Glastuinbouwbedrijf bloeit weer op REGIO Wielrennertjes klaar voor Tour de Lisse Husselaars NAVRAAG Twintig instellingen en organisaties uit detransplantatiezorg over handigden minister Hoogervorst (volksgezondheid) gisterochtend het Manifest Orgaandonatie. Daarin pleiten ze voor een ander sys- y - teem van donorre- Enorm tekort gratie: Nederlan- 7 7 ders moeten ge- aan orgaandonoren dwongen worden tot een keuze over orgaandonatie. Dit systeem moet een einde maken aan het grote te kort aan donororganen. Momenteel is doneren alleen mogelijk als de wens daartoe is geregistreerd, of als familieleden na een sterfgeval toestemming geven. De Nederlandse Transplantatie Stichting, geves tigd in Leiden, heeft het manifest mede ondertekend, zegt pr-mede- werkster CLAUDIA BUSATO. Waarom hebben jullie het manifest ondertekend? „Er is een enorm tekort aan orgaandonoren. Wij denken, net als de andere ondertekenaars, dat een ander systeem meer orgaandona ties oplevert. We maken ons grote zorgen over het huidige tekort aan orgaandonoren. Al tien jaar schommelt dat zo rond de 200 per jaar. Dan heb ik het over personen die na hun overlijden beschik baar zijn voor het doneren van diverse organen. Ondanks tal van inspanningen, van bijvoorbeeld ziekenhuizen, zie je geen verho ging van die aantallen." ZATERDAG 12 JUNI 2OO4 Broers Koeleman pakken de draad weer op na verwoestende windhoos Terwijl de vraag is toegenomen? „Laat ik het zo zeggen: de vraag is nog steeds erg groot. Mensen moeten ontzettend lang wachten op een transplantatie. Voor een nier is de gemiddelde wacht tijd 1470 dagen, voor een hart 247 dagen, voor een long 346 dagen en voor een lever 281 dagen. Dat is echt gigantisch lang." Waar zitten de grootste tekor ten? „Eigenlijk kun je bij alle orga nen spreken van een groot te kort. Bij nierpatiënten is het nog wel zo dat er alternatieve therapie mogelijk is. Zien jullie nog andere mogelijkheden om het aantal donoren te laten toenemen?: „Er moet meer publieksvoorlichting komen, ziekenhuizen moeten meer ondersteuning krijgen en er moet in het algemeen meer aan dacht gaan naar het onderwerp. Gelukkig is het aantal weefseldo noren de afgelopen jaren wél toegenomen. Veel ziekenhuizen heb ben tegenwoordig ook donatiefunctionarissen in dienst. Ondanks alle inspanningen geeft 75 procent van alle nabestaanden niet als nog toestemming voor donatie, als hun familielid zich niet als do nor heeft geregistreerd. Dat is toch gigantisch veel." De politieke steun voor een ander systeem lijkt vooralsnog ge ring. „We hebben hoop dat ze overstag gaan. Daarom hebben we de brief aan Hoogervorst ook ondertekend. Een ander systeem zal ze ker bijdragen aan een groter aanbod van orgaandonoren." tekst: Erna Straatsma foto: ANP/Tjapko de Heus UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Zaterdag 12 Juni LEIDEN - Leiden, dat in de laatste tijd vele nieuwe industrieën aan trekt, zag dit aantal gisteren met één vermeerderd: de Hollandse Loon- meitserij N.V., gevestigd in het gebouw van de voormalige Zoutkeet aan 'ile Oude Singel, een bedrijf, dat zich naast het verwijderen van roest bezig houdt met de corosiebestrijding, een plaag en een probleem te- vens, waarover de knapste technici niet uitgedacht raken. Het oxyderen van metalen moet tot de grootste problemen worden ge rekend, dat in vele gevallen nog uitgaat boven het nicotinevraagstuk, de rattenplaag en het verkeers- en woningprobleem. Men kan zelfs spreken van een plaag, waaraan geen land ter wereld ontkomt. In dit licht bezien moet de vestiging van dit bedrijf worden aangemerkt als een stap in de richting van een verdelging van staatsvijand nummer .zoveel. Een Leidse industrie roept hier de roestplaag een beslissend halt toe. ANNO 1979, dinsdag 12 juni LEIDEN - De Nederlandse Basalt Maatschappij heeft zich de afgelo pen dagen beziggehouden met de asfaltering van een gedeelte van de Breestraat. De hele Breestraat is nu geasfalteerd met uitzondering van het gedeelte voor het stadhuis, in verband met het 'beschermde stadsgezicht'. