Studie naar cholesterol is mislukking de juiste trend BINNENLAND1 Steden staan te trappelen voor gratis heroïne Anonimiteit voor terreurbestrijder van levensbelang Kamp: Speciale missies helemaal niet geheim Lagere maandlasten, het kan nog steeds ij rageergebied Truck klapt op stadsbus: 21 gewonden Artsen werken onvoldoende mee pfErasmus College Nederland Nederlanders ergeren zich suf in de winkel rensstijl van mg bij liekte' De kans dat een boer ^ongeschikt raakt, hangt ieer van zijn levensstijl af it dusver werd gedacht, ift een rokende boer twee jveel kans om arbeidson- JU te raken als een niet- len Ook is het risico van snj ërs met overgewicht op n" jongeschiktheid twee- L, zo groot als boeren met aii onnaal gewicht. Dit blijkt n p jerzoek van promovenda )le. Hartman. woensdag l6 JUNI 2004 V 2* ;ensprijs voor ie sterren in|MC - Voor haar proef- over de geschiedenis van nelkweg krijgt de Argen- natuurkundige Amina de Christiaan Huygens ischapsprijs 2004. In 2000 erde Helmi aan de eit Leiden met een ie waarin ze aantoonde istelsels ontstaan tere stelsels die op el- in en samensmelten, ig Christiaan Huy- |s noemde dinsdag haar ift baanbrekend. vindt eigen plen camera - Een 24-jarige man igelo heeft op internet n deze maand gestolen iefotocamera terugge- jn, Op de geheugenkaart [b camera bleken nog door Mchoten foto's te staan, ie de politie gisteren. De kdervan de camera, een Ége man uit Deventer, is [houden voor heling. beboet 12 dekkers ic - Twaalf dakbedek- ledrijven hebben wegens "en van onderlinge prijs- »n een boete gekregen ïen ruim 1 miljoen euro. eeft de Nederlandse Me iautoriteit NMa giste- idgemaakt. De bedrij- bben verboden kartelaf- gemaakt bij vijf projec- wisselden onderling of- en hielden de concur- buiten de deur. ordslikker op ■hol: 2,3 kilo L - De Noorse politie in kampioen bolletjes in handen te hebben, iriaanse man had bij pestatie eerder dit jaar in ,6 kilo coke in zijn maag. ors record mag het zijn, eker geen wereldrecord, de Koninklijke Mare- ie werd op Schiphol vo- een smokkelaar aange- 1 met 2,3 kilo in zijn Een andere koerier werd met 1,9 kilo cocaïne. er overlijdt al in water aan den ijssel - Een 3- neisje uit Capelle aan den is gisteren overleden aan h rolgen van een val in het >n vorige week. De peuter mi afgelopen woensdag met nog fietsje in een sloot. Ze rijg vervolgens in zorgwek- che toestand in het zieken- oo; ipgenomen. izen krijgen ge» iem - Overwinterende gan- ;a 'orten en smienten krijgen late ïlefoerageergebieden, ken zij hun voedsel kunnen in, Binnen die gebieden irdi e dieren beschermd. Bui en aangewezen plekken d I, ïn jagers de vogels afschie- ui a lat heeft het ministerie hei Btuur afgesproken met de erd door Ferdi Schrooten den haag - Defensie-experts zijn boos nu is uitgelekt dat marinier Erik O. in de jaren negentig In het buitenland actief was voor de anti-terreurbrigade BBE (Bijzondere Bijstandseenheid). Uit vrees voor represailles beschouwt Defensie de identiteit van leden van de BBE als staatsge heim. „Het zou mij niks verbazen als vla de georganiseer de misdaad wordt afgerekend met Iemand die een oor logsmisdadiger heeft opgepakt." Nu en dan gunt de Bijzondere Bijstandseenheid (BBE) buitenstaanders een kijkje in de Keuken. Onder strikte voorwaarden mogen vertegenwoordigers van de media komen kijken hoe leden van de elite-eenheid trainen op het beëindigen van gijzelingen, vliegtuigkapingen of gewelddadige overnames van booreilanden. Steevast is daarbij de regel: geen namen. En als een lid van het keurkorps al sprekend wordt opgevoerd, dan alleen met zijn (bij de BBE zitten geen vrouwen) voornaam. Maar zelfs die naam kan zijn verzonnen. „De doelwitten van eenheden als de BBE zijn hele, hele enge mensen", zegt generaal-majoor der mariniers b.d. Frank van Kappen. De BBE'ers staan al dertig jaar klaar om terroristen en andere levensgevaarlijke figu ren onschadelijk te maken. Al kort na de oprichting van de