Studenten hogeschoc in het MKÉ LEIDEN REGIO 'Een goede school als de ELS zinkt niet bij een beetje tegenwind Gemoedsrust bij een klaterende fontein Executieverkoop van huizen: opbieden en afmijnen In een fractie van een seconde Van Nieuwland door Paul de Tombe leiden - Ze willen niet ontkennen dat er enige problemen zijn en dat er als gevolg daarvan een groepje ontevre den ouders rondloopt. „Maar dat wil niet zeggen dat ELS nu opeens hele maal verkeerd is. Anders zouden wij onze kinderen er echt niet naartoe sturen." De moeders Annet van der Meulen en Petra Boerlage springen in de bres voor de Eerste Leidse Schoolvereniging. Hard nodig, vin den ze omdat de laatste tijd 'een vol komen vertekend beeld' is ontstaan van de problemen en de stemming op school. „De ELS biedt nog altijd kwaliteitsonderwijs met veel ex tra's." 'Natuurlijk' speelt er wel het één en ander op de basisschool aan de P.C. Hooftstraat. Directeur Wilbert Streng is onlangs niet voor niets teruggetre den. Er is nog geen nieuw school plan gemaakt, de communicatie loopt niet altijd even goed en 'er zijn een paar juffen uitgevallen'. „Er is een groep ouders die vindt dat hun kinderen daardoor achterstand op lopen. Die balen daarvan en dat kan", kunnen Annet van der Meulen en Petra Boerlage zich voorstellen. „Maar als je zulke kritiek hebt, lever die dan tijdens de algemene leden vergadering en niet anoniem in de media", zo bekritiseren ze de criti casters. In een bericht over het terugtreden van de directeur, die overigens nog wel lesgeeft op de school, kwamen onlangs verontruste ouders aan het woord. Volgens hen zou een aantal klassen 'ernstige achterstanden' hebben opgelopen. Ze omschreven de ELS daarom als een 'zinkend schip' en wilden niet bij naam wor den genoemd omdat ze bang waren voor 'represailles tegen hun kinde ren'. De beide moeders doen het af als 'pure flauwekul'. Wat ze zich moeten voorstellen bij 'represailles' weten ze al helemaal niet, nu het bestuur van de school is gekozen 'uit en door ou ders'. Maar ze weten wel dat met zulke uitdrukkingen de indruk wordt gewekt dat mensen hun mond zou den moeten houden en him verhaal niet zouden durven vertellen. „En dat is absoluut niet het geval. Inte gendeel. Je hebt hier te maken met heel veel hoogopgeleide ouders, voor wie het niet snel goed is. Die kunnen al hun vragen altijd kwijt op de algemene ledenvergadering en stellen die daar ook." Juriste Van der Meulen en hoofd management development Boerlage verwonderen zich er dan ook over dat van die procedure is afweken in de 'directeurskwestie', waarover ze trouwens ook nog wel wat kwijt wil len. Ze vonden Wilbert Streng een uitste kende directeur 'voor de kleine school', die de ELS een kleine tachtig jaar was. Maar nu er sprake is van uitbreiding en er zes lokalen zijn bij gekomen in een tweede locatie naast de ijshal aan de Vondellaan („de TweeLS", volgens Van der Meulen) 'vroeg hij zich af of hij nog wel de juiste man op de juiste piekwas'. „Daarna heeft hij heeft zijn functie in goed overleg neergelegd. Maar hij is gelukkig wel gebleven en de pro blemen die aan zijn terugtreden ten grondslag lagen hebben geen gevol gen gehad voor de leerlingen. Het gaat juist heel goed", betoogt Annet van der Meulen. „Zoals het hier al tijd goed is gegaan." Ze loopt al elf jaar mee op de ELS en haar (drie) kinderen hebben er 'nooit één dag één les gemist'. „Als er een docent uitviel, werd dat altijd meteen opgelost", verklaart ze, bij gevallen door Petra Boerlage, twee kinderen en vijf jaar ervaring op de school. Beiden zijn ook vol lof over het on derwijs en de extra's van het insti tuut. „Veruit de duurste in de