Economie komt niet op gang !l BINNENLAND Praatpalen ANWB langs snelweg uit de gratie Zweeftrein naar Noorden loopt uit op miljardenverlies Opsporing Verzocht lost veel meer zaken op Balkenende wint Bos niet voor missie Irak Mobieltje maakt gele zuilen overbodig Koopkracht verder achteruit Troonrede in gebarentaal Minder acties rond Oranje Diesel eurocent duurder in 2005 Luchtgroet Het is je gelukt! enthal niet r onderwijs - WD-senator Ro- J is niet beschikbaar voor t van staatssecretaris van jvijs. Dat heeft hij via een voerder laten weten. Eer de dag noemden bron- nd het Binnenhof hem te kanshebber voor de aitg pg van de opgestapte enoot Nijs. Rosenthal e 2 oor de Eerste Kamer en ïaal lidige werk als voorzitter e W it COT, Instituut voor Vei- i we Is- en Crisismanagement doe igleraar bestuurskunde in [.Volgens ingewijden le nieuwe staatssecretaris vaid als zeker niet uit de eanierfractie. ers roken eviste coke Zes Urkers die in leeftijd m van 19 tot 38 jaar en .jarige inwoner van Ens ivoor de rechter ver in, omdat zij een kilo op- cocaïne uit de Noordzee opgerookt. Ze hadden ;t bij de politie moeten Een van de aangehou- lachten werkte op een [kotter en sloeg de cocaï- ide haak. De politie de vangst op het spoor m tip. Bij huiszoeking in de opgeviste kilo coke it gram gevonden. De opgerookt. lies' dol op jidkamperen zar ond - De politie heeft de pen weken 355 bekeurin- itgedeeld tegen wildkam- ieli de Duitsers bij de Maas ent ii in Roermond. Het gaat een al om Duitsers die nu in aa ïhrgebied wonen maar md ronkelijk afkomstig zijn i, m [voormalige Oost-Duits- rere )e 'Ossies' komen vaak si ele families naar het plas- d jied om er te kamperen, .en nensen zijn op zoek naar ebc jerepte natuur die ze nm ir thuis hadden", aldus wei Dlitievvoordvoerder. vrijdag 11 JUNI 2004 arnhem/gpd - Praatpalen langs de snel wegen worden nauwelijks nog gebruikt om pech te melden. Automobilisten met panne, grijpen liever direct hun mobieltje om de wegenwacht te bellen. Een minderheid stapt nog uit de auto om via een gele communicatiezuil hulp in te roepen. In het gsm-tijdperk wordt de telefoonpaal op den duur overbodig, meent het ministerie van verkeer en waterstaat. Volgens de ANWB echter zijn de hulpzuilen uit het oogpunt van veiligheid voorlopig nog onmisbaar. Van de 1,4 miljoen pechmeldingen die de ANWB vorig jaar binnenkreeg werd slechts 3 procent met de praatpaal doorgegeven. Het gebruik door gestran de automobilisten was tien jaar geleden nog 21 procent, maar in 1999 was dat al gezakt naar 7,5 procent. Voor de overheid is de praatpaal door het massale gsm-bezit al gedegradeerd tot een ouderwets apparaat uit de vori ge eeuw. Hoewel het logo van de ANWB prominent op de palen prijkt, zijn de gele zuilen eigendom van de staat. Als het aan het ministerie van verkeer en waterstaat ligt mogen de 3200 palen over enkele jaren verdwijnen. Dan be palen nieuwe technieken, bijvoorbeeld via de satelliet, efficiënt de exacte posi tie van defecte of gestolen auto's, zodat een automobilist in nood snel en accu raat kan worden geholpen. „Vanaf 2008 gaan we ons concreet op de nieuwste ontwikkelingen richten," aldus een woordvoerder van het ministerie. ANWB-woordvoerder Markus van Tol wil zich over de toekomst van de praat palen nog niet uitlaten. Voorlopig wor den kapotte praatpalen gewoon vervan gen en worden langs nieuwe stukken as falt nieuwe gele palen gezet. „Ze zijn nog altijd onmisbaar vanwege de veilig heid," waarschuwt woordvoerder Van