REGIO Geen harde toezeggingen van Veerman ïa skeelers en optisch bedrog naar werkplek )e dood speelt altijd door zijn hoofd' Groen licht voor groot onderhoud De Does Ook LOV tegen mogelijke komst Ikea R3 Leiderdorps zwembad voorlopig gered Wethouder Ates toch positief Ruwbouw Rijnland Ziekenhuis even open voor personeel Erkenning voor geestelijk gewonde Bosnië-veteraan Bouwplannen langs A4 moeten passen binnen bestemmingsplan HDC973 woensdag 16 juni 2oo4 mneke Dijke dorp - Het noodzakelijke lal onderhoud in zwembad sQ oes kan worden uitge- De Leiderdorpse politiek rtuigd van de noodzaak 'J)' iel in te grijpen en daar- e een kleine drie ton be- ?v" iaar te stellen. Het bad is J.'1 ee voorlopig gered, maar ^Sl litiek discussieert binnen maanden over de toe- van het zwembad. 0 o politici lieten gisteren dat het afgelopen moet voor De Does. „Hoe kan het zijn dat plotseling in januari 2004 de onderhoudspot leeg is? vraagt WD-commissielid Meijer zich af. „Wij willen abso lute zekerheid dat we niet op nieuw deze problematiek over ons heen krijgen. Kom met een juiste meerjarenplanning voor het groot onderhoud. Zeker als er geruchten zijn dat over paar jaar hele zwembad in elkaar stort." De WD wil hier voor de begrotingsvergadering in sep tember meer duidelijkheid over. Wethouder Molkenboer geeft toe dat er steeds te weinig geld is gespaard voor het zwembad. „We hebben het open willen houden voor een dubbeltje. Dat is niet langer vol te houden." De komende onderhoudsbeurt wil hij snel afschrijven, zodat de last niet jaren op de begroting drukt. De raad heeft dan meer vrijheid om te beslissen het bad eventueel te sluiten. Maar er zijn meer opties, die Molken- boer op een rijtje heeft laten zetten. Wat de diverse opties kosten wordt niet bekend ge maakt om aannemers niet in de kaart te spelen. Het is nog niet bekend wanneer de raad hier precies over vergadert. De raad kan ervoor kiezen het zwembad uit te breiden, hoe wel de gemeente weinig geld heeft. Zo kan er aan de nieuwe voorkant een ruimte voor het Servicepunt Sport en Bewegen worden gebouwd. Ook kunnen de zwembaden omgetoverd worden tot modernere baden, toegespitst op heel kleine kin deren of ouderen. Zwembadei genaar Sportfondsen wil dit graag. Mocht de politiek al die toeters en bellen niet willen, dan kan het zwembad vervangen wor den door een eenvoudiger bad, met een 25-meterbad en een peuterbassin. Tenslotte ligt er de optie om geen cent extra in De Does te steken en het te sluiten. Tijdens een vergadering eerder deze week bleek echter dat het voor de gemeenteraad zover nog lang niet is. iskia Stoelinga De ruwbouw van vleugel van het Rijnland mis staat als een huis. ineel van het Leider ziekenhuis krijgt daarom e gelegenheid in de nog ien woestenij hun werk- bezoeken. De eerste reac- n enthousiast. Niet alleen leer ruimte (15.000 vier- neter extra), maar vooral lurlijke lichtinval wordt ;ewaardeerd. Even wen de lange gangen. De op- voor dit probleem is snel len: steppen of skeeleren. tuwopzichter F. Qua- dit niet het eerste zie- dat door zijn bouwbe- is neergezet. Bij de tg kan hij het perso ls geruststellen. „De lijken nu enorm lang, zult u zien dat er iche route in zit. Het is bedoeling dat u elke dag igen pakt alvorens u bij en afdeling aankomt." pijpt als geen ander dat or een leek behoorlijk in- ;eld is om door de rotzooi e kijken. „Ook het grijze ^werkt niet echt mee om ™en ruimte te zien", zegt f ijn er een aantal duidelij- keringen ter oriëntatie: ing met winkels en res- de poliklinieken van de ide vakken zoals chirur- hopedie, mondheelkun- le begane grond, de po- de beschouwende vak- irdiologie, interne, long- 1) op de eerste en de ope- imers op de tweede. De le ingang komt weer te- 