EK 2004 Ruud van Nistelrooij voelt zich 'cooF Oranje in race tegen klok Natuurlijk heeft Adriaanse gelijk iïK èuroZo Anders Frisk fluit tegen Duitsland Zes bondscoaches tippen Nederland Gronkjaer mist openingswedstrijd Arbiters moeten streng optreden Spelersvrouwen komen over Engelsen vreien 'Blue Moonday' DE STAAT VAN ORANJE Bolo De EK-fef op een ri d< ii al vrijdag 11 JUNI 2004 uori iet Anders Frisk. Foto: AP espinho - De Uefa heeft de Zweedse scheidsrechter Anders Frisk aangewezen voor de eer ste wedstrijd van het Neder lands elftal, dinsdag tegen Duitsland. De Italiaan Pierluigi Collina heeft het openingsduel van het EK gekregen, hij leidt morgen het treffen in groep A tussen gastland Portugal en Griekenland. Lissabon - Zes bondscoaches bij het EK tippen Nederland als Europees kampioen. Onder hen is Dick Advocaat, die in de on dervraging van het Duitse pers bureau SID geen andere kandi daten wilde noemen. De zes tien bondscoaches mochten eventueel meer dan één favo riet uitkiezen voor de titel. Naast Advocaat spraken ook Rudi Voller (Duitsland), Jacques Santini (Frankrijk), Otto Rehha- gel (Griekenland), Giovanni Trapattoni (Italië) en Alek- sandrs Starkovs (Letland) hun vertrouwen uit in Oranje. Vol gens de bondscoaches is Frank rijk de gebrandmerkte kampi oen. De titelverdediger werd door liefst veertien trainers ge tipt als beste ploeg, gevolgd door Portugal (acht stemmen), Italië (zeven), Duitsland en Ne derland (beide zes). penina - De Deense internatio nal Jesper Gronkjaer mist de openingswedstrijd van zijn land. De voormalige Ajacied verblijft nog steeds in Dene marken om zijn ernstig zieke moeder bij te staan. Bonds coach Morten Olsen zei giste ren dat hij voor de eerste wed strijd tegen Italië, maandag, niet meer op de aanvaller van Chelsea rekent. „Het is beter om hem even met rust te laten. Hij heeft zijn eigen problemen momenteel. We verwachten hem voorlopig nog niet." espinho - De twaalf scheids rechters en hun assistenten langs de zijlijn hebben bij de laatste briefing de opdracht ge kregen streng te zijn. Ze mogen tackles van achteren niet laten passeren. De rode kaart is daar voor de enige straf, kregen ze gisteren te horen. Spelers die blessures simuleren of probe ren strafschoppen te 'versie ren', kunnen direct op een gele Jcaart rekenen, evenals de voet ballers die een treffer vieren met het uittrekken van hun shirt. Arbiters is op het hart ge drukt goed te kijken of de muurtjes bij vrije trappen wel op de juiste afstand staan (9,15 meter). Roken op de spelers- bank is verboden. albufeira - De spelers van het Nederlands elftal zijn vanaf vandaag dicht omgeven door vrouw, vriendin en kinderen. Zó'n 150 naaste familieleden van de internationals nemen dan intrek in een luxe resortho- tel aan de Algarve. Het onder komen ligt op nog geen kilome ter afstand van het spelershotel. londen - Arbeidsbureaus in En geland hebben Britse werkge vers gewaarschuwd voor een 'Blue Moonday1 onder het per soneel. Zondagavond speelt de Engelse ploeg tegen titelhouder Frankrijk. Een dag later moeten de Britse bedrijven en kantoren rekening houden met een rela tief hoog ziekteverzuim en een lagere productiviteit van de werknemers dan normaal. „Winst, verlies of gelijkspel, we verwachten een groot aantal mensen die maandagochtend wakker worden met hoofd- en buikpijn door overmatig drank gebruik. Velen zullen zich ziek melden. Anderen zullen maan dag slechts op halve kracht of zelfs nog minder werken", zei een woordvoerder van een ar beidsbureau in Londen. door Jaap van Essen albufeira - Nog vier dagen, dan speelt Oranje in het Dragao- stadion in Porto tegen de Duit sers. Het wordt een confronta tie tussen twee teams die al we ken op zoek zijn naar de juiste vorm. 