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres; Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-515° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) I p/m €20,20 (alleen aut ine) p/kw €56,70 p/J €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting I per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0.50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. O HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV Is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte Informatie over voordeelaanbleding- en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media 8V, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Een windhoos verwoestte op 2 mei vorig jaar de kas van Mar cel en Ronald Koeleman uit Ter Aar. Het glazen gebouw aan de Oostkanaalweg moest hele maal opnieuw opgebouwd worden. Drie maanden later draaide het bedrijf weer op vol le toeren. Het zweet breekt je uit als je de kas binnenkomt. De hon derdduizenden 'spatten' - ka merplanten met de Latijnse naam spathiphyllum - heb ben een constante tempera tuur van 24 graden met een luchtvochtigheidpercentage van 85 procent nodig. Be drijfsleider Marcel Koeleman legt uit dat spatten in de na tuur op de onderste laag van een tropisch moeras groeien. „Die omstandigheden boots ik hier na, hoewel ik ook reke ning houd met de gemiddelde huiskamer in Nederland." De spat is een doodnormale ka merplant in Nederland. Hij heeft diepgroene, glanzende bladeren en een roomwitte bloem. Voordat de windhoos zijn ver woestende werk deed, was het gebouw een verzamelplek van Crossandra's. De broers Koe leman waren de enigen in ons land die deze bijzondere oranje bloeiende kamerplant teelden. „Dat doen we nu nog steeds, maar dan op onze lo catie aan de Rozenlaan, waar mijn broer Ronald altijd te vinden is." Tijd om van de schrik te beko men, had Koeleman niet. 's Avonds moest hij manschap pen regelen voor het oprui men van de brokstukken van zijn bedrijf. De volgende dag vergaderde hij urenlang met de 'hoogste heren' van de ver zekering over hoe de schade op de efficiëntst mogelijke manier hersteld kon worden. „Ik was de op één na grootste klapper van het jaar voor die maatschappij, maar ik heb keurig gekregen waarop ik recht had." Ondanks het geld verliep de restauratie van de kas niet van een leien dakje. „Ik kon niets doen, ik voelde me als een lam vogeltje", herinnert de plantenteler zich. „De bedra ding was kapot, ik kon de overgebleven planten niet meer luchten. Bovendien mocht ik het pand niet in. De Arbo-wet verbiedt werken on der kapot glas. Ook bovenop Romme lost maandag het startschot zo aantrekkelijk mogelijk voor ze maken en kunnen dankzij de hulp van de spon sors veel aardige prijzen be schikbaar stellen. Elke avond zijn dat er zo'n 170 premies. Niemand gaat dus met lege handen naar huis." Toch is er wel wat onder scheid. „Het blijft ook een wedstrijd. De kampioenen worden bekend op de slot- avond en op alle andere avonden wordt gestreden om de gele trui, de groene trui en de bolletjestrui en de witte trui voor de deelne mers van tien jaar die ook een eigen jongerenklasse- ment hebben." Op dinsdag heeft de tweede etappe plaats. Dan komt oud-wielrenner Steven Rooks het startschot lossen. Op woensdag is er de ploe gentijdrit (met taart voor de winnende ploeg en een krentenbrood voor de num mer laatst). Oud-sprinter Matthieu Hermans lost op donderdag het startschot en Overdevest is nog bezig om een topper van de Rabo- bankploeg te strikken voor vrijdag. „Maar die jongens zijn vreselijk druk met koer sen, dus daar moeten we nog even geduld mee heb ben." Zaterdag is de grote finale. Dan wordt de individuele tijdrit gehouden en gaan de jeugdige fietsers de openba re weg op, want een deel van het parcours is op de Spek- kelaan. Alle etappes beginnen om 19.00 uur, met uitzondering van de individuele tijdrit van zaterdag, die om 18.00 uur van start gaat. Zestig wielrenners van tien, elf en twaalf jaar gaan maan dagavond van start voor de Tour de Lisse. Nadat schaatsheld Gianni Romme om 19.00 uur het startschot heeft gelost, moeten zij op het afgesloten Spekkelaan- parcours van de Lissese Ren en Tourvereniging De Bol lenstreek aan de bak. Aan het einde van die etappe wacht de winnaar of winna res bloemen, de hoogste tre de op het ereschavot en de kus, of een hand, van de tourmiss. De renners zijn verdeeld over tien ploegen uit War mond, Voorhout, Sassen- heim, Noordwijk, Noordwij- kerhout, Hillegom, Benne- broek/Vogelenzang, Lisse, Lisserbroek en De Zilk. Orga nisator Frans Overdevest is de initiatiefnemer van de hergeboorte van de indertijd legendarische Tour de Lisse. „Elke ploeg heeft een spon sor. Opvallend is dat het voor de Tour de Lisse niet zo moeilijk is om een bedrijf te vinden dat zijn naam aan het evenement wil verbinden. In sommige dorpen staat men bij wijze van spreken in de rij." De renners kunnen op elke fiets deelnemen, als het maar geen racefiets is. Ver der mogen zij ook niet op ra cebanden rijden en moeten uitstekende delen worden verwijderd. „Voor de rest moeten ze het zelf weten", zegt