KUNST CULTUUR Bowie oogt en klinkt eeuwig jong Play-In Bloedwarme swing op Leidse Muziek Noordwijkse Balletschool toont jaar vol belevenissen Huub van der Lubbe zet liedjes trefzeker op de juiste plek JSAlfe. v\FI Steun uit Wenen vo< omroeporl British Choi teveel bomba zelfoverschat Meryl Streep geëerd voor werk Staatssecretaris opent Oerol 'Gollum' speelt King Kong Afscheid dirigent door Els Boer hilversum - Uit onvi hoek komt er steun 1 met opheffing bedreic Symfonie Orkest (RSO brief aan staatssecrett van der Laan protester I renommeerde orkest d-1 Philharmoniker tegen 5 genomen opheffing i RSO en vraagt haar 13 haar plannen nog eens denken. „De door u gekozen vu onze ogen zeker niet zijn. Ook in Oostenii soms de broekriem aangehaald en ook hie orkesten daarmee te Maar op de gedachte orkest uit bezuinigt: 7 gewoon maar op te he i hier niemand komen' manager Peter Schmid Op 23 juni beslissen di specialisten uit de Tv mer in de vaste Kamer I sie van onderwijs, cl i wetenschappen over h onderdeel van de mee ting. Als ook zij de wen staatssecretaris volgen 5 voor het Radio Symfoni geen toekomst meer. i muziek recensie Lidy van der Spd Concert: The British Choir oil Davies, m.m.v. Karin van Artel Julia Beuzenberg (harp) en «i hoe Orkest. Gehoord: 12/6,1 kerk, Voorschoten 1 Br ll. Hoewel de voertaal Eng 0£ wenst 'British Choir' va k door het vocale leven te b onder de naam 'Cecilia tional Choir'die meen n schillende nationaliteit 4! de koorleden dekt én h zijdig repertoire. 1,1 Twee Magnificats (van F lesi en Rutter) staan op or gramma, voorafgegaan 0 twee werken voor haip B. Félix Godefroid en Maii thuis, een verrukkelijke ïi fraai gespeeld door Juli zenberg. Daar moeten 1 voor de pauze dan ook doen, want het eerste) oi cat verdient de schoon! 2ï prijs niet. Rommelig, n en onevenwichtig, daai r' alles mee gezegd. Erwt 1 naar elkaar geluisterd,! ^staat maar voor zich uil gen. Ook het kleine ad-i 2 kest speelt weinig even 2 De 'zware' kant, die vas continuum optreedt, 01 Lu heerst hinderlijk de viol 92 daat aangevoerd doord 2 violist. Maar ook zij spe niet altijd haarzuiver. rac Er is duidelijk het hards deerd op het Magnifies John Rutter, een van zij ac originele, eigenzinnige! kï sities; bepaald geen mal 11 meezinger. Het werk lij drenkt van Spaans/Aifl en Oosterse invloeden! na gendraadse ritmes, exo j2'- melodieën, uitbundige £L stingen vol pralende sa na klanken. Als verrassine U een lieflijk tweede deel Rose, a lovely Rose' ver L1 tussen al dat kerklatijn. iac kleine orkest is uitgebti n. i een hoorn, klarinet, dw M harp en slagwerk. Hoei !rei siast gezongen, ook in I vor voering blijft iets lompshla door net te veel effectb Niettemin overtuigt dii ag ficat veel meer. In de oj Ier woorden valt al meteen spannende ritmiek op, aj aangezet door de diver |V strumenten. Koor enö ft gaan hun heel eigen w tweede deel, prachtig a ir', ten in een unisono gez m gespeelde eindspurt. [s Enorme paukenslagen catief gezongen, breed 15 te harmonieën geuren) |eg< Orffs Carmina Buranai fecit mihi magna'. Dii« volgd door een romanö Sanctus dat als lange di j en aan een lijn zwieren mannen zingen doortk genomen schreeuwerig Qy zonderd hun mooi hou el inzet van 'Sicut locutus 'en Het Gloria staat als een vol majesteit en kracht eerlijk gezegd ook hier' even teveel bombast et fno overschatting. De sopraan Karin van) heeft een geweldige, inj rende stem die de dran 15 van een opera meer rei doen dan die van hetor um. Haar dictie is onvc de. Verstaanbaarheid es vingsvermogen zijn iniS tre eerste vereiste. 