'De lamme tegen de blin de', heet dat in cynisch Neder lands. 'Not gegen Elend', zeg gen onze Oosterburen. Duitse verslaggevers keken gis teren nogal onthutst naar de grote trainingspartij die Oranje afwerkte in Albufeira. Voor het potje wisten ze het nog zeker: „Jullie kunnen niet van ons Ver liezen." Iets later dachten ze daar iets anders over: „Mis schien kunnen jullie ook niet van ons winnen." Het was niet zo vreemd, die kleine omslag. De ruit van Dick Advocaat is aan diggelen, maar dat wil niet zeggen dat er nu een elftal staat. Integendeel. Gisteravond speelde het team (minus de licht geblesseerde Reiziger) dat het dinsdag waar schijnlijk moet gaan doen. Met Van der Vaart op links in de aanval, Van der Meyde op rechts en Van Nistelrooij hele maal op zichzelf in de spits. Het middenveld werd gevormd door Sneijder, Cocu en Davids. De speelwijze is weliswaar ver anderd, maar het beeld van het trainingspotje was zoals nu al weken het geval is. De A-ploeg was absoluut niet beter dan de B-garnituur en gewonnen werd er derhalve ook niet. Het bleef 0-0, maar de B-ploeg kreeg de betere kansen. Trainingspotjes zeggen natuur lijk niet veel, maar wanneer consequent juist de spelers die het beste elftal zouden moeten vormen (volgens de bonds coach) het min of meer afleg gen tegen de rest, dan zit er toch iets niet goed. In welke samenstelling ook, Oranje ontbeert vooralsnog ie dere vorm van vastigheid. Door de experimenten van de voor bije weken is de ploeg nu ver wikkeld in een race tegen de klok. Want dinsdag al moet het elftal er staan. Misschien was het wel teke nend dat aanvoerder Phillip Cocu meteen na het potje de bondscoach opzocht en uitvoe rig overleg met hem voerde. Dick Advocaat blijft echter vol houden dat alles volgens plan verloopt. Als dat zo is, dan heeft hij waarschijnlijk de meest ge niale aanloop naar een toernooi aller tijden uitgestippeld. De bondscoach was gisteren tij dens de persconferentie in ie der geval wel een heel stuk rus tiger dan een dag eerder, toen hij louter ruzie leek te zoeken. Advocaat gaat nu in ieder geval door met zijn retro-tactiek die hij steeds maar weer 4-3-3 noemt, maar die dat natuurlijk niet is. Immers, hij kiest voor Van der Vaart als linkeraanval ler en dat is de Ajacied natuur lijk niet. Hij laat zich altijd te rugzakken naar het midden veld, of duikt juist achter de centrumspits op. Nederland speelt in de huidige formatie dus gewoon 4-4-2. En dan ook nog 'met de punt naar achte ren', want Phillip Cocu speelt pal voor zijn defensie als extra slot op de deur. De komende dagen zal Oranje werken aan de nieuwe tactiek en doet dat grotendeels achter gesloten deuren. Vandaag en zondag wordt er niemand in Estadio Municipal toegelaten. Ook al omdat Advocaat wil oe fenen op corners en vrije trap pen. Daarvan is tot op heden in ruim twee weken oefencam pagne inderdaad nog helemaal niets terecht gekomen. Morgen is de training open baar, maar dan zal Oranje de meeste tijd besteden aan een conditietest. Dick Advocaat gaf Clarence Seedorf verscheen gisteren, eerder dan verwacht, op de training. Foto: ANP/Marcel Antonisse gisteren voor het eerst onom wonden toe dat veel internatio nals bij aanvang van de voorbe reiding op het EK niet in bijster goede conditie waren. „We hebben toen getest en de resul taten vielen niet mee. Dat was ook een van de redenen waar om we in Zwitserland zo hard hebben moeten werken. En dat had weer tot gevolg dat we in de oefenduels vaak net een stapje te laat kwamen." Volgens Advocaat zijn de mees te spelers er nu een stuk beter aan toe. Toch maakt hij zich zorgen over deze of gene. Woensdag moest Rafael van der Vaart alweer voor de derde maal in twee weken tijd afha ken. Na de ochtendsessie had hij pijnklachten in de lies. ,,'s Avonds hebben we stevig ge