REGIO Een muzikale oppepper voor Oranje; 'Het Wilhelmus is een volkslied en geen Koninginnedaglied' 'Voor een minister volstaat een riedeltje op een trompetje' - 1 'Eigen bijdrage is vaak iet de enige tegenvaller WOENSDAG l6 JUNI 20C4 NAVRAAG 6600 mensen hebben hun thuiszorg opgezegd nadat ze de berekening voor de eigen bijdrage in de bus kregen. Nog eens rond de 1250 zegden de zorg voor een deel op, zo blijkt uit een peiling in op- htvan het ministerie van VWS naarde effecten van de invoering de eigen bijdrage. Na de aankondiging van de eigen bijdrage in tri gingen de afgelopen zes weken de rekeningen de deur uit. de (thuis)zorgorganisatie RDB Valent heeft er mee te maken, projectleider klantenservicecentrum KEES DEN HOLLANDER. hebben uw cliënten gereageerd hebben twee pieken gehad. Eén in januari, toen de invoering ind werd, en één de afgelopen weken na het sturen van de eer- ekeningen. In januari hebben we meteen onze cliënten een [gestuurd en hebben onze zorgbemiddelaars de cliënten be lt die hadden opgezegd om hen duidelijk te maken wat die ei- bijdrage nu eigenlijk voor hen feitelijk betekende. Ik kan wel en dat de tendentieuze berichtgeving rond de invoering meer jde heeft berokkend dan de feitelijke bijdrage zelf." neel mensen hebben bij u opgezegd? iggingen concentreren rond de huishoudelijke hulp en de die daar veel op lijkt. Er is ongeveer 15.000 uur hulp op- egd* wat neerkomt op enkele honderden mensen. Dat is een cent of vijf van de 300.000 tot 400.000 uur die we per jaar verle- aan 5.000 tot 6.000 cliënten." meer of minder dan waarop u na januari had gerekend? kan ik niet zeggen. Je probeert de zaak zo goed mogelijk te vol- Maar wat er uiteindelijk gebeurt als de rekeningen in de bus •n, is toch altijd een kwestie van afwachten. Je moet niet verge- dat de eigen bijdrage voor veel mensen niet de enige tegenval- it jaar is. Ook de ziektekostenverzekeringen zijn veel duurder rorden, en ga zo maar door. Het schrijnende vind ik dat je ook eggingen ziet bij mensen met een kleine beurs die behoorlijk zorg nodig hebben. Die kunnen het gewoon niet meer beta- Alex Wielders en Kleintje Pils willen hitlijsten bestormen met 'La la la Oranje' hoort veel over wachtlijsten in de thuiszorg. Daar helpt zo'n pn bijdrage waarschijnlijk wel voor? jons hadden we al geen wachtlijsten meer voor de thuiszorg, sommige plaatsen hebben we nu zelfs overcapaciteit." die overcapaciteit gevolgen voor het personeel? rkan ik nog geen uitspraken over doen. Naast de eigen bij- is in de thuiszorg ook sprake van een autonome groei van de agdoor de vergrijzing. Aan de andere kant zijn de eisen voor krijgen van thuishulp weer strenger geworden. Hoe dat bij el- rprecies gaat uitpakken, moeten we nog even afwachten." a tt: Sjaak Smakman UIT DE ARCHIEVEN NO 1954, Woensdag 16 Juni HEN AAN DEN RIJN - Reeds op verschillend gebied treedt het [rum-karakter der gemeente Alphen in het hart van Zuid-Holland je voorgrond, en dit is zeker zo op onderwijsgebied. Immers wan- rwij zien naar de HBS en het Lyceum, de Landbouwhuishoud- oolen gemeentelijke Nijverheidsschool, die in 1955 een fraai iw gebouw gaat krijgen, de Chr. Lagere landbouwschool, de Nuts- lachtstekenschool en nu zien dat er achter het Bospark een prach- jebouw is verrezen waarin 1 September a.s. het Chr. Technisch on- wysgegeven zal kunnen worden, dan mag gerust vastgesteld wor- dat Alphen ook in dit opzicht wel degelijk een open oog heeft voor oekomst. it in de centrum-gemeente Alphen, welke als Industrie-gemeente is lewezen zal deze fraaie school zo goed op haar plaats zijn en onge- eld volledig aan haar doel beantwoorden. Het is niet voor niets, de industriëlen in de Rijnstreek maar vooral uit Alphen de bouw deze prachtige school gestimuleerd hebben. Wel hebben wij giste- onze rondgang door de gebouwen kunnen ervaren, dat er nog zo en daar het een en ander moet gebeuren, maar vastgesteld kan den dat als de volgende maand de bouwers het gebouw opleveren, zogenaamde nawerk in een vlot tempo kan geschieden. INO1979, zaterdag 16 juni DEN - De Bonnie Blue Bell's is een majorettegroep uit de staat Mi- ga n in de Verenigde Staten. Tijdens hun tournee door Nederland ide Blue Bell's gisteravond het publiek in de Vijf Meihal perplex fcrna het geven van een wervelende show. larchief Leidsch Dagblad No's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na itslng 2,50 (afdruk van 13 bij 18 In zwart wit) over te maken op gironummer 6 tn.v. UDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van cb Dagblad, ANNO «Ld.