ECONOMIE Steeds vaker fraude door caissières Van groeikampioen tot rode lantaarndrager van economie Besparen is niet meer alleen voor vrekken CAO metalektro splijt bonden en werkgevers 'Kleinere bedrijven achtergesteld bij lastenvermindering' Sii" tie bij c el ullmantur i t voor SLM 'Onderzoek aftrek Vodafone' Als een trein Reaganomics nog een begrip Li. u-i: dochter fin Italië maandag I4JUNI 2004 Het Zweeds-Zwitserse Jeconcem ABB heeft •®aligheden ontdekt bij [hterbedrijf in Italië. Het resultaat daarvan is in ode 1998-2003 in totaal 0en euro te mooi voor- Bovendien zijn in 2001 twee onrechtmatige jen gedaan in verband 'toekennen van een or- ■ed$B begon eerder dit jaar :t $t derzoek naar de zaak. Sta: s het concern gaat het jok geïsoleerd geval van De Italiaanse autoritei- de beurscommissie in de i.'ü ingelicht. dat r vertraging >s« chtverkeer iiie; en i fiirt - In het Europese rkeer kwamen in het eer- rtaal van dit jaar meer igen voor dan in dezelf- t adevan 2003. Van alle gen landde 21,9 procent m kwartier later dan ge lat meldt de Associatie opese Luchtvaartmaat- lijen. Luchtvaartmaat- ijen lopen de meeste log op in Istanbul, waar de drie vliegtuigen te ikomt. Daama volgen lidd tZürich, Parijs en Mün- Pai ondon-Gatwick was het i ni ingetje van de klas met 110,9 procent vertraag- tellen. IJS 5 ineprijs m euw omlaag Oliemaatschappij eeft de adviesprijs voor ïlkj ir benzine opnieuw ver- von De prijs van zowel Euro inec od als Super plus daalde ndf ii eurocent. Een liter Eu- zui «lood kost nu 1,245 euro. lus gaat voor 1,299 per de tank. De dieselprijs )t,k ïgewijzigd op 0,845 per je', arktleider Shell hanteert ind tionale productnoterin- eclj de bepaling van de prij- leri arbij is zowel de prijs re olie als de wereldwij- l van belang. In mei in fc prijs voor een vat ruwe recordhoogte. Sinds- de benzine- en diesel- ^diverse keren naar be- Uhse ziet Ojw Condomi Het Duitse erotiek- Beate Uhse heeft geen meer in de overname :ondoomproducent jj mi. Aan een dergelijke ing kleven te grote risi- liet Beate Uhse weten. ,jo| ni zegt nog wel te on- 1delen met andere inves- Het Duitse bedrijf ver- geruime tijd in financi- ilemen door een te ster- Q1 nsie in het verleden. jn(j uibo - De Spaanse artmaatschappij Air ll ntur gaat vanaf 16 juni "id lang de vluchten iterdam en Parama- [zorgen voor de Suri Luchtvaart Maatschap- 1). De bedrijven hebben en contract vastgelegd. ram in de problemen 1 (uitblijven van de certi- c h ran een Boeing 747- rï'Jde onderneming begin van KLM kocht. Het kan echter niet de omdat de benodigde inog niet in orde zijn. kering is op zijn pas in de eerste week u gustus rond. wier stoot machines af 0p, o - Fabrikant Singer ver- naaimachinedivisie ,f[ circa 1 NH inf chip door Maurice Wilbrink den haag - Voor de Nederlandse economie dreigt het vijfde slechte jaar op rij. In een nieuwe, nog vertrouwelijke raming van het Centraal Planbureau (CPB) wordt de ver wachte groei voor 2005 omlaag geschroefd tot 1,25 procent. Sinds 2001 blijft de groei hier sterk achter bij andere hoogontwikkelde economieën. Het CPB rekende eerder dit jaar uit dat over de periode 2001-2005 de Nederlandse economi sche groei jaarlijks driekwart procent achter bleef bij de gemiddelde groei van de twaalf eurolanden. In vergelijking met andere eco nomieën, zoals de VS, is het verschil nog veel groter. Daarmee is Nederland van groeikampioen in de tweede helft van de jaren '90 afgezakt tot vaste rode lantaarndrager. Sinds 1976 was het niet meer voorgekomen dat ons land in ver houding tot onze concurrenten gedurende een langere periode zo slecht scoorde. De neerwaartse bijstelling van de CPB-raming is een negatieve verrassing voor economen. Rabobank en ABN Amro gaan nog steeds uit