Lammers weer in schaduw Audi's SPORT 4 Magistrale strategie bezorgt 'Schumi' zege Voetbalfan Feder heeft haast in Ha Jan Ullrich laat Lance Armstrong zien dat hij in vorm komt voor Tour de France Rossi ook klasse apart op langzame mol Evans winnaar in Oostenrijk Kim Clijsters zes weken in gips Kamiel Maase naar Spelen Tourdeelname Vinokoerov onzeker Femke Dekker: eenza maar sterk in de skiff Veel tegenslag voor Racing for Holland op Le Mans wenen - Cadel Evans heeft gis teren de Ronde van Oostenrijk voor de tweede keer op zijn ere lijst bijgeschreven. De leidende positie van de Australische wielrenner, onder contract bij T-Mobile, kwam in de slotetap pe niet meer in gevaar. De rit in en rond Wenen over 124 kilo meter eindigde in een zege voor de bijna 40-jarige Belg Ludo Dierckxsens. Evans had in het eindklassement 19 seconden voorsprong op de Italiaan Scar- poni. bree - De Belgische tennisster Kim Clijsters heeft een operatie aan de linkerpols ondergaan. De cyste op haar gewricht is daarbij verwijderd. De pols blijft de komende zes weken in het gips. Clijsters hoopt op 27 september haar rentree te kun nen maken op het nieuwe WTA-toemooi in het Belgische Hasselt. watford - Kamiel Maase heeft zich als tiende Nederlandse at leet geplaatst voor de Olympi sche Spelen in Athene. De 32- jarige Wageninger won zater dagavond in Watford een inter nationale wedstrijd over 10.000 meter. Maase liep de afstand in 27 minuten en 51,99 seconden. Dat was ruim binnen de limiet van 28.06. rheinfelden/grenoble/opd - Alexander Vinokoerov en Tyler Hamilton, twee renners die Lance Armstrong over drie we ken in juli kunnen afhouden van diens zesde Tourzege, gin gen dit weekeinde hard onder uit. Vinokoerov is er het ergst aan toe. Hij reed tijdens de tweede etappe van de Ronde van Zwitserland met hoge snel heid op een vluchtheuvel met verkeersbord en moest opgeno men worden in het ziekenhuis met een zware hersenschud ding en een schouderblessure. Zijn deelname aan de Tour, die start op 3 juli, loopt gevaar. Hamilton viel zaterdag tijdens de Dauphiné Libéré in een af daling. Hij kwam met de schrik vrij en kon verder fietsen. „Zijn moraal is ongebroken", liet een opgeluchte Urs Freuler, team manager van Phonak gisteren weten. Voor Vinokoerov, die vorig jaar de Ronde van Zwit serland won en vervolgens ijzersterk voor de dag kwam in de Tour, geldt dat allerminst. De T-Mobile-ploeggenoot van Jan Ullrich moet twee of drie dagen in het ziekenhuis van Rheinfelden blijven. Afhankelijk van de mate van herstel moet daarna blijken of "Vino' de Tour kan rijden. Er stond in de Dauphiné Libéré ook een nieuwe man op voor het algemeen klassement in de Ronde van Frankrijk. De Deen se Rabobank-renner Michael Rasmussen won zaterdag met grote voorsprong een bergrit van Gap naar Grenoble. Hij gaat nu - naast Leipheimer - als medekopman van de ploeg mee naar de Ronde van Frank rijk. maandag i4juni 2004 door Ivo Op den Camp den haag/montreal - Eindelijk, zo dacht de concurrentie. Eindelijk leken de tegenstrevers van Michael Schuma cher de Ferrari-coureur in hun greep te hebben. Maar de vreugde was voorbarig, want bij het Italiaanse team hadden de rekenmeesters hun huiswerk weer eens perfect gedaan. Dankzij een magistrale strategie - afwijkend van de belagers - won de Duitser ook de Grand Prix van Canada, al moest hij die race beginnen vanaf de slechtste startpositie dusverre dit seizoen. In Monaco deelde de concurrentie een eerste plaagstootje uit, maar was het de onachtzaamheid