REGIO Ondernemers vrezen Ikea op Bospoort eeuw weer water 'Wonen Thuis' wijst de weg in het labyrint van de zorg malen e Doeshofmolen kan na een halve R3 Brainstormen over weg in zes varianten door «udy Nihof 'Bestaande woonwinkelcentra worden gedupeerd Finishing touch Mooy Woude HDC 973 vrijdag 11 JUNI 2004 door Annelieke Stappendel regio - Hoeveel mensen in de Leidse regio en de Duin en Bollenstreek weten wat de Rijnlandroute is? In elk geval enkele tientallen men sen die deze week aanwezig waren bij de presentatie die de gelijknamige samenwer kingsverbanden en de pro vincie organiseerden over dit onderwerp. Over de nieuwe of vernieuwde verbinding tussen de A4, de A44 en Kat wijk dus. Volgens een voor zichtige planning moet de verbinding er rond 2014 zijn. De provincie wil in overleg met de betrokken gemeen ten zes mogelijke varianten laten onderzoeken die de doorstroming van het ver keer moeten verbeteren: drie aan beide kanten van de A44. Ook klankbordgroepen van bewoners, bedrijven en organisaties mochten deze week op een apart belegde bijeenkomst hun mening ge ven. Wordt ten oosten van de A44 gekozen voor het opwaarde ren van de Dr. Lelylaan en de Churchilllaan, dan wil Leiden verschillende niveaus en aanpassingen bij de krui singen aanbrengen om de omgeving bewoonbaar te houden. Voorschoten wil al leen als het echt nodig is meewerken aan de eerder geplande Nil West, maar die moet dan ondertunneld zijn, zo blijkt verder uit de presentatie. Een bewoner die al jarenlang dit zwaard van Damocles boven zijn hoofd voelt han gen, hoopt dat de tunnel dan onder het bos kan komen en zijn huis kan blijven staan. Hij voelt het meest voor de variant die Leiden en Voor schoten samen hebben aan gedragen: helemaal onder het water van de Korte Vliet en de Oude Rijn. „Daar ligt toch geen bestemming voor vast." Lachwekkend, vindt een andere aanwezige: „Ty pisch een compromis op de grens." Naast de zes varianten is er eigenlijk nog een zevende. Een onafhankelijk adviesbu reau gaat namelijk bereke nen wat er gebeurt als er niets verandert. Bovendien staat nog een week de moge lijkheid open om alternatie ven aan te dragen. De aan wezigen op de informatiebij eenkomst konden dat doen door zelf een lijn te trekken op het kaartje. Twee buurmannen uit de omgeving van de Leidse Churchilllaan moeten er niet aan denken dat daar nog meer drukte komt „Dan worden tienduizenden men sen geraakt die op een paar meter afstand wonen, terwijl er in Voorschoten al ruimte voor is vrijgehouden." De heren hadden een ander idee: een weg ten noorden van Leiden, niet door woon wijken heen. Voorlopig is dat een simpele streep op hun kaartje. Een rechtstreekse verbinding tussen de Nil West en Nil Oost zouden ze ook willen laten onderzoe ken. Projectmanager A. van Es van de provincie zoekt eerst uit of deze varianten een op lossing kunnen zijn voor het probleem dat nu wordt voor zien. Blijkt dat niet het geval, dan verdwijnen ze in elk ge val van zijn bureau. „Maar niet meteen in de prullen bak", verzekert hij. Bij de presentatie werd de voorkeur van een aantal ge meenten duidelijk. Rijnsburg heeft, samen met Katwijk en Valkenburg, een randweg Rijnsburg-Noord als alterna tief aangedragen' voor de twee andere westelijke mo gelijkheden: een verdubbe ling van de N206 tussen de A44 en Katwijk en een rand weg Valkenburg-Zuid. Bij die laatste variant is bebouwing van het vliegkamp een voor waarde. Aan iedereen die denkt dat het verbreden **n de N206 een makkelijke dus logische keuze is, legt Valkenburgs raadslid Kromhout graag de voordelen uit van het noor delijke tracé. Daarmee krijg je mensen uit Noordwijk en Lisse van de N206, kan het verkeer van FloraHolland rechtstreeks naar de A44 en wordt ook een toekomstig bedrijventerrein ontsloten. Dan kan de N206 een twee- baansweg blijven, met de Rijn Gouwe Lijn ernaast. „Bij verdubbeling gaat er straks niemand meer in die tram." En rond de zuidelijke variant blijft een groot gedeelte groen, zo is vastgelegd, dus daar zijn volgens hem niet veel mensen mee geholpen. oude wil blijven puDE - De gemeente Rijn- wil de komend tien tot jaar zelfstandig blijven. s woude itandig via len 3ep ".'