1 1 de kant van de Persant weg. In een enorme hal -re de ontvangstbalie, de pa- iregistratie, de winkels en Dot restaurant voor zowel tei ieel als bezoekers. Als je de zijkant van de hal oven kijkt, zie je de ver ben liggen. De enorme hacht die over de hele loopt, zorgt voor het n v it. De wachtruimtes die '®r 'zijde komen te ligt d° 1 op die manier op 0 jjj? gingen het effect van een k huidige centrale ingang ok hterkant tegen de A4 aan 1 estaan, speciaal voor [evallen. Op die manier is door Ruud Sep den haag/zoeterwoude - Harde toezeggingen over bijvoorbeeld een financiële bijdrage aan boe ren in het veenweidegebied heeft ze niet los weten te peute ren. Toch heeft de Zoeterwoudse wethouder Ates een goed gevoel over gehouden aan het bezoek dat zij afgelopen maandag sa men met een aantal andere be stuurders uit het Groene Hart heeft gebracht aan minister Veerman van landbouw. „Ik ben blij dat we van degene om wie het gaat duidelijk hebben ge hoord dat hij ons beleid steunt. Dat soort kleine gebaren zijn van groot belang", aldus Ates. De principe-afspraak om een keer met een aantal bestuur ders uit het Groene Hart bij de minister langs te gaan, maakten Ates en Veerman een jaar gele den in de nazit bij een confe rentie. De Zoeterwoudse CDA- wethouder reageerde op de ou de klaagzang dat boeren het platteland onvoldoende open stellen voor de stedelingen en meer op zoek zouden moeten gaan naar andere bronnen van inkomsten. „Ik heb toen ge zegd: ik wil graag hele positieve verhalen uit de regio neerleg gen, van boeren die graag door willen gaan maar die wel een steuntje in de rug nodig heb ben." Ates wilde de minister nog eens duidelijk maken dat de boeren in de regio al heel ver zijn met allerlei nevenactiviteiten en dat het veenweidegebied steeds meer toegankelijk wordt voor de bewoners van de omliggen de steden. Desondanks gaat het erg slecht met de sector. Wan neer boeren in veenweidege- bieden geen vergoeding krijgen voor het smalle kavels en hoge grondwaterstand waarmee ze him brood moeten verdienen, dan zullen er de komende jaren steeds meer het loodje leggen. Er bestaat een Europese subsi dieregeling voor dit soort 'na tuurlijke handicaps', maar op de één of andere manier lukt het maar niet om de boeren in het veenweidegebied daarvoor in aanmerking te laten komen. De Zoeterwoudse wethouder kon haar partijgenoot ook posi tief nieuws brengen. Uit een enquête die door buurgemeen te Zoetermeer is gehouden, blijkt dat een meerderheid van inwoners van de stad met enige regelmaat in het Groene Hart recreëert en bovendien bereid is om een financiële bijdrage te leveren aan het in het stand houden van het open buitenge bied. „Dat was voor de minister een belangrijk signaal: dat de burgers er iets voor over heb ben." Naast geld voor de boeren vroe gen de bestuurders ook geld voor de gemeentes: een regio naal landschapsfonds moet het mogelijk maken kenmerkende landschapselementen - zoals bijvoorbeeld geriefhoutbosjes - te herstellen en te onderhou den. De minister deed geen toezegging over de gevraagde startsubsidie van een half mil joen euro. Maar Ates houdt hoop. „Er is ook geen 'nee' ge zegd." Of de minister - in wat voor vorm dan ook - met geld over de brug komt, wordt mogelijk volgende week al wat duidelij ker. Dan houden de drie Groe ne Hartprovincies een confe rentie over het veenweidege bied. Voor die tijd verwacht Ates op ambtelijk niveau nog een beetje te kunnen lobbyen* Personeel van het Rijnland Ziekenhuis bekijkt de nieuwe operatiekamers op de tweede verdieping. Foto: Mark Lamers de eerste hulp altijd goed be reikbaar. De term 'goede be reikbaarheid' geldt ook voor het inwendige van de oudbouw. Het gedeelte van de oude vleu gels, dat