzen", zei E. Achterberg van Onderzoeksbu reau Telecom.Paper. „Het is nu bij veel telefoons onmogelijk om een virus mee te sturen." Vol gens Achterberg is Symbian een besturingssysteem, waar in prin cipe wel iets mee kan gebeuren. „In potentie kan dat wel. Er zijn meer besturingssystemen. Het is echter niet iets waar we heel erg mee bezig zijn." Ook marktleider KPN ziet nu nog geen problemen. „We volgen het nauwlettend", zei een woord voerder. Het risico wordt wel steeds groter. „Mobiele telefoons krijgen steeds meer functies, zo als bijvoorbeeld het onderling uitwisselen van gegevens. Dat brengt risico's mee. Maar de vondst van dit virus moet niet opgeblazen worden." Zo denkt ook T-Mobile erover. „Het gevonden virus is onscha delijk. We kijken ernaar, maar ra ken zeker niet in paniek." anp rome - Mijn liefste Wallis, ik kan je nauwelijks vertellen hoeveel hou.' Een liefdesbrief, maar in al zijn onschuld wel een pikante: melijk geschreven door de Britse koning Edward VIII. En niet aan ninklijke aanstaande, maar aan een Amerikaanse vrouw, Wallis die nog gescheiden was ook. Een schandaal. Edward, die koning was toen zijn liefdesleven op straat kwam te liggen, van zijn Wallis, dat hij in december 1936 zijn koningskroon aan ferde en met zijn Amerikaanse bruid in Frankrijk ging wonen. E leefden ze nog heel lang en gelukkig. De liefdesbrief van Edward van de veertien brieven die in Rome ter veiling werden de voormalige Italiaanse huisbediende van Edward en Foto: Reuters Een van de vele miljoenenhuizen in het Gooi. Foto's: GPD/Cees Zorn uitgekeerd, de aandelen zijn ge daald, de aftrek van de hypo theekrente is beperkt. „Het is een optelsom waar men reke ning mee houdt bij de van een nieuw huis," zegt Lu cas. Maar wel constateert hij een lichte kentering ten opzich te van een jaar geleden. „Er is weer meer kijklust en onze on zet ligt hoger dan in de eerste vijf maanden van 2003." Lucas vindt het niet moeilijk dure huizen aan de man te brengen, mits er niet te veel wordt gevraagd. „Ik kan een huis in enkele weken verkopt als de vraagprijs zo dicht mo| lijk bij de verwachte opbreng prijs ligt. Het komt ook voor een huis twee of drie jaar te koop staat, maar dan wordt er overvraagd." In het folderrek in de winkel zijn verschillende vraagprij: al verlaagd. Van een woning in' Blaricum die eerst 2,5 miljoei euro moest opbrengen, is de vraagprijs gedaald naar 1.975.000 miljoen euro. Lucas zegt de verwachte opbrengst- prijs te berekenen aan de h; van de waarde van de grond ei de herbouwwaarde van het huis. Veel mensen zijn gefasci neerd door de voor hen onbe reikbare, peperdure huizen. Voor de etalage van Kruyff Ma kelaars is het ook altijd druk. Mensen verlekkeren zich, weet Lucas, en Laren ligt in de 'Hol- lywood-route'. „Enkele jaren geleden kwamen bussen met toeristen door het dorp om hui zen van bekende Nederlanders te bekijken." Wonen in het Gooi betekent ex clusiviteit en klasse, staat op d website van Kruyff Makelaars. Rijdend tussen de boslanen is dat goed te zien. Alleen de thuisloze verkoper van de straatkrant die voor de plaats lijke Albert Heijn zijn bladen tracht te slijten herinnert ge goed Laren aan het minimum bestaan. Miranda Megens In de 'Gouden Driehoek' in het Gooi liggen miljoenenpanden verscholen tussen de bossen. Een sprinklerinstallatie aangesloten op een eigen waterbron in de tuin of een verwarmde oprit voor de ondergrondse garage is hier heel gewoon. Maar de top van de woningmarkt moet zich nog aan de recessie ontworstelen. „Meestal komt mevrouw voor- kijken, want haar man moet werken. Ik let vooral op haar ogen: heeft ze interesse, gaat ze het huis al indelen? Ik zie het als iemand zich afvraagt 'waar komt de kast te staan, waar komt de kinderkamer?'