Elke dag Allerzielen op Père Lachaise GESPREK VAN DE DAG Zes peters en meters bij doop Amalia China pakt spieken aan Onopzettelijk buitenspel VRIJDAG 11 JUNI 2004 DAGELIJKS LEVEN Prins Willem-Alexander en prinses Maxima schenken eventuele giften ter gelegenheid van de doop van hun dochtertje Amalia aan projecten van het Oranje Fonds op de Nederlandse Antillen en Aruba. Die projec ten zijn de Stichting Rose Pelletier op Cura sao en het kinderhuis Imeldahof op Aruba. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst giste ren meegedeeld. De Prins van Oranje en prinses Maxima zijn beschermheer en be schermvrouwe van het Oranje Fonds. Het Oranje Fonds heeft een gironummer opengesteld (Postbankrekening 888444, ten name van Oranje Fonds te Bunnik, onder vermelding van doopgift Prinses Amalia). Het op 7 december vorig jaar geboren erf prinsesje wordt zaterdag in Den Haag ge doopt door dominee Carel ter Linden. De plechtigheid heeft plaats in de Grote of St. Jacobskerk in Den Haag, waar ook Willem- Alexander werd gedoopt, ruim vier maan den na zijn geboorte. Meters (peettantes) van de kleine Cathari- na-Amalia Beatrix Carmen Victoria zijn de Zweedse prinses Victoria en Maxima's vriendin en huwelijksgetuige Samantha van Weideren barones Rengers-Deane. Prins Constantijn, Maxima's broer Martin Zorreguieta, vice-president van de Raad van State Herman Tjeenk Willink en Alexanders vriend en huwelijksgetuige Mare ter Haar zijn de peters (peetooms). Aanwezig zijn de Koninklijke Huizen van België, Luxemburg en dus Zweden. Van Luxemburg komen de groothertog en groothertogin. Het Koninklijk Huis van België komt in de hoedanigheid van prins Filip en prinses Mathilde. De ouders willen de dienst een wat jeugdig karakter geven en hebben daarom kinderen uit het hele land uitgi <ir digd. ei De doopschaal waaruit het prinsesje z^oc worden gedoopt, is een zilveren schaal 1682, die in bezit is gekomen van de gemeente in Den Haag, die hem nu we ds aan de Grote Kerk uitleent voor de doo og De schaal is volgens de overlevering ge 1. bruikt bij de doop van onder anderen ij de latere koning Willem I, de kinderen vai ed prinses Margriet en het dochtertje van prins Constantijn. anp Uit vrees dat er massaal gespiekt zal worden, heeft de Chinese overheid meer dan zeven miljoen leerlingen verplicht om een belofte van eerlijk heid te ondertekenen voordat ze de ze week deelnemen aan de felbe- vochten toelatingsexamens voor de universiteit. De toegangsexamens zijn bepalend voor de verdere universitaire en pro fessionele carrières van de studen ten. Als gevolg daarvan is er een enorme privélessenindustrie op gang LAJ. Torfs De wolken hingen als gewassen wol in de zon te drogen gekomen, maar zijn er ook steeds meer pogingen om vragen te kopen of mensen in te huren die de examens in plaats van de student afleggen. Stu denten die de beloften ondertekend hebben maar gepakt worden bij spie ken of valsspelen, krijgen onverbidde lijk een nul. Vorige week kregen een medewerker van de universiteit van Beijing en twee privé-leraars gevangenisstraffen tot drie jaar omdat zij vragen uit een examen Engels hadden verklapt aan studenten. Bij andere schandalen werd onderwijspersoneel ervan be schuldigd vragen te hebben doorge speeld onder druk van invloedrijke ouders of in ruil voor steekpenningen. Voor het eerst zullen er op het platte land (55 procent) meer studenten in spé deelnemen aan de examens dan in de stad. Dat is het gevolg van po gingen van de overheid om het on derwijsniveau op het arme platteland op te trekken. Sinds vorig jaar is in heel China minstens negen jaar on derwijs verplicht voor elk kind. ap MENSELIJK De Amerikaanse zangeres en actrice JENNIFER LOPEZ is ZWANGER van haar kersverse echtgenoot, de salsa zanger Marc Anthony, meldt boule vardblad The New York Post. Lopez en Anthony