De kapel is hels 'Alsof we het rouwproces van 1996 over moeten doen' De repetitie in de Vughtse Van Brede- rodekazerne is voorbij, dirigent Jan Nellestijn neemt even de tijd om zijn gedachten te laten gaan over de toekomst. Dit zijn de laatste maanden waarin 'zijn' Land machtfanfare nog in de huidige bezetting bij een is. Per 1 januari 2005 maakt de fanfare, na een in grijpende reorganisatie, een nieuwe start in Vught. Van de vier muziekkorpsen die Defen sie nu nog heeft, blijven er drie over: een har monie en een drumfanfare in Assen en een fanfarekorps in Vught. Met dat laatste korps blijft in ieder geval de laatste beroepsfanfare van Nederland behouden. Van de huidige militaire muzikanten verdwijnt in totaal een derde. Alle leden van de muziek korpsen moeten hun voorkeur aangeven voor de plek waar ze willen werken. Voor vier van hen wordt een uitzondering gemaakt: zij over Koninklijke Militaire Den Haag heeft nog ilfjaar te gaan. Als het aan de leiding van de Imacht ligt eindigt dan '75-jarige geschiedenis er| korps. „We lopen op ndvlees, maar we zijn linklijk orkest, dus we edragen ons waardig." door Luuk Kortekaas Het applaus na de traditionele Grena diersmars, beter bekend als Turf in je ransel, klinkt even stormachtig als altijd. Even, heel even, vergeten de leden van de Koninklijke Militaire Kapel de doffe ellende van de afgelopen maanden en vooral de afgelopen week. „Soms denk je: weer die Grenadiers mars", zegt een van de muzikanten. „Maar het is zo eigen, zo helemaal van ons. Turf in je ransel symboliseert onze hele traditie. Straks is het misschien alle maal voorbij en wordt het nooit meer gespeeld." De vergelijking met het orkest dat door bleef spelen terwijl de Titanic zonk is misplaatst. Toch schiet dat beeld door de geest bij het concert van de KMK in het auditorium van de Technische Uni versiteit Delft. Luitenant-kolonel Piet van Boxtel, com mandant van de kapel, is vol lof over 'zijn' mensen. Eerder in de week, aan de telefoon, klonk hij voornamelijk verbijs terd. Had dan niemand in de legertop gekeken naar zijn alternatieve plan, dat slechts vijf gedwongen ontslagen in plaats van twaalf tot vijftien tot gevolg zou hebben? „Toen ik drie jaar geleden de kapel kreeg, kreeg ik de plicht voor mijn mensen te zorgen. Dat ben ik nu aan het doen. Ik kan niet tegen onrecht vaardigheid, en dit is onrecht." 'Hels' is Van Boxtel. „We hebben deze week veel met elkaar gesproken en we gaan gewoon door. We zijn een konink lijk orkest, dus we zullen ons waardig ge dragen." Na het concert is het anders uitblazen dan normaal. „Het was zó lastig. Wij we ten natuurlijk welke momenten er in het concert zijn die voor collega's moeilijk zijn. Dan lopen de rillingen je over de rug. In de muziek van Soldaat van Oran je zit zo'n moment waarop één van onze solisten echt alles moet geven. Op dat moment kregen we het bijna te kwaad. Eén collega is vandaag niet gekomen. Die liep de hele week al met een rood hoofd en kon het niet opbrengen." Tot tegen middernacht gaat het over het onrecht dat zij in het besluit zien: hoe de Landmacht per se in Assen wilde uitko men en er alleen wat argumenten bij heeft gezocht. Hoe de burgemeester van Assen het halve noorden op stelten heeft gezet en een handtekeningenactie begon om haar stad als vestigingsplaats te be houden. Hoe zij het gevoel hebben dat Den Haag niet lijkt te beseffen dat er straks iets verdwijnt wat van groot be lang is voor de uitstraling van de stad. De laatste jaren al zien ze de kapel voor hun ogen verkruimelen. „In 1992 zijn we van 56 muzikanten naar 44 gegaan, wat al te weinig is. Nu werken we met elf va catures, die worden al een tijdje niet meer vervuld. We zijn net De tien kleine negertjes." Wat misschien nog wel het ergste is, is het verdwijnen van de speelcultuur. „De KMK is wereldberoemd om de klank in het orkest - het klassieke ronde geluid. Dat vind je nergens anders. Straks is dat geluid weg. Het duurt misschien wel veertig tot vijftig jaar voor