Tol. „Mobiele telefoons zijn niet be trouwbaar genoeg." Van Tol heeft een groot aantal argumen ten die voor de praatpaal pleiten. Bij een calamiteit, bijvoorbeeld een kettingbot sing, gaat iedereen volgens de woord voerder bellen met het thuisfront van: „Hallo ik leef nog." Het netwerk kan ge makkelijk overbelast geraken. Soms is ook de dekking niet toereikend. En niet iedereen, zeker ouderen niet, heeft een gsm vervolgt hij. „Denk trouwens ook eens aan de buitenlandse toeristen." Bovendien: een praatpaal is er altijd. Om de honderd meter geven groene bordjes aan in welke richting de auto mobilist moet lopen. Van Tol: „Een mo bieltje kun je op de keukentafel laten liggen. En je zult net zien dat je juist dan panne krijgt en langs de kant van de weg stil komt te staan. Dan is het toch wel prettig als op loopafstand langs de vluchtstrook zo'n geel ding staat, die in een oogwenk doorverbindt met onze wegenwacht, een willekeurige garagehouder of zelfs politie of brand- fraudeteam ttordeeld fs v ig.l idam - De rechtbank in ïev dam heeft een 37-jarige t df werker van energiebedrijf gisteren veroordeeld tot aaifcgen celstraf, waarvan 180 spe voorwaardelijk. De man eho illegaal stroom af voor arsl antages. Hij hielp ook de Jère pkwekerijen te exploite- ur b Ie man werkte voor het /an ludeteam van Eneco. erfe nebrand 'mf schermt niet 'eel er is ug - Een op de drie mid- bej; tegen zonnebrand be- ifisi mt minder goed dan de it Pi op het etiket aangeeft, tpli ijkt uit een onderzoek van ge edsel en Waren Autoriteit, een ïaast heeft de autoriteit de /as eticabranche op de vin- lise etikt, omdat sommige leei up- en verzorgingspro- ifre n kankerverwekkende taal 1 bevatten, met straf voor ^dirigent net 0 nis aag - De rechtbank in „ifllaag heeft de 62-jarige ex- liee ntvan jongenskoort De let f s gisteren veroordeeld /en ftien maanden cel, waar- jf voorwaardelijk voor het La melen en verspreiden van ïeei rpomo. Hij moet zich dan 0 fa behandelen in een psy- zofrisch centrum met een tijd van drie jaar. Bij de mva werden 47.000 pornografi- dai beelden met kinderen ge en in zijn computer. den haag/gpd - De economie wil maar niet op stoom komen. In 2005 zal de groei 1,25 procent zijn, minder dan drie maanden geleden nog werd voorspeld. Dat heeft het Centraal Planbureau (CPB) berekend. Door de lage groei zal de werk loosheid volgend jaar uitkomen op 565.000 mensen. Ook de koopkracht gaat verder achter uit, zowel voor werkenden als voor mensen met een uitkering. De hoge olieprijs is een belang rijke oorzaak voor de tegenval lende groei. Een hoge olieprijs leidt tot hogere prijzen en dus tot hogere inflatie. Door de in flatie gaat ook de koopkracht van de burgers erop achteruit. Mensen met een baan zullen gemiddeld één procent minder te besteden hebben, AOW'ers gaan er 1,5 procent op achteruit en andere uitkeringstrekkers zien hun koopkracht met ge middeld 2 procent dalen. Lagere bestedingen van de consumenten en van de over heid zorgen voor een geringere groei van de economie dan eer der was aangenomen. In plaats van 1,5 procent zal de econo mie met 1,25 procent groeien, is de verwachting. De lagere groei is er de oorzaak van dat de werkloosheid oploopt. Ging het CPB in april nog uit van 550.000 werklozen in 2005, nu denkt het CPB dat er komend jaar 565.000 mensen werkloos zullen zijn. Het ziet er niet naar uit dat de tegenvallende groei zal leiden tot extra bezuinigingen. Het CPB verwacht dat het tekort op de begroting volgend jaar uit