21 Meryl Streep. Foto: AP/Chris Polk los angeles - De actrice Meryl Streep heeft de 'lifetime achie vement award' gekregen van het Amerikaans Film Instituut. De 54-jarige Streep heeft al twee Oscars, voor beste bijrol in 'Kramer vs Kramer' uit 1979 en voor beste actrice in 'Sophie's Choice' uit 1982. Daarnaast sleepte ze dertien nominaties in de wacht, waarmee ze record- houdster is. De 'lifetime achie vement award' is een van de meest prestigieuze in de Ameri kaanse filmwereld. Eerder ont vingen onder anderen Jack Ni cholson, Alfred Hitchcock, Or son Welles, Steven Spielberg, Clint Eastwood, Barbra Strei sand, Elizabeth Taylor, Tom Hanks en Sidney Poitier de on derscheiding. Vorig jaar viel Ro bert de Niro die eer te beurt. Terschelling - Staatssecretaris Van der Laan (Cultuur) heeft vrijdagavond de 23e editie van het Oerol-festival op Terschel ling geopend. Voorzitter K. van Twist van het noodlijdende Oe rol onthaalde de staatssecreta ris met een duidelijke wens: „We verwachten iets, een gast komt nooit met lege handen." Daarmee doelde hij op de extra subsidie die Oerol van de staatssecretaris hoopt te krij gen. Van der Laan kon daar echter nog niets over zeggen. Zij roemde het festival wel vooral om de internationale programmering, de bijzondere locaties en omdat het een broedplaats is voor jong talent Oerol duurt van 11 tot en met 20 juni. Jaarlijks bezoeken on geveer 50.000 mensen het eve nement. LONDEN/LissE - Andy Serkis, de acteur die Gollum speelde in de Lord of the Rings-trilogie, neemt de rol van King Kong op zich in de nieuwe versie van de gelijknamige film. Het digitale monster zal met behulp van 'motion capture'-technologie de bewegingen van Serkis kun nen nadoen. Regisseur Peter Jackson maakt daarbij gebruik van dezelfde techniek waarmee de eveneens digitale Gollum in The Lord of the Rings-trilogie tot leven werd gewekt. 'King Kong' is een nieuwe versie van de monsterklassieker uit 1933. In december 2005 gaat de film in première. Andrew Serkis is vrijdag op de Elf Fantasy Fair in de Keukenhof in Lisse. Hij zal daar onder meer handtekenin gen uitdelen aan fans en vragen beantwoorden over zijn rol in The Lord of the Rings. door de gelijknamige mars van Gert Buitenhuis. Hier manoeu vreren de donkere tuba's met korte halen de vorstelijke baby 'in naam van Oranje' de poort door. In het instant-concert zitten al lerlei grappen verwerkt in de vorm van tempowisselingen en variërende ritmes, van 'Daar komt de bruid' via 'O when the Saints' naar 'Down by the Ri verside'. Hier krijgen de klari netten de gelegenheid om alle melodieën aan te geven waarop het hele orkest stralend rea geert. De 'Mars op eredivisie-niveau' is een hele klus, maar bijna vlekkeloos laveert Dominic zijn orkest langs de gemeenste klip pen. Er wordt mooi en duidelijk gefraseerd; zuivere inzetten zijn er direct, zonder enige aarze ling. Snelle loopjes worden nog niet helemaal transparant ge nomen maar de daaropvolgen de diepdonkere klank van het grote koper, de helle zuivere trompetten, de gloeiende trom bones smoren elke kritiek. Ook klassieke muziek schuwt Henk Sierat niet. Hij is de ener gieke motor achter deze '4e Leidse Muziek Play-In'. Hon gaarse ritmes, bloedwarme swing, ferm gekozen tempi, 'weemoedige' hartstocht, het orkest speelt er creatief mee, hoeft zich in het geheel niet te schamen voor 'slechts een be werking'. Redenen te over om volgend jaar een lustrum te vie ren! muziek recensie Susanne Lammers Voorstelling: Versterkte Gedichten door Concordia. Met Huub van der Lubbe, Jan Robijns (piano) en Bart de Ruiter (contrabas). Gezien: 12/6, Schouwburg, Lelden. Nog te zien: 17/6, De Meerse, Hoofddorp; 2 t/m 4/7, Parade, Den Haag. Huub