Aandelenbezit fondsen naar recordhoogte 'Ik heb mijn gezin vreselijk verwaarloosd' ECONOMIE Werkgevers: Kabinet creëert vijandige sfeer Lijft Zeil ter bescherming Uitzenders door wetgeving veel meer tijd en geld kwijt Ahold-topman ziet geen einde aan prijzenoorlog supermarkten jnafhankelijke Ms tegen fusie iny en BMG Unilever wil met eigen blad klant behouden van tbussen stijgt j - De Nederlandse con- t gebruikt steeds meer issen. Vorig jaar werden 1110 miljoen verkocht, ■ent meer dan in 2002. Er kele jaren sprake van oenemend gebruik van bussen in Nederland. Dat gisteren uit cijfers van de riandse Aerosol Vereni- i (NAV). Vooral de verkoop I puitbussen met farmaceu- j ie veterinaire producten kte een sterke groei door. i geldt ook voor lakken en en en luchtverfrissers, al- de branchevereniging. itestacties glasfabrieken ii [dam - Bij de glasfabrieken BSN Glasspack willen werk ers woensdag tijdelijk het neerleggen uit protest te- rerslechtering van hun ioenregelingen. „Wij reali- nons dat er een pensioen- ileem is bij dit bedrijf. Wij ien in de CAO-onderhan- jgen ook laten zien dat we id zijn een duit in het zakje ien, maar het houdt een op", aldus bestuurder en van FNV Bondgenoten. ename aantal atures zet door iiurg - Het aantal vacatu- i in het eerste kwartaal van gegroeid, net als in de stedrie maanden van vorig Er waren ruim 111.000 ba- beschikbaar. Dat zijn er 00 meer dan een kwartaal Ier. Dat meldde het CBS gis- n. Het aantal vacatures is de lopen drie jaar voortdurend laid. Pas in het laatste rtaal van vorig jaar trok het jal weer aan. zaterdag 12 juni 2004 k lal weer ae (edit. Zweedse iteur in IkTHDAM - TPG heeft de edse expediteur Wilson Lo cs overgenomen. Het post- gistiekconcem betaalt 2,35 irid Zweedse kroon (257 >en euro) voor Wilson, zo I gisteren bekendgemaakt, vemame wordt contant ild. Na goedkeuring van de 'fiteiten verwacht TPG de ie in het derde kwartaal jaar af te ronden. name dit jaar geldermalsen - Kersenbomen krijgen een overkapping. Op deze wijze kan het zeil opwaaien en krijgt de boomgaard een goede ventilatie en blijft de vrucht beschermd tegen re gen en hagel. Foto: GPD/William Hoogteyling voorburg/anp - Het aandelen bezit van pensioenfondsen is in het eerste kwartaal van 2004 tot recordhoogte gestegen. In totaal was eind maart 242 miljard euro op de beurs belegd. Dat is 5 mil jard meer dan het vorige record bedrag dat in 2000 werd bereikt, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het totale bedrag dat opzij is gelegd voor de oudedagsvoor ziening kwam uit op 513 mil jard euro. Naast aandelen heb ben de fondsen voornamelijk obligaties in portefeuille. Deze schuldpapieren staan voor 194 miljard in de boeken. De rest bestaat uit onroerend goed, on derhandse leningen en woning hypotheken. In 2000 steeg het aandelenbezit sterk door de hausse op de ef fectenbeurs. De forse neergang die de jaren daarop volgde, bracht pensioenbeheerders in financiële problemen. Het ver mogen van veel fondsen schoot in 2003 te kort om aan de ver plichtingen te voldoen en toe zichthouder PVK eiste maatre gelen. Eerder deze week bleek uit cij fers van het CBS dat pensioen fondsen in 2003 de sterk ge daalde koersen hebben aange grepen om flink in te slaan. Ze kochten samen voor 23 miljard euro aan nieuwe aandelen. i£ Pensioenfondsen steken zoveel; geld in aandelen om hun ver?