REGIO fes= Leiderdorp betaalt parallelwee uit opbrengst W4 'Jongens, het is geopend', joelt Erica Terpstra a zorgt voor 'Een Bourgondisch tuincentrum met mooi spul verdwijnt' er klandizie Echtpaar Van Winsen gaat bewust een ander leven aan concurrenten' i Veel inschrijvingen klootschietfestijn Succes voor Lions Club Leiderdorp |eld I Wie helpt Rijnwoude verder op weg? winkeliers lijkt ongegrond zaterdag 12 juni 2004 per «n 1% E \J I \J R3 schoten )ten - Uit een huis aan enlaan in Voorschoten •11 1 1 111 1 y ATA n gestolen. De dader €^T B 1 men via een niet afge- Jkondeur. De bewoon- wakker van geluiden polshoogte. Ze ont- ize ongewenst bezoek d, maar de insluiper door Janneke Dijke ^vandoor. enaarse - Op de Zijlweg in r is donderdagoch- |6-jarige automobilis- plaats gewond ge in aanrijding. De le net met haar voor geparkeerde auto Vermoedelijk scha- irkeerd en reed de it tegen een boom. iter raakte in paniek, len gaf vol gas. De au- vooruit, reed de stoep rfrkant van de straat i tegen een hek en volgens tegen een aal tot stilstand. iwatering ig dicht p - De Dwarswatering jorp is zondag 13 juni bt 21.00 uur gestremd, ders kunnen er niet ege de Driekamp, derlands grootste i-roeiwedstrijden. De llentenroeivereniging Tiet neemt voor de "de organisatie op [toe wordt er een pauze gehouden, Jjes erdoor kunnen. :op onregelmatige i gebeurt, kunnen r beter niet op wach- er informatie wil, Jmet 071-5892897. leiderdorp - De financiering van de parallel weg langs de A4 in Leiderdorp is rond. Burge meester en wethouders hebben deze week be sloten dat de weg betaald wordt uit de op brengst van het W4-project en uit zandwinning langs de A4. De raad van advies, die waakt over het Leiderdorpse Ontwikkelingsbedrijf W4, heeft dit geadviseerd. De financiering van de parallelweg was een bottleneck in de Leiderdorpse W4-plannen. De gemeente moet 18 miljoen euro verdienen om rijkswaterstaat een vergoeding te kunnen geven voor de verdiepte aanleg van de verbre de A4. Om dit geld te genereren is het W4-plan be dacht, dat in Leiderdorp twee woonwijken en twee bedrijventerreinen omvat. De parallel weg langs de A4, die noodzakelijk is om nieu we bouwprojecten in het W4-plan te berei ken, zou aanvankelijk niet uit de opbrengst van W4 betaald worden. Wethouder Molkenboer meldde twee maan den geleden nog dat desalniettemin het grootste deel van de kosten van de weg door het W4-project en door opbrengst van zand winning gedragen kon worden. Van de 9,7 miljoen euro die de weg kost, moest nog dek king worden gevonden voor de laatste 3 mil joen euro. Hoe Molkenboer dat wilde doen, zei hij op dat moment niet. Wethouder Roest beschuldigde na zijn vertrek zijn ex-collega ervan hiervoor de onroerend-zaakbelasting te willen verhogen. Na tussenkomst van de raad van advies blijkt dat niet nodig. „Volgens hen moet het moge lijk zijn om uit alle grondexploitaties van W4 de overige 3,1 miljoen euro te halen", aldus Molkenboer. Dit heeft er onder andere mee te maken dat de geluidswerende gevel van de kantoorpanden op bedrijventerrein Vierzicht veel te duur begroot waren. „Dat kunnen we goedkoper uitvoeren." Volgens Molkenboer is zo'n meevaller niet verwonderlijk. „We heb ben voor het W4-project alle kosten heel hoog begroot en alle inkomsten minimaal. Er is nu nader onderzoek naar de gevel gedaan en het blijkt mogelijk dezelfde kwaliteit te leveren voor een lagere prijs." Het dure glas maakt plaats voor steen. „Het wordt even mooi", zegt Molkenboer, die altijd heeft gezegd dat de kantoorpanden langs de snelweg een eye catcher moeten zijn. Iedereen die geïnteresseerd is