." Jan Lucas van Kruyff Makelaars uit Laren voelt het gewoon aan als een klant behalve kijklust ook kooplust heeft. Lucas staat in de riante tuin ('aanleg van zwembad of tennisbaan is mo gelijk') van een villa in de Ko ning Willem III Laan in Blari cum. „Een mens beslist op ba sis van indrukken en emoties," weet Lucas. „Je moet het huis laten inwerken op iemand." Kruyff Makelaars is gespeciali seerd in de verkoop van de ab solute tophuizen, van een mil joen euro of meer. Op dit mo ment heeft Kruyff veertig a vijf tig woonpaleisjes in de verkoop, naar schatting zo'n tien procent van het totale aanbod in deze prijsklasse in Nederland. De duurste woningen zijn voor al gelegen in het westen van het land. Een zoektocht op de web site naar huizen van 2 miljoen of meer vindt ruim twintig hits in Laren en omgeving. Voor het duurste pand in Laren wordt bijna 9 miljoen euro gevraagd. Ook in Aerdenhout, Wassenaar Interieur van een van de dure huizen in Blaricum. In het eerste kwartaal van dit jaar werden in zeven gemeen ten in het Gooi 55 vrijstaande woningen verkocht, tegen 38 in het zelfde kwartaal 2003. De gemiddelde verkoopprijs lag op 698.000 euro, over de verkoopprijs in het eerste kwartaal 2003 heeft de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) geen gegevens. In het eerste kwartaal van 2002 was de ge middelde verkoopprijs nog 843.000 euro. De NVM weet niet hoeveel miljoenenpanden in Nederland te koop zijn. Volgens J. Lucas van Kruyff Makelaars uit Laren gaat het om 400 a 500 woningen. De dure huizen liggen vooral in de stedelijke gebieden. Niet alle miljoenenpanden worden in het openbaar aangeboden. Als een eigenaar om discretie vraagt wordt het huis niet op een website geplaatst De woning wordt dan onder eigen relaties aangeboden. en Zeist is het raak. In de omge ving van Arnhem, Eindhoven, Hengelo wordt het aanbod minder. En in het noorden en zuiden van het land raak je een miljoen of meer niet gemakke lijk kwijt. Hoewel: in Haren en Paterswolde (Groningen) staan toch nog twee huizen met een vraagprijs boven de 2 miljoen. Lucas en zijn medewerkers ken nen ieder perceel en boslaantje in Laren, Huizen en Blaricum. „Iedereen wil graag wonen in de Gouden Driehoek," zegt Lu cas. „Dat zijn de boslanen tus sen de Torenlaan, de Leemzeul- der, de Raboes en de Bussum- merweg. Deze locatie is zo ge liefd dat de huizen constant in prijs stijgen." In de toptijd, 1999 en 2000, maakte Lucas stijgin gen van huizenprijzen mee van 25 a 30 procent per jaar. „De bezitters van die huizen zijn nu even niet in de markt. Gemiddeld wordt een huis eens in de zeven jaar verkocht. Wie toen heeft gekocht, blijft nu even zitten." Nu constateert Lu cas een constante prijsstijging, 'net iets boven de inflatie', van de woningen die hij verkoopt. Dat komt overeen met de con clusie van de Nederlandse Ver eniging van Makelaars dat de prijsontwikkeling van woningen boven de inflatie zal liggen. Bekende Nederlanders en top managers behoren tot de klan tenkring van Kruyff Makelaars. De economische recessie heeft echter ook vat op hen. De inko mens zijn aangetast door het waardeloos worden van opties, bonussen worden niet meer

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14