•fmeenten die behoefte I?® ^an intensievere sa- «king, mogen bij Rijn- aankloppen. Met die M hap gaat burgemeester g binnenkort een ge- an met het bestuur van iincie Zuid-Holland. Het van burgemeester en iiders van Rijnwoude is ?n! e conclusie gekomen na en deen met Alphen aan Zoetermeer, Boskoop rwoude. Ook heeft de ite naar de eigen organi- keken. Er is nog geen geprikt voor het overleg provincie. nant slijpen oon Eisten ugge - Bij goudsmid en irToon Eisten in Wou- geeft komende zaterdag renommeerde diamant- de heer Hooning, een istratie. Goudsmid Eisten inlangs een oude dia- ijpmachine uit het jaar reten aan te kopen. Deze remde molen is nog vol- ichikt om de mooiste te vervaardigen. Hoonen tzien. Wie geïnteres- 5 in dit procédé, kan za- niddag van een tot vijf echt bij Eisten. De juwe- ivestigd aan de Vieram- weg 15 in Woubrugge. gang is gratis. imvierdaagse u oeterwoude de -e woude - Het Zoeter- iar( e zwembad Haasbroek maandag 21 tot en lag 25 juni in de avond- i het teken van de zwem- igse. Gedurende vier da- 33., >et een afstand van vijf- ,el rd meter per dag worden m |d. Kinderen kunnen vol lek net 250 meter. De deel- s kunnen van maandag iet donderdag van 18.00 1 uur in het bad terecht frijdag van 18.00 tot t e ïur. Ook bestaat de mo- r eid om deel te nemen e sponsoractie 'Alle baan- Ipen voor het Ronald je( laid Kinderfonds'. Deel- ine s- en sponsorkaarten zijn en naandag bij de kassa van eterwoudse zwembad leiderdorp/zoeterwoude-rijn- dijk - Ondernemers van de Rijne- ke Boulevard in Zoeterwoude- Rijndijk en het Meubelplein en de Meubelboulevard in Leider dorp maken zich zorgen over de mogelijke komst van Ikea naar Leiderdorp. Ze zijn geschrokken van een recent rapport van het economisch onderzoeksbureau EIM dat constateert dat er in de regio klandizie genoeg is voor een Ikea op het nieuwe Bos poortterrein. Het Bospoort-terrein ontstaat door verlegging van de Persant Snoepweg. Volgens het EIM zal Ikea wel wat omzet naar zich toetrekken, maar heeft de komst van het Zweedse bedrijf geen 'ontwrichtende werking' op de bestaande woonwinkel- centra. Die uitkomst bevreemdt de ondernemers van de Rijneke Boulevard en de twee Leider- dorpse meubelcentra. Ze wij zen op eerdere onderzoeken, waaruit juist blijkt dat er al veel te veel winkels zijn in de 'niet- dagelijkse sector'. „Een vierde locatie op het gebied van wo ninginrichting erbij is niet ver standig. Drie concentraties is eigenlijk al best veel", zegt woordvoerder Nils Beverwijk van de Rijneke Boulevard. Als er dan een Ikea moet ko men, kan deze volgens hem be ter verrijzen bij een van de drie bestaande woonwinkelcentra. Een nieuwe, vierde locatie druist volgens hem regelrecht in tegen de afspraken die met Leiderdorp en Zoeterwoude zijn gemaakt. „Die afspraak is: versterking van de bestaande drie meubelconcentraties", al dus Beverwijk. Dat Ikea naar het Bospoort-ge- bied in Leiderdorp wil komen is al geruime tijd bekend. Om te kijken of er wel voldoende markt is voor een nieuw woon winkelcentrum in de Leidse re gio namen de zes gemeenten in het Samenwerkingsverband Leidse Regio het onderzoeksbu reau EIM in de arm. Volgens het EIM is er voldoende markt voor nog eens 45.000 vierkante meter aan woonwinkels. Het EIM baseert zich onder meer op een onderzoek naar zogeheten