GESPREK VAN DE DAG Matteüs op doel en Petrus als spelverdeler 'Duitsers heimelijk jaloers op Nederland* pPipL Ophef in Argentinië over seksuele escapades priester De legendarische wedstrijd komt er weer aan Voorspelling F USA DAGELIJKS LEVEN 1 ZAUG\ »K OA M& HET HE-Le^ WEEK&IMD Slip VERVELÊN y MENSELIJK Een rooms-katholieke priester uit Ar gentinië heeft voor ophef gezorgd in de stad Cordoba door memoires te publiceren waarin hij gedetailleerd verslag doet van zijn seksuele esca pades met vrouwen. Praatprogramma's op radiozenders in Cordoba, de derde stad van Ar gentinië, werden donderdag over spoeld met bellers die discussieer den over de autobiografie van de 77- jarige pastoor Jose Mariani. De eer ste druk van drieduizend exempla ren van het boek, dat is getiteld Ont huld: Het Leven van een Priester, was binnen een paar dagen uitverkocht. Jiddisch gezegde Als er één goede daad is, eisen velen de eer op Mariani, die al 53 jaar priester is, zegt met het boek een inkijk te willen geven in het priesterschap en het celibaat. „Het werd tijd dat iemand eens op recht verslag uitbracht. Ik denk dat mensen volwassen genoeg zijn om de waarheid te begrijpen over hoe er wordt geleefd in zo'n oud, aanbeden en invloedrijk instituut", aldus Mariani in een interview op de lokale radio. Zijn rooms-katholieke collega's kun nen weinig waardering opbrengen voor zijn memoires. „Schrijven over dergelijke intimiteiten is een teken van onvolwassenheid en dit zou nooit ge publiceerd hebben mogen worden", zei een woordvoerder van de aartsbis schop van Cordoba, Carloz Nanez. Argentijnse kranten publiceerden frag menten uit het boek. In een van de kranten was het stuk te lezen waarin Mariani beschrijft hoe hij voor het eerst seks heeft met een vrouw. „Ik kon mijn hart horen bonzen ten overstaan van de fantastische schoonheid van het lichaam dat mij werd aangebo den", aldus de priester, ap De Australische dierenbescherming is op zoek naar twee mannen die tijdens een wedstrijd in een kroeg de KOP VAN LEVENDE MUIZEN hebben afgebeten. De twee namen de uitdaging aan om voor 500 Australische dollar (300 euro) de staart van levende muizen af te bijten. De mannen werden daarop aangemoe digd om ook hun tanden in de rest van de diertjes te zetten. Ze werkten de mui zen naar binnen, kauwden erop en spuugden ze weer uit. Als het aan de dieren bescherming ligt, krijgt dit muisje nog een staartje. De organisatie wil de muize neters en de organisatoren van de wedstrijd aanklagen wegens dierenmishande ling. Ze kunnen een boete krijgen van 48.000 euro en twee jaar cel. De Oostenrijkse Eva Hofbauer is woensdag getrouwd in een BRUIDS JURK met een SLEEP van maar liefst 2,8 kilometer. Hofbauer hoopt daarmee een plekje in het Guinness Book of Records te veroveren. Hon derden mensen moesten helpen om het gevaarte de kerk in te krijgen. Het vorige 'sleeprecord' stond op naam van een Japanse bruid, die twee kilometer stof achter zich aan sleepte. Zangeres WHITNEY HOUSTON geeft 22 juli een concert in de Chi nese stad Sjanghai. De zangeres wacht nog op toestemming van de autoriteiten om 25 juli een concert in Peking te geven. De Chinese au toriteiten hebben geen eisen gesteld aan de kleding of het gedrag van Houston. Bij de aanstaande China- tour van Britney Spears lag dat an ders. De autoriteiten waren be vreesd dat haar weinig verhullende kledij