Geen toppers, wel schouderkloppers MARATHON Jg| mmS l «XL WSÊSif& MM8MB wpdej Programma: Parcours Wegafsluitingen Busomleiding marathondag 1/ HDC 992 VRIiDAG 11 JUNI 2004 Plesmanlaan i^an van. .Houtkadi Vniheids A 6/ - Vi ntëflgfii Kleine Croriesteinse- polder Oóstvl ietpolder Voorsi Hofpolder N206 Halve Marathon en eerste ronde Marathon Aanpassing tweede ronde Marathon f 10 kilometer Kinder- en G-loop door Loman Leefmans vervolg van voorpagina leiderdorp - En plotseling had de Leidse Marathon een nieuwe voor man. De 52-jarige Robert Laan heeft, vooralsnog voor een keer, het roer overgenomen van Tjeerd Schef- fer die nu op de achtergrond actief is. De vraag of de hand van Laan zichtbaar zal zijn nu hij het bij de veertiende editie voor het zeggen heeft, beantwoordt hij negatief. „Ge lukkig werken Tjeerd en ik al zo lang samen dat we precies van elkaar we ten wat we doen en ik dus ook ge makkelijk zijn functie kan overne men. Er zijn goede, bestaande draai boeken waar ik mee uit de voeten kan", aldus Laan. Zijn huis staat vol met promotiema teriaal en dozen gekleurde sport drank. De eigenaar van een fietsen- verhuurbedrijf in Scheveningen is samen met Scheffer, die het om ge zondheidsredenen rustig aan doet, de enige overgebleven organisator van het eerste uur. „Het idee voor een Leidse marathon ontstond bij een groepje lopers dat jaarlijks naar New York ging en betrokken was bij de oprichting van de Road Runners. Vanuit allerlei instanties zoals de ge meente en de politie werden men sen gevraagd zitting te nemen in de organisatie en ik werd benaderd omdat ik adviseur was bij atletiek vereniging AV Holland." Laan zag de Leidse Marathon uit groeien tot een omvangrijk evene ment en hij was ook betrokken bij de noodgedwongen gedaantever wisseling. „In de beginjaren lag het accent op een goed parcours en het aantrekken van goede lopers. Op een gegeven moment stonden we voor een splitsing; gaan we daarmee door of zetten we in op de breedte en worden sfeer, entourage en het meedoen het belangrijkste." Het afhaken na tien jaar van hoofd sponsor 3M vergemakkelijkte de keuze. Het loopfestijn werd eenfun- run en Laan kan zich daarin vinden. „In Rotterdam en Eindhoven gaat alleen aandacht uit naar de kop groep en de rest volgt figuurlijk in de slipstream. Leiden moet het hebben van gezelligheid en dat ook uitstra len." Voorbeelden te over waarin Leiden zich onderscheidt. Laan rept onder meer van een speciaal ingesteld 'schouderklopteam'. „Een groep vrijwilligers die de lopers opvangen, omarmen en soms zelfs zoenen als felicitatie. Daarbij trekt de kinder loop enorm aan. Binnen een paar jaar is het aantal deelnemers van 150 naar 600 gestegen en een soort gelijke toename is er bij de business- teams. Voor het aparte bedrijven- kampioenschap, acht lopers per fir ma, hebben zich al 70 ploegen inge schreven." Ter verhoging van de sfeer wilde de organisatie af van de Willem de Zwijgerlaan als start- en finishplaats. „Voor aanvang, met alle lopers, toe schouwers en begeleiders door el kaar, maakte die locatie een plezieri ge indruk. Maar als het startschot eenmaal was gevallen, werd het leeg en ongezellig. We wilden de intimi teit en de warmte van de binnen stand opzoeken." Dat gebeurde vorig jaar met de in stelling van de Breestraat als cen traal punt. Er kleefden een paar kin derziektes aan de overstap die nu zijn verholpen. „De start aan de Ko- revaarstraat, de finish in de Bree straat, de opvang aan de Garen- markt en de inschrijving in de Pie terskerk; het lag allemaal iets te ver uit elkaar. Dat is veranderd. De Pie terskerk en omgeving wordt het middelpunt en de Breestraat is zo wel het begin als het einde van de verschillende afstanden." Sleutel tot