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan ibilie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl 'OOR 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 5: Postbus 54,2300 AB Leiden fax 071-5 356 415 «lie fax 071-5 356 325 irichten fax 023-5150 567 TCNH EVERKOOP leoties m.b.t.: •'072-6813661 Md goed: 023-5 543 075-6813677 'detailhandel: 071-5 356 300 'bureaus kunnen contact opnemen service ■17" (gratis) ^072-5196800 iementen uitbetaling (acceptgiro) j<Uo (alleen aut. ine) •56,70 p/j €216,90 ris een machtiging verstrekken isch afschrijven van het ld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0.60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organlsatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. 'Het Wilhelmus is niet van de koningin, maar van het volk' luidde de stelling van afgelopen week en niet eerder werd zij zo massaal gesteund als deze keer. Liefst 93 procent van de lezers stemde 'eens'. Een selectie uit de reac ties. I. van Leeuwen, Leiden: „Een groot deel van het Nederlandse volk ziet Beatrix (en haar voorgan gers) als de koningin (ko ning) van alle Nederlan ders. Haar mening over het Wilhelmus maakt duidelijk dat zij alleen koningin is (en zich ko ningin voelt) van de Oranjes. Dat moet dan ook maar geformaliseerd worden: een privé ko ningschap. Verder: leve Het Wilhelmus is niet van de koningin, maar van het volk. 0333(3313 de republiek!! Wesley Heineman, Lei den: „Het is van het volk, het hoort bij ons allemaal en het is in het bijzonder van de koningin." Henk Imthorn, Valken burg: „De koningin mag zich het Wilhelmus toe eigenen, maar dan moet ze wel naar alle wedstrij den van het Nederlands elftal, want we blijven de wedstrijden beginnen met ons volkslied." W. Veenstra, Leiden: „Het Wilhelmus is het volkslied, dus ook spelen als de koningin er niet bij is." M. Rinkelhorst, Wou- brugge: „Het zou be spottelijk zijn als het niet zo was. Het is dat men het koningshuis niet mag beledigen, maar een fat soenlijk denkend mens zou bijna in de verleiding komen. Dat de koningin van Duits bloed is, en ooit met een Duitser (een overigens zeer aimabele man, hij ruste in vrede) trouwde, maakt haar nog geen eigenaar van ons volkslied. Een beetje we reldvreemd, deze konin gin. Ik ben weinig natio nalistisch, maar ik zal bij dit EK het Wilhelmus uit volle borst meezingen." F. van der Graaf, Leiden: „Het volkslied is van het volk en niet van de ko ningin, mits het met res pect wordt gespeeld. Dus niet altijd en op de raarste momenten." Reinoud Haecker, Oud Ade: „Het Wilhelmus is van het volk en dus niet van de koningin. Ieder een mag dus weten wan neer het volkslied ge speeld wordt en het Wil helmus is ouder dan ko ningin Beatrix, dus ze moet niets eisen." G. Carree, Coldbrook: „Het moet wel alleen ge zongen worden op speci ale gelegenheden." J. van der Plas, Hille- gom: „Het Wilhelmus is het Nederlandse volks lied. Volgens de Van Dale is een volkslied een lied dat symbolisch een volk vertegenwoordigt. Het Wilhelmus is een oud lied/gezang dat dus sym bolisch het Nederlandse volk vertegenwoordigt, dit zijn alle Nederlandse onderdanen. Een lied dat zonder meer door de Ne derlandse volksvertegen woordiging kan worden gebruikt, met of zonder Beatrix. Hopelijk heeft ie mand de moed om, eventueel met behulp van de Van Dale, haar dit haar duidelijk te maken." H. Ouwersloot, Katwijk: „Laat ieder in zijn of haar waan. Als de koningin vindt dat het volkslied van haar is, laat haar. De naam zegt mij al ge noeg." Cees Bolster, Katwijk: „Knap staaltje hoog moedswaanzin van Bea trix. Het is een volkslied en geen koninginnedag lied. Wat verbeeldt zij zich eigenlijk wel? Het wordt echt tijd dat ze met pensioen gaat met die ra re ideeën." Arjan