van Juan Pablo Mon- toya die Michael Schumacher voor het eerst dit jaar van de overwinning afhield. In Canada kreeg Ferrari - en dus ook de Duitser - voor het eerst te maken met een riedel tegenstrevers. Zo leek het al thans. De auto's van BAR, Renault en Williams waren op Michelin-schoeisel in de training aanmerkelijk sneller, terwijl zelfs de McLaren-bolides - dit jaar door gaans geen schim van de rode raketten uit Marinello - in het kielzog bleven van Ferrari. Toch had de concurrentie op zijn minst kunnen bevroeden dat Ferrari een afwijkende tactiek zou gaan hante ren in de race. Daarvoor was de achter stand van Michael Schumacher en zijn teammaat Rubens Barrichello in de kwalificatie immers veel te groot: ruim één seconde op Ralf Schumacher, die de pole-position had veroverd. Zo'n enorm verschil kon in principe slechts tot één conclusie leiden: de Ferrari's hadden aanmerkelijk meer benzine aan boord, waren daardoor zwaarder, maar zouden dat nadeel in de race kunnen compen seren met een pitstop minder. En zo was het ook. Michael Schumacher raakte geen moment in paniek en gaf al voor de start aan dat hij verwachtte nog een robbertje mee te kunnen vechten om de overwinning. „Het wordt interes sant", zo liet de zesvoudig wereldkampi oen weten. „Belangrijk zal zijn hoe goed onze banden het doen en hoeveel we van onze achterstand in de race goed kunnen maken." De start verliep nagenoeg vlekkeloos. Al leen achter in het veld waren er wat schermutselingen met her en der scha de. Ralf Schumacher benutte zijn goede uitgangspositie optimaal en pakte de lei ding, gevolgd door Button, Alonso en Montoya. Jarno Trulli was op dat mo ment door een kapotte aandrijfas al van het toneel verdwenen, waardoor Mi chael Schumacher meteen een plekje cadeau kreeg. Door het hoge tempo van de hele kopgroep bleef de achterstand van de Ferrari-coureur op zijn aan de leiding rijdende broer binnen de perken. Ook dat speelde hem in de kaart, zoals zou blijken na de eerste pitstops. Die kwamen er al vanaf de twaalfde van de in totaal zeventig te rijden ronden. En daarmee werd meteen duidelijk dat (vrijwel) iedereen drie pitstops zou gaan maken. Alleen de Ferrari's bleven hun rondjes rijden, zoals - vertrouwd beeld dit seizoen - aan de leiding. Een positie die Schumacher en Barrichello alleen even kwijtraakten na hun bezoekjes aan de pits. Omdat de concurrentie echter nog een keertje extra de manschappen aan de pits moest opzoeken voor benzi ne en verse banden, lag een een-tweetje van Ferrari voor het oprapen. Slechts een onnodige schuiver van Barrichello, waardoor Ralf Schumacher langs de Braziliaan kon, stond die totale triomf in de weg. Met de overwinning in Canada heeft Mi chael Schumacher weer een Formule 1- record gebroken. Hij is de eerste coureur die erin is geslaagd een en dezelfde Grand Prix zeven keer te winnen. De Duitser was zo eerlijk zijn triomf te de len met de ingenieurs en monteurs. „De tactiek werkte perfect. Dat was de sleutel tot het succes. Bovendien verliepen de pitstops foutloos", prees Schumacher, die zeven van de acht dit jaar gereden races wist te winnen, de Ferrari-crew. Roeister begint goed op OKT te daarna op een plaatsji sterke dubbelvier, maar door André Hoogeboom den haag/le mans - Met slechts een zevende plaats en een tas vol loftuitingen is Jan Lammers teruggekeerd uit Le Mans. De coureur uit Zandvoort was niet ongelukkig met zijn eigen ver richting tijdens de legendarische race, maar moet diep in zijn hart ernstig teleurgesteld