Haast met delen plan Aalmarkt Verf damp verhit gemoederen bovenburen /leer dwangopnames nodig voor verslaafden' REGIO Oranjekoorts Jan-Erik van Kampen uit Voorhout U wint een geheel verzorgd arrangement voor 2 personen naar de wedstrijd Erbarmelijke lucht in Hortus LEIDE N 0," dag dierendag RANZIJN leiden - De dag van de waarheid. Vanavond begint het EK in Portugal voor Oranje dan echt. ledereen kijkt al we ken uit naar het treffen met Duitsland. Zo ook de familie Bergers, uit de Fitterstraat in de Oasthuiswijk. Samen met een aantal buren hebben ze pal voor hun huis een grote oranje feesttent neergezet, waar ze zelfs een ver gunning voor moesten aanvragen. „Daarin gaan we de wedstrijden van het Nederlands elftal kijken", zegt Ineke Berger, de vrouw des huizes. „Er komen vrienden van ons en van de buren en hun kinderen. In totaal een man of dertig. Maar er kunnen er nog meer bij, hoor. Er is plek zat in de tent." Wie de wedstrijd vanuit het 'Fittercafé' wil volgen, moet zich wel kleden volgens de voorschriften. „De 'dresscode' is 'orange': je moet minstens één oranje kledingstuk aan hebben", waarschuwt Berger. „Al is het maar een petje of een sjaaltje. Vader Ralph zag het Nederlands elftal onlangs nog ver liezen van Ierland in de Arena (o-i). Volgens Irene heeft de dramatische vertoning het enthousiasme in de Fit terstraat wel doen afnemen. „Na de oefenwedstrijden hadden we zoiets van: we kunnen de boel wel weer af breken, dit wordt niets.' Misschien dat ze in het toernooi kunnen groeien", hoopt de Leidse. Binnen het vierkoppige gezin is dochter Maxime (15) de grootste voetbalfan. Ook zij heeft haar twijfels over de Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar tk als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor I superkorting op een origineel I Johnson Bros ontbijtservies! I Ik betaal automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) MAT I Naam. w J Adres: Postcode Plaats: I Uitfluitend bij Stuur deae bon op in oen ongnfrmnkeerde n I envelop, naar Loidach Dngblnd. I T.a.v Afdeling lczerworvioe. Antwoord- n| nummer 187. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratia) oT auif naar www letdachdasblad.nl lOneaan- I bieding ia geldig lot 31 december 8004). I Lrldach Dagblad gaal aorgvuldlg om met 1 persoongegevena In hel colofon van de I krant treft u nadere Informatie aan 2 Mijn wereld, mijn krant. J i Leidsch A Dagblad i maar liefst 50 procent even eens psychiatrische proble men en het aantal zwaarver- slaafden in Leiden neemt toe." Veel voorkomende psychiatri sche ziektes bij de drugsver slaafden zijn adhd, psychoses en stemmingsstoornissen als depressie en manie. Het college van burgemees ters en wethouders van Rot terdam besloot onlangs met een gedwongen machtiging de kern van 700 zwervers en junks van straat te halen. In Leiden zullen die aantallen nooit zo groot zijn, erkent De Bruin. Samen met de Rijngeest Groep gaat Parnassia deze zo mer onderzoeken hoeveel zwaar verslaafden in Leiden verplicht hulp nodig hebben. „Dan weten we ook gelijk ze ker of we nog extra opvang moeten gaan zorgen." Vooralsnog noemt De Bruin een gedwongen opname van een Leidse verslaafde met psy chische problemen 'uitzon derlijk'. Naar verwachting wordt het onderzoek in sep tember afgerond. „Dan valt de beslissing of er in Leiden een opnamecentrum komt." Stadsgehoorzaal eerder verbouwd Floor Ligtvoet i Psycho-medisch cen- Pamassia verwacht dat steeds meer Leidse chronisch verslaafden gedwongen moeten worden opgenomen. Het aantal Leidse verslaafden met psychi- (advertentie) uit alle uizendingen over de elf speelronden van de EK advertentieprijsvraag is op 19 juni in Portugal Leidsch Dagblad «Gooi enEemlander Vandaag atrische problemen zal de ko mende jaren sterk groeien. Meer opnamemogelijkheden voor die groep die vaak een bedreiging vormt voor zowel zichzelf als de omgeving, zijn daarom 'hard nodig'. Dat zegt de Pamassia-directeur Zorg, Ineke de Bruin. Leiden kent geen opnamecen trum voor deze groep patiën ten die voor veel overlast in de stad zorgt. Leidse verslaafden met een psychische proble matiek worden nu door Par nassia gedwongen opgeno men op de zogeheten 'dubbe le problematiek'-afdeling in Den Haag of bij de Rijngeest Groep in Oegstgeest. Volgens De Bruin wordt het tijd de handen ineen te slaan en samen met de Rijngeest Groep een team te vormen dat zich actief met bemoeizorg gaat bezighouden. De capaci teit van beide instellingen schiet nu al