van 2 procent groei in 2005. Zou het CPB ge lijk krijgen, dan laat de economie de komen de kwartalen in feite nauwelijks economisch herstel zien. Harrie Dielen, macro-econoom bij ABN Am ro, vreest dat een tegenvallend 2005 ook niet veel goeds belooft voor de twee jaar daama. „In dat geval zou je moeten constateren dat Nederland niet weet te profiteren van het dui delijke herstel van de wereldconjunctuur dat dit jaar is ingezet." Hun voorzichtige optimisme over de Neder landse economie baseren de banken op het geleidelijke herstel van de export en de inves teringen, dat in de voorbije maanden zicht baar werd. „Als je dat doortrekt, dan kom je op een hogere groei uit volgend jaar", zegt Rabobank-econoom Henry Berendsen. Voor een duidelijk conjunctureel herstel zou uiteindelijk ook de consument weer in beeld moeten komen. Maar die laat het voorlopig afweten. De sterk oplopende werkloosheid - 565.000 volgend jaar - en de dalende koop kracht maken de consument voorzichtig en dat drukt de groei. Volgens Johan Verbruggen, hoofd conjunc- tuuronderzoek bij het CPB, kampt ons land ook in 2005 nog altijd met de naweeën van de economische oververhitting die eind jaren '90 ontstond. Het groeiwonder dat Nederland toen meemaakte, was vooral opvallend van wege de lange duur. „De economische terugval die we in een nor male conjunctuurgolf in 1998 zouden hebben gekregen, bleef uit", zegt Dielen. Maar nadat de economie uiteindelijk in de loop van 2000 begon in te zakken, bleek gaandeweg dat ons land ook een veel langere periode van laag conjunctuur moest doormaken om alle scheefgroei weg te werken. Verbruggen: „De concurrentiepositie ver slechtert al sinds eind jaren '90, maar dat pro ces gaat nog steeds door. Het Nederlandse marktaandeel van de export holt nog steeds achteruit." Dat is voor een groot deel het ge volg van exploderende loonkosten. Ondanks een duidelijke loonmatiging in 2004, blijven de arbeidskosten ook in 2005 een probleem voor ondernemingen. den haag/gpd - De vakbonden en werkgevers staan lijnrecht tegenover elkaar bij aanvang van onderhandelingen voor een CAO voor ruim 180.000 werk nemers in de metaal- en elek trotechniek. Het overleg daar over begint morgen, maar de betrokken partijen geven bij voorbaat al aan dat het 'erg in gewikkeld' gaat worden nieuwe afspraken te maken. Problema tisch is ook dat de bonden on derling sterk van mening ver schillen. De groot-metaal CAO wordt af gesloten door zo'n 1250 bedrij ven in onder meer de scheeps bouw, apparatenindustrie en elektrotechnische bedrijven. Het is voor het eerst na het mis lukken van het Voorjaarsover leg over prepensioen dat wordt onderhandeld over een grote nieuwe CAO. Daarom gaat het er om spannen hoe het conflict met betrekking tot eerder stop pen met werken wordt opge lost. De medewerkers die vallen on der de CAO hebben nu een flexibele pensioenregeling die het mogelijk maakt met werken te stoppen tussen 55 en 70 jaar. Deze regeling is in 2003 inge gaan, tot tevredenheid van werknemers en werkgevers. De bonden willen dat de regeling fiscaal aantrekkelijk blijft voor de werknemers. Maar als het aan het kabinet ligt, verdwijnen de financieel voordelige pre pensioenregelingen in 2006. De metaalwerkgevers verenigd in FME-CWM zeggen geen fi nanciële gaten te dichten die kunnen ontstaan door de in voering van de kabinetsplan nen. „Wij vinden dat het kabi net te drastisch wil snijden in prepensioenen", zegt een woordvoerder van FME-CWM. „Maar we gaan op CAO-niveau niet repareren wat de politiek fiscaal gaat veranderen." FNV Bondgenoten zet in op een loonsverhoging van 1,25 pro cent per 1 januari 2005 en een CAO die één jaar duurt. CNV Metaal en elektro wil een CAO die een half jaar duurt en vraagt