het succes van de mara thon zijn de vrijwilligers, achthon derd in getal. Laan prijst zich geluk kig dat driekwart daarvan uit routi niers bestaat die al eerder bij voor gaande edities meehielpen. „Het feest na afloop voor de vrijwilligers helpt om ze te behouden. Af en toe moet er op het laatst nog wel ie mand over de streep worden getrok ken, maar ik prijs me gelukkig met het huidige bestand." Daar staat te genover dat de samenwerking met de gemeente Leiden nog wel wat soepeler kan in de ogen van Laan. Zaterdag 13.00 uur Start ophalen startnummers voor voorin- schrijvers in Pieterskerk 17.00 uur Sluiting ophalen startnummers in Pieterskerk Zondag 08.30 uur Start na-inschrij ving in Pieterskerk 10.10 uur Warming-up Kin der- en G-Loop, in startvak van de Kinder- en G-Loop 10.30 uur Startschot Kinder en G-loop 11.15 uur Grote groepswar- ming-up op Breestraat, vrij toegankelijk Sluiting na-inschrijving Pie terskerk 11.59 uur Zingen Wilhelmus Halve marathon, eerste ronde van de marathon: Start Breestraat, rechtdoor Ko- revaarstraat rechtsaf Jan van Houtkade Linksaf Herenstraat Linksaf Koninginnelaan (noordbaan) Rechtsaf Lammenschansweg (westbaan) Linksaf Lammerbrug Rechtdoor Vrouwenweg Rechtsaf Kruisherenweg over A4 Linksaf Europaweg Rechtsaf Miening Rechtdoor Noordbuurtseweg Rechtdoor Dorpsstraat Rechtdoor Westeindseweg Rechtsaf Hofpolderpad Onder A4 door linksaf Hofvliet- weg Linkaf Rietpolderweg Oversteken Rietpolderweg Rechtsaf Baarspad Rechtsaf Rietpolderweg over steken Rechtdoor Zwetpad Linksaf Vlietlandpad Rechtsaf Vlielandbrug Linksaf F. Halsplantsoen Rechtsaf C. Fabritiuslaan Rechtdoor Molenlaan Linksaf Voorstraat Rechtsaf Tramstraat Rechtsaf Schoolstraat Rechtsaf via parkeerplaats Raadhuislaan Linksaf Einsteinlaan Rechtdoor Boerhaaveweg Rechtdoor Krimkade Rechtsaf Voorschoterweg Rechtsaf onder Hoogkamer- brug door Rechtdoor langs de Korte Vliet Leidseweg oversteken Rechtsaf Leidseweg Linksaf Vinkweg onder spoor door Rotonde linksaf Rechtsaf onder Stevenshofdreef door, rechtdoor Dobbedreef Linksaf Rijndijk Rechtsaf Stevensbrug Rechtsaf/linksaf Turkooislaan Rechtsaf Smaragdlaan Linksaf Diamantlaan Rechtdoor Damlaan Linksaf Lage Morsweg Rechtsaf Jan Luykenlaan Rechtsaf Jacob Catslaan Linksaf Vondellaan (fietspad overkant) Rechtsaf fietspad Plesmanlaan Onder spoorviaduct door Rechtsaf Morssingel Linksaf onder Morspoort door Rechtsaf le Binnenvestgracht Over Rembrandtbrug Rechtdoor Weddesteeg Linksaf Noordeinde Rechtdoor Breestraat (finish halve marathon, passage hele marathon) Tweede ronde van de mara thon: Rechtsaf zuidkant Steenschuur Rechtdoor Van der Werfpark Linksaf Doezastraat Rechtdoor Herenstraat Linksaf Leliestraat Rechtsaf ventweg Lammen schansweg Linksaf fietspad Lammen- schansplein Linksaf onder Lammenschans- plein door Rechtdoor over Lammebrug Rechtdoor Vrouwenweg 12.00 uur Startschot voor de 10 kilometer door Ruud Hes- sing, wethouder sport en re creatie 12.00 uur Muziekgroepen langs het hele parcours 12.15 uur Startschot voor de halve en de hele marathon door de wethouder 13.00 uur Prijsuitreiking 10 kilometer 14.15 uur Prijsuitreiking hal ve marathon 15.15 uur Prijsuitreiking ma rathon 17.15 uur Sluiting Leiden Marathon 18.00 uur Leiden Marathon- feest 20.00 uur Begin muziek, Lei den Marathon Feest (Verder als eerste ronde) Tien kilometer: Start Breestraat, rechtdoor Ko- revaarstraat Rechtsaf Jan van Houtkade Linksaf Herenstraat Linksaf Koninginnelaan (zuid- baan) Rechtsaf ventweg Lammen- schanswég Na spoorviaduct rechtsaf Abri- kozenweg Einde linksaf/rechtsaf Fruitweg Linksaf Vrijheidslaan Rechtdoor Vijfmeilaan Rechtsaf Boshuizerlaan Rechtdoor Boshuizerkade Linksaf T oussaintkade Linksaf fietspad Haagweg Rechtdoor