traind en was hij er weer niet bij. Dat terwijl juist hij zulke trainingen nodig heeft. Dat heb ik hem ook verteld." Van het blessurefront was er gisteren ook goed nieuws. Cla rence Seedorf herstelt veel snel ler dan volgens de prognose van de teamarts was gedacht. Eigenlijk zou de middenvelder pas maandag voorzichtig kun nen gaan lopen. Maar gister avond liep Seedorf zijn rondjes al op het veld. Mogelijk dat hij tegen de Duitsers op de bank plaats kan nemen. door Marcel van der Kraan albufeira - De grap komt uit de mond van Ruud van Nistelrooij. De spits van Oranje en Manches ter United is zachtjes de zaal in geslopen van het hotel, waar Ed gar Davids een persconferentie geeft voor de buitenlandse pers. Davids zit achter de tafel en krijgt uiterst warrige en merk waardige vragen van een journa liste. Het blijft onduidelijk of het om een Chinese of Japanse gaat. Het is ook niet zeker of het een man of een vrouw is. Davids weet er geen raad mee, maar doet zijn best om het gezicht in de plooi te houden. Totdat Van Nistelrooij tussen het persvolk begint te roepen: „Edje, het is Ushi! Het is Ushi!" Davids kan zijn lachen niet meer houden. De dame met lichte snor (vandaar de verwar ring) uit het verre Oosten grijnst mee, maar weet niet waarom er wordt gebruld van de lach. Van Nistelrooij is op zijn best in het trainingskamp van Oranje. Niets is hem te veel. In het wijk je van Albufeira waar het Ne derlands elftal elke dag traint deelt hij handtekeningen uit aan de kinderen die hun sme kende handen door het hek ste ken. Hij maakt nog veel meer grappen met zijn collega-inter nationals en behandelt beleefd alle vragen van buitenlandse media. Alleen bij de vertegenwoordiger van Bild, de Duitse sensatie krant, is hij zeer op zijn hoede. „Ja, die had mooie vragen. Alle maal van die uit-je-tent-lokker- tjes..." Van Nistelrooij oogt super re laxed en ontspannen op zijn eerste grote toernooi. Aan niets is af te zien dat het zijn debuut wordt op een groot internatio naal kampioenschap. De be langstelling van de pers voor 'Van The Man' is vanzelfspre kend groot. Maar het is te doen, vindt hij. Zeker als het fatsoen lijke mensen zijn. Onder een af- Ruud van Nistelrooij: „Het is en blijft Nederland-Duitsland. Het is moeilijk om de emoties eruit te halen." Foto: ANP/Marcel Antonisse dakje van het zonovergoten complex vertelt hij dat de En gelsen het veel zwaarder heb ben. „Daar vergroten ze alles uit. Ik heb vanmorgen weer even de Daily Mail gekocht. Staat er een levensgrote foto in van 'Becks' (David Beckham) die op het balkon van zijn ho telkamer in zijn onderbroek staat en net even aan zijn ballen krabbelt." Van Nistelrooy lacht, maar schudt tegelijkertijd het hoofd. In de dagen die komen gaan zal het gezicht van de spits wellicht strakkere vormen krijgen. De spanning wordt opgebouwd voor het duel met de Duitsers en ook Dick Advocaat vindt dat zijn spits - Van Nistelrooij is de eerste keus, Kluivert begint op de bank - op scherp moet wor den gezet. Op de vraag waarom Advocaat Van Nistelrooij zo be langrijk heeft gemaakt door hem deel te laten uitmaken van het kwartet internationals dat mocht meepraten over het nieuwe systeem, zegt de bonds coach: „Omdat ik daarmee een beetje druk zet op Ruud. Hij be gint tegen de Duitsers en ik hoop dinsdag te zien waartoe dat leidt." De man die zich elk jaar kroont tot topscorer van Manchester United heeft in het Nederlands elftal al sinds november vorig jaar niet meer gescoord. Zijn uitbarsting tegen Schotland in de Arena leverde nog even drie goals op, daarna werd het stil (Advocaat: 'Maar van die ande re spitsen heb ik ook niks ge zien.'). Van Nistelrooy lijkt zelf niet op zoek te zijn naar een extra la ding. Hij laat de botsingen van zijn bondscoach langs zich heen