EK 2004 Cocu zweert bij speelwijze Barcelona Portugal tussen hoop en vrees Frankrijk wil grove schande van het WK uitwissen (02004 Johan Cruijff: Oranje van 1988 was veel beter Ji Geheime training Grieken hebben niets te verliezen zaterdag 12 juni 2oo4 PORTUGAL Nistelrooij r!op'hitlijst' rld De Engelsen gaan er- dat Ruud van Nistelrooij jfdrol zal spelen in Por- 1 |e aanvalsleider van sp ;ster United staat bij de lookmakers op de twee- li, ts in de lijst van mogelij- jcorers bij het Europees lenschap. 'Van The Man' egen 1 genoteerd, ach- v< ranse superster Thierry '%ie 6 tegen 1 scoort. Van 5PifeanVieri (10-1), de ie irdRaul (12-1) en de n iftan David Trezeguet (12- ,r%n bij het EK door de ook veel doelpunten it. sers verstaan ^ar amper Een dag voor hun ope- redstrijd van het toernooi roatië kampen de Zwit- >t een wel heel merk- g probleem. Ze kunnen diniet verstaan. Liverpool- lijk jger Stephane Henchoz e vrees uitgesproken dat :ekkige communicatie de ies negatief kunnen be- i en. Henchoz: „Uitein- sd blijkt steeds dat het niet bliissen de Duits- en Frans- de ide spelers. Dat komt vailniet ten goede". Ve tU dreigt 2 uitsluiting - De Europese voetbal- at in Portugal keihard in tegen de landen m, n de 'supporters' zich scl misdragen. De voorzit- 8® de UEFA, Lennart Jo- i, waarschuwde vooral ilse aanhangers: ,,We 8® le ploeg onmiddellijk te- ZK en indien hetzelfde ge- vo Is vier jaar geleden in j10 oi". In de Belgische stad aakten Britse hooligans Euro 2000 zware rellen. ilse voetbalbond vreest euussen dat een groot aan- ™tten, door de verkoop via j t, in verkeerde handen is n! ;ekomen. De Engelse y ïeeft de afgelopen week antal hooligans tegen- en die op weg waren rtugal. ®jj ersvrouwen Z t in krant oei iet i - Om hun mannen ex- ni otiveren voor de Euro- je elstrijd zijn negen vrou- an de spelers van het Rus- v' lationale voetbalelftal ijleren gegaan. Ze hebben ien pikante verschijnings- laten fotograferen voor orakische krant Komsomo- nv ravda. Daarin zijn ze da- lijna in hun blootje te deren. Om niet alles prijs =3i, bedekken de vrouwen iste delen met een ifoto van hun partner. porto/gpd - Zet hem in een uithoek van de aarde en zijn aantrekkingskracht tart nog al tijd iedere verbeelding. Als bes te Europese voetballer van de twintigste eeuw fleurde Johan Cruijff gisteren de aftrap van Euro 2004 op. Prompt ver bleekten bestuurlijke coryfeeën als Uefa-preses Lennart Jo hansson en organisatievoorzit ter Gilberto Madail. Zijn stem geldt, waar en wan neer Johan Cruijff ook opduikt. Zoals gisteren aan de boorden van de Douro-rivier in Porto. Spaanse, Engelse, Duitse en Ja panse media verdrongen zich om zijn mening. „Wie de favo riet is? Frankrijk was het als Europees kampioen bij het WK van 2002 en zakte door het ijs. Een voorspelling doen blijft lastig, maar ik zet mijn geld toch weer op de Fransen." Voor Cruijff is Euro 2004 vooral het EK van de gedroomde fa vorieten. „Frankrijk steekt er misschien bovenuit, maar lan den als Italië, Spanje, Portugal, Duitsland, Nederland en Tsje chië horen ook bij de favorie ten. Dit is misschien wel het EK met de meeste kanshebbers ooit. Ook Nederland hoort daarbij, ja. Al blijft het altijd een verrassing hoe Oranje presteert. Ook dit keer is het weer een elftal met veel indivi duele kwaliteiten. De vraag is alleen of het ook een team is." Volgens Cruijff is het een voor deel dat Oranje aftrapt tegen Duitsland. „Beide landen heb ben hun zorgen. Dat is duide lijk. Wat is er dan