trouwden volgens de Amerikaanse sensatiepers zaterdag avond in besloten kring in Beverly Hills. Anthony wilde dat dinsdag echter niet bevestigen toen hij werd geïnterviewd door de televisiezender NBC. Lopez was al twee keer eerder getrouwd. Een voorgenomen huwe lijk met acteur Ben Affleck ging vo rig jaar op de valreep niet door. An thony scheidde vorige week nog van zijn vorige echtgenote, ex-Miss Uni verse Dayanara Torres. Hij heeft met haar twee kinderen, en nog een uit een eerdere relatie. De DEENSE PRINS-gemaal Henrik viert vandaag zijn 70ste verjaardag, maar zijn eerste cadeau kreeg hij al eerder deze week: een ONBE WOOND EILAND. Geen tropisch ei land, maar ligt het op 1400 kilome ter van de Noordpool, voor de noord oostkust van Groenland. Henrik kreeg het eiland van het Groenland- se parlement. Volgens de parle mentsvoorzitter was de van oor sprong Franse prins-gemaal erg blij met het onverwachte geschenk. Het eiland heet voortaan Qeqertag Prins Henrik, ofwel Prins Henrik-eiland. Voorheen heette het Het Franse Ei land, omdat het in 1905 voor het eerst in kaart werd gebracht door een Frans-Belgische expeditie. Groenland is Deens grondgebied. Een groep van 111 SUMOWORSTELAARS was deze week in de Chinese stad Shanghai om demonstraties te geven van deze typisch Japanse vechtsport. Chi nese JONGETJES mochten daarbij proberen zo'n Japanse worstelkolos van de mat te duwen. Bij het sumoworstelen verliest men als énig ander lichaamsdeel dan de voet op de grond komt of men uit de ring stapt. Foto: Reuters Ik.4 Brood en spelen. Volksvermaak, zo oud als de weg naar Rome. Hier en nu in Nederland betekent dat broodje pindakaas en voetbal. Het land bereidt zich voor. Op de overwinning, al zal dat wel weer uitlo pen op het overwinnen van de ondergang. Laten we niet op de zaken vooruit lopen.... in tegenstelling tot alle andere Nederlanders. Zet de tv aan, loop een winkel binnen, overal voert 'Oranje boven' de bo ventoon. Het normale praatje klets, wat vaak niet veel verder komt dan Balkenende afzeiken en het weer becommentariëren, heeft een bloedserieuze wending gekregen. Het EK. En vooral Het Neder lands Elftal. De stemming in dat elftal onder andere. De aanstor mende Kick-off en de onrust over ons eventuele suc ces. Ineens blijken mannen ook 'praters' te zijn. Vrouwen zijn dol op praten, maar staan uit on macht voor spek en bonen langs de zijlijn. Ze willen wel maar weten niet hoe. Ze missen de nostalgie, oog voor de finesse van de bewegingen en zoals al tijd het logisch denken om de strategieën te door zien. Ze zien achter een bal aanjagende mannen, waar mannen hun herinneringen, hun dromen en hun verloren ambities in een ontroerend samenspel beleven. Niets liever dan dat ze meeleeft op haar ei gen manier en al is het alleen om hem een plezier te doen. Op het juiste moment iets zinnigs zeggen, hoeft niet moeilijker te zijn dan een goed gefaked orgasme. Zolang het hem maar niet stoort. Sub-sup porter van de opper-supporter, bij wangedrag terug fluiten en met harde hand veilig opbergen ach ter het keukenblok. Want stel dat ze voor het beeld gaat lo pen, stel dat ze er een eigen mening over heeft, stel dat ze een poging doet om het te begrijpen door tij dens de wedstrijd vragen te stellen. Als er dan al een reactie komt, hoeft ze niet meer te verwachten dan bruut en bot geblaf, wat het gat zo groot als een voetbalveld, tussen de seksen nog meer vergroot. Als vrouw sta je letterlijk voor paal, zwaai end met je rode kaart. Een subtiel hakje in zijn kruis zal hem zelfs nog ontgaan, opgaand in het scherm waar HET allemaal gebeurt. Hij zal geen kick geven, maar wordt hij echter tegen de lat geschopt, dan krimpt hij hemeltergend en snakkend naar lucht in elkaar. Een team van elf spelers en een gigantische groene afgetrapte vlakte als gevoelig mannelijk ver lengstuk. Een