EK 2004 Aanvalsplan ontbreekt bij zegevierende Spanjaardel Mindere goden maken naam waar Günter de Grote adoreert Hollandse School Ballack bepaalt spel en soms ook uitslag in cijfei; maandag 14JUNI 2004 I PORTUGAL Oproep Beckham aan supporters lissabon - David Beckham heeft de Engelse supporters bij de eindronde van het EK in Portugal nog een keer opgeroe pen zich goed te gedragen. De aanvoerder van het Engelse elf tal deed dit aan de vooravond van het eerste duel, gisteren te gen titelverdediger Frankrijk. „Wij willen geen rotzooi. Wij vinden het fijn als supporters komen en zich amuseren. Bij deze wedstrijden zijn ook vrou wen en kinderen aanwezig. Dat moeten onze aanhangers zich realiseren", aldus Beckham. Russische fan gearresteerd ouarteira - De Portugese poli tie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Algarve een Russische supporter gearres teerd nadat hij een agent had aangevallen. Hij is zaterdag meteen voorgeleid. UEFA-voorzitter hoopt op Portugal porto - Lennart Johansson, de Zweedse voorzitter van de Eu ropese voetbalunie UEFA, hoopt dat gastland Portugal de Europese titel verovert. Johans son zei dat zaterdag, enkele uren voordat de Portugezen het EK zouden openen tegen Grie kenland. „Ik ben verrast dat een dergelijk klein land zulke fraaie gerenoveerde stadions heeft. Ik hoop dat Portugal als gastland het toernooi wint." Op de vraag of hij nerveus was voor de start van het EK antwoordde Johans son onderkoeld: „Nee, ik ben alleen zenuwachtig als Zweden speelt." Grönkjaer naar uitvaart moeder lissabon - De terugkeer van vleugelspits Jesper Grönkjaer bij de Deense selectie in het EK te Portugal blijft ongewis. Zijn moeder is overleden. Grönkjaer woont vandaag de begrafenis bij. De aanvaller van Chelsea reisde niet met de Deense se lectie naar Portugal. Hij kreeg van bondscoach Morten Olsen vrijstelling. Denemarken speelt vanavond tegen Italië. De 26-ja- rige Grönkjaer kan op zijn vroegst voor het tweede duel te gen Bulgarije beschikbaar zijn. door Jaap van Essen faro - Spanje deed zaterdag, met enige moeite, wat verwacht mocht worden: winnen van Rusland. Omdat er in Porto wel iets zeer onverwachts gebeurde staan de Spanjaarden inmid dels met anderhalf been in de kwartfinales. Spanje-Rusland (1-0) was ver der een wedstrijd om maar snel te vergeten. De Russen, die net als Nederland een barrage no dig hadden om het EK te halen, waren onthutsend zwak. De roebelmiljonairs bleken voor het merendeel alleen be dreven in het verzamelen van een lading gele kaarten. De wedstrijd was nog maar net een half uur oud toen al vier Russen in het boekje van arbiter Urs Meier stonden. De enige Rus die zich een beetje aan het be labberde niveau van zijn ploeg onttrok en zich wel thuis leek te voelen in Portugal was Dimitry Alenitsjev. Geen wonder, want hij speelt normaal bij de Cham pions League-winnaar FC Por to. Spanje trof dus een tegenstan der van niks en had toch nog problemen. Op de een of ande re manier liep het bij de ploeg van Inaki Saez niet lekker. De Spanjaarden hadden weliswaar doorlopend de bal en speelden ook steeds op de helft van Rus land, maar het echte aanvals plan ontbrak. Geen Spanjaard bleek het doorslaggevende idee in huis te hebben. Dat is een probleem waar de nationale ploeg eigenlijk al ja ren mee worstelt. De individue le kwaliteiten van de spelers (gisteren stonden er negen in de basis die bij Real en Valencia