EK 2004 Portugal moet nu Spanje uitschakelen Engeland put moed uit debacle tegen Frankrijk Dit is een unieke kans voor het Griekse voeth Kritiek Rehhagel op zwarte netten Zwitsers zweren bij steunkousen Totti kan straf tegemoet zien Gastheer wint van Rusland maar blijft gevaarlijk dicht bij deceptie Klachten over schoenen Nike EURO 20 IN CIJFE "Sn A: porto - Ondanks het succesvol le optreden van 'zijn' Griekse elftal ergert coach Otto Rehha gel zich in Portugal aan de kleur van de netten in de doelen: zwart. „Welke gek bedenkt nou zoiets? Dat kan nooit een voet baller geweest zijn. De fans wil len de bal in witte netten zien rollen. Zoals op bijvoorbeeld Wembley. Ik dacht dat dit een feestelijk evenement was. We zijn hier toch niet bijeen om te rouwen." zurich - Het geheim van de Zwitserse voetbalploeg schuilt in een kledingstuk dat eigenlijk bedoeld is voor zwaarlijvige mensen of zwangere vrouwen. De spelers dragen op aanraden van bondscoach Koebi Kuhn steunkousen, die de bloedcir culatie in de benen stimuleren. „Die dingen helpen echt", al dus verdediger Yakin. „Ze zor gen ervoor dat in de hitte je be nen en voeten niet opzwéllen." Sportief leidde het nog niet tot succes. Zwitserland speelde 0-0 tegen Kroatië. Lissabon - De Italiaan Totti kan een schorsing tegemoet zien. De UEFA heeft de aanvoerder van Italië aangeklaagd wegens onsportief gedrag. Hij spoog Christian Poulsen maandag in het gezicht tijdens de wedstrijd tegen Denemarken. De Deense voetbalbond diende een klacht in bij de UEFA. De Europese voetbalbond heeft inmiddels een videoband in bezit, waarop het incident is te zien. EK vandaa: 18.00 uur:., Engeland-Zwits 20.45 uur: Kroatië-Fran krja Kr< Francesco Totti. Foto: AP/Luca Bruno lissabon - Francesco Totti heeft sportschoenenfabrikant Nike in verlegenheid gebracht met klachten over zijn nieuwe kick- sen. „Mijn voeten) doen zeer, zo kan ik niet spelen", mopperde de aanvaller van AS Roma over de speciaal voor het EK ontwik kelde Air Zoom Total. In de eer ste groepswedstrijd van Italië trok Totti de Nikes al na een half uur uit. Totti schopte ver volgens nog een sponsor tegen de schenen door de oorzaak van zijn pijnlijke voeten te zoe ken in de sokken van Puma. door Henri van der Steen lissabon - Portugal doet nog mee, al is een vroege uitschake ling nog altijd heel goed moge lijk. De gastheer van het EK won gisteravond van Rusland (2-0), maar moet zondag ook winnen van Spanje om erin te blijven. Griekenland, de derde kansheb ber op de kwartfinales, heeft ge noeg aan een gelijkspel. De Spanjaarden mogen als Grieken land een punt pakt niet verlie- De aandacht ging vanaf de eer ste minuut uit naar de in Brazi lië geboren, maar per truc tot Portugees getransformeerde spelmaker Deco, die de wat versleten (maar later ingeval len) Rui Costa uit het elftal hield. Bondscoach Scolari haal de trouwens nog drie man, al len verdedigers, uit de ploeg die het toernooi begon met de ze perd tegen Griekenland. Hij- deed dat na overleg met Regina Bradao, een psychologe die voor het toernooi al van alle spelers een rapport schreef dat Scolari indien gewenst of nodig van nut kan zijn. Deco maakte het wel min of meer waar, Portugal speelde soepeler met hem, tot genoe gen ongetwijfeld van de beken de, televisiekijkende Neder landse filosoof-schrijver annex voetbaldeskundige Jan Mulder, die nooit in een stadion wordt