de lokale zeden zou ondermij nen en legden haar kleding- en ge dragsvoorschriften op. Foto: Reuters MADONNA heeft een uitgever ge vonden voor haar DERDE KINDER BOEK, 'Yakov and the Seven Thie ves'. De New Yorkse uitgever Calla way Arts Entertainment brengt het boek op 21 juni op de markt. Het gaat over ,,de mogelijkheid die wij allemaal hebben om de poorten van de hemel te openen, ongeacht hoe onwaardig we denken te zijn. Want als we tegen onze zelfzuchtige na tuur ingaan, gebeuren er wonderen, in ons eigen leven en in dat van an deren." Het verhaal is bedoeld voor kinderen van 6 jaar en ouder. Yakov and the Seven Thieves is het derde boek in een serie van vijf. De Amerikaanse popster COURT NEY LOVE moet voor de RECHTER verschijnen, omdat ze een vriendin van haar voormalige manager te lijf zou zijn gegaan met een fles en een metalen zaklantaarn. Het incident zou zich op 25 april hebben voorge daan in het huis van Love's vroegere manager Jim Barber in Los Angeles. Tegen Love, de weduwe van zanger Kurt Cobain, lopen nog drie zaken wegens drugsgebruik en mishande ling. De Britse filmactrice CATHERINE ZETA-JONES heeft haar oma vorig jaar een bijzonder cadeau gegeven. Omdat ze niet wist wat ze haar 86- jarige oma nog kon schenken, gaf ze haar maar nieuwe knieën. „Ze kreeg nieuwe knieën en ze kan er weer vandoor. Ze lijkt op een klei ne wind hond", zei Zeta- Jones te gen de Londense krant The Evening Standard. Foto: Reuters Het komende EK Voetbal inspi reert tal van kerkelijke en religieu ze bladen en persoonlijkheden tot beschouwingen. Beschouwingen over voetbalgekte, sport en geloof en de heilzame werking van het spel. Aan Gabriela Gaastra-Levin uit Apeldoorn, die al jaren berichten van gene zijde doorkrijgt, hebben Maria, Jezus en Maria Magdalena zelfs een passende boodschap meegegeven. Voetbal is een 'god delijk instrument' om de balans tussen mannelijke en vrouwelijke energie te helpen herstellen en verbroedering op aarde te bevor deren, heeft Gabriela van Maria, Jezus en Maria Magdalena te ho ren gekregen. De bal is een instrument van god delijke energie, aldus de bood schap, die Gabriela en haar echt genoot Reint per e-mail hebben verspreid en in een tweede boek met hemelse doorgevingen opne men, dat in september uitkomt. „Via het maken van een doel punt", schrijven zij, „wordt eigen lijk via de stroom van goddelijke energie een versmelting tussen het vrouwelijk en mannelijke tot stand gebracht." Maria, Jezus en Maria Magdalena tonen zich bereid'om te helpen met de verbroedering van mensen door middel van de voetbalsport. Ze zijn echter „geen supporters van een club of land in het bijzon der", melden ze. „Wij helpen niet EK Voetbal voer voor spirituele beschouwingen één ploeg te winnen. Jullie kun nen allemaal een beroep op ons doen." Uit geheel andere hoek komt de vermaning van P. Vergunst, alge meen secretaris van de behou dende Gereformeerde Bond in de Protestantse Kerk in Nederland, aan kerkleden om zich niet door de voetbalgekte te laten meesle pen. „Is onze wandel in de heme len, dan is die niet tegelijkertijd in Portugal", schrijft hij deze week in het Bondsorgaan De Waarheids vriend. De zondagse kerkgang inruilen voor een voetbalwedstrijd kón niet, maant Vergunst. „Die radi cale houding is niet sportvijandig, want beweging is goed en compe titie is leuk. Maar juist als Neder land massaal