EK 2004 Spanning loopt op bij Advocaat e mystiek van het onbekende is niet meer 'Bommetje in mij moet exploderen' Bild:Nederlanders hebben ons de oorlog verklaardy Voller eist bezieling Mannschaft [tuigen en uit 'Al die 'doctorandussen' kunnen in elk programma maar van alles over mij roepen' dï k Advocaat Bom Dia (M kerprijzen hotelkamers Supporters die in Por- n hotelkamer willen 0, moeten rekening hou twoekerprijzen. Vol- VW van Porto probe- I- eliers en pensionhou- i slaatje te slaan uit het >r dan 200 euro voor een dige hotelkamer is geen ering. Een medewerker lil VVV vertelt: „Deze week we weer een verhaal ?r 11 n simpel pensionnetje e maal kamers verhuurt euro per nacht. Rond vraagt men met speels st 8 het veelvoudige. In dat taPl hkon je alleen nog te- stxo cor ongeveer 250 euro. a's ieen arm land en de on- Pri ners proberen op deze wat geld extra te verdie- ha; donderdag 10 juni 2oo4 door Wierd Duk Berlijn - 'Nederland heeft Duitsland de voetbaloorlog verklaard!'. Het Duitse massablad Büd vraagt zich verbijsterd af wat er in het 'kleine Holland' allemaal aan de hand is. Zes dagen voor het bela den voetbalduel Nederland-Duitsland op het EK in Portugal ontwaart Biljd 'smerige aanvallen' en 'gemene karika turen' in de Nederlandse media. Zo biedt het weekblad Panorama voodob- poppetjes aan van Duitse spelers, waar in naar believen met spelden kan wof- den geprikt. Op een Nederlandse website (www.schade-deutschland-aUes-ist-vor>- bei.de) staat een tekening van een Ne derlandse voetballer die met een Duits shirt zijn achterste afveegt en de tekst: 'Wordt het niet weer eens tijd'. Een toe speling op de actie van Ronald Koeman, die na de gewonnen halve finale op het EK van 1988 tegen Duitsland in Ham burg, met het tricot van Olaf Thon denk beeldig zijn massieve billen schoonveeg- de. 'Lachend', herinnert Bild zich nog. En dan is er nog de plaat 'Kein Rudi', die volgens Bild in Nederland een 'Renner' is in de hitlijsten. 'Jouw lokken zien eruit als die van een poedel. Omdat hij zoveel zorgen heeft, is hij zo grijs. In Portugal speelt hij om de poedelprijs'. Het beledi gen van 'Teamchef Rudi Voller wordt in Duitsland, waar Rudi zeer geliefd is, bij zonder hoog opgenomen. Nog altijd wordt met schande gesproken over 'La ma' Frank Rijkaard, die in de kwartfinale van het WK in 1990, 'der Rudi' in diens lange lokken spuugde. 'Waar komt toch deze haat vandaan?', klaagt Bild. Hoe dan ook, in dat kleine Holland, concludeert Bild, wordt hevig stemming gekweekt. Maar ook de Let ten, in dezelfde groep ingedeeld, zijn zo brutaal om zich tegen de Duitsers, die de afgelopen weken enkele blamerende oefenwedstrijden afleverden, rijk te re kenen. Bild citeert aanvaller Marian Pa- hars van Southampton: 'Tegen de Ne derlanders zijn we kansloos. Maar tegen Duitsland ziet het er heel anders uit'. Nog vernederender zijn de uitspraken van de Italiaanse bondscoach Giovanni Trappatoni. De 'Maestro' schat de Duit sers niet hoog in. Ze komen zelfs niet door de voorrondes omdat de Nederlan ders 'te technisch en te fantasievol' zijn en de Tsjechen 'al twee jaar veel te sterk'. Onder Duitse voetbalfans, van wie een groot deel liefhebber is van het techni sche voetbal van 'die Oranjes', wordt de ze mening overigens volop gedeeld. Het vertrouwen in de huidige 'Mannschaft' is nihil. Ook Bild houdt het hart vast: 'Als wij maar niet verliezen tegen die sterke Nederlanders'. ih< *n§ Op de dag van Duits- Nederland moeten mini- 0 ee vluchten met Oran- jitwijken naar Spaanse Jen. Het vliegveld van 'ln in de stroom met voet- orters niet aan. Voor to de Sacameiro geldt 'e|j «maal aantal 'vliegbe- 'nb »n' van 180 vluchten. De n die in de loop van de dvan Schiphol vertrek je ken uit naar Santiago de 11 a istela en Vigo. De Spaan- in liggen op respectieve- en 200 kilometer van Met bussen worden de 'an iters naar Portugal ver- De kans dat de Oranje- 11 e it duel Duitsland - Ne- aer"d (aanvang 20.45 uur) .aln missen