LEIDEN REGIO 'T Overgewicht kinderen vooral in grote steden Garenmarkt wordt weer een exotische eettuin Spectaculaire daling aantal inbraken Leiden-West Hoogheemraadschap Rijnland strenger met uitbaggeren ■Je SMS-Feliciti in de krant! ProRail waarschuw! leerlingen voor spo Vuurwerk- verdachte op vrije voeten EDOX Landelijke Groeistudie TNO/LUMC HDC 972 woensdag l6 JUNI 2OO4 den haag/katwijk - Justitie heeft een 38-jarige Katwijker vrijgelaten, die wordt verdacht handel in illegaal vuurwerk én verboden wapenbezit. De man moet op 24 augustus nog wel voor de rechtbank verschij nen. De tweede verdachte, een 40-jarige Katwijker, die wordt .verdacht van leveren van ille gaal vuurwerk blijft in voorar rest. De verdachte hangt een -lange celstraf boven het hoofd omdat hij volgens Justitie de le verancier is van de partij vuur werk, die op oudejaarsnacht (een dode tot gevolg had. Gisteren werd het voorarrest van de 40-jarige verlengd tot 24 taugustus, de datum wanneer beide Katwijkers weer voor de rechtbank verschijnen. De twee stonden op 23 maart al voor de rechter. De advocaat van de 40- jarige eiste toen dat de zaak werd aangehouden. (advertentie) H Dit superplatte staaltje Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. katwijk aan Zee. Juwelier v.d. Zwart. Zeilmakerstraat 2 Leiden. Plessen Juweliers, ijdingsptem 12-13 Leiderdorp. Juwelier jje Jonge. Winkelcentrum Santhorst >assenheim. Juwelier Wielinga, Hoofdstraat 96 Voorschoten. Juwelier Florentijn, 'Schoolstraat 156 www.edox-watches.com door Rody van der Pols leiden - Het aantal woningin braken in Leiden-West is in twee jaar tijd met 67 procent gedaald. Deze sterke terugloop is volgens de politie te danken aan het inbraakpreventiepro ject Wessie de Wijkinbreker, waarvoor al 20.000 woningen in Leiden zijn bezocht. Uit een en quête onder duizend bewoners van Leiden-West, waar de 'wij kinbreker' vorige week zijn laat ste route liep, blijkt dat twee derde van hen beveiligings maatregelen heeft genomen. Wessie is drie jaar geleden van start gegaan als een samenwer kingsproject tussen de politie, de gemeente Leiden en de ver schillende Leidse woningbouw- Leidse wijkinbreker Wessie in Engeland actief als 'Bill the Burglar' corporaties. Doel is om door middel van huisbezoeken be woners te attenderen op de risi co's van inbraak en de maatre gelen die daartegen genomen kunnen worden. Wie zijn wo ning beveiligt, krijgt een Politie Keurmerk Veilig Wonen, waar mee de kans op inbraak met 95 procent is afgenomen. Inmiddels zijn in heel Leiden 20.000 woningen door het Wes- sie-team bezocht, waarvan er nu al meer dan tweeduizend beveiligd zijn volgens het Poli tie Keurmerk Veilig. Voor het einde van dit jaar verwacht pro jectleider André van Dijk het drieduizendste certificaat uitge reikt te hebben. „Maar het ef fect reikt veel verder dan de certificaten alleen", zegt Van Dijk. „Uit een enquête blijkt dat maar liefst tweederde van de bewoners na een bezoek van Wessie aanvullende beveili gingsmaatregelen heeft geno men." Volgens Van Dijk is de specta culaire daling van het aantal in braken in Leiden-West met 67 procent te danken aan het in braakpreventieproject. „Dat blijkt ook wel uit een vergelij king met de landelijke trend: die laat in dezelfde periode een daling van 12,5 procent zien." Bij de gecertificeerde woningen is er slechts één poging tot in braak geweest en eenmaal daadwerkelijk ingebroken. „Maar die mensen waren ver geten de deur af te sluiten. Tja, daar helpt zelfs geen keurmerk tegen", zegt Van Dijk. De Wessie-teams hebben hun werkterrein inmiddels verlegd naar de woningen in Leiden- Noord, -Midden en -Zuid. Be gin 2008 moet heel Leiden ge controleerd zijn. Behalve met de huisbezoeken worden ook inbraakpreventietips gegeven in de vorm van posters, cd-roms en ander promotiemateriaal. Zo verschijnt er binnen enkele da gen een Wessie-'vakantiekaart' met daarop tips voor het bevei ligen van de woning tijdens lan gere afwezigheid en een 'vakan- tiebericht' waarop gegevens voor de achterblijvers ingevuld kunnen worden. Daarnaast komt er