EK 2004 Kluivert zet de boel op scherp Sportieve nachtmerrie voor trotse Portugezen Stilte op Praca Dom Joao I is 'oorverdovend' bel' Portugal liekenland ipakt rlander op je 'thuis' j n Duitsers I bij duel 1 n Tsjechië sland heeft tre cijfers ugal scoort "«er 550 ari iwaar irvuur Bondscoach Scolari biedt excuses aan DE STAAT VAN ORANJE Alles groter en beter Een Portugese voet- eeft openingsduel Europees kampioen- ingegrepen om haar Or haar Griekse ver baten bezegelen. De iden voor de wedstrijd |etwee landen met el- het huwelijk. Alexandra ^aral en Dimitris Psar- dden h na de plech- de kerk naar de tele- de familie van het A eigen team kon aan- ;en. De Portugese gasten rïhet verrassende verlies jj inekenland sportief. l-Vlak voor de ope- 'strijd van het Euro- —„pioenschap voetbal, gastland Portugal en dand, is zaterdag een indse handelaar in toe- jarten opgepakt. De obeerde op een plein t stadion tickets aan de brengen, iets dat streng ?n is tijdens het EK in iL De Nederlander werd t uur overigens al weer l ten. Wel werden de vier die hij op zak had afge- ita - Het Nederlands elf- elt morgenavond tegen ind in het thuistenue. De deert met oranje shirt, ioek en oranje kousen. I and moet van de Euro- letbalbond tijdens de net Tsjechië en Letland in het oranje aan de af- i tschijnen. im - Arjen Erkel mag op ;ging van de KNVB de ijd van het Nederlands gen Tsjechië bezoeken. itatie van de voetbalbond u nadat de medewerker sen zonder Grenzen zich ra zijn gijzeling afvroeg ije het EK in Portugal taald. Arjan Erkel kwam ichtvan 10 op 11 april een gijzeling van bijna i). maanden in Dagastan. nu - De statistieken van lerlinge ontmoetingen uitsland zijn in het na- 0 inhet Nederlands elftal, la den, die elkaar morgen js ibij het EK, speelden 35 gen elkaar. Oranje won it. iels, Duitsland was der- eil er de sterkste. Beide lan- leelden op 24 april 1910 lai Etste onderlinge duel. Ne- ü.indwon met 4-2. De laatste r.1 at beide ploegen tegen- Ikaar stonden was op 20 el nber 2002 in Gelsenkir- >p Oranje won met 3-1. isi lil De Griek Giorgos Kara- ei komt de eer toe het eI doelpunt te hebben ge- tijdens een eindronde dt strijd om de Europese en ltitel. Hij scoorde in de de minuut tegen Portugal. If ste treffer uit de EK-ge- 'c eniskwam op 16 juli C'1 lp naam van Milan Gabic, Wj torde voor het toenmali- al goslavië. ia ia( De Portugese media ad hden diep teleurgesteld ia nederlaag van het natio- Iftal tegen Griekenland, /ai ^nederlaag was te voor- te Portugal heeft nog meer o" 'gemaakt dan in de voor- te lende wedstrijden", yP ifhet dagblad Publico. iga jen in plaats van een De Portugese kranten b n veel kritiek op bonds- te Scolari, die spelers als too Ronaldo en Deco op eb nk liet beginnen. „Met ie: erbij heeft Portugal nog de mogelijkheid de vol- nd tonde te bereiken", ia: de 0 Jogo. Correio da n! 0 noemt het spel van de igezen 'ontluisterend'. Patrick Kluivert: „Ik train niet bij de eerste elf. Het is niet mijn keuze, het is die van de trainer." Foto: ANP/Ed Oudenaarden door Marcel van der Kraan albufeira - Patrick Kluivert heeft de druk op Ruud van Nlstelrooij in het Nederlands elftal flink vergroot. Hij wil bondscoach Dick Advocaat duidelijk maken dat deze de verkeerde keuze maakt voor de splts- Kosltle van Oranje tegen Duitsland. „Als ij (Advocaat) vindt dat hij Ruud In het elftal moet zetten omdat Ruud meer in vorm Is, is dat zijn keuze. Dan is het aan mij om het tegendeel te bewijzen." Kluivert zette minder dan 48 uur voor de openingswedstrijd van Nederland op het EK (bewust of niet?) de boel binnen Oranje op scherp tijdens een zeer open hartige persconferentie. Hij onthulde daarin dat de bondscoach hem tot op de dag van vandaag niet heeft verteld