Minister mag Kamer uitleg geven BINNENLAND EnglandspieF - agent Huib Lauwers overleden Portugal zet Arabieren uit CDA wil regelzucht intomen PvdA: Kabinet hield feiten Irak voor zich Lange voorpret vakantiegangers op weg naar de zon Amsterdam hoger op lijst dure wereldsteden i alarm over ding toestel [ste processie 26 jaar numentaal id uitgebrand chtoffers door ningbranden nd verwoest winkels 4reer brand in ttendakschool ge moeders en thuisblijven helmus in itoeages Naakt op de fiets Met stip van plaats 52 naar 26 Verzekeraars nuchter over risico plat dak Van der Hoeven heeft kwesties België gebruikt zomermaanden voor groot onderhoud aan drie belangrijke snelwegen Brommerfout telt mee voor puntenrijbewijs Er is gisterochtend alarm geslagen vóór de komst van een toestel iiq Air uit Stockholm op fcdam Airport. Er was in- ILtie dat er een mankement Wi het neuswiel. De Cg 737-700 wist met 113 in aan boord echter een landing te maken. „Er iets aan de hand", aldus 'oerster van Rotter- lort. Wam - Voor het eerst flhet processieverbod van Vond zondagmiddag een mentsprocessie in Am- I plaats. Onder een bal- ji droeg bisschop Punt van jem, in wiens diocees Am- II ligt, het sacrament, an met God de straat lei Punt. Begeleid door kvan de in klederdracht ten fanfare Wilhelmina uit 1 liepen ongeveer dui- elovigen van de Onze (rouwenkerk aan de Kei- acht naar het Begijnhof. Een leegstaand monu- aal pand aan de School- in Weert is zaterdagmid- erwoest door een brand, litie vermoedt dat de is aangestoken door spe- kinderen. Een oma met inderen moest uit een inzend pand worden ge- eerd. Persoonlijke onge- ihebben zich niet voorge- Het leegstaande histori- üand staat op de monu- enlijst en moet volgens de >nte als verloren worden juwd. ien/steenwuk - Een 35-ja- ïvvoner van Zutphen is za lft gom het leven gekomen ak een brand in een woning af t historische stadscen- m Een 42-jarige man is in of( chtvan zaterdag op zon- d (verleden aan de gevolgen io, en brand in zijn huis in ee wijk. In beide gevallen is li maak van de brand nog ■n idelijk. De brandweer- iij len van beide gemeenten jij n de branden snel onder ole te krijgen. maandag 14 juni 2004 lissabon/anp-rtr - ïustitie in Porto hield vriidae de viiftic utrecht/anp - Voormalig geheim agent Huib Lauwers is gisterochtend in een ziekenhuis in Utrecht op 88-jarige leef tijd overleden. Dat heeft zijn familie meegedeeld. Lauwers was de spil in het Englandspiel, een van de grote spiona- gedrama's uit de Tweede Wereldoorlog. Het Englandspiel of Unternehmen Nord is de benaming voor het misleidingsspel dat de Duitse Abwehr (militaire contra spionagedienst) en de SD (veiligheids- en inlichtingendienst) tussen 12 maart 1942 en 1 april 1944 met de Britse inlich tingendienst gespeeld hebben door ge bruik te maken van de code van een in hun handen gevallen agent van de Britse geheime dienst. Die agent was de Ne derlander Huib Lauwers. Lauwers, in dienst van de Britse Special Operation Executive (SOE), werd met zendapparatuur in 1942 in Nederland gedropt. In maart 1942 werd hij door de Duitsers gearresteerd en gedwongen met zijn eigen zender contact te onder houden met Londen. Hoewel hij in zijn berichten de van tevoren afgesproken waarschuwingscode verwerkte, werd dat door SOE niet opgepikt. De Duitsers konden door dit England spiel de Britten misleidende inlichtingen toespelen en bovendien de voor het ver zet bedoelde agenten en middelen on derscheppen. In totaal arresteerden de Duitsers 59 gedropte geheim agenten, de meesten Nederlanders in dienst van de SOE. Het merendeel stierf in Duitse concentratiekampen. Toen twee ont snapte agenten die uiteindelijk Londen wisten te bereiken alarm sloegen, bete kende dat het einde van het England spiel. Ook onder de illegaliteit heeft het spio- nagespel slachtoffers gemaakt. In Ne derland in elk geval 28, maar in Frank rijk vermoedelijk het twintigvoud of meer daarvan. Lauwers overleefde de oorlog. Hij werd vlak voor het einde van de oorlog bevrijd uit een Duits concen tratiekamp. Na de oorlog gingen er geruchten rond dat de Britten doelbewust het England