voetballen) zijn dermate groot dat Spanje zich altijd kwalifi ceert voor de grote toernooien. Alleen ontbreekt er vervolgens toch weer iets. Misschien dat er bij de Spaanse topclubs net iets te veel buitenlanders op sleutel posities staan. Ook het koningskoppel Raul- Morientes kon het gaatje giste ren maar niet vinden. Gevaar lijk werd het alleen af en toe wanneer de buitenste midden velder, Vicente en in mindere mate Etxeberria, aanzetten voor een actie. Na een uurtje kon Morientes derhalve plaats ma ken. Valeron kwam hem aflos sen en dat bleek een gouden greep. Binnen twintig seconden beroerde hij de bal tweemaal en scoorde. Hij stond aan het einde van een lange Spaanse aanval die aan vankelijk weer leek te smoren in de Russische muur van verde digers. Ditmaal viel de bal ein delijk eens goed en de clownes ke doelman Ovitsjikonov (een kloon van David Seaman) was gelijk kansloos: 1-0. Pas na die treffer werd de wed strijd een beetje leuk. Niet om dat de Russen nog iets maakten van hun halfbakken slotoffen- sief, maar omdat de Spanjaar den eindelijk wat ruimte kre gen. Dat leverde mooie staaltjes voetbal, maar geen doelpunten op. Urs Meier besloot het d eindelijk met negen ge» de ten, waarvan Sharonov; de voor zijn rekening nare hij in de 88ste minuut I d[ rukken. Gezien de uits' Portugal-Griekenland H Spanje er natuurlijk uits m voor in poule A. Maar een benauwde ]-: ij winning op de zeer zvvaj 'h' meraden uit Rusland geen reden tot euforie Spanje moet het toerno nog beginnen. EURO 20(ld door Peter van Duyl leiria - Ze werden als de minde re goden van groep B be schouwd en Zwitserland en Kro atië maakten hun reputatie gis teren vlot waar. In het knusse stadion van Leiria rommelden de ploegen er maar wat op los, o-o was dan ook een volstrekt logi sche einduitslag. Met het gelijkspel schoten bei de ploegen niets op. Zowel in Zwitserland als Kroatië leefde het besef, dat het onderlinge duel gewonnen moest worden om uitzicht op een plek in de kwartfinales te houden. In een poule met ook nog Frankrijk en Engeland was een start met drie punten al op voorhand een ab solute must. Zoals zo vaak leidde de nood zaak om te winnen tot de bitte re wens om dan in elk geval maar niet te verliezen. Vooral de Zwitsers legden veel te wei nig offensieve dadendrang aan de dag, het leeuwendeel van de wedstrijd speelde zich af op de helft van de Helvetiërs. Na de onderbreking had Zwit serland overigens een excuus voor zijn defensieve houding. Want vanaf de vijftigste minuut speelde het met tien man, na dat Johann Vogel een rode kaart had gekregen van scheidsrechter Lucilio Batista. De PSV'er 'pakte' al in de ope ningsfase een professionele ge le kaart, kort na de pauze kreeg Vogel er een domme tweede overheen omdat hij de bal weg schoot toen er al gefloten was. Vogel stak de hand na afloop in eigen boezem, maar tegelijk zei hij dat hij wat meer clementie had verwacht van de arbiter. „Als hij wat meer gevoel voor de wedstrijd had gehad, had ik geen rood gekregen", vond Vo gel. ,Als ik die bal nou in de tri bune had geschoten, maar het was niet veel meer dan een tik je. Van een scheidsrechter op dit niveau verwacht je iets meer." Helemaal ongelijk had Vogel niet, Batista bleek een pietlut eersteklas. Het vriendelijke on- door Henri van der Steen porto - De beste voetballer aller tijden was een nummer 10. Zo wel Pele als Maradona speelden immers met het