geen loonsverhoging voor 2004. Omdat onduidelijk is hoe de kabinetsplannen voor prepen sioen uitpakken zet CNV in op een korte CAO. Vakbond De Unie eist geen loonsverhoging over 2004. De CAO moet een looptijd krijgen van een jaar. Werkgeversvereniging FME - CWM wil geen extra salaris be talen en vindt dat de nieuwe CAO twee jaar moet duren. FME-CWM wil ook atv-dagen afschaffen om de loonkosten te drukken. hamburg/dpa-anp - Het Duitse ministerie van financiën wil een onderzoek naar de miljardenaf trekpost die Vodafone wil op voeren bij de Duitse belasting dienst. De Britse aanbieder van mobiele telefonie stelt maxi maal 50 miljard euro te moeten afschrijven op dochterbedrijf Mannesmann. In 2000 nam Vodafone het Duitse industrieconglomeraat Mannesmann over voor 200 miljard euro. Rond de overna me hangt een geur van omko ping, omdat vertrekkende be stuursleden 57 miljoen euro aan bonussen meekregen. De geplande fiscale ingreep zou Vodafone in Duitsland een be lastingmeevaller van zo'n 25 miljard euro en een jarenlange belastingvrijstelling kunnen op leveren. De Duitse minister Ei- chel van financiën wil dat de fi nanciële autoriteiten de aan spraken die Vodafone meent te hebben, grondig onderzoeken. Peking - Twee vrouwen pakken een winkelwagen tje bij een supermarkt in de Chinese hoofdstad Pe king. De economie van het land groeit snel en dat vertaalt zich nu ook in snel stijgende prijzen. De prijzen voor consumptiegoederen waren in mei 4,4 procent hoger dan in dezelfde maand in 2003. Dat was de grootste stijging in zeven jaar ondanks maatregelen van de overheid om de inflatie te be teugelen. Foto: AP/Ng Han Cuan laamvoor 125 miljoen rca 106 miljoen euro) Holdings. Dit is een eel van de Amerikaanse pngsmaatschappij Kohl- c Co. Singer, dat zetelt op erlandse Antillen, is we- 1 actief als producent en icier van naaimachines usumenten. Daarnaast onderneming onder de inger Plus winkels in den. Daar verkoopt Sin- andere huishoudappa- meubilair, en consu- lelektronica als tVs en jj apparatuur. jelinbouwer r rt luchtschip Ivii chshafen - Een Duits eti dat in 1996 besloot de nieuw leven in te bla- zijn eerste rd. De koper ma apans bedrijf dat er toe- :rh a gaat rondvliegen. De de van de zeppelin biedt eff lan twaalf passagiers en ij al TOanningsleden. Het 75 jjd ange gevaarte is gisteren rde ten aan de overtocht |g0 pan, waar het half au- |en boet aankomen. De jPpelin Luftschifftechnik óchshafen gebouwde R.I ais gevuld met helium. delft/anp - Middelgrote en kleine bedrijven worden in de kabinetsplannen om de admi nistratieve lasten te verminde ren achtergesteld ten opzichte van grote ondernemingen. Daar waar ondernemingen met meer dan 250 werknemers straks 25 procent minder tijd en geld kwijt zijn aan wet- en re gelgeving, wordt de lastendruk voor bedrijven met gemiddeld 7 personeelsleden slechts 17 tot 18 procent verlicht. Dat blijkt uit berekeningen van het economisch instituut EIM, in opdracht van MKB-Neder- land. De organisatie voor mid delgrote en kleine ondernemers heeft de Tweede Kamer via een brief opgeroepen het kabinets beleid bij te stüren. Vandaag is er een Kamerdebat met de mi nisters Zalm (financiën) en Brinkhorst (economische za- MKB-voorzitter Hermans. Foto: ANP/David van Dam ken) over de voortgang van de plannen om de administratieve lastendruk aan te pakken. „Het kabinet is goed begonnen, maar nu moet er meer aan dacht komen voor het midden- en kleinbedrijf. Anders komt onze concurrentiepositie in ge vaar", aldus MKB-voorzitter Hermans. „Er is tot nu toe voor de eenvoudige lijn gekozen. Bij de aanpak van regels zijn ze vergeten dat MKB-ondeme- mers alles moeten uitvoeren, terwijl grote bedrijven daarvoor hele stafafdelingen hebben." Hermans stelt