WEG WIEL 2 Occasion kopen over de grens loont Nederlanders leren wereld fietsen N I E U VV S Jaarlijks duizend gewonden door geopende laadklep Schokdempers moeten uit het verdomhoekje 19 m Nissan heeft de Pri- at opgeknapt. Uiterlijk is veranderd, innerlijk wel. .uw stuur, permanent te meters, een beter na- 5ysteem, maar ook een stuurbekrachtiging en erveerkarakter. De prijs 1.6 sedan begint iets la- 995 euro. investeert rden in China 50ciHet Amerikaanse auto- General Motors gaat op rse schaal investeren in De komende drie jaar het concern er 3 miljard r iï.m waarmee het zijn ca rt^ [daar meer dan verdub- grootste automaker 5ct wereld gaat investeren jestaande bedrijven ik nieuwe modellen celen, een nieuwe f een samenwerkings- voor autofinanciering n. Volgens GM China i er vanaf 2007 jaarlijks oen in plaats van de 503.000 auto's kunnen 5SC i gemaakt. GM betaalt de m iingsplannen met de Tjndie het in China maakt. iwe jas voor i's MG Rover oham - De MG Rover jestaat vier jaar nadat tover de deur uit deed. lirmingham Motorshow uni liet de onderneming rlijk vernieuwde Rover ZT, Rover 45 en MG ZS ok de Rover 25 en MG aangepast. Dit jaar is jaar oud, terwijl Rover 1100ste verjaardag viert, ïingham maakte de Ro- imousine zijn wereld- Deze verlengde versie 75 sedan wordt heel toe- 11" jk in Longbridge ge en heeft 20 centimeter rielbasis. De limo kost in i jaind 30.000 pond. De prij- ir de Nederlandse markt E^nog niet. Volgens Rover va B limousine een prima aarde verhouding. 6:k vrijdag 11 JUNI 2004 Discovery de lucht in I 6C Pm I cham - De nieuwe Land Jiscovery 3 stond op de in Birmingham als iesel. Met 2.7 liter 190 ïmon rail-turbomotor licht de populairste iron wordt op de Euro- arkt. Het alternatief is liter V8-motor met 300 benzinemotor wordt end gecombineerd met (ips automaat. De diesel 600 euro, de V8 komt op juro. De goedkoopste iry was tot nu toe de or minder dan €42.000. UENDER door Eric Pelzers Wie de prijzen van jonge, ge bruikte Duitse auto's vergelijkt ziet duidelijke verschillen tussen Nederland en Duitsland. Zelfs bij invoer kan de koper van een tweedehands auto in Duitsland nog heel wat euro's goedkoper uit zijn dan in Nederland. Wie de aanschaf overweegt van een jonge, gebruikte auto van Duitse makelij zou eens -al dan niet via internet- in Duitsland op zoek moeten gaan naar oc casions. Een speurtocht op in ternet leert dat er vooral aan zienlijke prijsverschillen zitten bij in Duitsland gemaakte en verkochte jonge, gebruikte mid denklassers en de duurdere modellen. De aanschaf van bij voorbeeld een Golf, BMW of Audi kan bij onze oosterburen duizenden euro's goedkoper dan in Nederland. Zelfs na ver rekening van belasting aan de Nederlandse staat en de bpm (belasting personenauto's en motorrijwielen) die bij de in voer van een auto betaald moet worden. In de eerste jaren van een auto leven is de afschrijving het grootst. Bij het invoeren van een tweedehands auto hoef je geen btw te betalen, bij een nieuwe auto wel. Daarnaast be taal je bij de invoer van een ge bruikte auto die ouder is dan een half jaar niet de volledige bpm, maar een prijs met 'leef tijdskorting'. Zo bedraagt bij een twee jaar oude auto die bpm-korting 47%. Voor een drie jaar oude auto geldt een leeftijdskorting van 57% en voor een vier jaar oude wagen is die korting 66%. Over auto's van 25 jaar of ouder is helemaal geen bpm meer verschuldigd. En dat