Gouden Spike: jacht op limieten Athene SPORT Theresa LeCuyer wil het 'echte leven' oppakken 'Vier dagen rege| is een echte ram Topbezetting op nieuwe baan Leiden Atletiek Aandewiel niet naar UDO verliest laatste du* Jeugdtitelhouder aan kop Leids schaakkampioenschi donderdag to juni 2oo4 door Lukas van de Wetering leiden - Op de vernieuwde atle tiekbaan in de Leidse Hout wordt morgen de 33ste Gouden Spike gehouden. Bij de door Lei den Atletiek georganiseerde wedstrijd staat een internatio naal veld aan de start. Maar liefst zeventien Nederlandse at leten zullen in Leiden een poging doen om te voldoen aan de olympische limiet. De afgelopen drie maanden is de Leidse baan grondig onder handen genomen. De rond- baan is vernieuwd, de drainage verbeterd en het gras opnieuw ingezaaid. Het aantal sprintba- nen is daarnaast van zes naar acht uitgebreid. De Gouden Spike is de eerste test voor de vernieuwde baan, die zoals ge woonlijk in het begin nog wat zacht is. Dit heeft een nadelige invloed op de sprinttijden, maar is vaak een voordeel voor de langere loopnummers. Tijdens de werkzaamheden klonk rond de baan vaak een mompelend 'dat komt nooit op tijd af. Voormalig Leiden Atle- tiek-bestuurslid Wim Bentvel- sen, zelf veelvuldig actief bij de baanrenovatie, was er altijd van overtuigd dat het goed zou ko men. „Het enige wat nog roet in het eten kon gooien was het weer. Maar je ziet het, als het moet ligt de baan er gewoon. De gemeente Leiden heeft goed werk gedaan." Op tijd voor de belangrijkste wedstrijd van het jaar. Het deel nemersveld mag er zeker zijn. Met name het polsstokhoog springen is dit keer sterk bezet, met oud-Alphenaar Christian Tamminga als een van de favo rieten. Ook hij zal een poging doen om naar Athene te reiken, net als collega Laurens Looije. Zij gaan de strijd aan met onder anderen de Brit Buckfield, ooit al goed voor 5,81. Op de 100 meter doen Troy en Caimin Douglas een gooi naar een Olympisch ticket. Caimin loopt met hetzelfde doel ook de 200 meter. Amoud Okken moet zich ook nog plaatsen voor Athene en krijgt concurrentie uit Kenia, Burundi en Bahrein. Op de 110 meter horden treffen Gregory Sedoc en Marcel van der Westen heel wat buiten landse concurrentie. Bij de vrouwen zijn vooral de 800 meter, met Lotte Visschers en Najla Jaber, en de 100 meter horden sterk bezet. Ook meer- kampers Chiel Warners (reeds gekwalificeerd voor Athene) en Karin Ruckstuhl (nog op jacht naar de limiet) mengen zich in de strijd. Warners komt uit op de 110 meter horden en bij het polsstokspringen, Ruckstuhl start op drie onderdelen: de 100 meter horden, het kogelstoten en het verspringen. Bij het ko gelslingeren voor vrouwen scherpte Debby van der Schilt haar Nederlands record al di verse malen aan, inmiddels naar 65,79. Ook zij hoopt nog op een ticket naar Athene, waarvoor een afstand van 67,50 is vereist. Op de nieuwe baan treedt ook een aantal atleten uit de regio aan. Voor de organiserende ver eniging staan op de 100 meter de sprinters Martijn Ungerer en Leomar Davis aan de start. Laatstgenoemde start ook op de dubbele afstand. Op de 400 me ter hoopt Roel van Ree voor de tweede keer dit seizoen onder de 48 seconden te duiken. Ed- gard Creemers staat op de 3.000 meter aan de start. De Leide- naar scherpte zijn persoonlijke bestrijd dit seizoen in Lisse aan tot 8.36 en hoopt opnieuw wat van zijn tijd af te knagen. Jaco Luijendijk start op de 3.000 meter steeple chase, het onder deel waarop hij vorig seizoen brons won op het Nederlands kampioenschap. Voor Luijen dijk wordt het pas zijn eerste wedstrijd van het seizoen: „Het ging een tijdje heel slecht in trainingen. Gelukkig gaat het nu weer heel aardig en ben ik weer klaar om te starten." Op de werpnummers doen Martijn