:straffing ropese legeringen FEI3D EI ACTIE 1 EURO 1 EURO hig animo voor verkiezingen M Leiden Marathon op de weg terug Beckham vindt nederlaag tegen Frankrijk onverdiend Tuiniers zijn wel bestand tegen een buitje en een beetje windy 0 Quick Boys de beste Dagblad ^vert^en^ Wijkfeesten in Leiden vertonen grote contrasten ■MH David Bowie oogt en klinkt eeuwig jong Ter Leede pakt met landelijke beker 'prijs die staat' £3 Meer zon zw 1 21/22° Kbhubmihi 2/4 Goedemorgen Wat een krant. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 EK SHAKE (Sinaasappel 0,3 Itr) EK BURGER (Grillburger) Geldig van za 12 juni t/m zon 4 juli (fcWuwfc:.! maandag i4juni 2oo4 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch den, maar vooral doordat de organisatie vlekkeloos ver liep." Een deelnemer aan de tien kilometer moest aan de be ademing, nadat hij tijdens het lopen last kreeg van hart ritmestoornissen. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis en maakt het weer redelijk. „Verder waren er weinig incidenten", zegt Laan. .Afgezien van een paar auto's die toch nog op het parcours stonden." Toch heeft hij nog een punt van kri- www.Mcfechdagbtad.nl tal. 071 - 535 03 62 iPD - De verkiezingen -iuropees parlement zijn pid op een afstraffing «root aantal regerin- irtijen van regerings- IjTony Blair, Gerhard Sylvio Berlusconi en fstadt leden volgens tpige uitslagen gevoe- jsommige gevallen imatische nederlagen, ist was met amper 44 lim 5 procent lager dan j van de Belgische libe lnier Guy Verhofstadt jflaanderen van de eer- J de vierde plaats. Die iderlaag betekent mo lt Verhofstadt's kansen ino Prodi op te volgen fatter van de Europese kie verkeken zijn. Ver werd de afgelopen we- '5 vaker genoemd als 5 opvolger van Prodi. in Brussel betwijfel- fcravond of Verhofstadt I zware nederlaag 'be- worden met het tachap van het 'dage- |iur' van de EU. Europees parle- jt een heel ander aan- Christen-democraten Éven vrijwel zeker de fractie. Maar ondanks b verlies van de Duitse lemocraten, lijkt de so fte fractie in het nieu- ment iets sterker te isteravond laat voor- ipiniepeilingen dat de 11 op 189 tot 209 zetels ïkenen, tegen 180 in torlijke winst lijkt ook {gelegd voor de Euro pese liberalen (ELDR), die in het nieuwe parlement mogelijk 70 zetels krijgen tegen 52 in 1999. De liberalen gaan in het nieuwe parlement waarschijn lijk een sleutelrol spelen. Opvallende winst was er ook voor een aantal nationalistische en soms ronduit anti-Europese partijen zoals de United King- dom Independence Party (UKIP) in Groot-Brittannië en de Liga voor de Poolse Families die stevige delegaties naar het parlement mogen afvaardigen. De opkomst was volgens een prognose gisteravond 44,2 pro cent in de 25 lidstaten van de Europese Unie, ruim 5 procent lager dan in 1999. Toen nam nog bijna de helft (49,8 pro cent) van de Europese kiezers de moeite om naar de stembus te gaan. Opvallend genoeg was de opkomst in de 15 'oude' lid staten met 47,7 procent bedui dend hoger dan in de 10 landen die sinds 1 mei volwaardig lid van de Europese Unie zijn. Daar ging gemiddeld slechts 28,7 procent naar de stembus. De Nederlander Paul van Buite nen krijgt in het nieuwe parle ment een maatje. De Oostenrij ker Hans-Peter Martin die in zijn land een felle campagne te gen corruptie en geldverspilling in Brussel voerde, haalde vol gens peilingen 14 procent van de stemmen. Net als Van Bui- tenen's Europa Transparant partij krijgt Martin 2 zetels in het EP. Het Deense parlements lid Jens-Peter Bonde wil ook graag met Van Buitenen sa menwerken. Bonde is de 'aan voerder' van een groepje eu rosceptische leden van het EP. (advertentie) 7R LEEDE GEFELICITEERD! met het behalen van de Jpnstei Cup bij COMMENTAAR ONDERWIJS ek Den Haag is lang sloop ingezet van on- ünister Van der Hoe- CDA-bewindsvrouwe h vandaag in het parle- fcrdedigen tegen een ran kritiek op haar de- it Helemaal nieuw zijn niet En de crisis op ment is ook aller- schuld van Van der laar in plaats van deel 'ïssing te zijn, wordt t deel van het pro- ig jaar deed topambte- der Steenho- van de eer- ird dagen die lerwijs door- ngs elkaar heen wer- ibtenaren, slechte lei- 1, nee doen', een ient dat zijn nut enkel bewijzen met een aan- bombardement van Vmet nieuwe regeltjes. «Hoeven was het er voor procent mee eens. Bij 'treden beloofde ze de :r met rust te laten, goede voornemen wil vlotten. ilag over 2003 toon- Iden van graaiende Nu blijkt