binnen het project steeds meer aandacht voor een veilige leefomgeving, stelt projecüeider Van Dijk. De eerste concrete resultaten zijn al geboekt in Leiden-Noord, waar bij wijze van pilotproj eet de brandpoorten van de Juli- anakade en de Margrietstraat zijn voorzien van hekwerk en extra verlichting. Voorheen was hier veel overlast van hangjon geren en c Dijk: „Het afgelopen 1 er slechts één overlast geweest. Dat is heel wei] De resultaten die met h sie-project geboekt ziji ben ook de belangstel] andere gemeenten gew middels is de inbreker, i tekend door de Leids agent Ted van der Me begrip in Oegstgeesl, mond, Leiderdorp, Vo ten, Alphen aan den Nieuwerkerk aan den Ook de politie Roti1 Haaglanden en een Frie hebben interesse g „Zelfs in zustergemeer ford in Engeland loopt rond", zegt Van Dijk. heet hij daar Bill the Bui door Erna Straatsma leiden- Overgewicht bij kinde ren komt vooral voor in de gro te steden en bij kinderen van Turkse en Marokkaanse af komst. In het algemeen worden Nederlanders steeds langer. De lengtegroei zit voornamelijk in steeds langer wordende benen. Dat blijkt uit de Vierde Landelij ke Groeistudie van TNO en het Leids Universitair Medisch Cen trum (LUMC). De gegevens over groei en achtergrond zijn in 1997 ver zameld bij ongeveer 20.000 jongeren in de leeftijd van 0 tot 21 jaar. Het gaat om kinde ren van Nederlandse (14.500), Turkse (2.904) en Marokkaan se (2.880) afkomst. Sinds 1995 zijn er in Nederland vier grote groeistudies uitgevoerd. Sinds 1980 wordt de Neder landse jeugd steeds dikker. Uit de laatste cijfers blijkt dat het aantal kinderen met ernstig overgewicht is verdubbeld. In de periode 1965 tot 1980 wa ren slechts kleine gewichtstoe names merkbaar bij kinderen. Overgewicht komt vooral voor bij kinderen in de grote ste den. Het betreft veelal kinde ren van laag-opgeleide ouders, kinderen uit eenoudergezin nen of kinderen van wie beide ouders buitenshuis werken. Bij Turkse en Marokkaanse kinderen komt overgewicht vaker voor dan bij kinderen van Nederlandse afkomst. On der hen is de situatie vergelijk baar met de situatie in Ameri ka, waar vetzucht een zeer veel voorkomend probleem is. „We weten niet waarom Turkse en Marokkaanse bijna net zo hoog scoren als Amerikaanse kinderen", zegt Miranda Fre- driks, die morgen op de groei studie promoveert aan de Uni versiteit van Leiden. „Het is mogelijk een combinatie van een genetische component, een ander eetpatroon en het feit dat deze groep vooral in de lagere sociale klassen zitten. Maar dat is speculeren. We hebben het niet in ons onder zoek meegenomen. Nederlanders zijn het langste volk ter wereld en de verwach ting is dat de groei nog door zet. Uit het onderzoek van TNO/LUMC blijkt dat de be nen de afgelopen twintig jaar twee centimeter langer zijn ge worden. Verbeterde voedings kwaliteit, hygiëne, gezondheid en een kleinere gezinsomvang zijn hier mogelijke verklarin gen voor. De onderzoekers verwachten dat obesitas, ofwel vetzucht, onder volwassenen zal toene men als gevolg van de toena me van dikke kinderen. Ze pleiten daarom voor preven tieprogramma's, met name in stedelijke gebieden. Door de voorturende lengte- groei zijn op termijn wellicht aanpassingen nodig in bij voorbeeld vliegtuigen, bussen en meubilair, zo verwachten de onderzoekers. Overgewicht komt steeds vaker voor op jonge leeftijd. Turkse en Marokkaanse kinderen zijn vaker te dik dan Nederlandse kinderen, f United Photos De Boer pollenstreek/regio - Bezitters van een stuk grond grenzend aan een sloot moeten binnenkort volgens nieuwere, strengere regels 'hun' stukje water uit baggeren. Het hoogheemraadschap van Rijnland gaat al zijn wateren, van meren tot de kleinste sloten, kritisch onder de loep nemen. De zogenoemde legger van de boezemwateren, waarin wordt aangegeven wie de wateren moet onderhouden en op welke ma- piër, wordt herzien. Dat is hard nodig- iwant het huidige overzicht dateert •van zestien jaar geleden. Rijnland is zelf verplicht om de hoofd sloten te onderhouden. Deze zogehe ten boezemwateren moeten op diepte worden gehouden en