fietstunnel Rechtdoor ventweg Haagweg Oversteek oude Leidseweg (Vink) Rechtdoor Vinkweg onder spoor door Rotonde linksaf Rechtsaf onder Stevenshofdreef door, rechtdoor Dobbedreef Linksaf Rijndijk Rechtsaf Stevensbrug Rechts af/linksaf Turkooislaan Rechtsaf Smaragdlaan Linksaf Diamantlaan Rechtdoor Damlaan Linksaf Lage Morsweg Rechtsaf Constatijn Huygen- slaan Rechtsaf Jacob Catslaan Linksaf Vondellaan (fietspad overkant) Rechtsaf fietspad Plesmanlaan Onder spoorviaduct door Rechtsaf Morssingel Linksaf onder Morspoort door Rechtsaf le Binnenvestgracht Over Rembrandtbrug Rechtdoor Weddesteeg Linksaf Noordeinde Rechtdoor Breestraat Finish bij Stadhuis Kinder- en G-loop: Start Breestraat Stadhuis Rechtdoor Korevaarstraat Rechtsaf Jan van Houtkade Rechtdoor Boisotkade Rechtsaf Kaiserstraat Rechtsaf Bakkersteeg Rechtdoor Molensteeg Linksaf Doezastraat Rechtsaf Van der Werfpark Rechtdoor Steenschuur Linksaf Breestraat Finish bij Stadhuis Vanwege de marathon worden diverse straten in Leiden voor langere of kortere tijd afgesloten. Hieronder een overzicht. Leiden Pieterswijk Van 06.00 uur tot 19.00 uur ver- keershinder. De wijk in en uit via het Rapenburg richting Kaiserstraat (niet tussen 10.30 en 11.00 uur) of via Rapenburg rich ting Prinsessekade, oversteek bij Bree straat, doorsteek mogelijk als de poli tie of de verkeersregelaars dat aange ven. Bewoners van de Oude Varkenmarkt, Groen Hazengracht en Rembrandt- straat kunnen via de Rembrandtstraat het Noordeinde op richting Haagweg. Robert Laan: „Leiden moet het hebben van gezelligheid en dat ook uitsti Foto: Henk Bouwman Tuinstadwijk Van 11.50 uur tot 15.00 uur ver- keershinder. De wijk in en uit via Leliestraat en ten noorden van Leliestraat, via Leliestraat noordzijde naar ventweg Lammen schans. Anders via Koninginnelaan waar u op aanwijzingen van verkeers regelaars zal worden doorgelaten. Fruitbuurt Cronestein Van 11.50 uur tot 15.00 uur ver- keershinder. De wijk in en uit op aanwijzingen van verkeersregelaars via Tomatenstraat- /Lammenschans. Na 12.30 uur via Tomatenstraat/Zoeterwoudseweg. Stevenshof Verkeershinder van 13.00 uur tot 16.45 uur. De wijk in en uit via de Stevenshof dreef naar het Haagse Schouw en op aanwijzingen van de politie en ver keersregelaars via de rotonde Stevens hofdreef. Bewoners van de Rijndijk kunnen via de Dobbedreef en op aanwijzingen van de verkeersregelaars via de Helena Verburgstraat hun straat verlaten. Koppelstein Verkeershinder van 13.00 uur tot 16.50 uur. De wijk in en uit via de Hoge Morsweg naar ae Hoge Morswijk en via de Kris talstraat en Saffierstraat op aanwijzin gen van verkeersregelaars. Hoge Mors Verkeershinder vanl3.00 uur tot 16.55 uur. De wijk in en uit via de oversteek Sma ragdlaan/Saffierstraat op aanwijzingen van verkeersregelaars naar de Dr. Lely- laan. Bewoners van de Diamantlaan, Gra naathof kunnen ook op aanwijzingen oversteken naar het Diamantplein. Bewoners van de Onixhof kunnen achterom naar de Aquamarijnstraat en dan naar de Kristalstraat. Gasthui swijk Verkeershinder van 12.05 uur tot 12.35 uur. De wijk kunt u niet verlaten via de Vijf meilaan. H aagweckwartler Verkeershinder van 12.05 uur tot 12.45 uur. De wijk kunt u verlaten via de Potgie terlaan en de Da Costastraat. Lage Mors Verkeershinder van 12.10 uur tot 17.10 De wijk in en uit via Vierlinglaan, Van Baerlestraat en Morslaan. Op de Vondellaan op aanwijzingen van verkeersregelaars kunt u passeren. Dit geldt voor ae oversteek Lage Mors- weg/Constantijn Huygenslaan ook tussen 12.45 uur en 14.25 uur. Boekhorst Verkeershinder van 12.10 uur tot 17.10 uur. De wijk in en uit gaat via de Basson- straat. Transvaal buurt Verkeershinder van 12.20 uur tot 17.15 De wijk in en uit via de Morsweg