dat de admini stratieve lastendruk nu al negen keer zwaarder is voor de bedrij ven met één tot 250 werkne mers dan voor grotere onder nemingen. Het EIM heeft becij ferd dat elke 10 procent lasten vermindering leidt tot bijna 1 procent economische groei. „Kun je nagaan als de achter stand van het MKB nog groter wordt, wat dat betekent voor onze concurrentiepositie." Vooral in de industriële sector en de horeca raakt de positie van kleinere bedrijven verder achterop. Soms neemt het ver schil volgens Hermans wel met een factor drie toe. Hij stelt dat in deze sectoren bedrijven rela tief veel werk hebben aan de uitvoering van loonbelasting en werknemersverzekeringen. „Het zou veel schelen als klei nere ondernemers niet alles el ke keer weer per werknemer hoeven te regelen, maar dat in een keer als bedrijf kunnen doen." Ook het vergunningenstelsel moet volgens MKB-Nederland op de schop. „Voer voor kleine re bedrijven een meldingsplicht in voor zaken waarvoor nu nog een vergunning is vereist. De gemeente kan altijd achteraf controleren, zoals ook nu ge beurt, of het bedrijf zich aan de regels houdt", aldus Hermans. Een recent onderzoek van telecombe- drijf DailyCom laat zien dat de Neder landse consument ondanks de econo mische recessie nog altijd niet echt zui nig is. Veel gezinnen zijn dubbel verze kerd, letten niet op brandstofprijzen, maken gebruik van dure telefoonbedrij ven en weten niet waar je het goed koopst kunt internetten. „We denken er wel over om de verzekeringen eens door te lopen of over te stappen naar een an dere provider, maar we doen het uitein delijk niet", aldus Raymond Schrama van DailyCom. Volgens het Nederlands instituut voor budgetvoorlichting (Ni- bud) letten we bij de dagelijkse bood schappen wel op prijzen en aanbiedin gen, maar valt er op andere vlakken nog veel te besparen. „Besparen is niet langer iets voor vrek ken", melden het Nibud en de Consu mentenbond, die samen 'Het Slimme Bespaarboek' hebben uitgegeven. Be sparen is helemaal 'in'. „Besparen past bij bewuste en alerte consumenten." Daarbij is inzicht in het soort uitgaven van belang. Je kunt niet op alles even ge makkelijk besparen. Er zijn uitgaven die simpelweg onvermijdelijk zijn, zoals de huur. Daarnaast zijn er uitgaven met een keuze-element. Denk aan cadeau tjes, roken, uitgaan, va kantie, abonnementen en lidmaatschappen. Je be slist zelf of en hoeveel geld je daaraan uitgeeft. Ter il lustratie: de deelnemers aan het DailyCom-onder- zoek gaven inderdaad in groten getale aan abonne menten op te zeggen, minder vaak buiten de deur te eten of dit jaar niet met vakantie te gaan. Recente ontwikkelingen steken het fenomeen be sparen in een uiterst mo dem jasje. Internet speelt daarbij een grote rol. Om te beginnen als verkoop kanaal. Internetwinkels hebben geen overheadkosten en kün- nen daardoor goedkoper zijn. Dat is met name het geval bij producten als cd's, boeken, vakantiereizen en computers. Let wel altijd op of er nog verzendkosten in rekening gebracht worden. Tweede hands spullen worden vaak voordelig aangeboden via sites als marktplaats.nl, 2hands.nl en dergelijke. Prijzen vergelij ken gaat op het web vaak gemakkelijker dan in winkels. Daarnaast biedt het me- EIGEN BEURS Brerida van Dam dium vergelijkingssites, waar je de prijzen van tal van producten en dien sten kunt bekijken. Denk bijvoorbeeld aan inde- pender.nl, consumente- pagina.nl of prijsvergelij- kers.nl. Goede vergelij kingssites zijn volgens Het Slimme Bespaarboek bij voorbeeld ook: bellen- .com of lekkerwijntje.nl. Co-shoppen is soms ook mogelijk op het net: dan worden bestellingen ge bundeld, zodat de prijs omlaag kan. Internet heeft er ook voor gezorgd dat de prijzen in winkels meer onder druk zijn