BBE in 1973 ondervon den de terreurbestrijders dat de dreiging niet voorbij is als een gijzeling of kaping is beëindigd. In 1974 gaf toenmalig BBE-commandant kapitein Spiekerman van Weezelenburg na de beëindiging van de geruchtma kende gijzeling in de Scheveningse gevangenis tekst en uitleg op tv. „Zijn verschijning bleek kort daarna al een groot veiligheidsrisico. Een van de gijzelnemers was een gevaarlijke Palestijn", zegt Kees Homan, generaal- majoor der mariniers b.d. „Om veiligheidsredenen is Spiekerman meteen overgeplaatst naar Aruba." Erik O., de marinier die nog steeds wordt verdacht van de moord op een Irakees vorig jaar december, is ook BBE'er geweest. Homan sluit niet uit dat O. risico loopt nu is uitgelekt dat hij in de jaren negentig als BBE'er in het buitenland heeft geopereerd. Hij voerde onder an dere missies uit in Cambodja en Haïti. BBE'ers zouden daar zijn ingezet voor de bescherming van VN-vredes missies. Tegelijkertijd konden ze op pad worden ge stuurd voor speciale operaties, zoals het onschadelijk maken van gijzelnemers, rebellen en terroristen. Voor zijn verdiensten zou Erik O. ook zijn onderschei den. Mogelijk was hij in de jaren negentig ook betrok ken bij operaties in voormalig Joegoslavië. Daar zijn le den van anti-terreurbrigades meermalen ingezet bij het arresteren van verdachten van oorlogsmisdaden, die vervolgens zijn overgebracht naar het Joegoslavië- tribunaal in Den Haag. Het ministerie van Defensie wil daarover geen uitspra ken doen. Maandag nog probeerde het ministerie in derhaast via de rechter te voorkomen dat een ambts bericht van het openbaar ministerie (OM) met details over O.'s BBE-verleden via het NOS-journaal openbaar zouden worden. Advocaat Geert-Jan Knoops vindt het onaanvaardbaar dat dit soort staatsgeheime informatie bekend is bij justitie en nu tot overmaat van ramp op straat ligt. Generaal-majoor Van Kappen kan zich daar alles bij voorstellen. Ook hij kent gevallen van BBE'ers die lang durig naar het buitenland zijn overgeplaatst, nadat hun identiteit bekend was geworden. „Je treedt op te gen hoogst gevaarlijke criminelen en terroristen. Dat is een risico voor jezelf, maar vooral ook voor je gezin. Dat is je zwakke punt. En daar pakt dat soort figuren Je." Homan snapt niet dat de rechtbank de uitzending van het NOS-journaal niet heeft verboden. Het maakt hem niet uit dat O. van moord wordt verdacht. „Het is vol strekt verkeerd vanuit veiligheidsoogpunt. Stel je voor dat Erik O. betrokken is geweest bij het oppakken van oorlogsmisdadigers in Joegoslavië. Of dat figuren daar alleen al dénken dat hij daarbij be trokken was of kan ziin geweest. Vergeet niet dat in die gebieden aardige verbanden bestonden tussen hoge militaire functionarissen en de zware, georganiseerde misdaad. vlaardingen - Door een aanrijding tussen een bus en een vrachtwagen zijn gisteren in Vlaardingen 21 personen gewond geraakt. Negen van hen werden voor onderzoek naar het ziekenhuis gebracht, onder wie de 29-jarige buschauffeuse en de 42-jarige vrachtwagenbestuurder. Twaalf anderen zijn ter plekke aan minder ernstige verwondingen behan deld, aldus de politie. Enkele passagiers werden in het stadhuis opgevangen om van de schrik te bekomen. Inzittenden van de bus zagen de botsing aankomen, zo verklaarden enkelen die voor de klap een andere plaats zochten. Foto: ANP/Rick Nederstigt den haag/gpd - Het kabinet besluit vrijdag vrijwel ze ker om meer zwaarverslaafden gratis heroïne te geven. Wat op het eerste gezicht lijkt op een overwinning voor de verdovende middelen, levert in de praktijk een veili ger samenleving op en gezondere junks, bezweren de experts. Overlast voor de buurtbewoners was niet de aanleiding voor minister Borst (volksgezondheid) om in 1996 te beginnen met de experimenten voor gratis heroine. „We willen verslaafden weer een beetje een normaal leven bieden. Dat ze hun portie heroïne niet meer bij elkaar hoeven te bietsen en