loont, zo leren enkele berekeningen. Vooral duurdere Duitse auto's in Duitsland zijn interessant qua prijs. Het lijkt erop dat het prijsverschil tussen Nederland en Duitsland van occasions van sommige andere automerken kleiner is. Een duidelijk bewijs daarvoor is er echter niet. Een eerste voorbeeld: bij auto bedrijf Van den Udenhout in Den Bosch staat een 100 pk sterke Volkswagen Golf TDi uit 2002 te koop voor 17.990 euro. Deze diesel heeft 74.000 kilo meter gereden. Bij het Duitse autobedrijf Müller in Hennef bij Een speurtocht op internet leert dat er aanzienlijke prijsverschillen bestaan tussen gebruikte auto's in de verschillende landen. Foto: Archief Bonn staat een soortgelijke au to met 62.000 kilometer op de teller in de verkoop voor 11.900 euro. Voor de goede orde: de wagens zijn van hetzelfde bouwjaar en type en hebben grotendeels dezelfde opties zo als airco en abs. Voor berekening van de bpm bij invoer van de Duitse Golf moet worden uitgegaan van de Nederlandse nieuwprijs van de ze Golf in 2002. Zo kostte die Golf TDi in 2002 in ons land cir ca 24.000 euro. Daarvan vloeide circa 6844 euro als bpm naar de staatskas. Bij de invoer van een gebruikte auto komt echter de bpm-leeftijdskorting om de hoek kijken. Voor de twee jaar oude Duitse Golf betekent dat een leeftijdskorting van 47% op de Nederlandse nieuwprijs- bpm, ofwel 3216 euro. Voor de gebruikte Golf in Duitsland hoeft dus geen 6844 maar 3627 euro (6844 - 3216 euro) aan bpm betaald te worden bij in voer. Voor de Golf bij Auto Mül ler in Duitsland betaalt de Ne derlandse koper, indien hij de vraagprijs betaalt, 11.900 euro en 3627 euro aan bpm. Daar mee komt de totaalprijs uit op 15.527 euro, vergeleken met de auto in Den Bosch is dat nog al tijd een prijsverschil van 2463 euro. Daarbij komen wel nog kosten die bij de invoer betaald moeten worden, zoals een keu ring bij de RDW en het aanvra gen van het kentekenbewijs en kentekenplaten, waarmee hooguit enkele honderden eu ro's gemoeid zijn. Ruwweg kan gesteld worden dat op deze deal meer dan 2000 euro be spaard kan worden wanneer de Golf in Duitsland gekocht wordt. Dat verschil zou circa 3000 euro zijn geweest wanneer het hier om een Golf in dezelfde prijsklasse was geweest, maar dan met een benzinemotor waarover minder bpm betaald wordt dan de Golf diesel. Nog een voorbeeld: een Audi A4 2.0 op benzine met 125 pk. Bij de Van Mossel Groep in Waalwijk staat er eentje uit maart 2002 met nog geen 34.000 kilometer op de teller. De vraagprijs is 28.900 euro. Bij Müller Breuer GmbH in het Duitse Wipperförth staat een zelfde Audi uit januari 2002 met nagenoeg hetzelfde aantal kilo meters en accessoires voor 18.500 euro. De nieuwprijs van deze auto was in ons land in 2002 circa 33.000 euro, waarvan 7967 euro bpm. Wie de Audi in Duitsland koopt, krijgt opnieuw 47% leeftijdskorting op de bpm (3744 euro) en betaalt bij invoer dan nog maar 4222 euro. De to taalprijs komt na invoer van de Duitse Audi uit op 22.722 euro (18.500 4222) en dat is een verschil van 6178 euro met de Nederlandse prijs. Wel komen daar nog de invoerkosten bij. Bovag-woordvoerder Rob Boon stelt dat men de invoer van een auto van geval tot geval moet bekijken. Ook in Nederland en Duitsland zelf zijn er bij garages onderling nog heel wat prijsver schillen. Zo kost een BMW 520 Executive uit 2002 bij een BMW-dealer in Nijmegen 39.950 euro en staat in Schie dam nagenoeg dezelfde auto voor 30.995 euro te koop. Ook in Duitsland vinden we niet al leen de BMW 318i uit 2002 die meeting Ford XR/RS- Jidland circuit, Lelystad. 