zijn ge weest. Een pak goede coureurs, een volwaardige technische staf en twee uiterst betrouwbare bo lides hebben hem niet dichter in de buurt van het podium ge bracht dan vorig jaar. Sterker, Racing for Holland eindigde een plaats lager dan in 2003. De eindzege ging weer naar Audi en bijna net zo vanzelfsprekend naar Tom Kristensen, die voor de vijfde achtereenvolgende keer Le Mans is vooral een slijtage slag, een aanslag op het uithou dingsvermogen van mens en machine. Dat heeft Spyker, het ambitieuze Nederlandse sport wagenmerk vorig jaar mogen ervaren. Vierentwintig uur op topsnelheid rondrijden bleek geen sinecure. Spyker werd laatste en reed maar zestien uur effectief, de rest van de tijd stond de bolide in de pits. Zo erg was het met Jan Lam mers het afgelopen weekeinde ook weer niet, maar het zat zijn prestigieuze team ook niet bij zonder mee. En dat terwijl de verwachtingen zo hoog gespan nen waren, waarbij zelfs werd gerept van een podiumplaats. De Dome-auto's hadden vooraf alle tests en trainingssessies uit stekend doorstaan. Vooral de duurzaamheid en topsnelheid werden geprezen. Dat bleek dit weekeinde tegen te vallen. De narigheid begon in de avond uren van de race toen er pro blemen ontstonden met de brandstoftoevoer. De bolide stond bijna een uur binnen, de mecaniciens hadden veel werk. Ook de Audi's stonden deze editie van de zware uithou- dingsproef lang in de pits, maar hun snelheid lag zó veel hoger dat het verschil uiteindelijk door Gijs van Oosten luzern - Verguisd en afgewezen door de roeibond zocht Femke Dekker de voorbije maanden naar het 't achterdeurtje van de Olympische Spelen in Athene. Omdat ze vanwege haar ver meende lastige karakter in geen enkele boot 'inpasbaar' bleek, stapte ze in de skiff. In de een- mansboot die mogelijk het best bij haar persoonlijkheid past, is Dekker (24) hard op weg haar gelijk te bewijzen. Op het olympisch kwalificatie toernooi in Luzern won Dekker gisteravond haar serie en be reikte daardoor de halve finale van morgen. Lang zag het er in de afgelopen maanden naar uit dat haar olympische missie kansloos was, omdat de roei bond geen vertrouwen in haar project had. Het is dat de skif- feuse zelf contact opnam met Joop Alberda van NOC*NSF, waardoor de deur voor haar on langs op een kier kwam te staan. De roeister uit Leiden dwong na een vijfde plaats in de we reldbekerwedstrijd in Poznan een start in de wereldbeker wedstrijd in München af, waar ze als derde eindigde. Op grond van dat resultaat werd ze twee weken geleden ingeschreven voor het olympisch kwalifica tietoernooi. Dekker moest bijna alles op eigen kracht doen, haar vader nam de onkosten van on geveer 2000 euro voor zijn reke ning. „Ik sta rood, iets wat ik me altijd heb voorgenomen niet te doen." Vorig jaar werd Dekker op het WK twaalfde in de dubbeltwee met Froukje Wegman. Ze hoop- om 'persoonlijke redew inpasbaar. BondscoachI rik de Boorder wilde dat eerst met de hulp van eA taal begeleider aan zich» werken. Dat advies nam harte, maar toen ze drie den terug als een nieuw soon weer aanklopte, blé nog altijd niet welkom te de dubbelvier. Voor Del het vooral pijnlijk. „Ik be iemand die zomaar in ee gaat zitten en gaat meert zegt Dekker. „Ik heb dei om mijn eigen mening en daar kon de bondsco niet mee omgaan." Dekker, die vier jaar teru Sydney met Marloes Bol tiende werd in de twee a 1 stond in maart op het py met roeien te stoppen.J v veel tegenslag gekend, il f[ veel gehuild. Maar vooral w vriend (de Duitse roeier Stephan