is klein. De aan- V^ljdstippen van de vluch- I zfyaf Schiphol worden aan- rui| ma, loej dal in» companen i CB V-lid af te eira/anp - Dick Advo- leeft zijn lidmaatschap I ef ?t CBV opgezegd. De Jre mach vindt dat de be- ve, ivereniging voor coa- ken n het betaalde voetbal tegen Co Adriaanse noeten optreden. De neester van AZ uitte Jl week felle kritiek op Hiaat in het weekblad Ifel International. ilangenvereniging pro- Ie na het weekeinde inse tot excuses te ;en. De oefenmeester irde dat. „Ik heb mijn atschap zaterdag al op- jd. Die actie van het oni was dus te laat", aldus 1 caat. „Ik wil overigens Vi laai geen excuses van -31 liddelmatige coach." id' an Lingen en Jan Wou- erklaarden zich solidair -t" Övocaat. Beide assis- ter n van de bondscoach m iok geen lid meer van 'nd CBV. „Van Hanegem ial' zijn lidmaatschap niet iV< :egd", meldde Advo- „Dat kon ook niet, want is al geen lid." door Marcel van der Kraan en Jaap van Essen albufeira - Naarmate de start van het EK nadert, neemt de spanning bij bondscoach Dick Advocaat toe. Dinsdag wilde hij de pers helemaal niet te woord staan, gisteren liet hij in elk ge sprek zijn irritatie merken. De 'pitbull' in Dick Advocaat kwam gisteren in de Algarve weer boven. De bondscoach heeft het blijkbaar helemaal ge had met alle trainers, columnis ten, 'betweters' en journalisten. Sneller dan verwacht leidde de ergernis over de harde kritiek op Oranje bij de Hagenaar tot een explosie. Na afloop van de ochtendtrai ning veegde Advocaat gister ochtend Frits Barend met zijn cameraploeg de mantel uit. Op het verzoek van de RTL4-pre- sentator of hij even een vraag wilde beantwoorden, zei Advo caat met een nijdige stem: „Jij hebt mij niet nodig voor je pro gramma. Je hebt Jan Mulder toch? Die weet het allemaal zo goed. Maar ik vind het een schande wat hij doet. Meneer is miljonair geworden dankzij het voetbal. Echt voor miljoenen zijn zakken gevuld in België. Maar dat hij dan zo moet spu gen in de ruif waaruit hij heeft gevreten, is verschrikkelijk zie- lig." 's Avonds, toen het Nederlands elftal zijn tweede training erop had zitten en Advocaat weer de rust opzocht van het hotel, zei hij geen spijt te hebben van zijn woede-uitbarstingen. „Ik ga me niet inhouden. Ook de komen de dagen niet. Al die 'doctoran dussen' kunnen in elk pro gramma maar van alles over mij roepen. Moet ik dan mijn mond houden? Ik heb geen zin om rustig te blijven." Tussen al het gebekvecht door had Advocaat ook nog even tijd om zijn spelers uit te leggen hoe Nederland gaat spelen. „Dinsdagavond heb ik een vier tal spelers (Davids, Van Nistel- rooij, Cocu, Frank de Boer, red.) meegedeeld hoe we het gaan doen. Dat was geen gesprek, maar een monoloog. Ik voerde het woord." Ruud van Nistelrooij en Roy Makaay vechten om een plekje in de spits, tussen de vleugels in. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Het wordt dus toch weer 4-3-3, waarbij natuurlijk tal van vari anten denkbaar zijn. Het zal in elk geval niet gebeuren zoals in de thuiswedstrijd tegen Schot land (6-0), toen Oranje eindelijk weer eens goed speelde, in een aanvallende variant. Destijds was Cocu de inschui vende libero en speelde Oranje met drie aanvallers plus Van der Vaart daar kort achter. „Die manier van voetballen is geen optie. Als je zo wil spelen, dan wil je snel terug naar Neder land." Oranje trainde gisteren twee maal, beide malen werd tijdens de trainingspartijtjes gespeeld met vleugelspelers. Van der Vaart, Reiziger en Overmars sloegen ieder eenmaal de groepstraining over, maar dat was vooral uit voorzorg. Jan Wouters is normaliter geen man die de media opzoekt, maar in de hectische sfeer na de training stond hij professio neel de grote Duitse televisie stations te woord. De verslagge vers van ZDF zagen met eigen ogen wat zich allemaal afspeel de rond de Nederlanders en waren ook in de Arena bij de laatste uitglijder tegen Ierland. Wouters werd gevraagd welke kansen Nederland en