straks wordt gereno veerd, gaat over een paar jaar volledig op in de nieuwbouw. Op alle verdiepingen zijn er al doorsteken naar de huidige nog oude verpleegafdelingen. „Nadat de nieuwbouw begin 2005 is opgeleverd, zal dat de laatste grote fase in de verbou wingen zijn: renovatie van de verpleegafdelingen. Niet alleen de vleugels, maar ook de oude centrale hallen worden aange past aan de aankleding van de nieuwbouw", aldus Quataerd, die vast waarschuwt dat ook na de oplevering de bouwoverlast niet helemaal verdwijnt. Een diepe zucht van het personeel en een troostend woord van opzichter. „In 2007, als alles klaar is, zult u zien dat zelfs bij de verbouwing een logische route is gekozen. Echt, we stre ven naar zo min mogelijk over last." Overigens komen in de nieuwbouw alleen de polikli nieken en afdelingen als de centrale sterilisatie, radiologie en röntgen. De enige verpleeg- afdeling die in de nieuwbouw wordt ondergebracht is de in tensive care en de uitslaapka- mers naast de operatiekamers. „Een logische opzet", volgens het personeel. Ze zijn blij ver rast als de ruimtes zien. Ieder een gaat er flink op vooruit. Als clustermanager Grob, beho rend tot het personeel, nog even het idee heeft dat de ope ratiekamers aan de kleine kant zijn, wordt hij onmiddellijk door de bouwmeester persoon lijk benaderd. „Door het ge avanceerde afzuigsysteem, het steriele vlak boven de operatie tafels lijkt de ruimte optisch kleiner. U zult zien als de mu ren wit zijn en alle apparatuur in kasten is weggewerkt het al lemaal erg meevalt." Inderdaad als de groep binnen staat blijkt het een zaal te zijn. Grob moet grijnzen. In de hele nieuwbouw zit kli maatbeheersing. Geen knop pen, alles wordt automatisch geregeld. Via de lange ramen is een ingenieus systeem opgezet. Datzelfde geldt voor de steriele afdelingen en de ruimten die stofvrij moeten zijn. De bedra dingen van installaties en de in folie gewikkelde buizen geven aan dat er straks heel wat tech nisch vernuft achter wanden en plafonds ligt verscholen. De medewerkers hebben inmid dels vanaf de derde verdieping, daar waar de staf en de directie zich gaat vestigen, zicht op een ruime binnenplaats. „Dat gaat zeker een mooie tuin worden met bankjes", vraagt een perso neelslid. „Alles is mogelijk", zegt Quataerd. „Een barbecue en een grote partytent voor een daverend personeelsfeest past er ook moeiteloos in", wordt er gefluisterd. Aan het einde van de route hoeft er geen rondvraag meer te worden gehouden. Het is dui delijk, het personeel popelt om hier te mogen beginnen. Om de eerste maanden van 2005 als verhuisdatum vast te leggen, ook dat gaat een gigantische operatie worden, moet er nog heel wat gebeuren. Quataerd onthult de afwerking. „In de sjieke kleurstelling: zachtgroen met donkergroen op de vloe ren, hout op de wanden en transparant grijs met glas bij balies hopen we er iets heel moois van te maken." Niemand van de groep spreekt hem te gen. Het is duidelijk: in 2007 als het karwei volgens de planning helemaal is geklaard, staat er een nieuw modem middelgroot ziekenhuis met 410 bedden in Leiderdorp. leiderdorp - De Leiderdorpse Ondernemers Vereniging (LOV) is net als de drie meubelpleinen in de regio fel tegen de mogelij ke vestiging van Ikea op bedrij venterrein Bospoort in Leider dorp. Ikea en Leiderdorp on derhandelen over de grond prijs. LOV-voorzitter Pierre van Overloop uitte zijn onvrede hierover gisteravond in een raadscommissie. Onlangs verscheen een rapport dat adviseert Ikea een plekje op Bospoort, langs de A4 vlak naast Pannenkoekenboerderij de Hooiberg, te gunnen. On dernemers van Meubelplein Leiderdorp, de meubelboule vard aan de Leiderdorpse Zijl- et scli re oJraan den rijn - Afgrijselijke