spiel hebben opgezet om de Duitsers te misleiden over onder meer de invasie en hiervoor willens en wetens ruim vijftig geheim agenten hebben opgeofferd. Historici en oud-verzetsmensen zijn hier nog steeds verdeeld over. De ar chieven van de SOE bieden in elk geval geen uitkomst. Deze zijn door een brand grotendeels verwoest. /ic um - Een brand in het ;r urgse Sevenum heeft in de el t van zaterdag op zondag ei linkels verwoest. Zeven mi hveerkorpsen uit de om- ,70 g bestreden het vuur. Het jni issen duurde tot gister- i e ag 13.00 uur. De brand ivj even na 01.30 uur uit in M; markt Jan Linders aan de hi orVullinghsstraat. Het Ier sloeg al snel over naar een 3p|tgelegen slagerij, bakkerij, eofassenzaak en boetiek. De .'ls bevinden zich in het rielum. De brandweer schat 311 iade op miljoenen euro's, iel di Vr ht - Voor de vijfde keer in Ti ïtien jaar is zaterdag de ndakschool in Utrecht ge- ihfj&n door brand. De schade iai le openbare basisschool ing t geschat op 100.000 euro. [tv Jen geen slachtoffers, iro Dlleiding, gemeente, leer- slo n, ouders en buurtbewo- hebben zeer geschokt ge ut erd. Velen hebben sterk >r< ermoeden dat de brand is b stoken. Pas veertien da rk Bieden waren de werk- d iheden afgesloten na een Hf Juk2002. Net als bij de oo ebranden zou de discus- #er op kunnen laaien of eten dak wel moet blijven. ke ddorp - Een carrière com- «n met kinderen is lang ioor alle vrouwen een aan- Blijke optie. Uit een onder van vrouwenblad Flair zelfs dat ruim de helft van idervraagde jonge moe- er na de bevalling tegenop neer aan de slag te gaan of er: helemaal stopt met en. Een op de zeven vrou- overweegt een scheiding in erste jaar na de bevalling. (wam - Op het terras van p in Amsterdam zijn Idag 33 Nederlanders derd tot ware beschermers et Volkslied. Tattoo-ko- Henk Schiffmacher koos >0 vrijwilligers een door van het Nederlandse volk djn bijzondere kunstpro ces uitverkorenen kre- Jlemaal één woord van het couplet van het Wilhel- °P hun lijf getatoeëerd. apeldoorn/anp - Een naaktfietstocht in Apeldoorn is za terdagmiddag na ingrijpen door de politie vroegtijdig beëindigd. De ongeveer dertig deelnemers werd ge vraagd hun kleren aan te trekken. De organisatie besloot daarna het vervolg van de fietstocht gekleed te volbren gen, mede dankzij het slechte weer. De eerste Neder landse editie van de World Naked Bike Ride begon rond 12.20 uur met ongeveer dertig deelnemers bij het Cen traal Station. Aan het begin van de fietstocht waren de deelnemers nog gekleed, maar onderweg naar recreatie gebied Bussloo trokken ze hun kleding uit. Volgens de organisatie gebeurde dat om niet te provocerend te zijn. Na enkele telefonische klachten en nadat de politie con stateerde dat de naaktfietsers in overtreding waren, werd na een uur ingegrepen. De naaktfietstocht, die deels bedoeld was om te demonstreren tegen de afhan kelijkheid van olie in de wereld, is de eerste Nederlandse versie van de World Naked Bike Ride. Het evenement wordt in meerdere landen gehouden. Landen zoals Span je, de Verenigde Staten en Nieuw-Zeeland hebben al rui me ervaring met naaktfietstochten. Foto: WFA/Rob Voss amsterdam/anp - Amster dam is het afgelopen jaar 26 plaatsen gestegen op de ranglijst duurste wereldste den. De hoofdstad verschoof van plaats 52 vorig jaar naar plaats 26. Dat blijkt uit een jaarlijks onderzoek in 144 wereldsteden naar de kosten van levensonderhoud. Tokyo is onveranderd de duurste stad. Adviesbureau Mercer Hu- man Resource Consulting voert het jaarlijkse onder zoek uit. Volgens een woord voerster van Mercer is met name kleding en voeding aanzienlijk duurder'gewor den. „Een spijkerbroek kost te vorig jaar gemiddeld 89 euro, voor dezelfde broek betaalt men dit jaar 107 eu ro", aldus de woordvoerster. De kosten van huisvesting bleven relatief gelijk. De sterke positie van de euro is volgens het adviesbureau een reden dat Amsterdam al maar duurder wordt. Andere Europese steden stegen ook op de lijst, maar niet zo sterk als Amsterdam. Vorig jaar steeg de hoofdstad met vijf tig plaatsen nog harder. Alle Amerikaanse steden daalden in de