Driemaal is scheepsrecht voor mastodont Smith SPORT 11 Ter Leede pakt met landelijke beker een 'prijs die staat' Edgard Creemers verrast op 3000 meter bij Gouden Spike De zoete wraak van Boufarra Kogelstoter mist record, maar wint Gouden Spike omas toont lacune in Kraay houdt zenuwen in bedwang elsterktesysteem aan toernooi De Munnik (L) geeft ik geen kans -Ajax heeft Quick Haag en op een kansloze ne- getrakteerd. De Leidse is lieten de Hagenaars dan 113 runs scoren ers. Zonder veel moeite ff, [Je Ajax dat toaal voor yes van vier wickets. v( in de beginfase zette de •j aanval de Haagse bats- [der druk. Na 30 overs -I, juick slechts op 36 runs, d, enaars waren toen al vijf kwijt. Dit ondanks de i van twee spelers die gesproken uitkomen [Haagse hoofdmacht in ifdklasse. Vooral Anton was onbespeelbaar: in jvers scoorde Quick zes runs. Adam West- jcte de meeste wickets as vier stuks voor zes- js in tien overs. Leendert fr nij werd topscorer met S Flags verliest i. verwachting -Lisse Flags heeft in de i ontmoeting tegen het Storks beide wedstrij- joren. De nederlagen Sniet onverwacht. Stor- mee om de titel, Flags (Bjop een topzes-notering ni oofdklasse softbal. Het m duel werd 0-10 voor de igg ers uit Den Haag. Later dag beperkten de Lisse de nederlaag tot 2-9. De ■Jpunten die Storks in de Ininning van het tweede y, oorde, beroofden Lisse j I ?an elke kans op een en S iltes sluit |oen sterk af Voorschotenaar Rob s is bij een internatio- na lemooi biljart artistiek als [eëindigd. Scholtes n St. Willibrord slechts joonen (Amsterdam) en opees kampioen Walter België voor zich dulden, 'inzinking stond de lotenaar zaterdagmid zevende, met een ach- ju id van veertig punten op ^2 le koplopers. Uiteindelijk ionen het toernooi met fa mten, voor Bax (331) en H 5(328). van Dijk ielt uit toptien Joeri van Dijk is bij het eel ees kampioenschap Mis- igfl de Poolse plaats Sopot in q [weekeinde uit de top- ,11 duikeld. De plankzeiler Aar kwam bij de races erdag niet verder dan ste en 24ste plaats. Hij :het evenement met een zijn tweede schra- jjj laat. Van Dijk eindigde fa irtiende overall en als elf- e EK-rangschikking. De izemyslaw Miarczynski iuropees kampioen. maandag 14 juni 2004 huizen - Met het winnen van de nationale be ker heeft Ter Leede het seizoen een zilveren randje gegeven. De Sassenheimers incasseer den in Huizen in drie duels geen tegendoel punt en maakten er in de finale tegen Sneek zelf twee. „Dit is toch een prijs die staat", sprak coach Frank Bloemheuvel. Na het winnen van de districtsbeker moest Ter Leede zaterdag nog een keer aanzetten. Zonder trainer Arie Lagendijk, Rogier Koordes en Florencio Cornelia reisde de ploeg af naar Huizen, waar flink wat publiek was samenge komen. „Ik heb 18 man meegenomen, want het ging toch om drie wedstrijdjes van twee keer 25 minuten", aldus Bloemheuvel. .Ach teraf heb ik wat minder spelers hoeven te ge bruiken, omdat alles goed ging." Ter Leede opende het toernooi met een over winning op Sporting Maroc (2-0), dat even daarvoor met 3-2 van Bennekom had verlo ren. Maroc, een vierdeklasser die zich verras send de beste had getoond in West I, bleek een technische ploeg, maar ook iets te balver liefd. Onderlinge irritaties - Jurgen Faerber kreeg rood en later ook een Amsterdammer - maakten het nog even moeilijk, maar via doelpunten van Michel Bloemheuvel en Hi cham Rbii won ter