koopstromen uit 1999. Volgens de ondernemers van de Rijneke Boulevard en de twee Leiderdorpse woonwin kelcentra zijn die gegevens in middels achterhaald. De Leiderdorpse wethouder La- man bestrijdt dat. „In 1999 was sprake van een goede conjunc turele situatie. De verwachting is dat komend najaar de econo mie weer gaat aantrekken. Als je het over de komst van Ikea hebt, ben je zo een jaar verder. Tegen die tijd praat je over een situatie die vergelijkbaar is met de situatie in 1999." Volgens Beverwijk van de Rijne ke Boulevard klopt die redene ring niet omdat er sinds 1999 veel is veranderd. „De Megasto- res in Den Haag, Villa Arena in Amsterdam en het Woonhart in Zoetermeer zijn geopend. Er zijn inmiddels in de wijde om trek van Zoeterwoude en Lei derdorp heel veel vierkante me ters bijgekomen." De ondernemers betreuren het ook dat de ondernemers op het gebied van woninginrichting niet zijn betrokken bij het on derzoek van het EIM. Bever wijk: „De partij die men is ver geten, is het bedrijfsleven zelf; de mensen die er rechtstreeks mee te maken hebben. Het is jammer dat wij niet zijn ge hoord." Vandaar dat de ondernemers van de Rijneke Boulevard, het Meubelplein en de Meubelbou levard bezig zijn met een rap port waaraan de branchever eniging en de Kamer van Koop handel wel meewerken. Hier aan wordt deze maand de laat ste hand gelegd. De Leider dorpse wethouder Laman is be nieuwd naar de bevindingen. „Als de ondernemers argumen ten kunnen aandragen die het rapport van het EIM onderuit halen, dan hoor ik die graag. Maar in het overleg dat we tot dusver met de ondernemers hebben gehad, heb ik die argu menten nog niet gehoord." De Zoeterwoudse wethouders Ates en Van der Kooi kunnen zich wel iets voorstellen bij de bezwaren van de ondernemers. Zij staan achter de komst van Ikea naar het Bospoort-gebied, maar vinden wel dat het EIM beter moet onderbouwen waar om er markt zou zijn voor 45.000 vierkante meter extra in de woonbranche. „Laat duide lijk zijn dat we de bestaande ondernemers niet willen dwars zitten. We moeten zoeken naar de beste mogelijkheden voor ie dereen. We zijn ervan overtuigd dat we er samen uit kunnen ko men. We staan nog niet voor voldongen feiten", aldus de Zoeterwoudse bestuurders. door Niels Menken oegstgeest - De deur van het servicepunt Bloe- menbuurt op Narcissenlaan nummer 12 in Oegstgeest staat wijd open. Iedereen kan zo bin nenlopen in het kantoor op de begane grond van flat Heemwijck. „Dat is ook de bedoeling: een plek waar mensen dicht bij huis met vragen over zorg terecht kunnen", zegt Peter van Heur, zorg manager van Wonen Thuis'. Het is rustig vandaag op het spreekuur. „Meer mensen moeten de weg nog weten te vinden naar het servicecentrum", aldus Van Heur, die regelmatige het vorige week geopende service punt bemant. Voorlopig wordt het kantoor in de Heemwijckflat een uurtje per dag gebruikt. Van 11.00 tot 12.00 uur is het spreekuur op werkda gen. Mensen kunnen dan spontaan binnenlo pen. Wie slecht ter been is, kan de telefoon pak ken. „Over een tijdje komt mijn collega Elly Var- kevisser hier vast te zitten. Zij coördineert de zorg voor onze klanten." Wonen Thuis is een samenwerkingsverband van de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest (SWOO) woningstichting Buitenkist en de zorginstellin gen Rustenborgh, Hofwijck en Van Wijcker- slooth. Door mensen thuis de zorg te geven die ze nodig hebben, kan een opname in een verzor- gings- of verpleeghuis uitgesteld of zelfs voorko men worden. Wonen Thuis wil ouderen en chro nisch zieken de weg wijzen in het labyrint van de zorg. Van de hulp in de huishouding tot aan de verpleegkundige aan bed. Van Heur: „Vorige week kwam een mevrouw binnen die op zoek was naar een