LEIDEN 8f REGIO Geen stormloop op opleiding 'mini-doktei 1Koken is honderd keer beter dan 'Softwarematig dronken' achter het stuur Beroepsverbod gei tegen ontuchtige elektro-acupunctii Probleem met hitte op school lijkt ten einde Consultatiebureau is verhuisd leiden - Het consultatiebureau aan Pluimgras 23 in de Meren- wijk is verhuisd naar de Bem- hardkade 36. Thuiszorg Groot Rijnland heeft op deze locatie al een consultatiebureau. Cliën ten van Groot Rijnland kunnen op de Bernhardkade ook te recht opvoedkundig advies, voedingsvoorlichting, dieetad- visering en voorlichting over diabetes. Ook worden er cur sussen pré- en postnatale gym nastiek gegeven. leiden - Dit schooljaar is het nog even zweten en puffen voor de leerlingen en het personeel van de Lucas van Leydenschool in Leiden aan de Vliet, maar na de zomer is dat definitief voor bij. Zodra de vakantieperiode begint, wordt het gebouw voor zien van zonwerende lamellen en een ventilatiesysteem. Daar mee moet einde komen aan het hitteprobleem waarmee de school al jaren kampt. Het is inmiddels een jaarlijks terugkerend ritueel. Zodra het kwik boven de 25 graden uit komt, krijgen de leerlingen van de Lucas van Leydenschool flesjes water uitgedeeld. „An ders is het niet verantwoord. Die hitte hier is ondraaglijk", zegt locatiedirecteur Carla van Ruiten. Op zonnige dagen schiet de temperatuur in de dependance aan de Vliet omhoog naar 35 graden. En daar helpen de ven tilatoren die door de hele school staan opgesteld nauwe lijks tegen. Vorig jaar werden zelfs uitschieters naar 43 gra den genoteerd en raakten enke le leerlingen en leerkrachten onwel door de hitte. De directie en medezeggen schapsraad van de school vra gen al jaren om een oplossing voor het probleem. Toen dit zonder gevolg bleef, boden de leerlingen, hun ouders en het personeel vorig jaar ten einde raad een petitie aan de ge meente aan. Die acties lijken nu eindelijk zijn vruchten af te werpen, meldt Van Ruiten. „Er is ons toegezegd dat er deze zo mer iets aan gedaan wordt." Voor het glazen dak worden elektronisch bedienbare lamel len aangebracht, die het zon licht buiten moeten houden. De voornaamste reden van de hitte in het pand is namelijk het vele glaswerk, waardoor de zon vrijspel heeft. Daarnaast moe ten enkele openschuifbare ra men in het dak een natuurlijke ventilatie creëren, zodat de warmte niet blijft hangen, zoals nu het geval is. Van Ruiten: „En als deze maatregelen niet af doende zijn, zo is ons beloofd, wordt ook het dak geïsoleerd met een grindlaag." Tot het zover is, blijft het op warme dagen nog even behel pen. ,,'s Middags gaan we maar met de leerlingen naar buiten. Anders is het echt geen doen", zegt Van Ruiten. „Maar, moet ik erbij zeggen, nu het einde ein delijk in zicht is, is de hitte met een een stuk beter te dragen." den haag/leiden - Een 57-jarige elektro-acupuncturist uit Lei den heeft deze week in hoger beroep de veroordeling aange vochten die hij eerder van de Haagse rechtbank kreeg opge legd wegens verkrachting van een patiënte. De Hofaanklager eiste op zijn beurt een zwaarde re straf dan de rechtbank eerder oplegde. De man gaf toe dat hij te ver was gegaan bij het masseren van de patiënte: zo had hij haar gevingerd om 'haar van haar spanningen te bevrijden'. Maar er zou geen sprake zijn geweest van verkrachting volgens hem, alleen van ontucht. De recht bank had hem 240 uur werk straf en drie maanden voor waardelijke celstraf opgelegd. De hofaanklager kwalificeerde het gebeuren gisteren als on tucht - dus niet als verkrachting - maar hij eiste, naast de al eer der door de rechtbank oplegde straf, ook een beroepsuitoefe- ningverbod van twee jaar tegen de elektro-acupuncturist. Elektro-acupunctuur combi neert moderne elektrotechniek met de eeuwenoude acupunc- tuurgeneeskunde uit China. Gaandeweg deze alternatieve behandeling zou de Leidenaar spanningen in de onderbuik van de