Leede met 2-0. Tegen medezaterdaghoofdklasser Bennekom (1-0, doelpunt Patrick Kalkema) speelden de Sassenheimers hun beste wedstrijd van de dag. Het idee om Kalkema in de spits te zet ten werd in de finale doorgevoerd. Hij scoor de prompt de enige twee doelpunten. Het was voor het eerst in acht jaar dat een za- terdagploeg met de hoofdprijs aan de haal ging. In 1996 won IJsselmeervogels. Bloem heuvel: „We zijn hier ontzettend blij mee. We wilden het seizoen goed afsluiten en als je eenmaal in het veld staat, wil je winnen." door Pim van Esschoten leiden - Opgewonden keek hij naar de juryleden en het meet lint. Hij wilde juichen, een gat in de lucht springen. Maar Rutger Smith kromp ineen, maakte met zijn twee grote handen een ge baar van wanhoop. Vervolgens stak hij z'n wijsvinger in de lucht. Eén centimeter, maakte hij zo duidelijk. Eén centimeter on der het aloude Nederlands re cord van Erik de Bruin uit 1986, die destijds ook in Leiden tot 20.95 meter kwam. De nieuwe mastodont van de Nederlandse atletiek baalde. Maar niet voor lang. „Mis schien is dit wel goed, één cen timeter te weinig. Dit houdt me supergretig voor de Olympische Spelen. Mijn doel voor dit jaar is 21.30 meter. En dat gaat ge beuren. Is het niet vóór de Spe len, dan wel tijdens." Zelfvertrouwen genoeg bij de beer uit Leek, 197 centimeter hoog en zo'n 120 kilo aan atle tisch vermogen. Smith heeft hoge doelen, rept al jaren over olympisch goud met kogel én discus. Niet deze zomer al, dat is te hoog gegrepen. De Gronin ger weet dat hij nu nog tekort komt tegen de grote jongens. Mannen als Cantwell, Godina, Mikhnevich, Bilonog en Hoffa laten de kogel (ruim) voorbij de 22 meter in het gravel ploffen. Groter nog is het verschil met de wereldtop bij de discus. Maar Smith heeft de tijd aan zijn zijde. Hij wordt volgende maand pas 23 jaar. De toppers zijn vrijwel allen vijf jaar ouder. Zeker met de kogel is hij hard op weg aansluiting bij de top te vinden, al blijft zijn progressie op de mondiale toernooien vooralsnog wat onzichtbaar. Bij het inwerpen zaterdag in Leiden kwam Smith al voorbij de 21 meter. In de wedstrijd zelf was zijn derde stoot goed voor 20.94 meter. „Het was nog niet perfect, nog niet vól. Daarvoor moeten ook je vingers helemaal onder die kogel gaan, waar ze dan werken als een katapult. Dat ging nu nog niet goed, zo als wel bij het inwerpen." Twee weken geleden in Henge lo had Smith zich al gekwalifi ceerd voor de Spelen met een stoot van 20.39 meter. Hij kwam vooral naar Leiden om zich ook met de discus te plaat sen, waarvoor een worp van 64.60 meter volstaat. Enkele uren na zijn krachtsexplosie met de kogel, bleef hij echter steken bij 63.79 meter. Een teleurstelling? „Nee, ik ben juist supertevreden. Deze twee prestaties op één dag, dat zie je niet veel in de wereld. Ia, John Godina komt verder. Maar voor de rest zijn er gewoon weinig dubbelaars in de wereld." Bovendien, Smith kreeg vervol gens de Gouden Spike overhan digd. Die prijs voor de beste prestatie van de dag was een ander doel waarvoor hij naar Leiden was gekomen. „Ik ben er de hele week mee bezig ge weest. Ik wilde die Gouden Spi ke. Twee keer greep ik er net naast, nu wilde ik per se die prijs. Erik de Bruin heeft hem zes keer gewonnen, hij wierp hier altijd goed, ook omdat de wind hier vaak goed staat voor de discus." Dat was ook zaterdag het geval. Discuswerpers