VS nemen afscheid van Reagan BUITENLAND 'Rode Ken' blijft nog vier jaar burgemeester van Londen Republika Srpska erkent massamoord Srebrenica Niemand was bij Saddam zijn leven zeker Indrukwekkend vertoon van aanhankelijkheid aan veertigste president Juf spoelt leerling de mond Racistisch Vlaams Blok scoort beter dan ooit Ooglapje Dayan in aanbieding 'Snel ontwikkeling van medicijn tegen HIV' - iruik honden in ie iGhraib mocht Ei HCTon - Het intimideren [detineerden met honden j\bu Ghraib gevangenis bij d gebeurde met goedkeu rt een Amerikaanse twee- generaal. Dat blijkt uit iderzoek naar de mishan- en in het Abu Ghraib ex. The Washington Post reef gisteren hoe de hon- leiders werkten: twee van iuden een wedstrijd heb- ihouden wie met zijn iet eerst een gevangene angst zou aanjagen dat noest plassen. i'je voor Italianen De Italiaanse premier coni heeft alle Italiaanse rs van een mobiele tele- 31 sms'je gestuurd met ichap vooral dit week- te gaan stemmen voor de iese verkiezingen. In het worden de kiezers geïn- Islerd over de openingstij- jn de stembureaus zater- i zondag. Hoewel Berlus- >en stemadvies geeft, iet berichtje tot felle reac- in de oppositie geleid. De partijen vinden dat de e premier met zijn initia- t recht van de Italianen racy heeft geschonden. tef: Talloze sslaafjes 3 - Miljoenen kinderen, meisjes, moeten bui lis huishoudelijk werk iten. Huisslaafjes noemt Mdnderfonds Unicef 'andaag is het de Interna- eDag tegen Kinderarbeid, f-baas Carol Bellamy dat landen met wetten en komen die kindermis- en -arbeid tegengaan, fvermoedt dat er alleen 1-Azië al vijf miljoen aaijes zijn. Volgens bere gen telt Brazilië er A DO, Haïti 250.000, Kenia I DO en Indonesië 700.000. E anderen gaan niet naar J. Bovendien komen ze ijks in aanraking met ge- dsdiensten en hebben :iaal leven. 'Ie dolfijnen op ind Mauritanië - Op de stranden van tanië zijn afgelopen week [le dolfijnen aangespoeld, leidde Mika Diopp van lauritaanse Oceanografie- Lut. Wetenschappers van ptituut troffen de dolfïj- bn op het strand van het ÉMboyo, dichtbij de grens megal. Milieuactivisten feden dat de dieren het joffer zijn geworden van lies onder het waterop- c Die explosies waren |ld om olie te vinden. Di- e echter dat de officiële joorzaak nog niet is vast- stijnse mling dood uem - De zevenling die in een Palestijns zieken- geboren, is in de afgelo- gen gestorven. Eén meis leed direct na de keizer- ioorte. De andere ba- meisjes en drie jon- itierven tussen maandag lerdag, zei een woord- rvan het ziekenhuis gis- De zevenling werd gebo- een zwangerschap van en. De baby's wogen 550 gram. De moeder, die n 4-jarige dochter heeft, ging toen ze zwanger een vruchtbaarheidsbe- ling. zaterdag 12 JUNI 2004 itsgreep in :o mislukt Britse kiezers straffen Labour voor Irak-beleid van premier Tony Blair door onze correspondent Esther Gotink londen - Ken Livingstone krijgt een tweede termijn als burgemeester van Londen. Na een zenuwslopende nek-aan-nek race be haalde hij het benodigde aantal stemmen om de conservatieve Steve Norris te kunnen verslaan. 'Rode Ken' stond kandidaat voor Labour, de partij die in de lokale verkiezin gen gisteren alleen maar grote nederlagen leed. Londenaren gingen donderdag naar de stembus voor de Europese en regionale ver kiezingen én voor de herverkiezing van htm burgemeester. Voor deze laatste stemming moesten ze een eerste en een tweede voor keur opgeven. De complexe telling maakte dat de kandidaten tot gisteravond laat moes ten wachten op de uitslag. „We hebben afgelopen twee decennia twee dominante politieke figuren gekend, Tony Blair en Margaret Thatcher", reageerde Li vingstone eerder deze week. „Beiden hebben geprobeerd me te verpletteren - en beiden hebben gefaald." 