lud-directeur K&O rdacht van fraude Leidse politici willen zwangerschapsverlof Economie komt weer op gang u. Wij geven 3.QOO p gratis 1-jarige Orange Free 3Q abonnementen weg!! Toeters Oranjefans op grote schaal in beslag genomen Daling van het aantal abortussen Alle geslaagden in een bijlage Schildersfestival in UIT-bijlage Ketchup gegooid naar Verdonk Indiase Matsygandha Express ontspoord donderdag I7JUNI 2OO4 Dagblad ^verl^en^ WD boos over buurtreferenda betaald parkeren Ontroerende familiefoto's van Otto Frank Roeister Femke Dekker naar Olympische Spelen Mogelijk een bui A 19/21 (advertenties) een te bestellen op OPGERICHT 1 MAART 1860 Nederlandsche Bank voor 2005 optimistisch den haag/gpd - De Neder- landsche Bank (DNB) denkt dat de economie volgend jaar weer echt op gang komt. De bank raamt een groei van 2 procent voor 2005. Ze is daarmee een stuk opti mistischer dan het Centraal Planbureau (CPB) dat zijn schatting voor volgend jaar net heeft verlaagd naar 1,25 procent. Wel neemt in de DNB-voorspelling de werk loosheid ook volgend jaar nog flink toe met 67.000. In 2006 trekt de groei verder aan en komt uit op 2,7 pro cent, waarbij de werkloosheid heel licht zal dalen. DNB houdt wel rekening met te genvallers. Die treden bijvoorbeeld op als de afgesproken loonmatiging niet wordt gerealiseerd. In dien de lonen een procent ho ger uitvallen in de komende jaren, kost dat in 2006 naar schatting 26.000 banen, waar door de werkloosheid ook in dat jaar verder zal toenemen. Ook een mogelijke stijging van de rente, en een olieprijs die op een relatief hoog niveau blijft, kunnen het economisch herstel remmen. Een overtui gend economisch herstel in ons land is ook afhankelijk van het optimisme bij de con sument. In haar nieuwe raming stelt DNB dat het onzeker is of mensen de komende jaren ex tra uitgaven zullen doen uit hun spaargeld. De koopkracht zal tot en met 2006 onder druk blijven staan. Een woordvoerder van De Ne derlandsche Bank wilde giste ren niet ingaan op de vraag waarom de centrale bank op timistischer is over de econo mie in 2005 dan het Centraal Planbureau. De CPB-raming lekte vorige week uit, maar is nog niet officieel gepubli ceerd. De berekeningen van De Ne derlandsche Bank laten zien dat eerder overeengekomen loonmatiging vanaf 2006 een duidelijk positief effect heeft op de economie. Nederlandse exportbedrijven zien in dat jaar de loonkosten teruglopen, mede als gevolg van voortge zette saneringen. Het zal ze in staat stellen hun aandeel op de wereldmarkt te vergroten, nadat ze jarenlang terrein verloren. Diezelfde ex port is op dit moment al de basis voor het prille econo misch herstel. DNB verwacht dat bedrijven door het terugdringen van de loonkosten weer winstgeven der worden en zullen over gaan tot investeringen. Leidsch Ise cursusinstelling verkeert in financiële problemen Herman Joustra 9 i-De Volksuniversiteit if leiden verkeert in grote fi- Je problemen. Volgens di- iiJ. Beijer ligt de oorzaak "SI malaise bij haar voorgan- fol Onderwater, die in 2000 roj id als directeur. Hij is door lijs, neen bank aangeklaagd is onder meer valsheid in ,j,l lifte en fraude. Naar ver ing moet hij binnenkort rechter verschijnen. Ie financiële problemen oofd te kunnen bieden I&0 voor twee van de vijf ledewerkers ontslag aan- igd. Bij de instelling, die oot aantal cursussen ver in Leiden en de regio, in totaal zeven mensen, tfeur Beijer zegt de ontsla- '9' t betreuren, maar geen 1 oplossing te zien voor era rabele situatie waarin iell« ach bevindt. „Ik denk dat p argenomen ontslagen vol- zijn om de financiële Hf problemen op te kunnen los sen." Volgens Beijer heeft de fi nanciële crisis geen gevolgen voor de duizenden cursisten. Alle geplande cursussen vinden het komend seizoen gewoon doorgang. Beijer, sinds begin dit jaar in dienst bij de instel ling, erkent wel dat de precieze omvang van de financiële pro blemen nog niet duidelijk is. N. Schoenmaker, vice-voorzit- ter van het bestuur en verant woordelijk voor het personeels beleid, legt de schuld voor de huidige crisis ook bij oud-direc teur Onderwater. „Hij heeft on rechtmatig gehandeld door geld achterover te drukken." Schoenmaker zegt ruim een jaar geleden in de gaten te heb ben gekregen dat de financiële situatie van K&O niet bijster rooskleurig was. Zij voerde van af dat moment een aantal ge sprekken met Onderwater, die toen al mismanagement werd verweten. „Hem is destijds te verstaan gegeven dat hij niet geschikt werd geacht voor zijn functie. Hij zag dat zelf ook in, zei hij. Geen moment