zijn gebaat bij een flinke bries in het gezicht, zoals die over de baan van sportpark de Leidse Hout blies. Maar Smith kon de schijf van twee kilo niet echt lekker 'op' de wind leggen. Hij maalde er niet lang om. „Dan maar vol gende week bij de Europa Cup in Polen. Zou mooi zijn om het daar te doen." Met zijn stoot naar 20.94 meter staat Smith nu zesde op de we reldranglijst. In eigen land heeft hij slechts een onzichtbare te genstander in Erik de Bruin. Smith trekt zich op aan die op ponent op papier. De Bruin, al jaren woonachtig in Ierland met olympisch zwemkampioe- ne Michelle Smith, won zilver tijdens de WK van 1991 in To kio met de discus. Hij verdween van het atletiekpodium na een dopingaffaire in 1993. In februari brak Rutger Smith tijdens de NK indoor in Gent voor het eerst een record van De Bruin, met een stoot van 20.75 meter. Het 'buitenrecord' van De Bruin heeft Smith al langer op de korrel. Voor diens recordworp met de discus (68.12 meter) heeft Smith nog vooral ontzag. Voorlopig dan. Gregory Sedoc (rechts) werd bij de Gouden Spike derde op de no meter horden. Foto: Taco van der Eb. door Lukas van de Wetering leiden - Edgard Creemers heeft zaterdag op de Gouden Spike verrast op de 3000 meter. De atleet van Leiden Atletiek hapte met een tijd van 8.26,45 zo'n tien seconden van zijn persoonlijk record af. De Leidenaar eindigde bij de wedstrijd op zijn thuisbaan als zesde. „Dit zat er al wel aan te komen", zei Creemers. „Op basis van de laatste 1.500 meter-wedstrijden had ik wel het idee dat ik een tijd van rond de 8.30 moest kunnen lopen. Op die tijd ging ik ook weg, en ik had nog aardig wat over in de laatste kilometer. Dat het nog een stuk sneller is dan die 8.30, is helemaal mooi meegenomen." Onder verre van ideale omstandigheden (veel wind) liet hij bovendien een gerenommeerde loper als Marco Gielen achter zich. „Dat kan weer in het dagboek. Ik heb geen dagboek, maar het kan er toch in", concludeerde Creemers. Over een maand staat Creemers bij het Nederlands Kam pioenschap aan de start op de 1.500 meter. Creemers' trainingsmaatje Jaco Luijendijk kon in zijn eerste wedstrijd van het seizoen nog geen potten breken. De Leidse atleet eindigde op de 3.000 meter steeple chase met een tijd van 9.49,13 als laatste. Luijendijk worstelde de afgelo pen maanden met zijn vorm en is nog niet hele maal de oude. „Ik ben niet ontevreden", zei hij. .Alles wat ik zou lopen was eigenlijk goed ge weest, ik heb in ieder geval weer een begin ge maakt." Meerkamper Pelle Rietveld liep, zij het met te veel rugwind, op de 110 meter horden maar net boven de limiet voor de wereldkampioenschap pen voor junioren. De jonge Hazerswoudenaar liep met 14,64 vierhonderdsten van een seconde boven de limiet. Op de tienkamp is Rietveld al zeker van deelname aan het junioren-WK. Bij het kogelslingeren eindigde Peter van Noort (De Spartaan) op de tweede plaats. De 49-jarige vete raan uit Lisse kwam tot een afstand van 53,97 meter. Olaf Klaver, lid van de organiserende ver eniging, bleef steken op 45,98. Zijn clubgenoot Roel van Ree won op de 400 meter zijn serie in 47,90, zijn tweede tijd van het seizoen. Op dezelf de afstand liep Wouter Hoogkamper (De Spar taan) 50,31. Martijn Scheffers slaagde er met 48,43 meter bij het discuswerpen weer niet in de grens van 50 meter te doorbreken. Sprinter Leo- mar Davis kwam op de 100 meter tot 