ervaringen. Gebeurtenissen :rb kt hij niet heeft kunnen praten en eigenlijk nog steeds niet t Wat Alphenaar Henry Zonneveld (45) tien jaar geleden als jjjjj smilitair in Bosnië heeft meegemaakt, trachtte hij te verstop- rj( t hij in 2000 lichamelijke klachten kreeg, die een uiting waren istige psychische problemen. Voor de rest van zijn leven Is Zonneveld zwaar beschadigd. Zijn gezin is daardoor ook ver- ancy Ubert nacht hebben Iety en Zonneveld niet geslapen. jebeurt wel vaker wan- enry last heeft van angst- len, flashbacks, nacht- s, of pure onrust, maar r beleefde het echtpaar peloze nacht vanwege ■a angrijke gebeurtenis l i iet - samen met zoon 7 (15) en dochter Jessica baanden naar heeft uit- I n. Henry Zonneveld an burgemeester Schoof aaginsigne Gewonden ikt. Een belangrijke on- eiding voor militairen die elijk of psychisch letsel 1 opgelopen tijdens in- ap I onale vredesmissies of in Kituaties. Voor Henry M veld is het insigne een er- gvan zijn ziekte. onkere nacht heeft hij sech geschreven. Als hij ar uur later zijn insigne ïkregen en voor een vol- szaal zijn toespraak houdt, klinkt zijn stem be heerst. Maar zijn handen trillen en zijn voorhoofd is bezweet. 'Acceptatie', is de rode draad van zijn verhaal. Zelf heeft hij moeten aanvaarden dat hij aan PTSS (Post Traumatische Stress Stoornis) lijdt. In één van de ergste vormen. „Dat ik nu juist ziek moest worden van een vre desmissie. Het is net een film. Die oorlog blijft zich maar in mijn hoofd afdraaien. Ik wil niet langer als figurant meespe len. Ik wil mijn eigen regisseur zijn." De maatschappij moet volgens hem accepteren dat niet elke militair ongeschonden van een missie terugkeert. „Mijn vrouw heeft ae afgelopen jaren veel informatie verzameld over mijn ziekte. In Utrecht is één op de vijftig zwervers een veteraan. Van de mensen die nu in Irak dienen, keert twintig procent terug met psychische problemen. Bij vijf procent van deze groep zal het blijvend psy chisch letsel zijn." De officiële bijeenkomst wordt bijgewoond door familie en vrienden. „Mensen die we on danks alle problemen niet zijn kwijtgeraakt. Vrienden die me wel zijn blijven steunen." De ochtend vergt veel van de oud onderofficier. 's Middags ver trekt hij voor twee weken rust naar zijn moeder. Een verlich ting voor echtgenote Iety, ver telt ze 's middags eerlijk. „Henry is afgekeurd, ik werk daarom fulltime. De combina tie van zorg en werk is zwaar. Niet zijn ziekte holt me uit, maar alles wat daarbij komt kij ken. Er is zoveel te regelen. Het is de bedoeling dat hij overdag iets in het huishouden doet maar daartoe is hij absoluut niet in staat. Hij loopt alleen maar te ijsberen of wandelt uren met de hond. 's Morgens is hij op zijn best, dan kun je nog wel redelijk met hem pra ten. Als de kinderen iets met hem willen bespreken is dat het moment, 's Avonds heeft hij het soms zo moeilijk. Het wil wel eens gebeuren dat hij in een soort kindtoestand terecht komt. Als een vijfjarige zit hij dan te jengelen bij het avond eten. Naar bed is de enige re medie. Maar als ik hem zou stu ren, hebben we oorlog. Hij is 'dan zo agressief. Van de thera peut heb ik geleerd dat ik in zulke situaties niet moet reage ren." Zoon Dennis is de enige in huis die het lukt om de ont redderde man in bed te krijgen. Dennis denkt er niet eens bij na, vertelt hij. Voor hem is het gewoon geworden. „Mijn kin deren werden gedwongen vroeg volwassen te worden", zegt zijn moeder daarover. Het gezin leeft bij de dag. „Henry kan door een toeteren de auto of een krijsend kind volledig van slag raken. Dan ge beuren hier dingen die voor mensen die het probleem niet kennen ondenkbaar zijn." Prik kels van buitenaf roepen flash backs op en die brengen hem