LEIDE omen/oordeel Referenda over betaald parkeren 'Gedwongen opname? Een prima idee!' Buurt verdeeld over sloop Groenoordhallen ABONNEE, R1 REGIO te Vuilnisman hoten vijftien maanden cel en voor duw vrouw uit raam Uitbreiding Lakenhal terug naar 3000 meter Leidsch Dagblad Slaaghstrook officieel in gebruik genomen WOENSDAG l6 JUNI 2004 larenmarkt rdt weer een itische eettuin luwbouw' iland open gr personeel -Een 33-jarige Leidse 'er' nan is gisterochtend ls". eks 11.40 uur beschoten, lte'1 idelijk met een lucht- pen. De man stond ach- en vuilniswagen toen hij gte van de Da Costa- nToussaintkade plotse- n stekende, brandende elde. De man liep een Uk endje op aan zijn buik. Ie Informatiebijeenkomst met voetbal op groot scherm en goedkope drank door Rody van der Pols leiden - Een informatiebijeenkomst uit gerekend op de avond dat Nederland en Duitsland tegen elkaar voetballen. Nee, het was geen vergissing. Integendeel: met voetbal op een groot scherm en goedkope drank in het vooruitzicht hoopte de gemeente juist zoveel moge lijk inwoners van Leiden-Noord op de been te krijgen. Zo'n 45 geïnteresseer den kwamen uiteindelijk opdagen om te luisteren naar een in een oranje polo ge klede wethouder Ron Hillebrand die de toekomstplannen voor de Groenoord hallen en omgeving uiteen zette. Nieuwe zaken kregen de bewoners niet te horen: enkele weken geleden maakte het college al via de pers bekend dat zij de Groenoordhallen wil slopen om op deze plek woningen neer te zetten. Sinds de veemarkt is opgedoekt, is het moeilijk om de hallen rendabel te hou den, legde de wethouder nog maar eens uit. Alleen de komst van een grote bio scoop en een megasupermarkt zouden het terrein nog een commerciële impuls kunnen geven. Maar een nieuwe bio scoop staat al gepland voor de stations omgeving en de megasupermarkt moet op het winkelcentrum Kooiplein verrij zen. Kortom, de Groenhallen kunnen beter plaatsmaken voor woningbouw, waaraan Leiden veel dringender behoef te heeft, aldus Hillebrand. Aan de hand van een diapresentatie kre gen de aanwezigen verschillende scena rio's voor het gebied voorgelegd. Met meer of minder groen, woningen of kan toorruimtes. Vast staat in ieder geval dat er minimaal 500 en mogelijk zelfs 1100 tot 1200 woningen het terrein verrijzen. En ook dat er een tweede kantoortoren bij Groenoord Plaza wordt neergezet, het nieuwbouw kantoren- en congres complex aan de Willem de Zwijgerlaan dat in ieder geval niet onder de sloopha mer komt. „Stedenbouwkundig zou dat er niet uitzien", aldus Hillebrand. Maar daar waren niet alle aanwezigen het mee eens. Naast het feit dat de hui dige kantoortoren ook al grotendeels leeg staat, brachten enkele omwonen den naar voren dat hiervoor mogelijk een heel stel bomen opgeofferd moet worden. „Dit zijn nog geen definitieve plannen. Alles kan nog verschuiven", suste de wethouder. „En wat gebeurt er met die pas gebouwde geluidswal", wil de een andere spreker weten. „Die is dan niet meer nodig", constateerde Hil lebrand. „Tja", constateerde de bewo ners droogjes, „dan weten we ook weer waar ons gemeenschapsgeld naartoe gaat." Betekent de sloop van de Groenoordhal len ook het einde van alle evenementen, was een vraag van iemand anders. Ja, luidde het antwoord van de wethouder. Ook daar waren niet alle aanwezigen even gelukkig mee. Zoals buurtbewoner Bram Pater, getooid met oranje pet. „In die Groenoordhallen gebeurt heel veel voor de bewoners van Leiden-Noord. Sportevenementen, de pc-koopjesbeurs, concerten, noem maar op. Woningen zijn mooi, maar je moet ook nog leven." Begrip was er echter ook voor de hui zenbouwplannen van het college. Hen drik Slingeling, die in zijn jonge jaren nog aan de bouw van de Groenoordhal len heeft meegeholpen, bijvoorbeeld: „Mijn zoon stond zeven jaar