in S-Arabië doodsbang BUITENLAND Radicale Al-Sadr gaat politieke strijd aan Westerlingen Powell: Grove fouten in rapport terrorisme Vlaams Blok tweede Berlusconi's partij van Vlaanderen Verzet tegen Brussel stormt parlement in Na moordaanslag op Amerikaan North and South Sociaal-democraten door Duitse kiezer afgestraft Franse premier onder pressie partij verliest Socialisten op winst in Spanje ai: Geen [tel verkiezing - De Afghaanse it Hamid Karzai gaat er Is van uit dat in sep- •verkiezingen worden |en. Karzai is in Was voor besprekingen met Bush. Hij zei dat zijn re- [onder grote druk stond Afghaanse volk om de Sneen op tijd te houden. Üi jordvoerster van de Af- t se kiescommissie had za- I gezegd dat de verkiezin- n onder meer admini- ve redenen moesten wor- I (gesteld. De verkiezingen I eerder verschoven van "aar september. pc moord boven j nd Canyon m ancisco - Een onbekende i de Verenigde Staten sp elfmoord gepleegd door de Grand Canyon uit een pier te springen. De man ;h aangemeld voor een i ucht in de helikopter en aats naast de deur gere- u„ id. Toen het toestel op >ogte van 1000 meter bo- canyon vloog, sprong de ijndood tegemoet. Jiols ontsnapt doodstraf oma city - De Amerikaan Nichols, die schuldig is r iden aan betrokkenheid bomaanslag in Oklahoma 1985, wordt niet ter (eroordeeld. De twaalf |en die de strafmaat [en bepalen, konden het 7 iks drie dagen van be- m agingen niet eens wor- B le rechter is nu volgens (verplicht een levenslan- angenisstraf op te leggen. «slang voor ig maffiosi maandag i4juni 2004 bagdad/anp-afp-dpa- De radicale Iraakse sji'ietische geestelijke, Muqtada al-Sadr, heeft besloten niet alleen op het slagveld de strijd aan te gaan met de buitenland se bezettingsmacht, maar hij zal ook de politieke arena betreden. Een naaste medewerker van de geestelijke zegsman maakte gisteren de politieke ambities van de militieleider wereldkundig. De partij zou zijn fundament moeten vinden bij Irake zen die instemmen met de opstand van Al-Sadr en zijn Mahdi-leger. Het is de bedoeling de partij ook deel te laten nemen aan de verkiezingen die voor begin vol gend jaar op de agenda staan, zei woordvoerder Al- Khazali. ,,We zullen meedoen als de verkiezingen vrij en eerlijk zijn." De radicale geestelijke heeft volgens zijn woordvoerder niet de intentie zelf een politiek ambt te vervullen. Amerikaanse functionarissen willen dat Al-Sadr uitge sloten wordt van het politieke proces. Voorts moet hij zich van de VS verantwoorden voor een Iraakse rechter wegens de moord in 2003 op een rivaliserende geeste lijke. De sji'ietische voorman met zijn Mahdi-leger zou op grond van de recent doorgevoerde Iraakse anti-mi- Wetteloosheid viert hoogtij in Irak litiewet bovendien zeker drie jaar uitgesloten zijn van alle politieke ambten. Het bekleden van dergelijke bestuurlijke ambten lijkt in Irak overigens een hachelijke en ongezonde zaak te zijn. Talrijke Iraakse politici en bestuurders hebben sinds de omverwerping van Saddam Hussein al het le ven gelaten door aanslagen. Zaterdagochtend vond plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken Bassam Qubba de dood toen on bekenden zijn auto met kogels doorzeefden. De Iraak se autoriteiten houden aanhangers van de opgepakte dictator Saddam Hussein verantwoordelijk. Een dag later was het de beurt aan een hoge functiona ris van het Iraakse ministerie van Onderwijs. Kamal Jarrah, directeur culturele betrekkingen op het depar tement, werd in het bijzijn van zijn vrouw in Bagdad doodgeschoten. Afgelopen woensdag nog mislukte er een aanslag op de plaatsvervangend minister van volksgezondheid, Ammar al-Safar. Ondanks de benoeming van een president, een pre mier en de presentatie van een interimregering blijft de wetteloosheid hoogtij vieren in Irak. Dagelijks komen in het land mensen om door aanslagen, schietpartijen en gevechten tussen opstandelingen en militairen van de coalitie. Een autobom in Bagdad eiste gisteren bijvoorbeeld minstens twaalf levens. Het explosief ging af op het moment dat politiemensen