stelen. Dat ze zich wassen en eten. En dat ze misschien zelfs weer een baantje kunnen opsnorren", legde de minister haar bedoelin gen indertijd uit. Het CDA was van meet af aan weinig enthousiast. In samenwerking met de WD werd het experiment be perkt tot twee steden (Amsterdam en Rotterdam) en enkele tientallen onverbeterlijke verslaafden. Een paar jaar later haakten Den Haag, Utrecht, Groningen en Heerlen aan. Toen al was duidelijk dat de verstrekking onder medisch toezicht vruchten begon af te werpen. De gezondheid van junks nam een positieve wending, de overlast daalde aanzienlijk en sommige deelnemers bleken zelfs in staat in deeltijd betaald werk te verrich ten. Ons land telt naar schatting 25.000 harddrugsverslaaf- den. Slechts een klein deel van hen komt in aanmer king voor het experiment. In de eerste plaats moeten ze minstens 35 zijn, chronisch verslaafd (minstens vijf jaar) en een methadonprogramma hebben doorlopen. Daarnaast moeten ze 'het geluk' hebben dat ze in een gemeente wonen die aan het project mag meedoen. Afgelopen zomer adviseerde de commissie-Paas (naar den haag/gpd - Het is helemaal geen geheim dat de krijgsmacht speciale eenheden heeft, zoals de Bijzondere Bijstandseenheid (BBE), die gevaarlijke operaties uitvoeren in het buitenland. De regering informeert de Kamer geregeld over zulke operaties, zo zei defensieminister Kamp. Hij moet vandaag samen met zijn collega Donner (justitie) in de Tweede Kamer komen uit leggen hoe informatie over ge heime missies naar buiten kon komen in de zaak tegen mari nier en ex-BBE'er Erik O. Deze moet terecht staan omdat hij in Irak een plunderaar zou heb ben doodgeschoten. De Tweede Kamer wil weten of het klopt dat het openbaar mi nisterie informatie heeft laten lekken waaruit blijkt dat O. aan verschillende geheime missies heeft deelgenomen, waardoor hij 'laagdrempelig' zou omgaan met geweld. Ook neemt de Ka mer het hoog op dat zij hele maal niet op de hoogte was van deze geheime missies. Kamp voerde aan dat hij de Ka mer gewoon heeft gemeld dat eenheden van het korps com mandotroepen speciale missies uitvoeren in Afghanistan en Irak. Zij hebben ook geen 'li cense to kill', maar kunnen wel in gevaarlijke situaties terecht komen. Donner verweerde zich gisteren dat de gegevens niet uit het strafdossier van O. ko men. Zij zijn ook niet afkomstig van diens advocaat, aldus de minister, die openlijk spijt be tuigde dat hij eerder wel die suggestie had gewekt. Het zou om informatie gaan uit een ambtsbericht van het OM. den haag/gpd - Een bevolkings onderzoek naar mensen met er felijke vormen van verhoogd cholesterol dreigt te mislukken omdat artsen en specialisten on voldoende meewerken. Dat stelt Peter Lansberg, directeur van StOEH, een stichting die in het leven is geroepen om de ziekte op te sporen en te behandelen. Naar schatting zijn er in Neder land ongeveer 40.000 patiënten die de erfelijke vorm van ver hoogd cholesterol onder de le den hebben. Deze mensen lo pen, zonder dat zij het zelf we ten, een grote kans op en hart en vaatziekten, terwijl de ziekte met medicijnen goed is te be handelen, zegt Lansberg. De stichting heeft naar eigen zeg gen van het ministerie van volksgezondheid tot 2010 een subsidie van twintig miljoen euro toegezegd gekregen. In sa menwerking met het College voor Zorgverzekeringen moet StOEH over zes jaar aUe patiën ten hebben opgespoord en zo mogelijk behandeld. Meestal openbaart de ziekte zich doordat één persoon in de familie aan hart- of vaatziekten lijdt. Dna-onderzoek kan uit wijzen of het een erfelijke vari ant is. Als bijvoorbeeld een van de ouders de ziekte heeft, krijgt de helft van hun kinderen de ziekte ook, zegt Lansberg. Art sen moeten deze personen dan wél voor onderzoek doorverwij zen naar specialisten. En daar mankeert het nogal eens aan, stelt Lansberg. Als de specialist de erfelijke ziekte heeft vastge steld zoeken medewerkers van StOEH de overige familieleden