patiënte hebben gecon stateerd. Volgens de natuurge nezer konden die spanningen via de genitaliën weer naar bui ten. Hij zou daarom met zijn vingers hebben getracht die spanning uit de on zijn patiënte te Gisteren gaf de met die 'behan< zijn boekje was g< Volgens de vrouw] bij haar behandel zitten, maar dat verdachte zich ontkende hardni met een erect g< haar was gaan fi| haar had gezoei vrouw ook had If wantrouwend ienfy waan kunnen hejjf vraag waarom de t patiënte niet het %a kende voor de maar dat was volm, peut omdat de p% geld had. Hofaanklager mr.jie de het misbruik vaja; dat de therapeut en verondersteld^ wel andere patië%j ben misbruikt. Hijj langrijk dat de 4a poosje niet meer v) Raadsman mr. P.i01 verzette zich echL dat beroepsuitoejjp zeker nu de hofa met hem eens ficatie 'verkrachl zaak niet opginj dan toch een hoj dan de rechtb; krach ting wel be' heeft opgelegd?". Het hof doet ov< uitspraak. door Erna Straatsma leiden - Huisartsen en zorgin stellingen moeten nog wennen aan de mogelijkheid om 'super verpleegkundigen' in dienst te nemen. Want het loopt niet storm voor de nieuwe masterop- leiding 'advanced nursing practi ce' van de Hogeschool Leiden. De nieuwe deeltijdopleiding is tweejarig en bestemd voor ver pleegkundigen met een afge ronde hbo-opleiding in de ge zondheidszorg, plus vier jaar werkervaring. Wie de studie voltooit is een advanced nurse practitioner. Een goed Neder lands woord voor de functie be staat (nog) niet: in de wandel gangen wordt gesproken over 'hbo-arts', 'mini-dokter', of 'su per-verpleegkundige'. Het komend schooljaar heeft de Hogeschool Leiden veertig op leidingsplaatsen beschikbaar. De helft is bestemd voor ver pleegkundigen in de tweede- lijnszorg, zoals ziekenhuizen en verpleeghuizen. De andere twintig zijn bedoeld voor cur sisten die werken in de huisart senzorg. De inschrijvingstermijn loopt bijna af en er hebben zich nog maar enkele belangstellenden bij de Hogeschool gemeld. „Onze opleiding hbo-verpleeg- kunde loopt goed, maar deze opleiding moet nog een plek krijgen", zegt opleidingscoördi nator P. van der Linden. „Het loopt tot nu toe heel matig ei genlijk. We hebben nog maar enkele aanmeldingen binnen." De Leidse Hogeschool begon vorig seizoen met veertien stu denten die de nieuwe master- opleiding volgen. Ze moesten de afgelopen maanden één keer in de twee weken naar school. Daarnaast konden ze gewoon blijven werken. De studenten zijn onder meer afkomstig van het Diaconessenhuis in Leiden en het Erasmus Medisch Cen trum in Rotterdam. Ze zijn ge middeld zo'n 30 tot 50 jaar oud. Van der Linden: „We hebben wel hbo-v studenten die met een door willen en deze mas- teropleiding willen doen, maar dat kan dus niet. Het ministerie eist dat je minimaal vier jaar werkervaring moet hebben voor je aan de masteropleiding kunt beginnen. Dat maakt het ook lastig voor ons om alle plaatsen vol te krijgen." De Groningse Hanzehoge school begon eind jaren negen tig als eerste met de masterop leiding 'advanced nursing prac tice'. Met ingang van komend sei zoen vergoedt het ministerie de opleiding. Het ministerie ziet grote kansen voor de nieuwe 'superverpleegkundigen', onder meer vanwege het veiwachte toenemende tekort aan huisart sen. Wie meer wil weten over de masteropleiding kan 16 juni naar een open avond van de Hogeschool Leiden aan de Zer- nikedreef 11: van 19.00 tot 21.30 'Hartstikke gaaf beroep' leiderdorp - „Een hartstikke gaaf beroep." Louk van Doorn is de eerste, en voorlopig eni ge, 'nurse practitioner' in het Leiderdorpse Rijnland Zieken huis. Hij voltooide zijn master opleiding een paar jaar gele den aan de Hanzehogeschool Groningen en geeft nu lessen lichamelijk onderzoek aan de Hogeschool Leiden. Van Doorn werkt op de afde ling spoedeisende hulp in Lei derdorp. „Ik ben er voor liet afhandelen van allerlei huis-, tuin- en keukenongelukjes. Van het hechten van wonden tot het verzorgen