Scheffers (discuswer pen) en Olav Klaver (kogelslin geren) een gooi naar een top prestatie. Klaver krijgt concur rentie van de Lissese veteraan Peter van Noort. De voormalig Nederlands recordhouder slin gerde de kogel dit seizoen al een aantal keer over de 55 me ter en ziet daarmee zijn weer toegenomen trainingsarbeid uitbetaald. De 49-jarige atleet van De Spartaan hoort nog al tijd bij de nationale top. Zijn 30 jaar jongere clubgenoot Rick van Ruiten wil bij het versprin gen voor het eerst over meer dan zeven meter in de zandbak landen. Hij sprong eerder dit seizoen al 6,85. Remona Fransen en Eva van der Poel, beiden nog junior, ko men in actie op de 100 meter horden. Fransen komt boven dien nog uit bij het hoogsprin gen, waar ze met haar persoon lijk record van 1,74 kans maakt op een plaats bij de eerste drie. Concurrentie krijgt ze van Frau- kje Brinksma (Leiden Atletiek), die onlangs weer 1,65 sprong. Clubgenote Claartje Raedts zal op de 3.000 meter voor vrou wen een gooi doen naar een hoge klassering. Hazerswoude- naar Pelle Rietveld (Ilion), de Nederlands juniorenkampioen op de meerkamp, start bij het polsstokspringen en op de 110 meter horden. Jaco Luijendijk start op de 3.000 meter steeple chase, het onderdeel waarop hij vorig seizoen brons won op het Nederlands kampioenschap. Archieffoto: Taco van der Eb PROGRAMMA GOUDEN SPIKE Loopnummers 12.00: 400 meter horden vrouwen met Marjolein de Jong 12.20: 400 meter horden mannen 12.45: officiële opening 13.00: 4 x 100 meter vrouwen 13.05: 4 x 100 meter mannen 13.10: 4 x 400 meter mannen 13.30: 110 meter horden mannen met Marcel van der Westen, Marcio de Souza (Brazilië) en Gregory Sedoc 13.45: 100 meter horden vrouwen met Derval 0' Rourke (Ierland), Eva van der Poel en Remona Fransen (beiden De Spartaan) 14.00: 100 meter vrouwen 14.15: 100 meter mannen met Troy Douglas, Cai min Douglas en Martijn Ungerer (Leiden Atletiek) 14.40: 1.000 meter pupillen 14.50: 110 meter horden mannen (finale) 15.00: 3.000 meter vrouwen 15.15: 3.000 meter mannen met Clyde Colenso (Zuid-Afrika) en Edgard Creemers (Leiden Atletiek) 15.30: 800 meter vrouwen met Lotte Visschers en Najla Jaber 15.40: 800 meter mannen met Arnoud Okken 16.05: 400 meter mannen met Arnaud Malherbe (Zuid-Afrika) 16.30: 3.000 meter steeple chase mannen met Jaco Luijendijk, Leiden Atletiek) 16.50: 200 meter vrouwen met Vida Anim (Ghana) 17.10: 200 meter mannen met Leo Settle (VS) en Patrick van Balkom Technische onderdelen 10.30: kogelslingeren vrouwen met Debby van der Schilt 11.45: kogelslingeren mannen met Ronald Gram en Peter van Noort (De Spartaan) 13.00: discuswerpen vrouwen 13.00: verspringen mannen met Jurgen Cools, Rick van Ruiten (De Spartaan) en Maarten Mc Clintock (Zuid-Afrika) 13.30: kogelstoten mannen met Rutger Smith 13.30: polsstokhoogspringen mannen met Christi an Tamminga en Laurens Looye 14.30: hoogspringen vrouwen met Remona Fran sen (De Spartaan) en Fraukje Brinksma (Leiden At letiek) 15.15: discuswerpen mannen met Jason Tunks (Canada), Rutger Smith en Martijn Scheffers (Lei den Atletiek) 15.30: verspringen vrouwen met Karin Ruckstuhl 15.30: kogelstoten vrouwen met Lieja Tunks-Koe- man 17.30: uitreiking Gouden Spike door Anton Diedrich leiderdorp - Bijna een jaar ge leden kwam ze aan in Neder land. De Amerikaanse basket balster van BV Leiderdorp, dat net als bijna alle eredivisionis- ten jaarlijks versterking zoekt aan de andere kant van de At lantische oceaan. De meesten zijn voorbijgangers, speelsters die de hoogste afdeling in Ne derland willen gebruiken als opstapje naar een grotere Euro pese competitie. Theresa Le- Cuyer (25) denkt er anders over. Ze blijft nog minstens een sei zoen, wil de Nederlandse taal leren en een echte baan zoe ken. „Basketbal