nummer van de spelmaker, dat prachtige rugnummer, doorgaans be doeld voor de beste van de ploeg. In de meer klassieke zin is Mi chael Ballack de spelbepaler van de Duitse nationale ploeg. Ballack is de nummer 10 van Duitsland, spelend met num mer 13. Het nummer 10 wilde de jonge Ballack nooit hebben, misschien was hij er - opgevoed in de traditie van de DDR - te verlegen voor. Want hij wist dat het nummer iets bijzonders was en had. Het spreekt voor zich dat Bal lack niet zo goed is als Marado na was - en ook niet zo gek. Ballack is een speler die wel past als 'Spielmacher' in de Mannschaft, zeker met de cyni sche Hamann in de buurt. Ha- mann is de verdedigende mid denvelder, in die rol trouwens ook een halve spelmaker, een broodvoetballer die meent dat er aan het einde van anderhalf uur maar één ding interessant is: het resultaat. Ballack kan zich wel vinden in die theorie, hoewel hij van huis uit een jon gen is die de dingen vooral mooi wil doen. Na de afstraffing tegen Roeme nië (5-1 nederlaag) kreeg de Duitse nationale ploeg weer wat krediet door met 7-0 van Malta te winnen. Ballack glori eerde. Tegen de zwakke Zwit sers (2-0 zege) was Ballack re delijk op dreef, tegen Hongarije (0-2 nederlaag) was hij nergens. Hamann trouwens ook niet. Wie is de spelbepaler in een elf tal dat niet draait? Wie bepaalt slecht spel? De originele spelbepaler be staat sowieso bijna niet meer. Wim Jonk werd niet voor niets bejubeld en verguisd. Jonk was een formidabel passer van de bal, maar volgens menige trai ner ook kwetsbaar; bij balver lies was Wim geen factor van belang. Meer en meer worden de Jonken van deze wereld in geruild voor de Hamannen. De grote chefs op het midden veld (Van Hanegem, Gerson, Rivera) zijn er tegenwoordig so wieso niet meer. Wel diverse varianten: hangende spitsen zoals Bergkamp en Rivaldo, of spelers als Vieira, die vlak voor de verdediging speelt en over wie veel loopt. En dan heb je de klassieke offensieve middenvel der. Maar in die rol wordt het steeds moeilijker om spelverde ler te zijn - juist omdat je cen traal, op 30 meter van de goal, scherp gedekt wordt. Het is er bovendien steevast spitsuur. Het bange, behoudende gedrag van coaches heeft tot gevolg dat er steeds minder creatieve, lei dinggevende middenvelders zijn die het spel van een ploeg kunnen leiden. Zeker in Duits land. Je moet het de KNVB nageven, dat in de jeugdopleiding in Ne derland juist wordt gehamerd op het feit dat spelers hun na tuur moeten kunnen volgen en niet door schreeuwlelijken of resultaattrainers langs de lijn dienen te worden gehinderd. Maar ook de beste jeugdoplei ding moet maar hopen dat er een nieuwe Beckham wordt ge boren, een nieuwe Zidane of een nieuwe Ballack. De Duitser kan het spel verdelen en ook nog eens koppen. Dat moet Oranje wel even in de gaten houden. Ballack bereidt niet al leen graag goals voor, hij maakt ze ook graag. En makkelijk. De Zwitserse doelman Jorg Stiel stopt de bal met het hoofd nadat hij eerder moest rennen om een doelpunt te voorkomen. Foto: AP/Murad Sezer deronsje werd afgesloten met rood voor Vogel en nog eens acht gele kaarten. Het wegsturen van Vogel had geen invloed op de uitslag, want ook met elf man was Zwit serland nog nauwelijks gevaar lijk geweest. De deelname van de Zwitsers aan het EK is goed beschouwd een bonus. In het meerjarenplan was voorzien dat de Alpenstaat in 2006 het WK zou spelen om twee jaar