Politie mag nu achter tbs'ers aan BINNENLAND ZTFYF1 Van Buitenen beduusd na Europese overwinning Geen verband tussen vaccinaties en allergie Hoofdrol jeugd bij doop Amalia De Geus wil mensen met uitkering ontzien Leolux' wereld a van tilViiiMiwiii Nog vijf patiënten spoorloos Dijkstal legt ruzie met Verdonk bij Op de bres voor de mosselman Massale Oranjevluchten voor Nederland-Duitsland bij Van Til kkelaars retten gepakt 16 - De opsporings- ]0D-ECD en de Rotter- douane hebben een yto met 5,3 miljoen ge- Ide sigaretten onder- De rookwaar was ver- hter houten meubels in itainer uit China. De si- ge nvare vermoedelijk be er, oor de Engelse markt, nv drie verdachten aange- 111! 'Ut tteur school n t kinderporno hei koude - De adjunct-di- ibii van een basisschool in nl seWijnjewoudeisge- vr omdat hij kinderporno ie6 computer had. De ge- dsl lOpsterland heeft de st -wacht aangezegd en a m na afronding van het ai nderzoek ontslaan. De eit -directeur wordt niet itvan het maken van iomo of het hebben van t kinderen. ewerkers (n eigen bier ich - Bij bierbrouwer en in Den Bosch is het en jaar voor ongeveer leuro aan blikjes bier n. De dieven waren veer- tknemers van het op- Irijfvan de bierbrouwer, tien verdachten uit Den zijn in de leeftijd van 20 aar. Het bier werd 's in een gehuurde vracht- afgevoerd en verkocht i heler. Verdonk eist einnaam op dam - Minister Verdonk delingenzaken en inte- Jftomt in het verweer te- Hvebsite ritaverdonk.nl. Rtal Amsterdamse rech- :nten is op de internet - itisch over het uitzet- de minister. Verdonk domeinnaam van de teruggevraagd. In een de eigenaar van het ibeargumenteert Ver- itde internetpagina warring en misleiding ;en. Verder beschouwt iter de registratie van am als een inbreuk op ioonlijke levenssfeer. geld voor kenluider Bos ac - Oud-directeur Bos Tjuchem die fraude- ai in de bouw onthul- geen beloning van de d. Volgens premier Bal- e is in overleg met het tie van justitie bekeken een dergelijke tege- ming justitiële gronden tel ie gronden zijn er niet", ov e premier, die gisteren tiets kwijt wilde over de itl leb r gevallen o kanker dam - Het aantal men ie! kanker krijgt, stijgt de ,ef; de jaren sterker dan ver- mi In 2015 zullen zich d nieuwe gevallen van eljj voordoen. Tot nu toe ,nl prognose 85.000. De ie van het aantal geval- eh ïgt vooral samen met de iet ing. Tweederde van alle ra patiënten is ouder dan De prognose is met jlljnaar boven bijgesteld na ;te uwe studie van de Kan- js trijding. De studie is aan- om te pleiten voor een vai laai programma kanker- ick 'mg', os H i onderzoek io Is massagraf org - Het ministerie van e ziet vooralsnog geen ing om onderzoek te la- ichten naar een moge- ogsmassagraf met licha- in Polen in natuurgebied ndeel in Culemborg. De- ril pas een veldonder- lasten, indien 'nieuwe »ven tafel komen. Vol- auteurs van het boek Wapenrok zijn de Polen orlog met aan 'zekerheid ide waarschijnlijkheid' eerd en begraven in Het ïL Het ministerie spreekt 'oud gerucht, waarnaar zonder resultaat on- ris verricht. zaterdag 12 juni 2004 :er voor met astma door Romain van Damme breda - De voicemail van zijn mobiel tje kan geen boodschap meer horen en de mailbox van zijn computer loopt over. Komt goed uit, want Paul van Buitenen wil na zijn eclatante verkie zingsoverwinning even rust. Absolute rust. De dag na zijn triomf wentelt de kers verse Europarlementariër Paul van Buitenen zich in de weldadige rust van zijn rijtjeshuis in een Bredase nieuwbouwwijk en probeert zijn hoofd leeg te krijgen. „Toch realiseer ik me dat ik me niet compleet kan verstoppen. Dit weekeinde zal mijn hoofd daarom nog eens op televisie te zien zijn, want ik wil alle mensen die op me stemden, bedanken." Grinnikend zegt hij eigenlijk geen idee te hebben wanneer hij moet be ginnen