van der Weel, Lei den: „We zingen het lied reeds lange tijd bij vele gelegenheden. De konin gin mag eigenaar zijn van het lied, maar het ge bruiksrecht ligt bij het volk." De nieuwe stelling haakt in op een kwestie die de afgelopen dagen de pers haalde. Voor sommige scholen wordt het steeds moeilijker om een schoof-" reisje te organiseren. De prijzen van het vervoer ert de attracties stijgen ter wijl de portemonnees van de ouders steeds leger ra ken. Maar waar is het ei genlijk goed voor, zo'n schoolreisje? Is het geen overbodige luxe in een tijd waarin het onderwijs het met steeds minder geld moet zien te rooien. De stelling luidt: Het schoolreisje moet worden afgeschaft Reageren kan tot en met maandag via www.leid- schdagblad.nl, of per post: LD, postbus 54, 2300 AB v Leiden. Faxen kan ook: 071-5356415. Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant: „De commotie over het Wilhelmus is denk ik niet op zijn plaats. Volgens mij hebben een aantal perspapegaaien het be richt verkeerd van elkaar overge schreven en vervolgens lopen wij als 'volk' er weer achteraan. De konin gin kan zich niet verdedigen anders had ze allang deze ruis rechtgezet. Het Wilhelmus is gewoon een ge zang (voor de christenen onder ons). Deze liederen zing je op christelijke scholen, in de kerk, thuis, enzovoort. Niemand in ons, gelukkig vrije, Ne derland kan dit verbieden of censu reren. De grondwet is hier duidelijk in. Over die grondwet heeft Pim For- tuyn in het verleden wat geschreven, toen stond Nederland op zijn kop. Vrijheid, blijheid, 'alles moet kun nen', is toen geluk- l kig definitief in de I ban gedaan." Reinier Verbeek (39) uit Leiden, ar chitect: „Ik ben het eens met de stel ling, maar kan daar verder weinig aan toevoegen. Het is het volkslied. De discussie rond dit onderwerp heb ik totaal gemist en/of vind ik niet interessant in een wereld waar wel wat meer aan de hand is. Mijn stelling is dat de mensen in de we reld die het op dit moment veel slechter hebben dan wij - en die het echt zal jeuken wat hun volkslied is - onze steun verdienen en behoren te krijgen. Dat ze niet ten gunste van handelsbelangen kreperen en hon ger hebben. Overigens is dit ook een juiste stelling." Pieter Stam (53) uit Katwijk, domi nee: „De stelling is heel boeiend, maar loopt achter de realiteit aan. Het Wilhelmus is ons volkslied; het wordt door het volk gezongen als «m» eerbetoon aan het huis van Oranje. Het is beslist niet een lied van de w Oranjes. Het wordt weliswaar meest al gezongen op dagen die te maken hebben met bijzondere gebeurtenis sen gerelateerd aan het Huis van Oranje. Maar ook biji4»rbeeld bij haast alle internationale sportevene^ menten waar de Oranjes niet bij zijh. Daarom vind ik het volstrekt accep tabel dat bij ontvangst van hoge bui tenlandse gasten, ook wanneer de koningin er niet bij is, het volkslied wordt gespeeld. Het volkslied is van ons allemaal en daarin wordt de on losmakelijke band tus sen het volk en het Huis van Oranje uit gedrukt. Dat moet hare majesteit een grote vreugde zijn." dekte bij w Katwijk, trapt nir alleen nog balletjes voor het f goede doel. Samen met onder andere soapsterren uit Goede Tijden, Slechte Tijden en Ser ge van Saskia Serge voetbalt hij geld bij elkaar voor bij voorbeeld stichting Spieren voor Spieren. Mocht hij de ge legenheid hebben bonds coach Advocaat nog een paar laatste tips in te fluisteren, dan zou hij kiezen voor Van Nistelrooy en Kluivert in de spits. Makaay, de schrik van de Duitse Bundesliga, laat hij liever nog even op de bank zitten. Ook de elf muzikanten van Kleintje Pils hebben er zin in, al bleef het tot eind vorige week onduidelijk of zij Alex naar Portugal konden verge zellen. „De organisatie ging er blijkbaar vanuit dat onze reis wel geregeld zou zijn, maar dat was niet zo. Pas na tus senkomst van Erica Terpstra kregen we zekerheid", vertelt Ruud Bakker van het bekende dweilorkest. Over de nieuwe hit is hij zeer te spreken. 