gesignaleerd, maar vorig jaar wel ineens Nederland-Portugal bezocht; om Deco te zien, die door Mulder Platini-achtige ta lenten worden toegeschreven. Voorlopig is hij aardig op weg: Champions League met Porto, basisplaats als spelmaker bij Portugal. Deco leek het wel te kunnen vinden met Figo, de aanvoerder en grote vedette, die voor rust enkele ouderwets schone din gen deed. De Russen lieten pas gaande de eerste helft, zeker toen de 1-0 van Manniche was gevallen, zien dat ze kunnen voetballen. Zonde dat er zo weinig lef (en zo'n overdosis overtredingen maken) in de ploeg zit. Het gebrek aan durf kwam pal voor rust tot een wre de illustratie, toen een mooie combinatie links uitkwam bij Loskov, die de zaak wilde be slechten met een terugspeelbal. Te kort. Pauleta zat ertussen, keeper Ovchinnikov ook, met zijn hand, per ongeluk, buiten het zestien-metergebied. 'Rood', meende de Noorse scheidsrechter Hauge meteen en wreed. Voetballende Russen, oostblokkers in het algemeen, lijken voor het ongeluk geboren op grote toernooien. Typisch genoeg zit het com mercieel interessante landen vaak mee. Misschien dat Scolari Groep A Rusland - Portugal 0-2 Maniche 0-1, 89. Rui Coi Scheidsrechten Terje Haii Toeschouwers: 50.005 kaart: 45. Ovtsjinnikov (J Gele kaart: Smertin, Evse nitsjev (Rusland), Ricardo °1 ho, Deco (Portugal). 1. Rusland: Ovtsjinnikov; Smertin, Boegajev em Alenitsjev, Alaonin (45. Loskov en Kariaka (79. Kerzjakov en Izmailov (71, Portugal: Ricardo; Miei Andrade, Ricardo Carvalh no Valente; Luis Figo (77. Ronaldo), Maniche, CostiiL) co en Simao (63. Rui Cost;,, ta (57. Nuno Gomes). el -1 ia harisii d Griekenland - Morientes 0-1, 66. Scheidsrechten Michel (S! to schouwers: 25.444. Gele |f Katsouranis, Giannakopoi k ragounis, Zagorakis, Vrya kenland), Marchena, (Spanje). Griekenland: Nikopolii dis, Kapsis, Delias en Veneticfis); Giannakopoi Nikolaidis), Zagorakis, Kat (53. Tsiartas) en Katsouraf zas en Charisteas. Spanje: Casillas; Puyol, Helguera en Raul Bravo, (46. Joaquin), Albelda, Ban e! cente; Raul (80. Torres) en] tes (65. Valeron). Stand: Griekenland Spanje Portugal Rusland Topscorers: 1. Zidane (Franl son (Zweden) 2, 3. Van Nistel derland), Karagounis, Basina teas (Griekenland), Ronaldo, Rui Costa (Portugal), Valeron, (Spanje), Lampard (Engeland *a berg, Ibrahimovic, Allback Baros, Heinz (Tsjechië), Vej s (Duitsland) 1. ll Ie ts (Letland), Frings (I De Rus Alexei Smertin schopt de bal weg voor de ogen van de Portugees Deco. Foto: AP/Thomas Kienzle Rode kaart: Ovtsjinnikov Sjaronov (Rusland, twee keer gel (Zwitserland, twee keer gee IN Twee gele kaarten: Karagou: M kenland), Marchena (Spanje) ni (Rusland). Geschorst voor volgende weds13 ragounis (Griekenland), I E (Spanje), Smertin, Ovtsjinnik olt land), Vogel (Zwitserland). al het een en ander had afge dwongen met zijn openlijke ge mekker over de arbitrage van de wedstrijd tegen Griekenland. De Braziliaan - ook gisteren weer voortdurend uitsloverig theater makend in zijn coach- vak - bestreed de rechtsgeldig heid van de strafschop die de Grieken op 2-0 bracht en had daarentegen een strafschop ge zien voor zijn eigen ploeg die niet was gegeven. Je weet nooit hoe dingen gaan, maar gezien de gigantische commerciële be langen mag met een gezond wantrouwen worden geconsta teerd dat Portugal gisteren zon der enig recht een wel heel lek ker kontje kreeg van de scheids