LEIDE Leiden breekt met arbeidersverleden Europa de dupe van politieke spelletjes' Cel geëist voor invoer van drie kilo cocaïne REGIO 'Het duurde niet langer dan een halve minuut ALLICHT, LIEFTINK RAMEN R1 Oranjekoorts 6 rtho iïop«rs College kiest voor Leiden als kennisstad SLLING toningiit, 1 het wik. (advertentie) door Floor Ligtvoet leiden - Woensdagmiddag om ongeveer tien over vier, hebben twee mannen het benzine pompstation aan de Willem de Zwijgerlaan overvallen. Een 28- jarige medewerkster die op dat moment alleen in de zaak aan wezig was, werd daarbij hard op de grond geduwd. Een van de overvallers zette een pistool tegen haar hoofd. Ondertussen probeerde de andere dader de kassa te openen. Toen dat mis lukte, werd de pompbediende gedwongen de lade te openen. Na een kleine buit uit de kassa te hebben gegrist, een bedrag 'tussen de 500 en 1000 euro', vertrok het tweetal weer, te voet in de richting van de Meren- wijk. De politie Hollands Mid den is druk bezig met het on derzoek, maar heeft nog geen arrestaties verricht. „De gewapende overval duurde al met al een halve minuut", verklaart stationsmanager Pa trick Ederveen twee dagen later. Het voorval is door de beveili gingscamera's goed op video vastgelegd. „Ik heb de video banden inmiddels gezien. Het zag er allemaal heel bedreigend uit." Een van de daders had met tape witte doeken om zijn hoofd gewikkeld, de ander droeg een zwarte bivakmuts en een skibril, legt hij uit. De da ders waren, volgens hem, tus sen de 20 en 30 jaar oud en van buitenlandse afkomst. „Er stond net een nieuw meisje in de zaak. Het lijkt bijna wel alsof de daders dat wisten. Iets over vieren is natuurlijk ook een bi zarre tijd voor een overval." Ederveen verwacht niet dat zijn medewerkster na het incident naar de werkvloer terugkeert. „Voor haar is verschrikkelijk zielig." Zelf is de stationsmana- ger nog nooit overvallen: ,,A1 houd ik er wel altijd rekening mee dat het kan gebeuren." Twee jaar geleden is het pomp station aan de Willem de Zwij gerlaan ook overvallen. „Die dader is toen gepakt." Toch blijft Ederveen laconiek onder het voorval van deze week. „Ik ga nu heus niet met angst en beven naar mijn werk." den haag/leiden - Tegen een 23-jarige man uit Leiden is gis teren bij de Haagse rechtbank een celstraf van twee jaar waar van acht maanden voorwaarde lijk geëist, omdat hij samen met anderen meer dan drie kilo co caïne met een straatwaarde van zo'n dertigduizend euro zou hebben ingevoerd. Ook moet de man van het Openbaar Mi nisterie (OM) een eerder voor waardelijk opgelegde straf van drie maanden alsnog uitzitten. De politie hield het verdachte postpakketje al een tijdje in de gaten. Op 20 april nam de man de grote hoeveelheid coke in ontvangst bij de woning van zijn vriendin in Leiden. Hij had de drugs nog maar net op tafel gelegd toen de agenten een in val deden. Meteen bekende hij dat hij wist dat er harddrugs in zaten. Zelf zou hij hebben ge dacht dat het om heroïne ging. Op het politiebureau zei hij dat hij het pakje zelf op de post had Want geen ander raam kan tippen aan de kwaliteitsramen van Lieftink. In eigen fabriek vervaardigd uit hoogwaardige Schüco profielen. Leverbaar in tal van uitvoeringen in aluminium of kunststof en met KOMO-keur als kwaliteitsgarantie. Welkom in onze showroom. FA Showroom Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag \Jm vrijdag van 9 30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur Goedemorgen Wat een krant. gedaan in Curasao, maar later draaide hij dat verhaal terug. In de rechtszaal gisteren vertel de hij dat een Marokkaanse jongen in een kroeg hem had gevraagd om het pakketje in ontvangst te nemen. Hij zou er duidend euro voor krijgen. Om dat hij schulden had en geld nodig had om zijn zeven maan den oude zoontje te verzorgen, ging hij op het aanbod in. De officier van justitie vond het niet zo van belang of hij het pakje nu zelf had verstuurd, of een familielid, of