SPORT 10 Marathonmania? 1974 Beachrugby is serieuze sport maandag 14 juni 2oo4 ui h V* ui X! iu i O De Leidse Marathon werd gisteren voor de veertiende keer gehouden. Na het afhaken van 3M als hoofdsponsor moest de organi satie inkrimpen en was het niet meer mo gelijk om de betere lopers naar de Sleutel stad te halen. Heeft dat het evenement be ïnvloed? Leeft de marathon nog in Leiden? Royce Kortekaas, derde op de tien kilo meter: „Het is nu veel drukker dan vorig jaar. In de binnenstad leeft de marathon wel de gelijk, buiten de stad zie je niet zo veel mensen. Sinds 3M is gestopt, blijven de betere atleten wel weg, maar het evene ment is er wel een stuk gezelliger op ge worden. Het is een prachtige tocht door een historische stad. In de Pieterskerk omkleden is fantastisch." Mok Scheffer van het marathonbureau: „De marathon heeft altijd geleefd. Ik denk wel dat we het evenement nog levendiger kunnen maken door nog meer de media erbij te betrekken. Dit jaar is de belang stelling enorm aangetrokken. Vorig jaar was de race op eerste pinksterdag en viel er voor de start een enorme donderslag. Maar ook vergeleken met twee jaar gele den hebben we meer deelnemers. We hebben met een promoteam wedstrijden in Nederland en België bezocht en dat werpt zijn vruchten af." Ineke Stofmeel, winnaar halve mara thon bij de vrouwen: „Dit is een goed georganiseerde marathon met veel publiek. Ik loop heel wat wed strijden en dit is een van de beste loop evenementen. Ik heb mijn vakantie zo ge pland dat ik hier kon lopen. Het is ook een goede race om mij voor te kunnen be reiden op de halve marathon in mijn woonplaats Roosendaal." Ruud Kortekaas uit Lisse, deelnemer halve marathon: „Wie verzint nou zo'n vraag? Bij mij leeft de wedstrijd zeer. Ik houd van tradities en als ik 'm eenmaal heb gelopen dan blijf ik deelnemen. Ik doe nu voor de elfde of twaalfde keer mee. Voor mij was het de eerste keer dat ik door Zoeterwoude heen liep, dat was perfect. De marathon van Leiden blijft gewoon prachtig." Marco Rooijakkers, ondernemer en bin nenstadbewoner: „Vooropgesteld; de marathon is als eve nement goed voor de stad, maar ik vraag me af waarom wij daar zo nadrukkelijk re kening mee moeten houden. Ik probeerde mijn zoontje op te halen van een kam- peerweekeinde en daarbij werd ik van af gezet kruispunt naar afgezet kruispunt ge stuurd. En ik merkte dat er nog een tiental auto's in hetzelfde schuitje zaten en ook van hot naar her rondreden. Dat kan na tuurlijk beter worden gecoördineerd door de organisatoren: één route die de stad uit leidt. Nogmaals, ik heb geen hekel aan de marathon, maar zo is het wel lastig. Ver der zijn er gekleurde banen op de keien geschilderd als route rond de Pieterskerk. Kan dat zomaar? Als Minerva een feest geeft en tijdelijk de voordeur in een be paalde kleur verft, komt de welstands commissie in actie. Nu liggen er rond een groot historisch monument gekleurde strepen die er niet snel afgaan." Marjo van den Bos, exploitant van res taurant Burgerzaken op de Breestraat: „Manshoge hekken voor mijn deur. Je bent een soort van afgesloten. Gelukkig waren ze om zes uur verdwenen en ston den ze er niet net als vorig jaar al de avond voorafgaand aan de marathon. Ik vind het aan de ene kant niet erg want elk evenement in Leiden is welkom, maar ik ben ook niet blij. Een topdag was het niet." nes - Rugby Club Hilversum heeft gisteren op het strand bij Nes de eerste lustrumeditie van het Ameland beachrugbyfesti- val, tevens het Open NK, ge wonnen. De mannen uit het Gooi versloegen in een kwalita tief uitstekende Finale het invi tatieteam van Dom City Baba's (Utrecht) met duidelijke cijfers: 25-5. Bij de vrouwen won DIOK uit Leiden, dat met 22-5 veel te sterk was voor Wasps uit Nij megen. Vriend en vijand waren het er over eens: binnen vijf edities is het strandrugbytoernooi op Ameland kwantitatief aan zijn plafond