van kleine fracturen en brandwonden." Voordat Van Doom de master- op de afdeling spoedeisende hulp, maar toen mocht hij geen 'medische handelingen' verrichten. „Patiënten vinden mijn functie prima, is mijn er varing. Ik heb de afgelopen ja ren maar één keer meege maakt dat een patiënt bezwaar maakte tegen een bel door mij. Over het ale zijn ze heel blij als zei holpen kunnen word| De aanstelling van ec* practitioner op de afl spoedeisende hulp hc te maken met de treif patiënten om voor r^ ne zaken naar het zie te gaan. Van Doorn: j( veel dingen die een hj ook prima zou kunnf waarvoor je eigenlijkL het ziekenhuis hoefL Voorhoutse kinderen maken kookboek door Margrit Tibboel voorhout - Koken, je kunt er niet vroeg genoeg mee begin nen. Het is leuker dan je denkt. Dat ondervonden de 25 Voor houtse jongeren die het afgelo pen jaar een cursus van 32 les sen volgden in het Teylingen College, locatie KTS. Ómdat de kinderkookclub In Den Voor- houtsche Pot dit jaar haar eer ste lustrum viert, stelde 'mees terkok' Willem Vogels en zijn pupillen een kookboek samen met de bedoeling om meer leef tijdgenoten achter het fornuis te krijgen. Het boek met de titel 'Smullen...' is vanaf vandaag via internet te koop voor 7,50 euro. Ze zijn er trots op, de keuken prinsen en -prinsessen in spe die aan de opmerkelijke uitgave hebben meegewerkt. Dat is niet verwonderlijk, want het hand zame boekwerkje ziet er, met ruim zestig recepten en volop foto's van de cursisten in actie, uitnodigend uit. „Het is de be doeling dat alle kinderen die het onder ogen krijgen meteen staan te popelen om te begin nen" zegt Vogels. Hij is van be roep hoofd van de voedings- dienst in Mariënhave in War mond en als vrijwilliger van meet af aan betrokken geweest bij de kooklessen aan de Voor houtse jeugd. De twaalfjarige Liza Heemskerk heeft de titel van het boekver- zonnen. „Smullen heet het, want dat is wat wij als kinderen graag doen. Vandaar", zegt ze opgetogen. Een tipje van de sluier oplichtend verklapt ze: „Het gaat over een meisje dat Lilly heet. Zij geeft de lezers kooktips en legt uit hoe ze be paalde gerechten moeten ma ken. En er zitten ingewikkelde dingen bij, maar als je de recep ten goed leest lukt het wel", voorspelt ze optimistisch. De tweeling Maurits en Maar ten van Doeveren is wild en thousiast over zijn bijdrage aan Liza (links) en Ressa roeren in de pannen. Op de achtergrond assisteren Maarten en Maurits. Foto: Henk Bouwman het nieuwe boek. „Er staat een foto van ons in met daaronder de vraag: wie is nou Maurits en wie is Maarten?" Het moet inderdaad een moei lijke opgave geweest zijn om het plaatje van een onderschrift te voorzien, want de twee lijken sprekend op elkaar. Ze zijn bei den best te spreken over de kooklessen van Willem. „Ieder een moet kunnen koken, dat is goed voor later", merkt Maurits praktisch op. Voor Maarten is het vooral van belang dat je al les zelf kunt bereiden. „De kant-en-klare pizza uit de su permarkt is lang niet zo lekker als de Pietza Osolamio die wij hier hebben gemaakt. Dat re cept moeten de kinderen die het kookboek krijgen beslist proberen. Met verse champig nons en kaas. Dat is jammie. Ook de elfjarige Tessa Kerkman maakt er geen gehe vindt 'Smullen...' ee voor haar leeftijdge haar favoriete recep peltaart", daar hoef lang over na te den] appeltaart die ze va heeft leren bakken, versmaden. Daar g< haar familieleden vi maakt er regelmatij „En met zo'n kookl dereen meegeniete j ze. Ze was dit jaar n slaan bij het wekeli kuurtje in de het Te lege. Want koken is haar lust en haar le derdmaal beter daiu ren, chatten en gam zij. j. Dan doen de vier er, toe, want eigenlijk», dat ze al teveel hebE geven. „Wie meer \f) moet het boek maag, klinkt het gedecid% ders van kinderen tijdscategorie van tien jaar mpeten hryE verjaardagen of andr lijke gelegenheden (t culinaire aanwinst^ doen, vinden ze. Teh slot nog wel even