je dat terug vindt. Je gaat toch ook niet de Nacht wacht verbranden en er een kopie voor Een uitvoering van de Koninklijke Kapel. Foto: GPD in de plaats hangen?" Om maar te zwijgen van de traditie. Wie immers vormt straks de erewacht als buitenlandse staatshoofden zich in Den Haag melden? „Wij kunnen ons niet voorstellen dat het de koningin niet inte resseert. Wij zijn haar mannen. Wie gaat er straks voor de koets lopen op Prins jesdag?" ZATERDAG 12 JUNI 2004 spanning Spanning binnen de Fanfare van de Koninklijke Landmacht. Het in Vught gelegerde muziekgezelschap maakt in 2005 een nieuwe start met een nieuwe bezetting. De club, nog altijd getekend door de Herculesramp, maakt zich op voor een ongewisse toekomst. door Lindy Jense leefden in 1996 de Herculesramp en hebben sindsdien een baangarantie. Het is diezelfde Herculesramp die het Vughtse fanfarekorps zo speciaal maakt. Toen bijna de volledige bezetting van het korps in Eindhoven omkwam, trad een nieuwe ploeg aan. Dirigent Nellestijn: „Dat deze club zo hecht is, komt natuurlijk voor een groot deel door die ramp. Veel van de huidige leden waren familie of vrienden van degenen die zijn omgekomen." Een paar jaar geleden was er al sprake van dat 42 van de 194 Defensiemuzikanten weg moes ten. Uiteindelijk zijn dat er 68 geworden. „Er zijn mensen die heel emotioneel reage ren", zegt Nellestijn. „Vooral bij de Koninklijke Militaire Kapel in Den Haag. Die zien toch een lange traditie verloren gaan. En dat dat Ko ninklijke verdwijnt, hè, dat steekt." Zelf wil Nellestijn graag zijn baan in Vught houden. Maar als er voor hem als dirigent geen plek is, blijft hij niet aan als muzikant. „Van huis uit ben ik trompettist. Terug in de fanfare, dat gaat niet. Dat komt omdat mijn rang kapitein is. Een kapiteintrompettist, dat bestaat niet. Klinkt misschien raar, maar dat is de militaire manier van denken." Ombudsman Een beetje hoop heeft Van Nellestijn gevestigd op de inspecteur-generaal van de krijgsmacht, luitenant-generaal Van Baal. Die is in zijn functie als 'defensie-ombudsman', onlangs in Vught komen praten met de muzikanten. „Hij gaat rapporteren aan Defensie. Daar heb ik wel vertrouwen in. Van Baal is een zeer sociaal bewogen mens." In ieder geval gaat de fanfare enorm verande ren. Muzikanten met een tijdelijk contract lo pen het risico dat hun contract niet wordt ver lengd. Bij degenen met een langlopend con tract zitten relatief veel fluitisten, klarinettisten en hoboïsten. Een stuk of tien teveel voor de nieuwe bezetting, heeft Van Nellestijn bere kend. Daarvan moeten er onherroepelijk een paar weg. „Het is nu allemaal anders. Ik ga zelf ook an ders met het orkest om. Bij mij spelen de emo ties natuurlijk net zo hard. Bij repetities zal ik nu even niet hameren op de perfectie van die ene maat. Het zijn natuurlijk wel muzikanten. Ze willen nog steeds perfect spelen, ook nu hun toekomst zo onzeker is. In de muziekwe reld is niet zoveel werk." Nellestijn: „Het is voor een musicus prachtig om een vaste baan te hebben. Dat het bij De fensie is, komt voor velen op de tweede plaats. De muziek is het belangrijkste. Het gaat in elk geval heel heftig worden. Het is alsof we het rouwproces van 1996 weer moet overdoen." om de vier bestaande militaire muziek kapellen in Den Haag, Amersfoort, Vught en Assen op te heffen. Van de kleine 200 muzikanten raken er bijna 70 hun baan kwijt. Er komen drie nieuwe muziekgezel schappen voor terug: in Assen een 50 man stérke harmonie en een drumfan fare met 2i muzikanten. Vught wordt de thuisbasis van een 40 muzikanten tellende fanfare (alleen saxofonisten). liten mfarekorps van de Koninklijke ®£cht werd in 1996 samengesteld apellen van de Genie en de ;ujgse Jagers. lei liskomst uit het Italiaanse Mo- 8- p 15 juli 1996, verongelukte de s met daarin de meeste fanfa- op vliegveld Eindhoven, zeven muzikanten overleefden. iuin hen spelen nog in de Vughtse s nam Defensie het besluit

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5