~ mogen snel genoeg te laten? groeien. Historische rendemen- - ten wijzen uit dat beleggingen op de beurs op de lange termijn het meeste opleveren. Het ver mogen moet snel groeien om dat door de vergrijzing de ver plichtingen van fondsen de ko mende decennia sterk oplopen. De pensioenfondsen en de ver zekeraars samen zagen hun vermogen met 46 miljard euro stijgen tot 829 miljard. Deze in stitutionele beleggers steken hun geld voornamelijk in bui tenlandse aandelen en obliga ties. In vergelijking met pensi oenfondsen zijn verzekeraars conservatiever. De hoeveelheid aandelen is vrijwel gelijk aan het totaal aan obligaties. Pensi oenfondsen leggen de nadruk op aandelen. Verzekeraars kochten voor 3 3 miljard euro nieuwe aandelen, koerswinst leverde 4 miljard op. j Het obligatiebezit nam met miljard euro toe door aankopen en 2 miljard door hogere prij- Papierwerk kost 162 miljoen Rijmans blij met -|r$te kwartaal Iiosch - Bouwer Heijmans meden over het eerste itaal van dit jaar. De order- efeuille is beter gevuld dan jzelfde periode vorig jaar. prden ook meer woningen pcht, zo liet Heijmans gis- Dweten bij een tussentijdse iiatie. Heijmans herhaalde ■lerwachting voor een netto- tt tussen de 60 miljoen en niljoen euro dit jaar. icor koopt groot H van Club Med lis - Het Franse hotelcon- Accor koopt voor 252 mil- euro een deel van Club iL Het concern krijgt voor Vdrag een belang van 28,9 tent in de reisorganisatie, lebben beide onderemingen fcren bekendgemaakt. Om jankoop te financieren geeft oreen obligatielening uit. bekendmaking viel samen I de publicatie van de half- iijfers van Club Med. In de •te helft van het op 1 okto- begonnen boekjaar leed de lememing een verlies van 4 loen euro. leiden/anp - Uitzendonderne mingen zijn drie tot zes keer zo veel tijd en geld kwijt aan wet en regelgeving in vergelijking met het gemiddelde in het be drijfsleven. Administratieve rompslomp kost de uitzend- branche jaarlijks 162 miljoen euro. Deze lasten worden voor 90 procent veroorzaakt door al gemene wetten die gelden voor het bedrijfsleven. Dat blijkt uit een gisteren gepu bliceerd onderzoek van het economische instituut EIM, dat in opdracht van de Algemene Bond Uitzendondernemingen (ABU) is uitgevoerd. Volgens de ABU worden uitzendbedrijven onder meer zwaarder getroffen, omdat zij zoveel personeelswis selingen verwerken. De brancheorganisatie vreest daarom niet of nauwelijks te profiteren van kabinetsmaatre gelen om wet- en regelgeving voor bedrijven te verminderen. Maandag overlegt de Tweede Kamer met de ministers Zalm (financiën) en Brinkhorst (eco nomische zaken) over de voort gang van de plannen om de ad ministratieve lastendruk aan te pakken. ielvstad/gpd - Het kabinet creëert onnodig in de dis cussie rond de pensioenen een sfeer van vijandigheid. Volgens de werkgeversvereniging AWVN is de houding van het kabinet onaanvaardbaar nu Nederland in Eu ropa economisch onderaan de ladder staat. Juist nu moeten alle hens aan dek om de concurrentiepositie en de arbeidsdeelname te bevorderen. Scheidend AWVN-voorzitter Bernard Wientjes wond er tijdens het jaarlijkse congres van zijn vereniging geen doekjes om. Hij hekelde de opstelling van het kabinet in de discussie rond de VUT en het prepensioen. Maar het kabinet lijkt de AWVN ook in de steek te laten. On der andere door te roepen de CAO's niet langer alge meen verbindend te verklaren. U legt de schuld bij het kabinet neer? „De houding van het kabinet is dom en ontactisch. Door ons (sociale partners red.) aan de kant te zetten, bereiken we niets. Er lijkt een sfeertje te ontstaan van ouderwets vechten. Dat kan in een tijd dat het econo misch goed gaat, maar niet nu alle hens aan dek nodig zijn om onze economische positie te verbeteren. Het kabinet heeft daar een zware verantwoordelijkheid in." De vakbonden hebben al gezegd hun gram te willen ha len aan de CAO-tafels. Ze beschuldigen de werkgevers van het heulen met het kabinet. Uw achterban kan de borst dus natmaken? „Het is een pavlov-reactie van de werknemersorgani saties. Ik betreur dat. Er ontstaat een situatie waarin partijen terugvallen op hun oude stellingen. Bij de vak bonden betekent dat actie. Wat moeten ze anders dan zich tegen de werkgevers keren. Daarom waren we ook gebrand