'Rode Ken', zo genoemd vanwege zijn zeer linkse opvattingen die conservatief premier Thatcher in de jaren tachtig deden gruwen, is de afgelopen vier jaar succesvol geweest door auto's uit de binnenstad te weren middels een tolheffing en meer bussen in te zetten. Ook bracht hij vijfduizend extra politieagenten op straat, waarmee de criminaliteit daalde. De conser vatieve kandidaat Norris onderstreepte in zijn campagne echter dat de zware crimina liteit alleen maar verder is toegenomen. Li vingstone zorgde er verder voor dat karakte ristieke locaties in Londen zoals Travalgar Square nieuw leven werden ingeblazen. Zijn populariteit taande enigszins toen hij te rugkeerde in Labour, die hem vier jaar gele den uit de partij had gegooid. De partij had indertijd al een kandidaat voor het burge meesterschap aangewezen, desondanks be sloot Livingstone ook mee te dingen. Hij ging op als onafhankelijk kandidaat en wist Labour de ogen uit te steken met een over weldigende meerderheid. Dit keer was het slechts een nipte overwin ning, en de enige winst die Labour gisteren boekte. De Britten die boos zijn over de oor log in Irak hebben Blair in de regionale ver kiezingen op zijn nummer gezet. Labour kwam uit op een derde plaats, achter de conservatieven en liberaal-democraten. Spe culaties over de positie van Blair laaiden op nieuw op, maar de meeste analisten menen dat hij de landelijke verkiezingen nog steeds kan winnen. Die staan gepland voor mei 2005. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Amerika heeft met indrukwekkend ceremonieel vertoon afscheid genomen van Ronald W. Reagan, de veertigste president van de VS. Tijdens een oecumenische uit vaartdienst in de kathedraal van Washington werden zijn optimisme en geloof in vrijheid en Amerika geprezen. Vader en zoon Bush spraken met eerbied en humor over de man, onder wie Bush senior diende als vice- president en wie Bush junior is gaan beschouwen als zijn con servatieve voorbeeld. „Ik heb een dierbare vriend ver loren", zei Margaret Thatcher in een videoboodschap. De Britse conservatieve oud-premier en trouwe bondgenoot van Reagan was in de kerk aanwezig, maar haar gezondheid is te zwak ge worden voor een publiek optie den. Ze roemde de betekenis van Reagan voor de wereldge schiedenis - vanwege zijn rol bij het beëindigen van de Koude Oorlog - en zijn streven „om ons allemaal op te vrolijken". Met de rouwplechtigheden van gisteren kwam er een eind aan zes dagen van rouw, luisterrijke rituelen, publieke affectie en overwegend goede herinnerin gen aan de oud-president. Het was de eerste staatsbegrafenis in Washington sinds 1973 (Lyn don Johnson). Ook de gewone Amerikanen namen afscheid van Reagan. In het Capitool, onder de markan te koepel van het parlementaire 'thuis' van de VS, schuifelden 90.000 mensen langs zijn doodskist, nadat eerder hon derdduizend mensen in Cali- fornië afscheid van hem na men. Gisterochtend begon Reagan aan zijn laatste reis, onder het wakend oog van de frêle ogen de Nancy Reagan (82). Er waren tijdens de uitvaart veel hoge gasten aanwezig: new york/anp - Een lerares op een Amerikaanse basis school heeft een scholier let terlijk de mond gespoeld. De docente deed een druppel zeep op de onderlip van de leerling om hem te straffen voor de scheldwoorden die hij tegen een klasgenote ge bruikte. De 48-jarige Lori Thomas stond perplex over het gemene en obscene taal gebruik van de 10-jarige leer ling. De lerares is met be taald verlof gestuurd. Tho mas wilde met de straf voor komen dat de jongen, die al herhaaldelijk naar huis was gestuurd, opnieuw een week van school zou