wereld waar de meeste vrouwen dus geen bal van snappen. Dan sta je al snel on-opzettelijk bui tenspel en uit het veld geslagen zoeken ze troost bij elkaar. Nemen wraak door het af te doen als een spelletje, dat enkel vermakelijk is om het 'Kontjes KijkenMaar ook dat houden ze meestal geen 90 minuten vol. Die kontjes zijn namelijk stuk voor stuk in foeilelijke glimmende apenpakkies gehesen en naarmate de strijd duurt, vormen ze steeds meer een gehavend en bevlekt onderdeel van de vloeken de, zwetende en moeilijk te volgen bommetjes testos teron die in slowmotion ook wat weg hebben van een aap. Boodschappen doen dan maar, om de gekte te ont vluchten. Wishful thinking. De aanbiedingen staan in het teken van wedstrijdondersteunende artikelen als bier, chips, snacks en snelle happen, alles voor de 9 EN AlS JE- EX Moi-iLJJK GAAT DOEN STÜUR. JE HrtAR- M/MR- NAAR Ml) TiDE.1," den (voornamelijk buitenlandse) toeristen inwijdt in de geheimen van het kerkhof, is die botanische pracht een belangrijke reden voor velen om de begraafplaats te be zoeken. „Maar niet dé belangrijk ste. Het lijkt tegenwoordig iedere gelegenheid in knallend oranje. Er zijn zelfs kleine voetbal oranje-lijffiez en koppiez te scoren bij drie halen. Voor wie? Voor het ondankbare thuisfront. En dat terwijl veel mannen, volgens een bericht eer der in deze krant, hoe dan ook de televisie aanzet als hun echtgenote haar verjaardag viert op de dag dat het Nederlands elftal speelt. Zelfs hun huwelijksdag ervoor verschuiven. Dat zijn de harde cijfers. Aan de andere kant kan die toewijding ook als iets positiefs worden zien. Hij heeft die eigenschap dus in zich en net als met ieder niet voluit benut talent, vereist het slechts de juiste training om het tot een groter succes te verheffen. Een toe wijding die verder gaat dan voetbal al leen. Kwestie van tactiek en kennis van het spel. Balgevoel, in een groter kader dan de breedbeeldtelevisie. Wie de bal kaatst, kan hem terug verwachten... En een slimme meid is dus op haar toe komst voorbereid. Na de wedstrijd, na de nabeschou wing, na de herhaling en na het potje bier met de maten, waarschijn lijk pas na het hele EK, volgt dan eindelijk de blessuretijd waarin hij een poging doet om het balverlies terug te winnen en zij hem zich in het zweet laat werken om punten te scoren. Vrouwen zijn professio nals op hun eigen gebied. Ik.opstelling, doelbewust.doeltreffend Prettige wedstrijd! Père Lachaise staat vol met ini J wekkende sculpturen. Links he omstreden graf van Doors-zanjfMo Jim Morrison. Foto's-. AP-EPA jopi it( dag van het jaar wel Allerziele d( Beyern gelooft eerder in eeni in binatie van factoren. Allereers tal er natuurlijk de mythische aai uh trekkingskracht van beroemdi iro den die er begraven liggen, mpt sen uit alle delen van de were Di die in Parijs woonden en er st iel ven. Het was in die tijd niet bi woonte dat overledenen werd mi terug vervoerd naar hun gebo ge teland en Parijs was nu eenni er de plek waar de artistieke wei ol zich verzamelde. Dan is er natuurlijk het natuu f schoon. De Franse hoofdstad niet veel groene plekken en di 0 ra van Père Lachaise is zelfs vt Parijse begrippen weelderig. Urc architectonisch anarchisme v rd tomben en kapellen maakt de w graafplaats weer voor een and i§ categorie aantrekkelijk. Maar' ag volgens Beyem het meest spe iv dat steeds meer mensen beho ill hebben zich even te ontwors! la aan de gekte van alledag. Père ep chaise kent geen zapcultuurfc Ie geen niet onbelangrijk is wani 11 je nadenkt over je eigen sterfe heid. En dan is er natuurlijk b velen de basale behoefte ome verlost te zijn van het altijd aa wezige lawaai. „Er zijn zoveel schillende geluiden maar er is l maar één stilte", zegt een beja ti de Japanse bezoeker filosofisc m Het is overigens niet zo dat Pr :c Lachaise de exclusieve rustpla