geraakt. Met 116 deel nemende teams, verdeeld over vier categorieën en spelend op zestien uitgezette velden, is de grens bereikt. „Vooral wat be treft vrijwilligers, scheidsrech ters, maar ook qua huisvesting en vervoer. Hooguit 120 teams kunnen we aan, verder moeten we ook niet willen groeien. Vooral omdat we toch een toer nooi zijn waar het sociale as pect heel belangrijk is. We zijn een evenement voor het hele gezin van de rugbyers", zegt Peter Bus, oprichter en organi sator van Amelands grootste sportevenement. Met de kwantitatieve groei is ook de kwaliteit van het toer nooi fors omhoog gegaan. In de Open klasse zijn bijna alle clubs uit de hoogste vaderlandse competitie, de ereklasse, aan wezig. De wil om het toernooi te winnen is dan ook groot. „Er staat een hoop prestige op het spel", zegt Allard Jonkers, speler van RC Hilversum en het Nederlands team. „Wij zijn in ieder geval gekomen om te win nen. Zaterdagavond is iedereen op tijd bij het feest weggegaan. Dat zegt genoeg." Dom City Baba's, een gelegen heidsteam met jongens die in Utrecht of omgeving wonen of er rugbyen, baalt na de verloren finale stevig. „We komen vooral om te winnen, dus ik ben nu ei genlijk even niet echt lekker aanspreekbaar", reageert coach Jeroen Plat na de afstraffing. fijci heelt (bijna) alle wonden, zeker als die 1 wonde slechts een 1 -0 nederlaag in een oe fenduel met Ierland betreft. Nog één keer dan. Het Nederlands elftal voetbal de zó slecht, dat Frans Bauer die in de Arena het slotakkoord voor zijn rekening nam, vergeleken bij de prestatie van Oranje, Frank Sinatra naar de kroon stak. Slechter voetballen dan Neder land deed, kan niet - ga je toch denken als je je zelf Heb je e-e-e-ven voor mij?") ineens een re frein met Frans Bauer mee hoort blèren. Dat vond ik nog het leukste van de generale re petitie. Ik ben bij een concert van Frans Bauer geweest, zonder dat iemand mij er ooit van betichten kan dat ik voor hem naar een stadion ben gegaan. De volgende dag al herzag ik mijn mening. Oranje was zo slecht nog niet - en Frans Bauer niet goed. Tot deze mening kwam ik door Duitsland - Hongarije. 0-2 voor de Hongaren. Duits lichtpuntje was het debuut van Bastion Schweinsteiger. Maar die zal tegen Nederland reserve zijn. Te veel drang naar voren. Moderne trainers hebben liever spelers met drang naar het eigen strafschopgebied, Rudi Voller is geen haar anders dan Dick Advocaat. Interessant was de analyse na afloop. Omdat de ARD de uitzendrechten van de laatste test van de Duitsers had bemachtigd, mocht Giinter Netzer de wedstrijd duiden. Als hetZDF uitzendt, doet Franz Beckenbauer dit. Netzer werd gevraagd welk van beide elftallen door de slechte generales het minst in de war ge raken zou.Hol land", antwoordde Netzer. Even onnavolgbaar en virtuoos als Netzer, in de zeventiger jaren de natte droom van heel vrou welijk Duitsland tussen 18 en 48, met één bewe ging vier vijandelijke verdedigers op het verkeer de been zette én de bal op de schoen van zijn midvoor legde, ontvouwde de Duitse ster wiens voetbalkwaliteiten van alle Duitse voetballers die van Johan Cruijjfhet dichtste benaderden, zijn theorie: „De Hollanders spelen slecht, maar wéten dat ze veel beter kunnen. Wij spelen ook slecht, maar vragen ons af of we beter kunnen. In een andere setting, in een talkshow op het ZDF (de zender van Beckenbauer), liet Giinter Netzer van de week nog een origineel geluid ho ren. Het is 30 jaar geleden dat Nederland de WK-fi nale van West-Duitsland verloor, één van onze nationale trauma's, waar anno nu nog boeken over geschreven worden en televisieavonden aan worden besteed. Indertijd lachten wij ons een deuk dat het West- Duitsland van Franz Beckenbauer verloor van Oost-Duitsland, de DDR. Iedereen van 40 jaar en ouder weet nog de naam van de Oost-Duitse doelpuntmaker: Jürgen Sparwasser. Sparwasser werd een held, door zijn doelpunt. Ook