buurt, maar daar heb je wel wat voor. Een muziekleraar, een aparte gymjuf, een interne begeleider voor kinderen met een achterstand en extra klasjes voor kinderen met een voorsprong." Het maakt de ELS tot ver in de regio gewild bij ouders, die vaak beiden werken, maar niettemin veel over hebben voor de school „Je moet als ouder zo ongeveer in de rij staan om als vrijwilliger activiteiten te mogen begeleiden zegt Petra Boerlage, zelf het levende bewijs van de be trokkenheid. Ze heeft haar derde kind dat straks naar de school gaat al bij de geboorte opgegeven („en toen zaten er al 17 bij haai' in de klas") en ze is lid van de commissie van vier ouders die bezig is de schoolpleinen bij de twee locaties opnieuw in te richten. „Dat moeten droomschool- pleinen worden", zegt ze, „met een vlindertuin, tuimelrekken, een wig wam en streetgoals die er al zijn en een nieuwe zandbak en allerlei bankjes die er nog komen." Het geld daarvoor komt niet alleen van sponsors als de gemeente en 'buurman' Heerema, maar ook van schoolevenementen als een sorloop van leerlingen en ee fair voor ouders. „Die oudei 1111 vaak kritisch omdat de schoin het hart gaat. En ze moeteniE vooral kritisch blijven, want houdt de leiding scherp. Ma die kritiek wel met open vizi '8 gen de moeders. Ze worden wenken bediend. Een groep sche ouders heeft de bezwaï m woord en zal die inbrengen de algemene ledenvergaderii !E,C 29 juni. Van der Meulen en Boerlage'jn' er alle vertrouwen dat het da11 helemaal goed komt. „Bestu R® nieuwe directeur zullen alle moeten bijzetten om op koe ven. Maar een goede school P' ELS zinkt echt niet bij een bi genwind." |j Voor stevige economische basis door Wilfred Simons leiden - De Hogeschool Leiden gaat een bijdrage leveren aan de versteviging van de economi sche basis in de Leidse regio. Uit eigen marktonderzoek is geble ken dat de regio veel technische en dienstverlenende bedrijven heeft. Zij hebben behoefte aan middelbaar- en hoger geschoold personeel. Om die reden nodig den collegevoorzitter Ton Ou- werkerk en MKB-voorzitter René van Leeuwen eerder deze week vijftig ondernemers uit het MKB uit in een poging een band tus sen het bedrijfsleven en het ho ger onderwijs te smeden. De Leidse Hogeschool heeft op basis van haar eigen onderzoek inmiddels veel technisch on derwijs in huis gehaald, zoals (bio-)informatica, commerciële economie, chemie en laborato riumonderwijs. Ook zijn er op leidingen gekomen waarin dienstverlening centraal staat (communicatie en sociaal-juri dische opleidingen). Voor de school is dit nieuw. Traditiege trouw was de hogeschool voor al sterk in zorg (verpleegkunde) en onderwijs (pabo). De koers wijziging van de Hogeschool Leiden is door de Leidse bedrij ven en instellingen echter nog amper opgemerkt. Afgestudeerde hbo'ers kiezen echter vrijwel altijd voor grotere bedrijven en overheidsinstellin gen. Ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf staan vaak argwanend tegenover hoogop geleide jongens en meisjes die zij vooral zien als wijsneuzen zonder kennis van de praktijk van alledag. r Toch ziet Van Leeu mogelijkheden om de overbruggen. Leidse w' mers moeten niet hard5e slimmer werken om de rentie voor te blijven, Vooral op het gebiedi keting kan er nog veel a& ren. Volgens de MKB-i zitten er nog te veel mers 'op klanten te wat „Hbo'ers zijn praktisi nE steld en zoeken naar is gen die werken. Het ziji dien aanpakkers, net al nemers. Daarmee he m een mentaliteit met e!111 meen." Hij wijst er b(ie" op dat het mes aan twe ,SI kan snijden. „In de 'P' praktijk leven heel vee ia Hbo-studenten kunnes' singen aandragen en nï bedrijven daarmee i werk en kosten. De