van der Lubbe heeft een jaartje vrij genomen van De Dijk, en trekt nu met Concor dia door het land. Concordia bestaat uit drie dinsdagavond- dichters, een soort poëet, ver want aan de zondagsdichter, en twee gastmuzikanten, en het maakt prachtig muziek. De gedichten die Huub van der Lubbe, Jan Robijns en Bart de Ruiter maken en op dins dagavond in de kroeg bespre ken, hebben wel iets van de negentiende-eeuwse studen- tenpoëzie, vol grote woorden en een fikse scheut ironische zwartgalligheid. De inhoud daarentegen is tamelijk mo dern: variërend van melige verzen over seksuele fantasie- en en een rijmend recept voor andijviestamppot tot misan tropische klachten en zelfs een heuse cyclus over een zombie. Maar echt tot leven komen ze pas als ze op mu ziek gezet worden. Dan gaan de woorden stralen en fonke len, krijgen ze hun dubbele bodems en diepere betekenis. Voor geen enkele stijl schrikt Concordia terug: ze spelen stijlvast blues en country, maar spannender is hun on- geneerde teruggrijpen naar de Unterhaltungsmusik uit de ja ren '20 en '30. De tango's, walsen en marsen lijken regel recht afkomstig uit het variété en cabaret van die dagen, maar ook Eddy Christiani en de Ramblers zijn niet ver weg. Dat leidt tot juweeltjes als 'Waar zijn de sterren', overi gens een liedje dat al 28 jaar geleden ontstond in Oost- Knollendam, waarin de ironi sche weeklacht over een verlo ren geliefde precies het juiste formaat angeltje krijgt, en 'Mooier dan nu', waarin de meerduidige tekst versterkt wordt door het cabareteske tango-ritme. Van der Lubbe, al dan niet met gitaar, maakt van de lied jes kleine toneelstukjes, half schmierend en half bloedseri eus, maar pianist Jan Robijns is de muzikale spil van het combo. Hij zet al die liedjes bescheiden maar trefzeker op de juiste plek. theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: 'Dansend door het jaar", leerlingenuitvoering Noordwijkse Balletschool. Gezien: 12/6, Stadsgehoorzaal, Leiden. Vaak denk je op oudejaars avond: wat is het jaar toch snel voorbijgegaan, terwijl er zoveel gebeurd is! Die gedachte krijg je ook bij 'Dansend door het jaar'. Het is fantastisch hoeveel idee- en, beelden, kostuums èn dans- prestaties de leerlingen van de Noordwijkse Balletschool in twee en een half uur op de planken brengen! Zij laten het publiek zien dat elke maand van het jaar volop inspiratie biedt om te dansen. Als de avond met glinsterende vuurwerkeffecten tot een fraaie finale komt, heb je een vrolijk carnaval en een uitbundige ko ninginnedag met swingende dans achter de rug, maar ook ontroerende beestjes die op hun eigen manier feestvieren op Dierendag, een vrolijke moederdag met een moeder die het bijzonder goed getroffen heeft met haar dochters, een serene zwanendans vol fraai en zwierig uitgevoerde klassieke gebaren, en ook een aansteke lijke, met opmerkelijk gemak uitgevoerde volksdansachtige scène. De natuur is rijk vertegenwoor digd met tere sneeuwldokjes en vrolijke kikkers, mooi beeldend uitgevoerd, en vlinders die zig zaggen over het toneel. Lieve heersbeestjes krioelen en hup pen rond, zwaluwen worden zo licht en speels uitgebeeld, dat het lijkt of ze de koninginnen van het luchtruim zijn. De libel len hebben een lichte, sierlijke gratie, terwijl de waterlelies waar ze omheen vliegen ware kunstwerken zijn, met hun fraaie witte kostuums. Het jaar brengt elegant kronkelende ar men volgens de traditie van de Spaanse flamenco, maar ook een swingende vakantiescène, waarbij je zin krijgt direct de koffers te pakken en naar een zonnige bestemming te gaan. Maar als je deze voorstelling mag geloven, is weer