lij is voor beroemdheden. De ge ei meenteraad beslopt vrij recen ia wie in Parijs woonachtig was et is overleden op Père Lachaise ;e: graven kan worden. Voorheen -i golden eeuwigdurende graftei n ten maar dat privilege bestaal in de praktijk al een tijd niet mei Tot opluchting van beheerdei Christian Charlet die onlangs een Britse krant liet weten dal f| het liefst zo snel mogelijk hetj van Doors-zanger Jim Morrisi I* wil ontruimen vanwege de „taHi reien die er zich afspelen diet m kerkhof onwaardig zijn." Het y' dan om veel drinken, blowen jfl zelfs de liefde bedrijven. vijl Twee vierkante meter Père Lafin ise, genoeg voor een kist, heet er] zijn prijs. Achtduizend euro fc b een plaatsje, overigens net zoüri: als op Montparnasse en fti Montmartre. De enige voonva w de die de gemeente stelt is da1 bi graf ordentelijk door de nabe lei staanden wordt bijgehouden ie Henk Glimmerveen Père Lachaise, Parijs' bekendste kerkhof, bestaat dezer dagen twee honderd jaar. De begraafplaats vormt een van de drukst bezochte plekken in de Lichtstad. Na de Eif- feltoren, de Notre Dame en het Louvre staat Père Lachaise op een trotse vierde plek. Twee miljoen bezoekers wandelen er jaarlijks langs en tussen de duizenden graf stenen en tomben. Bij de ingang van het kerkhof staat een straatmuzikant. Een vrij jonge man met een gitaar. Op de grond ligt een baseballpet waar de euromuntjes in kunnen worden gegooid. Hij zingt een chanson van Georges Moustaki. „Nous avons toute la vie pour nous amu- ser. Nous avons toute la mort pour nous reposer", hetgeen zo veel wil zeggen als: Geniet van het leven, uitrusten doen we wel als we dood zijn. Welkom op Père Lachaise. Parijs telt twintig begraafplaatsen, maar geen spreekt zo tot de ver beelding als Père Lachaise. Het kerkhof is het oudste in zijn soort en was voor de rest van Europa hét voorbeeld hoe op humane wijze met onze doden moest wor den omgegaan. Voor die tijd was het in Parijs net als elders een on geregelde bende. Mensen begroe ven hun dierbaren op plekken die hen het best uitkwamen. Het liefst in de buurt van een kerk omdat, zo-was de heersende opvatting destijds, Onze Lieve Heer daar toch in de allereerste plaats aan dacht voor had. Historici van nu schatten dat er onder het asfalt van Parijs de knekels van naar schatting zes miljoen mensen lig gen. De anarchistische begraafwijze had echter zo zijn nadelen. Óp den duur begon het er enorm te stinken, wat weer ratten en ander ongedierte aantrok. Lange tijd liet de in lommerrijker oorden dan de Parijse binnenstad wonende elite de zaak voor wat het was, maar toen tijdens de Franse revolutie de 'citoyen' en 'citoyenne' ineens meer te vertellen kregen, was de zaak snel beklonken. Het gemeen tebestuur besloot tot sluiting van alle 'informele' begraafplaatsen en Napoleon verbood dat overle denen nog langer in en rond ker ken zouden worden begraven. Buiten de toenmalige stad werden vervolgens in hoog tempo nieuwe begraafplaatsen gereedgemaakt: in het oosten Père Lachaise, in het zuiden Montparnasse en in het noordwesten Montmartre. Père Lachaise was verreweg de grootste. Ze was ook het makke lijkst in exploitatie te nemen. De Orde van de Jezuïeten, die het ter rein op een van de zeven heuve len van Parijs in 1626 had overge nomen van een puissant rijke handelaar in kruiden en specerij- tertuin verder uit te breiden en te verfraaien. Zijn naam zou voor al tijd verbonden blijven met de be graafplaats. Volgens Bertrand Beyern (37), een van de particuliere gidsen op Père Lachaise die jaarlijks tienduizen- en, had er een prachtig domein van gemaakt. Vooral dankzij de inzet van pater Franois d'Aix de la Chaise, de biechtvader van Lode- wijk de Veertiende. Zijn nauwe band met de 'Zonnekoning' stelde hem in staat de gigantische kloos-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18