EK 2004 Een elftal vol magere zesjes Oranje ontsnapt Internationals moeten eerder kritiek leveren Advocaat nie eens ontevredi AÈjJÈ rf ÉS êurozoo^ Advocaat moet weer zijn fouten herstellen 1 w w woensdag l6 JUNI 2oï Boudewijn Zenden was misschien nog wel het meest verrast over zijn basisplaats. Fo to: AP/Paolo Duarte door Marcel van der Kraan porto - Het Nederlands elftal is geen klas meer met uitmuntende leerlingen. De rapportcijfers vallen bij de proefwerken al een tijdje zwaar tegen. Daarom verbaasde het niet dat het grote tentamen 'Duits' ook matige resultaten ople verde. Dick Advocaat had een elftal vol magere zesjes. Huiswerk blijven maken en hopen dat Oranje in Por tugal met de hakken over de sloot overgaat, is het credo voor de ko mende twee duels. Edwin van der Sar - 5 Zo'n lange vent in het doel bij Oranje en dan toch zoveel proble men hoog in het zestien-meterge- bied. Elke vrije trap van de Duitsers zorgde voor hartkloppingen op de bank en op de tribune. John Heitinga - 6 Voor een speler die de minste erva ring had op het hoogste niveau met Oranje, deed hij het eigenlijk niet zo slecht. Had wel zijn handen vol aan Torsten Frings, de man die de Duitse goal maakte. Maar dat was weer niet zijn schuld, want Cocu maakte de overtreding op rechts. Jaap Stam - 6 Moet zich zwaar gefrustreerd heb ben gevoeld. Fysiek sterker dan ie dere Duitser. Maar door de mis communicatie en de gaatjes die op de meest onverwachte ogenblikken vielen, speelde hij tot zijn eigen er gernis tegen te veel verschillende Duitsers. Het liefst had hij Ballack halverwege helemaal uitgescha keld. De schop op de hielen van de spelmaker leverde hem wel geel op. Wilfred Bouma - 6 Leuk dat hij net zo sterk oogt als Jaap Stam, maar in de opbouw is hij nog lang geen Frank de Boer. Durft de lange bal wel uit te probe ren en voor die moed mag een mens wel respect hebben. Giovanni van Bronckhorst - 6,5 Geen schroom meer en niet zo lief meer voor zijn tegenstanders. Dat scheelt een slok op een borrel. Een foutje in het eigen strafschopge bied en dat herstelde hij zelf weer. De meest constante en daardoor een van de betere Oranje-spelers. Phillip Cocu - 6 Op inzet en werklust zal niemand hem ooit een onvoldoende kunnen geven. Zijn routine is onontbeerlijk voor het Nederlands elftal. Maar vroeger zat er nog wel eens een ex tra versnelling in, een stiekeme ac tie in het strafschopgebied van de tegenstander of een knal van af stand. Edgar Davids - 5 De pitbull stond op scherp maar kreeg niet de gelegenheid zich uit te leven in de rol die bij hem past. Davids werd opeens ook spelmaker door het systeem van Dick Advo caat. En daar liggen nu net niet zijn kwaliteiten. Advocaat kon dat in de rust herstellen. Rafael van der Vaart - 5 Liep er lang verloren bij. De sa menwerking met Ruud van Nistel- rooij? Het was zand en water in een plastic teiltje. Cement werd het nooit. Pas na rust dook hij een beetje op in de zestien meter. Andy van der Meyde - 6 Het leek ook te mooi om waar te zijn. Het hele jaar bij Inter niet presteren en dan op het EK voor Oranje 90 minuten de sterren van de hemel spelen? Nee, dat kan niet. Maar tegenover vele mislukte ac ties, stond die ene gouden voorzet op Ruud van Nistelrooij. Ruud van Nistelrooij - 6 Op de perstribune in het stadion vroeg een Engelse journalist in de rust: 'Heeft Ruud van Nistelrooij een broer? Als dat zo is, kan het zijn dat die nu speelt?' Het was drama tisch, onthutsend eigenlijk tot aan die 80ste minuut. Maar de dikke vier werd door die ene, prima goal een mager zesje. Was bij een ande re coach misschien al lang gewis seld. Patrick Kluivert zal nog wat langer geduld moeten hebben om zijn revanche te halen. Boudewijn Zenden - 5 Misschien was hij zelf wel het meest verrast dat hij in de basis stond. Zelden heeft Nederland on der Advocaat zo wijd gA Maar dan moeten de vleugl er wel mee uit de voeten Zenden kon dat niet. Wesley Sneijder - 6,5 Maakte duidelijk dat Dick A hem toch niet aan de kj moeten houden. De snelh de bal in de opbouw van