EK 2004 Alom tevredenheid bij Oranje Nederland - Duitsland, wat een ud-Ajacied Joey Didulica Jniet nu wel op reservebank Van Hanegem heeft vertrouwen in Ruud Terugreis gei o Oranje voor Kesler - Het imago van het nds elftal is een broos ca en voor de KNVB een l] i zorg. Henk Kesler, di- letaald voetbal, waakt ki uitstraling van Oranje. iet volk spreekt, kun je dat we een imagopro- lebben. Wij proberen krj raling een beetje op te Het Nederlands elftal 'm chter bij het publiek ko- {dus Kesler die toegeeft e maken. „Zo'n uit- tie na de met 1-0 verlo- dand tegen Ierland was slecht gekozen." 2 ivreden j arbitrage 3(ï - De arbitrage op het J tnog toe puik. Dat -dp opscheidsrechter Dick heb nog geen collega op iuten kunnen betrap- iik heb ook nog nie- loren klagen. Het gaat q hartstikke goed", vindt gti inaar. Jol ziet op de Por- üic velden louter toparbi- 7. let zijn stuk voor stuk n die een wedstrijd kun- stï den, die respect afdwin- gezag uitstralen. Ze aar niet voor de gezellig- |de spelers weten dat. (SI rove overtredingen heb !'e liet gezien, maar dat )ou bk omdat de arbiters het donderdag 17 juni 2004 porto - In de Duitse ochtendkranten is de opluchting groot. 'Europa daar zijn we weer!' schreeuwt Bild, het boulevardblad dat de angst voor de EK-wedstrijd tegen Nederland de af gelopen dagen zo had opgevoerd. Al leen het 'Kase-Tor', de 'stomme goal', van Van Nistelrooij bedierf de pret. De Duitse media zijn helemaal in hun nopjes met de remise tegen 'de favoriet Holland' - hoewel een over winning tot de mogelijkheden had behoord. 'Bijna gewonnen', kopt de Berlijnse Tagesspiegel. De vele over tredingen aan Nederlandse kant toonden de Hollandse onzekerheid, meent deze krant. Algemeen is de verbazing over het enorme verschil in vorm en kwaliteit in vergelijking met de slechte voor bereidingswedstrijden - dit in tegen stelling tot Nederland, dat niet veel beter speelde dan onlangs in de oe- fencampagne. Rudi Voller wordt ge prezen om de manier waarop hij weer een hecht team heeft gesmeed. Middenvelder Didi Hamann: „We hadden de Hollanders daar waar we ze wilden hebben. Wij waren beter en hadden moeten winnen". De vraag waarom Nederland zo te leurstelde, wordt door de Duitse journalisten nauwelijks gesteld en al helemaal niet beantwoord. Kennelijk hebben de experts het te druk met de miraculeuze wederopstanding van de Mannschaft. 'Rudi, deze start was geweldig', schrijft Bild. 'Ga zo door, dan kan deze EK voor ons nog lang duren!' In Nederland worden de kansen van Oranje op de eindzege van het EK in Portugal sinds de wedstrijd tegen Duitsland veel lager ingeschat dan daarvoor. Ook in de meeste andere deelnemende landen is men somber gestemd over het Nederlands elftal. Zo krijgen de verrichtingen van Oranje in de Spaanse sportpers een uitermate mager zesje. Ze gaan ervan uit dat Nederland in dit toernooi niet ver zal komen. Volgens de Catalaanse krant El Perio- dico hebben de Hollanders verraad gepleegd aan hun eigen voetbalfilo sofie. „Zonder duidelijk idee, impro viserend, ten prooi aan verwarring", zo wordt de strategie van Dick Advo caat omschreven. El Pais schrijft wat positiever over het 'herstellend ver mogen' van Oranje: „Zo is Holland: romantisch, in staat om zich zelf ten gronde te richten en zich weer te herstellen in een en dezelfde wed strijd." De krant Sport heeft de Ne derlanders 'uit de as zien herrijzen', en heeft daar bewondering voor. De 'klassieker van het Noorden' is voor Spanje extra interessant omdat nogal wat Oranje-spelers de kost ver dienen