06trrs-club.nl Pjjj EM, oldtimer- ïent, Joure. tkaroem.com !4 Uren van Le Mans, 3S jk www.lemans.org -JCanada, Formule 1, d Gilles Villeneuve, al. 8ste Grand Prix, tandprixxa nt. Kever weekend, e d' Auwe Meule, Budel. Everclub.nl imerican Automobiel immen. www. an-meeting-emmen.nl irs Pirelli Italia a Zandvoort, Park Zandvoort. 5 4 40 750. www.cpz.nl listorische Grand Prix, Zolder, België, ftmerika, Formule 1, ipolis Motor Speedway. lid lrickyard.com sgpindy.com onale Oldtimerdag, Lelystad. ltimerdaglelystad.nl ruckstar Festival, uit Assen. :n.com )utch TT Assen, Siit Assen. 380 assen.com lutomaxx Summer Six Flags Holland, Ruizen. J utomaxx.nl 'estival of Speed, y ood, Groot-Brittannië. 3odwood.co.uk pistorisch Weekend, ïlder. 022 4541 280. istorischweekend, nl ^PZ Clubrace, Circuit indvoort. 023 5740 750. )z.nl onale autoraces, Park Zandvoort. 0 750. www.cpz.nl Üjkse meeting Mercedes- lub Nederland, Rijswijk redactie Weg Wiel, >07,2003 PA Haarlem, "ail: hdwegenwiel@hdc.nl '8ing der verantwoording treffende organisatie. De uit- C verantwoordelijk voor af- of gewijzigde data. ntste informatie: bel het ver- Woonnummer of ga naar het •de internetadres. door Theo Haerkens Ondernemer Pascal van den Noort uit Amsterdam en de Utrechtse stichting l-ce propa geren de fiets wereldwijd. Onze tweewieler is ideaal voor de ar me Derde Wereld én voor het rijke Westen dat tobt met vet, files en vervuiling. „Ik kom alleen in de fietsen winkel als mijn fiets kapot is." Pascal van den Noort heeft niets met fietsen, toch verdient hij zijn brood door het gebruik van het rijwiel wereldwijd te bevorderen. De oprichter van het Aidsfonds werd onderne mer in de sociale sector, een branche waarin „zakelijk in stinct niet in ruime mate aan wezig is". Van den Noort (53) houdt kan toor aan huis in de voormalige gevangenis bij het Leidseplein in Amsterdam. „Hanny Schaft heeft hier gezeten", wijst hij naar de dikke tralies voor de ramen in het trappenhuis naar zijn appartement. De econoom, paars overhemd en modieuze bril, gepokt en gemazeld in de omgang met complexe sociale problemen, betreurt dat het fietsbeleid ge gijzeld lijkt door wereldverbe teraars. „Fietsen is gewoon praktisch. Punt." Terwijl hij vertelt duikelt de ondernemer zijn verloren gewaande pas poort met het kakelverse vi sum voor China op uit een sta pel papieren op zijn eettafel. Hij grijnst opgelucht, de za kenreis naar Portugal de vol gende dag is gered. Sinds hij in 2000 betrokken raakte bij de Wereldfietsconferentie in Am sterdam, beziet de onderne mer de tweewieler met een an dere blik. In Nederland wordt de fiets intensief gebruikt, maar over de grens is letterlijk een wereld te winnen. Dat vindt ook Roelof Wïttink van de stichting I-ce, voluit: Interface for Cycling Expertise, in Utrecht. Dit in 1995 opge richte kenniscentrum richt zich met trainingen en advie zen over de ontwikkeling van fietsbeleid voornamelijk op de Pascal van den Noort. Foto: GPD/Harmen de Jong Derde Wereld: „Internationaal loopt Nederland voorop. Ook Denemarken en Duitsland kennen een fietsvriendelijk be leid, maar dan houdt het op. China heeft een fietscultuur, maar richt zich op de auto". Wïttink vreest dat de Chinezen daar spijt van krijgen, net als Engeland en