regelmatig wor den uitgebaggerd. De overige wateren en watertjes moeten worden onder houden door de eigenaren van de gronden waarin of waaraan deze boe zemwateren liggen, in de meeste ge vallen particulieren. Ook zal Rijnland van een aantal belangrijke wateren waar het onderhoud nu nog in handen is van gemeenten, de onderhouds plicht overnemen. Volgens woord voerder C. Meijer van Rijnland, ge beurt dat omdat de druk op de boe zemwateren door de klimaatsverande ringen steeds groter wordt. De particulieren die verplicht zijn om bijvoorbeeld een stuk van een sloot te onderhouden, krijgen met nieuwe re gels te maken, vertelt Meijer. „Vroeger was men gewend om bij het uitbagge ren van sloten als vuistregel 'eenderde van de breedte is de diepte' aan te houden. Maar tegenwoordig hebben we per sloot de diepte vastgesteld." Na de herijking worden alle meren, plassen, ringvaarten en sloten op nieuw in kaart gebracht en degenen die verantwoordelijk zijn voor het on derhoud in een boekwerk opgenomen. Kaart en boek vormen samen de zoge heten legger. Maar voordat het zover is wordt de nieuwe legger eerst nog aan een inspraakprocedure onderworpen, zodat particulieren die het niet eens zijn dat ze opdraaien voor het onder houd, nog kunnen controleren of de gegevens wel kloppen. De voorlopige legger met alle gegevens ligt tot en met 2 juli ter inzage in de gemeenten bin nen het gebied van Rijnland, de water schappen Groot-Haarlemmermeer, de Oude Rijnstromen en Wilck Wieric- ke en bij het kantoor van Rijnland in Leiden. Particulieren die het niet eens zijn met het aan hen opgelegde onder houd kunnen protesteren. Is de legger eenmaal vastgesteld dan gaat Rijnland controleren of alle particulieren zich wel aan de nieuwe regels houden. Die controle vindt plaats vanaf de grond maar ook uit de lucht. Meijer wijst erop dat particulieren ook bezwaar kunnen maken tegen het nieuwe bestand. Maar is de legger eenmaal vastgesteld, dan gaan wij met een eigen opsporingsapparaat vanaf de grond en vanuit de lucht controle ren of het onderhoud goed en vol doende wordt gedaan en of dat ook volgens het vastgestelde profiel is ge daan." Degenen die zich niet aan de nieuwe regels houden kunnen een proces ver baal tegemoet zien. „Die kosten ko men bovenop de kosten voor het uit baggeren dat het hoogheemraadschap in dat geval zelf uitvoert", aldus Meij- Mooier, groter, beter. Dat is het motto van de organisatie van het Culinair Festival dat dit jaar ,van 1 tot en met 4 juli weder om op de Garenmarkt wordt gehouden. En er zijn enkele l nieuwtjes te melden. Zo is het evenementenplein uitgebreid met het stukje Garenmarkt tus sen de Raamsteeg en het Van der Werfpark waar vorig jaar Inder meer het sanitaire ge- eelte stond en is er een aantal nieuwe deelnemers. Ook dit jaar dus weer culinair genot in de Leidse binnenstad. Of, een 'onderscheidende eetervaring in een passende ambiance', zoals de organisatie het pleegt te noemen. „Zo is er weer een divers aanbod van eetomgevingen die de behoefte stillen aan romantiek, design, mediterrane landelijkheid, af gewisseld met oosterse myste rie, grandeur, de Franse keu ken dan wel exotica", vermeldt de website www.culinairfesti- val.nl Het Spaanse tapasrestaurant Limón, van de Haagse Den nenweg, is vier dagen in Leiden aanwezig met allerlei Spaanse lekkernijen. Opvallende deel- Gezellig voor een drankje of een hapje naar de Garenmarkt. Zo ziet de organisatie van het Culinair Festival het graag. Foto: Taco van der Eb De Blauwe Steen, die af 700 jaai In de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 nemer is ook restaurant La Ter- rasse uit Noordwijk, ofwel het strandpaviljoen van Huis ter Duin. Daar kunnen diverse Ita liaanse specialiteiten worden gegeten. In den Doofpot, de Gouvernante, Oloroso grande cantina, Rhodos, Sisaket, Jill's, De Grote Beer en Van der Werff zijn de andere restaurants. Bal moral (sigaren), Whisky Talker, Illycafé en Easysun Parfuinme- rie Schouten.waar ondermeer cocktails kunnen worden ge dronken, completeren de deel nemerslijst. Er kan gewoon met euro's worden