pedicure. Ik heb voor haar uitge zocht wat een behandeling kost en haar een paar telefoonnummers gegeven." Het servicepunt heeft in de week dat het nu offi cieel open is, vijftien klanten op weg geholpen. „Vijf mensen maken gebruik van huishoudelijke hulp. Tien krijgen dagelijks zorg. Die tien men sen die dagelijkse zorg nodig hebben, helpen we bijvoorbeeld bij aankleden, medicijnen innemen of ontbijt klaarmaken. Ook halen we een dame 's ochtends thuis op om naar de dagopvang in Van Wijckerslooth te brengen. Haar man kon de vrouw niet langer fulltime verzorgen. Nu heeft de echtgenoot weer wat tijd voor zichzelf. Hij fietst weer." Als het servicepunt in de Bloemenbuurt aan een behoefte voldoet, wil Wonen Thuis op meerdere locaties een dergelijke hulppost inrichten. Vooral in wijken waarin veel mensen wonen die hulp behoeven. In Oegstgeest neemt de zorg aan huis de komende jaren toe, voorspelt Van Heur. In 2005 wordt begonnen met de nieuwbouw van zorginstelling Rustenborgh. Dan verdwijnen er honderd plaatsen in het tehuis. „Die moeten gro tendeels worden opgevangen door zorg aan huis." Onderzoek van Wonen Thuis bij de 69 woningen in de Heemwijckflat heeft aangetoond dat het 'zorginitiatief positief is ontvangen. W. Stigter van de cliëntenraad van verpleeghuis Van Wijc kerslooth vertelde vorige week bij de opening van de post dat zij erg blij is met de nieuwe vorm van zorg. „Je kunt niets beter wensen dan thuis en niet in een verzorgingshuis verzorgd te worden. Het is wel tweehonderd keer beter. Je hebt je ei gen sociale omgeving en je eigen spulletjes." zoeterwoude - Nog een paar weken en de bewo ners van Mooy Woude aan de Stompwijkseweg in Zoeterwoude kunnen hun nieuwe appartementen betrekken. De bouw is volgens ontwikkelaar/archi tect Thijs van Wieringen vlot verlopen. Vorig jaar om deze tijd ging hij nog uit van oplevering in het najaar. „Nog voor de bouwvak zijn we klaar", be looft Van Wieringen nu. „We zijn bezig met de fi nishing touch. De keukens worden geplaatst en de daktuinen op de parkeergarage worden afge werkt." De naam Mooy Woude komt volgens Van Wieringen in messing letters op de tuinmuur te staan. De in totaal acht appartementen zijn ver deeld over twee 'herenhuizen' in jaren-dertigstijl. Ze zijn alle acht verkocht aan inwoners van Zoeter woude. Foto: Henk Bouwman ham (75) zit sinds 1990 op de Doeshofmolen en vond het schitterend om te zien hoe de timmerlieden de houten tand raden nauwkeurig afstelden met behulp van allerlei mallen. Abraham weet er als gepensio neerd civiel ingenieur alles van. Hij werkte op het waterloopku ndig laboratorium in Delft. „Toen ik begon, werden hy draulische problemen nog op gelost met schaalmodellen. Desondanks is hij diep onder de indruk van het vakwerk dat in 'zijn' molen is aangebracht. „Ze zeggen nou wel dat het een standaardklus is, maar moet je kijken hoe ze dit allemaal ge maakt hebben. Het is toch prachtig?" De details zijn niet vergeten. Tot aan het wc-huisje in de tuin (het 'secreet' ge naamd) staat alles strak in de verf. Abraham heeft er nooit moeite mee gehad dat hij een molen had die er voor spek en bonen bij stond. „De jongens die voor mij op de Doeshofmolen zaten, gingen na verloop van tijd naar andere molens omdat ze het leuker vonden om water te ma len. Ik vind het al een lekker ge voel dat-ie rondgaat." Hij geeft toe darde res tauratie het werk een stuk span nender maakt Wel licht dat hij in de toe komst 's nachts uit bed wordt gebeld om dat er werk aan de win kel is. En dat hij zich van uit zijn woonplaats Delft naar Leiderdorp moet spoe den. Abra- ham kan niet wachten tot hij de Doeshofmo len in bewe ging kan zet ten bij het eerste zuchtje wind. „Ik heb een prachtmolen. Een molen om trots