naar school gaan een even groot feest. Datzelfde geldt voor de grote schoonmaak. Wie deze grappige scène gezien heeft, er vaart het schrobben en poetsen in het vervolg als een swingen de party. Ook leert het publiek dat de winter niet alleen kil en mistig is, maar ook tot lichte, lieflijke dansen kan inspireren. De figu ren die de meisjes dansen zijn helder als ijskristallen. En de herfst, hoe stemmig de kleuren ook zijn, kan aanleiding zijn tot dans vol plezier. Een spannen de scène is 'Halloween'. Juist doordat er zo swingend en meeslepend gedanst wordt, is dit festijn extra luguber. De deelnemers verdienen een compliment. Zowel klassieke als moderne dans komen ver zorgd over. Het is bewonde renswaardig dat een verhaal met zoveel 'hoofdstukken' zo gestroomlijnd en flitsend ver teld wordt. Er is grondig gere peteerd. Dat kun je zien en ook ontgaat niemand met hoeveel plezier er aan dit programma gewerkt is. leiden - Het RAPkamerorkest van de Streekmu- ziekschool Leiden e.o. heeft zaterdag op bijzondere wijze afscheid genomen van zijn dirigent Jules Kirch. Zaterdagochtend werd Kirch op het Rapen burg opgehaald met een bootje dat hem naar de Hortus bracht. Onderweg, op de Patersbrug, werd de dirigent verrast door een performance van de Haagse kunstenaar Lichel van de Ende, werd hij toegezongen door een operazanger, toegespeeld door zijn opvolger de violiste Marjolein Hennes, met rozenblaadjes bestrooid en onthaald met champagne. Jules Kirch, contra-bassist bij het Randstedelijk Begeleidingsorkest en ruim 23 jaar basleraar aan de Streekmuziekschool, gaat zich na het beëindigen van het dirigentschap vestigen als strijkstokkenbouwer en zich wijden aan zijn droom, het bouwen van een zeilend woonschip. Foto: Hielco Kuipers muziek recensie Lidy van der Spek Concert: 4e Leidse Muziek Play-In o.l.v. Henk en Domlnlc Sierat. Gehoord: 11/6, Stadhuisplein, Lelden. Bij 'Scratch' denk je vooral aan de Pieterskerk, Messiah en me gakoren. Maar scratchen doen er meer. De Leidse Muziek Play-In moet het doen in een muziektent (ook leuk!) met zo'n 120 blaas- en slaginstrumenta listen. Het concert wordt ver lucht met gastoptredens van een trombonekwartet van het Koninklijk Haags Conservatori um en een zwierig popkoor uit Zoetermeer 'Just for Fun'. Zo'n scratch op een zaterdag middag middenin de stad, als duizenden Leienaars de markt afstruinen, is natuurlijk niet voor niks georganiseerd. Nee, er zit een edele doelstelling achter: jongeren ervan door dringen hóe leuk het is om in een Harmonie, Fanfare of Brassband te spelen, hoeveel je kan leren van professioneel ge schoolde dirigenten. Zoals Do minic Sierat; hij dirigeert mét z'n vader Henk dit ééndagsge- zelschap geweldig! Tevens is hij trombonestudent aan het Kon. Conservatorium, en maakt hij deel uit van dat trombonekwar tet dat in de pauze een bijzon dere Suite van de Belgische componist Flor Peeters speelt. De Leidse Muziek Play-In: redenen te over om volgend jaar een lustrum te vierenl Foto: Eric Taal Dat smaakt naar meer. Zóveel moois in de pauze bete kent helemaal niet dat het grote orkest niks voorstelt, vergeet dót maar! Met twee studieses sies van drie kwartier in de och tendstond heeft de middag wel degelijk goud in de mond. Daar kan menig amateur symfo nieorkest een puntje aan zui gen. Het orkest creëert vanaf het be gin een fraai coloriet. Ritmisch zit het strak in z'n vel, al was het maar omdat het vel van de grote trom stoer en maatvast wordt beslagen, daar kan je niet licht omheen. Alle sekties krij gen geregeld speciale aandacht, maar in de eerste mars presen teren ze zich eensgezind in pit tige herhalingen, nét even an ders van kleur en toonsoort. De orkestklank is heerlijk romig zonder enige vettigheid. De meiden van 'Just for Fun', gelardeerd met een enkele heer van stand, excelleren in de film muziek 'I will follow him', ade quaat begeleid door het orkest. Hun vitale, enthousiaste optre den geeft een zwierige finishing touch aan dit programmaon derdeel. 