Frankrijk. „Je krijgt mensen moeilijk weer in het zadel als ze eenmaal zijn afgestapt." Van den Noort: „De arme boer droomt van een fiets, maar de beleidsma ker haalt er zijn neus voor op: die verplaatst zichzelf per au to. Zelfs ontwikkelingswerkers zien er niets in", schampert hij „12,5 procent van de wereld bevolking beschikt over een auto. Een derde van de auto's rijdt in de VS, het overgrote deel van de wereld is auto- arm." Om overheden en andere be trokkenen te overtuigen van het voordeel van de fiets - schoon, voordelig en gezond- zoekt Van den Noort een vuist regel om aan te tonen wat een investering van een miljoen euro in een fietspad oplevert aan besparingen op files, dia- betesbestrijding en ambulan- cekosten, omdat minder men sen ziek worden of een hart aanval krijgen. „Nederland zit op een goud mijn: onze kennis van 'niet-ge- motoriseerd vervoer' kan goed te gelde worden gemaakt. Denk aan fabrikanten van fiet senstallingen, bedrijven die verkeerslichten maken, speci aal gericht op de fiets of soft ware om die verkeerslichten af te stellen." De ondernemer sluit contracten met overhe den en levert hen via plaatse lijke adviesbureaus, universi teiten en andere experts ken nis om hun steden meer fiets vriendelijk te maken. Vooral consultants spinnen daar in deze fase garen bij. I-ce, dat sinds '95 bezig is, be schikt over eigen experts en heeft die al in 15 landen inge zet. I-ce was onder meer be trokken bij de aanleg van een fietspad langs een van de grote doorgaande routes in Bogota, de hoofdstad van Colombia. De verkeersader door de stad biedt behalve aan de auto ruimte aan afzonderlijke bus banen, fiets- en voetpaden. Een fiets kan armen geweldig vooruit helpen. I-ce berekende dat een kilometer met de fiets de helft kost van de bus, de auto is vijftien keer zo duur. Van den Noort was onder meer betrokken bij de aanleg van veertig kilometer fietspad tussen Kaapstad en het woon oord Guguletu: „In Zuid-Afrika besteden de mensen uit de townships soms veertig pro cent van hun inkomen om naar hun werk te gaan. Fietsen bespaart geld én tijd. Die men sen dromen van een fiets". Van den Noort richt zich niet alleen op arme landen. Hij werkt aan de afronding van onderhandelingen voor de aanleg van dertig kilometer airconditioned fietspad in een rijk oliestaatje in het Midden Oosten. „En dat is nog maar de eerste fase van het project." Nieuwe Twinny Loads Twinny Load heeft vijf nieu we fietsendragers in produc tie. De dragers zijn uitgevoerd met de nieuwste trekhaakbe vestiging, de nieuwste fiets- bevestiging of beide. Er zitten ook aan te komen een nieuwe wielgoot, een nieuw caravan hulpstuk voor op de dissel en een flexibele versie van de be staande framebevestiging Frame Easy. Daarmee zijn er bijna twintig fietsdragers van Twinny Load op de markt. De nieuwe trekhaakbevestiging Swing is een snelkoppeling, die direct zonder hulpstuk op de kogel kan worden vastge draaid. Twinny Load is een product van Felua-groep, een bedrijf dat in opdracht van de gemeenten Apeldoorn, Epe en Heerde de wet Sociale werkvoorziening uitvoert. In de Twinny Loadfabriek in Epe werken circa 200 mensen met een arbeidshandicap. Agu en SRAM Kledingfabrikant Agu verte genwoordigt de fietsonderde len van SRAM in Nederland. De onderdelen, vooral te vin den op mountainbikes en hy- brides, vinden in Nederland zo gretig aftrek dat de Ameri kaanse leverancier