blijven. De ouderwetse manier werkt, verdedigde de lerares zich. door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - Het Vlaams Blok, vol gens de rechter een racistische partij, scoort beter dan ooit. Uit een laatste opiniepeiling aan de vooravond van de Belgische deelstaatverkiezingen, blijkt dat de extreemrechtse partij uit komt op 22,6 procent van de stemmen. Daarmee wordt het de derde partij van Vlaanderen, vlak achter de SP-A van de po pulaire socialist Steve Stevaert, die ééntiende procent meer haalt. Onbetwist leider wordt de christen-democratische CD &V. Bij de federale verkiezingen vorig jaar bleef het Vlaams Blok nog steken op 17,9 procent van de stemmen. Het lijkt erop dat de uitspraak van het Hof van Beroep in Gent, dat het Blok een racistische partij is die sys tematisch aanzet tot vreemde lingenhaat, extreemrechts al leen maar in de kaart speelt. Grote verliezer is de VLD van de liberale Belgische premier Guy Verhofstadt. Volgens de meest recente opiniepeiling zakken de Vlaamse Liberalen en Demo craten naar een vierde plaats en halen ze niet meer dan 20,5 procent van de stemmen, een daling met 4,8 procent in verge lijking met de federale verkie zingen van mei vorig jaar. In een open brief 'aan zes mil joen Vlamingen', die deze week in enkele Belgische kranten ver scheen, waarschuwt Verhof stadt voor een terugkeer naar de dagen van rooms-rood. „Het verstikkende harnas van bespa ren, stijgende belastingen en een verlamde overheid is niet de tijd waarnaar we terug moe ten", aldus de premier. Op de achtergrond spelen de Europese ambities van Verhof stadt, die genoemd wordt als nieuwe voorzitter van de Euro pese Commissie. Als zijn partij wegzakt bij de regionale en Eu ropese verkiezingen, die in Bel gië ook morgen worden gehou den, dan is dat niet goed voor zijn aanzien in Europa. Sioux-indiaan Glynn Crooks neemt afscheid van Ronald Reagan. Hij is een van de negentigduizend Amerikanen die in Washington de voor malige president hun respect betoonden. Foto: AP oud-presidenten van de VS, (oud)-regeringsleiders, leden van buitenlandse koninklijke families, ministers en parle mentariërs. Nederland had oud-minister van buitenlandse zaken Max van der Stoel afge vaardigd. Na de plechtigheid werd het li chaam van de 93 jaar geworden oud-president naar Califomië gevlogen voor een begrafenis bij zonsondergang bij zijn pre sidentiële bibliotheek, gelegen op een heuvel in Simi Valley bij Los Angeles. banja luka/den haag/anp-afp - Repu blika Srpska (RS), de Servische entiteit binnen Bosnië, geeft toe dat zijn troe pen na de val van Srebrenica „duizen den moslims hebben geliquideerd". Dit staat in een rapport dat vrijdag aan de internationale gemeenschap is over handigd. De RS geeft ook toe dat de daders heb ben geprobeerd de misdaden te verber gen. Het rapport is onder druk van de internationale gemeenschap tot stand gekomen, na een eerder bagatelliserend rapport uit 2002. De Bosnisch-Servische commissie die 'Srebrenica' heeft onderzocht, komt tot de conclusie dat er zware schendingen van het internationale humanitaire oor logsrecht hebben plaatsgehad. Ook on derschrijft de commissie de constate ringen van het Joegoslavië-Tribunaal wat betreft het weer opgraven van lijken die vervolgens naar „secundaire massa graven" werden overgebracht. Het rapport van een veertigtal pagina's beschrijft dat Bosnisch-Servische mili tairen en agenten aan de massaslach ting meededen, onder wie speciale een heden van het ministerie van binnen landse zaken van Republika Srpska. Eerder al was bekendgeworden dat de Bosnisch-Servische Srebrenica-com- missie tientallen nieuwe massagraven heeft ontdekt. Het totale dodental