rich ting Haagweg. Morssingel is afgesloten. Vlietlanden Grote stremmingen tussen 12.35 uur en 13.10 uur en tussen 13.50 uur en 15.45 uur. Als fietser en autobestuurder de aan wijzingen van de verkeersregelaars volgen. Vrouwenweg Van 12.20 uur tot 15.20 uur ver keershinder. Geen verkeer mogelijk tussen 12.20 uur en 12.40 uur en geen verkeer mo gelijk tussen 13.30 uur en 15.10 uur. Voorschoten Vlietwijk Verkeershinder van 12.40 uur tot 16.00 uur. De wijk in en uit via de A. van Leeu wenhoekkade op aanwijzingen van verkeersregelaars oversteken naar de Badhuisstraat. Op aanwijzingen van verkeersrege laars via Prof. Zeemanplantsoen naar „Denk niet dat als je twee ambtena ren hebt gesproken daarmee ook de zaken met de gemeente zijn afge handeld. Er zijn veel afdelingen waar je langs moet en die zich willen profileren. Ik heb geen klachten over de inzet van de gemeente, maar al dat overleggen vreet tijd." itis A ;n y Geheel in de geest van de Leit marathon doet de tijd van de naar er voor Laan niet toe. „He voor mij geslaagd als het groots deel van de lopers positii want dan weet je dat zowel hel cours als de entourage en de \i ging goed waren." Zoeterwoude Tussen 12.00 en 15.45 urn lijn 170 niet via Zoeterw Dorp, maar buitenom vi Burgemeester Detmerswet Voorschoten Tussen 12.45 en 16.45 ui|ff den de lijnen 45 en 48 ni im Vlietwijk in Voorschoten, via de Leidseweg. ai De nieuwe lijn 17 die v y Muiderkring naar de Cruq n laan rijdt, komt de gehelei vervallen. m TS aio de Zwaluwweg of via Oranje! straat en Kon. Marinelaan. Op de Raadhuislaan is verkeer aj lijk aan de Vlietwijk kant. )n Ter Wadding Verkeershinder van 13.00 uurtol*e uur. le Leidseweg/Vinkweg verkeer Sm aanwijzingen van verkeersrej worden doorgelaten. Dj Zoeterwoude-dorp Van 12.25 uur tot 15.17 uil keershinder. Het dorp in en uit via de Stomp» 0( weg naar de N206 en via de Wtij Santhorstweg naar de N206. Bewoners van de Westeindsewe nen op aanwijzingen van verb en gelaars hun straat verlaten. It 'A leiden - Tijdens de Leide; as, rathon rijden zondag de h in een aangepaste diens ling. Vanwege het loops ment moeten diverse 1 worden aangepast. 5 i dv Breestraat u; Tot ongeveer 21.00 uur \i den de bussen de Breestr de Korevaarstraat. De 110[ dingroute is via de Lan aa markt, Langegracht, Klok] sl Hooigracht, St. Jorissteeg|)(] lijke halte) en Oranjeb ,0 straat. Vanaf de Lan es schansweg is de busrouli af der normaal. sl Noordeinde m Het Noordeinde is afge e- tot 18.30 uur. Lijn 48 rij plaats daarvan vanaf Leid: as via de Morssingel en Mo Ie] naar de Haagweg. Lijn 3( j. vanuit Oegstgeest niet ij:n dan Leiden CS. Deze lijn ,je Leiden CS tot aan Lam re schans komt te vervallen 5e ongeveer 18.30 uur rijdt 15e weer normaal. 7f Lammenschans Tussen 11.45 uur en 12.4 rijden er geen bussen v Lammenschans. De route vanaf de Hoge Rijndijk vi Levendaal, rechtsaf door Jorissteeg (tijdelijke I Hooigracht, Klokpoort en gegracht naar Leiden CS haltes aan de Burggrave en Lammenschansweg ki dan te vervallen. Na 12.4 rijden de bussen weer Lammenschansweg. Tussen 11.45 en 12.45 uui lijn 170 uit Zqeterwoude Voorschoterweg, Churchilj/i Dr. Lelylaan, Haagse Schuji weg en Plesmanlaan naai gf den CS. Lijn 45 uit Voorschoten ri n dezelfde periode Brahmslaan via de Chui »e] laan, Haagweg, Mot Morssingel naar Leiden G nj versa. Tussen 11.45 en 12.45 uif den er geen bussen over dl ,e'j meilaan, Herenstraat en ginnelaan. Tussen 11.50 en 13.15 uui lijn 48 niet over de Boshj,te kade, maar rijdt de bus Churchilllaan. De Mors Tussen 12.00 en 17.30 uui lijn 15 via de Haagse Sch fas weg en Plesmanlaan. De vermijdt daarmee de Sma laan, Diamantlaan, Damla Vondellaan.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16