LEIDE Tweede geval van open tbc bij Leidse daklozen Ui Op zoek naar een ruggenzwemmertje 'Leidse' asielzoeker moet weg van minister Verdonk igelijk via internet REGIO Grootscheeps onderzoek GGD naar mogelijke besmetting politiemensen en medewerkers Aldi Uitgekeken opuw HE collega's? Speciale kopieerwinkel Pabo-studenten houden veldwerkdag voor basisscholieren in de Leidse Hout fe 2 REGIO dkoop en ondanks (benzine vrijdag 11 JUNI 2004 en ontvang weken gratis1 00 makkeüjk (en snel) voor j korting op een origineel 56,20) 56,70) y van der Pols iwoners van het politie - Hollands Midden - de Leiden, Alphen, Gouda juin- en Bollenstreek - voortaan vanachter de omputer aangifte doen. internetsite 'www.poli- het mogelijk om in vijf- t twintig minuten de van een fiets, bromfiets, braak of vernieling te Vanaf volgend jaar be- ok aangifte op afspraak le telefoon tot de moge- en. ze extra serviceverlening le politie de 'aangiftebe- i' weer op te krikken, we merken dat die te- Henri Lenfe- ïrgemeester van Leiden isbeheerder van Politie s Midden. „Blijkbaar is ir veel mensen toch een loeite om helemaal naar eau te gaan om een mis leiden. Met deze inter- :e hopen we de drem- :lagen. Dat moet resul- méér aangiftes." is aangifte via het in- jalleen mogelijk voor vergrijpen: diefstal flets, bromfiets, auto- en vernieling. Voor zijn wel dat degene doet de dader niet er geen geweld is ge- ij het misdrijf. Mogelijk de toekomst ook inter- :e worden gedaan van iefstal en vandalisme schaal, bijvoorbeeld L 1 van intemetaangifte is dat het thuis van- fle computer kan, maar ieder gewenst tijdstip, viceverlening is 24 uur zeven dagen in de Beschikbaar. Dit moet een de burger tijdswinst en, maar ook de politie: erking van een internet- kan twee keer zo snel igifte op het bureau. 5 van de ervaring bij an- psen - waar al geëxpe- erd wordt met online doen - verwacht de Hollands Midden dat er basis 10.000 aangiften [internet zullen binnen [Ter vergelijking: in 2003 1 er bij dit korps 52.000 en gemeld. met deze internetservi- Dt de politie de 'aangifte- heid' ook te vergroten m opknapbeurt van 'ver politiebureaus. Zo et bureau in Leiden aan gegracht een serviceba- Lenferink. „Nu is er plekje waar mensen rust aangifte kunnen at soms heel vervelend door kan het gebeuren nsen de volgende keer laat maar zitten. Dat 1 we voorkomen." ledemorgen! at een krant. wereld, mijn krant, j 1 leiden - Voor de tweede keer is open tuberculose geconstateerd bij een Leidse dakloze. De GGD Zuid-Holland Noord is bezig met een grootscheeps onderzoek naar mogelijke besmetting van anderen. Zo worden onder meer politiemen sen en medewerkers van de Aldi op de Garenmarkt onderzocht. Vanwege het tweede geval heeft de GGD besloten om bezoekers van het Slaaphuis structureel op besmetting te controleren. In november werd voor de eerste keer een geval van open tbc onder daklozen ontdekt. „We blijven voorlopig continu con troles houden onder de bezoekers van het Slaaphuis", zegt GGD-arts B. Vonk. „In de grote steden komt aar dig wat tbc voor onder daklozen. Ei genlijk hebben we in Leiden nog maar erg weinig gevallen gehad. Ze ker als je weet dat daklozen zich nog al eens verplaatsten, van stad naar stad." Klanten van de Aldi aan de Garen- markt hoeven zich geen zorgen te maken. Vonk: „Wij kijken alleen of de medewerkers besmet zijn. Als dat zo is hebben ze een kans van tien pro cent om ooit tbc te ontwikkelen. Zo lang ze niet ziek zijn