is het in ons hoofd opgekomen dat er sprake zou kunnen zijn van frauduleuze handelingen." Dat werd pas duidelijk toen Beijer, die geruime tijd werk zaam was in de accountantswe reld, Onderwater opvolgde als directeur. Zij ontdekte dat er sprake is geweest van onregel matigheden. Zo zou de voor malige directeur door onrecht matige overboekingen een auto hebben aangeschaft op kosten van K&O. Schoenmaker: „Als je het be stuur en onze accountant iets zou kunnen verwijten, is het dat we het niet eerder in de ga ten hebben gehad. Maar hij heeft op buitengewoon geraffi neerde wijze fraude gepleegd. Het is triest dat dat nu ten koste gaat van het personeel." Oud-directeur Onderwater zegt in een reactie dat er 'wel wat kanttekeningen vallen te plaat sen' bij de beschuldigingen van de directie en het bestuur van K &0, maar hij wil verder niet op de kwestie reageren. door Robbert Minkhorst leiden - Voor politici moet een fatsoenlijke regeling komen bij vervanging tijdens en na zwan gerschappen. 'Net als voor de rest van Nederland', vindt het Leidse raadslid Marije van den Berg, sinds 6 april moeder van Lina. Vandaag bezoekt een de legatie van Leidse raadsleden met hun kroost de Tweede Ka mer om te pleiten voor een lan delijke regeling voor zwanger schapsverlof. „Het is eigenlijk heel gek: in je gewone werk is het gewoon hartstikke goed geregeld. Je bent verzekerd en je werkgever krijgt een vergoeding om tijde lijk iemand op jouw plek neer te zetten", zegt Van den Berg. „In de politiek is niets geregeld. Je bent stiekem drie, vier maan den afwezig. Je spijbelt; je stoel in de raad blijft leeg." Zes vrouwelijke raadsleden pik ken dat niet langer. Behalve Van den Berg pleiten Rianne Becht, Yvonne van Delft, Sita Dewkalie (allen Groenlinks) en Anneloes Wassenaar en Sabine Verschoor van D66 voor een degelijke vervangingsregeling. Hun gang naar Den Haag - hoewel het zeker is dat ze niet allemaal kunnen - is bedoeld om de Tweede Kamer erop te wijzen dat de discussie over zo'n regeling over tijd is. „Het enige dat je als politicus kunt doen, is ontslag nemen en ho pen dat de ander na vier maan den zijn plek weer wil afstaan", zegt Van den Berg. „De tijd dat je als vrouw ontslag nam omdat je ging trouwen of zwanger raakte, is echt voorbij." Pagina Ri: Politici teleurgesteld in vrouwe lijke Kamerleden Bij een ontharingskuur met de Ellipse Flex flitslamp (benen, oksels, bikinilijn) krijgt u in de maanden juni en juli 50 korting op de eerste behandeling! Na een paar behandelingen bent u van uw ongewenste haargroei af. Nu ook voor witte en grijze haren! Informeer naar de aantrekkelijke prijzen. COMMENTAAR ELITETROEPEN troepen van de Neder- krijgsmacht voeren met ig van de regering waarbij dodelijk ge- t gebruikt Met die illlng door de NOS uit het ?r tegen Erik O. is Justitie uw in opspraak gekomen, het uitlekken van het sgeheim' wordt door de- r deskundigen opgevat als otentiële bedrei- Dor de veiligheid elitetroepen, linkt weliswaar ames Bond in de maar wie even •er nadenkt hoeft n ttibaasd te zijn over de 'li- p 110 kill'. Zeker, waar de En- 'en Amerikanen bijna als sprekend beschikken elitetroepen, heeft Neder ig Seen traditie van militair allenvertoon. Dat de macht beschikt over anti- reenheden, mag echter ebazen. Dat het er daarbij treem hard aan toe zal niet meer dan logisch, geldt ook voor het feit dat fike operaties 'staatsge- [zijn. het ongure karakter van waarmee de elite-een- '001' heden te maken krijgen, is be scherming van hun anonimiteit een eerste vereiste. Het is bizar dat Justitie dergelijke geheimen opneemt in een strafdossier of onderlinge briefwisselingen. Het is niet de eerste misser in de zaak Erik O. De 43-jarige mari nier die er van wordt verdacht een Irakees te hebben doodge schoten, moest eerder al worden vrijgelaten. Defensie was openlijk ontstemd over 'spreekwoordelijke stuurlui' bij justitie die hun eigen uitleg gaven aan de schietinstructie. De Kamer laakte het op treden van Justitie. In een kennelijke poging een niet al te sterke zaak meer kracht te geven, voert Justitie nu aan dat Erik O. bij geheime mis sies wat erg 'laagdrempelig* met geweld omging. Maar Justitie kan niet naar believen uit staatsgeheimen putten. Dat is voor de advocaten oncontro leerbaar en ondermijnt de anti terreureenheden. Zoals de hele zaak Erik O. het moreel van de troe pen in Irak ondermijnt Peter de Vries utrecht/anp - Na jaren van stij ging is voor het eerst sinds ruim tien jaar het aantal abortussen in Nederland gedaald, van 34.168 naar 33.159 in 2003. Bij tieners