het voertuig dat op een mi litaire school in het zuidoosten van Bagdad afreed, tot staan probeerden te brengen. Aan de grens met Syrië vonden twee Iraakse journalisten van het door het westen gesteunde televisiestation al-Irakiya de dood. In Fallujah stierven onder anderen een Libanees en twee Iraki's. Ze waren onthoofd door onbekenden. Experts op het vlak van veiligheid vrezen dat de golf van geweld in de aanloop naar de souvereiniteitsover- dracht alleen maar erger zal worden. Westerse ambas sades hebben westerlingen opgeroepen het land te verlaten. „Alle tekenen wijzen in de richting van een golf van geweld die ons zal overspoelen", aldus de re centelijk benoemde Duitse ambassadeur Bemd Ebel. Gijzelnemers lieten wel dit weekeinde acht Turken en een Egyptenaar vrij. De Amerikanen zullen vandaag 650 gedetineerden uit de beruchte Abu Ghraib-gevan- genis vrijlaten. De Iraakse interim-president wees gis teren het Amerikaanse aanbod van de hand om Abu Ghraib af te breken en een nieuwe gevangenis te bou wen. Detentiecentrum Camp Cropper, een van de grootste gevangenissen in Irak, sluit begin juli wel de poorten. mo - Dertig leden van de mse maffia zijn vrijdag in 10 tot levenslange gevan- traf veroordeeld. Een ank achtte de maffiosi in totaal 77 moor- let proces tegen de maffi- i duurde tien jaar. Som- leroordeelden, onder wie te maffiabaas 'Toto' tten al vast. iele liquidatie aramaribo iaribo - In Paramaribo w twee mannen geli ld op het moment dat ze auto wilden stappen. Ja de slachtoffers werkte ■winam Airways, de an- J deen leidinggevende ebij een verdelgingsbe- ■)e slachtoffers wilden na zoek in de sportwagen nvan de twee stappen e schutters toesloegen, i werden éénmaal in het geschoten. uwen krijgen in stad l-Saudische vrouwen krij- p eigen stad, waar ze op feil kunnen volgen en m werken in meer dan I alleen voor vrouwen be- p fabrieken. De stad [op zes kilometer van de tad Jiddah gebouwd en bldoende werk bieden fcgeveer tienduizend ge Bush sr. ngt weer Ington - George Bush sr. [gisteren zijn tachtigste wagmet een parachute- Bush springt niet voor [st uit een vliegtuig om Bjaardag te vieren. Hij bt eerder toen hij 72 en Ej 75 werd. Zijn eerste pa- psprong was niet vrijwil- I maakte hij in 1944 toen pgtuig werd geraakt door i-commandant [dubbelspion I - Een voormalige nazi- indant die in Duitsland en zit, heeft gewerkt als spion voor de Verenigde De nu 86-jarige Ladislav isk-y werkte vlak na de Wereldoorlog als dub- in voor de Amerikaanse ngendienst CIA, terwijl ivas van de Tsjechische ie dienst. Niznansky is ddigd van betrokkenheid öassamoord op 164 in in het toenmalige Tsje- vvakije. Ijes vergaan, vermisten 'Uar - Zeker twintig vis- pn zijn zaterdag voor de Jst van Bangladesh bij |hveer vergaan. De licha- fan zes vissers zijn aange- pn zo'n tweehonderd ?.Jwerden gisteren nog P De vissers werden ver lor de zware storm, die fr van dertien meter hoog —Raakte. riyad/anp-rtr-dpa - In de ge meenschap van duizenden wes terse werknemers in Saudi-Ara- bië zit de schrik er goed in na de dodelijke aanslag op een Ameri kaan van zaterdag. Het was de zesde aanval op westerlingen in zes weken tijd. In het land wer ken ongeveer 35.000 Amerika nen en 30.000 Britten. De vermoorde Amerikaan Ken neth Scroggs werkte voor een bedrijf dat onder meer militaire elektronische apparatuur maakt. Hij werd doodgeschoten in zijn auto, voor zijn huis in het oosten van Riyad. Dinsdag was ook al een Amerikaan doodgeschoten. Van die moord, op de joodse Robert Ja cob, heeft de Arabische nieuws zender al-Jazeera gisteren beel den uitgezonden. Daarop is te zien hoe een westers geklede man op de grond valt, terwijl geweerschoten zijn te horen. Jacob werkte voor een Ameri kaanse organisatie die assisteert bij de training van de Nationale Garde in Saudi-Arabië. Al-Qaeda zegt ook een Ameri kaan in Saudi-Arabië te hebben ontvoerd. Daarmee zou de or ganisatie een nieuwe tactiek aan haar terreuracties in het land hebben toegevoegd. De gijzelaar zou de 49-jarige Paul Marshal Johnson zijn. De