rechter. Alsof hij niet wilde op vallen, 'vergat' Hauge daarom misschien geel te geven voor een Schwalbe van Bystrov, tien minuten voor tijd. Portugal had het eerste succesje trouwens al binnen toen er nog geen bal was getrapt in Luz. De 1-1 bij Spanje-Griekenland was goed nieuws voor de Portuge zen, die nu zelfs mochten ge lijkspelen tegen de Russen; een overwinning op Spanje, zon dag, zou in dat geval toch kwa lificatie voor de kwartfinales hebben betekend: eerst telt het aantal punten, vervolgens het onderlinge resultaat, daarna eventueel doelsaldo en aantal gemaakte goals. Winnen is natuurlijk lekkerder. Spijtig was dat het fabelachtig mooie stadion Luz gisteravond niet vol zat om dat mee te ma ken; om veiligheidsredenen werden de naar schatting 5000 onverkochte Russische plaatsen niet bezet. De sfeer was toch wel geweldig. Portugal kon na rust echter de 2-0 niet maken. Figo trapte op de paal, Deco miste in de re bound. Invaller Nuno Gomes kreeg 'm er ook al niet in. Rui Costa uiteindelijk, uit een voor zet van Ronaldo, wel. De Rus sen, met tien man toch al vrij wel kansloos, combineerden af en toe vaardig, maar moeten gevoeld hebben dat het EK voorbij was. Dat bleek na an derhalf uur: 2-0, tweede neder laag, afgelopen. Voor de Portu gezen duurt het EK dus nog minstens vier dagen. De Russische bondscoach Ge- orgi Jartsev nam na afloop van het verloren duel de schuld voor de uitschakeling op zich. „Deze baan betekent dat ik ver antwoordelijk ben. De spelers treft geen blaam. Ik heb hen opgesteld, dus heb ik het ver keerd gedaan", aldus Jartsev, die in het midden liet of hij na het EK aanblijft of opstapt. Scolari was begrijpelijk opge lucht en tevreden. Ook over de hoogte van de score. „De team prestatie was goed. We hebben echt geprobeerd meer doelpun ten te maken. Maar of je er nu twee inschopt of tien, eigenlijk maakt dat niets uit", reageerde de Braziliaan. Vooruitkijken wilde hij nog niet. „Daar heb ik nu nog geen tijd voor. Nu moeten we in de kleedkamer even genieten van het moment, een beetje napra ten en dan kijken wat er is mis gegaan. Het moge duidelijk zijn dat Spanje een meer dan goede tegenstander is." door Peter van Duyl linoa a velha - Tollend als een aangeslagen bokser stapte En geland zondagavond in Lissa bon van het veld na de enorme domper tegen Frankrijk. Inmid dels zeggen de Engelsen weer fris te zijn, dat Europa nog wat van ze gaat zien. Zwitserland moet vanavond het slachtoffer worden van de hernieuwde Britse dadendrang. De dubbele dreun die Zinedine Zidane in de blessuretijd uit deelde, werkte lang na in het Engelse kamp. Het benadrukte nog maar eens het gevoel dat het nationale elftal op de be langrijke momenten telkens weer door het ijs zakt. De nederlaag tegen Frankrijk paste naadloos in de verloren strafschoppenseries op het EK van 1996 (tegen Duitsland) en het WK van 1998 (Argentinië) plus de schlemielige nederlaag tegen Brazilië (2-1) op het jong ste wereldkampioenschap. Er is één verschil: ditmaal krij gen de Engelsen de kans op re vanche. En de afgelopen dagen is heel langzaam het besef doorgedrongen dat Engeland zondag een wedstrijd afleverde die perspectief biedt. „We heb ben laten zien dat Engeland zich met de besten kan meten. Nu is het zaak wedstrijden te gaan winnen," zei aanvoerder David Beckham. De megaster van Real Madrid was weer eens het centrale the ma in de nabeschouwing