wordt door diverse bronnen geschat op 7000 h 8000. jeruzalem/ap - De familie van de legendarische Israëlische ge neraal Moshe Dayan heeft vrij dag woest gereageerd op de aankondiging van zijn voorma lige chauffeur en lijfwacht dat hij een van de karakteristieke ooglapjes van Dayan wil veilen. Shalom Kayer kreeg het ooglap je en een pistool na het overlij den van Dayan in 1981 cadeau van diens weduwe. Kayer heeft het ooglapje nu ter veiling aangeboden, aldus de krant Yediot Ahronot. In 1988 betaalde een rijke joodse verza melaar in de VS 190.000 dollar voor drie Dayan-memorabilia, waaronder een ander ooglapje. Dayan verloor in 1941 zijn lin keroog toen hij door een verre kijker turend geraakt werd door een kogel tijdens gevechten te gen Franse Vichy-troepen in Syrië. Moshe Dayan. Foto: AP Hasa - In de Congolese ca Istad Kinshasa is hevig ge in nadat een kleine groep iren in de nacht van don- i op vrijdag een couppo- ad ingezet. President Jo- (abila (32) verzekerde de ang op de televisie dat de was mislukt en zijn rege- situatie onder controle et was de tweede op- n enkele maanden. In vielen enkele honderden E en militaire bases in de i h ktad aan. stuurt troepen ;lr zuiden Sudan vork - De VN-Veiligheids- leeft vrijdag unaniem in- nd met een vredesmissie d-Sudan. De regering en 1 6n bereikten onlangs een d- ipe-akkoord over het be- ijn, lenvan een jarenlange ioe< Oorlog over meer auto ivoor het niet-islamiti- uiden van Sudan. De VN- smacht moet toezien op lieven van het vredesak- dat een dezer dagen ondertekend. De Veilig- &ad nep Sudan ook op nd te maken aan het ge- de westelijke regio Dar- sar honderdduizenden en zijn gevlucht voor Ara- •islamitische milities. G8 wil aids-onderzoek bundelen Lijfarts Irakese dictator schrijft boek over zijn ervaringen savannah/anp - De zeven rijkste industrielanden en Rus land, de G8, hebben op hun driedaagse top in Savannah, in Amerika, besloten vaart te zet ten achter de ontwikkeling van een medicijn tegen HIV, het virus dat aids veroorzaakt. De regeringsleiders hebben besloten een onderneming op te richten die onderzoek doet naar een vaccin tegen het HIV- virus. Het doel is de ontwikkeling van een vaccin tegen HIV te bespoedigen door de coördi natie van diverse onderzoeken en de uitwisseling van gege vens te verbeteren. De rege ringsleiders besloten een we reldwijd uniform systeem op te zetten voor het rapporteren van onderzoeksresultaten en het uitwisselen van informatie. De G8-top werd gisteren afge sloten met een aantal goede voornemens: de machtigste landen ter wereld willen dat er meer democratie komt in het Midden-Oosten en dat de schuldenlast in Afrika wordt verlicht. De acht landen gaan het programma voor schul denverlichting voor de armste landen met twee jaar verlen gen. Afrikaanse leiders, die ook aan tafel zaten, toonden zich teleurgesteld dat niet is beslo ten om de allerarmste landen hun schulden kwijt te schel den. Ook is afgesproken om tienduizenden blauwhelmen op te leiden om in Afrika te werken. Vooral op aandringen van de Europese landen krijgt het zoeken naar een oplossing voor het Israëlisch-Palestijnse conflict prioriteit. De G8-sta- ten maakten duidelijk dat de hervormingen in het hele Mid den-Oosten in de landen zelf moeten ontstaan en niet van buitenaf moeten worden op gelegd. De G8 vindt dat de routekaart, het jongste plan om vrede in de regio te bevor deren, nieuw leven moet wor den ingeblazen. Het plan dat voorziet in een nieuwe Pales tijnse staat Palestina, werd vo rig jaar gepresenteerd. Geen van de partijen deed tot nu toe de overeengekomen stappen. door James McGonigal Amsterdam - Ala Bashir is een internationaal vermaard plas tisch