ingeschre ven voor een huis in Leiden. Nu woont hij in Almere. Voor mijn dochter geldt hetzelfde: die kan ook geen starterswo- ning krijgen. Leiden mag er dus wel een paar huisjes bij krijgen. be- :iJn oor Ligtvoet ac - Vijftien maanden inisstraf en tbs met rerpleging. Dat eis van het openbaar tegen de Leidenaar verdacht wordt zijn uit het raam te heb- iwd. De advocaat-ge- officier van justitie beroep) is er van over- man de vrouw de jaren stelselmatig ideld. valpartij op 3 janu- ir vanuit het slaap- op de eerste etage dieptepunt in de rela- vrouw brak twee rug- en lag vier maanden in •nhuis. Haar inmiddels s een poging doodslag gelegd. „Hij nam met uit het raam het risico vrouw zou overlijden", de advocaat-gene- daarom geen enke- om de eis nu in hoger matigen, maar leidt volgens hem itige waanideeën. „Hij zijn vrouw vreemd ijl dat helemaal niet zo verdachte vindt zich- iter volkomen gezond, lij is niets mis", hield hij Rapporten van het Pie- Centrum en de reclas- ireken hem daarin te- instellingen hebben dat de man zijn pro- ontkent en gebrek heeft :-inzicht'. Volgens de stellen de rapporten s voor. Over de ernstige strafbare feiten was de Leidenaar bijzonder kort. Hij is zijn ex-vrouw niet met messen te lijf te zijn ge gaan. Ook heeft hij haar niet uit het raam geduwd. Ze is, volgens hem, zelf uit het raam gekro pen. Zijn advocaat A. Visser blijft daarom pleiten voor vrij spraak. Het slachtoffer zelf werd gister middag in de rechtszaal ais ge tuige gehoord door de presi dent van het gerechtshof M. Philippini. De vrouw verklaarde aanvankelijk dat ze zich na het toebrengen van de verwondin gen in het gezicht met een mes en de twee vuistslagen niets meer van het voorval kon her- inneren.Pas toen haar ex-man de rechtszaal verliet, durfde ze haar eerdere verklaringen over de duw uit het raam te bevesti gen. De man had namelijk eer der een dringend beroep op haar gedaan de belastende ver klaringen in te trekken, legde ze uit. „Hij smeekte me." Als ze zou terugkomen op eer dere verklaring zou hij na zijn gevangenschap 'een vriendelijk mens' worden en weer bij haar en de kinderen intrekken, zo had hij beloofd. De advocaat- generaal heeft er vooralsnog bar weinig vertrouwen in dat de man zonder verplichte behan deling een vriendelijk mens kan worden. De kans op herhaling acht hij 'levensgroot'. De ge vangenisstraf en dwangverple ging zijn, volgens hem, daarom op zijn plaats. Op 29 juni doet het hof uit spraak. vervolg van voorpagina leiden - De uitbreiding van het museum De Lakenhal wordt geen 4.000 maar 3.000 vierkante meter. Het plan voor onder grondse depots gaat niet door: te duur. Wethouder Hessing: „Dat scheelt miljoenen." Het Scheltema-complex krijgt een opknapbeurt, maar zal uitein delijk niet de kwaliteit van een museum hebben. Wel is er plaats voor tentoonstellingen, een deel van de uitbreiding van De Lakenhal en mogelijk voor de theaterproducties van Paul Koek. Met Koek, die onlangs enkele honderdduizenden eu ro's rijkssubsidie kreeg, is Hes sing in gesprek. Uiteindelijk moet in het ge bouw een 'budgettair-neutrale culturele voorziening' worden ondergebracht en dat kan de theaterfabriek van Koek zijn. Kostendekkende culturele voorzieningen bestaan, zei pro jectleider Arjan de Kok gisteren: .Anders zouden we er niet aan beginnen." Hessing: Het zal een spannende zoektocht wor den." Leiden stemt het project af op het Rembrandtjaar. De belang rijkste aanpassingen in De La kenhal gebeuren voor die tijd. Het Scheltema-complex blijft het bezoekerscentrum voor het Rembrandtjaar. Een nieuw college moet in 2006 een oplossing vinden voor het tekort van 3,5 miljoen euro. „Een hinderlijke onderbreking van onze werkzaamheden", zei Hessing daarover. Gezocht wordt naar sponsors en rijks subsidie. (advertentie) -fill