tekort. „We kam pen met wachtlijsten bij de opvang van deze probleem groepen." En daarbij is dwangopname nodig voor een steeds groter wordende groep chronisch verslaafden, con stateert de directeur. „Van de chronisch verslaafden heeft Consternatie door werkzaamheden bij bakker Paris Pain door Robbert Minkhorst leiden - Verfdampen hebben gisteren voor beroering gezorgd rond een bakkerszaak in de Leidse Breestraat. De te hulp geroepen brandweer heeft ge probeerd in paniek geraakte be woners te kalmeren. Volgens de brandweer is voor omwonen den bij de werkzaamheden geen gevaar ontstaan. In boulangerie Paris Pain kreeg de vloer een nieuwe verflaag. Enkele bewoners van de wonin gen boven de zaak, ongerust geworden door de lucht die ze in hun huizen roken, gingen verhaal halen bij de eigenaar. Die verzekerde dat ze zich geen zorgen hoefde te maken. De bewoners vertrouwden het niet en schakelden daarop de brandweer in. Die vertrok kort na enen met loeiende sirenes naar de Breestraat. De komst van de brandweer, de paniek bij bewoners en de inventaris van Paris Pain op straat, zorg den voor een tafereel dat veel bekijks trok. „Er is geen enkel probleem", sprak een van de schilders de bewoners op straat toe. „Ik sta er zelf ook de hele dag in." „Ik reed daarheen met een beeld van omgevallen vaten in mijn hoofd", verklaart regio naal piketofficier Pieter Bouter van de brandweer later. Hij wordt alleen ingeschakeld als er bij een melding sprake is van giftige stoffen, of als bij een on geval meer personen betrokken raken. Hij coördineert in zulke gevallen de inzet van de hulp diensten. Dat bleek maandagmiddag uit eindelijk niet nodig. Brand weerlieden hebben onderzocht welke stoffen zijn gebruikt. „Een coating of verdunning van de vloerverfzegt Bouter. „En daarover was een meningsver schil tussen betrokkenen ont staan. Heel formeel: dat het gif tige stoffen waren, zou je zo kunnen noemen. Alle stoffen zijn in enige mate ongezond. Als je je huis verft, is het fijn om niet de hele dag in de verflucht te hangen." Bouter adviseerde de mensen om, als ze last had den van de lucht, de rest van de dag niet in huis te blijven. Maar de bovenburen van de bakker liepen geen risico. „Er was niks buitengewoons aan de hand", aldus Bouter. „We heb ben metingen verricht en ge constateerd dat het veilig was. Het klopt dat er wel consterna tie was. Men kon of wilde elkaar niet begrijpen. Er ontstond wat wrijving en ik heb geprobeerd te bemiddelen. Of dat gelukt is, vraag ik me af." Hij kreeg niet de indruk dat 'iedereen vol doende overtuigd was'. Eigenaar Patrick Bakker gaat er van uit dat dankzij de tussen komst van de brandweer het conflict is bijgelegd. „Het is he lemaal gesust. Mensen raakten oververhit en wij konden ze niet geruststellen. Dat heeft de brandweer gedaan." Bouter heeft er geen moeite mee dat zijn aanwezigheid ach teraf onnodig was. Liever voor niets, dan één keer niet komen als het moet, is het motto van de brandweer. „Het is ons werk. Wij zijn er om de mensen te helpen." door Robbert Minkhorst leiden - Onderdelen van het veelomvattende Aalmarktpro ject in de Leidse binnenstad gaan in de hogere versnelling: de verbouwing van de Stadsge hoorzaal en de bouw van een fietsenstalling onder het Stad huisplein worden eerder uitge voerd dan gepland. Tegelijk komt er een onderzoek naar de bevoorrading van warenhuis V D in dit gebied en is een contract met MAB - de beoogde partij voor uitvoering van het project - in de maak. Burgemeester en wethouders maken deze voorstellen van daag bekend. De gemeenteraad moet nog akkoord gaan. Uit een samenvatting van de plannen blijkt dat B en W zich inspannen voor een snellere verbouwing van de Stadsge hoorzaal. De situatie daar is het meest nijpend. De werkom standigheden zijn bedroevend - en in feite zelfs zo ernstig dat als iemand bezwaar zou ma ken, de Stadsgehoorzaal waar schijnlijk dicht moet op grond van veiligheidsvoorschriften en allerlei Arbo-regels. Om die reden worden op korte termijn sowieso 'enkele urgente werkzaamheden uitgevoerd', kondigen B en W aan. Ook meldt het college dat wordt ge werkt aan een compleet plan voor de verbouwing van het complex. Hoeveel eerder de werkzaamheden nu worden uitgevoerd, meldt het stuk niet. De oorspronkelijke planning voor een grote opknapbeurt van de Stadsgehoorzaal was 2008. De verbouwing is een van de meer complexe onderdelen van het Aalmarkplan. De (ge deeltelijke) sloop en verbou wing van de 'achterbuurman', de