komen te staan. Mede hierdoor zijn veel winkeliers tegenwoordig eerder be reid om kortingen te verlenen. Onder handelen vraagt een beetje durf. Weet wat de gangbare prijzen zijn en richt je tot de persoon die voldoende inspraak op de prijsstelling heeft. Wees tactvol, laat zien dat je graag wil kopen en on derhandel op een moment dat het rustig is in de winkel. Niet elke branche is even gebrand op het geven van kortingen. In een meubelzaak is het bijvoorbeeld 'not done', maar koop je een keuken, een badkamer, een wasmachine of een koel kast, dan is het weer heel normaal. In de bruingoedsector (stereo's, tv"s) volgen nieuwe modellen elkaar in rap tempo op. Bij de allernieuwste modellen zijn de marges het grootst en is er ruim te voor onderhandelen. Besparen kan ook door een net iets minder nieuw mo del aan te schaffen. Technisch hoeft er weinig verschil te zijn, maar de prijs is stukken lager. Wordt een artikel aange boden met een 'gratis lening', ga daar dan niet op in, maar vraag in plaats daarvan om korting. Tegenwoordig zijn er prijsadviesbureaus die bij grote aankopen op zoek gaan naar de goedkoopste aanbieder. Een prijsadviesbureau kan de aanvragen van klanten bundelen en daarmee korting bedingen. Je betaalt het bureau een deel van de besparing. Ook komt het steeds vaker voor dat mensen samen een soort inkoopvereniging beginnen. Een groepje buren in een nieuwbouwwijk bijvoor beeld. Of leden van een sportvereniging. Gezamenlijk kun je bij winkels makkelij ker grotere kortingen bedingen. Meer informatie: www.nibud.nl wvw.consumentenbond.nl leidschendam/anp - Kassame dewerkers worden steeds vaker door vrienden en bekenden on der druk gezet om producten niet langs de scanner te halen. Het Centraal Bureau Levensmid delenhandel (CBL) heeft hierover de laatste maanden 'enkele tien tallen meldingen' binnengekre gen van diverse supermarktke tens. Dat heeft adjunct-directeur Roorda van de koepelorganisatie van supermarkten gezegd. Diefstal bezorgt supermarkten een jaarlijkse schadepost van 180 miljoen euro. Daarvan ko men enkele tientallen miljoe nen voor rekening van het ei gen personeel. Het bewust niet scannen van boodschappen is „helaas een nieuw fenomeen, dat in toenemende mate plaats vindt", stelde Roorda. Hij weet niet precies hoe groot de scha de is. „Maar het gaat niet om een paar tientjes. We praten over duizenden euro's per ge val." De adjunct-directeur bena drukte dat het om „welwillende caissières" gaat. „Ze worden door vrienden en bekenden on der druk gezet om vooral de duurdere boodschappen niet te scannen." De frauderende ko pers zijn vooral happig op cos metica, koffie, vlees, luiers en wasmiddelen. CBL broedt op een aantal maat regelen om de diefstal te be strijden. „Te denken valt aan extra en verscherpt toezicht door hoofdcaissières en wel licht met behulp van came ra's", zei Roorda. Daarnaast denkt het CBL over de uitwisse ling van personeelsgegevens. Hierbij belanden frauderende kassamedewerkers op een zwarte lijst om te voorkomen dat ze na ontslag weer bij een andere supermarkt kunnen werken. ECONOMIEWIJZER De Amerikaanse oud-president Ronald Reagan heeft de eeuwi ge jachtvelden opgezocht. Sinds zijn overlijden, afgelopen weekend, zijn vele bladzijden en uitzendminuten gevuld met analyses en bespiegelingen over deze charismatische en mythische figuur in de recente geschiedenis van de Verenigde Staten en de moderne wereld. Reagans revolutionaire visie en indrukwekkende communicatie vaardigheden zijn geroemd. Zijn verwaarlozing van de armen en desinteresse voor detailbeleid zijn verfoeid. Veel aandacht ging uit naar zijn bijdrage aan de val van het Sovjetimperi um: met zijn ijze ren retoriek en ongeremde wa penwedloop zou Reagan het faillis sement van het Oostblok op zijn minst hebben bespoedigd. In de context van deze column is het interessant om terug te blikken op 'Reagan, de eco noom' - voorzover die bestond. Ronald Reagan behoort immers tot het schaarse gezelschap we reldleiders dat economisch be leid naar zichzelf vernoemd zag. 