st P leren ervan en de bedii gen resultaten." Van Leeuwen roept i mers op om de vaan i van hbo'ers te gf „Neem het fenomeen kels. Na de crisis in de che eind jaren '90 den 1. een dat daar geen droi mee te verdienen vali niet meer zo. Er zij ni meer webwinkels waai aardig geld wordt ido Leidse winkeliers kun stevige omzetgroei doi als zij ook via internet j kopen. Maar een w0É heb je niet zomaar. Z)ze technische aspect als nfelp via internet wordt eij je| schat. Leidse hbo'ers hi verstand van en kunneaa nemers helpen om te I k' ren." AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 e uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ldë Muziekvereniging De Burcht houdt morgen, 12 juni, een 'play in' op het Stadhuis plein waar elke amateurmuzi kant aan kan deelnemen. De play in maakt deel uit van de Leidse Anjeractie 2004. Het jaarlijkse volkstuincon gres van de Landelijke Organi satie voor Volkstuinders is za terdag 12 juni in museum Na- turalis aan de Darwinweg. Ter gelegenheid hiervan wordt op de historische binnenplaats van het natuurhistorisch museum een tuinmarkt gehouden. Deze is voor iedereen gratis toegan kelijk. Muziekvereniging Concordia stelt morgenavond haar vereni gingsgebouw aan de Lange- gracht 61 open voor een bingo. De avond begint om 20.00 uur. Labyrintkunstenaar Willem Kuipers maakt morgen in de Hortus Botanicus een labyrint van touw in het gras van het notenveld met een diameter van ruim twaalf meter. Het aan leggen van het kunstwerk maakt deel uit van de jaarlijkse bijenmarkt die morgen in de Hortus en aan de Sterrenwacht laan gehouden wordt. Wijkservicecentrum Van der Willigenhof aan de Brahmslaan 16 houdt zaterdag 12 juni open dag. De middag is bedoeld om buurtbewoners te informeren over de mogelijkheden van het wijkserviceteam. Van 13.00 uur tot 16.00 uur staan de deuren open. uil Een ijsmuur van tien 1 va hoog, een skisimulator a? live optreden van 'Idol' in Het is slechts een greep g vele activiteiten van hel m se wijkfeest, morgen va ir tot 17.00 uur in de Stevi ïn De festiviteiten spelen 1 tc het park en rond het wi ici centrum. ee In het Gemeentearchi in Leiden aan de Boisotka 18 houdt drs. Hans Endho ie voorzitter van de NGV, e 1 Rijnland, morgenochteffi s lezing over de voorlopij Ri taten van zijn in 1987 b 11 onderzoek naar de Van in in Holland tot ongeveei gt De lezing begint om 10 E de toegang is gratis. iï Eleonore Pameijer en 3 ne Stroop brengen zoni ih dag 13 juni in de Oranjf oli de Leidse Hortus aan hl penburg een gemixt pi< ma van muziek en planl tieven. De muziek en b( ïn voorstelling begint om al uur. li De jongerentheatergfl 11; Multiculturele Maffia vite 1 Leidse HTIB, de Turkse an le vereniging, voert zonjiac avond het stuk Kabus (fp merrie) op aan het EkstJch Naar aanleiding van hel n er ook een discussie pis den tussen de zaal en e rum. De voorstelling be lei 19.30 uur, de toegang isen is een wildernisje met onver harde kronkelpaden. Aan de ene zijde bloeien lisdoddes overvloedig, aan de andere zij de slaan de takken van honderd jaar oude rododendrons een mens in het gezicht. Aan het einde van de wandeling wacht een theekoepeltje op gasten. Even verderop ligt een vijvertje waarin een fontein zachtjes kla tert. In het vernieuwde deel ligt een door beukenhagen omsloten formele tuin, die zes jaar gele den is aangelegd door de Oegstgeestse hovenier Ad van Nieuwland naar een ontwerp van tuinarchitect Elm ar de Beu kelaar. Het beplantingsschema (sier- en geneeskrachtige krui den) is misschien niet zo inven tief, maar de tuin imponeert al leen al door zijn omvang, door het zorgvuldig gekozen kleu renschema en door zijn