in Brussel. Boven in zijn werkkamer probeert hij het te ach terhalen, maar loopt vast in de onaf zienbare stroom van mails. „Op mijn kantoor in Rotterdam zijn zeker 250 mails binnengekomen. Ook van mensen die wel op me wilden stem men, maar me niet voldoende ken den en daarom voor een ander ko zen. Als ik geld had gehad en echt campagne had kunnen voeren, was de aardverschuiving nog groter ge weest." Alsof hij schrikt van zijn ei gen woorden: „Maar ik ben heel blij hoor. Ook met Els de Groen die als tweede op de lijst met mij naar Brus sel gaat. Met zijn tweetjes ben je veel interessanter voor de andere frac ties." Het liefst wil Van Buitenen een eigen fractie in het Europees parlement. Maar nog belangrijker vindt hij hef, dat Europa Transparant zitting kan nemen in de budgetcontrolecom missie. „Je krijgt dan toegang tot ge heime accountantsrapporten. Je hebt veel meer mogelijkheden om ergens een vinger achter te krijgen." Van Buitenen heeft goede hoop dat het hem lukt. Uit de mailbox heeft hij al diverse bemoedigende bood schappen van parlementariërs ge vist. Die willen hem onvoorwaarde lijk helpen. „Ik heb drie mogelijkhe den om zoveel mogelijk van mijn doelen te kunnen realiseren; me aansluiten bij een bestaande fractie, maar dat heeft niet mijn voorkeur. Een eigen fractie vormen; dan heb je achttien of twintig mensen nodig en vijf nationaliteiten. Ik kan ook infor meel gaan samenwerken met parle mentsleden die me bijstaan en hel pen als het dringend nodig is. Ik moet me daar samen met Els nog eens goed over buigen." Sinds gisteren is een zware last van hem afgevallen. Hij zit in het Euro pees Parlement. „Maar nu begint het pas. De Europese Commissie weet dat parlementsleden altijd rekening moeten houden met hun commissa rissen, met de politiek die hun partij voert. Ik hoef nergens rekening mee te houden.'' Brussel zal het merken: „We gaan nog rare zaken meemaken", voor spelt de klokkenluider. „Er is nog zo veel boven water te halen." Van Buitenen wijst naar de Nederlan der Jules Muijs die door de Europese Commissie werd binnengehaald om de accountancy op poten te zetten. „Hij kwam van de Wereldbank. Goe de man, maar ook hij is stukgelopen. Wel heeft hij met zijn werk voor veel opstapjes gezorgd. Veel handvatten gegeven voor verdere onderzoeken, maar niemand van de parlementsle den heeft daarmee iets gedaan! Ik zal dat zeker wel doen." Het Europees Publicatiebureau wordt onderworpen aan onderzoeken om dat er bij eerdere aanbestedingen fraude ontdekt is. Van Buitenen: „Een zeer hoge ambtenaar van die dienst is bij me geweest en zei: 'Er is zoveel mis'. Vervolgens krijgen de be drijven die onderzocht worden voor 140 miljoen euro nieuwe aanbeste dingen!" Zo kan hij uren doorgaan. „Maar weet je wat ik het belangrijkste vind? Dat er deugdelijke onderzoeken ko men. Als ik iets wil aantonen zal ik ook accountants moeten inschake len. Ik wil het goed doen. Ik ben niet de ordinaire relschopper van om de hoek. Zo werk ik niet." Behandeling van ische kinderen met een eter dan het toedienen edicijnen via een inhala- t blijkt uit een onderzoek IS NIPO naar astma bij en. Bijna de helft van de daagde huisartsen geeft tfeur aan een kauwtablet Is van een inhalator. De en hormonen en is aar op de markt, maar is 'geregistreerd voor kin- De inhalator is lastiger in It en bevat wel medicij- H hormonen, den haag/anp - Politie en justi tie mogen van het kabinet ont snapte tbs'ers en gedetineerden voortaan actief opsporen. Zij krijgen nieuwe bevoegdheden om onder meer achter de ver blijfplaats van de voortvluchti- gen te komen. Dat heeft het ka binet gisteren besloten. Daar naast heeft minister Donner van justitie het verlofbeleid voor tbs'ers aangescherpt. Donner had al maatregelen aangekondigd om voortvluchti- gen