kunnen besmet te mensen geen besmetting over brengen. Dus het is absoluut niet no dig dat Aldi-bezoekers gecontroleerd worden." De tbc-patiënt is vanwege gebrek aan een eigen huis opgenomen in het Beatrix-sanatorium. Vonk: „Dat heeft alleen met zijn sociale omstandighe den te maken, anders had hij gedu rende zijn ziekte gewoon thuis kun nen blijven. Maar om verdere be smetting van derden te voorkomen is hij opgenomen." De GGD weet over een maand of drie of anderen zijn besmet. door Robbert Minkhorst haarlem/leiden - Minister Ver donk (asielbeleid) blijft bij haar standpunt dat de Leidse vluch teling Tariq Saeed Mohammed geen recht heeft op een ver blijfsvergunning. Dat heeft zij deze week bepaald nu de asiel zoeker een rechtszaak tegen de staat heeft aangespannen. Ver- donks besluit werd gisteren op de zitting in Haarlem bekend. De zaak van de Sudanese vluchteling staat model voor al le uitgeprocedeerden die vallen onder het zogenoemde Leidse dossier. Saeed Mohammed zit vast op de luchthaven Zestien hoven. Zijn vorige week geplan de uitzetting werd op het laat- (advertentie) Morgen vindt u de baan die bij u past in ste moment voorkomen, toen de Haarlemse rechtbank deze in een tussenvonnis verbood. Het oordeel van Verdonk heeft geen gevolgen voor het lot van de overige ruim vijftig Leidse asielzoekers. De Haarlemse rechter heeft in zijn tussenvonnis bepaald dat niemand uit het land kan wor den gezet als zijn zaak 'nog wordt bekeken'. Na een bezoek van de Leidse burgemeester Lenferink en wethouder De Boer aan de minister heeft zij beloofd de zaken van ruim vijf tig Leidse uitgeprocedeerden nog eens te beldjken. Dat bete kent direct dat Verdonk eerst ook een beslissing moet nemen over de andere zaken uit het dossier, voor iemand kan wor den opgepakt en uitgezet. Het stadsbestuur van Leiden wil dat de vluchtelingen in Ne derland mogen blijven. De mi nister kan van een speciale be voegdheid gebruik maken om mensen toe te laten. Het moet dan gaan om 'schrijnende ge vallen'. Advocaat Hemelaar van de Su- danees heeft gisteren geen ver klaring gekregen voor de afwij zing van het verzoek van zijn cliënt. „Er waren voor de minis ter geen bijzondere redenen om hem een verblijfsvergun ning te verlenen", meldt hij. Hij heeft gehoord dat Verdonk nu binnen een maand ook een be slissing wil nemen over de an dere asielzoekers. Hemelaar wil dat zijn cliënt op zijn minst de tijd krijgt 'zijn za ken netjes en rustig af te hande len'. De rechter vroeg gisteren aan de Immigratie- en Naturali satiedienst (IND) of een derge lijke behandeling niet op zijn plaats is, nu vaststaat dat Saeed Mohammed in eerste instantie ten onrechte is opgepakt. „Als compensatie voor het onge mak", verduidelijkt Hemelaar. De raadsman betwist verder de beslissing van de minister. Vol gens hem is die onzorgvuldig genomen. „Eerst moet nog worden uitgezocht of mijn cli ënt een onmenselijke behande ling wacht bij terugkeer." Saeed Mohammed wordt gezocht door de Sudanese veiligheids dienst. Hij is ooit onder valse voorwendselen naar zijn moe derland gelokt en vervolgens gemarteld. Hij heeft een pro these aan zijn been waarvoor hij medicijnen gebruikt. De Su danese bevolking lijdt onder hongersnood en een burger oorlog. Mogelijk heeft de vluchteling alsnog recht op een verblijfs vergunning op humanitaire of medische gronden, zegt He melaar daarom. Overigens houdt de IND daar inmiddels wel rekening mee in de uitzet