smette loze staat van onderhoud. Daar pal achter ligt een recent aan gelegd lindenlaantje, die door Van Nieuwland is beplant met halfvolwassen exemplaren. .Anders staat het zo ielig." He lemaal achterin liggen een moestuintje met een kas en een besloten tuin met zwembad, die tijdens de tuindag niet te bezichtigen is. Wie na een bezoek aan deze tuin nog niet genoeg heeft van een overdaad aan natuur en ruimte, kan een bezoek bren gen aan het aangrenzende Bos van Rhijngeest. Dit is misschien wel het onbekendste park in de Leidse regio. Sinds 1997 is het in beheer bij het Zuid-Hollands Landschap. Met zijn beplanting van eiken, essen en abelen ademt ook dit park de serene sfeer van de negentiende eeuw. Het is goed te begrijpen dat de patiënten van Endegeest er ooit hun volkstuintjes hadden. Wie hier geen gemoedsrust vindt, vindt die nergens. Wilfred Simons Waar gaat die weg toch heen? De vaste gebruikers van de Persant Snoepweg in Leiderdorp die naar de Rijndijk willen, weten wel hoe ze verder moeten na de Stierenbrug. Rechtsaf is naar het centrum van Leiden, linksaf is naar de snelwegen A4 en N11. Maar ja, toevallige passanten hebben misschien roept, dan koopt diegene het appartement tegen de prijs die op dat moment wordt ge noemd. Vandaar de term 'af mijnen'." „Het is wel triest", zegt een medewerker van SLS Wonen, terwijl hij de deur van het fraaie gebouw weer afsluit. „Je een fractie van een seconde de tijd om over hun richting te beslissen. Dan helpt zo'n overwoekerd bord niet erg. Dus, groenbeheerders van Leider dorp, er is werk aan de winkel! Het is een mooie berm, maar de verkeersveiligheid is belangrijker. Kom op met die motorzaag! Foto: Hielco Kuipers grond zitten en hun hypo theekaflossing niet meer kun nen betalen. Maar ja, de bank heeft daar maling aan en wil geld zien. De één zijn dood, is de ander zijn brood, zullen we maar zeggen." Robert Toret koopt toch andermans ellen de." De man heeft geen hoge pet op van het gemêleerde gezel schap. „Los van een enkele particulier zijn het allemaal huisjesmelkers. Ze azen op de huizen van andere mensen. Mensen die financieel aan de Morgen is het zover: dan houdt het Leidseh Dagblad samen met de Hortus Bota nicus van de Universiteit Leiden voor de tweede keer de Open Tuindag. Eigenaars van (volks)tuinen in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, War mond, Zoeterwoude en Voorschoten stellen hun tuin open voor iedereen die van tuinen houdt. In de Uitkrant van gisteren is een kaart ge publiceerd waarop alle tui nen, adressen en bijzonder heden van de deelnemers te vinden zijn. De lijst staat ook op www.Ieidschdagblad.nl. renwijk. „Er zit niet eens een slaapkamer in", zegt iemand, terwijl hij op enigszins denigre rende wijze zijn hoofd schudt. Desondanks begint het bieden bij 60.000 euro. Al snel loopt dat bedrag op tot ruim 90.000 euro. De geïnteresseerden, op de vingers van één hand te tel len, blijken ervaren bieders te zijn. Telkens klinkt het 'nie mand meer of beter dan..' en het befaamde 'eenmaal, ander maal...' uit de mond van de veilingmeester. Maar net voor dat zijn hamer met een klap het bod dreigt te verzegelen, gaat er toch weer ergens een hand omhoog. Uiteindelijk vindt men het bij 94.000 euro wel mooi geweest. Om tien over half zeven loopt de zaal weer leeg. „Zonde van de tijd", zo is een aantal gasten het met elkaar eens. Ook het woord 'miskoop' valt een paar keer en opvallend hard. Alleen de man van het hoogste bod, de veilingmeester en twee notarissen, allen gestoken in een keurig driedelig pak, blij ven in de zaal achter. Als alle formaliteiten zijn afgehandeld, verlaten ook zij het pand. Bui ten