terug naar Bosnië, waar hij een paar keer oog in oog met de dood heeft gestaan en waar hij zichzelf voor altijd is kwijtge raakt. Hij heeft verscheidene keren geprobeerd zichzelf van het leven te beroven. „De dood speelt altijd door zijn hoofd." Om zich heen heeft het echt paar de huwelijken van lotge noten zien stuklopen. „Er zijn vrouwen die hun man verlaten en er zijn vrouwen die wel blij ven maar bij de pakken gaan neerzitten. Ik houd van mijn man. Hoezeer hij ook veran derd is, mijn liefde is niet aan getast. Met veel humor komen we er wel. Ik ben een vechter, hoor ik om me heen." Een decennium terug ging haar man op missie, nu heeft Iety Zonneveld een levensopdracht. Henry Zonneveld wordt gefeliciteerd met zijn onderscheiding. Foto: Henk Bouwman Ze heeft ondervonden dat in Nederland te weinig respect, eerbied en erkenning bestaat voor de veteranen. „Ze worden wel uit ons aller naam naar een vijandig gebied gestuurd." Het onbegrip waarop ze is gestuit, de beperkingen in de zorgverle ning en het besef dat er nog ve le andere gezinnen in dezelfde tragische omstandigheden ver keren, hebben haar gestimu leerd om te vechten voor de ou de (bijvoorbeeld de Indiëgan- gers) en de moderne veteranen (Libanon Bosnië, Irak). Ze lob byt in Den Haag, schrijft essays, zoekt hongerig naar informatie en inventariseert de moeilijkhe den waarmee veteraangezinnen kampen. Telkens opnieuw vraagt ze aandacht voor dit leed. „Als je in Frankrijk je vete- ranenpas laat zien, is het ont zag voelbaar. Hier in Nederland is er amper begrip. Weet je wat iemand me een keer zei toen ik mijn verhaal deed? 'Had hij maar geen militair moeten wor den'. Als een glazenwasser van de trap valt en de rest van zijn leven invalide is, zegje toch ook niet dat het zijn eigen schuld is en dat hij het verkeerde beroep heeft gekozen? Oordelen en veroordelen is zo makkelijk. Daar moeten we elke dag tegen vechten. Dat is eigenlijk onze grootste strijd." dijk en de Rijneke Boulevard in Zoeterwoude zijn hier tegen, omdat ze geen vierde meubel - terrein willen in de regio. De LOV had in een gesprek met wethouder Lam an duidelijk willen maken wat de grieven zijn. De ondernemers vinden dat het rapport zich baseert op verouderde gegevens. Boven dien vrezen ze de concurrentie van Ikea. „De LOV begrijpt de aantrekkingskracht van de Ikea- formule, maar meent dat een vestiging daarvan de regionale en plaatselijke belangen niet in de weg moet zitten", aldus Van Overloop. Liever heeft zijn club een autoboulevard langs de A4. Laman gaf gisteravond aan dat hij de belangen van de onder nemers serieus wil nemen, maar ze niet perse bovenaan zijn lijstje zet. „Het is legitiem voor ondernemers in de woon- branche om commentaar te le veren op de komst van Ikea naar deze omgeving, maar dat hoeft de doorslag niet te ^e- ven." De gemeenten in de Leid- se regio willen de koopkracht die naar Ikea Delft wegstroomt terughalen, en denken met na me aan het belang van de con sument. De wethouder zegde wel toe voor de komende raadsvergadering met de LOV om de tafel te gaan zitten. leiderdorp - Alle bouwplannen langs rijksweg A4 in Leiderdorp moeten voortaan getoetst wor den aan het ontwerp-bestem- mingsplan W4. Passen ze daar binnen niet, dan mogen de plannen niet doorgaan. Het college stelde het bestem mingsplan onlangs vast, de raadscommissie gaf gister avond zijn fiat. Op het vooront werp voor dit bestemmingsplan kwamen veel reacties binnen, die Leiderdorp inmiddels be antwoord heeft. Gisteravond uitte voorzitter Van der Wekken van wijkvereniging Holtlant zijn waardering voor het feit dat het ilan nu klaar is. Inwoners heb- hierdoor meer rechtszeker- plar ben

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3