dat zijn laatste verhaal klopte. Dé aanklager hield er in zijn eis rekening mee dat de levensomstandigheden van de verdachte verre van ide aal waren. Hij had geldproble men, een baby en zwierf een beetje rond van de ene vriend naar de andere. Om die reden vorderde hij ondanks de recidi ve van de man een deels voor waardelijke straf. Uitspraak over twee weken. J&, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros ontbijtservies! Ik betaal: automatisch 56.20) 1 per acceptgiro 56,70) Plaats: Ttelefoon: Bank/giro* Uitsluitend bij automatische Incasso, tuur do» bon op In een on ge frankeerde «MIMI naar T alHorh TkiM.1... bieding ia geldig tot 31 december 20O4) Leldach Dagblad gast eorgvuldlg om met Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad zaterdag 12 juni 2004 Tuinbouwers (ken Jraad n na windhoos leiden - De bewoners van de Sweelicklaan hebben er lang op moe ten wachten, maar vanavond is het dan eindelijk zover. Om 18.00 uur gaat het Euro 2004 met de wedstrijd Portugal-Griekenland dan echt van start. En daar hebben ze in de zijstraat van de Vijfmeilaan erg naar toegeleefd. Dat blijkt wel uit het feit dat de hele straat al weken voor de start van het EK oranje kleurde. „Er wonen hier heel inderdaad heel wat voetbalfanaten", bevestigt Sylvia van Kuijk van nummer 5. „Met de EK's en WK's is het een groot volksfeest. Dan breekt de oranjegekte los. Al weken voor het toernooi wordt de straat versierd met tientallen vlaggenlijnen. Dat doen mijn man Arie en een paar van de buren altijd en iedereen vindt dat prachtig. Aan de overkant wonen Pakistaanse mensen en die riepen meteen: 'kom ook maar hierheen met die vlaggetjes.' Als het goed is blijft het nog een maand hangen, want dat zou betekenen dat ze Europees kampi oen worden." In huize Van Kuijk zal de televisie de komende weken 's avonds non stop op het EK afgestemd zijn. „Ik word wel eens gek van al dat ge- voetbal op tv. Ik geef er helemaal niet om, maar de kinderen (Vin cent van twaalf en Corina van vijftien) zijn er helemaal gek van. Dat hebben ze met de paplepel ingegoten gekregen. Want Arie voetbalt al praktisch zijn hele leven. Dus als ik tijdens het EK iets op televisie wil zien, kan ik dat beneden in elk geval wel vergeten. Ik verlies de strijd om de afstandsbediening altijd met 3-1. Ach, ik kijk GTST de ko mende weken wel In de slaapkamer." Afgelopen woensdag vierde de moeder haar 39ste verjaardag en uit gerekend vanavond geeft ze een feestje voor familie en vrienden. „Visite of niet, ook dan gaat gewoon de tv aan. Gelukkig houden de meeste gasten ook van voetbal. En met de vrouwen gaan we wel lekker op het terras in de tuin zitten." Foto: Mark Lamers gj decennia heeft het stadsbestuur zestien miljoen euro gestoken in de renovatie van de binnen stad en dat proces moet vol gens de wethouder doorgaan. Het scenario 'kennisstad' kent wel bedreigingen. In de wat verdere toekomst gaat Leiden vergrijzen en 'verkleuren'. Door het gebrek aan geschikte wo ningen trekken gezinnen met jonge kinderen naar de regio of naar andere steden. Leiden is de dichtstbevolkte stad van Ne derland. Hillebrand gaat samen met de regiogemeenten, die vaak nog wel ruimte hebben, op zoek naar extra bedrijfs- grond. Bedrijven die in indu striegebied De Waard gevestigd zijn, moeten op de lange duur daar naartoe verhuizen. De grootste vernieuwingen en veranderingen tot 2030 voorziet Hillebrand aan de oostkant van de stad (Roomburg, Oostvliet- polder, herontwikkeling van het gebied rondom het Lammen- schansplein), de westkant (Leeuwenhoek, NS-station Lei den Centraal) en in Leiden- Noord (EWR/Slachthuisterrein, Kooiplaza). De gemeenteraad kan het Pro fiel Leiden 2030 nog wijzigen. Ook daarna kan er veel veran deren. „De gemeente kan de toekomst van de stad voor maar een klein deel sturen", al dus Hillebrand. „Wij zien dit document als een 'bidbook', dat door Leidse bedrijven en in stellingen overgenomen moet