Aalmarktschool, de verhui zing van het LVC en de bouw van de Boommarktgarage han gen er nauw mee samen. Directeur Petra Unger van de Stadsgehoorzaal heeft herhaal delijk aangedrongen op een versnelling van de plannen. Niet alleen vanwege de slechte werkomstandigheden in het uitgaanscentrum, maar ook voor een gezonde exploitatie. „De Aalmarktschool staat op instorten, is brandgevaarlijk en veroorzaakt wateroverlast in de Stadsgehoorzaal. Voor een goe de exploitatie is een tweede, kleine zaal nodig", luidde de noodkreet van Unger eerder dit jaar. Nieuw is ook dat B en W al een bouwplan voor de ondergrond se fietsenstalling bij het stad huis laten maken. In het win kelgebied verdwijnt stallings- ruimte omdat de gemeente an dere plannen heeft met de Aal marktschool. Dat onder het leiden - Sinds zondag staat een speciale bruinge- kleurde orchidee, de 'bulbophyllum foetidum', in bloei in de Leidse Hortus. De bloem verspreidt een zeer speciale geur. Je kunt het nog het best ver gelijken met een stuk camembert, dat drie maan den in de koelkast heeft gelegen terwijl je op va kantie was", lacht kaschef Art Vogel. „Een erbar melijke lucht, of je moet heel erg van Franse kaas houden. Al is onze strontvlieg er ook erg gechar meerd van." De orchidee is beginjaren negentig meegenomen van een expeditie naar Borneo en bloeit hier sindsdien zelden. De bloem is nog tot donderdag te zien (en vooral te ruiken) in de tropi sche kassen van de Hortus Botanicus aan het Ra penburg. Foto: Hielco Kuipers iral Canin ettion Croc Q- 20kg y J *3 27,50 voor Êm+J J Stadhuisplein stallingsruimte voor fietsers moet komen, was al duidelijk, alleen niet wanneer met de uitvoering van dit on derdeel van het project zou worden begonnen. Het is niet bekend of de fietsenstalling gra tis wordt. Dat was wel altijd de bedoeling van het college. Een van de 'losse eindjes' uit het stadsvernieuwingsplan waarover de gemeente na lange en moeizame onderhandelin gen overeenstemming met be langhebbenden bereikte, is de bevoorrading van warenhuis V D. De plek waar dat nu ge beurt, 'het gat van Van Nelle', wordt bebouwd. De mogelijke komst van de sneltram in de Breestraat maakt laden en los sen daar ingewikkeld. Tegelijk zijn er (esthetische) bezwaren tegen bevoorrading op de Aal markt. Nieuw onderzoek moet 'de optimale oplossing' opleve ren, kondigt het college aan. De onvermijdelijkheid van een contract met projectontwikke laar MAB komt almaar dichter bij. Een van de meer omstreden onderdelen van het project, de overeenkomst met deze markt partij, is in de maak. Wel krijgt de gemeenteraad zoals beloofd nog een contra-expertise van de plannen onder ogen. Uitgaanscentrum LVC krijgt vijf jaar langer financiële compen satie. Het LVC kampt met deels vergelijkbare problemen als de Stadsgehoorzaal, en wachtte ook op een verbouwing. Dat wordt nu een verhuizing, maar daardoor loopt het centrum langer inkomsten mis. Het LVC krijgt daarom tot en met 2008 zo n 100.000 euro extra van de gemeente. I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad De Kentering ert zorg op (antieadres Vergaderen lens eerste el Oranje at over ve wet - De nieuwe wet Maat- lelijke Ondersteuning staat op 22 juni ter dis- Itijdens een debat van het agersoverleg Zuid-Hol- Joord. Cliënten uit de Kjjke gezondheidszorg h Leidse politici aan de fc de Burcht. De Wet Vhappelijke Ondersteu- jiordt naar verwachting in ian kracht. De wet ver hielen van de AWBZ, de jborzieningen Gehandi- j), de welzijnswet, delen I ziekenfondswet en de fcgen voor maatschappe- Irk. Gemeenten worden jeWMO onder meer fi- feel verantwoordelijk voor Schappelijke opvang, Meningen voor ouderen, Idicapten, chronisch psy- Ische patiënten en moei- Svoedbare jongeren. De bsie duurt van 13.00 tot |rdeelvriend in drie smaken j blik 1 kg kracht van Oranje. „We hebben een poule gemaakt voor vanavond en ik heb gegokt dat Nederland met 2-1 wint. Maar of ze echt ver gaan komen?" Maxime heeft nog wel een tip voor Advocaat. „Stel Sneijder op en in ieder geval niet Seedorf. En vanavond zou ik voor Makaay in de spits kiezen, want daar zijn de Duitsers erg bang voor." Dat het gezin er niet van uitgaat dat Nederland Europees kampioen wordt, blijkt wel uit het feit dat ze op 3 juli naar Turkije gaan. Maxime: „De finale is een dag later, maar ik geef ze weinig kans. Als ze het toch zover schop pen, kijken we daar wel, in plaats van in de tent." Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1