op voor vervolgonderzoek. Lansberg: „Te weinig artsen weten van het bestaan van het bevolkingsonderzoek en raden daarom patiënten die er wel van hebben gehoord af eraan mee te werken." Het onderzoek dreigt daardoor in de knel te komen. Lansberg vermoedt dat artsen het belang onderschat ten. De Landelijke Huisartsen vereniging (LHV) noch de Orde van Medisch Specialisten kun nen een reactie geven omdat zij niet op de hoogte zijn van het bevolkingsonderzoek. de gelijknamige CDA-wethouder van Groningen) dat het experiment moet worden uitgebreid naar de ste den Apeldoorn, Eindhoven, Enschede, Haarlem en Zwolle. In totaal moeten volgens Paas 1000 tot 1600 verslaafden gratis heroïne krijgen. Maar volgens het Trimbos-instituut voor verslavingszorg zijn er duizen den verslaafden meer die óók gebaat zouden zijn bij de behandeling. Ondanks het succes van het experiment, stribbelt de grootste regeringspartij - het CDA - nog tegen. De par tij houdt het liever bij de ruim 300 verslaafden in het huidige experiment. Dat de grens toch wordt verlegd, is te danken aan D66 en WD die in het regeerakkoord lieten vastleggen dat succes beloond moest worden. In de Tweede Kamer vormen deze coalitiefracties samen met de PvdA een ruime meerderheid die voor nog ver dere uitbreiding van vrije verstrekking is. (advertenties) Een uitstekende opleiding met een doeltreffende aanpak. VWO, HAVO en VMBO in één jaar! NU OOK: VMBO-T PLUS - klas s en 4 in normaal tempo voor ie vmbo-t diploma in twee jaar. optimale begeleiding en helemaal gericht op doorstroom naar havo en mbo! OPEN DAG OP 19 JUNI VAN 11.00 -14.00 UUR VLIETSORGSTRAAT 15 HAARLEM www.erasmuscollege.com Voor meer informatie: Tel. 023-542 85 60 (advertentie) D-invallen Maastricht *wcht - De fiscale opspo- ierist FIOD heeft op vijf- laatsen in Maastricht en invallen gedaan. Dat Ie persofficier Huisman et OM in Den Haag giste- 'ij de invallen in Maas zijn twee personen aan- uden. De FIOD deed de in- op verdenking van groot- ge belastingfraude. er controle transporten' ic - Minister Veerman iuw) wil de Belgische en autoriteiten aansporen •ezicht op de veetranspor- 'verscherpen'. Dat heeft nister gisteren in drie en aan de Tweede Kamer reven. Uit een reportage ettv-programma NOVA 'pril bleek dat Nederland- ftansporteurs net over de met België illegaal meer ns in de wagens laden dan Jestaan. Dat is slecht voor elzijn van de dieren en thet imago van de Neder- 1 varkenshouderij volgens "an 'grote schade' toe. profiteer extra van de lage rente met de Postbank Rentemix doe de objectieve Postbank Hypotheektest bel nu voor een gratis afspraak met de hypotheekadviseur Dat is de kracht van de Postbank haarlem/anp - Klanten de win kel uitjagen blijkt niet moeilijk te zijn. Harde muziek, rijen voor de paskamer en gebrek aan personeel zorgen ervoor dat het winkelend publiek rechtsomkeert maakt. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek van bureau GfK dat in opdracht van modevakblad Textilia onder 2000 Nederlan ders is uitgevoerd. De grootste ergernis in de winkel is harde muziek. Voor 45 procent van de consumenten hoeft al die her rie niet. Hoe ouder de klant, hoe groter de irritatie. Van de 65-plussers stoort 72 procent zich aan muziek. Van de vrouwelijke klanten ver laat 45 procent een winkel als ze niet snel genoeg kunnen passen. Mannen hebben er minder moeite mee om voor een paskamer te wachten. Zij zorgen ervoor dat de gemiddel de ergenis over pashokjes op 37,8 procent blijft steken. Man nen (35 procent) ergeren zich wel aan rijen bij de kassa. Jon geren storen zich vooral aan de extra aandacht dat het winkel personeel hen geeft. Voor kin deren tussen de 13 en 19 jaar is dat de belangrijkse reden om een winkel te verlaten. Jonge twintigers ergeren zich aan rij en bij de paskamer. Polio Tropicana Kipschotel in roomsaus met vruchten, massala-kerrie en Basmati rijst Van 7.50 voor

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13