op een akkoord. Het voorjaarsakkoord beloof de twee jaar rust op het gebied van lonen en de moge lijkheid om het pensioenvraagstuk op te lossen." In plaats daarvan zal de strijd aan de CAO-tafel nu pas goed losbarsten. Vakbonden zullen alles in CAO's pro beren te repareren. „Ja, dat is jammer, maar ik denk ook dat het wel wat mee zal vallen. FNV-voorzitter De Waal is een verstan dig man. Ik denk niet dat de vakbonden met idiote looneisen zullen komen." Denkt u dat echt? Als men oorlog wil, dan gaan we de strijd wel aan. We zullen niet akkoord gaan met reparatie-CAO's. Onder tussen worden onze taken - zoals het verbeteren van de arbeidsproductiviteit - verstoord. Juist in een tijd dat Nederland als slecht scoort op de Europese ladder en de werkloosheid nog steeds oploopt. Daar hebben de vakbonden ook geen belang bij. Maar wij ook niet. Niemand heeft belang bij deze situatie, het levert al leen verliezers op." Uw thema van het jaarcongres is het bevorderen van de arbeidsdeelname van met name ouderen. Het zijn voor al de werkgevers die nog steeds moeite hebben om de ouderen aan het werk te houden. „Er zal een cultuuromslag moeten komen. Door aller lei regelingen die het aantrekkelijk maken om na 55 plus te stoppen met werken is er een perceptie ont staan bij werkgevers om niet meer in ouderen te inves teren. Dat beeld moeten we ombuigen." Ksel/ap - Een groep onaf- lelijke muzieklabels pro- It de plannen van Sony en jelsmann om hun muziek jes samen te voegen te tor- ken. Ze hebben er bij de toese Commissie op aange ven de fusie te verbieden Itrenge maatregelen te ne- 1 zodat de diversiteit ge borgd blijft. 'indie-labels' zeiden op een [conferentie in Brussel dat erg gevaarlijk is om markt- fcentratie toe te laten in een fce markt omdat kleinere rijven het dan nog moeilij krijgen. Vijf grote labels jen momenteel samen 80 Cent van de markt in han door Achille Prick en James McGonigal zaandam - Ruim een jaar staat Anders Moberg nu aan het roer bij supermarktconcern Ahold. Het bedrijf ging langs de rand van de afgrond, maar leeft nog. Onder de vleugels van de rustige Zweed ontluikt zelfs heel voor zichtig nieuw zelfvertrouwen. „Wat denkt u, Nederland tegen Zweden in de finale, zou dat kunnen? Ahold-topman Anders Moberg voetbalde vroeger sa men met oud-bondscoach Olie Nordin van Zweden en ver heugt zich op het komende EK. „Niet alleen voor het voetbal, maar vooral omdat ik mijn zoon weer eens zie. We gaan samen naar Denemarken tegen Zweden. Het afgelopen jaar heb ik mijn gezin vreselijk verwaar loosd. Terwijl ik me altijd had voorgenomen dat ik dat nooit zou doen." - Ruim een jaar geleden stortte de tot dan in Nederland onbe kende Moberg zich in het avon tuur dat Ahold heette. Waar menig bestuursvoorzitter zich nooit de vingers zou durven branden aan zoveel onzeker heid, zag Moberg kansen. „Ik kende Ahold natuurlijk van verhalen en uit de media. Ik dacht: zo'n bedrijf kan toch niet kapot gaan. Daarom wilde ik deze klus op me nemen." Ach teraf zegt hij: „Toch scheelde het niet veel. Ik was op een trein gesprongen waarvan ik niet wist waar die naar toe ging. Iedereen bij Ahold heeft het af gelopen jaar alles moeten geven om dit bedrijf overeind te hou den." Moberg moest afrekenen met een gigantische interne boek houdfraude en een torenhoge schuld. Om Ahold in ieder geval in leven te houden, regelde hij noodkredieten bij de banken en overtuigde hij beleggers afgelo pen najaar om nog eens drie miljard euro op te hoesten. Ondertussen begon hij het, on der zijn voorganger Cees van der Hoeven opgebouwde, we reldimperium in rap tempo af te breken. Ahold is inmiddels weg uit Zuid-Amerika en Azië. Ook dochters in de VS en Oost en Zuid-Europa gingen over in andere handen. De schulden last van ruim 11 miljard euro werd teruggebracht tot 7,5 mil