10,65. De tijd gaat vanwege een te groot windvoordeel niet de boeken in. Op de 200 meter liep de junior van Leiden Atletiek 21,89. Bij de vrouwen eindigde Remona Fransen op de vierde plaats. De Spartaan-atlete wipte over 1,69. Op de 100 meter liep de juniore uit Voorhout naar een tijd van 15,40. Clubgenote Eva van der Poel was in 15,28 net iets sneller. Bij het versprin gen kwam Van der Poel tot 5,35. Claartje Raedts verbeterde haar bestrijd op de 3.000 meter naar 9.38,83. De atlete van Leiden Atletiek liep bijna de hele race net achter de kopgroep en eindigde uiteindelijk op de vijfde plaats. NK golf trekt weinig publiek door Anton Diedrich Linda Gerth weer klasse apart r Klein - Pas als nummer 5 van itsingslijst begon Wimpe ks aan het open tennis- 1(4 oi van De Munnik. Tevo- st elke insider echter al, hoofdprijs in de categó- AI uitsluitend voor de rege- eids BI-Master was weg- Met het verlies van twaalf games in vijf par- logenstrafte Thomas de dat alleen de 'rating' plaatsing bepalend zou n zijn. In de slotronde va telde Roderick Goedege- rol een luttele game. «tje moe wordt Thomas nhet steeds weer te moe- im leggen, waarom hij niet \ii loogste toemooicategorie W nt „Weet je hoe ver weg •toernooien liggen. En moet je ook nog door- er overdag kunnen ten- Met een normale baan niet te combineren. Ik lij als ik 's avonds half haal voor een wedstrijd, is het gat met de men en e fulltime tennissen wel ot geworden. Ik heb in irnooien niet veel meer Tennis naar Hillegom overstap te, verloor in zijn eerste drie partijen slechts twaalf spellen en boekte in de halve finale een mooie tweesets overwinning op TEAN-speler Tim van Ingen. De toptien speler bij de nationale jeugd tot en met 16 jaar boog met 6-3 en 7-5. Bij de vrouwen categorie 3 was lijstaanvoerster Linda Gerth- Verhoeve een klasse apart. Zon der setverlies bereikte de voor malige speelster van Forescate de finale, waarin ze Ingrid Kruit met 6-0 6-4 naar het tweede plan verwees. In de halve eind strijd was Gerth de baas geble ven over haar voormalige team genote Annemiek Wïssink. Kruit, die haar als tweede ge plaatste teamgenote bij Zee Duin Barbara van der Gugten, in de eerste ronde had wegge tikt, had het bij de beste vier beduidend moeilijker. Dekkeri- ane Merel Aalders capituleerde pas met 7-5 in de derde door gang. De Weger legde in zijn eigen ca tegorie 4 dezelfde weg af als Thomas en Gerth-Verhoeve in de hogere groep. De speler van OLTC, als junior als een talent bestempeld, won na een vrije doortocht in de eerste ronde zijn volgende vier partijen zon der setverlies en zonder ook maar een Tongset' te spelen. In de finale haalde Menno van de Bor wel de meeste games op, zeven. Bij de vrouwen troefde Sonja Korenhof in de finale Laura Wijsman met tweemaal 6-4 af. Wijsman pakte wel de ti tel in de categorie 5. Bij de mannen in dezelfde speelsterk- te overwon junior Rene d'Hooghe na twee spannende reeksen routinier Tim Bavelaar. noordwijk - Voor een handje vol toeschouwers is Zeistenaar Niels Kraay nationaal kampioen golf geworden. Zaterdag hield hij in de laatste ronde de 17-ja rige Wouter de Vries van zich af. Kraay (+3) eindigde met twee slagen voorsprong op De Vries, Ralph Miller en amateur Robert Niemer. De weinige toeschouwers die de laatste ronde van het leiden de tweetal volgden, zagen hoe De Vries kansen liet liggen om dichter bij de leider te