kij hebben ze tenslotte deel van, want danL ook eens wat aan hr overlaten." Maart» zegt aarzelt ze, wair die ze laatst na het| - ken op de aanrechls terliet zal haar moe d lang heugen. Niet alleen voor kine 'Smullen...' de mo$ aanschaffen waardie lustige volwasseneifij weten hoe onder njn mondse tomatensijV houtse gehaktballen Hollandse erwtensfei kunnen er hun vodh doen. Belangstellen het kinderkookboek kopen via de intent w.indenvoorhouts^ De lijsimulator van 3VO sprak veel bezoekers van het LVC aan. Het apparaat biedt nuchtere automobi listen de mogelijkheid om te ervaren wat alcohol met je doet in het verkeer. Foto: Taco van der Eb vermogen vermindert. En die auto van rechts zag je over het hoofd door het tunneleffect. Dat houdt in dat je met drank op steeds meer gaat focussen op een punt. Daardoor zie je slechter wat er om je heen ge beurt." Na het rijden krijgt de inzitten de nog een BOB-sleutelhanger en een rapport mee. „Daarop staat alles watje fout hebt ge daan. Van het aantal botsingen en te snelheidsovertredingen tot het vergeten richting aan te geven en je gordel om te doen." Een preek Iaat De Heer bewust achterwege. „Dat werkt alleen maar averechts. We willen mensen niets opdringen, maar ze juist aan het denken zetten. Laat ze zelf maar bewust wor den van de gevaren." De Partywisel-activiteiten in de Leidse binnenstad maken deel uit van de campagne 'Hijsen en Slikken voor tien, mij niet ge zien', die de GGD sinds 1998 op initiatief van de gemeente Leiden houdt Robert Toret rijsimulator, die 3VO (voorma lig Veilig Verkeer Nederland) had meegenomen en in de hal bij de ingang had neergezet. Bezoekers mochten plaats ne men in een niet van echt te on derscheiden autocabine, om 'bezopen' een ritje te maken. Daar hoeft geen druppel alco hol aan te pas te komen, want de computer voert je software matig dronken. Het apparaat is zo in te stellen, dat je reageert zoals je zou doen als je net een fles jenever naar achter zou hebben gegooid. Het alcohol- promilage kan daarbij zelfs op lopen tot 8 promile, waar 0,5 promile de wettelijk toegestane grenswaarde is. Volgens 3VO-medewerker Si mon de Heer is de rijsimulator een goed middel om mensen te bereiken. De tijd van foldertjes uitdelen is volgens hem voor bij. „Natuurlijk krijg je soms te maken met een groepje vrien den dat er het liefst een spelle tje van maakt. Zij vinden het stoer om keihard te gassen en zoveel mogelijk botsingen te maken. Tegen die types en ook tegen mensen die al halfdron ken aan komen, zeggen we: 'joh, zo heeft het geen zin.' Nee> we richten ons vooral op mensen die het serieus ne men." Tijdens de 'rit' legt De Heer aan de 'automobilisten' uit hoe de drank hun rijkunsten beïn vloedt. „Dat je dat oversteken de hert niet meer kon ontwij ken, komt doordat je reactie- Dat het onverantwoord is om met (te veel) alcohol op in de auto te stappen, is algemeen bekend. Bezoekers van het LVC hadden donderdagavond de mogelijkheid om eens risico loos te ervaren wat de invloed van drank op je rijvaardigheid is. De GGD Zuid-Holland hield daar, samen met tien studen ten van het ROC Leiden, een avond met als thema 'Partywi- se!' Doel van de avond was om jongeren op een luchtige ma nier te wijzen op de gevaren van alcohol- en drugsgebruik in het verkeer, zonder meteen met het vingertje te wijzen. Zo liepen er spannende 'candy- girls' rond met snoep en kras kaarten. Daarop stonden vra gen over de combinatie alco hol, drugs en verkeer. Een goed antwoord leverde gadgets, op zoals sleutelhangers. Op de eerste verdieping van het LVC stond een stand van verslavingszorginstelling Par- nassia, waar mensen voorlich ting konden krijgen over ver- slavingproblematiek en de hulp daarbij. Slagroom op de cake was de Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 De Blauwe Steen, die ai 700 jaar in de Breestraat ligt is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22