ook dat leiden - De Leiden Marathon is over de dip van vorig jaar heen. Die conclusie trekt organisator Robert Laan na een bijna vlekkeloos verlopen dag. Trok de marathon vo rig jaar nog geen vierduizend deelnemers - een diepte punt in de dertienjarige geschiedenis - dit jaar kwamen ongeveer 6200 lopers aan de start van de tien kilometer, de halve en de hele marathon en de kinder- en G-loop. „Het was bijzonder sfeervol", zei Laan. „Dat kwam door het mooie weer en door andere externe omstandighe- tiek. „De start en finish in de Breestraat bevalt op zich goed, maar we willen proberen om daar in het vervolg het publiek meer bij te betrekken. Het was nog wat stil op juist een heel belangrijk punt voor de deelnemers." Foto: Taco van der Eb Pagina S5: Alle informatie over de gezelligste marathon van Nederland lissabon - David Beckham besefte gister avond nauwelijks wat Engeland zojuist was overkomen. De middenvelder van Real Madrid wist dat hij vanaf de strafschopstip een zege van Frankrijk had kun nen voorkomen. Beek- ham miste, waarna club genoot Zinedine Zidane in blessuretijd tweemaal toesloeg: 2 Onderwijs vorig jaar méér uitgaf aan interim-managers dan de rest van de hele Haagse bureau cratie bij elkaar. WD-kamerlid Balemans - een coalitiepartner van de bewindsvrouwe - spreekt openlijk van een 'chaos'. Alleen haar eigen CDA verdedigt Van der Hoeven, door te wijzen op de erfenis van reeksen voorgan gers van PvdA- en WD-huize. Dat verweer klopt als de spreek woordelijke zwerende vinger. Van der Hoeven is er niet in ge slaagd de problemen onder de knie te krijgen, en ook haar imago heeft een deukje opgelopen door de affaire-Nijs. Maar de oorzaak van de departementale crisis ligt niet bij één bewindspersoon of politieke partij. Ze ligt bij de toenemende overbodigheid en in zichzelf gekeerde mentaliteit van het departement Veel scho len bewijzen dagelijks dat ze heel goed in staat zijn hun eigen boontjes te doppen. Ze zitten niet te wachten op al die circu laires, en negeren ze soms zelfs. Ze zouden er nog beter aan toe zijn wanneer het ministerie een tijdje op slot ging. Peter de Vries ,Dat hebben we niet verdiend", vond Beek- ham. „Misschien was het duel beslist geweest als ik de straf schop had benut. Dat mag ik mezelf aanrekenen." De Engelse bondscoach Sven- Goran Eriksson noemde het van groot belang om de wed strijd heel snel te vergeten en verder te gaan richting de con frontatie met Zwitserland. „We waren erg ongelukkig", zei de Zweed. „We hebben tactisch erg goed gespeeld en hadden de boel onder controle. Het is ongelooflijk dat we nog niet eens een gelijkspel hebben." Zidane gaf een compliment aan zijn doelman, Barthez. Hij stop te de strafschop van Beckham. „Hij maakte het verschil en hield het verschil op één. We hadden het moeilijk, maar konden een ommekeer teweeg brengen. In zulke omstandigheden creëer je teamgeest." Het Nederlands elftal oe- 0^ fende gisteren op vrije ZUrOZO&f trappen en corners. Aan Open Tuindag LD trekt honderden bezoekers Portugal gezien Rafael van der Vaart daarbij steeds be trokken was, mag worden aan genomen dat de Ajacied mor gen gaat spelen. Coach Advo caat heeft de laatste dagen voor de wedstrijd tegen Duitsland benut om bij RTL banden op te vragen van penalty's in buiten landse competities. Dat is op vallend omdat Oranje nooit eerder extra aandacht schonk aan strafschoppen. Advocaat heeft altijd gezegd dat een pe naltyserie een loterij is. Pagina Sport: Beckham faalt, Zidane slaagt door Wilfred Simons leiden - Vier uur. Tijd voor het 'happy hour', het laatste uurtje van de Leidsch Dagblad Open Tuindag. Gerard en Jacqueline van den Berg van de Weipoortseweg serveren toastjes met Franse kaas en witte wijn. „Die laatste bezoekers ver wennen we extra", zegt Jacqueline. „Er komen er nu niet zoveel meer." Een oudere heer met een geblokt overhemd wijst de wijn vriendelijk af. Hij moet nog rijden. Met wellust snuift hij de rozengeur op die van uit de borders diep in zijn neusga ten krult. „Heerlijk", zegt hij, de ogen gesloten. „Is dat 'Just Joey" die zo geurt", vraagt Jacqueline behulpzaam aan haar man. Hij knikt. „Ja, Engelse rozen, hè?" De tweede Leidsch Dagblad Open Tuindag bracht zaterdag honderden streekgeno ten op de been. Omdat er meer deelnemers wa ren dan vorig jaar en vooral Oegstgeest en Zoe- terwoude goed vertegenwoordigd waren, konden bezoekers circuitjes fietsen. Toch merkten vooral ambitieuze