beter te kunnen opsporen. Aanleiding was een ontsnapte tbs'er, die onlangs een 13-jarig meisje uit Eibergen ontvoerde en misbruikte. De minister heeft nu in allerijl maatregelen genomen om de risico's rond het verlof van tb s'ers te beperken. Hij wil dat de tbs-klinieken alle bestaande Tbs'er eist verlof voor bruiloft nichtje Een tbs-patiënt uit Gronin gen daagt de Nederlandse Staat voor de rechter, omdat hij verlof wil voor een brui loft. De man is al tientallen malen eerder op proefverlof geweest, maar ditmaal is hem dit geweigerd. De man wil vrijdag de bruiloft van een nichtje bijwonen. Het hoofd van de instelling waar hij wordt behandeld geeft echter geen toestemming voor begeleid verlof. De tbs'er wil nu dat de rechter het mogelijk maakt dat hij alsnog de feestelijke gebeur tenis mag meemaken. Zijn advocaat stelt dat de weige ring van de instelling een di rect gevolg is van de grote commotie rondom tbs naar aanleiding van de ontvoering en misbruik van een 13-jarig meisje uit Eibergen. den haag - Minister Verdonk (vreemdelingenzaken en inte gratie) en voormalig WD-leider Hans Dijkstal hebben hun ruzie bijgelegd. Verdonk zal haar par tijgenoot niet ontslaan uit de commissie die de integratie van allochtone vrouwen moet be vorderen. In een gesprek op haar werkkamer gisterochtend, heeft Dijkstal de minister ge zegd dat hij haar beleid nooit heeft willen vergelijken met de jodenvervolging in de Tweede Wereldoorlog. In een interview vergeleek Dijk stal Verdonks plan om een inte gratievignet voor allochtonen in te voeren met een jodenster. Daar heeft hij spijt van, zo liet hij na afloop van het onder houd weten. „Ik ben ervan overtuigd dat de minister niet de bedoeling heeft om allochto nen te stigmatiseren. Ik twijfel niet aan haar integriteit." Daar mee is voor Verdonk de kou uit de lucht. Eerder deze week eiste zij openlijk Dijkstals excuses. (advertentie) machtigingen voor verlof, onge veer duizend, heroverwegen. De inrichtingen moeten bij Donner voor dinsdag aangeven hoe zij dat gaan doen. De minister wil dat een ver lofmachtiging direct ingetrok ken wordt bij een incident maar ook als een tbs'er naar een an dere kliniek wordt overgeplaatst. Verder moet een kliniek de hoogste prioriteit eraan geven als een tbs'er niet terugkeert van verlof. Alle gegevens moeten on verwijld naar het openbaar mi nisterie, die actie kan doen on dernemen. De afgelopen weken zijn twee tbs-patiënten die niet waren te ruggekomen van verlof, terugge keerd in hun instelling. Een woordvoerster van het ministe rie van justitie wilde gisteren niet zeggen of dat zij zich uit ei gen beweging hebben gemeld of dat zij via opsporing zijn terug gebracht. Hiermee komt het aantal tbs'ers dat vrij rondloopt op vijf gekomen. De opsporingsbevoegdheden van politie en justitie waren tot nu toe beperkt, omdat vluchten op zich niet strafbaar is. Mo menteel mag de politie wel de vermoedelijke verblijfplaats van de betrokkene binnengaan, maar ze mag die locatie volgens de wet niet traceren. Dat moet veranderen, vindt het kabinet. Zo moeten opsporingsdiensten gegevens over het mobiele tele foonverkeer kunnen vorderen en post en voorwerpen in beslag kunnen nemen. Computers doorzoeken, observeren en lo caties doorzoeken behoort ook tot de nieuwe mogelijkheden. Verder mogen politie en justitie straks gesprekken afluisteren en persoonsgegevens opvragen bij financiële instellingen. Het gaat niet alleen om tbs'ers die ont snappen of niet terugkeren van verlof, maar ook om ontsnapten uit huizen van bewaring, gevan genissen en justitiële jeugdin richtingen. (advertentie) Ontdek het eilandgevoel boek via www.texel.net 0f bel vvv texel 0222 314741 amsterdam/anp - Voor een mogelijk verband tussen inen tingen en toename van allergie bij kinderen is geen