mooier om die in de eerste wedstrijd van je af te spelen. Ik denk vooral dat het duel voor het Nederlands elftal een voordeel is. Oranje moet er meteen opvliegen. Weet je meteen weet waar je staat. Zo'n wedstrijd kan je toernooi maken. Of het huidige Oranje in de buurt komt van het elftal dat in 1988 Europees kampioen werd? Wat denk je? Die teams mag je niet eens ver gelijken. Het team van 1988 was véél beter." Phillip Cocu in gesprek met Dick Advocaat: „Stel je voor dat wij als spelers over namen gaan praten, over onze eigen collega's. Dat is onmogelijk". Foto: ANP/Ed Oudenaarden door Jaap van Essen albufeira - Phillip Cocu speelt dinsdag tegen Duitsland alweer zijn tachtigste interland. Het was ook tegen de Duitsers dat hij in 1996 zijn debuut maakte in Oranje. Dat betrof een vriend schappelijk duel. Opvallend ge noeg speelt Cocu nu voor het eerst in zijn leven in een serieus duel met de aartsvijand. „Die wedstrijd in 1996 verloren we met 0-1. Ik deed geloof ik een minuutje of 25 mee. Na tuurlijk was het niet leuk om te verliezen, maar ik weet nog wel dat ik het toch een mooie dag vond. De vreugde over mijn de buut was groter dan het ver driet door de nederlaag. Inter national worden, dat is en blijft een grote stap in je loopbaan." Tegenwoordig is Cocu de onbe twiste aanvoerder van Oranje. Hij nam de band over van Frank de Boer, die uit de basis is gevallen en bezig is aan zijn laatste weken als international. De Boer stopt na het EK bij Oranje, zoals wel meer genera tiegenoten. Phillip Cocu, ook al weer 33, weet nog niet wat hij doet. „Ik twijfel nog." Twijfelen, dat deed de bonds coach ook de voorbije weken. Het meest heikele punt was het systeem waarmee Oranje moet gaan spelen. Afgelopen week werd dan eindelijk de knoop doorgehakt, het systeem met de beruchte ruit en twee centrum spitsen is van de baan. Niet al leen omdat het middenveld niet functioneerde, maar ook omdat er voorin maar geen koppel te maken valt dat 'klikt'. Dick Advocaat gokte er nadruk kelijk op dat hij eindelijk het duo Kluivert-Van Nistelrooij aan de gang zou krijgen, maar dat lukte weer niet. En dus gaat Nederland het weer met vleu gels (één of twee) proberen. Onderwijl beginnen de spelers een beetje genoeg te krijgen van het gezeur over systemen, zo is te merken. Pierre van Hooij- donk provoceerde een week ge leden al eens flink door te zeg gen dat het systeem er hele maal niet toe doet. Phillip Cocu valt hem grotendeels bij. „Het systeem is een element in het voetbal, maar echt niet al lesbepalend. Het begint altijd met de spelers die beschikbaar zijn. Hoe zijn ze fysiek en de vraag wie is er in vorm en wie niet? Dan moeten mensen ook nog eens samen kunnen spe len. Daarna wordt het systeem een factor." „We gaan nu 4-3-3 spelen, maar daarbinnen zijn ook weer eens talloze variaties denkbaar. Inderdaad, het maakt nogal uit of je met een echte vleugelspe ler op links speelt of een type als Van der Vaart. Op rechts kun je dezelfde soort varianten aanbrengen. En dan nog, je kunt zelf je systeem heilig ver klaren, maar je hebt ook nog een tegenstander. Wat denk je, de Duitsers zullen toch ook wel een systeem spelen?" Phillip Cocu was als aanvoerder uiteraard een van de vier Oran jeklanten die dinsdagavond door de bondscoach werden onderhouden over de te volgen strijdwijze. Weliswaar was dat in eerste instantie een mono loog (aldus de bondscoach), maar daarna werd wel degelijk over de invulling gesproken. Cocu: „We hebben het natuur lijk