dat hij op de bank terechtkomt, maar dat hij zelf al genoeg weet. „Ik zie het toch dat ik niet zal spelen. Ik train niet bij de eer ste elf. Het is niet mijn keuze, het is die van de trainer." Ook bleek het de man, die in 79 inter lands al 40 doelpunten heeft gemaakt en daarmee de topscorer van Oranje is (Van Nistelrooij staat pas op 14 goals), dwars te zitten dat hij vorige week niet voor het gesprek over de nieuwe speel wijze was uitgenodigd en Van Nistelrooij wel. Kluivert had 'heel graag' zijn me ning willen ventileren over de aanvals plannen van Oranje in de eerste wed strijd tegen de Duitsers. De spits van Barcelona heeft bij zijn club natuurlijk geen indrukwekkend jaar ach ter de rug. Het is misschien wel het meest teleurstellende seizoen uit zijn loopbaan. Toch vindt Kluivert dat hij nooit een onvoldoende heeft gehaald en dat hij in het trainingskamp van Neder land in de Algarve weer naar een bloed vorm is gegroeid. Op de vraag wat het laagste cijfer is dat nij zichzelf dit sei zoen zou hebben gegeven, antwoordt de topscorer: „Een zes. Echt niet minder. Ik had nog nooit een lange blessure gehad. Dit jaar kwam die wel en het viel niet mee om weer honderd procent Fit te worden. Maar nu ik me weer topfït voel, vind ik dat ik er vrij goed voor sta." Daarbij valt het ook Kluivert op dat Ruud van Nistelrooij het tegenoverge stelde doormaakt. Na een seizoen bij Manchester United, waar Van Nistel rooij andermaal veel scoorde, komt de Brabander op de trainingen van het Ne derlands team geen enkele dag goed uit de verf. Van Nistelrooij geniet echter de steun van Dick Advocaat en Wim van Hanegem, Kluivert lijkt zijn krediet juist een beetje te hebben verspeeld. „Na tuurlijk zou ik wel uitleg willen vragen, maar ik ga geen strubbelingen aan of wat dan ook. Ik weet gewoon dat ik er veel beter voor sta dan aan het begin van de stage. Het belangrijkste is dat ik voor het toernooi op scherp sta." De rol van invaller ligt hem helemaal niet. Kluivert: „Het is niet mijn speciali teit. Maar het ziet er nu toch naar uit dat ik vanaf de bank moet starten. Het zij zo, ik probeer onwijs scherp te trainen. Ik hoop dat op zexer moment mijn kans komt. Als het goed is wordt het een lang toernooi." Hij heeft respect voor de keuze van de bondscoach. Maar terecht vindt hij het dus allemaal niet. „Ruud heeft veel ge scoord bij Manchester United en daar heeft hij het goed gedaan. In het Neder lands elftal is het wel wat anders. Wat hij dit seizoen bij zijn club heeft gedaan geeft nu kennelijk de doorslag." Als hij nou wel bij dat gesprek met de vier belangrijkste internationals was ge weest, wat had hij dan gezegd? Kluivert: „Dat weet ik niet, want ik weet niet wat er is besproken." Dat is toch raar, want sinds de sessie is er al bijna een week voorbij. Kluivert: „Er is gesproken over de speelwijze, maar de diepgaande dingen ken ik niet. Ik weet niet eens of er diepgaande din gen zijn besproken. Ik zou in elk geval hebben gezegd dat wij verdedigend te veel moeten belopen als spitsen, omdat we aanvallend steun tekort komen." Mare Overmars zegt dat hij een bomme tje in zijn lichaam heeft zitten dat moet ontploffen. Heeft Kluivert dat nu ook? „Ja, al is nog pril. Het is nog niet hele maal aan het borrelen. Maar dat komt wel als we morgen (maandag, red.) het vliegtuig pakken. Ik probeer zo lang mo gelijk ontspannen te blijven, maar het komt echt wel." In 1988 verving Marco van Basten John Bosman op het EK van 1988 al na een wedstrijd. Aan die strohalm klampt ook Kluivert zich vast. „Dat is me door mijn familie ook aangereikt. Maar ik hoef ei genlijk geen extra prikkel of motivatie voor dit toernooi. Op het WK in 1998 kreeg ik tegen België in de eerste wed