Koltzk, red.) he< gestimuleerd om in de sl gaan zitten." De olympische droom gisteren op de Rotsee in zem, waar de Nederland mannen vier werd venve naar de herkansingen, mke Dekker weer een dichterbij. Morgen moet ze in de hajdt nale bij de beste drie eir waarna er woensdag ine rc le in een veld van zes rot drie olympische startbei zijn te verdienen. Het ve: brandt in haar om het 01 van veel mensen te bevij „Ik ben een vechter. Ik la il niet door tegenslag uiti ruimen." b De bolide van Tom Coronel vat vlam bij het tanken, waarna de brandblussers snel op het vuur worden gericht. Foto: WFA makkelijk gemaakt werd. Twee jaar geleden reed Lam mers in een korte maar heftige regenbui even op kop van de race, met zijn zwart-wit geblok te Dome Judd. Ook zaterdag gingen de Domes goed van start, waarbij de tweede auto, de nummer 16 van Tom Coro nel, zelfs even derde lag. Lam mers kwam niet hoger dan een vierde plaats. De pech in de avonduren wier pen de bolides echter ver terug. Het team van Lammers, met de Japanner Katsumoto Kaneishi en de Amerikaan Chris Dyson, moest twee keer aan een in haalrace beginnen, om nog in de buurt te komen van de kop groep. In de avond en in ^e nacht ging het mis en in totaal moesten de mecaniciens bijna twee uur aan de auto sleutelen om hem weer op het circuit te krijgen. Na de laatste opknap beurt kwam Lammers als 35ste terug in de race. Niet alleen de betrouwbaarheid viel tegen dit jaar, ook de line up was niet bijster sterk. Vooral de Amerikaan Chris Dyson had moeite om het moordende tempo te volgen. Collega Coro nel, die met Formule 1-piloten Ralf Firman en Juston Wilson de klus diende te klaren in de andere Dome, reed zijn team genoot zelfs als in een flits voorbij en zei geschrokken: „Het leek wel of-ie stilstond. De tweede auto van Racing for Holland kreeg nog veel meer te kampen met tegenslag dan de eerste. De zwart-witte bolide werd zelfs door de jury enige tijd uit de race genomen, om dat er onduidelijkheid was over de manier waarop de versnel lingsbak moest worden gerepa reerd. Aan het einde van de ra ce crashte Firman ook nog eens zwaar en de Brit moest zonder bodywork proberen de pits te halen. Dat lukte, maar de auto kon niet meer opgeknapt wor den en dat betekende einde wedstrijd. Het is nu nog maar de vraag of Lammers ook volgend jaar aan de start zal komen. Hij heeft vijf miljoen nodig om een team te formeren dat de strijd kan aan gaan met de ongenaakbare Au di's. Ook gisteren bezette Audi het volledige podium. De Deen Tom Kristensen, die vorig jaar met een Bentley won, zegevier de met een voorsprong van slechts veertig seconden op de Audi van Johnny Herbert. Der de werd een ander voormalig Formule 1-coureur, JJ Lehto, ook in een Audi. Peter Kox, vorig jaar winnaar in de GTS-klasse met Ferrari, werd dit keer ook al achtervolgd door tegenslag en moest met de elf de plaats in de eindklassering genoegen nemen. halle/londen/birmingha- m/anp - Roger Federer had gis teren haast in Halle. Hij wilde om zes uur thuis zijn in Bazel voor de EK-wedstrijd van Zwit serland tegen Kroatië. Mardy Fish kwam het aan de weet. De Amerikaan, toch niet de eerste de beste met zijn 23ste plaats op de wereldranglijst, werd in de finale in 57 minuten van het gras geveegd, 6-0 6-3. Andy Roddick deed het op Queen's een tikkeltje kalmer. De Amerikaan prolongeerde zijn titel in West-Londen door de Fransman Sebastien Gros- jean in de finale te verslaan, 7-6 (7) 6-4. De twee stonden vorig jaar ook in de eindstrijd tegen over