betaald en de prijzen liggen tussen de 2 en 10 euro. Van tapas tot truffels dus op de Garenmarkt waar een nog on bekende bobo op donderdag middag 1 juli om 17.00 uur de officiële opening verricht. Die dag is het plein tot 23.00 uur geopend. Op vrijdag is dat van 16.00-24.00 uur, op zaterdag van 14.00-01.00 uur en zondag kan er van 13.00-21.30 uur worden gegeten en gedronken. Dit alles onder begeleiding van diverse muziekgroepen gedu rende alle dagen. Op zaterdag middag zijn er allerlei activitei ten voor de kinderen. De verwachtingen zijn hoogge spannen, meldt Thijs Hemmes, penningmeester van de organi satie. „Vorig jaar waren er circa 35.000 bezoekers. Dit jaar ho pen we op goed weer, een da verend feest en uiteraard meer bezoekers. Via onze website zien we in ieder geval dat er ook veel mensen van buiten de stad op het festival afkomen. We zijn wel degelijk een toeris tische trekpleister voor Lei den." Een ander nieuwtje is dat de grote, verhoogde bar die het plein domineerde, terugkeert naar de begane grond. „Omdat die treden in het verleden toch niet ideaal zijn gebleken", al dus bestuurslid Rob van Mar wijk. Maandag 28 juni wordt begonnen met de transforma tie van de Garenmarkt van par keerterrein tot exotische eet- en drinktuin. De chique pago detenten ontbreken uiteraard niet in het culinair paradijs maar toch moet het evenement laagdrempelig genoeg zijn zo dat 'iedereen' even langs komt „Elk jaar een stukje mooier en beter", aldus Hemmes. „Als dat lukt, zijn we als organisatie dik tevreden." En oh ja, ondanks het feit dat er vorig jaar 5000 bierglazen zijn verdwenen, wordt er dit jaar weer gewoon uit glas ge dronken. Eric-Jan Berendsen leiden - Spoorbeheerder Pro- Rail gaat basisschoolleerlingen in Leiden en de Rijnstreek waarschuwen voor de gevaren van het spoor. Het spoor in Leiden, Rijnwoude en Alphen aan den Rijn is berucht bij ma chinisten om de vele kinderen die zij langs de rails zien spe len. De spoorbeheerder hoopt dit tegen te gaan door basis schoolleerlingen en hun ou ders voor te lichten via een nieuwsbrief die de scholen moeten verspreiden. De actie heeft plaats voor vlak voor de zomervakantie van de basisscholen. In die tijd neemt het aantal spoorlopertjes en spelende kinderen traditiege trouw toe. Ouders, zo is de er varing van persvoorlichter E. Peters, weten vaak niet waar hun kinderen precies spelen. „Wij krijgen soms te maken met hele kleine kinderen die een enorm gat onder een ge luidsscherm hebben gegraven en spelletjes op het spoor spe len. Hun ouders waren dan in de veronderstelling dat ze er gens in de zandbak zaten." Met name het spoor in Leiden, Rijnwoude en Alphen aan den Rijn blijkt een grote aantrek kingskracht op kinderen te hebben. Peters: „Deze drie plaatsen behoren in dat op zicht tot de top-tien j zuidelijk deel van de Ra w Machinisten signalere j met regelmaat onveilig u ties langs het spoor." ProRail \yil dit gaan ter gen. Jaarlijks worden 3500 storingen (tien j0 van het totaal) vei door derden. Hierondi ProRail niet alleen de ten die het gevolg zijn v dalisme en spoorloper ook de vertragingen do rijdingen en zelfdoding! chinisten moeten altij men als zij iemand la spoor zien lopen, ook mensen zijn die hun h e laten of hun route naar tions via het spoor al Tot de persoon in kwes is moeten alle treinen richtingen stapvoets rijd De zomeractie tegen s| kinderen langs het spoo onderdeel uit van een ke actie. Na de zomen komt ProRail ook met pakket voor de basissch worden de middelbare eveneens in de campa trokken. Daarnaast woi sommige tracé's beter b n met hekken en zet Pro* particuliere beveiliging in tegen mensen die voegd langs het spoor lc (advertentie) svrienden, scholieren en iten feliciteren de geslaagden rehalen van hun diploma. ord KRANT (gevolgd door een spatie) en je eigen felicitatiebericht naar 4999. Kosten per SMS- inzending 0,55 De eerste 300 inzendingen worden i in de geslaagdenbijlage van deze ki woensdag 30 juni. Alle inzendingen worden ook gepla de internetsite van deze krant.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2