op te zijn." andse Molenstichting stelt Leiderdorpse achtkanter in bedrijf zijbnneke Dijke - De Rijnlandse Mo- hting komt stukje bij beet- g. Ier bij haar doel: alle mo- w oeten maalvaardig zijn, Z te bij calamiteiten kunnen 's n ilpen het overtollige pol- ejj ter te lozen. Van de 43 mo- aarover de stichting konden er tot voor kort 37 malen. Daar komt er weer de Doeshofmolen bij Lei- p. Zaterdag wordt de ge- reerde molen officieel in ik genomen. '.j! teshofmolen langs de Rui- e was tot twee jaar gele- ïn molen zonder hart. uiten zag hij er prima uit, en 1 van binnen was hij leeg. tor aalwerk was volledig ver- lol m. Draaien deed de mo- eep gwel, voor de show en het m gesmeerd te houden. mien was er niet bij. tev inde begon eind jaren eni toen een storm de molen t wi chadigde dat de wind er een joeg. Boerderij Does- ch) m de Achthovenerweg en >tk»830 gebouwde molen ihc en samen de bewakers jV, iHuis ter Doespolder, de h telstrook tussen de Does opij Ruigekade. Door de in- 17 b in mechanische polder- /an ing was de molen over zee geworden en verwaar- 1(1 Er was zelfs al een sloop- uiing afgegeven. 3 kon de lUjnlandse Mo- :oni chting het wrak voor het anji ilische bedrag van één n hi i kopen van de familie pn pnond, bewoners van de 'j. Wonder boven won de molen niet ver als zomerhuisje, heel ge lijk in die tijd. De molen- rgn ng, toen vier jaar actief, a e de buitenkant van de kse inte rietgedekte molen zon aar had geen geld om is (1 pnieuw te voorzien van ■kst heprad. he n foto van de restauratie- pli ömheden in 1963 is on- n e X zittend voor de molen, be ein figuurtje te zien: Aad ig is nburg. „Wat ik daar aan »an ben? Als je het mij ilan erij. n bf ard d Restaurateur Aad Wassenburg (links) en molenaar Ger Abraham in de molen. Alle houten tandraden zijn nieuw aangebracht en gemaakt door molenmaker Verbij. Inzet: de Doeshofmolen in volle glorie. Foto's: Hielco Kuipers vraagt: niks", zegt de 57-jarige Hoogmadenaar lachend. Was senburg was 15 jaar toen hij als timmerman werd aangenomen bij bouwbedrijf Verbij in Hoog- made. „In die tijd deden we nog van alles, ook huizen bou wen", zegt Wassenburg over het bedrijf dat nu uitsluitend molens restaureert en bouwt. „Toen ik werd aangenomen, zei Verbij: misschien werkje ook wel eens op een molen. Maar nadat ik als beginneling mee hielp aan de restauratie van de Doeshofmolen, heb ik nooit meer iets anders gedaan." Op de Doeshofmolen leerde Wassenburg het vak. „Er was een oude baas van 55. Hij was als een tweede vader voor me." Inmiddels geeft Wassenburg zijn kennis weer door aan de volgende generatie, op de mo len waar hij zelf ooit begon. Wassenburg herinnert het zich nog goed hoe er ruim veertig jaar geleden werd gewerkt aan het ldeine houten molentje langs de Does. „Het riet dat er op zit, is uit 1963. Normaalge sproken zit het er 25 jaar op. Dit was een heel goede rietdekker. Toen hij klaar was, stonden zijn handen helemaal krom van het trekken, zo strak had hij het er op gezet." Naast het aanbren gen van het riet werden de wie ken hersteld en werd er een vang gemaakt, om de wieken stil te zetten. De klus is nu, veertig jaar later, afgemaakt. Om de molen weer maalvaardig te maken, moest er een scheprad in de watergang worden gehangen. Het rad gaat schuil in een zwartgeteerde be kisting. Een zware as verbindt het scheprad met een houten onderwiel in de molen, dat via de onderschijfloop en de bo- venschijfloop, twee houten tandwielen, in verbinding staat met de koningsspil. Deze lange paal reikt tot in de nok van de molen, waar hij gekoppeld is aan de wieken. Draaien de wie ken, dan zetten ze het complete radarwerk in beweging. Vrijwillig molenaar Ger Abra-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11