bij Spaanse clubs. Ook de faam van de oude strijd tussen 'twee natuurlijke vijanden' krijgt in Spanje altijd wat extra aandacht. Het Franse sportblad L'Equipe is weinig te spreken over het spel van de Nederlanders, die volgens de krant 'over het geheel genomen te leurstelden'. Ook Le Parisien spreekt van een 'middelmatige prestatie' van Oranje en stelt dat het na de wed strijd tegen Duitsland, 'moeilijk is om in deze twee ploegen serieuze kandidaten te zien voor de eindover winning'. Evenals Le Parisien vraagt ook Libération zich af wat trainer Ad vocaat bezielt om maar met één spits te spelen en 'zo veel goede aanvallers op de bank te houden'. France-Soir noemt het spel van Oranje slaapverwekkend, alleen Le Figaro omschrijft de wedstrijd van dinsdag als 'een krachtmeting tussen twee ploegen die een zeer hoog ni veau bereikten'. Voor de Britse BBC zei presentator Gary Linneker dat hij de slechtste wedstrijd van Oranje ooit had gezien. Conrad Leach van de Independent is optimistischer: hij noemt het doel punt van Van Nistelrooij een omme keer. Het bespaarde Oranje een di recte ondergang. Hij denkt dat 'de twee teams elkaar weer kunnen te genkomen in de finale'. De Italiaanse media durven geen vergaande conclusies over de EK- kansen van Oranje te trekken. Maar tussen de regels door blijkt dat Ne derland als voetballand niet echt hoog meer wordt aangeslagen. De krant II Giornale ridiculiseert het 'on geneeslijke romanticisme' van de Oranje-gelovigen: ze dromen nog van het gewonnen EK in 1988, wor den gesignaleerd met Milan-shirtjes met Van Basten of Gullit om de schouders. Maar op het veld zijn de hedendaagse sterren 'onmachtig ge vaar te stichten zonder terug te val len op het meest klassieke patroon: de lange bal en gaan'. De verslaggever van het dagblad La Republica heeft bij Oranje slechts één ster kunnen ontdekken: Van Ni stelrooij. 'Nederland-Duitsland, wat een ellende' roept hij uit. Voor deze krant is het duidelijk dat Duitsland teveel ontzag had voor Nederland. „Tegen het Oranje zoals Advocaat het laat spelen zouden veel ploegen een feestje kunnen bouwen." O laten komen." Jsers beloond vrije middag a - Bondscoach Rudi M ïeeft de Duitse voetbal- eren beloond voor het el (1-1) tegen Neder- e spelers kregen een ddag en avond. In de duren werkte de ploeg tige training af. jputer: Oranje effectiever n, gen - Oranje speelde ïn| javond misschien niet J' ren van de hemel, maar i, al van Dick Advocaat een stuk effectiever dan tse team. Volgens het jterprogramma van de liversiteit Groningen al- our Met behulp van spraak- ie'i ning berekent het pro- ïdi ia de prestaties van voet- i Een deskundig beoord- nifc ölgt vanaf de zijlijn de jd en spreekt in welke lan de bal is. Ook wordt tussen de 1 en 5 aan is toegekend. Het Ne- kreeg van de het effectiviteitscijfer itsland kwam uit op door Jaap van Essen en Marcel van der Kraan albufeira - Oranje hoefde giste ren in Albufeira geen wonden te likken, met dank aan het won- derdoelpunt van Ruud van Ni stelrooij. Mentaal liep het elftal natuurlijk wel een tikje op door het slechte spel tegen de Duit sers, maar het herstel in het laat ste half uur zorgde voor tevre denheid. De hamvraag de ko mende dagen is wat Dick Advo caat gaat verzinnen voor het duel met de Tsjechen. Gisteren was daar nog niets van te zien, want het Nederlands elftal werkte niet veel meer dan een hersteltraining af. Alleen de re serves werden even fiks onder handen genomen. Vandaag is er weer een besloten training en traditiegetrouw zal daaruit moeten