ging door Sneijders aanwi in de tweede helft omhoog, Mare Overmars - 6,5 Het turbo-motortje blijkt q| dig te kunnen pruttelen. I nooit terugvallen tot een 1 Maar het was net niet geof de stugge en gewone DuitJ wagens voorbij te razen. Pierre van Hooijdonk - 6,5 Pierre kwam het vuurtje ei stoken. Hij zorgde voor d ning en het gewenste opp me na de pauze. Als er nui keer een scheidsrechter opi een muur echt op negen m houden, is zijn leven ook i "VL Af*""'' door Jaap van Essen porto - Oranje speelde gisteren gelijk tegen Duitsland (1-1), maar blameerde zich desondanks. In Porto was het Nederlands elftal slechter dan in de voorgaande wedstrijden tegen de Duitsers. Slechts één briljant moment van Ruud van Nistelrooij redde het elftal. Oranje rende de voorbije weken onder aanvoering van de bondscoach als een groep lem mingen richting Portugal. De naam van het vaste onderko men op de rotsen van de Algar- ve (Pine Cliffs) spreekt boekde len. Advocaat acteerde de vast besloten bondscoach, maar wist overduidelijk niet wat hij in hemelsnaam moest aanvangen met zijn 23-koppige selectie. Geen wonder, want het gezel schap arriveerde niet bepaald in topvorm dan wel topconditie in Noordwijk. Enkele interna tionals bleken zelfs een ver schrikkelijke fysieke achter stand te hebben. Advocaat begon met enkele da gen training waarvan een ge middelde inwoner van een be jaardentehuis nog niet moe zou worden. Bovendien ging hij ex perimenteren met de ruit, een systeem dat zijn spelers een jaar eerder al niet bleken te be heersen. En toen de ruit einde lijk aan diggelen viel, wist de bondscoach het blijkbaar nog steeds niet. Want afgelopen zondag ver dween tijdens de laatste serieu ze training ineens Wesley Sneij der uit het elftal, ten faveure van Boudewijn Zenden. Curi eus, want Sneijder mocht zich al drie weken basisspeler wa nen. Bovendien, is hij zo onge veer de enige middenvelder (buiten de geblesseerde See- dorf) die de aanvallers echt kan bedienen. Gisteren stonden er aanvallers op het veld, die vrijwel nooit een bespeelbare bal kregen. Bo vendien bleken Cocu en Davids met z'n tweetjes niet bepaald in staat het vijfmans-middenveld van de Duitsers weerstand te bieden. Al helemaal niet omdat iedere keer wanneer ze de bal eens veroverden hem pardoes weer inleverden. De rampspoed tekende zich al binnen een minuut of tien af. Ruud van Nistelrooij kreeg in de tweede minuut een levens grote kans, maar miste hope- •4M*. loos. Daarna was de Brabander 78 minuten lang een karikatuur van de wereldspits die bij Man chester United onder contract staat. Niet alleen Van Nistelrooij was slecht, heel Oranje was de weg kwijt. De Duitsers wisten niet wat hen overkwam. In het eer ste halfuur kregen ze maar liefst vier kansen, via Wöms en Kuranyi. De 0-1 was logisch, het vervolg op een overwicht, verkregen door hard werken en de dingen doen die je kunt en de rest la ten. De treffer zelf was echter curieus. Cocu maakte een dui delijke frustratie-overtreding op Lahm, aan de zijlijn. Torsten Frings nam de vrije trap, ogen schijnlijk om wat inlopende ploeggenoten te bedienen. Die zagen de bal echter nooit, aan gezien deze achter hun rug langs ging en zomaar bij de ver ste paal het doel inzeilde: 0-1. Oranje lag eveneens in de hoek, helemaal gestrekt. Niemand op het veld die het nog wist, hul peloos werd naar de bank geke ken. Daar bedacht de bonds coach zich, zoals zo vaak in de kwalificaties, dat hij weer eens een verkeerd basiselftal de wei in had gestuurd en bereidde zijn inmiddels beroemde 'her stelwissels' voor. Na de pauze werden ze doorgevoerd: Sneij der voor Davids, Overmars voor Zenden, die liet zien waarom hij al drie weken louter met de B-ploeg trainde. Het herstel van Oranje kreeg daarna langzaam maar zeker 'm Zwaar gehinderd scoort Ruud van Nistelrooij de bevrfijdende treffer. Foto: ANP/Ed Oudenaarden gestalte. In de 48ste minuut was daar zowaar de eerste Nedér- landse corner, de Duitsers moesten steeds vaker en verder terug. Ook al omdat Oranje ein delijk eens veel