niet gehad over de perso nen. Dat kan ook helemaal niet. Stel je voor dat wij als spelers over namen gaan praten, over onze eigen collega's. Dat is on mogelijk." Wat er dan wel ter sprake kwam ligt op een ander vlak. Cocu: „Je moet dan denken aan zaken als; wat doen we bij balverlies? Je kunt heel snel druk zetten op de tegenstander, maar je kunt jezelf ook ver laten terugzakken. De meeste landen doen dat, en beginnen pas op hun eigen speelhelft weer druk te zetten. Wanneer je dan in balbezit komt, ligt er altijd ruimte voor je spitsen." Cocu is er duidelijk een voor stander van dat Oranje zich wat verder laat terugvallen. „Dat doen we bij Barcelona al het hele seizoen en dat bevalt goed. Je hoeft ook niet helemaal te rug, je kunt ook afspreken terug te gaan tot de middenlijn, of de verste rand van de middencir kel. Echt met de kont tegen het eigen strafschopgebied aan gaan hangen, moeten wij ook maar niet doen. Daar zijn wij niet bepaald goed in." Nederland is een land van aan vallers. Toevallig dat Oranje zijn allerbeste duel van de laatste vier jaar speelde met een onge- kend aanvallende opstelling, waarbij er twee vleugelspelers waren en ook nog een centrale middenvelder, die kort achter de spits speelde. Bovendien was Phillip Cocu libero, die bij balbezit steeds doorschoof naar het middenveld. Op die manier werd Schotiand overrompeld en belandde Oranje toch nog in Portugal. Steeds vaker duikt de vraag op waarom Oranje niet 'gewoon' op die voet verder is gegaan. Bondscoach Dick Advocaat zegt dat het zelfmoord is om zo aan vallend te spelen, Phillip Cocu snapt dat wel. „Natuurlijk, in principe kun je alles doen. Maar het is wel zo dat het steeds moeilijker wordt een tegenstander echt vast te zetten. Tegen Schotland kon dat nog, maar hier zal het een stuk lastiger zijn. Bovendien, te gen de Schotten moesten we wel, we hadden alleen iets aan een overwinning. Dat is nu nog niet zo. Maar ik sluit niets uit, stel dat we straks in de derde wedstrijd perse moeten win nen, dan kan het tegen Letland misschien wel weer op de Schotse manier." door Peter van Duyl porto - De laatste maanden werden gedicteerd door cynis me en kritische noten aan het adres van de bondscoach, de vedetten en het vertoonde spel. Maar als Portugal vanmiddag tegen zes uur het veld van het Dragao-stadion in Porto op stapt voor de openingswed strijd van het EK tegen Grieken land, zeil het hele land als één blok achter de nationale voet balploeg staan. Portugal hoopt met alles wat het heeft op suc ces, maar onderhuids knaagt de twijfel, altijd. Het EK in eigen land is de laat ste mogelijkheid voor de res tanten van een unieke generatie spelers, die ooit alles beloofde maar niets heeft gewonnen. In zowel 1989 als 1991 won Portu gal het Jeugd-WK, gouden ber gen gloorden aan de horizon. Maar als A-ploeg kwamen de Portugezen sindsdien niet ver der dan één schamele halve fi nale, vier jaar terug tijdens Euro 2000. Dat eindtoemooi in Nederland en België heeft de Portugezen een diepe kras op de ziel be zorgd. In een tumultueuze hal ve finale werd in de verlenging verloren van Frankrijk, nadat Portugal in de reguliere speel tijd lang met 1-0 had voorge staan. Alle Portugezen, spelers en fans, zouden dit jaar het liefst Frankrijk in de finale tref fen om voor eens en altijd af te rekenen met die vloek uit het verleden. Portugal heeft zonder enige twijfel een selectie die over stroomt van klasse en talent. Maar de intense gevoelens van hoop op de Europese