blijken wat de bondscoach in petto heeft. Ad vocaat wilde gisteren helemaal niets zeggen, maar de algehele opinie is duidelijk: Wesley Sneijder moet in de basis en Phillip Cocu naar de achterste linie. Immers, Oranje ontbeert creativiteit op het middenveld en speelt met te veel pure ver dedigers. Sneijder liet weten dat hij zelf ook minstens lichtelijk ver baasd was over het verlies van zijn basisplaats tegen de Duit sers. Pas zondag, tijdens de laatste training, werd hem dui delijk dat zijn schijnbaar zekere plek in het elftal werd vergeven aan Boudewijn Zenden. Gisteren was Sneijder natuurlijk het mannetje in Albufeira. Hij scoorde weliswaar niet en hij was niet eens bij de gelijkmaker betrokken, maar ontegenzeglijk fleurde Oranje op toen hij in het veld kwam. Dat gebeurde dit voorjaar ook herhaaldelijk wanneer de jonge Ajacied de plaats van Mark van Bommel overnam. Bovendien roemde Johan Cruijff hem gisteren nog maar eens als de enige speler van Nederland die begrijpt hoe je moet voetballen. Sneijder zelf waakte voor al te veel hoogmoed. „We zijn hier ■llSfllll f Dick Advocaat in conclaaf met een ontspannen Jaap Stam. Foto: Reuters/Paul Vreeken met 23 man. Natuurlijk was ik teleurgesteld dat ik niet vanaf de eerste minuut speelde, maar het heeft geen zin dan negatief te gaan doen. Ook als je niet bij de eerste elf hoort moet je goed blijven trainen en positief blij ven." „Ik weet ook niet of ik nu tegen Tsjechië in de basis zal staan. Dat zal in de volgende training blijken. Wel of niet spelen heeft alles te maken met de manier waarop de bondscoach wil voetballen. Voor mij persoonlijk is het natuurlijk het best wan neer we echt vooruit spelen." De nestor van de Nederlandse selectie, Pierre van Hooijdonk, vindt dat Oranje nog veel meer het spel moet afstemmen op Ruud van Nistelrooij. „We moeten nog veel meer voor hem creëren", zegt Van Hooij donk. „Hij is te weinig in het gebied waar hij hoort te zijn. Ruud miste tegen Duitsland dq eerste kans, daarna duurde het een hele tijd voordat hij weer een góede mogelijkheid kreeg. Ruud moet veel vaker in de ge vaarlijke zone door ons in stel ling worden gebracht." Van Nistelrooij erkende ruiter lijk dat hij over zijn eigen spel ook niet echt tevreden was. „De kop is er nu vanaf. Ik heb er van genoten, ondanks dat het voet bal tegen Duitsland niet goed was. Mijn eigen spel? Moeilijk, moeilijk... We wilden over de vleugels kansen creëren. Dat is wat we vooraf hadden bespro ken. Maar dat kwam er dus niet uit. Er stonden twee man op mij, een man ervoor. En na twee minuten had ik natuurlijk al moeten scoren. Ik dacht dat Kahn kwam, maar die bleef staan. Het was eigenlijk zo'n ty pische kans voor mij, een we reldbal van Phillip „Na de rust speelden we met Marc Overmars en Andy van der Meyde pas echt met drie heel aanvallende spitsen en toen kwam Wesley Sneijder er nog bij. Of we de volgende wedstrijd tegen de Tsjechen ook zo moeten spelen en moe ten beginnen? De Tsjechen moesten tegen Letland in hun eerste wedstrijd komen. Tegen ons zullen ze dat nooit doen. Dan gooien ze het open. Het wordt een moeilijke afweging en ik ben blij dat ik de beslis sing over de opstelling niet hoef te maken." Over Duitsland is dagenlang ge zegd dat de eenheid vele malen groter was dan bij Nederland. Maar Van Nistelrooij is het daarmee niet eens.Als het Ne derlands elftal als los zand aan elkaar had gehangen, hadden we de wedstrijd nooit kunnen omdraaien. We kwamen al niet okselfris het toernooi in. Dan kom je met 1-0 achter en moet er in de rust een hoop gebeu ren. Het belangrijkste is dat we ondanks alle tegenslagen hier goed doorheen zijn gekomen." *^- iaa 'eter van Duyl De ene bank is de ande- I. Bij Ajax voelde de plek w het veld als een spijker- r °i naar nu Joey Diduclica op ea de dug-out van Kroatië houdt, waant de doel- ich in het pluche van een unstoel. „Het is geweldig tmee te maken", zégt de jacied, die tegenwoordig yde lat staat bij Austria re paar maanden geleden i zijn woning aan de rand 011 Venen de telefoon. Een y.