in de aanleg van de weg, is op 17 juni welkom bij een in formatieavond. Vanaf 20.00 uur wordt er in de raadszaal van het gemeentehuis een toe lichting gegeven op de plannen. De parallel weg loopt van het Ibis-hotel tot het zwembad en verbindt de Ericalaan met de Persant Snoepweg, en is twee kilometer lang. Het eer ste stuk, pal achter het zwembad, wordt op dit moment aangelegd. ^chool r-Rob van der er» de sportschool aan Straat 5 in Oegstgeest van de Vereni- Oegstgeest de VOO- aagekregen. Hij kreeg 'pratter van de vereni- ijbrdje dat direct aan 1 tiin de school is ge- ^Wan der Hoorn ver ens de vereniging de n It hij het gebouw, Sportschool is geves- feheeft lateh'ïestaure- ks tte >ude: Geen SWA Erica Terpstra, de voorzitter van NOC'NSF, viert met de kinderen de opening van de buitenschoolse opvang voor sport, kortweg bso-sport, in Voorschoten. Foto: Henk Bouwman - Burgemeester en hls van Rijnwoude zijn oei de gaten in de be- 1 de Sociale Werk- aaen aan den Rijn oee vullen. De SWA wil rdlerde inkomsten ïetijk op het bordje ninemende gemeen- Wethouder De Best: Ueooet het tekort maar begroting op- oohebben ook geen les oe' door Janneke Dijke voorschoten - Erica Terpstra weet hoe ze een feestje moet bouwen. Door de voorzitter van NOC*NSF uit te nodigen voor de opening van de buiten schoolse opvang voor sport, kortweg bso-sport, waren de Voorschotense initiatiefnemers gistermiddag verzekerd van een vrolijke happening. „Jongens, het is geopend", joelde ze te midden van de kinderen, nadat ze samen een stel ballen door een muur van papier hadden geschoten. Het is niet uniek dat een orga nisatie voor kinderopvang een bso-groep opricht in een sport accommodatie. Bij hockeyclub Roomburg in Leiden is na schoolse kinderopvang, en de hockeyclubs Alecto in Leider dorp en Forescate in Voorscho ten zijn met dat doel aan het verbouwen. Vaak is de gedachte erachter dat het zonde is dat de kantine en de kleedruimtes van de sportclubs er door de week ongebruikt bij staan. Kinderen kunnen sporten als ze dat wil len, maar het is niet het hoofd onderdeel van de activiteiten. De samenwerking van kinder opvangorganisatie CSKV en voetbalclub Voorschoten '97 omvat meer. Kinderen doen hier na schooltijd niets anders dan sport onder leiding van Mario van Heijningen en Ralph Wilde. Van Heijningen voetbal de tot voor kort bij Ado Den Haag en komend seizoen bij Voorschoten '97. Wilde is zelf standig ondernemer die golfcli- nics geeft. In de kantine van de voetbalclub is een inklapbare scheidingswand neergezet, zo dat de kinderen hun eigen hoek hebben. Verder zijn ze vooral op de sportvelden in de omge ving te vinden. Jan Schalkx, directeur van de CSKV, merkte direct dat de bso- sport een schot in de roos is. Veel kinderen gaven zich op. „Ze gaan alles doen, van zwem men tot handbal en voetbal. Samen met voorzitter John Kriek van Voorschoten '97 is hij trots dat de samenwerking snel tot stand kwam. Na tweeënhal ve maand praten waren ze er uit. Marin Vreeburg en Jan Borman, allebei acht jaar, zijn twee van de jonge sportertjes die een of twee dagen in de week na schooltijd naar de bso-sport gaan. „Ik vind het heel leuk want ik hou van sport", zegt Marin. Ze zit op hockey en doet dat na schooltijd het liefst. Jan voetbalt en judoot graag. Marin: „In de winter gaan we schaatsen en in de zomer zei len." Na de opening houdt Terpstra een enthousiast praatje, deelt een complément uit aan Voor schoten '97 dat onlangs promo veerde naar de hoofdklasse en deelt en passant een paar ca deautjes uit aan een kind dat ja rig is en een ander dat de naam 'De Kantine' bedacht