op zoek was naar een grotere partner dan Vertex en Koch Kleeberg. Via AGU denk SRAM de voor raden en logistiek beter op peil te kunnen houden. Glijmiddel in zadel Met het nieuwe concept Lookin 3Density wil Selle Royal recreatiefietsers helpen zadelpijn te voorkomen. De Italiaanse zadelfabrikant bor duurt verder op de reeds be staande gelzadels, waarin een gel de diiik over het zadel verspreidt. Het nieuwe van dit zadel zit hem in een visco- elastisch materiaal waardoor de gel zich sneller door het zadel beweegt. Daardoor worden schokdemping en drukverdeling verbeterd. Het zadel is er voor mannen en vrouwen en kost 49 euro. amsterdam - Openstaande laad kleppen van vracht auto's veroorzaken in ons land jaarlijks meer dan duizend gewonden. In zo'n vijftig gevallen lo pen of rijden voet gangers of andere verkeersdeelne mers er tegenaan. De Stichting We tenschappelijk On derzoek Verkeers veiligheid heeft dit uitgezocht in opdracht van de Rai. 16.900 euro kost, maar staan er ook die duurder zijn dan de prijs die Keram vraagt. Zo vin den we over de grens ook een BMW 318i die bijna 28.000 euro kost met een lagere kilometer stand als enige verschil. Hoewel we ons in dit verhaal beperkten tot vergelijkingen met Duits land, zijn ook in België veel oc- casionprijzen aantrekkelijker dan de Nederlandse. Goed zoe ken en vergelijken dus. Dankzij internet krijgt de consument veel meer inzicht in prijsver schillen. Verder moet je je af vragen of de besparing die je eventueel maakt, opweegt te gen de rompslomp van het in voeren, aldus de Bovag. „En je moet eigenlijk ook niks in te ruilen hebben, want dat is lastig in Duitsland," zegt Boon. Ver koop je jouw auto eerst aan een particulier, dan krijg je er meer voor dan wanneer je hem in ruilt op een auto in Nederland. Ook dat moet je verrekenen. Voor meer informatie over het invoeren van een auto kunt u terecht op: www.douane.nl. Op www.vwe.nl vindt u een handige bpm-calculator. Jaarlijks melden gemiddeld 20 voetgangers en 30 'overige ver keersdeelnemers' zoals (brom) fietsers, motorrijders en auto mobilisten zich bij de eerste hulp na een botsing met een geopende laadklep. Dit aantal is relatief laag vergeleken met on gevallen met laadkleppen in de arbeidssfeer: die veroorzaken jaarlijks zo'n 800 slachtoffers. In de privésfeer, zoals tijdens het zelf verhuizen, zijn er jaarlijks zo'n 200 slachtoffers. Vandaar dat sinds 1995 de zo geheten 'machinerichtlijn' van kracht is. Daarin staat onder andere dat laadkleppen geen scherpe kanten en hoeken mo gen hebben die verwondingen kunnen veroorzaken, voorzover dat in verband met de functie mogelijk is. Verder is aangege ven dat signaleringsmiddelen eenduidig moeten zijn en ge makkelijk moeten kunnen op gemerkt. Na inventarisatie van de onge vallen doet de SWOV de volgen de aanbevelingen.De hoekpun- Een botsing met een geopende laadklep blijkt regelmatig voor te komen. Foto: Archief ten van de laadklep zouden ver beterd kunnen worden door af ronding en/of afscherming. Bij voorbeeld door het aanbrengen van een rubberen rand. Verder moet beter naar de signalering worden gekeken, zowel voor het laden en lossen overdag als 's nachts. Verder zouden fabri kanten volgens de SWOV meer aandacht moeten besteden aan de zij signalering. Ook de duur zaamheid van deze signalering is vaak, door het intensieve ge bruik van laadkleppen, een pro bleem. Het rapport geeft bo