worden. Komend najaar gaan wij hen vragen deze visie in te vullen en concreet te maken. De kennisinstellingen, het LUMC en het bedrijfsleven zul len we vragen: wat kunnen jul lie doen om deze visie te reali seren? De resultaten publiceren We in een boekje met de titel 'Ambitie voor Leiden 2030'. M Leidse bestuurskundestudent Wouter van Tongeren was het een /VE 'end weekje. Hij stond verkiesbaar als nummer zes op de lijst van itie locratisch Europa, een nieuw opgerichte partij die voor het eerst ed aan de Europese verkiezingen. Ze kregen slechts één procent van e' nmen. Lang niet genoeg voor een zetel in het Europese parlement. „Dat stelt me wel een beetje teleur." door Wilfred Simons leiden - Leiden breekt definitief met zijn verleden als arbeiders- en industriestad. Als het aan het college van B en W ligt, wordt Leiden een kennisstad met een aantrekkelijk historisch centrum, een prettige leefomgeving, com fortabele woningen en goede (culturele) voorzieningen. Dat blijkt uit het rapport Profiel Lei den 2030, dat wethouder Hille brand (PvdA) gisteren openbaar maakte. Leiden moet een 'toonaange vende speler' worden in de kenniseconomie. Dat betekent dat onderzoeks- en onderwijs instellingen ruim baan krijgen en dat het Bio Science Park met zeker 500.000 vierkante meter vloeroppervlak mag uitbreiden. De stad moet zijn banden met Japan, Zuid-Oost Azië en de Verenigde Staten verder aanha len. Verder moet Leiden zijn positie als cultuurstad verder uitbouwen. De rijksmusea moeten kansen krijgen om zich verder te ontwikkelen. De keuze voor kennisstad is tot stand gekomen na bijeenkom sten in Holiday Inn, studenten vereniging Augustinus, het Volkshuis en de Stadsgehoor zaal. Hillebrand noemt het 'op vallend' dat het toekomstscena rio als kennisstad in alle ge sprekken de voorkeur had. Wel was er concurrentie met Leiden als rustige 'kwaliteitsstad', waarin het goed wonen en ver blijven is. Daarom heeft Hille brand in het uiteindelijke sce nario laten opnemen dat de stad 'schoon, heel en veilig' moet zijn en ook meer allure moet krijgen. De afgelopen drie 'Leiden, stad van ontdekking' De slagzin 'Niets lijkt op Leiden' heeft zijn langste tijd gehad. Het nieuwe motto wordt 'Leiden, stad van ontdekking'. De slag zin is bedacht door de Leidse hoogleraar Ton van Raan, die on der meer lid was van de projectgroep Nieuw Aalmarktplan. Van Raan ziet Leiden als een stad waarin van oudsher, en nog altijd, ontdekkingen worden gedaan die de wereld veranderen. Tegelijkertijd is Leiden in zijn ogen ook zelf een onontdekte stad. In de regio is onvoldoende bekend welke transformatie Leiden in de afgelopen dertig jaar heeft doorgemaakt: van ver vallen industriestad naar opgepoetste monumentenstad met een bevolking die vorig jaar voor het eerst meer verdiende dan het landelijk gemiddelde. Leiden telt 3000 monumenten en in de rijksmusea ligt meer dan de helft van het rijkskunstbezit op geslagen. Ook daaraan valt voor bewoners en toeristen genoeg te ontdekken. Tot slot memoreerde wethouder Hillebrand giste ren tijdens een persconferentie de 4000 eerstejaarstudenten die elk jaar vanaf augustus hun nieuwe woon- en studiestad leren kennen. Hillebrand (PvdA) ziet 'Leiden, stad van ontdekking' vooral als een opdracht aan het college van B en W. „Om ervoor te zorgen dat meermensen Leiden ontdekken, moeten we heel wat in spanningen-verrichten, vooral op promotioneel gebied." sjouw stokpaardje. Erg op- voor een jong iemand. Euro- li helemaal niet interessant 251 ilgoed wijs? h.c wel. Ik vind het schandalig en Europa afdoen als ge lede realiseren zich dan niet zestig procent van onze errtig daa -vandaan komt! Eu- obi 'ft ons naast vrede en veilig- 1 welvaart gebracht. Het is lat de meeste kiezers dat irgeten zijn." 