° enwoordiger van de Kro- 01 fe voetbalbond deed Joey e S'ica het officiële verzoek of 'or Kroatië wilde uitko- De oud-Ajacied vroeg ven bedenktijd, maar al ;r?'ron de sportieve ambitie m de liefde voor zijn ge- c land Australië. „Ik denk roatië als voetballand een hoger aangeslagen moet Het was geen makke- ,e'keuze maar uiteindelijk de knoop doorgehakt. Ik a?!een Kroatisch paspoort, rt" mijn vader is er geboren. e®as zo geregeld." I loopt er een geboren pF liër rond op het Europees j oenschap voetbal. Veel 'm aan spelen toe te ko- aeft hij niet, want ook na ag igvallen van eerste doel- jtipe Pletiskosa is Didulica nog altijd niet meer dan reser vekeeper achter Tomislav Buti- na van Club Brugge. Het kan hem voorlopig niet deren. „Ik ben wél op een EK en wie weet waartoe het allemaal nog leidt." Het kostte de keeper geen enke le moeite om zijn draai te vin den in de Kroatische selectie. De taal kende hij al en Didulica is sowieso een type dat zich overal snel thuis voelt. Het eni ge wat er vooralsnog aan ont breekt, is speeltijd. „Ik ben er als laatste bijgekomen, dan heb je natuurlijk niets te eisen. Ik heb tot nu toe maar één wed strijd gespeeld." Zijn open en vrolijke karakter maakte hem bij Ajax tot een po pulaire speler, zowel binnen als buiten de selectie. Maar aan zijn capaciteiten werd heel lang getwijfeld. Tot die wonderbaar- fijke avond in het Mestalla-sta- dion van Valencia, waar Ajax eind 2002 volledig van de mat werd gespeeld maai' toch met 1-1 gelijkspeelde. Dat had de ploeg aan slechts één man te danken: doelman Joey Diduli ca. Hoewel hij met die prestatie zelfs de grootste sceptici over de streep trok, nam de Australi sche Kroaat aan het einde van vorig seizoen afscheid van de Arena. Met pijn in het hart, maar vol overtuiging. „Er was bij Ajax gewoon geen plek voor mij. Bogdan Lobont speelde goed, Maarten Stekelenburg kwam eraan, ik wilde zelf ook spelen. Ik moest wel vertrek ken." Hij koos uiteindelijk voor Au stria Wien, maar op stille mo menten wil Didulica nog wel eens wegdromen naar Amster dam, de Arena en Ajax. „Ik mis de club, ik heb daar een gewel dige tijd gehad. Ajax is uniek in de wereld. De mentaliteit, de houding van de trainer en de spelers, alles moet perfect zijn. Bij Austria vragen ze me wel eens wat over Ajax. Daar kan ik uren over praten." Nog altijd volgt hij zijn oude club op de voet, vooral via de Nederlandse televisiekanalen die hij in Wenen speciaal heeft laten installeren. „Zat ik thuis naar de huldiging voor het kampioenschap te kijken. Dan zit ik me toch te verbijten, ben ik in staat om in de auto te stappen en naar Amsterdam te rijden." Diculica heeft, zegt hij, een goed jaar achter de rug bij Au stria Wien. Maar ook in Wenen moest hij eerst afrekenen met scepsis en vooroordelen. Zijn wat wilde stijl van keepen lever de hem bij Austria de bijnaam Kung Fu-Didulica op. Hij be gon op de bank, maar het elftal ging pas draaien, toen hij na twaalf wedstrijden de plek on der de lat overnam. „Persoon lijk kan ik erg tevreden zijn. Ik