la ter, als het EK in Oostenrijk en Zwitserland wordt gehouden, een goed figuur te slaan. Maar in een kwalificatiepoule met onder meer Rusland en Ierland eindigden de Zwitsers tot ieders verrassing als eerste. Ook voor de Kroaten was het bereiken van de eindronde een prestatie op zich. De afgelopen jaren is de gouden generatie van het Kroatische voetbal in haar geheel afgezwaaid. Spelers als Boban, Prosinecky en Suker, die Kroatië in 1998 naar de der de plaats op het WK leidden, zullen nooit meer in het rood wit geblokte shirt van hun land te zien zijn. Onder de technische leiding van de ervaren Otto Baric, vol gende week wordt hij 71, bouwt Kroatië aan een nieuwe ploeg, met heel andere namen. En in de verte gloort zeker licht. De Kroaten beschikken als van ouds óver veel talent en bijna alle internationals spelen in het buitenland, waar ze waardevol le ervaring opdoen. Tegen Zwit serland maakten gisteren voor al Boris Zivkovic (VfB Stuttgart) en Nenad Bjelica (Kaiserslau- tem) een uitstekende indruk. De betere kansen in negentig minuten voetbal waren zonder discussie voor Kroatië. In de eerste helft raakte Ivica Ilic de lat, nadat Josip Simunic de bal bij een enorme kopkans ver keerd had geraakt. Na de pauze miste Niko Kovac nog een goe de mogelijkheid. Dado Prso, de held van kwalificatiereeks, was negentig minuten lang onzicht baar. De 0-0 van gisteren betekent normaal gesproken een vroeg EK-einde voor zowel Zwitser land als Kroatië. Johann Vogel beweerde nog dat zijn teamge noten veerkracht hadden ge toond nadat hij van het veld was gestuurd en dat hij vertrou wen had in de volgende klus te gen Engeland. Maar op basis van de wedstrijd van gisteren lijkt het wel heel onwaarschijn lijk dat de Fransen en Engelsen wakker moeten liggen van hun concurrenten voor een plaats bij de laatste acht. Groep A jj Portugal - Griekenland 1-2 (0-1).; nis 0-1. 51. Basinas 0-2 (strafschtg naldo 1-2. Scheidsrechter: Collina schouwers: 48.761. Gele kaart: Cc; leta (Portugal), Karagounis, Sefc, kenland) i Portugal: Ricardo: Paulo Ferreira, C? Andrade en Rui Jorge; Costinha (66 mes), Rui Costa (46. Deco) en Mjn Pauleta en Simao (46 Ronaldo) di Griekenland: Nikopolidis, Seitaridi Delias en Fyssas; Giannakopoulosl laidis), Zagorakis, Basinas en Karaf Katsouranis); Charisteas (74. Lakisli J Spanje - Rusland 1-0 (0-0). 60. V< II Scheidsrechter: Meier (Zwi). Toa 28.182 (uitverkocht). Rode kaart:! f ov (Rusland) 2x geel. Gele kaart: Et chena, Albelda (Spanje), Goesev.S donin, Radimov (Rusland). Spanje: Casillas; Puyol. Marcher; [It en Bravo; Etxebarria, Albelda, Baraji Alonso) en Vicente; Morientes (691 Raul (77. Torres) Rusland: Ovtsjinnikov, Jevseje, jo Sjaronov en Sennikov, Aldonm (6S Goesev (46. Radimov), Alenitsjev,! Ismailov (74. Kanaka); Boelikin If ie Stand: Griekenland 1 1 0 0 3 R Spanje 110 0 3 Portugal 1 0 0 1 j J Rusland 10 0 1 Programma; 16 juni: Griekenlarfi l. (18.00 uur), Rusland - Portugal (20' H Groep B g Zwitserland - Kroatië 0-0. Scheidm tista (Por) Toeschouwers: 4O.0C j( kaart: Vogel (Zwitserland) 2x geel j Huggel, Stiel (Zwitserland), Zivkon Mornar, Rapajic, Prso (Kroatië). Zwitserland: Stiel; Haas, Muller. V en Spycher, Wicky (83. Henchoz),l kan Yakin (87 Gygax) en Huggel.l (54. CelestinOen Frei. Kroatië: Butina; Simic (60 Srna).i munic en Zivkovic; Mornar, Ko Rosso) en Olie (46. Rapa|ic); F Frankrijk - Engeland 2-1 (0-1). 