enkel be wijs. De hoge vaccinatiegraad van westerse kinderen en de toename van allergie zijn de laatste jaren vaak met elkaar in verband gebracht. Een vergelij king van alle wetenschappelijke studies op dit gebied leidt tot de conclusie dat een verband niet bestaat. Onderzoekers van het Erasmus Medisch Centrum, het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM), het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) en de Universiteit Utrecht publiceren hun bevin dingen binnenkort in het vak blad Vaccine. Gisteren presen teerden ze de onderzoeksresul taten reeds voorafgaand aan een internationaal congres voor allergologen en immunologen in Amsterdam. Van de meer dan duizend tekeningen die jongeren op Haagse scholen hebben gemaakt voor de doop - met als hoofdprijs een plaatsje in de kerk - zijn gigantische kleurrijke mobiles gemaakt, door leerlingen van de Koninklijke Academie voor Kunsten. Foto: ANP/Robert Vos den haag/gpd - Eigentijds. Dat moet het karakter worden van de dienst waarin vanmiddag prinses Amalia in Den Haag wordt gedoopt. Prins Wil- lem-Alexander en prinses Maxima hebben de beste plaatsen in de Grote- of Sint Jacobskerk ge reserveerd voor de 280 jongeren uit de twaalf Ne derlandse provincies en vier grote steden. De jongeren krijgen na afloop ook een middagje in Madurodam aangeboden van het paar. De be langrijke rol van de jeugd, de generatie met wie Amalia zal opgroeien, is een bewuste keuze van het prinselijk paar dat de blik wil richten op de toekomst. Amalia wordt gedoopt door dominee Carel ter Linden. Hij gebruikt daarvoor water uit de rivier Jordaan, de rivier waarin volgens de bijbel ook Je zus is gedoopt. Het gezuiverde rivierwater, is aan geboden door drie vrienden van Willem-Alexan- der: een Israëliër, een Palestijn en een Jordaniër. De ouders van Méxima zijn bij de doopdienst aanwezig. Het is voor het eerst dat ze een ko ninklijke plechtigheid bijwonen. De komst van het echtpaar is voor de Nederlandse vereniging van kinderen van mensen die tijdens de Argen tijnse dictatuur zijn verdwenen, Hijos, reden om buiten de kerk te demonstreren. De vader van Mtixima, Jorge Zorreguieta, was lid van de rege ring die onder het gezag van de junta werkte. Hijos protesteert door vrouwen met hoofddoek jes langs de route naar de kerk op te stellen. Die symboliseren de 'dwaze moeders' uit Argentinië die nog steeds onkundig zijn van het lot van hun tijdens de militaire junta in de jaren zeventig ver miste kinderen. Het koninklijk huis houdt overigens rekening met politieke gevoeligheden. Er komt na afloop van de doop geen 'staatsiefoto' van de ouders van prinses Méxima met de koninklijke familie. den haag - Zo'n driehonderd Zeeuwse mosselvissers, mosselhandelaren en hun familieleden demon streerden gisteren op het Plein bij het gebouw van de Tweede Kamer. De mosselsector is niet blij met het rapport van de commissie Meijer over gaswinning in de Waddenzee. Volgens de sector staan in het rap port voorwaarden die duurzame schelpdierenvisserij onmogelijk maken. Foto: ANP/David van Dam Vooral hoog opgeleide ouders in de grote steden laten hun kinde ren soms niet inenten. Een van de redenen die zij daarvoor aan voeren, is de veronderstelde ver hoogde kans op allergieën die dit met zich mee kan brengen. „Dit kan niet langer een reden zijn om je kind vaccinaties te onthouden. De veronderstelling klopt niet. Vaccinaties zijn een van de grootste verdiensten van de gezondheidszorg", bena drukte onderzoeker S. Koppen gisteren. Wel denkt Koppen dat vaccina ties te verbeteren zijn. Zo üjken chronische wormeninfecties, bijvoorbeeld bij kinderen in Afrika, een positief effect te heb ben op het onstaan van allergie- en. „Door vaccinaties meer op dit soort natuurlijke infecties te laten lijken, zorg je