komt op 2,7 procent. In dat cij fer is al een extra bezuiniging opgenomen van 750 miljoen euro. Over de invulling van die extra bezuiniging buigt het ka binet zich deze zomer. den hjvag - Tientallen doven demonstreerden gisteren in Den Haag voor de erkenning van gebarentaal als officiële taal. Onderdeel van de actie was een troonrede in geba rentaal, uitgebeeld door een imitatie-koningin. Prins Willem-Alexander en prinses Maxima kijken aandachtig toe. Erkenning is voor de doven belangrijk, omdat het ze bijvoorbeeld recht geeft op een gebarentolk of onderwijs in gebarentaal. De doven grepen de Europese verkiezingsdag aan voor hun actie omdat ze hopen dat Europa er kenning van gebarentaal voor elkaar krijgt. In andere Europese landen als Portugal en het Verenigd Koninkrijk is gebarentaal wel wettelijk erkend. Foto: ANP/Robin Utrecht Hilversum/ANP - Het televisie programma Opsporing Ver zocht dat de AVRO uitzendt, heeft de afgelopen jaargang twaalf procent meer zaken op gelost, dan het jaar daarvoor. In de periode van september 2003 tot maart 2004 is het oplos singspercentage daarmee ge stegen tot 37 procent van alle uitgezonden opsporingsberich ten. Dat heeft de AVRO gisteren laten weten. In de laatste periode zijn er in totaal 171 zaken in het pro gramma behandeld. In 64 dos siers hebben tips van de kijkers geleid tot het oplossen van een zaak of een bijdrage hieraan ge leverd. Een jaar eerder werden er 35 van de 138 zaken tot een goed einde gebracht. Politie en justitie gebruiken Opsporing Verzocht als een opsporings middel en bepalen de inhoud van het programma. Vorigemaand bleek ook het wekelijkse opsporingsbericht in het gratis ochtendblad Spits zijn vruchten af te werpen. De publicatie heeft in ruim tien procent van de gevallen tot op lossing van het misdrijf geleid. Gebleken is dat daders zich melden na vermelding in de Sp! ts. Zo willen ze voorkomen dat de zaak later nog op de televisie aan bod komt. Politie en justitie hebben de af gelopen tijd hun opsporingsac tiviteiten via verschillende soor ten media aanzienlijk uitge breid. Dit om veel meer doel groepen te bereiken dan die van Opsporing Verzocht. Zo is er inmiddels ook een dagelijkse radiovariant van Opsporing Verzocht in het goedbeluisterde programma Arbeidsvitaminen op Radio 3FM. Ook worden op sporingsberichten uitgezonden via de nieuwspagina van inter- netprovider Tiscali en op de muziekzender TMF. erdische schort ngerstaking op «dam - Het PKK-kopstuk re Kesbir heeft haar hon- aking na 35 dagen opge- L De Koerdische besloot >e nadat de Verenigde Na- VN) de Nederlandse rege- lebben geadviseerd haar an Turkije uit te leveren at land geen keiharde ga- es voor haar veiligheid De Turkse regering ver- t Kesbir ervan dat zij tus- 993 en 1995 betrokken was inslagen op militaire doe- 1 Turkije en wil haar daar- berechten. skraan valt op kenhuis kuzen - De hijsarm van een ig ton zware hijskraan is tmiddag tijdens werk- iheden bij de nieuwbouw ziekenhuis De Honte in euzen gevallen. De kraan- linist kwam met de schrik u hijsarm viel op een 1 'staalconstructie en richtte 5 'g schade aan, aldus een dvoerder van het Zeeuwse K nhuis. De aangrenzende ^nng chirurgie van het be- S Ide ziekenhuis werd uit 2 zorg ontruimd. Ongeveer 'g patiënten zijn elders on- toracht in het ziekenhuis. den haag/gpd - De financiering van de zweef trein van Schiphol naar het noorden van het land loopt uit op een drama. Er komt geen eind aan de tegenvallers. Het gat in de begroting van