'ben de verkiezingen verlo- 6 li artij gaat niet naar het Eu - rlement. Wordt Democra- rt, opa nu gelijk weer o 'zijn nog lang niet klaar. We pas als Europa demo- vordt bestuurd. Op dat kan de partij worden opge 00 iben bang dat het over vijf liet het geval zal zijn. Dus dan weer mee aan de vei 1 Nu we niet in het parle- ;enwoordigd zijn, bera op andere plannen. We iijvoorbeeld invloed uitoe- pressie- of als lobbygroep, we gaan samenwer- [elijkgestemde partijen uit irolanden." mocratisch is Europa? -0 democratisch. Veel beslui- en door de Europese Raad opese Commissie geno- J", der dat ze eerst aan het ge- rlement ter discussie zijn den. Het parlement moet ïtiger worden. Zolang dal iurt, vind ik het niet raar >a zich van de kiezer ver- De hogere opkomst dit is land is ook te wijten aan ;in! nn de euroscepsis bij de vK een Minervabal als jij ei- j Democratisch Europa. koos je niet gewoon voor de d- i vooroordeel, zeg. Dat s!c ik hier niet bevestigen. Ik J emaal niet uit een WD- jtem landelijk altijdgpD66. Ijnp6 is nu ineens ook salonfa- irdenTDie'partij mag in Eu - De gemeente Leiden morgen onder de deel- 5 aan de Leidse mara- en abonnement ter waar- 750 euro dat recht geeft int jaar lang 24 uur per dag arkeren in garage Haar- rstraat. De actie wordt |en in het kader van de mr jne 'Plaats voor u', die He 1 heeft het 'parkeerima- Leiden op te vijzelen. Ischdagblad.nl ropa best wel eens wat sterker voor haar democratische principes opko men. Al die grotere Nederlandse partijen maken zich trouwens schuldig aan kiezersbedrog. Ze ver kondigen standpunten die ze in Eu ropa niet waar kunnen maken. Daar maken ze namelijk deel uit van een fractie waarin ook soortgelijke bui tenlandse partijen zijn vertegen woordigd. Zo zit het CDA samen in de fractie met de partij van Berlus coni. Die paar Nederlandse euro parlementariërs worden vaak volle dig ondergesneeuwd. De kiezer zou er meer bij gebaat zijn als er verkie zingslijsten van de fracties zouden komen. Dan wordt ook echt duide lijk wat ze vinden én wat ze kunnen waarmaken." Hmm. Had jouw voorkeur voor een kleine nieuwe partij niets te maken met een grotere kans om op de kies lijst te komen? „Het is waar dat je bij een kleine nieuwe partij makkelijker een ver kiesbare plaats kunt veroveren. Maar vergeet niet, ik ben gevraagd. De partij zocht mij en niet anders om. Ik had aanvankelijk niet de be hoefte zo snel de politiek in te gaan maar als zo'n mooie kans zich voor doet, grijp je hem natuurlijk." Is hetgeen zwaktebod om een stu dentje een hoge plaats op de lijst te geven? „Nee, juist niet. Jongeren hebben ook belang bij Europa. Als we nu niet ingrijpen, komt er straks een grondwet waardoor de Nederlan ders helemaal niets meer te zeggen hebben in Europa. Dan lopen we straks helemaal vast en zal de scep sis over Europa alleen maar toene men. Kijk maar naar wat er nu in Engeland gebeurt. Daar is de anti- Europese UK Independence Party al heel populair." Toch is het jouw partij niet gelukt een zetel te halen. Hoe verklaar ie dat? „We zijn te laat begonnen. Demo cratisch Europa is pas in april opge richt. We hebben wel veel aandacht -in kranten gehad, maar zijn te wei nig op televisie geweest. Niet ieder een kende daardoor onze stand punten. Onze ideeën zijn ook niet nieuw. Veel gevestigde partijen zijn het met ons eens, maar vinden een democratisch Europa op korte ter mijn niet haalbaar. Wij zijn gewoon wat idealistischer." Frustreert de politiek je dan niet? „Soms wel. Ik heb woensdagavond met gekromde tenen zitten kijken naar de Europese thema-avond van NOVA. Gek hoe een serieus politiek televisieprogramma de Europese verkiezingen kan afsluiten met een debat met landelijke lijsttrekkers. Het ging vooral over de troepen in Irak en over de affaire Nijs-Van der Hoeven. Volgens WD-fractieleider Jozias van Aartsen zou dat laatste de WD stemmen gaan kosten. Sorry hoor, maar wat heeft staatssecreta ris Nijs met Europa te maken?! Eu ropa wordt de dupe van al die poli tieke spelletjes." tekst: Floor Ligtvoet foto: Henk Bouwman perejd, mijn krant. 8 dschA^j Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21