36 0-1, 90 Zidane 1-1, 93. Zidane! schop) Scheidsrechter: Merk (Duu wers: 65.000. Gele kaart: SiM (Frankri|k), James, Lampard, ScW land). Bijzonderheid: 73. Barthez i stopt strafschop van Beckham. Frankrijk: Barthez; Gallas, Thuram, (79. Sagnol) en Lizarazu, Pires (76 Vieira, Makelele en Zidane; Henry guet. Engeland: James; Gary Neville, K» bell en Cole; Beckham, Lampard, I Scholes (76. Hargreaves); Rooneyl key) en Owen (69. Vassell). Stand: Frankrijk Kroatië Zwitserland Engeland 1 0 0 0 1 0 0 1 0 0 0 1 Programma: 17 juni Engeland - (18.00 uur), Kroatië - Frankrijk (201 Topscorers 1 Zidane (Frankrijk) 2, 2» Karago. kenland), Basinas (Griekenland! (Portugal), Valeron (Spanie). Lamp land) 1. door Roel Wiche zug - Meester van de bal, mees ter van het geld en meester van het woord. De schaduw van vir tuoos-zakenman-analyticus Günter Netzer hangt al ruim der tigjaar boven het Duitse voet bal. Vanuit zijn imperium in Zwitserland blikt hij vooruit op de EK-klassieker tussen Die Mannschaft en zijn ware liefde, de Hollandse School. „Oranje heeft geweldige artiesten. Maar ze zweven boven de werkelijk heid." De woeste bakkebaarden en wapperende manen zijn ge snoeid. Geen oogverblindende glamourpakken meer, geen ei gen discotheek. Geen foto's waarop hij, samen met zijn bloedmooie ex, poseert als de gearriveerde playboy. En zeker geen party's meer in de Roer- mondse nachtclub Moulin Rouge, waar hij in zijn gouden Gladbach-jaren graag mocht doorzakken. De Günter Netzer van 2004 is een goed gesoig neerde vijftigplusser, met een keurige coupe en gestoken in een keurig kostuum. Maar de rebelse inborst is niet verdwe nen. „Ik zeg waar het op staat. Altijd en overal. Iemand moet het toch zeggen?" Günter Netzer (59) zigzagt door zijn werkkamer in de Zwitserse toeristenstad Zug. Demonstra tief haalt hij alle telefoons van de haak. Een 'wunderschön' Europees kampioenschap is be gonnen en dus draait het zon dagskind van het Duitse voetbal tropenweken. Als levende le gende, wiens gouden voeten nog steeds worden gekust. Als sluwe zakenman, die met mil joenen goochelt op de lucratie- Günter Netzer (rechts), geflankeerd door Fifa-voorzitter Joseph Blatter: „Als alles lukt, zweven Nederlan ders boven de werkelijkheid." Foto: EPA/Olivier Hoslet ve markt van tv-rechten. En, dat vooral, als gevierd en gevreesd analyticus voor de Duitse zen ders ARD en ZDF. De goedge- bekte Netzer staat garant voor rake en vlijmscherpe teksten, die steevast voor spektakel zor gen. Onvergetelijk: de slag met de Duitse bondscoach Rudi Voller na de dramatische inter land tegen IJsland, vorig jaar. Voller ging live voor de came ra's helemaal door het lint. („Scheissdreck, Scheissdreck!"), nadat Netzer en co zijn team weer eens hadden afgebrand. Dagenlang beheerste de ordi naire straatruzie het Duitse sportnieuws. „We hebben het inmiddels uitgepraat. 'Der Ru di' koos de verkeerde toon, hij wilde zijn jongens beschermen. Maar ik zal kritisch blijven. Duitsland heeft tachtig miljoen bewoners. Uit dat enorme re servoir moet je een ploeg kun nen formeren die altijd bij de topvijf van de wereld hoort. Zo hoog moeten we de lat leggen." Onpeilbaar, onstuimig, ongrijp baar. Altijd tegendraads. Günter Netzer, de eeuwige rebel. Al tij dens zijn carrière wordt hij als een popster bejubeld op de Bökelberg, in de jaren zeventig het spektakelpaleis van de Bun- desliga. De strateeg met de flu welen pass leidt Borussia