ranglijst als gevolg van de waarde van de Ameri kaanse dollar ten opzichte van het Europese, Canadese en Aziatische muntstelsel. Drie van de vijf goedkoopste steden liggen in landen die in mei toegang kregen tot de Europese Unie. Het advies bureau verwacht dat de kos ten in levensonderhoud in deze steden de aankomende jaren fors zullen stijgen. To kyo blijft de duurste wereld stad, London schuift vijf plaatsen op en komt hier mee op een tweede plaats te recht. Moskou zakte een plaatsje naar nummer drie. Asuncion in Paraguay is van alle 144 wereldsteden het goedkoopst. den haag/anp - Het CDA vindt dat het kabinet te weinig doet om de administratieve romp slomp terug te dringen. De par tij komt maandag tijdens over leg in de Tweede Kamer met ei gen voorstellen. Zo wil CDA- Kamerlid Koopmans een groter werkveld van de Actal, de com missie die adviseert over het te rugdringen van de administra tieve lasten. Bovendien zou de Raad van State voortaan moe ten adviseren over Europese richtlijnen en verordeningen. Het kabinet heeft als doel de administratieve lasten voor de bedrijven in deze regeerperiode met 25 procent of wel met zo'n 4 miljard euro terug te dringen. In een nota is al aangegeven waar 18 procent kan worden gevonden en op prinsjesdag ko men er nieuwe voorstellen. Koopmans heeft er een hard hoofd in dat dit genoeg zal zijn. Het Actal moet wat Koopmans betreft niet alleen gaan kijken naar nieuwe regelgeving, maar ook bestaande regels onder de loep nemen. Er moet niet alleen worden gekeken naar papieren den haag/gpd - Verzekeraars verwachten dat de overheid ex tra regels zal opstellen om het instortingsgevaar van platte da ken terug te dringen. Uit een onderzoek van de VROM-in- spectie blijkt dat bij 6345 veel bezochte gebouwen, zoals zwembaden, meubelboule vards en scholen, het platte dak kan instorten als er teveel re genwater op blijft liggen. In de afgelopen zomers bezwe ken enkele platte daken, omdat ze het water van hevige regen val niet konden dragen. Dit ge beurde in 2002 onder meer met het dak van de Ikea-vestiging in Amsterdam en zwembaden in Weesp en Etten-Leur. Naar aanleiding daarvan is in tachtig procent van de gemeenten in kaart gebracht bij welke gebou wen hetzelfde kan gebeuren. De overige gemeenten werken hier nog aan. Van de 6345 gebouwen waar de inspectie over spreekt, zijn er 1467 nader onderzocht. Daaruit blijkt dat bij 775 gebouwen lissabon/anp-rtr - Justitie in Portugal heeft zaterdag zeven Arabieren het land uitgezet. Ze behoorden tot een groep van vijftien, die vrijdag werd gear resteerd. Een van hen is woon achtig in Nederland. De overige acht arrestanten werden zater dag vrijgelaten. Een anonieme bron bij justitie meldde dat de zeven eerst zijn ondervraagd en vervolgens uit gezet, omdat ze illegaal in Por tugal verbleven. De politie in Porto hield vrijdag de vijftien mannen aan, die volgens radio zender TSF banden zouden hebben met terroristische cel len. De aanhoudingen hadden plaats na een tip van de Neder landse veiligheidsdienst AIVD aan de Portugese collega's van de SIS. Een woordvoerder van de AIVD bevestigde zaterdag dat zijn organisatie informatie heeft uitgewisseld op basis waarvan de man werd gearres teerd. den haag/gpd - De Tweede Ka mer wil vandaag heldere ant woorden van onderwijsminister Maria van der Hoeven over het Jaarverslag 2003, graaiende ambtenaren, uit de hand lopen de kosten voor consultants en de bestuurscultuur op haar ministe rie. Alleen het CDA zal het de mi nister niet al te moeilijk maken. „Door elke keer de minister maar weer naar de Kamer te roepen wordt ze afgeleid van haar agenda", zegt CDA-kamer lid De Vries. Hij heeft zich het afgelopen weekeinde mateloos opgewonden over de manier waarop andere partijen reage ren op de zoveelste kwestie rond 'zijn' minister Van der Hoeven. Vooral coalitiegenoot WD en de grootste oppositie partij PvdA mogen meer 'be scheidenheid' tonen. „Ze sug gereren dat deze minister het probleem is, terwijl de proble men onder vorige ministers van WD en PvdA zijn ontstaan." PvdA en WD liggen er niet wakker van. Zij zien een minis