bij ons. Maar volgens Netzer leidde hij 'onze' ondergang in. Niet het zwembadincident in Hiltrup, de arrogantie van onze voetballers of de Bernd Hölzenbein-penalty gaf de doorslag, maar: „Das Sparwasser-Tor. Dankzij die goal (1-0 voorde DDR) won Oost- en niet West- Duitsland de groep. De West-Duitsers stuitten daar door in de volgende ronde op Joegoslavië, Polen en Zweden en ontliepen Brazilië, Argentinië en Nederland. Netzer: „Goddank. Want in de vorm waarin wij verkeerden, was een te vroege ontmoeting met de Hollanders ons fataal geworden. Sparwasser, ook te gast, knikte, ten teken van Netzer's gelijk. „Ik ben achteraf bezien middels anonieme telegrammen meer gefeliciteerd door West-Duitsers dan door Oost-Duitsers, met mijn goal. Had ik niet gescoord, dan was Nederland wereldkampioen geworden, dat geloof ik nog steeds. Spanvasser zei ook nog dat hij er nog steeds trots op was, op dat doelpunt. „Ik was weliswaar een Oost-Duitser, maar ook een Oost-Duitser is een Duitser. Toen West-Duitsland de finale van Ne derland won, heb ik daar thuis in Magdeburg een biertje op gedronken. Frank Snoeks UIT HET OOG Huub Pragt was in 1991 de eerste winnaar van de Leidse Marathon in een tijd van 2.20.43. »Als ik daar aan terugdenk, dan doet me dat nog steeds wat. Ik had zo mijn zin nen op die wedstrijd gezet. Ik woonde in Lei den, studeerde er en had er mijn vrienden. Het is fantastisch als Je dan de stad binnen komt en wint." Pragt stopte ruim vier jaar geleden met wedstrijdlopen. Hij woont In Hilversum. Pragt verzorgt cursussen en lezin gen over, en reizen naar Egypte. „Ik liep in Leiden net aan geen persoonlijk record. Zeven weken eerder klokte ik in de marathon van Rotterdam met 2.19.47 mijn beste tijd. Daar liep ik in een mooie groep, in Leiden moest ik veel alleen doen. Op on geveer achttien kilometer, bij de tunnel on der de Rijksstraatweg, lukte het me om mijn grote rivaal Jan Dirk Hazeleger af te schudden. Het idee om marathons te gaan lopen ont stond op mijn zestiende toen ik België gro te jongens als Miel Puttemans en Gaston Roelands aan het werk zag. Mijn trainer Lex van Eek van der Sluys hield me er lange tijd vanaf. Hij vond dat ik me eerst moest rich ten op snelheid. Ik liep dus vooral op de baan en korte crossen. Via de halve mara thon ging ik uiteindelijk aan het grote werk ruiken. Ik werd in 1989 Nederlands kampioen. Dat resultaat staat en nemen ze me niet meer af, maar ik heb aan mijn zege in de Leidse Marathon mooiere herinneringen. Op het NK in Helmond kwam niet zo veel publiek af. Dat was in Leiden wel anders. Vier jaar geleden, op de laatste dag van de vorige eeuw ben ik gestopt. Ik sloot de Olie bollenloop met winst af op mijn geliefde adetiekbaan in de Leidse Hout. Daarna heb ik in Hilversum een aantal atleten begeleid, maar dat is niet zo gelopen als ik mij voor stelde. Het bestuur van de atletiekvereni- ging en ik verschilden van mening. De trai ners moesten gaan samenwerken. Ik was daar voorstander van, maar gelijktijdig moest je afstand doen van je eigen trai ningsopvatting. Ik trainde volgens een be paalde methodiek en had daar successen mee behaald. Ze wilden dus iets gaan ma ken, wat niet kapot was. Uiteindelijk kon ik op mijn eigen manier verder gaan, maar er mochten zich geen nieuwe atleten bij mijn groep aansluiten. Daar kon ik niet mee le ven. Gelukkig vind ik in mijn werk, ik ben egyp toloog, heel veel voldoening. In 2001 nam ik afscheid van het Rijksmuseum van Oud heden, maar ik kom er nog vaak. Ik ben ge regeld op zaterdagen in Leiden. In het ge bouw van K en O verzorg ik cursussen. Veel Huub Pragt komt in 1995 over de fi nish van de Leidse marathon. In 1991 was hij de eerste winnaar. Foto: Archief Leidsch Dagblad mensen zijn geïnteresseerd in het oude Egypte. Ik begeleid ook reizen naar het land. Ik ben een van de weinigen die cur sussen over hiërogliefen aanbieden. En naar Egypte