lm m Criminelen zijn plaag voor Zandvoortse middenstand 12 JUNI 2004 weekendbijlage leidsch Dagblad Achtergrond Twee keer naar de top van Broad Peak Reportage g Nederland T kantelt: NAP £-■ gaat' op de schop Zandvoort. Foto: Studio Honing IUUIU nulling aan de Noordzee De badplaats Zandvoort is uitgegroeid tot een broeinest van louche types. Dubieuze vastgoedhandelaren doen er graag zaken en schaffen er aardige huizen aan. Tientallen 'incassobureaus' - stromannen van criminelen en duistere figuren - zijn een plaag voor met schulden worstelende lokale ondernemers. De liquidatie van Gijs van Dam junior maakt het eens te meer duidelijk: de onderwereld roert zich in de achtertuin van Amsterdam. door Carlo Nijveen De Haltestraat, hartje Zandvoort. Een langgerekt lint van discotheken, eet- gelegenheden, kroegen en winkels. Zandvoorters doen er hun boodschappen, toe risten strijken er loompjes neer op de terrassen of schuiven er achter een van de honderden restauranttafeltjes. Dat de badplaatsbezoekers daarbij kunnen belanden in een pand dat be hoort tot het erfgoed van de onlangs vermoor de vastgoedmagnaat Willem Endstra, weten de meeste van hen niet. Het ir. G. Friedhoffplein, even verderop in de badplaats. Een rustig gelegen buurt, pal achter de Boulevard Paulus Loot. Bedaard bijna. Tot twee weken geleden. Toen werden de bewo ners opgeschrikt door de koelbloedige liquida tie van Gijs van Dam junior, zoon van een be kende Amsterdamse ex-drugshandelaar èn kersvers inwoner van de badplaats. Na die moord gaan in Zandvoort - bijna als vanzelfsprekend - de namen van Willem Endstra en anderen over de tong. Want het is een publiek dorpsgeheim dat behalve Endstra ook figuren als Heineken-ontvoerder Cor van Hout en de niet geheel onomstreden vastgoed handelaar Bertus Lüske zakelijke belangen hebben in de achtertuin van Amsterdam. Di rect of indirect. Sommige Zandvoorters reppen tegelijkertijd - zij het fluisterend - over ander 'hartzeer' in het dorp aan de Noordzee. In Zandvoort blijken tientallen stromannen van criminelen en ande re louche figuren te opereren, die een plaag vormen voor de plaatselijke middenstand. „Het sill, i BP De onlangs vermoorde Willem Endstra was aandeelhouder in de onroerendgoed-maatschappij Gran Dorado Zandvoort die in 2000 een groot aantal bungalows kocht op het huidige vakantiepark Center Pares. Foto: United Photos De Boer/Michel Schnater gaat om lokale zetbazen die Zandvoortse kroe gen gebruiken als 'clubhuizen'. De door die Heden aangekochte bedrijfspanden en ander onroerend goed in Zandvoort benutten zij on der meer om crimineel verdiend geld wit te wassen. De stromannen werken ook als incas sobureaus voor hun bazen. Waar nette schuld eisers een gerechtsdeurwaarder inschakelen, worden schulden in dit soort kringen heel an ders geïnd", aldus een criminaliteitsdeskundi- ge die Zandvoort goed kent. Ondernemers Ex-horecaondernemer Michel Demmers - in middels wethouder in Zandvoort - bevestigt het verhaal van de misdaadexpert. „Zandvoort is een badplaats, dus de bedrijfsresultaten van restaurants en andere horecabedrijven hier zijn sterk afhankelijk van de weersomstandig heden. Als plaatselijke ondernemers financieel zwaar in de problemen komen, lopen zij de kans op een gegeven moment in zee te moeten gaan met een dubieuze investeerder. Zo'n man doet zich voor als hulpverlener, terwijl hij eigenlijk slechts van plan is het bedrijfspand te kopen en het vervolgens voor een extreem ho ge prijs te verhuren aan de ex-eigenaar of aan een andere ondernemer." „In de horecawereld staat die werkwijze be kend als de Kooistra-constructie. Sjoerd Kooistra heeft overal in Nederland cafés en restaurants opgekocht, waar hij vervolgens een gigantische huurprijs op knalt. Omdat die ho- recapanden meestal op drukke punten liggen, laten kandidaat-huurders zich lekker maken met verhalen over de kip met de gouden eie ren. Als zij door tegenvallende resultaten toch schulden maken en uiteindelijk failliet gaan, zoekt Kooistra gewoon weer een nieuw slacht offer." Demmers zelf en zijn broer kregen het een paar jaar geleden aan de stok met een project ontwikkelaar die zich had ingekocht in hun toenmalige restaurant aan de Zandvoortse Haltestraat. Tussen de zakenpartners ontstond ruzie, onder meer omdat de projectontwikke laar inkomsten uit het restaurant volgens Demmers gebruikte voor oneigenlijke privé- doeleinden. Het conflict bleef aanvankelijk be perkt tot woordenwisselingen, maar eindigde in een fikse vechtpartij. Daarbij werden de Zandvoortse restaurant houders door de Aerdenhoutse projectontwik kelaar en een paar helpers met honkbalknup pels bewerkt. Demmers zelf kwam er nog re delijk goed vanaf: hij liep 'slechts' een lichte hersenschudding op en een wond aan zijn oor. De broer van de Zandvoorter had minder geluk. Hij moest het onderonsje bekopen met een geperforeerde long en een paar gebroken ribben. Voorzitter Wim Fisscher van het Ondernemers Gijs van Dam jr - zoon van een bekende drugs handelaar - woonde