tingsprocedure, maar heeft de minister die omstandigheden niet laten meewegen in haar oordeel. „Er is nog niet gezegd: hij kan weg, want hij loopt geen gevaar. Haar beslissing kan niet beschouwd worden als een de finitieve." De rechtbank doet uiterlijk volgende week vrijdag uitspraak. leiden - Wie grote haast heeft moet niet naar CreA4 toegaan. Maar iedereen die verstandelijk gehandicapten een warm hart toedraagt, doet er goed aan de nieuwe kopieerwinkel in de Sint Jorissteeg te bezoeken. Gistermiddag werd CreA4 feestelijk geopend door PvdA- wethouder Buijing (wonen, zorg en welzijn). Hij beloofde wat vaste klussen te zoeken voor de acht gehandicapten die in de winkel wer ken. De kopieermachines in CreA4 kunnen van alles, maar vele func ties blijven onbenut. Je kunt een machine laten vouwen en nieten, maar dat doen we bewust niet", zegt G. Schreurs, clustermanager dagbesteding van zorggroep Gemiva-SVG. Juist die heel eenvoudi ge klussen, die door de automatisering zijn verdwenen, zijn heel ge schikt voor onze deelnemers." Met de kopieerwinkel wil Gemiva de integratie van geestelijk gehandicapten bevorderen. Schreurs: „Ze kunnen hier werken, al is het niet de bedoeling dat er druk achter zit. Echte haastklussen worden hier niet gedaan." De deelnemers uit CreA4 zijn afkomstig uit het dagactiviteitencentrum De Zuidwester in Leiden. Op de foto staat Dennis. Foto: Taco van der Eb (advertentie) door Robert Toret leiden - Juf Michal van groep 5b van de Woutertje Pieterse zit lek ker onderuitgezakt in het zonne tje in het Leidse Houtpark. Vanaf het terras van het theehuis vangt ze zo nu en dan een glimp op van haar jonge leerlingen. Zes tweedejaars pabo-studentes van de Hogeschool Leiden nemen haar de zorg uit handen. Zij en tertainen de twintig leerlingen tijdens de 'veldwerkdag', die de lerarenopleiding jaarlijks houdt. Ruim vijfhonderd scholiertjes van basisschool Woutertje Pie terse en de Leidse Houtschool volgden gisteren een leerzaam programma vol natuurkundige activiteiten en experimentjes. Ze waren bedacht door 150 juf fen en zeven meesters in spe. Begeleidend docent Frans Kingma legt uit hoe de pabo studenten te werk gaan. „We hebben ze alleen drie A4-tjes met taakbeschrijvingen gege ven en voor de rest moesten ze alles zelf doen." Deze manier van werken past in het zogehe ten competentiegericht onder wijs. De studenten moeten in staat zijn om zo'n dag zonder de hulp van docenten op touw te zetten. De kinderen van juf Michal staan om 9.15 uur bij het start punt. Daar worden ze opgevan gen door de 'eenmalige inval- juffen', die 5b onder hun hoede nemen. De overwegend 9-jarige kinderen beginnen met drie zelfontdekkende experimenten, die ze in groepjes van vijf doen. De oranje groep, onder leiding van juf Marieke, gaat eerst bloe men plukken. „Die moeten jul lie zo met lijm in je boekje plak ken. Als je het weet, mag je ook de naam erbij schrijven." „Kijk, ik heb een paardebloem gevon den", roept Friso enthousiast. „Nee joh, dat is een madelief je", corrigeert Laura hem. „Die heb ik ook hier. Gatver, op de mijne zit een eng beestje." Na het bloemzoeken moet het Sla is gezond èn hip, daarom introduceert Calvé een nieuwe range sladressings. Deze nieuwe producten zitten in stijlvol vormgegeven flesjes met eigentijds, kleurrijk en fris design die je graag op tafel zet om je salade niet alleen meer smaak maar ook meer sfeer te geven! Naast de vertrouwde smaken als yoghurt, tuinkruiden en