elkaar. Toen werd het 6-3 6-3 voor Roddick. In Birmingham behaalde Maria Sjarapova haar eerste WTA- toernooizege. De Russin van 17 jaar en 1 maand versloeg in de tienerfinale Tatjana Golovin, 16 jaar en 4 maanden, in drie sets, 4-6 6-2 6-1. Sjarapova stond in haar derde finale, Golovin, ge boren in Moskou maar uitko mend voor Frankrijk, in haar eerste. De twee Bollettieri- adepten vlogen de laatste twaalf maanden spectaculair d wereldranglijst. Sjarapo 125 naar 15, Golovin naar 71. Roddick behaalde op zijn derde toemooizegf jaar en de veertiende loopbaan. Hij verdiende euro met zijn overwinni als eerste geplaatste Am was in zijn nopjes met 1 veren. „Mijn opslag nooit in de steek." E11 bracht hij het wereldrece veren van 244,6 op 246 meter per uur. „Ik ba voor Wimbledon", spral jarige Yankee. Dezelfde woorden kwaï Halle uit de mond Federer, de titelverdedi \\5mbledon. De 22-jarig ser duwde Fish bijna on gras. Hij behaalde zijn toernooizege in dit jaar zestiende in zijn loopbi streek 112.000 euro op overwinning. Hij kwam auto naar Halle en stond de huldiging te popelen geduld. „Ik wil naar hij eerlijk. „Ik moet o_ thuis zijn voor Zwitse: Kroatië. F door Ad Pertijs rheinfelden - Jan Ullrich 'hat es wieder geschafft'. De 30-jarige Duitser liet zaterdag in de ope ningsetappe van de Ronde van Zwitserland zien dat hij on danks een - weer - zorgwek kend voorjaar klaar is voor de grote strijd met Lance Arm strong in de Tour de France, die op 3 juli begint Ullrich won de openingsrit van de Tour de Suisse en pakte de leiderstrui. „Ik zal deze ronde niet winnen, maar ik ben heel blij met deze etappezege", zei de kopman van T-Mobile. Ullrich deed wat Lance Arm strong de afgelopen week in de Dauphiné Libéré niet lukte: het één keer neerzetten van een klinkend resultaat, waarmee vol zelfvertrouwen de laatste drie weken naar de Tourstart over brugd kan worden. Armstrong reageerde vanuit Grenoble, waar de Spanjaard Mayo de ronde won, schouderophalend. „Dit bevestigt nogmaals dat Jan straks mijn belangrijkste uitda ger is. Veel meer dan al die an deren. Jan weet wat hij moet doen om goed voorbereid aan de start te komen van de Tour." Armstrong heeft de Duitser nooit afgeschreven als concur rent. Vele anderen de afgelopen maanden wel. Nadat Ullrich uit de Waalse Pijl stapte, kreeg hij Jan Ullrich wordt gezoend door de rondemissen. Foto: AP weer van alles over zich heen. ,,Als de resultaten tegenvallen, ligt dat aan mijn gewicht", zegt hij met gevoel voor cynisme. „Maar geloof me, zelf heb ik nooit getwijfeld over het tijdig klaar zijn voor de Tour. Ik ben niet iemand die snel in paniek raakt." Dat blijkt. In de Ronde van Duitsland veroverde hij op de tweede dag de bergtrui. Ullrich kon het niet nalaten om daarbij schertsend op te merken: 'niet slecht voor een mens van 120 kilo'. Ook aan vooravond van de Ronde van Zwitserland straalde hij een en al ontspan nenheid uit. Ullrich vertelde ge amuseerd over mensen die bij hem thuis in het Zwitserse Scherzingen aanbellen en in wiens ogen je de verwondering kunt lezen hoe afgetraind hij is. „Ze staan er van te kijken dat ik door het deurgat naar buiten kan. Ik wil er op dezelfde ma nier mee overdrijven, zoals dat over mij vaak gebeurt. Aan de andere kant: ik weet hoe het werkt. Dezelfde journalisten die na de Waalse Pijl schreven dat ik veel te dik was, zullen nu na deze zege weer naar de andere kant gaan overdrijven." Hij doelt op de Duitse media, die na de nederlaag van Arm strong op de Mont Ventoux waar