eerder druk zet te. Kansen kreeg Oranje echter ei genlijk nog steeds niet, ook niet na het inbrengen van Van Hooijdonk. En toch werd het gelijk, door een wonderschone treffer van uitgerekend Ruud van Nistelrooij. In de tachtigste minuut veroverde Andy van der Meyde op de rechterflank de bal en zette voor. Iets voor de eerste paal kreeg Van Nistel rooij de bal, met Wörns in zijn rug. Hoe de spits het deed was onwaarschijnlijk, maar de bal vloog langs Kahn in het doel: 1- 1. Al met al is er voor Oranje dus nog helemaal niets aan de hand. Tenminste wanneer ge keken wordt naar de uitslag en de situatie in poule D, waar Tsjechië aan de lei| Maar de toestand en vooral de bondscJ wel zorgen. Want vm Advocaat in hemelsral hoge hoed toveren! duel van zaterdag? door Henri van der Steen porto - Hiddink kreeg de bij naam Guus Geluk, maar Dick Advocaat zit het als bonds coach ook niet altijd tegen. De 1-1 tegen Duitsland was gister avond een resultaat van jewel ste, want meer dan een halve wedstrijd lang keek Oranje te gen een achterstand aan. Sterker: niets wees er in feite op dat het Nederlands elftal iets anders aan de avond zou over houden dan chagrijn, een gede moraliseerde selectie, nul pun ten en een bondscoach die zich zou realiseren dat hij wel eens aan zijn laatste week in dienst van de KNVB bezig kon zijn. Dick Advocaat tekende niet lang geleden een contract dat hem tot en met het WK van 2006 aan de KNVB bindt, maar de afspraak is gemaakt dat de bondscoach opstapt als er na het EK geen basis van vertrou wen meer is. Verliezen van Duitsland met slecht voetbal en/of een slechte opstelling zou die basis van vertrouwen stevig hebben aangevreten. De selectie en Advocaat zullen zich de komende dagen laven aan de manier waarop de tame lijk hopeloze 1-0-achterstand toch werd weggepoetst: de ploeg heeft karakter getoond, er werd bovendien na rust beter gevoetbald en de gelijkmaker had ook nog eens grote kwali teit. Het zijn feiten. Het is ook een feit dat Rudi Vol ler zijn elftal toch wel wat beter had voorbereid: de Mannschaft was voor rust een stuk rustiger aan de bal, combineerde mak kelijker en straalde algemeen zelfvertrouwen uit. In de twee de helft liepen de Duitsers toch weer op z'n Duits terug en in de laatste tien minuten zag je zelfs dat de 1-1 ook wel goed was. Het is jammer dat Advocaat niet vanaf de eerste minuut heeft geprofiteerd van de angst die de Mannschaft wel degelijk voor Oranje heeft. In de trainer Advocaat zie je de speler nog elke wedstrijd terug. Dick Advocaat was een leuke voetballer om te zien, niet om dat hij een bijzonder talent had voor de bal; Advocaat was een loper, een werker, een schoffe laar, een bijtertje, dat ook altijd quasi-verongelijkt tegen de scheidsrechter liep te keffen. Dat zijn de deugden die Advo caat nog altijd het eerst terug wil zien in zijn elftallen: het gaat hem om duels winnen, ka rakter tonen, goed staan bij bal verlies. Het is de helft van voetbal: bij balbezit maak je het veld groot, bij balverlies maak je het veld klein. Dat tweede onderdeel is bij Advocaat doorgaans prima verzorgd, het is ook het makke lijkste onderdeel: het eerste on derdeel lijkt hem niet zo te inte resseren. Gisteren presteerde hij het op nieuw een middenveld het gras op te sturen dat in de kem be stond uit twee linksbenige, de fensief georiënteerde spelers: Willem van Hanegem en Dick Advocaat kijken gelaten naar de verrichtingen van het Nederlands elftal. Foto: Reuters/Jerry Lampen Davids en Cocu. Het was vra gen om moeilijkheden en die kreeg Oranje dus ook. Het voet bal voor rust leek nergens op, Duitsland domineerde alsof het om een training ging. Een half uur voor tijd zag Advo caat zich gedwongen zijn derde en laatste wissel voor te berei den. Dat doe je niet uit luxe. Advocaat kan wel blijven vol houden dat hij altijd uitstekend anticipeert op de situatie, maar het is toch handiger als je dat talent uit nood en niet als een soort gewoonte aanwendt. Ooit is immers ook het geluk van Advocaat op. Pikant was wel dat Advocaat