legt notaris Roes, die de be langen van de bank behartigt, uit dat het pand nog niet defi nitief van de hoogste bieder is. „Volgende week komen we hier weer bijeen, om af te mij nen. Dat houdt in dat het ap partement opnieuw onder de hamer gaat. Het verschil is dat we dan vanaf een hoger bedrag naar beneden gaan. Tot het minimumbedrag van 94.000 euro. Als iemand dan 'mijn' Een rode beuk staat in een im mens grasveld te knipperen te gen de zomerzon. Zijn buur man, een honderd jaar oude tulpenboom, ruist ontspannen. Even verderop staat een Ameri kaanse eik, wiens stam door drie volwassenen omspannen kan worden. De tuin van de fa milie Van der Velde in Oegst geest is een restant van de ne- gentiende-eeuwse buitenplaats Rhijngeest en ligt - heel toepas selijk - aan de Rhijngeester- straativeg. Sinds 1988 is dit deel van Rhijngeest particulier bezit, De nieuw aangelegde formele kruidentuin aan de Rhijngeesterstraatweg imponeert door zijn omvang, het zorgvuldig gekozen kleurensche ma en een smetteloze staat van onderhoud. Foto: Dick Hogewoning naar veel hersteld en ver nieuwd. „De zicht-assen en de beukenhagen zijn al bedacht en uitgevoerd door de eerste eige naar, architect Bob van Beek", zegt hovenier Ad van Nieuw land, die de tuin onderhoudt en beheert. „De huidige eigenaar zet het herstel voort." Van Nieuwland werkt vooral aan het bomenbestand. Veel oude bomen zijn omgewaaid of gekapt, omdat ze vermolmd waren. Van Nieuwland plant er nieuwe exemplaren voor terug: TUINCENTRUM lindes, eiken en zuilbeuken. Aan de Rhijngeesterstraatweg staat een rode treurbeuk een beetje weg te kwijnen in de zo merwarmte. De hovenier heeft echter het volste vertrouwen dat het goed met hem komt. De onlangs geplante beuk is de beeldbepalende boom in de vernieuwde tuin en hij moet ze ker honderd jaar mee. De tuin bevat alles wat een mens zich maar kan wensen. Er Vrijwel iedereen heeft er wel eens één onder ogen gehad: de advertenties van openbare exe cutieverkopen van vastgoed of inboedel. Ook in deze krant verschijnen met enige regel maat aankondigingen van der gelijke veilingen. Maar wat ge beurt er precies tijdens zo'n verkoop en wat voor mensen komen daar op af? Afgelopen maandag stond de executoriale verkoop van zes woningen uit Leiden, Leider dorp en Oegstgeest op het pro gramma. De veiling werd ge houden in de algemene verga derzaal van SLS wonen op het Rapenburg 31. In dat gebouw hebben al jarenlang eens in de zoveel weken veilingen plaats, waar studentenhuisvesting zelf overigens niets mee te maken heeft. Om klokslag half zeven heet veilingmeester Binkhorst de ongeveer dertig aanwezigen van harte welkom en vervolgt hij met de mededeling dat er slechts één veiling doorgaat. „De eigenaren van de overige woningen hebben op het laat ste moment een regeling met de bank weten te treffen", ver klaart hij. „Uitstel van executie, die zien we de volgende keer wel terug", roept een potentië le koper, die daarmee de la chers op zijn hand krijgt. Het éénkamerappartement dat wel van de hand gaat, kan de handelaren en een enkele par ticulier nauwelijks interesse ren. Het betreft een studiootje van ongeveer 45 vierkante me ter aan de Rosmolen in de Me- WMN.leWschdagblad.nl tel. 071 -535 63 62 voor die tijd hoorde het bij het psychiatrisch ziekenhuis Ende geest. Sommige delen van de tuin da teren nog van 1845, toen patri ciër Adrian van Heteren Gevers (1794-1866) het gebied tot bui tenplaats inrichtte. Vooral het grasveld met de oude bomen herinnert daaraan. In het ach terste gedeelte heeft de Oegst geestse hovenier Van Nieuw land in opdracht van de eige- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10