hij twee minuten verloor op Mayo en meer dan ander halve minuut op Hamilton, ju belend constateerde dat nu Armstrong te dik is. Ullrich moet er om lachen. Bang voor de Amerikaan is hij niet. „Ik wil graag nog een keer de Tour winnen en de ronde van vorig jaar heeft mijn zelf vertrouwen gesterkt. Niet alleen het mijne trouwens. We heb ben gezien dat Lance te pakken is. Wanneer je hem onder druk zet, gaat hij fouten maken en vertoont hij zwaktes." In de gisteren door Robbie McEwen (in een massaspurt) gewonnen tweede etappe be hield Ullrich zijn leiderstrui. Za terdag had hij hem veroverd in een rit die in het teken stond van een lange vlucht van onge veer 35 renners. „We hebben geen sprinter mee, dus zijn we alert op vluchtpogingen", ver klaarde hij zijn aanwezigheid in de voorste groep. In de finale counterde hij ijzersterk een uit val van Canada en Zampieri. Camenzind (en later Jeker) volgde hem. In de bochtige eindsprint overblufte hij vervol gens Camenzind. „Het is lang geleden dat ik nog een spurt won", zei Ullrich, wiens zelfver trouwen dit weekeinde weer een stukje groter is geworden. barcelon a/anp - Valentino Rossi rijdt na jaren Honda nog maar sinds begin dit jaar Yama ha. Toch berijdt hij zijn nieuwe motor al alsof hij erop woont. De Italiaanse wereldkampioen troefde gisteren op het circuit van Catalunya nabij Barcelona op pure stuurmanskunst zijn voornaamste concurrent Sete Gibemau af. Rossi won de Grote Prijs van Catalonië in de koningsklasse van de viertakten en dat was al weer zijn derde zege van dit sei zoen. De vijfvoudig wereldkam pioen kroop in de stand van het wereldkampioenschap dichter naar leider Gibemau. De Span jaard heeft nog vijf punten voorsprong. Gibemau was licht favoriet op Catalunya, zijn thuisbasis. Zijn Honda heeft meer pure snel heid en dat was op de rechte stukken zichtbaar. De Span jaard blaasde met meer dan 300 kilometer per uur langs de 100.000 uitzinnige toeschou wers. Maar Rossi toonde we derom aparte klasse. Zijn Ya maha komt vermogen te kort, maar de Italiaan weet dat te compenseren met zijn stuur- vaardigheid. Vooral in de laat ste ronden liet Rossi in het ademloze gevecht een aantal weergaloze inhaalmanoeuvres zien; heel laat afremmen en toch messcherp de bocht aan snijden. Gibemau kon er niet aan tippen. Achter het ongenaakbare duo Terwijl Alex Barros crasht, strijden Valentino Rossi (46) en Sete Gibemau om de koppositie. Foto: behaalde Yamaha nog een suc cesje met de derde plaats van de Italiaan Marco Melandri, oud-wereldkampioen in de kwartliterklasse. De Franse wegracer Randy de Puniet behaalde in Catalonië zijn eerste seizoenszege in de 250cc-klasse. De Puniet, rijdend voor Aprilia, bleef in de vijfde wedstrijd uit de WK-cyclus de Spanjaarden Daniel Pedrosa (Honda) en Toni Elias (Honda) voor. De Puniet nam ook de lei ding in het WK-klassement. Hector Barbera schonk het Spaanse publiek wel de vurig gewenste overwinning. De cou reur uit het Aprilia-raceteam van voetbalinternational Cla rence Seedorf won de wedstrijd in de 125cc-klasse. Hij bleef de Italiaan Andrea Dovizioso en zijn landgenoot Pablo Nieto voor. Dovizioso bouwde zijn leidende positie in de strijd om de wereldtitel uit, Baib naar de tweede plaats. De race in de 125( moest het stellen zonde derlander Raymond 5 De motorrijder uit hetl Arie Molenaar had no last van twee gebrol denhandsbeentjes, de? van een val in de Grot® Italië vorige week zon het circuit van het P Mugello.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 4