komen. De twee waren de laatste ronde als gedeeld leider begonnen, maar op de zesde hole, een par- drie, had de 17-jarige zes slagen nodig. Die triple-bogey gaf Kraay een uiteindelijk beslis sende voorsprong. De 32-jarige Zeistenaar speelde zelf ook geen slotronde- die de baan van de Noordwijkse Golf Club in vuur en vlam zette. Zijn afslagen op de laatste vijf holes waren beduidend slechter dan die van De Vries. Kraay had moeite de fairway te bereiken, maar maakte dat met zijn korte spel steeds goed. De Vries miste birdiekansen op 15, 16 en 17, die hem dichter bij Kraay had den kunnen brengen. Een putt van zeven meter op de par-drie zestiende bleef op het randje van de hole liggen. Wat de met het leidende duo meewandelende toeschouwers niet wisten, was dat Brabander Simon Crosby intussen dichter bij sloop. Drie birdies brachten hem in het zicht van de niets vermoedende leiders. Crosby vergooide een goede slotronde en misschien wel de eerste plaats door op de laatste drie holes vier slagen te verspelen. Hij eindigde vier slagen achter Kraay als vijfde. Een ronde van 75, drie boven par, bracht Kraay - neef van de uit de voetbalwereld bekende Hans sr. en jr. - zijn vijfde zege Niels Kraay in actie op de Noordwijkse. Foto: Taco van der Eb in een Nederlands toernooi. Hij hoopt dankzij deze zege een sponsor te kunnen vinden, zei hij na afloop. „Het geld om meer aan het golf te doen, heb ik niet. Ik zou de nummer vier van Nederland kunnen worden, maar niet zonder de financiële steun van een sponsor." De Vries was ondanks zijn te leurstellende slotronde dik te vreden met de gedeelde tweede plaats. „Er zit nog meer in, ik kan alleen maar beter worden." Hij moest de Nederlandse titel bij de amateurs aan Niemer la ten, omdat de laatste een betere slotronde speelde. Zaterdagtak Leidsche Boys promoveert via de achterdeur door Loman Leefmans Rotterdam - Eigenaardig club je dat Leidsche Boys. De ver eniging weigerde vorig jaar mee te doen aan de grote plaatselijke fusiegolf. 'Waarom ook', dachten ze aan de Bos- huizerkade. 'We zijn de enige club in de buurt met een jeugdafdeling en voor het eerst in tachtig jaar hebben we de vierde klasse bereikt'. Nu is de term 'jeugdafdeling' wel wat zwaar aangezet voor een scha mele vijf juniorenploegjes. En het eerste elftal is alweer gede gradeerd. Leidsche Boys zou wel eens ondergedompeld kunnen worden nu de fusie- clubs FC Boshuizen en GHC nadrukkelijk het hoofd boven water houden. Maar zie, plot seling staat daar een jeugdig, fris spelend en sympathiek za terdagelftal dat door een 1-0 zege op Piershil promoveerde naar de vierde klasse. Het zou wel eens de prestatieve boei kunnen zijn die de vereniging drijvende houdt. „De twee eerste elftallen, zon dag en zaterdag, zitten elkaar helemaal niet in de weg", be nadrukte Patrick Vijlbrief, de nieuwe secretaris van de club. „Het zijn twee los van elkaar staande vriendenteams. We voorzien geen problemen, dit is juist leuk." Drie jaar geleden schreef zon dagclub Leidsche Boys voor het eerst een zaterdagteam in voor de vijfde klasse. Twee sei zoenen dobberde het elftal, gevuld met voormalige Al- spelers, onderin de midden moot van de laagste stan daardafdeling. Dat veranderde twaalf maanden geleden. „Er waren, mede door de slechte resultaten, nog zes spelers over", herinnert de pas 24-jari- ge trainer Jouad Boufarra zich. „Ik heb vervolgens wat