gaan en zegt zich nauwe lijks te storen aan de ladingen kritiek op Oranje. „Je moet het een beetje relativeren. Van mij mag iedereen schrijven en roe pen wat hij wil. Maar laten we nu eerst eens het toernooi gaan spelen. Dan mogen er conclu sies worden getrokken. Dit is al lemaal nog voorbereiding." „Het gaat erom dat de spelers zelf weten waar het aan schort. Het elftal weet wat er speelt en weet dat alles in een keer kan omslaan." Daarbij vormt de thuiswedstrijd tegen Schotland, eind vorig jaar, het grote hou vast. „Toen vonden de mensen het in Glasgow ook helemaal niks. Er was van alles mis, maar een paar dagen later werd het 6-0 in Amsterdam." Duitsland is echter van een an der kaliber dan Schotland, dat zich gedwee naar de slachtbank liet leiden. Van Nistelrooij be seft bovendien dat er in Porto ook andere factoren meespe len. „Het is en blijft Nederland- Duitsland. Het is moeilijk om de emoties eruit te halen. Ik vind dat de historie nu wel eens losgekoppeld mag worden. Je praat inmiddels over 60 jaar la ter. We hebben met een totaal nieuwe generatie te maken. En wij, de spelers, zijn toch wel ge motiveerd voor dit toernooi, hoor. Daarvoor hoeven we niets extra's te halen uit Nederland- Duitsland." Blijft over de terugkeer naar het systeem met buitenspelers, waarvoor Van Nistelrooij geen uitgesproken voorkeur blijkt te hebben. Het maakt hem alle maal niet zoveel uit hoe Neder land speelt. „Dat 4-4-2 systeem- is er niet uitgekomen. Nu gaan we iets doen dat heel dicht bij de natuur van de Nederlandse speler ligt. Vraag me niet waar om dat andere fout is gegaan. Dat is niet met een zin uit te leggen. We hebben spelers die bij grote clubs in Europa spe len, maar er zijn meer landen die moeite hebben om al die voetballers in de nationale ploeg gelijk te stemmen." Een voordeel voor Van Nistel rooij is dat hij dit seizoen voor het eerst bij zijn club met twee echte buitenspelers heeft ge opereerd. Manchester United maakte een cultuuromslag door. Na Ryan Giggs kwam Christiano Ronaldo voor de an dere vleugel. Als het bij Man chester United goed gaat, zal het toch in het Nederlands elf tal ook een keer moeten luk ken? porto - De vraag is niet of Co Adriaanse had mogen zeggen dat Oranje nooit Europees kampioen wordt met Dick Ad vocaat als bondscoach; die vraag is niet zo interessant. Veel leuker is de vraag of Adriaanse gelijk heeft. In letterlijke zin niet. Was het niet die geweldige Mi chael Laudrup die twaalf jaar geleden geen trek had onder bondscoach Moller Nielsen mee te doen aan het EK van Zweden? Denemarken werd, met Moller Nielsen en zonder de oudste Laudrup, wel keurig Europees kampioen. En was het niet de uit Dresden afkom stige West-Duitse bondscoach Helmut Schön die op het WK van 1974 in elkaar stortte na de 1-0 nederlaag van de Mann- schaft tegen de DDR? Hij werd gered door aanvoerder Franz Beckenbauer. Even later mocht ook Schön zich Weltmeister noemen. Herinneren we ons het EK van 2000 vanwege de ge weldige coaching van Frank Rijkaard? Nee. Maar als Frank de Boer of Patrick Kluivert ge woon een penalty had benut, was Rijkaard EK-finalist gewor den, misschien wel Europees kampioen! Niet altijd is een coach de door slaggevende factor in het voet bal, menige ploeg wint zelfs wedstrijden 'ondanks' de coach. Alleen al om die reden kan Co Adriaanse niet zo stellig zijn. Hij bedoelt het natuurlijk ook iets anders. Co vindt: Advo caat heeft te weinig lef en te weinig coachende creativiteit om van het Nederlands elftal een dominant elftal te maken. Dat is namelijk nodig, vindt hij: „Je moet met wit spelen: pres sie, agressief. Als je niet de bes te ploeg hebt, moet je risico's nemen als je wilt winnen. Ad vocaat speelt pas met het mes op de keel als het niet anders meer kan, zoals thuis