is geweldig, maar niet mijn hele leven." LeCuyer is afkomstig uit Min neapolis in Minnesota. „Dat noemen ze 'the mid-west', het ligt in het noorden van de Ver enigde Staten. Het kan daar 's winters echt koud zijn, daar zijn de temparaturen in Nederland niks bij." Als speelster van de University of North-Dakota speelde ze een oefenduel voor een ploeg uit de WNBA, het hoogste niveau in de Verenigde Staten. Ze werd afgetest. „Dat had ik al een beetje verwacht. Er zijn maar heel weinig speel sters die dat bereiken", zegt ze nuchter. „Voor veel meiden is het een droom, maar je moet toch verder kijken in het leven. Ik wil wel op hoog niveau bas ketballen, maar ook andere dingen meemaken." De stap naar Europa past in die levenshouding. BV Leiderdorp profiteerde van de avonduurlij- ke instelling van LeCuyer en kreeg er een uitstekende all round-speelster bij. Toch greep de club naast de play-offs om het landskampioenschap. Vooraf waren de verwachtingen hoog, maar Leiderdorp haalde niet eens de bovenste acht. „Dit seizoen was inderdaad niet zo goed, als we van tevoren had den gehoopt", beaamt de Ame rikaanse. „Maar we hebben dan ook niet echt veel geluk gehad. We kregen te maken met een hoop blessures - spelmaakster Renske van der Voort miste bij na het hele seizoen - en moes ten noodgedwongen veel jeugdspeelsters inzetten." Jessica Wilhite, de andere Ame rikaanse van BV Leiderdorp en een goede schutter, vertrok nog voor het einde van de competi tie. Ze had te veel last van heimwee, iets waar LeCuyer door Anton Diedrich P< katwijk - Gert Aandewiel, trainer van Quick Boys, heeft eejjn. I bod afgeslagen om assistent-trainer te worden bij RBC. Aanfoi z had vorige week een gesprek bij de eredivisionist uit Roosi en kon een contract tekenen voor twee jaar. Dinsdag liet club weten ervan af te zien. „Het was een uitstekende kans", aldus Aandewiel, die is men op de cursus Coach Betaald Voetbal. „Een club in de sie, assistent onder Jan van Dijk - een gerenommeerde Maar het komt te vroeg." Volgens de Katwijker, onlangs vt tot trainer van het jaar in het amateurvoetbal, is de functie combineren met de cursus en andere privézaken. „De club en de mensen gaven me een goed gevoel. RBC club met een van de laagste begrotingen in de eredivisie, leeft daar wel. Ze hebben goede plannen. Aan de andere is al juni. Als ik nu zou vertrekken bij Quick Boys zou dat ook - de club een lastige situatie opleveren. Ook al hebben we|vo< spraak dat ik weg mag als zich een kans in het betaalde \j voordoet. Alles tegen elkaar afwegend heb ik ervoor gekoze het niet te doen." Amerikaanse basketbalster zoekt maatschappelijke carrière in Nederland Theresa LeCuyer: „Voor veel meiden is de WNBA een droom, maar je moet toch verder kijken in het leven. Ik wil wel op hoog niveau basketballen, maar ook andere dingen mee maken." Foto: Mark Lamers minder mee kampt. „Natuurlijk is het niet eenvoudig om je thuis achter te laten, al je fami lie, al je vrienden", zegt ze in het appartement in Leiderdorp, dat ze na het vertrek van Wilhi te nog deelt met Claudia Leit- ner, de Duitse speelster van de club. „Maar ik kijk altijd uit naar het avontuur dat voor me ligt. En mijn ouders houden al tijd wel contact, ze zijn hier ook al langsgeweest." Het avontuur in Leiderdorp is niet de eerste keer dat de Noord-Amerikaanse de over steek naar een klein Europees basketballand maakt. Twee jaar geleden speelde ze een seizoen in Luxemburg. Daar raakte ze geblesseerd, maar na een reva lidatie in Minneapolis was ze er klaar voor om opnieuw in het diepe te springen. „Als je naar een club in het buitenland gaat, dan weet je wel ongeveer wat er van je verwacht wordt. Maar niet wat je kunt verwachten", zegt LeCuyer. „Een Amerikaan se aanwinst