vrien den en kennissen uit heel Lei den om me heen verzameld. Zo zijn we op pad gegaan en dit is net resultaat", zei hij vol trots* op het veld van DCL in Rotterdam waar de laatste na- competitiewedstrijd werd af gewerkt. De ploeg van Boufarra kende in het begin van het seizoen aanpassingsproblemen, maar die waren enkele maanden la ter bij het behalen van de der de periodetitel als sneeuw voor de zon verdwenen. Na de tweede plaats in de nacompe- titie achter Abbenes en voor Aarlandérveen, volgde zater dag een herkansing in Rotter dam. Daar liet Leidsche Boys zien dat het over een elftal met potentie beschikt, maar ook een ploeg heeft waar nog fors aan valt te schaven. De han den van menig coach zouden jeuken bij de aanblik van de roodwitten. De tien behendige straatvoetballertjes waren technisch in ieder geval veruit de baas over Piershil, een club uit de Hoekse Waard. Dat het een benauwde 1-0 werd door een doelpunt in de laatrtéminuut van de reguliere spe«Rj|d, had de Leidse ploeg aan eichzelf te wijten. Want een surplus aan techniek is nog geen garantie voor een eenvoudige overwinning. Zo hebben veel spelers de onheb belijke en risicovolle gewoonte om in balbezit minimaal één tegenstander te willen uitspe len. Verder ligt de kracht van het fysiek lichte elftal met veel beweeglijke kleine voetballers overduidelijk bij combinatie spel over de grond en het ge bruik van de flanken. Het was daarom onbegrijpelijk dat de onrustige opbouw vaak eindig de met een haastige lange trap richting het centrum waar twee boomlange Piershil-ver- dedigers zich ongeveer een lichte hersenschudding kopten zo vaak als zij in actie moesten komen. „Ik weet het, er valt nog veel te doen, we zijn pas een seizoen bij elkaar", zo be loofde Boufarra beterschap. Weet hij deze kinderziektes te genezen, dan is Leidsche Boys ronduit een aanwinst voor de vierde klasse. Daarbij komt Cengiz Pat, een vriend van Boufarra, de ploeg versterken. De 18-jarige aanvaller met een verleden bij ADO Den Haag behoorde het afgelopen sei zoen regelmatig tot de uitblin kers bij derdeklasser GHC, maar Pat doet een stapje terug vanwege zijn opleiding aan de politieschool. Een spitsje kunnen de boys wel gebruiken. De kansenver houding lag zaterdag met 6-2 in Leids voordeel en drie keer claimden de Leidenaars een strafschop waarvan twee keer niet onterecht Bilal Karasahin miste de grootste mogelijkheid door, nadat hij de laatste man en de keeper had omspeeld, naast het doel te mikken. Hij maakte dit goed door aan de basis te staan van de enige treffer. Een vrije trap van Pas cal Verschoor werd door de opgesprongen Karasahin met het puntje van ziip schoen over de keeper getilawaardoor Ozan Demirbas, waarschijnlijk in buitenspelpositie, op de lijn de bal binnenkopte. „Mijn droom is uitgekomen", vertel de de ontroerde Boufarra die niet alleen tranen van geluk plengde. „Ik ben als jeugdtrai ner na zeven jaar met ruzie bij w Leiden vertrokken en vol gend jaar kom ik daar als hoofdtrainer terug met mijn eigen elftal." Leidsche Boys (za.) - Piershil 1-0 (0- 0). 89. Demirbas 1-0. Scheidsrechten Van Woiferen. Toeschouwers: 150. Leidsche Boys: Van der Hom, Ver schoor, Singhsummy, Buijn (84. Em- rami), Groenendijk, Schoonderwoerd den Bezemer, Van der Heiden. Be- zouwen (46. Karasahin), Bleijenberg, Demirbas, Kaddouri.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11