'La la la Oranje' draagt zijn steentje bij om de spiraal van negatie ve publiciteit rond het Ne derlands elftal te doorbreken, aldus de muzikant wiens mening eveneens nog voor de wedstrijd Nederland - Duitsland werd gevraagd. „We laten zien dat de Ne derlandse Leeuw nog steeds kan brullen. En is het niet de Nederlanders eigen zich aan het begin van een toer nooi over te geven aan zwartkijkerij? Ik houd me vast aan de stelregel: slech te voorbereiding, mooie toernooien. Samen met Alex geven wij Oranje een muzikale oppepper." In 'La la la Oranje' is elke twijfel over de eindover winning van het Neder lands verdwenen. 'Duitsers, Tsjechen, het is voorbij/ Oranje zal er staan/ We geven jullie voetballes/ We kunnen heel Europa aan!' Bas de Rue Hij is voetbalfan in hart en nieren en kan nog zingen ook. Noord wij ker Alex Wiel ders, bekend van de hit 'Een bossie rooie rozen', is maandag samen met de beroemde pretband Kleintje Pils uit Sassen- heim af naar Portugal afgereisd. Daar steekt hij het Nederlands elftal muzikaal een hart onder de riem met zijn nieuwe Oranjekraker 'La la la Oranje'. De tegenstanders van de Nederlanders kun nen hun borst nat maken. KLANKBORD Een aantal mensen vroe gen hem of dat nu wel no dig was, nóg een Oranje hit. Dj Edwin Evers en zanger Guus Meeuwis hebben immers ook een EK-single gemaakt. En 'Wij houden van Oranje' van André Hazes is nog nie mand vergeten. Daar trekt de gebronsde Noordwijker zich echter niets van aan. Zijn nieuwe single combi neert het beste van twee werelden: de gulden stem van de feestzanger met de vrolijke trompetten van Kleintje Pils. Zet daar een beat onder, voeg een snuifje stadiontoeters toe en een nieuwe EK-kraker is geboren. „Ik kwam op het idee tijdens een wedstrijd van Quick Boys in Katwijk", vertelt de zanger. „Het publiek zong luidkeels mee met een feestorkest. Toen dacht ik: een zanger met een pretband, da's nog nooit vertoond. Zo is de single ge boren." Loopt de Noordwijker niet het gevaar dat de single flopt als Oranje vroegtijdig uit het EK vliegt? Dat risico wil de feest zanger wel nemen. Nog on wetend van het resultaat van Oranjes eerste groepswed strijd, zegt hij: „Ik hou na tuurlijk mijn hart vast. De laatste oefen wedstrijden van Oranje waren allerbelabberdst. Misschien krijgen ze er tegen Duitsland ook wel van langs. Dan denk ik terug aan het EK van 1988. Toen verlo ren we de eerste wedstrijd, te gen de Sovjet unie. Maar we gingen er toch met de beker vandoor." De zanger heeft het lot van zijn single overigens niet helemaal rücksichtslos aan de prestaties van Oranje verbonden. Hij heeft ook een 'neutrale' versie van de voet balkraker gemaakt. Je weet tenslotte maar nooit. De Noordwijkse zanger, die zijn passie voor voetbal ont- Berend Stolk (49) uit Leiderdorp, intensivist actief WD'en „Natuur lijk is het volkslied van het volk, maar we zingen dat bij voorkeur bij een nationale of koninklijke gelegen heid. En dat gebeurt dan gaarne zo wel ingetogen en correct, maar toch ook uit volle borst. En dus niet dat jammerlijk gekerm van die schorre castraat, zoals dat nu bij de voetbal wedstrijden klinkt. Voor de ont vangst van een willekeurige minister uit het buitenland is zo'n volkslied wat overdreven, in dat geval volstaat een riedeltje op een trompetje. De majesteit heeft derhalve volledig ge lijk dat zij het ongebreideld gebruik van het Wilhelmus aan banden legt. Wij eren met dat schone lied overi gens niet alleen ons eigen volk in de persoon Beatrix, maar ook Juan Carlos, wiens verre voorva deren ons volk heb ben geknoet en ge kneveld. Wat zou den Willem de Zwij ger en Philips de Tweede ei genlijk hier van vin den?" Marije van den Berg (29) uit Lei den, bedrijfsjournalist PvdA- raadslid: „Het verbaast me dat Bea trix heeft gezegd dat het Wilhelmus van haar is. Volgens mij is haar uit spraak verkeerd geïnterpreteerd. Ik kan het me eigenlijk gewoon niet voorstellen dat ze het letterlijk zo be doeld heeft. Het volkslied wordt toch ook gespeeld tijdens evenementen als de Olympische Spelen? Dan is de koningin er ook niet bij. Nou goed, als zij het graag wil hebben dan mag dat van mij. Het maakt mij niet zo uit. Misschien is Beatrix wel bang dat ze na het Wilhelmus stiekem 'Heb je even voor mij' van Frans Bauer gaan spelen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5