titel wor den in Portugal even vaak afge wisseld met even diepe twijfel. De oefencampagne van de Por tugezen was niet om over naar huis te schrijven, de laatste an derhalf jaar werd niet één duel gewonnen van een land dat zich voor de eindronde heeft geplaatst. Er werd verloren van Italië en, hoe pijnlijk, Spanje. Toch probeert de Portugese se lectie aan de vooravond van het EK vooral vertrouwen uit te stralen. „Natuurlijk geloof ik dat wij dit toernooi kunnen winnen", zegt bondscoach Feli pe Scolari. „Maar we weten wel dat we heel sterke tegenstan ders zullen treffen." Volgens Scolari is het zelfs moeilijker het EK dan het WK te winnen. „Op het WK zijn er 32 ploegen, maar goed beschouwd kunnen buiten de Europese landen alleen Brazilië en Argen tinië wereldkampioen worden. Hier zijn zeker tien kansheb bersvoor de titel." De verwachting is dat de veel besproken import-Portugees Deco vanavond op de bank be gint. Rui Costa zal daardoor achter de enige spits Pauleta spelen. Luis Figo speelt op zijn vertrouwde stek aan de rechter kant. „We zullen mentaal en fy siek honderd procent moeten zijn om van Griekenland te winnen", dreunde de superster gisteren netjes op. De Grieken leunen inmiddels ontspannen achterover bij de gekte rond de Portugese ploeg. De spelers van de Duitser Otto Rehhagel ('voor ons is dit de belangrijkste wedstrijd in twin tig jaar') zijn er sinds hun aan komst met het uur meer van doordrongen dat ze vanavond in het schitterende Estadio Dragao van Porto niets te ver liezen hebben. Een dreigende blessuregolf werd in de kiem gesmoord. Traianos Delias, Vasileios Lakis en Themistoklis Nikolaidis zijn allen fit genoeg om er bij de opening van het toernooi bij te zijn. Alleen Nikolaidis Dabizas is onzeker voor de wedstrijd te gen de Portugezen. De selectie trainde voornamelijk achter ge sloten deuren, de buitenlandse pers werd zoveel mogelijk ge weerd. De Grieken, die naar de aard van hun coach heel behoudend zullen spelen, houden zich ver der vast aan het oefenduel dat de twee teams in november vo rig jaar tegen elkaar speelden (1-1). De vastberaden sfeer werd deze week het meest tref fend verwoord door middenvel der Stylianos Giannakopoulos. „Het zou dom zijn om geen re kening met ons te houden. Wij kunnen elke tegenstander ver slaan en hebben niets te verlie zen." Figo hekelt 'buitenlandse' ploeggenoot Deco In de Portugese selectie is be roering ontstaan over uitlatin gen van sterspeler Luis Figo aan het adres van zijn ploeg genoot Deco. In een interview met de Spaanse krant El Pais stelde Figo het onbegrijpelijk te vinden dat voetballers voor een ander land uitkomen dan waar ze zijn geboren. De Bra ziliaan Deco is sinds maart vorig jaar speelgerechtigd voor Portugal. In El Pais zegt Figo onder meer: „Ik denk niet dat de mensen in Spanje blij zijn als ik opeens Spanjaard zou wor den en voor Spanje zou gaan spelen. Als je in China wordt geboren, hoor je voor China te spelen, zo simpel is het. Nu lijkt het erop alsof hij ergens voordeel uit wil halen. Dat is mijn mening en die verander ik niet, omdat hij bij mij in de ploeg speelt" Deco reageerde rustig op de uitlatingen van Figo. „Ik ben in Brazilië geboren en ik zou liegen als ik nu zou zeggen dat ik me helemaal Portugees voel. Maar ik heb totaal geen spijt van mijn keuze voor Por tugal. Ik ben hier altijd goed behandeld en heb het goed naar mijn zin." ESTAAT VAN ORANJE. 