Herinnering inspraakbijeenkomst ond vindt een inspraakbijeenkomst plaats van de gemeente en over het voorontwerp - bestemmingsplan Binnenstad I. istemmingsplan omvat de deelgebieden Noordvest, Ververs- rt, Herengracht-Zijlsingel, Haver- en Gortbuurt, Pancras-West e Pieterswijk. De bijeenkomst is in het Atrium van het Stads- whuis aan de Langegracht 72 en start om 20.00 uur. Senst Bouwen en Wonen Leiden «ciaal voor als abonnee van dsch Dagblad, hebben wij maar liefst weken lang aantrekkelijke zomerse nbiedingen. kunt u er tijdens de vakantie rnaast maakt u als trouwe nnee wekelijks kans op lal lis toegangskaarten r attractieparken en musea. 6. r, 11 ba gende week vindt u de eerste pagina innee Zomervoordeel in de krant! Mijn wereld, mijn krant. <vou% V) Het fiets- en voetpad langs de Slaaghsloot, tussen de Gooimeerlaan en de Usselmeer- laan, is gistermiddag officieel geopend door wethouder Van der Sande en gedeputeerde Van der Sar. Het pad ligt op de zogeheten Slaaghstrook en is al een tijdje in gebruik. Tot voor kort was de route echter nogal saai en kaal. Daaraan heeft de gemeente de laat ste tijd hard gewerkt. Aan weerszijden van de paden zijn bermen met beplanting aange legd en is het onkruid verwijderd. De Slaagh strook maakt deel uit van het project 'Tuin van Noord', dat als doel heeft een extra ver binding te vormen tussen het veenweidege- bied (Groene Hart) aan de oostkant van Lei den en de Landgoederen op de strandwallen aan de westkant van de stad. Foto: Henk Bouwman Leidse verslaafden redelijk positief over gedwongen opname door Floor Ligtvoet leiden - De zon schijnt volop. Toch hangen de drugsverslaaf den en daklozen niet massaal buiten op de stoep voor diaco naal opvangcentrum De Bakkerij aan de Oude Rijn. Een paar zitten nog even op straat en gaan dan ook naar binnen. Daar zitten de meeste al aan een kop koffie. Koffie met heel veel suiker. Een enkeling kijkt helder uit zijn ogen, het overgrote deel van de aanwezigen is duidelijk onder in vloed. Ze zien er verwaarloosd uit, lopen in vieze, kapotte kle ding en hebben een gejaagde blik in hun rooddoorlopen ogen. De groep die overdag veel tijd doorbrengt in het opvangcen trum kent elkaar goed. Ze we ten van elkaar waaraan ze ver slaafd zijn en wie bij een slechte 'trip' agressief wordt. Een deel van hen zou eigenlijk verplicht moet worden opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis, vinden ze zelf. Door hun versla ving en psychiatrische proble matiek vormen ze een gevaar voor zichzelf en hun omgeving. Directeur verslavingszorg Ineke de Bruin van Psycho-medisch centrum Pamassia verwacht dat het aantal verslaafde psy chiatrisch patiënten in Leiden de komende jaren sterk zal toe nemen. Meer gedwongen op names zijn daarom 'hard no dig', oordeelde ze eerder in de ze krant. Maar Leiden heeft geen eigen opnamecentrum. De enkele Leidse verslaafde die in crisis verkeert, wordt ge dwongen opgenomen op de af deling 'dubbelproblematiek' van Parnassia in Den Haag, of bij de Rijngeest Groep in Oegst- geest. Een aantal van hen staat op de wachtlijst maar de mees te hulpbehoevenden zwerven gewoon door de stad. Jan van der Wel (35) is 's mid dags nog goed aanspreekbaar. Hij is als één van de weinigen in De Bakkerij nuchter. „Vandaag nog geen biertje gedronken", zegt hij trots. Het is de eerste nuchtere dag sinds drie weken, geeft hij toe. Drie weken gele den, na zijn vrijlating uit de Scheveningse gevangenis waar hij vastzat voor bedreiging en mishandeling, is hij weer be gonnen met drinken. Voorheen was hij jarenlang zwaar ver slaafd aan de cocaïne. „Ik heb me toen als een beest gedra gen", herinnert hij zich. „Maar eigenlijk was ik op zoek naar hulp." Tijdens zijn gevangenschap kreeg Van der Wel psychische zorg en hulp. Dat is hem