chirurg en een bekende kunstschilder en beeldhouwer. Tijdens de gruwelijke oorlog van Irak tegen Iran lapte hij in Bagdad duizenden gewonde soldaten op. En dat trok de aandacht van dictator Saddam Hussein. In 1983 nodigde Sad dam hem uit tot zijn persoon lijk medisch team toe te treden. Weigeren kon niet. Hoe heeft Bashir (64) die twin tig jaar overleefd, waar anderen uit de entourage van de dictator hardhandig werden verwijderd? „Ik heb altijd afstand gehou den. Ik wilde nooit meer dan een relatie arts-patient. Ik was geen bedreiging voor hem. Mis schien verschafte mijn kunste naarschap ook een zekere be scherming", zegt Bashir nu. Hij is in Amsterdam om te pra ten over het boek dat hij heeft geschreven over zijn leven in de schaduw van de dictator. „De man is ontegenzeglijk een psy chopaat. Tegen mij was hij al tijd rustig en vriendelijk. Maar zijn vijanden trad hij meedo- Ala Bashir. Foto: GPD/Bram Budel genloos tegemoet." En Saddam koos ze heel gemakkelijk: de arts die per ongeluk zijn hoofd om de deur van de behandelka mer stak toen de dictator daar aan een likdoorn werd behan deld, werd de volgende och tend wakker in de gevangenis. Hij kwam er pas zes maanden later uit. Het kijkje in de keuken van Saddam en zijn clan is gruwe lijk. Niet alleen was niemand zijn leven zeker die in contact raakte met de familie, ook de leden van de familie stonden elkaar naar het leven. Bashir werd om de haverklap te hulp geroepen als weer eens een zoon een neef had neergescho ten, of een oom een zwager. Of als een dronkeman zijn kalasj- nikov in de eigen voet had ge leegd. Saddam deed een beroep op hem na een autobotsing in nachtelijk Bagdad in aanwezig heid van een onbekende vrouw. Bashir repareerde de schade aan zijn gezicht in enkele uren onzichtbaar, zodat niemand iets hoefde weten. De ruzies, vechtpartijen, brand stichtingen in huizen en gara ges van de familie onderling verbleken bij het geweld dat de leden van de stam toepasten te gen derden. Van één ongelukki ge bleek bij onderzoek voor de begrafenis dat 'de kaak was ver brijzeld, de linkerarm gebroken en de rest van het lichaam beurs geslagen. Van dichtbij waren 9-mm kogels afgevuurd op hoofd, bekken en dij. Zijn ogen waren weg', aldus een passage uit het boek. „Irak is doortrokken is van woede, haat en wraakzucht," zegt hij nu. „In de Iraakse sa menleving is geen enkele ruim te voor tolerantie, laat staan naastenliefde." Hij denkt dat de Amerikanen en Britten deze middeleeuwse, wrede onder stroom niet bevatten. „Dat voorspelt weinig goeds voor de toekomst." Eén van zijn ergste taken in het ziekenhuis was het aanwijzen van bijna afgestudeerde artsen voor dienst in de Abu Ghraib- gevangenis (waar nu de Ameri kanen in opspraak zijn - red.). Daar werden de tegenstanders van het regime opgehangen, een arts moest vaststellen of de dood was ingetreden. Soms was het zo druk, dat de beulen geen tijd hadden de lijkA weg te sle pen. De nog op te hangen ge vangenen strompelden over de doden heen naar de galg. Daar tussen scharrelde de jonge arts, voelend of de lijken inderdaad lijk waren. „Ikzelf ben nooit in deze gevangenis geweest", zegt Bashir nu, „Maar ik wist wat er gebeurde." Hij probeerde zijn mensen zoveel aan dit soort opdrachten te onttrekken. Hij woont en werkt nu in Qua- tar. Vrouw en twee zoons wo nen in Londen. Hij heeft een uitnodiging gekregen in Oslo plastisch chirurg te worden in een groot ziekenhuis. Gaat hij ooit nog terug naar Irak? „On mogelijk. Een deel van het volk ziet mij als vertrouweling van Saddam. En na dit boek hebben zijn echte vertrouwelingen een appeltje met mij te schillen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 33