'Reaganomics' is ook van daag nog een begrip, en niet al leen onder economen. Samen met zijn tijdgenoot en geestverwant Margaret That cher stond Reagan aan de wieg van een nieuwe stroming in de economische politiek die nog altijd buitengewoon invloedrijk is. Sterker, de neoliberale revo lutie die in het verlengde van Reaganomics ligt, domineert al twee decennia het mondiale economische leven. Met zijn economische beleid treedt bij voorbeeld Amerika's huidige president George W. Bush veel meer in de voetsporen van Ro nald Reagan dan in die van zijn vader George Bush sr. In een notendop is Reagano mics gestoeld op twee pijlers, die nauw met elkaar samen hangen. De eerste pijler is een geloof in een kleine staat die volop ruimte geeft aan vrije- marktwerking en individueel ondernemerschap. De staat moet zich grosso modo beper ken tot zijn kernactiviteiten in de sfeer van'externe en interne veiligheid - politie en leger. Het aantal ambtenaren moet tot een minimum worden beperkt, en landelijke regelgeving dient drastisch te worden gesaneerd. Individuele verantwoordelijk heid moet voorop staan. Een uitgebreid stelsel voor sociale zekerheid maakt volgens de Arjen van Witteloostuijn hoogleraar internationa le economie aan de uni versiteit van Groningen aanhangers van deze theorie al leen maar lui, en werkt mis bruik in de hand. In het verlengde hiervan ligt de tweede pijler van Reaganomics: een minimale belastingdruk. De macro-economische logica is dat een omvangrijke reductie van de belastingen de economi sche groei zodanig zal versnel len dat uiteindelijk de totale be lastingopbrengsten zullen stij gen in plaats van dalen. Be grotingstekorten zullen daarom slechts tijdelijk zijn, en binnen afzienbare tijd omslaan in overschotten. Belastingverla gingen dienen in eerste instan tie vooral de rij ken ten goede te komen. Omdat de rijken hun grotere netto- inkomsten gaan uitgeven, zullen na verloop van tijd ook de ar men hiervan meeprofiteren. Reaganomics is nog altijd alom aanwezig, in pure of gematigde vorm, zoals blijkt uit het beleid en de retoriek van bijvoorbeeld George W. Bush, Silvio Berlus coni, Jan Peter Balkenende en Gerrit Zalm. In de praktijk van alle dag heeft, ondanks alle re toriek, Reagonomics echter een ander karakter gekregen. Inder daad heeft Ronald Reagan de belastingen voor met name de rijken drastisch verlaagd. De gevolgen daarvan zijn echter vooral duurzame begrotingste korten van recordbrekende om vang geweest, alsmede een dito kloof russen arm en rijk. De de plorabele staat van de federale financiën werd verergerd door de enorme investeringen in één van de kerntaken van de over heid: externe veiligheid. Opval lend genoeg is het aantal fede rale ambtenaren onder de Reagan-regering me»7 procent toegenomen! Daarmee heeft Reaganomics zich uiteindelijk ontpopt als een rechts-conservatieve vari ant van het links-progressieve Keynesianisme. Het ouderwetse Keynesianisme was gebaseerd op de stimule ring van de binnenlandse vraag via steunverlening aan de ar men en omvangrijke publieke werken. Ook Ronald Reagan heeft een indrukwekkend Key nesiaans programma gelan ceerd, maar zijn stimuleringsin strumenten waren van een an dere snit. Het maakt andermaal duidelijk dat deze acteur/presi dent, bijgenaamd de 'Grote Communicator', de scheiding tussen fictie en werkelijkheid niet interessant vond. süÜ

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23