goed bevallen. „Ik weet nu dat ik ma nisch-depressief ben en last van psychoses heb. Daar slik ik dagelijks medicijnen voor." Door de medicatie zal hij niet zo snel meer in zijn oude cocaï negebruik vervallen, verwacht hij. „Ik ben nu sterker." De man is groot voorstander van een verplichte opname voor chronisch verslaafden met psy chische problemen. „Het is een prima idee, want als je eenmaal medicijnen slikt, kan je ook be ter zonder harddrugs. Bij mij heeft het in ieder geval gewerkt. Voor anderen die aan een psy chische ziekte lijden kan het net zo goed werken." Michael Frankhuizen (35), een heroïne- en cocaïneverslaafde, is het met hem eens. „Maar verplicht medicijngebruik zou nog beter werken." Een ge dwongen opname vindt hij al leen redelijk als de chronisch verslaafden door hun psychi sche gesteldheid ook een ge vaar voor de omgeving vormen. Zo niet, dan is de verslaafde al leen zichzelf tot last, berede neert hij, „dan zou verplicht medicijngebruik op zich ge noeg moeten zijn." Zelf be hoort hij niet tot de doelgroep. „Ik heb een keer een psychose gehad maar ben nu weer in or de." Maar net als meerdere kennissen uit De Bakkerij ver klaart hij dat er genoeg verslaaf den in Leiden rondlopen die wel bij een gedwongen opname gebaat zouden zijn. door Robbert Minkhorst leiden - Niet alleen in Tuinstad, maar ook in andere wijken rond het centrum van Leiden gaat het parkeren mogelijk geld kosten. De gemeente schrijft wijkrefe- renda uit voor het Haagweg- kwartier-Noord, een deel van de Burgemeesterswijk, Transvaal en voor het noordelijke deel van Tuinstadwijk. Bewoners bepalen zo zelf of betaald parkeren wordt ingevoerd. Als het inderdaad zover komt, is het parkeren in bijna de hele schil rond de binnenstad niet langer gratis. In de omgeving van station Leiden Centraal be staat al betaald parkeren, en niet lang geleden is dat ook in gevoerd in Vreewijk. Gratis par keren blijft dan eventueel alleen nog mogelijk in de Kooi, het Noorderkwartier en in de Zee heldenbuurt. Aanvankelijk was het alleen de bedoeling dat in Tuinstad de buurt zou worden ondervraagd. Bewoners in die wijk kampen juist sinds de invoering van be taald parkeren in Vreewijk met parkeeroverlast. Het college heeft gisteren echter besloten dat ook in andere buurten de mening wordt gepeild. Volgens B en W is de overlast groter. „De afgelopen maanden heb ben ons vanuit verschillende wijken klachten bereikt omtrent de te hoge parkeerdruk", moti veren B en W hun voorstel aan de gemeenteraad. Volgens B en W zijn het vooral de delen van de wijken die dicht tegen het centrum aanliggen die last heb ben van parkeerproblemen. Daarom wil het college buurt- enquêtes houden. De uitkomst daarvan is bepalend. Als een meerderheid in die buurten zich uitspreekt voor betaald parkeren, breidt het re- strictiegebied zich uit naar het zuiden en het zuidoosten van het centrum. Het wordt be grensd door de spoorlijnen naar Den Haag en Utrecht, de Oude Rijn, de Churchilllaan, de Toussaintkade, Vreewijk, de Stadhouderslaan, de Koningin- nelaan en de Zeemanlaan. Als de buurten kiezen voor betaald parkeren, is het de bedoeling dat voor een groot deel van de beschikbare parkeerplekken vergunningen voor bewoners worden afgegeven. I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch iOi Dagblad kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros ontbijtservies! Ik betaal: automatisch 56*0) per acceptgiro 58,70) N Bank/giro* Handtekening: De Leidse verslaafden die hun dagen in diaconaal centrum De Bakke rij op de oude Rijn doorbrengen, vinden een gedwongen opname 'een prima idee'. Foto: Mark Lamers lerirtach Dagblad gaat rorgvuldlg om met pereoongrgerena In het oolofan van de krant treft u nadere Informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1