vendien aan dat, behalve door veiligheidseisen aan de laad klep zelf, de kans op een bot sing ook verkleind kan worden door het kiezen van een veilige re locatie voor het laden en los sen. Een Rai/Focwa Keurmerk dat eind 2000 in het leven is geroe pen om de veiligheid van laad kleppen te waarborgen, komt aan de aanbevelingen van de SWOV goed tegemoet. Tijdens de keuring moeten namelijk óf vlaggen óf lampen aanwezig zijn. Beide mag uiteraard ook. www.swov.nl Een auto met slechte schokdempers staat veel later stil en heeft pro blemen met de wegligging. Foto: GPD door Rien van der Steen Eén op de vijf auto's in Neder land schijnt rond te rijden met versleten schokdempers. Men sen letten er gewoon niet op. Maar zelfs wagenziekte kan er eerder door optreden. Om nog maar te zwijgen van onveilig heid. Met schokdempers is het net als met banden. Of draagar- men. Of uitlaten. Of nee, die hoor je tenminste. Maar wat je niet direct ziet, geniet geen be langstelling. Een schokdemper is zo'n ondergeschoven kindje. Terwijl er toch zoiets bestaat als een veiligheidsdriehoek in een auto: sturen, stoppen en stabili teit: banden, remmen en schokdempers dus. Als er met een van die drie iets mis is, functioneert de auto niet goed en is het met de veiligheid al helemaal niet in orde. Het is droevig gesteld met het onderhoud van schokdempers. Eén op de vijf auto's schijnt rond te rijden met versleten dempers. Raymond Vael (34) is districtsmanager van Monroe, onderdeel van Tenneco Auto motive. Hij start een landelijke campagne om het veiligheids probleem van versleten schok dempers onder de aandacht te brengen. „Een nieuwe demper kost zo'n 125 euro, maar er zijn mensen die denken dat zo'n ding een autoleven lang mee gaat. Maar één versleten dem per kan de remafstand al aan zienlijk verlengen." Bovendien kan een deinende auto voor meer vermoeidheid en wagen ziekte zorgen. Allerlei omstandigheden op straat maken het de schokdem per zuur, denk alleen maar aan de verkeersdrempels. En de meeste auto's draaien ook veel meer kilometers dan vroeger, zodat een demper eerder aan vervanging toe is. Monroe is trouwens van plan onderzoek te laten doen naar de relatie drempel en demper. In Spanje hebben de zes grootste schok demperfabrikanten een studie groep in het leven geroepen voor voertuigveiligheid. Maar in Nederland bijvoorbeeld, hoort een test op de werking van de dempers niet bij de apk-keu- ring. Remmen, motorolie en banden behoren wel bij het controlepatroon van de gemid delde automobilist, schokdem pers niet. Een auto waarvan de schok dempers voor de helft versleten zijn, heeft bij een snelheid van 80 km/u op een rechte weg 2,6 meter meer remweanodig om tot stilstand te kon*n. Als hij flink beladen is (met vier inzit tenden) wordt die afstand zelfs 11,3 meter langer. Ook treedt veel eerder aquaplaning op. Verder werkt een abs-systeem veel slechter en neemt een noodstop dus meer tijd in be slag. Ook de banden slijten har der. Monroe, dat zich wereldwijd ook bezighoudt met uitlaten, is de grootste fabrikant van schokdempers met een jaarom zet van 3,8 miljard dollar. Het bedrijf is vooral sterk in het le veren van schokdempers aan de industrie. Want de nieuwe personenauto's van GM, Ford. DaimlerChrysler, VW, Renault- Nissan en Peugeot-Citroën staan bij de zogenaamde eerste montage allemaal op Monroe- dempers.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3