gaan mijn loopschoenen mee. Enkele jaren geleden begeleidde ik tijdens de Leidse Marathon de betere adeten, maar sinds 3M zich als sponsor heeft terugge trokken is het budget geslonken. Zolang er geen geld is voor de betere lopers is mijn rol uitgespeeld. In de top is de marathon er misschien minder op geworden, maar het is zeker niet minder gezellig." UIT GESPROK! I' 6|ohan Cruijffi rde de meerwaan üei van zijn univt u1 telt, in Interm 3aJ air: ïdf „De combinatie van sporti )ui scholing is dus veel meeri ?n plus I is 2; het is 1 en 1 is 2 b 3 in dit geval.;v Opnieuw Johan CruijfT: iH Zou die Pantani iets gestu deerd hebben, dan had hij we woon van zichzelf kunnen °v ven leven.ze kt Trainer Jan Boskamp be- i-1N spreekt de opstelling van ns Italiaanse bondscoach Tr wj patoni in Humo: „Viert in de spits met daan die twee heerlijke klasbaki j dat kan wat worden. Ofhf liever dat hij er een uienv0 1 Ier en een ballen-back-drii poot?" tt Ronald Waterreus In Voel S' International: „In die tien jaar bij PSV, altijd wel mensen die zei Die en die zijn beter. Ze m °P allemaal beter, zeg ik dam 00 een beetje overdreven, mam du zijn er allemaal niet gewen ;er: wel en ik heb altijd gespeel de Opnieuw Ronald Waterrt P"1 „Iedereen kan mij verteller, bt ie wil, maar als ik bij PSV 1 00 gebleven, had ik gespeeld.}211 Dan komt niemand anden die goal. Dat is altijd zo ge, 'at zal ook altijd zo m Leo Beenhakker over het» schil tussen het bondscoi schap en het trainen vani club, in De Telegraaf: „Het grootste verschil is na1611 lijk dat er zestien miljoen: Be( sen boven op het Nederlan b tal zitten. Met daarondern Jc halve zolen, met oranje l| °P mutsen en oranje oogklepf B' op." P hc Marco van Basten analya 0' in VARA TV Magazine rijn roemde goal in de EK-fln van 1988: „Dus toen ik die bal zag kt1111 dacht ik in een flits: laat ik K maar in één keer nemen; t minder vermoeiend dan a men en een dribbel begint1 I( >rdith :ter\lle' el Youssouf Hersi bereikte d week een akkoord met SC Heerenveen. In Sportwec! F Stel dat Real Madrid inee 'e de stoep staat. Ik doe het. C dan moet ik maar Figo uil au basis spelen. Ga ik voor. Frank de Boer in Nieuwel „Een miljoen netto voor, drolon-affaire, dat hakt* aardig in, hoor. Moet je uï aa lemaal zelf betalen. Datkh niet terug van de belasting Opnieuw Frank de Boer „Van een vaste waarde uiti iemand die er helemaal nu meer van kan. Zo van: heli genlijk zielig dat-ie er nogi h stond. Ruud Gullit in Voetbal Int p national: „In Nederland zien mensen snel als een slijmbal bij de ner, wanneer je na de train op het veld wat extra's doé jezelf. Daar moeten we van De woordvoerder van On sponsor Nationale Nedeil den, Frits Suèr, in de Voli krant: „Met z'n allen, commercie - media, hebben we Oranje i blazen. Dan is de knal vet: as der als de ballon wordt dof0' prikt. Ruud van Nistelrooij in Al uit Sportwereld: „Ik vind niet langer dat lit' land een topland is, maary t\ kunnen wel verrassen. lof Patrick Lodewijks, keepet Ie Feyenoord, antwoordt in n Sportweek op de vraag w -el zou doen als hij geen prol ee balier was geworden: „Chirurg. Ik wilde ooit n tien studeren. Snijden in tv-- sen heeft me altijd geboeid hoi dat ik het ooit heb uitgepro beerd, hoor." Arjan Erkel, medewerker ks Artsen zonder Grenzen twintig maanden door rel len gevangen werd gehot) in de Russische deelrepull 1 Dagestan, in De Volkskrai »j „Ik probeerde wel eens een sprek over voetbal aan tef maar mijn bewakers andere interesses. De voormalige Duitse ved vc Giinter Netzer geeft in Sp 1111 week nog maar eens zijn» 1 op de WK-finale van 1974 «e „Dat elftal heeft een grote gissing gemaakt. Dat wildt Duitsland belachelijk makt fin eigen huis. En als je één dit 1 niet moet doen met Duitsefpt het dat wel. Dan komt er iets onver zettelijks naar bo ven. Daar is Oranje voor gestraft. Fi

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10