werd gered door Van Nistel rooij. De spits moet na een half uur al verbaasd naar de kant hebben gekeken, toen hij daar Kluivert zag warmlopen. Advo caat blijft er kennelijk alles aan doen om Van Nistelrooij onder druk te zetten. Daarmee is het toch wel een merkwaardig in stituut, een nationaal elftal. Van Nistelrooij is bij Manchetser United het mannetje, hij weet zich geborgen, manager Alex Ferguson laat geen gelegenheid onbenut om zijn midvoor sterk en belangrijk te maken. Van Ni stelrooij betaalt inmiddels al enkele jaren terug met een kar renvracht aan goals. In het Nederlands elftal speelt Van Nistelrooij vaak matig, re gelmatig ronduit slecht, soms geweldig. Een enkele keer scoort hij soepel, heel soms be slist hij wedstrijden, zoals gis teravond. Het is niet de verant woordelijkheid van topintema- tionals heel goed te voetballen, want dat kan niet worden afge dwongen. Ze hebben wel de - professionele plicht mee te denken en er alles aan te doen om de voorwaarden te schep pen dat ze goed kunnen voet ballen. Dat heeft dit Nederlands elftal nagelaten, zoals Advocaat en voor hem Van Gaal al vaker hebben geconstateerd: de Oranje-sterren denken niet na over hun vak, zijn niet betrok ken en roeren het mondje maar zelden tijdens wedstrijdbespre kingen. Hoe is het in hemels naam mogelijk dat Advocaat steeds weer het voetbal uit Oranje haalt en zichzelf in de rust moet herstellen? Misschien moet Van Nistelrooij zijn coach volgende keer eens wat eerder redden, voor de wedstrijd, door zijn mond open te doen als de opstelling ter sprake komt. door Jaap van Essen porto - Rasoptimist Dick Advo caat was verrassend genoeg niet eens echt ontevreden over de wedstrijd tegen Duitsland. „Ik vond dat er in de eerste helft twee ploegen speelden met veel ontzag voor elkaar. Dat resulteerde in veel breedte- spel, we hadden moeite de spit sen te bereiken. De eerste 25 minuten hadden we een licht overwicht. We controleerden de wedstrijd. Maar daarna viel er een doelpunt uit het niets. Toen raakten we van slag, wer den de Duitsers veel beter." „In de tweede helft was duide lijk dat we meer risico moesten nemen. We hebben gewisseld. De gelijkmaker was uiteindelijk verdiend, we hadden zelfs nog mogelijkheden op de 2-1. Maar over de hele wedstrijd was dit een terechte uitslag. Duitsland was de eerste helft beter, wij waren na rust de beste ploeg." De bondscoach erkende dat Oranje voor rust de grootst mo gelijke problemen had om de spitsen te bereiken. Dat veran derde pas nadat Sneijder terug kwam in het team. Iets wat het voorbije half jaar wel vaker ge beurde. „Met Sneijder werden de spitsen vaker bereikt." Waarom hij niet startte, was een vraag waar nauwelijks een antwoord op kwam. „We heb ben meerdere spelers in onze groep. Die hebben allemaal be paalde kwaliteiten en die heb je allemaal nodig. Het baart me ook geen zorgen dat mijn eerste keus het niet bracht. Want alle spelers horen bij de eerste keus, ik mag er alleen maar elf opstel len." De Duitse bondscoach Rudi Voller was uiteraard den met het spel van „We waren in de e veruit de beste ploe men dik verdiend sprongi Het is natui mer dat het 1-1 is Maar na rust moesti der terug in de verde wisten dat Nederlan men en dat deden z We hadden nog wel heden om de beslissi maken, maar dat lui een team als Oranj dan altijd vrezen d scoren. En dat geb ook nog. Mijn spele teleurgesteld, maar positief. We hebben strijd tegen een te Oranje grotendeels neerd. Dat geeft ma volgende duels. W goed uitzicht op de t de." Over Oranje was 1 duidelijk. „Ik heb hl terland tegen Ierlai Toen wist ik al dat I echt in beste doen w Van Nistelrooij reage lucht. „We zijn die maar we bleven vech team en zijn daa loond", zei Oranje-d maker Ruud van meteen na de wedstr Van Nistelrooij ma: 81ste minuut de E ningstreffer ongedaa eerste EK-doelpunt 1 rière. „We sluiten d met een goed gevoel „Als we hadden vei hadden we zeker v« moeten winnen. Nu volop in de race. Da We leven nog en door."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 8