vermiste Amerikaan is als technicus gespecialiseerd in Apache-helikopters. Een tak van al-Qaeda die zich het Fallu- ja Squadron van het Arabische schiereiland noemt, meldde op een website dat de ontvoering een vergelding is voor de slech te Amerikaanse behandeling van gevangenen in Bagdad en in Guantanamo Bay. De Amerikaanse minister Colin Powell van buitenlandse zaken heeft de ontvoering bevestigd tegenover de televisiezender ABC. In de uitzending zei hij ook dat de Saudische autoritei ten 'meer kunnen doen' tegen het terrorisme. Volgens hem is het niet genoeg om militairen en politie in te zetten. De Sau- di's moeten ook zorgen dat de financiering van terroristische groeperingen stopt, vindt hij. Powell verklaarde dat de Ver enigde Staten bereid zijn daar bij te helpen. Voor de Britse regering waren de aanslagen van de afgelopen weken aanleiding om werkne mers van haar ambassade die niet per se in Saudi-Arabië hoe ven te zijn, met hun familiele den naar huis te laten gaan. Bri tish Airways, dat vluchten uit voert op Riyad en Jeddah, maakte bekend geen personeel of toestellen meer in Saudi-Ara- 9 bië te laten overnachten. elba - Een echt 'North and South'-tafereel zaterdag in Elba, Alabama. Daar werd de laatste weduwe van een veteraan uit de Amerikaanse Burgeroorlog geheel in stijl naar haar laatste rustplaats gebracht. De 97-jarige Alberta Martin overleed enige dagen terug aan een hartstilstand. Foto: AP/Haraz Ghanbari washington/ap - Het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken heeft een grote vergissing gemaakt door in een rapport te stellen dat het terro risme in 2003 is afgenomen. Dat heeft minister van buiten landse zaken Colin Powell gis teren gezegd. Het ministerie kwam in april met een rapport waarin stond dat er wereldwijd vorig jaar 190 terroristische aanslagen zijn ge pleegd. Als het door het minis terie gegeven aantal aanslagen klopt dan zou dat het laagste terrorismecijfer sinds 1969 zijn. Een vooraanstaand Democraat Henry Waxman, betwijfelde of de cijfers klopten en suggereer de dat de aantallen waren ge manipuleerd. Het rapport werd namelijk gebruikt om aan te to nen dat de strijd van Bush te gen het internationale terroris me succesvol is. berlijn/gpd - De Duitse kiezers hebben de Europese verkiezin gen aangegrepen om hun onge noegen te uiten over de koers van de regerende sociaal-de mocratische SPD. De partij van kanselier Gerhard Schroder kreeg een zware nederlaag te verduren en behaalde met zo'n 22 procent van de stemmen het slechtste naoorlogse resultaat in landelijke verkiezingen. Vijf jaar geleden kwam de SPD nog op 30,7 procent uit. SPD- woordvoerders spraken van een 'bitter resultaat' en een 'cata strofe'. Het slechte resultaat werd deels gewijd aan de lage opkomst. De grote winnaar werd de be langrijkste oppositiepartij, CDU/CSU, die rond de 45 pro cent uitkomt en daarmee de absolute meerderheid van de Duitse stemmen in het Euro pees parlement. Ook Schröders coalitiegenoot, De Groenen, die een zeer Europees georiënteer de campagne voerde, deed het goed en kwam boven de elf procent uit. Bijna zestig procent van de Duitse kiezers gaf toe dat bin nenlandse thema's een beslis sende rol speelden bij hun keu ze. In de SPD gingen onmiddel lijk stemmen op om de hervor- ningspolitiek van Schröders rood-groene coalitie aan te pas sen. Volgens partijvoorzitter Franz Münteffeirng moet snel worden bediscussieerd 'wat de goede politiek is'. De SPD staat al maanden op een historisch dieptepunt in de peilingen. De Duitse kiezers zijn ontevreden met de koers van Schröders partij. Enerzijds wil Schroder Duitslands verzor gingsstaat hervormen en rigou reus afslanken. Aan de andere kant schrikt rood-groen terug Nederlandse grijpt naast burgemeesterschap De Nederlandse Monique Vergoossen-Ottevanger is niet ge kozen als burgemeester van de Duitse stad Vallendar. Ze was kandidaat voor de sociaal-democratische SPD van bonds kanselier Gerhard Schroder. In de deelstaat Rijnland-Palts mogen burgers uit andere EU-landen zich kandidaat