laat zien waar zijn hart ligt, krijgt de kerk de kans te tonen Wie zij dient." Het tijdschrift De Christen van de Unie van Baptistengemeenten buigt zich niet over de ideale op stelling van het Nederlands elftal, maar over het sterrenteam dat Je zus als coach van zijn twaalf disci pelen in het veld bracht. Met Mat teüs op doel, de ongelovige mas als centrale verdediger, trus als spil op het middenv li de broers Jacobus en Johan spitsen streed Jezus met sui 'om anderen voor zijn Koni. te winnen'. Verrader Judasi breekt in de opstelling. „Lieve God, ik weet niet of I voetbalfan bent", begint hei v< bed van een fan' dat aartsbii schop Werner Thissen vanl burg heeft opgesteld. Hetvr God om clementie van chef a geduld van echtgenotes alsi voetbal de aandacht opeist v beste elftal moet winnen",i het gebed. „Heer, ik verlaat n U als grote, genadige Scheii -i rechter." anp u io Haat en nijd, gevechten tussen jon geren aan de grens: de rivaliteit tussen Nederlandse en Duitse voet balfans kent een lange geschiede nis. Maar de Duitsers zijn niet blind voor de eigen gebreken. „Jullie hoefden nooit kippenvel van schaamte te hebben." Stel je voor, Nederland en Duits land spelen niet tegen elkaar op het EK-voetbal in Portugal. De aanloop naar het toernooi zou er een stuk saaier uitzien.Al die le gendarische wedstrijden tussen onze landen, dat alles komt nu weer boven", zegt Philipp Kosters (32). Hij is hoofdredacteur van het Duitse voetbaltijdschrift '11 Freunde'. Het zomernummer van dit 'Magazin für Fussball-Kultur' is geheel oranje gekleurd en heeft als titelthema 'Oranje Boven'. De rivaliteit tussen Nederlandse en Duitse voetbalfans en voetbal lers staat erin centraal. René van der Kerkhof legt het Nederlandse trauma van de verloren WK-finale in 1974 maar weer eens uit. De 'generaal' Rinus Michels wordt geanalyseerd en oud-spelers als Rensenbrink en Neeskens vertel len over hun ervaringen met het Duitse voetbal. „Er bestaan theorieën dat je die twee verschillende voetbahnenta- liteitén terugziet in de inrichting van de samenleving", vertelt de studentikoos ogende Kosters. „Nederland als het open, liberale land en Duitsland, dat conserva tief is en verkrampt. Bij Nederland gaat het erom hoe het voetbal er uitziet. Bij Duitsers om vechten en winnen. Veel Duitsers zijn hei melijk jaloers op dat Nederlandse gemak en die losheid. Maar je hoort steeds meer Nederlanders met bewondering over Duitsers Alles 1st vorbei Op internet wemelt het van de Nederlandse pagina's die zich maar op één ding richten: 15 ju ni, Nederland-Duitsland. Wat doe jfj op alles-ist-vorbei dag?' - www.alles-ist-vorbei.de Filmpjes, foto's, moppen: alles wordt ingezet om de Duitse Mannschaft belachelijk te ma ken. Coach Rudi Völler en doel man Oliver Kahn hebben het het zwaarst te verduren. - www.schade-deutschland-al- les-ist-vorbei.com Bij het openen van de site schalt het Wilhelmus door de boxen. Ik zal u er maar één keer mee lastig vallen. Zelfs het klassieke 'Heb ik het niet gezegd' zult u niet van me ho ren. Ik zeg het vandaag voor het eerst en het laatst in het openbaar: het wordt niets met Hup Holland Hup in Portugal. Niet zo maar niets, nee, helemaal niets, ni- ente, nietschiewo, rien du tout. Het is spijtig voor de fa brikant van oranje verf, voor de verkoper van vlagge tjes en mutsen en voor al die vaderlanders die wanho pig op