tuinliefhebbers hoe groot de I^idse regio dan toch is. „Er gaat veel tijd zitten in het fietsen", vond een dame met een sportief rood windjack en kortgeknipt grijs haar. „Een dagje tuinen bekijken, is ook een sportieve prestatie." De tuinen in de binnenstad trokken de meeste bezoekers. Tegen half drie waren er bij de Hortus Botanicus en de Blije Bijenmarkt ruim 2000 men sen geteld. Aan de randen van de regio was het rustiger, maar de Mien Ruystuin van de Hoge school Leiden kon toch nog negentig bezoekers noteren, ongeveer even veel als de familie Aad en Riet Bakker aan de Bachlaan in Leiden Zuidwest. Sommige mensen bezochten de bin nenstad eerst op de fiets en maakten daarna met de auto een tweede rondje naar Oegstgeest en/of Zoeter- woude. Dat het weer soms wat drei gend was, deerde nauwelijks. „Tui niers werken met de natuur", aldus een dame die op het Noordeinde- plein een plastic regenkapje omknoopte. „Tegen een buitje en een beetje wind zijn we wel be stand." Pagina Ri: 'Ik heb alleen maar leuke en lieve mensen gesproken' Water bedreigt miljard mensen bonn - Ongeveer een miljard mensen, een zesde van de we reldbevolking, worden bedreigd door grote overstromingen. Dat aantal zal tegen 2050 verdub beld zijn als er geen maatrege len worden genomen. Die waarschuwing liet de Unesco, de organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur van de Verenigde Naties, zondag ho ren. „De kleine eilandstaten lo pen het meeste gevaar", zei Ja nos Bogardi van de Unesco. Ook een land als Nederland zou volgens hem kunnen verdwij nen. Als oorzaken noemde Bogardi extreme weersomstan digheden, een stijgende zee spiegel, ontbossing en de groei van de wereldbevolking. Kassafraude bij supermarkten leidschendam - De Nederland se supermarkten hebben er een nieuw probleem bij. Kassame dewerkers worden steeds vaker door vrienden en bekenden on der druk gezet om producten niet langs de scanner te halen. Dat zegt het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL). Een woordvoerder van het CBL weet niet precies hoe groot de schade is. „Maar het gaat niet om een paar tientjes. We praten over duizenden euro's per ge val." Pagina Economie Meer huidkanker op de Wadden Leeuwarden - Bij bewoners van de Waddeneilanden komt huid kanker naar schatting twee keer zoveel voor als bij mensen op de vaste wal. Meer zonuren en meer buitenberoepen in toeris me en landbouw maken de ei landers kwetsbaarder. Dit stelt dermatoloog Rob Blanken van het Medisch Centrum Leeuwar den. Het aantal gevallen van huidkanker neemt sterk toe, in plattelandsgebieden sneller dan in de steden. In Nederland zijn er ongeveer dertigduizend nieuwe gevallen van huidkan ker per jaar. Belg 'koprolt' 254 km naar huis dadizele - In het Vlaamse Dadi- zele is gisteravond de 44-jarige Marcel Waeytens teruggekeerd van een ongewoon uitstapje naar Rotterdam. Waeytens leg de de reis van 254 kilometer binnen tien dagen al koprol lend af voor het Vlaamse Kin derkankerfonds. De tocht be gon in de buurt van De Kuip. De stuntman was gekleed in een pak met een dik kussen op zijn rug. Verder had hij een helm op zijn hoofd. (advertenties) haaksbergen/katwijk - Quick Boys is algeheel amateur-kampioen van Nederland. De Katwijkse voetballers versloegen zaterdag in Haaksbergen het plaatselijke HSC '21 met 4-2. Vorige week eindigde de thuiswedstrijd in Katwijk in 3-3. Het is de tweede keer dat Ouick Boys de nationale titel in het amateurvoetbal verovert. De eerste pakte de zaterdagclub in 1992. De wedstrijd in Haaksbergen werd vier keer gestaakt wegens onweer. Twee doelpunten van Maarten Bak in de verlenging stelden de dikverdiende zege voor Ouick Boys veilig.Foto: Cees van Hoogdalem Pagina Si: Ouick Boys is de terechte kampioen 2ÏJa, Ut ontvang graag 4 weken lang Leidsch Dagblad I voor maar 9,76. Dat is nog geen I C 0,41 per dag! I I M/V I Naam Adres: I I Poetcode J Plaats Geboortedatum Stuur dene bon op In eon ongc frankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. T.a.v. Afdeling leieraservtco. Antwoord nummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook080O-1711 gratia) of surf naar www leidschdagblad nl (Tteze aan bieding la geldig tot 31 december 2004). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoongegevens In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Doopfeest prinses Catharina-Amalia vrolijk en kleurrijk

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13