10 Municipal deAlbufei- gisteren een vesting, lion ligt op een heuvel 1 ringd door bouwputten. It een nieuwbouwwijk - rond gestampt, inclusief ot overdekt zwembad. wterreinen waren giste- tafereel van een nimmer d kat en muisspel tussen 1 complete Nederlandse het voltallige politie- m Albufeira. De reden ïs meer en niets minder wens van Dick Advocaat loten te trainen. 'besloten training" ije in de loop der jaren 'id tot een weergaloos few 'el. Immers, de pers haat e trainingen en probeert >p alle mogelijke manie- te zijn. Beroemd is het an twee collega's die zich rus lieten insluiten in een t en daar uren liggend rond de training af- en. Hun missie was een Br and succes. Ze werden M dekt en waren die avond en bij de persborrel. Jam- iliikeen d^tze uiteindelijk toe- 'en °PsteMng van m verkeerd in hun krant ,a d Staan- n e °°r de pers een enorme ro y°rden om hoe dan ook n, 'inie trainingen te bezoe- m lukkig maakt de KNVB vef oumalisten vaak makke- t z »r locaties te kiezen die tiali gewoon niet af te schermen zijn. Zo ook gisteren. De zwerm fotografen, camera teams en schrijvende collega's verspreidde zich en probeerde op alle mogelijke manieren zo dicht mogelijk bij het stadion te komen. Bij hen voegden zich ook nog vele tientallen suppor ters. Er was door de politie een soort veiligheidszone ingesteld, die bewaakt werd door twintig agenten, vier paarden en enkele honden. Dat alles zorgde voor een mooie confrontatie. Een uur lang do ken overal persmensen op, die dan weer achtervolgd werden door agenten te paard en ren nende agenten met honden. Natuurlijk waren er felle discus sies tussen fotografen en politie agenten. Die verboden namelijk ook het maken van opnames vanaf de openbare weg en dreig den doorlopend camera's in be slag te nemen. Er werd geduwd en getrokken en heel veel heen en weer gescholden. Onderwijl werden de opnames natuurlijk toch wel gemaakt. Vanaf heuvels, vanaf balkons en dakterrassen. Van geheimen op de training was geen enkele sprake. Dus het nut van hele cir cus bleef een raadsel. Morgen is er weer een besloten training van Oranje. Iedereen verheugt zich er nu alweer op. Jaap van Essen door Peter van Duyl Lissabon - Van top tot teen ge laden met revanchegevoelens staat de Franse nationale ploeg morgenavond in het Estadio da Luz aan de aftrap voor de eerste kraker van Euro 2004 tegen En geland. Eindelijk, zo voelt een heel land het, kan serieus wor den afgerekend met het be schamende WK van twee jaar terug. Alleen de Europese titel kan de toen geslagen wond ge heel dichten. In het perscentrum van de Fransen, in Santo Tirso onder de rook van Guimaraes, krioelt het van de journalisten uit alle uithoeken van de wereld. De perschef drentelt met zweet druppels op het voorhoofd heen en weer. Maar de grote mannen van het Franse voetbal ondergaan alles gelaten en vriendelijk. Zinedine Zidane, Robert Pires, Patrick Vieira, ge duldig beantwoorden ze vragen voor radio, televisie en kranten. Steeds weer worden de Fransen herinnerd aan het WK van 2002, waar ze op een onthut sende wijze van hun wereld heerschappij werden beroofd. Naar Azië gereisd om de titel te prolongeren, ging Frankrijk weer naar huis zonder ook maar één goal gescoord te heb ben. Wat er aan de afgang ten grondslag lag, is nooit helemaal duidelijk geworden. Maar dat coach Roger Lemerre na het WK zijn functie moest neerleg gen was geen grote verrassing. Ploeggenoten kijken geamuseerd toe ais Zinedine Zidane aan zijn conditie werkt. Foto: AP/Lionel Cironneau Lemerre werd opgevolgd door Jacques Santini, die