de snelste variant op de Zuiderzeelijn is nu weer met ruim een miljard euro gegroeid. Verkeersminister Peijs hoopt dat het bedrijfsleven voor de tegenvaller wil opdraai en. Volgende maand moeten gemeenten en pro vincies aangeven hoeveel ze aan het project wil len bijdragen In de oorspronkelijke financieringsopzet uit de cember 2001 was de snelste versie als magneet- baan begroot op 6,4 miljard euro. Regio en rijk zouden daarvan samen 3,8 miljard bijdragen. De rest was grotendeels gedekt door Europese subsi dies. Van het bedrijfsleven moest 0,8 miljard ko men. Uit een brief die Peijs naar de Tweede Kamer heeft gestuurd, blijkt dat de zweeftrein nu bijna 7 miljard kost, dat er geen geld komt uit Europa en dat de restwaarde niet mag meetellen als fi nanciering. Daar tegenover staan geen extra in komsten zodat een ongedekt bedrag overblijft van 2,13 miljard. Het is de rekening die nu bij de bedrijven terechtkomt, in plaats van de eerder voorgespiegelde 0,8 miljard. De aangepaste cijfers doen Peijs echter niet te rugschrikken. Ze verwacht volgende maand een samenwerkingsovereenkomst met de noordelij ke provincies te sluiten over deelname aan de snelle verbinding tussen Groningen en Schip hol. Hebben gemeenten en provincies hun handte kening gezet dan kunnen ze niet meer vrijblij vend uit het project stappen. De overeenkomst is nodig om te beginnen aan de peiling naar be langstelling uit het bedrijfsleven. den hjvag/gpd-anp - Premier Balkenende heeft PvdA-leider Bos nog niet kunnen overtui gen dat de Nederlandse militai ren langer in Irak moeten blij ven. „Het is nog steeds nee, tenzij", zei Bos gistermiddag na afloop van een gesprek met de minister-president. „Ik heb geen lichtpuntje kun nen ontdekken, maar ook niets buitengewoon teleurstellends. Ik heb hem niets beloofd, hij heeft mij niets beloofd." Bos zegt geen druk van Balkenende ervaren te hebben om straks toch in te stemmen. Het kabinet besluit vandaag om de 1300 militairen acht maan den langer in Irak te houden. De huidige operatie loopt begin juli af. De PvdA is onder meer bezorgd over de veiligheid van de mili tairen, wil weten of er tussen tijds vertrokken kan worden en eist garanties dat gevangenen fatsoenlijk behandeld worden. Onlangs ontstond internatio naal grote commotie toen bleek dat Amerikanen Iraakse gevan genen hebben gemarteld. Het is volgens Bos nu zaak dat de minister-president rekening houdt met de ongerustheid van de PvdA. Balkenende wil im mers graag dat zo veel mogelijk partijen een langer verblijf van de Nederlanders steunen. De regeringspartijen CDA, WD en D66 zijn voor verlenging. De LPF in principe ook. Deze frac tie wil echter geen acht maar vier maanden langer blijven. Japan heeft Nederland gisteren opgeroepen zijn manschappen in zuidelijk Irak te houden. Een regeringswoordvoerder zei dat zijn land „graag de samenwer king met de Nederlanders in de provincie al-Muthanna" wil voortzetten. Japan heeft 550 militairen in Irak in dezelfde re gio waar de Nederlanders actief zijn. Het Japanse contingent heeft een strikt humanitair mandaat en is daarom voor de veiligheid in de regio afhanke lijk van onder meer de Neder landse militairen. den haag/anp - Vergeleken met het Europees kampioenschap voetbal in 2000 zijn er dit jaar veel minder acties van bedrij ven die inhaken op het EK of op Oranje. Media, zoals kranten, tijdschriften en radiostations, zijn juist veel actiever. Dat blijkt uit onderzoek van marktonderzoeker Trendbox en Impact