worden er vooral min der zwangerschappen afgebro ken en bij een deel van de al lochtone vrouwen. Dat blijkt uit de nieuwe cijfers van de twee overkoepelende organisaties van abortusklinieken, Stisan en Geboorteregeling West- en Zuid-Nederland. In de cijfers, geanalyseerd door de Rutgers Nisso Groep in Utrecht, zijn nog niet de gevol gen te zien van het kabinetsbe leid om de pil met ingang van 1 januari 2004 uit het zieken fonds te halen. Sterker nog, vi- ce-voorzitter Y. Hazeveld van de Stisan zegt met spanning de resultaten over 2004 af te wach ten. Dan wordt mogelijk pas zichtbaar wat die maatregel in de praktijk betekent. Het beeld dat uit de landelijke abortusregistratie 2003 naar vo ren komt is positief, stellen de klinieken. „Wel moet opge merkt worden dat de verande ringen klein zijn. Het is dus nog te vroeg om na een jaar al te spreken over een trendbreuk van de stijgende abortuscij fers", staat in het rapport. Het diploma op zak, de vlag kan uit Maar is je vriend, vriendin, neef, nicht, kennis of wie dan ook dit jaar eveneens geslaagd? De namen van alle geslaagden in het middelbaar onderwijs uit de regio worden ook dit jaar weer verzameld in een spe ciale bijlage van het Leidsch Dag blad. Dit bewaar-exemplaar, gelar deerd met luchtige verhalen en lu diek geïllustreerd door Mirjam Vis sers, zit bij de krant van woensdag 30 juni. De zomer staat voor de deur en UIT gaat de komende weken naar sin gels en grachten, de Noordzee, me ren en rivieren, kortom, naar alles wat zich in deze waterrijke regio af speelt aan de waterkant. Deze week belicht UIT het Schilderfestival in Noordwijk, de Open Dag Waterre creatie in Woubmgge, Tobbetje Ste ken in Sassenheim en Strandtafere len bij De Witte Duif in Katwijk aan Zee. AMBOLi - Bij een ontsporing 190 kilometer ten zuiden van Bombay in de deelstaat Maharashtra zijn gisteren ten minste 20 passagiers omge komen en 100 gewond geraakt toen de Matsygandha Express over een brug reed. De locomotief stortte dertig meter de diepte in, drie wa gons bleven aan de brug hangen. In totaal bevonden zich zeker duizend passagiers in en op de overvolle de trein. Foto: Reuters porto/anp - Oranjefans die met een toeter van Heineken hun favorieten in Portugal willen toeschreeuwen, komen van een koude kermis thuis. De toer- nooiorganisatie laat de dingen, die ook als hoofddeksel zijn te gebruiken, bij de stadionhek ken om commerciële redenen in beslag nemen. Volgens een woordvoer der van de KNVB wil de organisatie Carlsberg in bescherming nemen. Het Deense biermerk is een van de hoofdsponsors van het EK en zou geen genoegen nemen met re clameuitingen van de Neder landse concurrent. Fans van Oranje die dinsdag avond de voetbalwedstrijd Duitsland-Nederland bezoch ten, moesten bij de kaartjes controle dan ook massaal de toeters inleveren. Wie dacht hem in zijn tas te kunnen ver bergen, liep grote kans hem la ter bij de veiligheidscontrole kwijt te raken. Heineken deelde voorafgaand aan de wedstrijd in de vertrek hal van Schiphol aan iedereen die ook maar iets van oranje aan had, een toeter uit. Ook wa ren er fans die hem zelfbij een doos bier hadden gekocht. Het gevolg was dat de toeters bij de hekken van het stadion in Porto rijendik stonden opgestapeld. Overigens hoefden de Oranjesupporters niet te wanhopen. Na afloop kregen zij in de straten van Porto direct kans weer een exemplaar te bemachtigen. De plaat- ZWQ2&Q4 selijke jeugd bood ze al voor een euro te koop aan. Heineken vindt dat de Europe se voetbalbond UEFA de luid- sprekerhoeden niet mag laten innemen. „Iemand mag toch ook met een T-shirt van Nike naar een wedstijd waar Adidas de sponsor is", stelt een woord voerster. Het bierconcern maakt er verder geen zaak van, maar vindt het vooral jammer voor de klant die er een had aangeschaft. Miljoenenhuizen trekken kijkers, nu nog kopers Amsterdam - Minister Verdonk van vreemdelingenzaken en in tegratie is gistermiddag in Am sterdam door demonstranten besmeurd met tomatenket chup. Dat gebeurde toen zij het Bijbels Museum binnen wilde stappen om de opening van een tentoonstelling bij te wo nen. De minister gaat aangifte doen bij de politie. Twee vrou wen zijn aangehouden voor be lemmering en belediging. Het is nog niet duidelijk welke motie ven de actievoerders hadden en of zij van een organisatie zijn. Hoewel zij aangedaan was door de actie, heeft Verdonk toch haar speech gehouden. Ja, Ik ontvang graag 4 weken lang Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dagl Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13