strijd een rode kaart. Toen ik terugkeer de in de ploeg, begon ik pas goed te voetballen. Ik heb dus dingen eerder meegemaakt." Ondanks alles gaat Kluivert nog met een lach op het gezicht door het leven. „Ik weet dat ik bij Barcelona weinig heb ge speeld, ik heb mijn blessure gehad en ik zit nu bij Oranie op de bank. Dat lijkt somber, maar dat is het niet. Ik lach al tijd. Ik weet wat ik kan en dat wil ik hier in Portugal laten zien. Dat is voor mij het belangrijkste." In de afgelopen weken heeft hij ook tijd gehad om na te denken over de vraag waarom het nissen hem en Van Nistel rooij niet klikt. „Je kan niet alleen op de spitsen letten. Het heeft ook te maken met wat er om ons heen gebeurt. Dat is hetzelfde als ze op onze verdediging gaan zeiken en willen weten waarom die goals er ingaan. Dat kan niet. Ook dat begint soms al bij de spitsen." „Als we met zijn tweeën in de spits lo pen, vind ik dat we ruimtes moeten be lopen die voor ons nadelig zijn als we weer de bal veroveren. Vijftig meter om druk te zetten terwijl het niet hoeft, om dat een middenvelder het niet doet. Met buitenspelers zijn de ruimtes tussen de linies veel korter, dus loop je minder." door Peter van Duyl porto - Met een mengeling van intense teleurstelling en totale verbijstering ontwaakte Portu gal uit een sportieve nachtmer rie. Wat een volksfeest had moeten worden, mondde zater dag uit in een totale deceptie. In de openingswedstrijd van Euro 2004 boekte Griekenland een nooit verwachte zege op de Portugese favoriet: 2-1. Het was voor het eerst sinds het EK bestaat, dat het gastiand de ouverture van het toernooi ver loor. En statistisch gezien is het voor Portugal meteen bijna on mogelijk geworden om de Eu ropese titel in de wacht te sle pen. Slechts een keer in dik veertig jaar verloor de toernooi- winnaar zijn openingswed strijd: Nederland in 1988. Veel Portugese fans huilden na de nederlaag tranen met tuiten en ook in het hart van de selec tie kwam het verlies gra- niethard aan. „Ik ben verslagen, down en verdrietig", liet bonds coach Felipe Scolari optekenen. „Ik wil het Portugese publiek mijn excuses aanbieden voor het resultaat en het geboden spel." De vermoeid ogende superster Luis Figo voegde daaraan toe: „Dit is voor iedereen een klap, maar de spelers beseffen heel goed hoe erg dit moet zijn voor onze fans." Het meest pijnlijke van de ne derlaag was nog wel, dat ze vol komen terecht was. De Portu gese ploeg, in goeden doen een van de beste van Europa, slaag de er geen moment in los te ko men van de druk die het spelen van een toernooi in eigen land met zich meebrengt. Vooral in de beginfase werd fout op fout gestapeld. Toen de Portugezen eindelijk een beetje zichzelf werden, was het eigenlijk al te laat. „We speelden ontzettend nerveus", had ook Scolari ge zien. „Twee domme fouten kostten ons twee doelpunten." De eerste flater, al na zeven mi nuten, kwam van de voet van Paulo Ferreira, die de bal zo maar in de voeten schoof van Georgios Karagounis. Die schoot meteen raak: 0-1. Direct na de pauze vloerde invaller Christiano Ronaldo zijn directe tegenstander Seitaridis in het penaltygebied. De kalktrap werd opgeëist door Angelis Ba- sinas: 0-2. Pas in blessuretijd kon Ronaldo iets terug doen voor de Portugezen. De volkomen onverwachte zege leidde tot uitzinnige taferelen in het Griekse supportersvak en in de straten van Athene en Thes saloniki. Coach Otto Rehhagel sprak van de 'mooiste zege van welk Grieks team dan ook'. Doelpuntenmaker Karagounis zei het nog stelliger. „We heb ben iets gepresteerd wat we in Griekenland totaal niet kenden: presteren op een belangrijk moment." De Grieken leverden een super prestatie en tilden daarmee de toch al ongekende