'Prinses Amalia' wordt op haar doopdag vrolijk toegeblazen muziek recensie Peter van Brummelen Concert: David Bowie. Gehoord: 11/6, Arena, Amsterdam. Rare tijden zijn het in Neder land Muziekland. Terwijl Marco Borsato en René Froger met ge mak meerdere avonden op rij sportstadions vullen, lukt het David Bowie, die toch een iets eerbiedwaardiger staat van dienst heeft, niet eens een avond de Amsterdamse Arena vol te krijgen. Bij zijn optreden daar stond vrijdagavond het podium langs de lange zijde van het stadion opgesteld en ging het overgrote deel van de tribunes gehuld achter zwart doek. Aan de kassa waren even goed nog volop kaartjes ver krijgbaar. Die geringe belangstelling laat zich maar voor een deel verkla ren uit het feit dat Bowie aan het begin van zijn huidige we reldtournee al de Rotterdamse Ahoy' aandeed. Aan het einde van die toer is de aanleiding daartoe, de cd 'Reality', alweer bijna vergeten. Zo gaat dat al tijden met albums van Bowie. Bij het verschijnen ervan doet iedereen zijn best er iets in te rug te horen van de Bowie uit zijn onbetwiste gloriejaren (de seventies), maar al snel hoor je er helemaal niemand meer over. In de Arena speelde 'Reality' dan ook een totaal onderge schikte rol. Volop aandacht was er daarentegen voor Bowie's roemruchte verleden. De man David Bowie (tegen de zestig): volop aandacht voor roemruchte verleden. Foto: ANP/Rick Nederstigt die eind jaren tachtig met veel bombarie verkondigde nooit meer oud repertoire te zullen spelen, heeft er tegenwoordig geen enkele moeite meer mee achterom te kijken. En gelijk heeft hij natuurlijk. Als er ie mand weinig reden heeft zich te schamen over zijn muzikale verleden, is hij het. Het wild rockende openings nummer 'Rebel Rebel' zette de toon van de avond. Bowie, die - onvoorstelbaar - tegen de zestig loopt, oogde niet alleen eeuwig jong, hij Honk ook zo. Al even gretig kwamen zijn begeleiders over. De ster van die strak spe lende zeskoppige band was bassiste Gail Ann Dorsey. Haar zang in 'Under pressure' deed zelfs Bowie's originele duet partner Freddy Mercury verge ten. Bowie zelf galmde de hele avond of de tijd geen enkele vat heeft gekregen op zijn stem. Een perfecte gastheer was hij ook. Hij vertelde dat hij en zijn band niet minder dan 62 songs paraat hadden. Dat het publiek vooral songs uit de jaren zeven tig wilde horen, was snel duide lijk. Ze kregen ze, maar wel op Bowie's voorwaarden: „Beloof me dat bij het volgende num mer niemand het refrein mee zingt", zei hij ter inleiding van 'All the young dudes'. Mogelijk dat een van de toiletjuffrouwen niet meedeed, maar voor de rest brulde iedereen het num mer mee. Zulk ongehoorzaam gedrag moest bestraft worden, vond Bowie. „Daarom nu een num mer uit de jaren tachtig." 'Heroes' was in dit avondje mu ziekgeschiedenis de te ver wachten afsluiter. Met dat nummer kun je vele kanten op, bewees een Vodafone-commer cial. Ook Bowie en de zijnen hadden 'Heroes' een nieuwe jas aangedaan. In de Arena klonk het als een stampend glam- rocknummer. Waarna in de toegiften zowaar ook nog 'Ziggy Stardust' volgde. Ooit maakt Bowie vast nog eens een ver bluffend goede nieuwe cd. Voorlopig stellen we ons tevre den met nostalgie.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 24