voor be scherming tegen de ziekte waar tegen het vaccin is bedoeld en bescherming tegen allergieën." den haag/anp-gpd - Het kabi net kan niet garanderen dat nie mand er volgend jaar in koop kracht op achteruit gaat, maar zal op prinsjesdag wel met maatregelen komen om men sen met een uitkering en oude ren met een klein aanvullend pensioen te ontzien. Dat zei mi nister De Geus (sociale zaken) gisteren in een reactie op de te genvallende groeicijfers van het Centraal Planbureau (CPB) voor de Nederlandse economie. De CDA-bewindsman wil voor komen dat mensen met een laag inkomen er meer op ach teruitgaan dan mensen met een hoog inkomen. „Het beeld is niet evenwichtig", aldus De Geus. Wat de minister gaat doen om de zwakste groepen te ontzien, is nog niet bekend. Iedereen gaat er in koopkracht op achteruit in 2005, zo heeft het CPB berekend. Mensen met een baan zullen gemiddeld één procent minder te besteden hebben, AOWers gaan er 1,5 procent op achteruit en andere uitkeringstrekkers zien hun koopkracht met gemiddeld 2 procent dalen. door Richard Mooyman schiphol - Oranjefans vertrek ken massaal per vliegtuig naar Portugal om dinsdagavond de voetbalwedstrijd Nederland- Duitsland bij te wonen. De luchthaven Schiphol venvacht tenminste veertig extra charter vluchten in verband met de eerste wedstrijd van het Neder lands elftal op het EK. De eerste voetbalvlucht vertrekt morgen al. Maandag volgen er elf, terwijl op dinsdag 28 toe stellen vol supporters het lucht ruim zullen kiezen. Een woord voerster van de luchthaven ver wacht dat de meeste vluchten direct na afloop van de wed strijd zullen terugkeren. Dat be tekent dat er in de nacht van dinsdag op woensdag meer nachtvluchten zullen zijn dan gebruikelijk. Volgens Schiphol hebben alle toestellen de beschikking over een 'slot' (vergunning) voor de start en landing. In het verleden zijn diverse malen problemen gerezen met extra voetbalvluch- ten omdat er geen nachtslots beschikbaar waren. De vluchten worden uitgevoerd door onder meer Transavia en DutchBird. De luchthaven verkeert nu al in voetbalsferen. Schiphol Plaza is versierd met ballen en andere sportieve attributen. Alle wed strijden van het Nederlands elf tal worden rechtstreeks uitge zonden op het grote beeld scherm op het plein voor Schip hol Plaza. Docent ontslagen na examenfraude haarlem - Een docent van het Haarlemse Damiate College is op staande voet ontslagen om dat hij fraude heeft gepleegd met het eindexamen. De man bood zes van zijn leerlingen de kans buiten schooltijd het exa men opnieuw te maken, zodat de score zou verbeteren. De zaak is aan het licht gekomen omdat de leraar het zelf bij de schoolleiding heeft gemeld. Di recteur Ger Jagers is geschokt door het voorval en heeft mel ding gedaan bij de Onderwijs Inspectie. 'Absoluut ontoelaat baar' noemt Jagers de gang van zaken. De leraar was al enkele jaren in dienst. Jagers: „Een do cent heeft een zeer grote ver antwoordelijkheid, waar je op moet kunnen vertrouwen. Deze man heeft voldoende onderno men om op staande voet ont slagen te worden." Wat de docent heeft bewogen het voorval zelf bij de schoollei ding te melden, weet Jagers niet. Wat de consequenties zijn voor de zes leerlingen die hun examen illegaal hebben overge maakt, is nog onduidelijk. (advertentie) Loveseat of chaise longue? Met Howlo sluit designer Cuno Frommherz geen com promis. Door een van de rugsteunen weg te draaien naar de armleuning wordt de bank een chaise longue. Een mooi voorbeeld van de wereld van Leolux LEOLUX One »dre«: Openingstijden. NoorderVede 1038 Ma-Oi-Wo 9 30-17 30 ui 1823 CJ Alkmaar Do-Vr 9.30-21 00 uur Telefoon (072) 5112780 Za: 9 30-17 30 uur Volg da oorden Zondags gesloten QEgen pi designcentrum

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 31