van het duel met Frankrijk. Beek- ham miste bij een 1-0 voor sprong een strafschop, achteraf een cruciale flater. De aanvoerder kreeg direct al steun van zijn coach Sven-Gö- ran Eriksson. De Zweed bena drukte openlijk dat Beckham ook in de toekomst de penalty's voor Engeland zal trappen. De speler reageerde met een opval lende verklaring, waarin hij zelf getuigde van zijn mentale weer baarheid. „Er zullen best mensen zijn die mij als de schuldige voor het verlies tegen Frankrijk aanwij zen, maar daar ben ik de laatste tien jaar wel aan gewend ge raakt," aldus Beckham. „Niets kan mij verslaan, ik ga door tot ik win. Iedereen weet wat ik de afgelopen tijd heb meegemaakt. Ik ben doorgegaan en dat zal ik nu ook doen." De opdracht voor de Engelsen is van nu af aan duidelijk: er moet gewonnen worden. Van avond wacht Zwitserland in Coimbra, maandag staat de laatste groepswedstrijd tegen Kroatië op de agenda. Volgens 3 Eriksson mag het geen pro- bleem zijn om de kwartfinale te halen. „Als we zo spelen als te gen Frankrijk is er niets aan de hand." Daarmee verwoordde de Zweedse coach exact de gevoe lens van de gehele Engelse de legatie in Portugal. „De sfeer verandert echt niet door twee minuten voetbal," zei verdedi ger Gary Neville deze week. „Als we die wedstrijd zouden overspelen, zou Frankrijk dan nog een keer zoveel geluk heb ben? Dat denk ik niet. Daarom kunnen we vertrouwen hebben in de komende duels." De verwachting is dat John Ter ry bij de Engelsen terugkeert in de basis. De centrale verdediger van Chelsea kampte met een hamstringblessure, maar is weer fit. Zijn rentree gaat ten koste van de jonge Ledley King. Het meespelen van Paul Scho- les is twijfelachtig. Hij heeft een enkelblessure. Ook de Zwitsers hebben lang nagepraat over het eerste duel. In een poule met Frankrijk en Engeland werd een overwin ning in de openingswedstrijd cruciaal geacht, tegen Kroatië werd het echter een bloedeloze 0-0. Het dwingt de Zwitsers tot een aanpassing van hun strijdplan. De noodzakelijke winst op En geland wordt in het Alpenland niet onmogelijk geacht. Zwit serland heeft het gevoel dat het tegen Britse ploegen goed uit de voeten kan. Op het EK van 1996 hielden ze Engeland op 1- 1, in de kwalificatie werd Ier land uitgeschakeld. Johann Vogel is vanavond ge schorst na zijn rode kaart tegen Kroatië. Hij wordt vervangen door Fabio Celestini van Olym- pique Marseille. Een bron van zorg is de schotloosheid van de Zwitserse aanval. Stéphane Chapuisat heeft al zestien inter lands niet gescoord en zijn strijdmakker Alexander Frei staat ook al 400 minuten droog. Als de nood aan de man komt, is het niet uitgesloten dat de jonge PSVer Johann Von- lanthen een kans krijgt. Angelos Charisteas viert zijn treffer tegen Spanje waaraan de Grie ken een punt danken. Foto: AP Fernando Llano door Peter van Duyl porto - De droom van Griekenland en Otto Reh hagel duurt onverminderd voort. Het kostte wat moeite, maar na de sensatie tegen Portugal hiel den de Hellenen gisteren ook Spanje onder de duim: 1-1. Een punt in de laatste groepswedstrijd tegen Rusland is voldoende om een plek in de kwartfinales af te dwingen. Coach Otto Rehhagel beseft als geen ander dat de Grieken nu verplicht zijn door te stoten naar de laatste acht. „Dit is een unieke kans voor het Griekse voetbal", zei de Duitser. „Dit mogen we niet meer weggeven. Eerlijk gezegd ben ik