voor de bso-sport. Als ze naar buiten loopt blijkt dat haar hartelijk heid gemeend is. „Dit is gewel dig. Door hier te zijn kan ik Voorschoten '97 laten zien dat ze ontzettend goed bezig zijn", zegt ze tegen een toevallige pas sant. leiderdorp - Ruim zestig teams hebben zich tot nu toe opgege ven voor het Klootschietfestijn dat morgen plaatsheeft in park De Houtkamp. De Lions Club Leiderdorp kwam vorig jaar voor het eerst met dit initiatief, en vond het toen zo geslaagd dat het festijn in de herhaling gaat. Van 11.30 tot 20.00 uur is het park omgetoverd in een groot festivalterrein. Klootschieten is een spel waar bij een speler een bal, onder hands, zo ver mogelijk weg gooit. Er wordt gespeeld in teams van vier tot zes perso nen. Het team dat met de min ste worpen de finish haalt, is winnaar. In De Houtkamp wor den twee parkoersen van 1200 meter uitgezet. De teams die zich hebben opgegeven zijn af komstig uit straten, wijken en families, maar ook de politiek, het bedrijfsleven, winkeliers en verenigingen doen mee. Omdat er zoveel teams zijn, spelen ze om beurten. De eer ste teams beginnen om 13.00 uur, de laatste begeven zich om 17.00 uur richting finish. Wie niet aan de beurt is, kan terecht op het terras, meedoen met het rad van avontuur, of luisteren naar muziek. Naast een dj tre den drumfanfare Tamarco en orkest De Knevels op. Voor kin deren zijn er springkussens en een schmink-team. Het idee voor het klootschiet festijn ontstond vorig jaar bij de Lions, omdat ze iets wilden doen dat de Leiderdorpse ge meenschap bindt. „Wij hebben ons als doel gesteld de gemeen schap te dienen en meestal doen we dat door middel van een gift. Maar waarom moet het altijd financiële steun zijn, vroegen we ons vorig jaar af', vertelt Theo Botden, lid van de Lions. „Tijdens het klootschiet festijn leg je een parcours af met twee of drie teams tegelijk en het duurt drie kwartier tot een uur. Ondertussen komen dus alle geledingen van de sa menleving met elkaar in con tact." De Lions verwachten dat zich op de laatste dag voor de wed strijd nog meer teams opgeven dan de zestig die dat tot nu toe deden. „De laatste dagen gaat het hard. Veel teams weten wel dat ze meedoen, maar ze heb ben zich nog niet opgegeven omdat ze nog nadenken over een naam." Het verraste de or ganisatie vorig jaar dat bijna de helft van de teams verkleed aan de start verscheen. Daarom is er dit jaar een speciale prijs voor het team dat zich het ori gineelst vermomt. De organisatie van het kloot schietfestijn is groots aangepakt en kost daarom veel geld. De Lions zijn ruim 13.000 euro kwijt aan allerlei zaken, zoals de aanschaf van kloten, het huren van toiletten, springkussens, tenten en muzikanten. Tot nu toe zijn er veertig sponsors ge vonden die meebetalen. Ook de deelnemers moeten een duit in het zakje doen, want deelname kost twaalf euro per team. Ver der hopen de Lions geld te ver dienen door de verkoop van drank en snacks. (advertentie) kijk snel naar de advertentie van de Gemeente Rijnwoude verderop in deze krant) ie Dijke w/zoeterwoude - Ikea van de angst voor ïle meubelreus die ïx de drie meubel- in Leiderdorp en e-de. Angst is er aan- maar zodra Ikea 'ejn opent, werpt dat voor de winkels in zegt marketing- hölelen van Trierum et t Vvan het Meubelplein 3 J de meubelboule- ^9de Zijldijk in Leider- P% Rijneke Boulevard pude zijn tegen de de Zweedse meubel- v^aar Leiderdorp. Ikea time tijd op de loca- een bedrijventer- ë%gs de A4 ontstaat *1 Persant Snoepweg wan de snelweg wor- pi r-.omt op een steen- te liggen van het oe?e Meubelplein en de concurrenten. ,a%eëert