stellen voor een politiek ambt Vergoossen-Ottevanger was de eerste burgemeesterskandidaat die van dit recht gebruik maakte. Tegenkandidaat en huidige burgemeester Wolfgang Helbach van de CDU won de verkiezing met 71,5 procent van de stemmen. Vergoossen-Ottevanger kreeg 28,5 procent De 42- jarige Nederlandse studeerde Engels in Nijmegen. Op 24-ja- rige leeftijd verhuisde ze met haar man naar Koblenz, waar ze tien jaar les gaf aan de open universiteit. Ze werd in 2003 lid van de SPD, nadat die partij haar had gevraagd te kandi deren als burgemeester van Vallendar. parijs/gpd - De Franse premier Raffarin is door de uitslag in Frankrijk zwaar onder druk komen te staan. Zijn UMP (17 procent) bleef ver achter bij de socialisten (30 procent). Het was de tweede verkiezingsnederlaag op rij voor de UMP na het echec in maart bij de regionale verkiezingen. Po litieke waarnemers in Parijs kijken met spanning uit naar de reactie van president Chirac, die Raf farin in maart nog de hand boven het hoofd heeft gehouden. De UDF van Franois Bayrou, die een coalitie vormt met de UMP maar tot dusver een minderheidspositie innam, boekte een grote winst en werd met 12 procent zelfs de derde poli tieke formatie van Frankrijk. De UDF is zich steeds meer van de officiële regeringspolitiek gaan distantiëren maar wordt nog steeds bij 'rechts' ingedeeld. voor al te ingrijpende maatre gelen. CDU-voorzitter Angela Merkel ziet in het verkiezingsre sultaat een signaal dat de Duit sers een andere regering wen sen. De Bondsdagverkiezingen staan in 2006 op het program ma. Dit jaar hebben in een aan tal Duitse deelstaten nog be langrijke regionale verkiezingen plaats. Robert Kilroy-Silk boegbeeld van Europa-haters door onze correspondente Hetty van Rooij brussel - „Ik wil dat mijn eigen volk me regeert". De Britse Eu ropa-hater Robert Kilroy-Silk is voor de uitslagen van de Euro pese verkiezingen niet naar Brussel afgereisd, maar zijn stem schalt via een televisie scherm door de vergaderzaal van het Europees parlement. Het is een voorproeve van wat het parlement te wachten staat. De zonnebankbruine Kilroy- Silk vindt dat Groot-Brittannië zo gauw mogelijk uit de Euro pese Unie moet, en zijn Onaf hankelijkheidspartij stormt krachtig vanuit het niets het parlement in. Op de avond van de Europese verkiezingen wordt een duide lijke trend zichtbaar: de kiezer heeft zich öf laten leiden door de nationale politiek van zijn land, öf door zijn afkeer van Brussel. De Ultra-nationalisti sche Poolse Zelfverdedigings partij van Andrej Lepper, de De voormalige televisiepresentator Robert Kilroy-Silk, nu een van de leiders van het 'verzet'. Foto: AP Onafhankelijkheidspartij van Kilroy-Silk, de Deense en Zweedse eurosceptici, het Vlaams Blok in Vlaanderen: stuk voor stuk boeken ze winst in Europa. Of ze gaan samen werken en hoe ze gaan samen werken, was gisteren in de wan delgangen van het EP de grote vraag. Als ze er in slagen de gelederen te sluiten, vormen ze samen een krachtig anti-Europees ge luid. Maar dat betekent ook dis cipline en hard werken, en mr. Küroy-Silk heeft al aangekon digd dat hij zal proberen zo weinig mogelijk in Straatsburg en Brussel te zijn. Paul van Bui tenen hoort in het lijstje eu rosceptici niet thuis, benadrukt Kathalijne Buitenweg, een van de twee Groenlinks-leden in het nieuwe parlement. „Euroscep sis is in Nederland niet be loond. Paul van Buitenen is niet tegen Europa, maar wil een transparanter Europa. Dat heeft hem twee zetels opgeleverd. De WD voerde een campagne die zeer kritisch voor Europa was, en ze hebben flink verloren". De eerste winst hebben de eu rosceptici intussen al binnen. Tussen de kraampjes van de politieke partijen ging het gis teravond in het Europarlement niet meer het vertrouwde pro bleem dat de kiezer het alle maal niet goed begrijpt, maar over de vraag hoe het parle ment zélf zijn werk beter kan doen. „Misschien wordt het tijd dat we de hand eens in eigen boezem steken", oppert Camiel Eurlings, nieuwgekozen kop man van het CDA. „De op komst van de