daar ook niet zo bang voor. Ik werk nu drie jaar met deze spelers. Dit moet lukken." In Griekenland bestaat er geen enkele discussie dat het succes voor het overgrote deel op het conto komt van de ervaren Duitser. Rehhagel leerde de Griekse voetballers dat je pas echt gaat meetellen als je een keer je gezicht hebt laten zien op een groot toernooi. Hij deed wat nog nie mand in Griekenland hem ooit voordeed: Rehha gel smeedde de machtsblokken van het Griekse voetbal - AEK, Panathinaikos, PAOK - tot een so lide geheel. Rehhagel had voor de krachtmeting met Spanje aangegeven dat de stunt tegen Portugal een groot deel van zijn waarde zou verliezen als die zou worden gevolgd door een uitglijder tegen Spanje. Met de 1-1 bediende zijn ploeg hem op zijn wen ken. Griekenland speelde zeker zo geconcen treerd als tegen de Portugezen. Dat Griekenland goed kan verdedigen, is inmid dels geen geheim meer. Tegen Spanje toonde Griekenland echter nog een heel andere kwali teit: veerkracht. Een helft lang liepen de Grieken hijgend en puffend achter hun vlot combineren de tegenstanders aan. Toen Fernando Morientes na een half uur voor 1-0 zorgde, leek het gedaan met de Grieken. Maar na de pauze vocht het elf tal zich terug in de wedstrijd en toen Angelos Charisteas gelijkmaakte, was dat op dat moment niet eens onverdiend. Waar de Grieken de 1-1 als een nieuwe zege be jubelden, daar droop de Spaanse ploeg gedesillu sioneerd af. Een helft lang leek de Spaans li op stoom en sterk genoeg om eindelijk! 'J dringen tot de laatste fase van een groo nooi. Maar door het gelijkspel gloort in d opeens een doemscenario, dat de Spanjaa etl zo goed kennen. Het verhaal van het Spaans elftal is al jar .j hetzelfde. Het land beschikt over een extie talenteerde selectie, maar in het rood v land verbleken al die grote spelers keer o| la Op Euro 2000 werden de Spanjaarden kwartfinale uitgeschakeld door Frankrijk j, jaar geleden tijdens het WK reikte de 01 jc weer tot de laatste acht, maar toen stn 1U1 Spanje over Zuid-Korea, dat de strafseti j beter nam. En nu is een vroegtijdig eini ia, nieuw niet uitgesloten. j Een zege had Spanje gisteren verzekerd v plek bij de laatste acht. Door de Griekse gel ker bevindt het zich echter plotseling in e pa telige positie. Het mag de laatste groepswe 1; tegen aartsrivaal Portugal niet verliezen on \'e te zijn van de kwartfinale. Het zou niet vo er eerst zijn dat Spanje bezwijkt onder di' e druk. Sterspeler Raül noemde de laatste g ca wedstrijd gisteren 'gecompliceerd'. n,. Het zou een gevoelig verlies voor het to zijn als de Spanjaarden zondag al hun Wi V( vinden. Het voetbal dat Spanje in de eersli f0 duels met Rusland en Griekenland Het zie n indrukwekkend sterk, misschien wel het b% aantrekkelijkste wat Euro 2004 tot nu toel 0; den had. 10 Het grote manco is vooralsnog het gebre n productiviteit. Tegen de Russen scoorde één goal, gisteren was het niet anders. N half uur pikte Morientes de bal op na ee e< van verdediger Kapsis. Hij schoot onverbil n raak. Met name Raül was na de pauze ee as dicht bij de tweede treffer, maar toen ware de Grieken al een paar maal dreigend gewe> De gevierde man bij Grieken land werd Ch 0( as. De aanvaller controleerde een briljant! In van invaller Tsiartas en zette met een stevij ei haal de deur naar de laatste acht wage open. jij]

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10