zoek zijn naar iets gemeenschappelijks om ach teraan te hossen. Sorry mensen, maar het is niet an ders. Natuurlijk moet ik dit soort teksten aan de sport redactie overlaten, maar de oudste daar is hooguit vijf tig. Allemaal jonge jongens dus. Hebben we niets aan. Bovendien wagen die mensen zich niet graag aan voor spellingen, want als het niet uitkomt zijn ze hun pro fessionele gezag kwijt. Vandaag hebt u dus meer aan mij. Denk niet dat ik me baseer op de treurige reeks oefen wedstrijden. Maakt me niets uit. Ik heb het Nederlands elftal zelden een behoorlijke oefenwedstrijd zien spelen. Andere elftallen trouwens evenmin. Is ook logisch: al die spelers willen zich in de basis spelen en zijn dus meer met hun eigen kunsten bezig dan met de wed strijd. Geeft niet. Die hele aanloop naar een toernooi zegt me niets. In 1974 werden we in Duitsland bijna wereldkampioen. Maar we mochten alleen naar dat toernooi omdat in onze laatste kwalificatiewedstrijd de scheidsrechter een glaszuiver doelpunt van de Belgen afkeurde. Vlak voor tijd. Dat wordt nog wel eens verge ten. Nee, die aanloop is niet echt interessant. Mijn ar gument is van heel andere aard. Jaren geleden ver klaarde Jacky Charlton dat een kampioenselftal een stuk of wat goede voetballers nodig had en drie top pers. „Toen wij in 1966 wereldkampioen werden, had den we voor de top Bobby Moore, Gordon Banks en de kid", aldus Charlton. Met de kid bedoelde hij overigens zijn broer Bobby. Terug naar '74. Toen hadden we goe de voetballers als Krol, Suurbier en Neeskens. En drie toppers: Cruijff, Van Hanegem en Rensenbrink. In '88 werden we Europees kampioen met goede voetballers als Koeman (Ronald), Vanenburg en Van Breukelen. En we hadden de drie van Milaan voor de top. Wie zijn vandaag onze goede voetballers? Stam, Davids en Cocu: akkoord Van der Sar, zegt u? Vooruit, reken ik ook goed en zelfs Seedorfen Van Nistelrooy wil ik in de aanbieding doen. Maar zeg eens eerlijk: hoeveel van deze zeven zullen honderd procent zeker worden opge steld in de basis? Ik gok op Stam, Davids en Cocu. Ook van Van de Sar ben ik vrij zeker. Dat zijn er vier. Zit hier een topper bij cl la Van Hanegem, Gullit of Rijk aard? Natuurlijk niet. Kluivert is onze enige potentiële topper, maar bij Barcelona mag hij niet eens meer meedoen. Zegt niet alles, klasse verloochent zich niet maar Patrick is geen Van Basten. Laat staan een Cruijff. Robben, Sneijder en van der Vaart vergeet ik niet. Zij zijn Neerlands hoop in bange dagen, maar hoge eisen kunnen we aan hen nog niet stellen natuurlijk. Ook mensen als Cruijff en Gullit za ten al een jaar of acht bij Oranje voordat de zaak echt ging draai en. Andy van der Meyde? Goede speler maar geen goudhaantje als Johnny Rep, laten we eerlijk zijn. Komen we aan de kern van ons pro bleem: we hebben geen elftal. Maak op een verjaardag met een stelletje voetballiefhebbers los van elkaar een opstelling en je krijgt minstens tivintig verschillende namen. Oran je is weer een duiventil. Een door gangshuis. Een wanhoopspoging. Maar geen elftal. Investeer uw geld elders. Op het scherm een klok die af telt tot de aftrap van dinsdag, 20.45 uur. Met dartspijlen kan op de Duitse elftalfoto worden gemikt. Inclusief video-archief met de meest beschamende momenten uit de Duitse voet balgeschiedenis. - www.mannschaftesnicht.nl Mep de Mof is het meest opval lende