Leiderdorp bedrijventerrein worden verkocht '8e), en dat vinden zij ^".Als er al plek is voor moet die op een woonboulevard wor- rerBt. Overigens vragen f of er überhaupt |>r zo'n nieuwe grote woonwinkel. De woonmarkt zit op dit moment een beetje in het slop. Ikea-manager Van Trierum be zweert dat de 'woonsuper' he lemaal niet zo gevaarlijk is als de concurrenten denken. „Overal waar wij zitten, zijn we lid van de winkeliersvereniging. Wij hebben vaker te maken met reacties van angstige collega's, maar na verloop van tijd mer ken zij dat het ook in hun win kels drukker wordt. Mensen willen toch vergelijken." De woonwinkels moeten niet lui achterover leunen. „Ikea trekt heel veel bezoekers, maar de andere winkels moeten hen na tuurlijk wel wat bieden door vernieuwend bezig te zijn." De onderhandelingen tussen Ikea en de gemeente Leider dorp duren nog steeds voort en zijn een jaar geleden begonnen. Onderwerp van gesprek is de grondprijs. Die is fors op bedrij venterrein Bospoort. Leider dorp vraagt veel, omdat Bo spoort geld moet opleveren voor de verdiepte aanleg van rijksweg A4. Maar ook als er sprake zou zijn van een lagere grondprijs, zou den de onderhandelingen wel licht nog bezig zijn, meldt Van Trierum. „Wij vinden het altijd te duur." Zij kan daarom nog niet aangeven op welke termijn er resultaat geboekt kan wor den. door Saskia Stoelinga warmond - Zij is er voor de mensen, hij gaat voor de handel. Zo is al dertig jaar lang de rolver deling in hun huwelijk. „Op deze manier hebben we elkaar goed onder controle. Er waren altijd twee bevelhebbers." Toch gaat het kwekersechtpaar Cees en Trudy van Winsen op zoek naar een nieuw evenwicht. Het is op heffingsuitverkoop in hun tuin centrum aan de Herenweg in Warmond. Ze stoppen er mee. Bewust, hoewel ze het zelf pas aanvaarden op 1 juli als de poort sluit. Het ernstige ongeluk van hun zoon heeft beiden aan het denken gezet. Bijna drie maanden geleden werd het familieleven van de Van Wmsens wreed verstoord. Hans (26) lag vele weken in co ma na een ernstig auto-ongeluk op de Rijnsburgerweg in Lei den. Als passagier was hij uit de auto geslingerd. De artsen ga ven weinig hoop voor zijn le ven. Vader van Winsen ging er steeds tegen in. „Ik wilde daar niets van horen. Ik ben een vechter, waarom Hans niet? Toen ik na een maand licht zijn vingers voelde bewegen, wist ik, hij gaat het redden." Cees van Winsen (65) behoort tot de vierde generatie kwekers. Zijn ouders en voorouders za ten meer in de hoek van bollen, snijbloemen en vaste planten. Hij heeft zich meer toegelegd op alle soorten planten, eenjari ge, vaste planten, bomen en heesters. En hij kreeg nog net voor zijn huwelijk het idiote plan om een tuincentrum te beginnen. „Een Bourgondisch tuincentrum met mooi spul", zoals hij zelf zegt. Van Winsen was daarmee de eerste in de re gio. Alleen al daarom is zijn centrum wijd en zijd bekend. „Ik zocht er iets bij. Ik ben nooit verlegen onder de men sen. Op de markt doe ik het ook goed als standwerker." Na zijn huwelijk kreeg hij zijn vrouw Trudy zover om te stop pen met haar werk als verpleeg kundige. Ze deed het aanvanke lijk met tegenzin. Maar toen ze eenmaal bezig was, vond ze het leuk. Ze specialiseerde zich als meesterbindster in het bruids- en grafwerk. Van Wmsen vertelt met enige trots dat drie dagen na de bevalling van zijn oudste zoon Cees 2000 bielzen uit Po len uit een vrachtauto moesten worden gesjouwd. „Weet je wat ze toen zei? Hou jij je daar maar mee bezig, ik ga wel klanten helpen in de winkel. Vanaf dat moment liep het goed." „Ik ben niet makkelijk. Over planten loop