moet toch bij de betere speelsters horen, ik wist dat ik een belangrijke rol in het team moest gaan vervullen." In die rol is zij behoorlijk goed geslaagd. LeCuyer werd derde op de topscorerslij st van de ere divisie en was elke wedstrijd goed voor punten, rebounds en passes. Dat wil ze het volgend seizoen weer - of nog beter - doen. En daar moet dan nog een andere rol bij komen. „Ik ben niet iemand die thuis op de bank gaat zitten wachten tot het weer tijd is om naar de sporthal te gaan", zegt de lange speelster. Dit seizoen verdiende ze zakgeld bij door schoon maakwerk en oppassen. „Ik hoop nu een echte baan te vin den. Ook daarom wil ik de taal leren. Misschien kan ik les ge ven, ik heb een diploma licha melijke opvoeding. Of secretari eel werk, ik kan best goed met computers overweg." LeCuyer trainde dit seizoen de meisjes kadetten bij BV Leider dorp. „Het is hartstikke leuk om te zien dat ze er lol in hebben en heel actief met hun sport be zig zijn." Wat voor baan het ook wordt, de Amerikaanse ziet het wel zitten. „Ik ben benieuwd welke kansen er op mijn weg komen. Ik heb geen idee wat mijn lange-termijntoekomst zal brengen, maar in Nederland heb ik het in elk geval goed naar mijn zin. Hier zou ik een paar jaar met veel plezier kun nen wonen, als die mogelijk heid zich voordoet. Als ik een baan kan vinden, dan kan ik hier een leven opbouwen." oegstgeest - UDO heeft zijn al lerlaatste wedstrijd van het sei zoen verloren. In Rotterdam was HWD met 4-2 te sterk voor de ploeg uit Oegstgeest. Door de nederlaag van vorige week tegen VOC was UDO al zo goed als kansloos voor promotie naar de derde klasse in een ex tra nacompetitiedrieluik. Daar naast miste de ploeg van trainer Wil Henskens een paar spelers vanwege vakanties. „Je kon wel zien dat het 't einde van het sei zoen is", zei de trainer na af loop. „Je hoopt zo'n wedstrijd toch nog te winnen, maar dat zat er niet in. De tegenstander was niet best, maar wij misten ook het heilig vuur." Na een vroege voorsprong van de Rot terdamse thuisploeg bracht hjd Ferry van Tol UDO op j: hoogte. Vlak na rust rondfop ter Witteman een aanvaftv vier schijven mooi af en» or men de Oegstgeestenare»-2 1-2 voor. Direct daarna nj' HWD gelijk en vond UDiet wel best. Twee goals lateis ook Henskens vakantie viejS t' Leidsche Boys is door h|g lies van UDO de laatste vf ging uit de regio die nog w|i komt. Zaterdag speelt de| klasser de finale van de nr V petitie tegen Piershil cjtin veld van BZC '95 in Rotte BZC speelt op sportpale ji Vaan, bekend als thuisbai de inmiddels opgeheven klasser Zwart Wit '28. Dtjnei begint om 14.30 uur. »hei door Jan Bey leiden - De routine legt het vooralsnog af tegen het jonge schaaktalent bij het Leids schaakkampioenschap. Na de vierde ronde zijn er nog twee spelers met een honderd pro cent score. Een daarvan is de 19-jarige jeugdkampioen Den nis Ruijgrok (LSG) die aan een van de topborden de hoogste ratinghouder Joost Mellegers (LSG) versloeg. „Ik heb toch ge zegd dat ik mijn goede spel zou bewaren voor de partijen die erom gaan", aldus Ruijgrok na de partij. Het talent maakte het zich nog onnodig moeilijk, maar de winst kon hem niet meer ontgaan. Mellegers kwam tot twee keer toe in tijdnood en verloor z'n slechte stelling. Ruijgrok versloeg in de vierde ronde de tot dan toe eveneens nog ongeslagen 17-jarige Sas- senheimse talent Jeffrey van Vliet. „Ik werd erg hard van het bord gespeeld", aldus een res pectvolle Van Vliet na de partij. De tweede speler die op vier punten kwam is LSG'er Raoul van Ketel. Hij is welisT jeugdtalent meer met jaar, maar hij maakte h( lopen seizoen een opv progressie. Van Ketel wc voudig materiaal in de d( vierde ronde tegen respc lijk Ik Oei en Quirinii Dorp. Na deze koplopers