eurosceptici geeft goed aan wat de grote uitdaging is voor de komende vijf jaar. Het gaat om grote vraagstukken en er zijn grote verschillen van mening. Als we dat niet zicht baar maken, krijgen ze bij de volgende verkiezingen echt vrij spel". door onze correspondente Pascale Thewissen brussel - Het Vlaams Blok, twee maanden geleden door de Gentse rechtbank veroordeeld voor racisme, is de grote over winnaar van de Vlaamse deel staatverkiezingen. Extreem rechts wordt met bijna 24 pro cent van de stemmen de twee de partij van Vlaanderen, na de christen-democratische CD&V. Grote verliezer zijn de paarse regeringspartijen. De VLD, de Vlaamse Liberalen en Democraten van de Belgi sche premier Guy Verhofstadt en de socialistische SP-A van Steve Stevaert verliezen fors in vergelijking met de uitslag van de federale verkiezingen, een jaar geleden. Eindwinnaar is de CD&V, met 26 procent van de stemmen. Winst is er ook voor Groen!, het vroegere Agalev. De partij, die bij de parlementsver kiezingen in 2003 in één klap uit het federale parlement weg gevaagd, flirtte in de peilingen met de kiesdrempel. Volgens de voorlopige einduitslag behaalt de partij 7,5 procent van de stemmen. De uitslag is een enorme tegen valler voor Verhofstadt. Zijn partij zakt met ongeveer twintig procent van de stemmen (een verlies van bijna zes procent in vergelijking met vorig jaar) naar een derde plaats, nipt voor de socialisten die blijven steken op 19,7 procent. In een korte ver klaring schreef de premier het verlies toe aan 'de antipolitiek' van de CD&V. Volgens Verhof stadt staat de uitslag van de deelstaatverkiezingen echter geheel los van de federale rege ring. De CD&V, die eerder dit jaar een kartel aan ging met de ge matigd nationalistische NV-A (Nieuw Vlaamse Alliantie), liet gisteren echter doorschemeren dat Verhofstadt - die altijd heeft gezegd dat het succes van zijn regering is af te meten aan de resultaten van het Blok - zijn conclusies moet trekken. Ook voorzitter Frank Vanhecke van het Vlaams Blok conclu deert dat de kiezer zijn buik vol heeft van paars. De dertiende verkiezingszege van het Blok (in Antwerpen behaalt het Blok zelfs 34,3 procent van de stem men) bewijst volgens hem ook dat de kiezer genoeg heeft van 'het schandalige cordon sani taire', de politieke afscherming van het Blok. Geen enkele de mocratische partij wil echter met extreemrechts in zee gaan, waardoor er waarschijnlijk drie partijen nodig zijn om op Vlaams niveau een regering te vormen. Ook in Brussel boekt het Vlaams Blok .lichte winst en blijft het de grootste Neder landstalige partij. In Wallonië verandert er niet veel. De Parti Socialiste blijft de grootste met bijna 34 procent van de stem men, minder dan verwacht. Het extreemrechtse Front National slaag er niet in een vuist te ma ken en komt niet verder dan zes procent. rome/anp - De Italiaanse rege ringspartij Forza Italia heeft bij de Europese verkiezingen flink verloren. Volgens een stembus peilingen bleef de partij van premier Silvio Berlusconi ste ken op 20,5 tot 23,5 procent van de stemmen, terwijl de rechtse partij vijf jaar geleden nog 25,2 procent haalde. Berlusconi had gehoopt die uitslag te evenaren. De winst was zondag voor de Olijfboomcoalitie van Romano Prodi, de huidige voorzitter van de "Europese Commissie. De centrumlinkse coalitie heeft volgens de peiling van de Itali aanse omroep RAI 30,5 tot 33,5 procent van de kiezers achter zich geschaard. brussel/anp - De socialistische partij PSOE is zondag de groot ste geworden bij de Europese verkiezingen in Spanje. De par tij van premier Zapatero be haalde 43,7 procent van de stemmen, goed voor 25 van de 54 Spaanse zetels in het Euro pees Parlement. De socialisten nemen daardoor de koppositie over van de centrumrechtse Volkspartij (PP). Die kreeg 40,8 procent van de stemmen. De PP verliest daardoor vijf van haar 27 huidige zetels. De soci alisten hadden er tot dusver 24. Andere politieke partijen spelen amper een rol in Spanje.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17