je niet heen, bo men ruk je niet uit de grond. Bij mijn klanten wil ik dat ook niet zien. Gebeurt dat wel, dan word ik heel narrig." „Noem het maar ontzettend naar. Je stuurt ze weg", zegt zijn vrouw die net de laatste zin opvangt als ze het tuinpad op komt. Ze is naar Hans geweest. Hij zit sinds een paar dagen in het Zeehospiti um. Zijn moeder ziet een lichte vooruitgang. „Hij moet leren lopen en krijgt een rollater. Ver der moet hij alles eerst zelf uit proberen." Cees van Winsen krijgt pretogen en zegt: „Dus Cees en Trudy van Winsen: „Het besluit om zomaar te stoppen was moeilijk." Foto: Mark Lamers geen zachte aanpak. Dan gaat het lukken. 3 juli, op zijn ver jaardag, zijn feest, loopt hij een paar meter met die kar. Je zult het zien. Dat is de afspraak die hij met mij heeft." Het is aangenaam rustig in Warmond op deze prachtige zomeravond. We zitten voor het huis, waar Cees van Winsen en generaties voor hem zijn gebo ren en getogen. Van alle kanten is er zicht op de winkel, de kwe kerij en de kassen. „Ja, we wo nen hier als God in Frankrijk zo midden in het dorp. Als Hans in de weekeinden thuis komt, zit ten we hier goed met al zijn vrienden. Ze zijn hem allemaal trouw gebleven. We hebben op dit terrein drie keer uitgebreid en verbpuwd. Het is mooi ge worden.' Dit is ons leven. Acht dagen in de week werken, de rest ging spelenderwijs." Trudy van Winsen kijkt hem een beetje spottend aan en her haalt nadrukkelijk 'spelender wijs'. „We hebben ook onze dieptepunten gekend. We zijn heel perfectionistisch. We wil len en eisen kwaliteit. Gelukkig herkennen onze vele trouwe klanten, die uit de hele regio komen, dat bij ons. Cees heeft al het buitengroen altijd zelf op de veiling gekocht. Dat is zijn grootste hobby. Ik zelf deed het binnengebeuren, planten, pot ten, tuinmeubelen. De eerste jaren waren eigenlijk het leukst. Weet je nog toen we de eerste kerstshows organiseerden? Ik ging alle beurzen af om kerst spullen te bemachtigen die nie mand nog had gezien in deze streek. Een klein tuincentrum moet zich onderscheiden. Nu zijn kerstballen te koop bij de benzinepomp. Rukken grote tuincentra op en doen zelf Gamma's mee in de concurren tieslag, Mensen willen ver maakt worden en kinderen moeten naar een ballenbad. De onrust in deze branche wordt steeds meer zichtbaar. Ik kan daar slecht tegen." Haar echtgenoot voelt met haar mee. „We hebben het met el kaar gedaan. Onze twee jon gens liepen al met planten voordat ze konden lopen. Hoe wel ze allebei in het hoveniers- vaK zitten, zien ze niets in een tuincentrum. De oudste werkt met monumentale bomen. Ik hoor van anderen dat het een vakman is op dat gebied. Dat doet me deugd. Kleine kwekers zijn er haast niet meer. Alles moet snel en vlug op grote vel den. Het spul wat ervan afkomt, moet ook gelijk groot zijn. Dat is echt een modegrAen gaat ten koste van de kwaliteit. Je mag niet meer de tijd nemen om een klein plantje op te kwe ken." Cees en Trudy van Winsen kij ken toch tevreden rond. Ze kennen elke korrel op het be drijf en sluiten af op een hoog tepunt van hun werkzame le ven. „Het gerucht dat de boel is verkocht aan een projectont wikkelaar, is niet waar. Het be sluit om zomaar te stoppen was moeilijk. Eigenlijk hadden we het al genomen voor het onge luk. De tijd ema versterkte ons besluit. Het leven is betrekke lijk. Hans is het bewijs. Al twee jaar staan er nieuwe fietsen in de schuur, maar we hebben ze nog geen dag gebruikt. En we gaan niet rustig leven, schrijf dat maar. Dat vertikken we, er gaat heus nog wel wat gebeu-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23