tegen Schotland. Advocaat sluit risico en toeval uit. Allemaal net wel, net niet, maar dan word je nooit kampioen. Met Van Ha- negem worden we eerder kam pioen dan met Advocaat." Daar heeft Adriaanse allemaal gelijk in. Dick Advocaat is geen bluffer, niet eens een aanvaller, geen man die met wit speelt. Net als vrijwel alle coaches houdt hij sterk rekening met de tegen stander en met tegenvallende scenario's; net als bij vrijwel al le coaches is het voetbal van Advocaat vooral bepaald door het spel bij balverlies. Adriaanse heeft ook gelijk als hij zegt dat Advocaat bepaald niet over het beste elftal van Europa beschikt. De keeper is goed, de achterhoede dubieus van kwaliteit, het middenveld wisselt net zo snel van samen stelling als van vorm en de voorhoede is geweldig, maar vooral op papier. Dick Advocaat is er vooralsnog niet in geslaagd de ware kwali teit van zijn selectie - de voor hoede dus - uit te buiten. Inte gendeel. De coach heeft Van Nistelrooij en Kluivert en Makaay eerder nerveus en on zeker gemaakt met zijn onver mogen keuzes te maken. Dat had Co Adriaanse zeker anders aangepakt. Adriaanse zegt ook: „Het kan mij niet offensief ge noeg zijn." Is het geen prikke lende gedachte om met bonds coach Adriaanse naar een groot toernooi toe te leven, een toer nooi waarin we dan in elk geval drie wedstrijden een Neder lands elftal zien dat vol op de aanval speelt? Wie kan boven dien aantonen dat je met sterk aanvallend voetbal minder kans maakt verder te komen dan met dat vlees-noch-vis voetbal dat iedereen, ook Advocaat, speelt? Adriaanse noemde in het ge wraakte interview met Voetbal International nog een aardig detail, waar het bij Oranje aan schort: het gebrek aan leiders. Dat is met name interessant ge zien het karakter van Advocaat. Een ploeg met enkele grote per soonlijkheden zal een coach tot een bepaalde gedachte dwin gen; bij Oranje hoeft Advocaat niet bang te zijn voor dominan te spelers - de bondscoach vindt het ook al heel wat dat hij deze week eens met enkele be langrijke spelers de tactiek heeft doorgenomen. Een gezonde situatie is een coach die durft en weet wat hij wil - en een spelersgroep die een eigen inbreng heeft en het mondje roert als het nodig is. Michels en Cruijff hebben niet voor niets heel veel aan elkaar te danken. Michels was de Generaal, Advo caat wordt de Kleine Generaal genoemd. Advocaat is geen Mi chels, bij lange na niet. En een Cruijff loopt er bij Oranje al he lemaal niet meer rond. Vandaar de zorgen en ergernis van Adriaanse. Hij heeft dus ook gelijk; met de Kleine Gene raal kunnen we best eens een slag winnen, maar waarschijn lijk niet de oorlog. Henri van der Steen De spelers van Oranje hebben in de regel zeer gewone Ne derlandse voornamen. Sterker, je kunt er zelfs de trends uitha len die er bij het benoemen van pasgeborenen zijn. Zo zijn er de dertigers die meest al doodgewoon Jaap (mooie naam toch), Frank, Paul, Edwin en Ronald heten. Dat zijn dege nen die vroeg in de jaren zeven tig werden geboren. Pas later kwamen namen in de mode met een meer exotische inslag een beetje Frans, een beetje zuid-Eu- ropeaans: Clarence, Patrick, Mi chael, Boudewijn, Giovanni. In de jaren tachtig kwamen de Angelsaksische namen die ein digen op een y in zwang. Van daar dus dat drie van de Oranje jonkies Andy, Wesley en Johnny heten. Zeker weten dat we over een jaar of acht spelers in Oran je hebben die pakweg Meivin en Kevin heten. Veel spelers hebben niet alleen hun eigen, echte voornaam, maar ook een bijnaam, die de Oranjeleden onderling meestal gebruiken. Bekend zijn in het voetbal de 'verkleinnaampjes': Edje (Davids), Fredje (Bouwma) en Patje (Kluivert). Pierre van Hooijdonk heet voor de meeste ploeggenoten doodge woon 'Lange' en Ronald Water- ti pee