heb een heel goede periode ge had, vijfeneenhalf uur zonder Joey Didulica: „Ik ben wél op een EK en wie weet waartoe het allemaal nog leidt." Archieffoto: GPD/Leo Vogelzang tegengoal. Dat is een record voor Oostenrijk. Als ik volgend jaar gewoon het hele seizoen kan keepen, moeten we kampi oen kunnen worden." Dat wil niet zeggen dat Didulica aan Austria Wien vastgebakken zit. Hij geniet van het leven in Wenen ('een prachtige stad') en schildert nog altijd graag ('ik heb al een paar heel mooie din gen gemaakt'), maar Nederland blijft trekken. „Ik hoop nog eens terug te keren bij een van de drie topclubs in Nederland, dat is echt een droom van me. Als PSV nog een keeper zoekt, kunnen ze me altijd bellen, ik ben er klaar voor." Maar eerst is er dus het EK met door Marcel van der Kraan porto - Met zijn bijna 'onmoge lijke' goal zorgde Ruud van Ni stelrooij dinsdagavond voor de voorlopige bevrijding van een Nederlands elftal onder druk. Maar de spits bewees ook zich zelf een dienst. Hij betaalde de coaches Dick Advocaat en Wim van Hanegem terug voor het vertrouwen dat ze hem al die maanden gaven. Van Nistelrooij en het Neder lands elftal is een moeilijk hu welijk. Dat beseft iedereen die bij Oranje is betrokken. Maar Wim van Hanegem legde na het duel met de Duitsers (1-1) uit waarom hij en Advocaat de aanvaller van Manchester Uni ted, die sinds november vorig jaar teleurstellend presteert in het Nederlands elftal, nooit zul len laten vallen. Van Hanegem is op de achter grond bezig geweest met de Brabantse topscorer. Hij vindt dat Van Nistelrooij exceptionele kwaliteiten heeft als doelpun tenmaker en is van mening dat daar niet zomaar aan voorbij kan worden gegaan. „Ruud van Nistelrooij is een van de moeilijkste spelers om te beoordelen", zegt Van Hane gem. Als je wekelijks naar Manchester United kijkt, dan denk je soms: waarom wisselt die Ferguson hem niet? Maar net als je dat denkt, dan scoort hij. Dat is zijn manier van spe len." Tegen de Duitsers ook weer, benadrukt Van Hanegem. Bij Manchester United blijft de Brabander doelpunten produ ceren, omdat manager Alex Ferguson hem belangrijk maakt en hem onder alle omstandig heden steunt. Weet de spits dat hij op dezelfde manier wordt gesteund binnen Oranje, waar Patrick Kluivert en Roy Makaay in zijn nek hijgen? Van Hane gem: „Ja, daarom hebben we dat de afgelopen tijd elke keer tegen hem gezegd. Dus op dat vlak is er geen probleem." Tot de tachtigste minuut zat Van Nistelrooij tegen Duitsland op een heel laag rapportcijfer. Met zijn ene treffer maakte hij veel goed. Van Hanegem: „Je moet hem ook puur beoordelen op zijn doelpunten. Normaal kun je een spits ook beoordelen op andere dingen. Een spits kan belangrijk zijn voor het team, hij kan goed in het kaat sen zijn. Maar bij Ruud is dat niet zo. Het gaat bij hem puur om het scoren." De concurren tie met Patrick Kluivert blijft hij voelen. Van Hanegem: „Nou, Makaay is er ook nog, hoor." Maar Kluivert deed er een paar dagen voor de wedstrijd even een schepje bovenop door een aantal uitspraken. „Dat moet hij niet achter de microfoon doen, maar gewoon aan tafel bij ons. Ach, daar maken we ons niet druk om." Helemaal niet? „Nee. Dat moet hij zelf weten. Het is zijn goed recht om dat te roepen. Nou ja, zijn goed recht, je moet als speler altijd naar jezelf kijken. Dit jaar J heeft hij niet echt veel gebracht bij Barcelona." Was er nu geen moment over wogen om Van Nistelrooij te wisselen? Van Hanegem be weert van niet. „Omdat ik weet dat hij uit het niets een goal kan