komkommer introduceert Calvé nieuwe varianten bieslook, mosterd honing en balsamico. Nu verkrijgbaar in de supermarkt adviesprijs 1.29. Caive Kinderen uit groep 5B van basisschool de Woutertje Pieterse turen via spiegeltjes het luchtdek in, onder toeziend oog van pabo-studente en 'eendagsjuf Marieke. Foto: Dick Hogewoning vijftal met een spiegeltje in de mond de polonaise lopen. „De bedoeling is dat jullie via het spiegeltje de lucht in kijken en opschrijven wat jullie allemaal zien", zegt juf Lotte. Stuur- vrouw Laura heeft het zo druk met omhoog staren, dat ze ver geet voor zich te kijken. „Pas op dat we niet de sloot inlopen", wijst Pepijn haar op haar be langrijke taak. Naast de geijkte antwoorden (bomen, lucht en vogels) verschijnen er ook origi nele bevindingen op de sten cils. Jim heeft een 'raar bewe gende zon' gezien en Floortje keek vreemd genoeg tegen haar eigen neus aan. Dan is het tijd voor het 'boom- meten'. Een ingewikkelde proef. Met behulp van een ronddraaiend wiel dat omwen telingen van precies een meter maakt en een verrekijker waar aan een geodriehoek is beves tigd, kan de lengte van de grote eik worden uitgerekend. „Hij is ruim 34 meter hoog", conclu deert Falco al snel. Tijdens ronde 2 kiezen de kin deren een dier uit de kinder boerderij om te observeren. Marenke volgt een duif. Het beestje heeft duidelijk een lege maag, want ze ziet hem liefst veertig keer eten en ook nog eens twee keer drinken. Dat de vogel even later aan het poepen is, klinkt dan ook niet geheel onlogisch. Tot slot wordt het leven in de vijver door de leergierige kinde ren aan een grondige analyse onderworpen. Met een gammel schepnetje vissen ze plulcken wier uit de sloot, in de hoop dat er 'waterbeestjes' tussen zitten. Herbert is erg trots op zijn vondst. „Ik heb voor de derde keer een zoetwatermossel ge vangen. Twee anderen hadden hem eerst, maar ze gooiden hem weer terug. Nu heb ik hem gevangen." Andrea heeft ook een 'gek beestje' in haar em mer. De kaart biedt in haar ge val weinig uitkomst. „Ik denk dat het waterschorpioen is." Frank ziet er een schrijvertje in. Weer een ander houdt het op een ruggenzwemmertje. John volgt de discussie vanaf een af standje. „Mijn nieuwe, dure gympen worden helemaal vies van de modder bij het water." Ondanks dit 'smetje' zijn de toekomstige leerkrachten best te spreken over het verloop van de ochtend. „Het is goed ge gaan", vindt eendagsjuf Cindy. Ook de echte 'juf is tevreden. „Het is leuk om eens vanaf de zijlijn toe te kijken", zegt juf Mi chal. „Dan zie je de kinderen op een hele andere manier. Zo in het zonnetje is mijn baan goed vol te houden hoor." (advertentie) I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad Nieuwvan Calvé: Calvé Sladressings Een ander licht op brood: Slankie Fris Romig. Frico Slankie introduceert iets nieuws én anders: Slankie Fris Romig, een heerlijk lichte kaasspread. Lekker voor op een verse boterham of een knapperig broodje. Slankie Fris Romig is luchtig en romig en daardoor makkelijk smeerbaar. U vindt Slankie Fris Romig in uw supermarkt bij de verse kaas, verkrijgbaar in de smaken naturel, tuinkruiden en peper. De adviesprijs voor een kuipje van 100 gram is 1,29. En het blijft Frico Slankie, dus wat er niet aankomt hoeft er ook niet af. De lekkerste kaas voor elk moment I Geen suiker. Da's wel zo lekker! B.^limnie»? r rm ilfiH 111111 J j 11111. 1

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9