op deze site. Sla Völler op zijn hoofd, iedere keer als hij boven het gras uitsteekt. Verder veel foto's van huilende Duitse supporters. - www.wirsinddabei.nl In Madurodam is Nederland-Duitsland al begonnen. Foto: GPD/Jacques Zorgman Inzet: Weekblad Panorama leverde bij zijn laatste editie een voodoopoppetje dat een speler van de Manns n' moet voorstellen, compleet met drie naaldjes. Govert Coebergh En dan naar huis." Zelden zag Kosters zo'n gebrekki ge 'Mannschaft' als het elftal van teamchef Rudi Völler. „Het is echt niet om aan te zien. De nationale ploeg is sowieso niet geliefd. Jullie Hier kun je zelf, in navolging van 'lama' Rijkaard, het haar van Rudi Völler onderspugen. Veertig punten per treffer. Maar pas op voor de kale scheids rechter Collina. - www.wiederdabei.nl Dat de Duitsers in 2002, toen het Nederlands elftal zich niet plaatste voor het WK, smalend zongen 'Ohne Holland fahren wir zur WM', zit ook de makers van deze site nog steeds niet lekker. „Onze leeuw krijgt hon ger als zijn trots wordt ge krenkt." Ook op de site: het re cept voor adelaar met zuurkool. hebben trauma's, wij hebben een geschiedenis van pure oplichterij. Die beruchte wedstrijd tegen Oos tenrijk, toen beide teams op het WK alleen maar de bal rond speelden omdat een gelijkspel voldoende was. Schandalig. En de laatste jaren hebben de fans een onafzienbare reeks slechte wed strijden moeten aanzien. Op een gegeven moment houdt de liefde op. De resterende fans, dat is toch een beetje kegelclubpubliek." Kosters houdt meer van de echte clubfanaten. Zijn blad komt voort uit de fanzine-cultuur. Hij schreef ooit het blaadje van Arminia Bie lefeld vol en bedacht dat het leuk zou zijn voor alle Duitse fans een blad op te richten. 11 Freunde, dat op een chaotische redactie in Berlijn-Kreuzberg door een hand vol mensen in elkaar wordt gezet, is een succes: de oplage steeg in vijfjaar tot 50.000. Het Neder landse tijdschrift 'Johan' geldt als één van de voorbeelden. Niet alleen 11 Freunde, alle Duitse media analyseren en becommen tariëren het Nederlandse voetbal. Het spuugincident tussen 'lama' Rijkaard en Rudi Völler wordt steevast aangehaald, net als de vermeende rivaliteit tussen zwart (Kluivert) en wit (Van Nistel 'e en het eeuwige gekrakeel o\ e. systemen. „Maar jullie hoefden nooitl penvel van schaamte te heb zoals wij in 1998 bij het WK Kosters. „Toen ontwaarde! Vogts een internationaal co tegen Duitsland! Omdat we loos van Kroatië verloren. Ei die pijnlijke Duitse vaandel: erij. De Oranjehysterie heefi ?e veel lichtere toon. Ach, Duit heeft al zoveel gewonnen: d m' keer wereldkampioen, al dii speelde finales. Wij zeggen! elkaar: 'We hebben in hetw le den al veel te veel geluk geh Dus als we er eens een keerp vliegen, nou ja, dat is dan En laat dan dat 'kleine Hol! na maar winnen. „Jullie moeteiü] vergelijking met landen alsi N land o'f Frankrijk, al zoveel i 01 doen om internationaal v nomen te worden. Dan mo< blijkbaar alternatieve oploss vinden om op te vallen, beeld door de maatschappi] anders in te richten. Of doo S trekkelijk voetbal te spelen.' Wierd Duk praten. Omdat wij altijd winnen." Niet dat dit laatste in Portugal ook het geval zal zijn, zegt Kosters. „We spelen met geluk gelijk tegen Nederland, verliezen van Tsjechië en tegen Letland wordt het 1-1.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 30