populariteit van Rehhagel nog maar eens een etage hoger. De Duitser is er in geslaagd het aanwezige Griekse talent te bundelen tot een hecht team. De Grieken - die tijdens de kwalificaties slechts vier goals tegen kregen - leunden zaterdag zoals ver wacht nadrukkelijk op hun ach terste lijn, maar ze timmerden wel een paar flitsende counters in elkaar. „Griekenland had al tijd al goede spelers, maar nu heeft het ook een goed elftal", vertelde Rehhagel met een glimlach van oor tot oor. Direct na afloop dacht de Duit ser alweer vooruit. Rehhagel beseft best dat de kans klein is dat Griekenland Europees kam pioen wordt, maar na de winst van zaterdag ligt de weg naar de kwartfinale plotseling wagen wijd open. „We mogen hier even van genieten, maar we moeten verder. Ons concentre ren op de wedstrijd tegen Span je. Met één zege ben je er niet." Die wetenschap vormt de laat ste strohalm voor Portugal, dat zich zo onnoemelijk veel had voorgesteld van het EK in eigen land. De spelers van Scolari we ten sinds zaterdagavond exact waar ze aan toe zijn. Excuses of uitwegen zijn er niet meer: om Europees kampioen te worden, moeten ze vijf wedstrijden op rij winnen. Woensdag treffen de Portuge zen Rusland, de zondag daarop staat de kraker tegen aartsrivaal Spanje op het programma. „We moeten nu twee keer winnen om de kwartfinale te halen, dat wordt een strijd op leven en dood", besefte ook Scolari. „Maar met de steun van de Portugese fans moet het moge lijk zijn." Luis Figo probeert Nikos Dablzas van het lijf te houden. Foto: EPA/Nuno Velga Om de honger naar nieuws, interviews en verhalen van een paar duizend journalisten op het EK te stillen, organise ren de deelnemende landen in Portugal in teamhotels of in stadions persconferenties. Bij Nederland gebeurt dat om de paar dagen. In tivee zaaltjes, voorzien van een tafel, een mi crofoon en een bloembak in Hilton Sheraton Pine Cliffs, worden steeds vijf spelers en de bondscoach neergezet. Voor de pers staan keurig glaasjes vruchtensap klaar en gisteren kwam daar rond het middag uur zowaar taart en ijs bij. Niks mis mee, zou je zeggen. Je hoeft die jongens van de media ook niet in de watten te leggen. Maar het kan dus allemaal nog beter. Bij de Duitsers tref je de overtreffende trap aan van alles. Het zaaltje is bij hen een balzaal! De grootte van een stevige sporthal, maar tot in de puntjes aangekleed. Aircondi tioning, tapijt op de vloer, een internetcafé, rondrennende obers met broodjes, volgeprop te buffetten, digitale televisie, metersgrote plasmaschermen. En ach, om net nog gekker te maken, op het podium naast de hele kledinglijn van Adidas en naast Rudi Voller staat de nieuwste Mercedes sportwa gen. De sponsor wil wel opval len. Het is nog niet alles. Voor de buitenlandse verslaggevers lig gen koptelefoons klaar, waar op de letterlijke vertaling te horen is van alles wat de Duit sers erachter de microfoon uit gooien. Er is elke dag plaats voor vijftien cameraploegen, 300journalisten en die krijgen ook nog allemaal te eten en te drinken. Voordat ze naar huis gaan, krijgen ze als klap op de vuurpijl nog een splinternieu we gele leren voetbal met het embleem van de DiAse voet balbond erop. Alles is dus groter, alles is dus beter bij de Duitsers. We moe ten het eerlijk toegeven. Maar je kunt nog zo je best doen. De garantie dat het de beste pu bliciteit oplevert, krijg je nooit. De Britse journalist valt het als eerste op. Terwijl Rudi Vóller voor de tiende keer herhaalt dat Nederland-Duitsland een wedstrijd is als alle andere, verschijnt op de Duitse tv die zonder geluid overal aanstaat, een programma over Anne Frank. „What was that about football and war?" zegt de Engelsman droog. Marcel van der