Resultaatmarketing. Volgens de onderzoekers komt dat mogelijk omdat het vorige EK in Nederland en België plaatshad of omdat Oranje minder kans lijkt te maken ver te komen in het toernooi. Kaartjes voor wedstrijden en een kans op het winnen van een nieuwe breedbeeld-tv zijn de meest voorkomende trek kers van bedrijven. Een aantal automerken levert bij een nieu we bolide een gratis televisie. Vooral benzinemerken haken weinig in op het EK. Vier jaar geleden nog hadden bijna alle merken op hun tankstations wel een actie. Nu is er nog maar een merk actief. Ook financiële dienstverleners, de levensmid delenfabrikanten, producenten van wasmiddelen, bedrijven in de telecom en intemetprovi- ders zijn niet zo happig als vier jaar terug. Het valt de onderzoekers verder op dat steeds meer goede doe len het voetbal gebruiken om aandacht voor hun zaak op te eisen. Ook dagbladen, tijd schriften en radiostations zijn actiever, vooral bij het uitdelen van EK-kaartjes als prijs. Consumenten zijn wat kriti scher geworden. Ze vinden dat de promoties moeten passen bij het product of merk. (advertentie) soesterberg - Met een zogenoemde 'fly past' van luchtmachtvliegtuigen heeft luitenant-generaal Dick Berlijn (I) gisteren op vliegbasis Soesterberg afscheid genomen als bevelhebber der luchtstrijd krachten. Berlijn wordt de nieuwe chef defensie staf, de hoogste militaire functie in Nederland. Berlijn wordt opgevolgd door luitenant-generaal Dirk Starink (r). Foto: ANP/Jasper Juinen den haag/gpd Bestuurders van dieselauto's gaan vanaf vol gend jaar één eurocent extra betalen voor een liter brand stof. Naast deze accijnsverho ging komt er een subsidierege ling die het gebruik van schone dieselmotoren moet stimule ren. Dat staat in de Nota Ver- keersemissies van staatssecre taris Van Geel (milieu) die van daag tijdens de Ministerraad wordt besproken. Van Geel zegt op zich niets te gen dieselmotoren te hebben, als ze maar even schoon zijn als benzinemotoren. Omdat dat op korte termijn geen haalbare kaart is, wil Van Geel de diesel accijns op 1 januari met één eu rocent verhogen om zo andere milieumaatregelen te kunnen bekostigen. Medio 2005 moet de accijns op zwavelhoudende diesel nogmaals met een euro cent omhoog en dat geldt in 2006 ook voor zwavelvrije die sel. De verhoging geldt voor auto's, bussen én vrachtwa gens. Mogelijk stelt het kabinet het besluit over de accijnsverho ging uit. Naar verluidt zijn niet alle bewindspersonen enthou siast over Van Geels voorstel. Brancheorganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN) is fel tegen verhoging van de dieselaccijns. „Die is bedoeld om de privé-automobilist uit zijn dieselauto te krijgen. Maar er bestaan simpelweg geen vrachtwagen die op benzine rijdt. Deze sector heeft het al moeilijk en moet dan ook nog eens een onterechte lastenver zwaring slikken", aldus TLN- voorzitter Mich van der Harst. Tientallen 'kom-er-nou-'s-uit-want-je-bent-te-laat' ochtenden. Honderden lunchtrommeltjes gevuld met boterhammen. Verhalen over die stomme leraar wiskunde en over die leuke jongen uit 4C (die achteraf ook stom bleek te zijn). Het overhoren van Franse woordjes én 't juichen voor een voldoende. Maar je zoon of dochter is geslaagd! En dat mag gevierd worden. Met Celebrations®. De verrassende mix van bekende chocolademerken. Je favoriete chocolaatje zit er altijd bij. Mam, gefeliciteerd. Geniet ervan. Geslaagd! Je viert het met Celebrations*

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19