ter die twee jaar geleden met veel krediet aan haar werk be gon, maar inmiddels een reeks aan akkefietjes, crises en loos lijkende beloften achter zich aan sleept. Het proces van poli tieke erosie is definitief ingezet. Na het tumult in maart over een dure verbouwing van de ministeriële werkkamer raakte Van der Hoeven in ruwer vaar water. In twee maanden tijd was er de affaire rond haar be trokkenheid bij een frauderen de HBO-opleiding in Rijswijk, 'gedoe' over het jaarverslag 2003 waaruit blijkt dat de amb telijke top creatief is omgegaan met gouden handdrukken en arbeidsvoorwaarden, en vorige week was er het aftreden van staatssecretaris Nijs. Afgelopen weekeinde volgde een portret van het ministerie waaruit blijkt dat Onderwijs vo rig jaar 43 miljoen uitgaf aan externe medewerkers. Onder wijs zit in een diepe crisis, zeg gen oud-ambtenaren. Voor PvdA, WD, LPF, D66. Groenlinks en de SP is de maat vol. De problemen waar Van der Hoeven mee kampt zijn niet door haar veroorzaakt, maar na twee jaar kan ze niet meer wijzen naar haar voorgan gers. rompslomp voor bedrijven, maar ook voor burgers, lagere overheden, instellingen en vrij willigers- en verenigingswerk. Andere maatregelen die de CDA-fractie wil zijn een betere samenwerking tussen ministe ries en eenvoudiger procedures bij vergunningen en dergelijke. Bovendien wil het CDA een re actie van het kabinet op een voorstel van MKB-Nederland om de administratieve ver plichtingen te verminderen bij kleine baantjes en scholieren. van studenten daadwerkelijk sprake is van in stortingsgevaar, als er teveel re genwater op het dak blijft lig gen. Verzekeraars zien voorals nog geen reden om extra voor waarden te stellen aan de eige naren van deze gebouwen. De verzekeraars vinden dat de overheid eerst aan zet is om ex tra eisen te stellen aan de con structie van platte daken. Vol gens een woordvoerder van het ministerie van VROM voldoen de huidige regels al. den haag/gpd - Om het besluit te kunnen verkopen dat Neder land de Verenigde Staten en Groot-Brittannië moest steu nen in hun Irak-beleid, heeft het kabinet rapporten van de inlichtingendiensten naar eigen inzicht gebruikt. Daardoor is de Tweede Kamer mogelijk door premier Balkenende op het ver keerde been gezet. „Als het kabinet inderdaad de Kamer essentiële informatie heeft onthouden, dan heeft het kabinet een probleem", waar schuwt PvdA-Kamerlid Koen- ders. Het kabinet heeft een in formatieplicht. Als die verzaakt wordt, is dat reden om een ka binet of minister naar huis te sturen. De PvdA, tegenstander van de oorlog in Irak, roept al tijden om een parlementair onder zoek naar de manier waarop de regering Nederland bij de oor log betrokken heeft. Tot dusver voelt een meerderheid van de Kamer daar weinig voor, omdat de verdrijving van Saddam Hoessein belangrijker was. „Het is een beetje oude koeien uit de sloot halen wat de PvdA doet", reageert WD-Kamerlid Wilders. Koenders reageert daarop verbeten: „Wilders is wel voor waarheidsvinding als het hem uitkomt en dat is nu niet het geval." Het verzoek voor zo'n onderzoek komt voort uit de blijvende twijfels door Remko Tanis en Pascale Thewissen den haag - Ruim twee miljoen Neder landers stappen deze zomer weer In de auto om in Frankrijk vakantie te vieren. Dit jaar doet België er alles aan om de voorpret van zo veel mogelijk vakantie gangers zo lang mogelijk te rekken, want door werkzaamheden zal het tem po op de snelwegen van de zuiderburen laag liggen. Dit jaar wordt de autorit naar het zui den voor de meeste Nederlanders an ders dan anders. België gebruikt de ko mende maanden voor grootschalig onderhoud aan drie belangrijke snel wegen. De ring rond Antwerpen zit op slot en de route Brussel/Luik-Luxem burg ligt op veel plekken open. „Het is altijd vervelend, maar dit werk aan de weg móet gewoon gebeuren", zegt Markus van Tol van de ANWB. De 35 jaar oude ringweg rond Antwer pen is op. Dagelijkse razen er 210.000 personenwagens en 50.000 vrachtwa gens overheen. Het asfalt, de riolering, de vangrails, alles is versleten. Bezwe ken onder het geraas van de vele tien- tonners. Sinds 