mi punten volgt Aldert-Janl sen met 3,5 punten, versloeg FIDE-meesterr^. Heemskerk na een i)i pionwinst. Daarachter 2L f groepje schakers met drr ten en zij zijn zeker ncjt0l kansloos voor de titel. Lei 'driepunters' zitten ondL deren Fred Slingerland |ta geest '80) die LSG-prese chiel de Heer versloet y speelde een slechte partij],^ in één zet een kwaliteit! stelling weg", aldus Del k Ook titelfavoriet Me kwam op drie punten bert Termeulen te versli Op dinsdag 22 juni vijfde ronde gespeeld Denksportcentrum aan bijnstraat. N LeCuyer kent Nederland beter dan de gemiddelde toerist die op bezoek komt. „Ik heb de toeristendingen wel gedaan, natuurlijk. Het Anne-Frankhuis, het Van Gogh-museum. Maar alleen als er mensen op bezoek kwamen. Ik vind het veel leuker om mensen te leren kennen, de deur uit te gaan. Dat is de échte experience van Holland." Ze is even terug in Minneapolis, va kantie houden bij haar ouders. Over twee maanden komt ze weer naar Léiderdorp. „Ik wil dan niet het gevoel hebben dat ik mijn thuis verlaat. Ik wil het gevoel hebben dat ik terugkeer naar mijn andere thuis." rosmalen/gpd - Onder de vleu gels van Marcel Hunze groeide het grastoernooi in Rosmalen uit tot een meer dan volwaardig tennisevenement. Zo zag de de toernooidirecteur het aantal bezoekers in vier jaar groeien van 35.000 naar 55.000. Mo menteel worden onder zijn su pervisie de laatste voorberei dingen getroffen voor de veer tiende editie van het grastoer nooi. Alles loopt op rolletjes, al zal Hunze zich zondag pas he lemaal op zijn gemak voelen. Vier dagen voor de start. Be gint het alweer te kriebelen? „Het kriebelt al, kan ik je verze- kerèn. De laatste voorbereidin gen zijn hier op Autotron in volle gang en alles loopt soepei tjes. Alleen speelt die eeuwige vraag telkens door mijn hoofd: hoe is het met de fitheid van de spelers gesteld? Dat is altijd maar weer afwachten na een zwaar gravelseizoen. Zondag weten we pas echt of er geen schokkende mutaties zijn." Als toernooibaas heeft u uw keuzes wat deelnemersveld betreft al eerder gemaakt, wat doet u hier voornamelijk de laatste dagen voor aanvang van het toernooi? „Ik loop hier rond en schrijf veel A4-tjes vol. Daarop staat wat en hoe er allemaal nog moet gebeuren met betrekking tot de opbouw van tribunes, het promodorp enzovoort. Die A4-tjes krijgen de mensen die met de opbouw zijn belast voor hun neus. Over een paar dagen controleer ik of het allemaal daadwerkelijk is uitgevoerd. Gelukkig hoef ik niet alles al leen te doen. We hebben feen team van tien mensi ;e"s Het promodorp is opniei uitgebreid. De kaarrierki loopt als een trein. Hae 1 j1 een tijd van economkchier cessie de Ordina Open zo reren? „Er zijn bij ons toerncoi 0 wel bedrijven die afvalen de kracht is dat er altijl ni L bij komen. We hebber abi 1 geen last van recessie. We gen geluiden dat bedrjvei )f hun relaties het toernooi 1 mooi evenement vinchn. doen er ook alles aan iml®. dereen naar de zin te nak in Op het eind van de dajmi alle bezoekers hier op '<ref huis stralend in hun aü.o ten. Met een gevoel van had ik zeker niet willenen De sfeer is ook uniek. Veil maar eens bij welk toenw op maandag al de waveoj vol center court ziet; Iti U kunt niet ontkennend ook de weersomstandigh van grote invloed zijn. Ui ,Q| voorganger, Jacques Dop er huilde al eens tranenme ten toen het voor de Tien dag echter elkaar regmdi Heeft u al naar de weersv uitzichten van volgenle* gekeken? „Nee, hoor! Maar ik be?ef dege dat vier dagen repen dens het toernooi een ibs ramp betekent. Al heblen ons ook weer enigszinsin dekt. In tegenstelling tctv ger hebben we nu voore" baan covers en kan er bui eventueel snel weeiv getennist." njH ral acl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 8