maken. Ik word er zo moe van. Als we Kluivert hadden opge steld, hadden de journalisten ook weer zitten zeiken. Als Klui vert niet speelt, is hij opeens beter dan Van Nistelrooij. Pfff. Dat is een beetje Nederland ei gen hoor." Samen met Advocaat lijkt Van Hanegem voor een hardere lijn te hebben gekozen met de spe lers. In de rust schijnt de kalk bijna van de muren van de kleedkamers te zijn gekomen. Van Hanegem: „Dick is wel aar dig tekeergegaan in de rust. Maar dat is heel normaal, hoor. Er moesten een paar dingen worden gezegd." Kroatië, dat een beroerde start kende: 0-0 tegen Zwitserland in een draak van een wedstrijd. Het belooft weinig goeds voor de volgende twee duels met de favorieten Frankrijk en Enge land, maar Didulica ziet het al lemaal niet zo somber in. „Let maar op, ik zie je straks wel in de kwartfinale." DE STAAT VAN ORANJE Nederland had zich nog niet eens geplaatst voor het EK, of de KNVB had al lang en breed het Pine Cliffs Resort in de Algarve gekozen als vaste verblijfplaats. Daarna kwam de loting voor de eindronde en bleek dat Oranje louter in het noorden van Portugal hoefde te voetballen. Portugal is in verhouding tot buurland Spanje natuurlijk slechts klein, maar Aveiro, Porto en Braga liggen toch wel 450 tot 600 kilometer van de Algarve af Voor de spelers en staf van het Nederlands elftal betekent dat telkens een vlie- gretourtje. Op de dag voor het duel de heenreis, enkele uren na de wedstrijd de terugreis. Met speciale snelle behande ling bij het inchecken en een bus die van het stadion in één streep naar de vliegtuigtrap wordt begeleid. De totale reis tijd is daardoor een uurtje of drie, hooguit. Voor de volgers van Oranje is dat allemaal wat ingewikkel der. De pers moest het zelf maar een beetje uitzoeken, want de media waren niet welkom in het Oranje-vlieg tuig. Kwestie van tijdsbespa ring. En dus trok het mediacircus afgelopen maandagochtend per auto, trein, bus en vlieg tuig richting Porto. En hetzelf de gezelschap maakte dins- dagtiacht de reis terug. Oranje trainde gistermiddag tenslotte weer en daar moet iedere pers man of-vrouw weer bij zijn. Het goede nieuws na de eerste nachtelijk terugreis is dat ie dereen heelhuids Albufeira heeft bereikt. Het snelste ver voersmiddel bleek de auto te zijn. Iets over drieën, na een rit van amper vier uur waren de Niki Lauda's van de sportjour nalistiek terug. Jammer alleen dat ze daarna werden opge houden in Albufeira, alwaar Engelse hooligans het uit gaansgebied 'destrip'aan het verbouwen waren. Gistermid dag was de schade trouwens alweer hersteld en dronken de zelfde Engelse verbouwers er al weer hun eerste tien of twintig biertjes. Ook vliegen was te doen. Om een uur of drie landde het an tieke toestel met propellers en veel rare bijgeluiden in Faro, op een halfuurtje rijden van Albufeira. De inzittenden wa ren alleen zeer blij weer voet aan de grond te zetten. Het nieuws dat een van de passa giers straks in Nederland wel licht op zoek moet naar een andere auto, omdat die van hem werd geramd door een onvervalste bibliobus, was daardoor bijna komisch. En dan was er nog de persbus. Die deed er iets langer over. Kort voor zeven uur in de mor gen arriveerde die pas. Mede omdat de Portugese chauffeur volgens het lokale rijtijdenbe sluit twee pauzes van bij el kaar een uur inlaste. Echt okselfris was de Neder landse pers gisteren bij de trai ning dus niet Zaterdag en woensdag volgen wederom tivee helse nachtelijke reizen. Jaap van Essen

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11