1977 is de weg niet meer structureel onderhouden. Don derdag begint het grote werk. De overheid is al maanden in de weer de automobilisten op het ergste voor te bereiden. Bedrijven worden ge maand een busabonnement voor hun werknemers te nemen en wie wil, kan een scooter huren om in de stad te ko men. Maar daar heeft de Nederlandse vakantieganger weinig aan als hij of zij komende maand naar het zuiden af zakt. „Het zal niet meevallen deze zomer," zegt Van Tol. De ANWB stelt zes alter natieve routes voor maar geen ervan is zonder hindernissen. Van Tol: „Er ont staan hoe dan ook problemen. Alleen hoe groot die worden is nog niet te zeggen." „Zelfs een omweg van honderd kilo meter zal de moeite lonen, maar ver mijd Antwerpen!", schrijft Antwerpe naar Dirk van Hooydonck in hoofdlet ters op een vakantieforum op internet. „Ik kan u garanderen dat het chaos gaat worden. Het verkeer dat normaal over vier rijstroken gaat, en dan ook al dikwijls in de file staat, moet vanaf 17 juni over twee sterk versmalde rijstro ken, daar hoeft toch zeker geen teke ningetje bij te worden gemaakt." Wie uiteindelijk Antwerpen is gepas seerd, komt verderop in België weer stil te staan. Het lawaaierige asfalt van de 'autoroute du soleil', de E25 Luik- Luxemburg zit vol gaten en bulten. En ook de E411 Brussel-Namen-Luxem burg krijgt de broodnodige opknap beurt. Liefst 127,5 kilometer wegdek wordt de komende drie zomers ver nieuwd. Het verkeer wordt tijdens de Waalse werkzaamheden over één rijbaan ge leid. Dat betekent kilometers door de Ardennen achter een vrachtwagen of caravan hangen. Omrijden via Duitsland, wat in eerste instantie overdreven lijkt, wordt zo in eens een aantrekkelijk alternatief. De ANWB snapt de keus van de Belgen om alle werkzaamheden in de zomer uit te voeren wel. „Buiten de zomer is het nog drukker op deze wegen", zegt Van Tol. De Nederlandse politie zet in de vier drukste weekenden waarin va kantieverkeer naar het zuiden reist mobiele informatiepunten neer op parkeerplaatsen vlak voor de grens. Automobilisten kunnen er.de laatste informatie krijgen over de toestand op de Belgische wegen. Websites met meer informatie over de wegwerkzaamheden in België zijn: www.touring.be www.werkenantwerpen.be www.anwb.nl over de rechtmatigheid van de oorlog en het gevoel dat het ka binet essentiële informatie ach ter heeft gehouden. Koenders maakt zich opnieuw sterk voor zo'n onderzoek nu NRC Handelsblad rapporten van de Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst MIVD heeft gezien waaruit blijkt dat de dienst genuanceerder en nuchterder was dan het kabi net. De MIVD zette grote vraag tekens bij de aanwezigheid van massavernietigingswapens, één van de argumenten voor het binnenvallen van Irak. Verder blijkt dat de conclusie dat de 'sluitende juridische redene ring' waarmee premier Balke nende de Nederlandse betrok kenheid onderbouwde, ram melt en door ambtelijke juris ten werd betwijfeld. Dat het kabinet de Amerikanen steunde, heeft volgens Koen ders vooral te maken met de wens om wat te doen. Dat oud minister De Hoop Scheffer se cretaris-generaal van de NAVO kon worden, heeft daar niets mee te maken. „Ik begrijp die wens wel, maar de MIVD-rap porten wijken te veel af van wat het kabinet heeft gezegd om te zeggen dat er niets aan de hand is. Wat ik wel zeker weet is dat wij als Kamer niet alle informa tie hebben gekregen. En dat is met zaken over oorlog en vrede verbijsterend." den haag/anr - Automobilisten kunnen in de toekomst hun rij bewijs na twee ernstige overtre dingen kwijtraken, ook als een van die fouten op de brommer is begaan. Dat schrijft minister Peijs (V&W) in een brief aan de Tweede Kamerover de invoe ring van het toekomstige pun tenrijbewijs. Mensen met een rijbewijs die binnen vijf jaar twee keer in de fout gaan, kunnen dan hun be voegdheid verliezen. Het gaat om bijvoorbeeld het rijden on der invloed en grove snelheids overtredingen. Peijs verwacht in het voorjaar van 2005 een wetsvoorstel over het punten rijbewijs aan de Tweede Kamer te sturen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15