nog maar kort in Zand voort. De 37-jarige Van Dam werd twee weken geleden bij zijn woning aan het Ir. G. Friedhoff plein geliquideerd. Foto: WFA Platform Zandvoort (OPZ) toont zich enigszins verbaasd over de inmenging van stromannen in de badplaats. „Ik wist wel dat het elders in het land speelt, maar ik heb er hier nog niet eerder over gehoord. „Ik kan mij voorstellen dat ondernemers die met dergelijke praktijken te maken krijgen bang zijn en er ook daarom niet gauw mee naar buiten komen. Het is een uiterst kwalijke zaak, waar tegelijkertijd heel moeilijk een vinger achter is te krijgen. Het gaat om valse concurrentie tussen onderne mers die het netjes proberen te doen en men sen die hen beconcurreren met fout geld. Die situatie moet aan alle kanten worden bestre den." Dat dubieuze vastgoedbeleggers in Zandvoort graag zaken doen, is - zoals gezegd - al langer bekend. Zo wordt de naam Cor van Hout nog regelmatig in verband gebracht met een van de Zandvoortse strandpaviljoens. Een ander gebouw in Zandvoort, het voor malige hotel Fawlty Towers aan de Dr. Smitstraat, behoort tot de nalatenschap van de eveneens geweld dadig om het leven ge brachte Bertus Lüske. Diens zoon Marcel is mede-eigenaar van Badhuisplein 2, het pand waarin het voormali ge erotische café Queens huisde. Lüske senior leverde al eerder - halverwege de jaren negentig - slag om een ander onroerend- goed-juweeltje in Zandvoort: het voormalige Bouwes Palace-hotel. Een hoog opgelopen fi nancieel conflict tussen de vastgoedhandelaar en diens toenmalige zakenpartner Maup Ca- ransa eindigde uiteindelijk in de rechtszaal. Terug naar Willem Endstra. Behalve in diverse panden in de Haltestraat heeft de vermeende onderwereldbankier - of beter gezegd: hebben diens erfgenamen - ook financiële belangen in een van de grootste toeristische trekpleisters van Zandvoort: het vlak langs zee gelegen va kantiepark Center Pares. Endstra was tot aan zijn gewelddadige dood aandeelhouder in de onroerendgoed-maatschappij Gran Dorado Zandvoort die in 2000 een groot aantal bunga lows en het centrumgebouw van het vakantie park heeft gekocht. Endstra Bij de omvangrijke deal waren ook Endstra's vroegere zakenpartner Klaas Hummel en een Belgische bank betrokken. Het huidige Center Pares is dan ook 'slechts' huurder van het door Endstra cum suis aangeschafte onroerend goed tussen de duinen. En vooralsnog blijft dat zo, maakt Center Parcs-directiewoordvoer- der Monique Dekking duidelijk. „Nee, wij heb ben geen moment overwogen om onze zoge noemde sale and lease back-verbintenis met Gran Dorado Zandvoort op te zeggen. Wij hu ren niet van Willem Endstra of zijn erfgena men, maar van de onroerend goed-maat- schappij waarin Endstra participeerde." Zandvoort is voor dubieuze investeerders en onderwereldfiguren in de loop der jaren een steeds geliefder verblijfsoord geworden. Velen van hen komen uit Amsterdam. Evenals ande re hoofdstedelingen verpozen zij van oudsher met regelmaat in de badplaats. Amsterdam mers houden van Zandvoort. Niet voor niets staat de badplaats ook bekend als 'Amsterdam Beach'. Met zo'n driehonderd horecaondememingen - waaronder 39 strandpaviljoens - is de kust- gemeente voor zowel bonafide als minder be trouwbare zakenlui een (potentiële) commer ciële goudmijn, beseft ook de Zandvoortse burgemeester Rob van der Heijden. „Zand voort is tegelijkertijd een dorp en een stad. Wij hebben zo'n 17.000 inwoners, maar trekken jaarlijks miljoenen toeristen en andere bezoe kers van buitenaf. Daar zitten ook mensen tus sen die in Zandvoort snel geld willen verdie nen. Want dat kan in een badplaats als deze, met zo veel horecabedrijven." Juist vanwege haar aantrekkelijkheid voor cri minele of anderszins omstreden investeerders heeft Zandvoort - als een van de eerste ge meenten in Nederland - onlangs de handen ineengeslagen met het landelijk opererende bureau Bibob. Dat bureau is opgezet na de totstandkoming van de "Wet bevordering inte- griteitsbeoordeüngen door het openbaar be stuur'. Als Zand voort vermoedt te maken te hebben - of krijgen - met een dubieumaspirant- belegge#kan zij Bi- bob inschakelen. De medewerkers van het bureau hebben toegang tot de be standen van de fis cus en opsporings diensten die voor overheden en anderen verboden terrein zijn. „Met hulp van bureau Bibob hebben wij in middels een aantal dubieuze aspirant-onder- nemers en -investeerders buiten de deur we ten te houden", vervolgt burgemeester Van der Heijden. „Dat kan bijvoorbeeld doordat wij weigeren hen een vestigings- of bouwver gunning te geven. Vóór de inwerkingtreding van de wet Bibob hadden we die mogelijkheid niet." „Maar ik besef dat gemeenten ook met Bibob niet alles kunnen tegenhouden. Want we heb ben te maken met een schemergebied. Daarin valt mensen in justitieel of belastingtechnisch opzicht soms niets te verwijten, waardoor wij hen niet künnen weigeren. Terwijl we tegelij kertijd weten dat er een luchtje aan hen zit."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1