jard. Op het hoofdkantoor in Zaandam kunnen ze eindelijk weer een beetje rustig ademha len. „Tot eind 2006 nemen we de tijd om dit bedrijf weer in even wicht te krijgen. Dan moet de financiële wereld ons weer aan trekkelijk vinden", zegt Moberg. „Jarenlang is hier amper geke ken naar het bedrijf zelf. Ahold was een ovemamemachine ge worden. Nooit werd voldoende tijd genomen om de bedrijven die we hadden, goed te laten draaien." Ondanks alles merkt de Zweed dat de oude ovemamereflex op het hoofdkantoor nog niet is verdwenen. „Nu we kunnen zeggen dat Ahóld het heeft overleefd, beginnen sommigen alweer te denken aan overna mes. Ik heb ze gezegd dat ik dat woord hier voorlopig niet wil horen." Moberg woont sinds enkele maanden in Amsterdam, aan de rand van het centrum. Hij doet vaak zelf boodschappen en brengt zijn vuile was zelf naar de stomerij. Wordt hij her kend op straat? Lachend: „Vaak! Ik krijg van passanten veel ongevraagde adviezen over hoe het verder moet met Albert Heijn." De Zweed komt uit een traditie (Ikea) die in de verste verte niet lijkt op de werkwijze van het Xhold-management dat de multinational aan de rand van de afgrond bracht. „Bij Ikea wa ren zuinigheid, bescheidenheid en voorzichtigheid grote deug den. Ook op de top van de markt hielden we grote reserves aan voor de tijden dat het min- der ging." Hoewel Moberg niet vaak ge noeg kan benadrukken dat hij zich de komende twee jaar vooral wil bezighouden met fi- Anders Moberg: „Ik krijg van passanten veel ongevraagde adviezen over hoe het verder moet met Albert Heijn." Foto: GPD/Cees Zorn nancieel herstel, schetst hij al pratend toch de contouren van het nieuwe Ahold. Geen Azië, geen Latijns-Amerika, geen Zuid-Europa. Wat dan wel? •„Ik zie kansen in Scandinavië, de Baltische Staten en daarach ter ligt nog een land, nietwaar", grijnst de Zweed, verwijzend naar Rusland. „Consumenten in Noord-Europa zijn in grote lijnen hetzelfde en ook met de inkoop en logistiek zijn daar veel voordelen te behalen." Hij ziet dan ook in Europa een nieuwe as: Scandinavië, de Bal tische staten, Nederland en Midden-Europa. Uitbreiding in Europa is vol gens Moberg belangrijk om het evenwicht ten opzichte van de andere markt waar Ahold actief is te herstellen: de Verenigde Staten. Daar behaalt het con cern inmiddels, met enkele su permarktketens en de grote ca teraar US Foodservice ruim 70 procent van de totale omzet, die in 2003 56,1 miljard euro bedroeg. Tijdens zijn eerste twee werk dagen ging Moberg meteen naar probleemdochter US Foodservice. Daar werd voor bijna 1 miljard euro aan ver zonnen omzet in de boeken op genomen. Het gesjoemel met omzetten leverde het toenmali ge management aardige bonus sen op. Moberg kreeg het ad vies de rotte appel maar met een in de verkoop te zetten, maar deed dat niet. „Nee, dit bedrijf is strategisch gezien namelijk een prima overname geweest. Alleen heeft Ahold er nooit serieus de moei te voor genomen. In Zaandam kregen ze wel cijfers te zien vanuit Amerika, maar niemand kon ze toetsen. Het was niets zeggend materiaal. Vandaar dat het daar uit de hand kon lopen. Dat is inmiddels veranderd. Er is een nieuwe topman begon nen (Larry Benjamin, red.) en ik weet in Nederland precies wat daar gebeurt." In zijn verdere kennismaking met de verschillende Ahold- dochters, stuitte hij ook op het kroonjuweel waar het ooit alle maal mee begon: Albert Heijn. Moberg schrok zich kapot. Al- bert Heijn was volgens de Zweed compleet de weg kwijt en hard bezig zichzelf om zeep te helpen (Letterlijk: TCilling the company'). „De klant kwam daar niet meer op de eerste plaats. De prijsaf- stand met de discounters was veel te groot geworden. Boven dien waren we voor de concur rentie heel voorspelbaar. In middels heeft het management van Albert Heijn goed werk ver richt. We