itei •j oa< 3rai stri cor porto/gpd - Nu het kunnen de liefhebbe sportstatistieken en ti feitjes hun lol weer op. beurt er als ploegen tegi P' digen in de poule en wi te de meeste doelpui dens de eindrondes? over het EK die u alti; misschien wel helemj.T wilde weten. iau ik eg< Gelijk eindigen Als twee ploegen in gelijk eindigen, telt hei®1 ling resultaat. Is ook d; wordt gekeken naar het do. Als zelfs dat niet d gevend is, grijpt men tDr de prestaties in de kwali reus wordt afgekort 'Reus' ge noemd. Opmerkelijk is het verhaal van Giovanni van Bronckhorst. In zijn Feyenoord-tijd luidde zijn roepnaam altijd 'Gio', maar sinds hij in Groot-Brittannië speelt heet hij ineens Joey. De jonge Ajacieden Sneijder en Van der Vaart worden binnen de spelersgroep van Oranje sinds enige tijd Willy en Renè genoemd. De twee zijn onaf scheidelijk, zoals ooit de twee ling Van de Kerkhof, vandaar. En dan is er nog Boudewijn Zenden. Die wordt steevast als 'Bolo' aangesproken. Dat is een naam die hij tijdens een vakan tie met zijn broer zelf verzon. Hij ontdekte dat Boudewijn voor de gemiddelde buitenlan der niet uit te spreken valt. Een beetje voetballer met internatio nale aspiraties zorgt daarom dat hij een naam heeft waarmee je pakweg in Spanje, Engeland en Italië uit de voeten kan. En p dus werd het Bolo. Het betekent helemaal niets, maar ligt wel lekker in de mond. En slechts vier letters, dat] past Qok lekker in de kop boven een krantenartikel. Laat die Bq~- lo maar schuiven. Jaap van Essen rd .,„1; reli 'Silver Coal' Voor het eerst wordt tij toernooi het principe zogenoemde Silver Goa teerd. Als er in de ve wordt gescoord, wordt van de verlenging uit{ Vier jaar geleden werc' speeld volgens het Goal-principe: een doe 1 de verlenging betekent het einde van de wedsti ||q Ge Grootste stadion Het EK in Portugal tnd speelsteden, net als Ei maar omdat zowel Liss Porto twee stadions he den de wedstrijden in schillende stadions Het grootste stadion is bouwde stadion van (Estadio da Luz) met ei j1 citeit van 65.000 toescl De zes stadions buiten >lei JnV ■I ad ilai grote steden hebben au voor ongeveer 30.000 kijKI 'Record EK-ganger* Dennis Bergkamp is ééi zeven spelers met der duels achter zijn naam cord. De anderen zijn Blanc, Didier Dei (Frankrijk), Thomas Jürgen Klinsmann (Dia Paolo Maldini (Italië) i"1! Schmeichel (Denei Marcel Desailly kan he1^ deze weken ovemen Franse verdediger sta menteel op elf EK-wed 7 Ook Lilian Thuram, Zidane (beiden 10), F Couto, Bixente Lizarazi it rel Poborsky (allen 9) sl 1 de nog actieve spelers noteerd. Lothar Mattl(| Peter Schmeichel zijni twee spelers die vier EKï den. PORTUGA Oudste speler De oudste speler die een EK actief was, is 00 Matthaus. De populaire f was tijdens Euro 200G: jaar oud. De jongste de jl0 ooit was de Belg Enzo zijn debuut in 1984 wai cieuze middenvelder nP tien jaar oud. EK-topscorer Michel Platini is nog a^y topscorer aller tijden m doelpunten. Op de staat Alan Shearer twe zeven doelpunten. De man had daar drie e P nooien voor nodig, ten 'l' ni zijn totaal in 198 schoot. Patrick Kluivert zes goals, bijeen gemikt en 2000, en is vooralsntr3 Grootste zege De 6-1 overwinning vat land op Joegoslavië tijt l.a ro 2000 staat nog altijd als de grootste zege boekt op een eindtoeiP de geschiedenisboeken twee 5-0 wedstrijden, l 16 juni 1984. Op die 1 Frankrijk veel te sterk gië en verpulverde Di ken Joegoslavië met cijfers. De wedstrijd meeste doelpunten st 1960: Joegoslavië-Frani Coupe De Coupe Henry Delailfj! bokaal voor de Europe i pioen, is al 44 jaar dez( trofee weegt tien kilo ei] tig centimeter hoog. D>. blijft altijd in het bezit Uefa. Na de uitreiking winnende bond een (1^; Replica mee naar huis. Pl 11

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14