Mön- chengladbach, het Ajax van Duitsland, naar grote succes sen. Netzer spot met alle wet ten. Duikt in het nachtleven op met zijn excentrieke vriendin Hannelore, verkoopt zijn Jaguar aan aartsrivaal Franz Becken- bauer (die twee dagen later bul dert dat hij een schroothoop heeft gekocht) en opent een blitse disco. Mooie naam: Lo vers Lane. Liefde voor de bal schenkt het volk prachtige scènes. Legenda risch is zijn laatste wedstrijd voor Gladbach, de bekerfinale van 1973 tegen FC Köln. Coach Hennes Weisweiler heeft zijn tovenaar op de bank gezet, om dat hij een contract bij Real Madrid heeft getekend. Netzer vloekt en weigert in de rust in te vallen. Tijdens de verlenging veert hij ongevraagd uit de dug out, wisselt zichzelf in en scoort binnen een minuut. Lef. „Het Duitse voetbal had toen nog echte persoonlijkheden. Beck- enbauer, Overath, Müller. Boegbeelden van hele genera ties. En kijk nu? De huidige Mannschaft mist idolen. Alleen Oliver Kahn en Michael Ballack spreken aan. Verder niemand." Zelf zoekt hij zijn helden liever over de grenzen. De westgrens, om precies te zijn. Nederland, het Beloofde Land. Waar voet bal en kunst samenvloeien. Het evangelie volgens Günter Net zer. In zijn Madrileense jaren valt hij als een blok voor Johan de Grote. Het Barcelona van Cruijff verplettert Real met 0-5 en nog steeds hapt Netzer naar adem. „Ik had steeds voetbal gespeeld in een onvoorstelbaar tempo. Drauf und Drüber. Maar Cruijff wisselde het ritme. Dan vol, dan rustig. Zo kon hij een wedstrijd totaal beheersen. Fabuleus." De adoratie voor de Hollandse School is gebleven, ook nu hij aan zijn tweede (zakenman) en derde carrière (tv-ster) bezig is. Maar zelfs Netzer kan het mys terie Oranje niet ontrafelen. Pi- casso-voetbal, maar zelden een prijs. Om gek van te worden. „Technisch en tactisch om van te smullen. Wunderschön! Maar jullie vergeten het in suc cessen om te zetten. Als alles lukt, zweven Nederlanders bo ven de werkelijkheid. Het was voor mij een schok dat 0 in 2000 geen Europeeski oen werd. En dan tweejj ter geen WK. Dat kon ini beleving ab-so-luut niet derland strandt tegen Ia Onbestaanbaar." De paradox heet Duitsla Vaak steenkolenvoetbal der franje, zonder kleur niet weg te slaan als hete om de knikkers gaat. De! ziel, filosofeert hij, accept geen apathie. „Orde, disi teamgeest, harmonie. He lemaal in onze volksaard merd. Daarop zijn al c cessen van de laatste vijf! gebaseerd. Schoonheid it genomen. Maar karakter, karakter, daar draait hier om." Het maakt de naderende tuurclash des te fascineri 15 juni, Dragao, Porto. N land-Duitsland. Passie te wilskracht. Ballet tegen n muziek. Tulp tegen Boei* „Holland lacht sich Schil blokletterde sensatieblad een paar weken geleden Maar na de recente licht voor Die Mannschaft (7-1 Malta en 2-0 tegen Zwits is de teneur omgeslagen, garije liet de Duitsers nai 0 winst weer in twijfel ad Criticus Netzer vreest da nog steeds het ergste. „N land heeft een keeper vai reldklasse en een uitgebi ceerd middenveld. En ov spitsen hoeven we het bi niet te hebben. Makaayp deert door de Bundeslig» die zit misschien op deb Alleen als Duitsland opb lerhoogste niveau speelt ken ze een kans." Hoe dan ook, de klassiek hem opnieuw in een ida teitscrisis storten. De kei schoonheid of vaderland de? Günter Netzer: „Laai Rudi maar juichen. In na blijf ik Duitser."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2