hebben het prijsni veau veel dichter bij de Aldi's en de Lidi's gebracht en we zien het marktaandeel van Albert Heijn nu dan ook weer groei en." Een einde aan de prijzenoorlog ziet de Zweed niet. Hij denkt dat de scherp toegenomen con currentie met prijsaanvallen over en weer, een structureel onderdeel van deze branche is geworden. „Er is wat veran derd. De klant pikt het gewoon niet meer als hij geen waarde krijgt voor zijn geld. De verhou ding tussen prijs en kwaliteit moet kloppen, anders straft de moderne consument dat kei hard af. Dan gaat hij net zo makkelijk ergens anders kijken. Iedere supermarktondememer zal zich elke dag opnieuw de vraag moeten stellen: kloppen mijn prijzen? En wat doet de concurrent? Dat waren ze bij Albert Heijn even vergeten." Moberg wil af van het systeem van elke week veel aanbiedin gen. „Ik zie veel meer in blij vend lage prijzen." Nederland is in dat spel om de klant vol gens Moberg een belangrijke markt.Als je het hier goed doet, moet het je overal lukken. De prijzen zijn hier namelijk heel scherp. Binnen Ikea werk ten we in Nederland met de laagste winstmarges. En dat geldt nog steeds, ook voor de supermarktbranche. De Neder lander is gewoon heel kritisch." Dat laatste ondervond Moberg afgelopen jaar als geen ander aan den lijve, toen zijn riante beloningspakket bekend werd. Inclusief vaste bonussen en een mogelijke gouden handdruk bij ontslag, zou de Zweed zo'n 10 miljoen euro opstrijken. In de volksmond werd hij 'de man van 10 miljoen.' Hoewel hij er toen absoluut niet om kon lachen, verschijnt nu een grijns om de mond. „We hebben dat toen natuurlijk niet handig gecommuniceerd. Daarbij was er sprake van een inschattingsfout. Ik wist ook niet dat het Nederlandse pu bliek hier zo heftig op zou rea geren. Hoewel ik al snel aan voelde dat ik een stapje terug moest, wilde ik daar toch eerst even in alle rust over nadenken. Ik was hier nieuw en kon in de hectiek niet meteen overzien wat ik er mee aan moest." den haag/gpd - Merkenreus Unilever (onder meer Knorr, Bertolli en Dove) zet een nieuw wapen in om de klant warm te houden voor het A-merk. Bij een half miljoen Nederlandse huishoudens valt volgende week het kleurenmagazine Ya- taYata in de bus. Daarmee richt Unilever zich voor het eerst di rect op de kopers van zijn pro ducten. Tevens wil het zich zo een stevigere onderhandelings positie verwerven ten opzichte van de supermarkten. „We doen natuurlijk veel aan reclame, maar wij willen onze meest trouwe klanten nu rechtsreeks gaan benaderen", zegt woordvoerder Van der Eijk van Unilever. „Een kwart van de Nederlandse huishoudens is goed voor vijftig procent van onze omzet in Nederland. Dat zijn vooral gezinnen met kinde ren van 6 tot 18 jaar en dinki's: mensen m'et een dubbel inko men en geen kinderen. Voor hen is YataYata, een fantasie- naam die voor vrolijk en ener giek en zonnig staat, bedoeld." Het blad lijkt een nieuw wapen in de prijzenoorlog. Super markten zetten hun leveran ciers steeds steviger het mes op de keel in de onderhandelingen over de inkoopprijim. Leveran ciers zijn daarbij uiteindelijk vaak de onderliggende partij. Als de prijs hen niet bevalt, dreigen supermarkten met een boycot en wordt een merk tij delijk weggehaald. Zeker met de groei van het aantal huis merken, hebben veel super markten alternatieven in huis. „YataYata is een idee wat we al veel langer uitvoeren in tien an dere landen waar Unilever pro ducten verkoopt", aldus Van der Eijk. „Het is dus geen recht streeks gevolg van de prijzen oorlog in Nederland. Wel gaan we werken met kortingsbonnen in het blad. Als we straks pre cies weten waar onze klanten kopen, kunnen we supermark ten vragen met ons samen te werken en die korting aan de kassa laten verrekenen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 37