Overdevest. „Je ziet zelfs meisjes die willen deelne men met het boodschappen- mandje nog aan het stuur.' De organisator ziet tevreden toe dat de Tour de Lisse een LEIDEN, 16.00 UUR De Sweet Benito Spat is een populaire kamerplant. Marcel Koeleman heeft er een paar honderdduizend. glasscherven aan de s gaan, is verboden." Uiteindelijk sloopte een ge specialiseerd bedrijf het dak boven het middenpad. Vanaf die plek konden de met plan ten en glas gevulde bakken weggereden worden. Als een trein in een kolenmijn. Bin nen enkele weken was het he le pand van 6500 vierkante meter leeg. Daarna werd het dak gedemonteerd. Veilig heidsglas verving de gebroken glasplaten. Ook kreeg het gla zen gebouw een compleet nieuwe bekabeling en een ge avanceerd watersysteem. Na drie maanden draaide het be drijf weer als vanouds. „Eigenlijk is de bedrijfsvoe ring nooit gestopt", blikt Koe leman terug. „Onze zaak heeft een contract met een labora torium dat nieuwe plantjes aanlevert. Pas na negen maanden zijn die klaar om opgepot te worden. Wij kon den niet onder onze afiiame- plicht uitkomen. Vandaar dat we een kas in Woubrugge en één in het Zeelandse Vierpol- ders huurden." De Crossandra heeft nooit meer gebloeid a$n Oostka naalweg. De gebroeders Koe leman wilden de plant niet weer verkassen. Zo begon de spattenkweek aan de Oostka naalweg. Koeleman praat vol kennis over de vele soorten. „De Spattenfamilie is een heel grote. Mijn varianten komen uit de Sweet-serie, die weer bestaat uit ongeveer tien soorten. Hier staan een paar honderdduizend Sweet Beni to's, een variant die pas twee jaar bestaat. Je hebt ook nog de Sweet Paco en de Sweet Evita, maar er worden ook he le andere series geteeld, bij voorbeeld Chopin of Jui De Benito is een geliefd it plant. „Hij is in de top v :o beste Spatten binnenge pr men." Dat heugelijke fe e voor Marcel Koeleman geen reden om op zijn 1 ic ren te rusten. „Het gaat alleen om de plant, mai js om de uitvoering. Ik het Q[ inkoper in dienst, die o[ n( gaat naar modieuze pot Een spat in een rieten 11 geeft een basic-gevoel.i een RVS-vaas past goed hightech interieur.11 Koeleman moet de con kl rentie goed in de gaten den. „Voor je het weetl D die een nieuwe kruisinj dan moet je weer helen w opnieuw beginnen." Marijn Roos positief effect heeft op de aanwas van de wielervereni ging. „Sinds de tour is opge start komen er jaarlijks nieu we leden bij de RTV. Daar zijn we natuurlijk blij mee." De deelnemers krijgen er wel wat voor terug. In principe is er voor iedereen een prijs. „Ook voor de laatste in de etappe. Die krijgt een half krentenbrood. We willen het Vroeger was er één mannetje dat met een beleefde g - lach folders uitdeelde. Zijn woord was Gods woord - kon niet ophouden anderen daarmee te verblijden. Op hoek van de Donkersteeg en de Haarlemmerstraat dee< zijn werk. Opvallend was zijn jarenlange vasthoudendheid, die ze tot iets leidde. Echt hinderlijk was hij nooit. Wie geen z had in godsdienstige taal hoefde niets te vrezen. Een si) hoofdschudden en de man zag af van zijn woord. Zo gil het meestal. Wie heeft er nou zin om met volle boodscl pentassen en een wildvreemde meneer op straat te gaa praten over de zin van het leven? De voorbijganger kre een vriendelijk 'goedendag1 en dat was dat. Einde 'gesp Tijden veranderen. Het stukje Haarlemmerstraat tusse Hema en de Coelikerk is op zaterdagmiddag verwordet een 'no go area'. Doorlopen is er niet meer bij. De pass j moet en zal luisteren. De promomeisjes en -jongens va Greenpeace, het Aidsfonds, De Volkskrant en Tele2, be ten groepsgewijs de straatkanten. Husselaars nieuwe stijl. „Mevrouw, kent u deze dierenrechtenorganisatie?" „Eh, nee." u Het meisje zou het wel leuk vinden als de voorbijgangs bereid is tot een donatie. Ze houdt een flinke stapel fot omhoog, met daartussen ook wat minder gezellige dier plaatjes. „Is het wat voor u om ons te steunen, denkt u?" De vrouw zegt dat ze nu geen tijd heeft om zich in dien mishandeling te verdiepen. Kan ze niet een foldertje m krijgen? „Mevrouw, we hebben geen folders. En ik heb u net tot verteld wat we allemaal doen?" De voorbijgangster oppert dat ze straks op de website de dierenechtenorganisatie wil kijken. Ze moet zich ni haasten om haar boodschappen op tijd binnen te hebl „Nou mevrouw, de winkels zijn anders nog zeker een 1 open, dus dat lukt echt wel hoor." Met enige moeite kan de vrouw zich losweken van de< renbeschermstcr. Een paar meter verder wacht het Aidsfonds. Erna Straatsma Frans Overdevest. Archieffoto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 26