Kraan door Mark Caldenhoven porto - Met zijn handen in zijn zakken kijkt Nuno Silva om zich heen. In een zee van groen en rood, de stamkleuren van Por tugal, staan duizenden fans sa mengepakt op Praca Dom Joao I. De ogen gericht op een gigan tisch videoscherm. Het is enke le seconden voor vijf uur lokale tijd als scheidsrechter Pierluigi Collina op zijn fluitje blaast. „We hebben vijfjaar op deze aftrap gewacht." De sfeer is bombastisch, gepas sioneerd, ontspannen. Zeker bij Nuno Silva, die niets moet heb ben van de collectieve uitingen van nationalisme. De trots zit in het hart, zegt hij. „Gisteren hoorde ik een socioloog op te levisie zeggen dat hij de EK- gekte in Portugal, de vlaggen aan het balkon, de beschilderde gezichten, maai" goedkoop vond. Diende de verslaggever hem meteen van repliek: beter goedkoop dan niets, zei hij. Ik balanceer daar tussen. Maar aan mijn lijf geen polonaise. Ik houd gewoon van voetbal." Dus legt Nuno Silva uit dat in ternational Maniche is ver noemd naar een Deense voet baller die bij Benfica speelde en dat Costinha 'kleine Costa' be tekent. Tussen neus en lippen door vraagt hij geïnteresseerd hoe het toch gaat met de Portu gese voetballers in Nederland. Hoe het kan dat David Nasci- mento het na al die jaren nog pijn. Aan de andere kant: ik vind het ook wel iets hebben hoor, supporters uit alle landen samengeldonterd in Portugal. Zou voetbal niet altijd zo moe ten ziin, als een feest der ver broedering?" De achterstand doet Silva niet wanhopen. „Hoop zit verpakt in onze landskieuren. Rood in onze vlag staat voor bloed, groen is de hoop. Ik mag het hier in 'blauw' Porto eigenlijk niet zeggen, maar ik vertegen woordig beide. Ik ben namelijk voor Benfica, de rode club van Lissabon én Portugal." Als Griekenland opnieuw scoort is de verbijstering en ver slagenheid van duizenden ge zichten te scheppen. Hoop of niet, zelfs de Portugees rekent na de eretreffer in blessuretijd niet meer op een wondertje. „Ongelooflijk. Wat een anticli max stamelt Nuno Silva. Hij wordt op zijn schouder gesla gen door de Fransen. Ze bulde ren. Duitsers schreeuwen 'Alles 1st vorbei' en Nederlanders wrijven het de Portugezen ver der in. Op z'n Nederlands. Luidruchtig. Oorverdovend is de stilte bij de Portugezen. Zegt Nuno Silva: „Hebben we die Grieken verdo rie het voorrecht gegeven dat ze ons openingsfeestje mochten opfleuren, verpesten ze het. De EK-koorts was vandaag opgelo pen naar recordhoogte, maar verandert spoorslags in een waakvlammetje. Let maar op." altijd volhoudt bij RBC en of de jonge RKC-spits Bernardo Vas- concelos écht op doorbreken staat. „Ik ben niet de gemiddel de voetbalfan. Ik walg van Figo. Die gebaartjes als hij wordt vastgehouden 'hé, dat mag niet, ik ben koning Figo'. Bah. Geef mij maar Maniche of Costinha, gewone Portugezen." Silva komt van Gaia, zuidelijk van Porto en aan de andere kant van de Rio Douro. „Ik heb op de Antonio Sergio-school nog gevoetbald met Rui Jorge, de linksback die je daar op het scherm ziet opkomen. Mooie voetballer. Hij is profvoetballer en ik bouw websites." Als Griekenland de score opent, kun je op Praca Dom Joao I een speld horen vallen. In hartje Porto, op een van de vijf plei nen waar supporters tijdens Euro 2004 op grote schermen wedstrijden kunnen volgen, slaat hunkering en opwinding bruut om. Het zal toch niet. Sil va pakt zijn mobiele telefoon en belt een Engelse vriend in Es- pinho. „Wat, zit je met Grieken te kijken? Stop ze onder het zand!" Twee Franse fans moeten la chen. Nuno Silva lacht mee, maar niet van harte. „Dit doet Duizenden mensen volgen op het Praca Dom Joao I de openingswedstrijd. Foto: Hans van Weel

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3