furore maakte door Olympique Lyon voor het eerst in zijn bestaan kampioen te maken. Santini be gon met het snijwerk dat wel licht al eerder gedaan had moe ten worden. Oudgedienden als Dugarry, Djorkaeff, Leboeuf en Petit werden afgedankt. Santini hanteerde de scalpel de afgelopen twee jaar met een verbazingwekkend knappe sub tiliteit. Nog altijd wordt het hart van het elftal gevormd door de wereldkampioenen van 1998. Toen doelman Fabien Barthez en verdediger Marcel Desailly het moeilijk hadden bij hun club, bleef Santini ze onver stoorbaar opstellen in de natio nale ploeg. Maar tussendoor gaf de nieuwe bondscoach jon geren de nodige speeltijd - San tini gebruikte in de kwalificatie 29 spelers - waarmee hij én de toekomst waarborgde én de ge vestigde orde scherp hield. De aanpak van Santini betaalde zich grif terug. Frankrijk had bepaald niet de zwaarste kwali ficatiepoule (Slovenië, Israël, Cyprus en Malta) maar het won wel al zijn acht wedstrijden. Vo rig jaar wonnen de Fransen de Confederatie Cup, het toernooi met alle continentale kampioe nen, en ook bij deze gelegen heid werden alle vijf wedstrij den in winst omgezet. De Fran se ploeg heeft op dit moment al elf wedstrijden geen goal geïn casseerd. Dus zijn de Fransen deze we ken gewoon weer de topfavo riet. Sommigen, onder wie Mo- naco-trainer Didier De- schamps, zijn zelfs van mening dat de huidige Franse ploeg sterker is dan de succeselftallen van 1998 en 2000. Dat de pijnlijke ervaring van 2002 deze dagen een rol speelt, ontkent niemand in het Franse kamp. Santini sprak eerder van een litteken, Vieira verwoordde het deze week zo: „We weten dat we iets recht te zetten heb ben. We willen de wereld bewij zen dat we nog steeds sterk zijn, nog altijd de beste. Maar we moeten het wel op het veld laten zien". Toch loopt de bondscoach niet weg voor de favorietenrol. Net als zijn sterspeler Zinedine Zi dane heeft Santini - die vorige week verrassend een contract tekende bij Tottenham Hotspur - al hardop gezegd dat Frankrijk de Europese titel moet pakken. „We zijn hier om te winnen," klinkt het luid en duidelijk. „Natuurlijk begint iedereen over wat er in 2002 is gebeurd. In het voetbal zijn er geen ga ranties, maar ik weet zeker dat dit niet nog een keer gebeurt. Het elftal is sterk en ik zie geen enkele aanleiding om niet vol vertrouwen aan het toernooi te beginnen". Na het EK neemt Frankrijk be halve van zijn bondscoach in elk geval ook afscheid van Mar cel Desailly (35) en zeer waar schijnlijk van Bixente Lizarazu (34). Lilian Thuram en Barthez zijn beiden 32, Makelele, Pires en ook Zidane zijn inmiddels 31 jaar. De superster heeft zich nog niet over zijn toekomst uit gesproken, maar heeft wel ge zegd dat hij straks wil nadenken of hij op het WK van 2006 nog wil meedoen. Behalve met Engftnd moeten de Fransen in de eerste ronde zien af te rekenen met Zwitser land en Kroatië, het lijkt geen onoverkomelijk probleem. Daarna begint het echte werk, een wedstrijd tegen de nummer één of twee van groep A, waar voor Spanje en Portugal de be oogde kandidaten zijn. „We willen dit toernooi winnen, al les minder is eefi teleurstel ling", zegt Vieira. Als de Franse missie slaagt, schrijft het land voor de zoveel ste keer in het afgelopen decen nium geschiedenis. Een derde beker zou een evenaring zijn van het record van Duitsland en bovendien zou Frankrijk het eerste land zijn dat de Europese titel met succes verdedigt.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11