het al net zo deplorabele Duitsland ei genlijk nog hebben op dit EK. De assistent: „Er is in mijn ogen helemaal geen reden om zo ne gatief te zijn. Wij hebben wat dingen uitgeprobeerd. We we ten nu dat die geen houvast ge ven voor dit EK. We keren terug naar een andere speelstijl die bekend is bij de spelers. En met dat systeem denk ik dat Neder land nog heel ver kan komen. We laten ons ook niet gek ma ken door de nederlaag van Rudi Vollers elftal tegen Hongarije. Duitsland kan in Portugal net zo ver komen als Nederland. Ik denk dat we op dit moment in dezelfde situatie zitten." Overmars voelt zich 100 procent fit door Marcel van der Kraan albufeira - In de brandende Portugese zon, hemelsbreed een kilometertje van de Atlan tische Oceaan, werkt Mare Overmars zich in het zweet. Niet elke uur van de dag, want de vleugelspits van Barcelona heeft binnen het Nederlands elftal een aparte status gekre gen. Noodgedwongen wordt de 31-jarige aanvaller op de trainingen een beetje ge spaard. Met als doel hem in de wedstrijden te laten vlam men. Misschien dinsdag al. Als het aan Overmars ligt, stelt de bondscoach hem tegen de Duitsers op melijk dat we teruggaan naar een speelstijl die heel erg be kend is bij de spelers. Ik maak me geen zorgen." Hoe fit en hoe sterk ben jij voor een kraker tegen Duits land? „Ik kan echt 90 minuten hon derd procent geven, hoor. Het is geen zaak van 90 of 95 pro cent. De bondscoach kan mij gewoon opstellen. Het verhaal dat ik niet meer alles zou kun nen doen, is in de wereld ge komen door het stapje terug op de trainingen tussen wed strijden in. Ik kan niet meer twee keer per dag vol aan de bak. Ik moet weer aange wakkerd. Sa men met Robben en Van der Meyde is Overmars in beeld voor een plek op de flank. De spanning wordt elke week en elke dag verder opgebouwd. Nu Oranje onder vuur ligt, is de druk van buitenaf verdrievoudigd. „Ik heb 83 interlands gespeeld, maar het wordt nooit gewoon. Ik voel ook de spanning. Op een gegeven moment gaat het in je hoofd zitten. Ik heb voor mijzelf een bommetje gecre- eerd. Die bom moet op het EK exploderen." Wat is er in de afgelopen da gen allemaal gebeurd? „Ik denk dat zaterdag in de wedstrijd tegen Ierland de ogen zijn geopend. Het ziet ernaar uit dat we nu een heel andere speelstijl krijgen. De bondscoach had al beloofd dat hij daarover met een aan tal spelers zou gaan praten. Maar 4-4-2 of 4-3-3 moet voor de groep in zijn totaliteit niet uitmaken. Het biedt andere spelers, zoals ik, een kans. Maar het gaat niet om de eer ste elf, het gaat om de eerste zestien of achttien." Is er genoeg tijd om alles in orde te krijgen voor het duel met Duitsland? „Ja. Het grote voordeel is na- dit seizoen niet anders ge daan. Ik vind dat het ook nog al een verschil maakt of je in je hele carrière schadevrij bent gebleven of vier keer onder het mes bent geweest." Advocaat staat al op scherp, hoe is dat bij de spelers? „Duitsland moet iedere speler een extra prikkel geven. Dat is bij mij ook zo. Nu is het hele maal een beladen wedstrijd geworden. Wat denk je dat er gebeurt als wij die wedstrijd winnen? Wat er dan bij het publiek en bij iedereen weer gaat leven. Dat kun je je nu nog niet voorstellen. Met een overwinning op Duitsland zal echt alles omslaan. Nederland krijgt in de eerste ronde twee kansen. Als we de eerste wed strijd tegen Duitsland winnen, staan we met een been in de kwartfinales. Verliezen we, dan hebben we nog een kans over. En anders verdient dit Oranje het ook niet om door te gaan. Natuurlijk weet ik door mijn ervaring wat er kan gebeuren. Maar voor mijzelf ben ik in elk geval niet bang. Dit toernooi heeft zo'n waan zinnige entourage. Ik wil hier nog iets moois laten zien. Daarvoor hoef ik me niet op te fokken." brengt vooral spelers die hele jaar al op tv te zien zijn ncM iap vm Essen (Ita r Groi i os eira -Ooit had een EK al nog iets mystieks. Eens 3 G vier jar werd de tv-kijker Ef fronfcerd met totaal on- ide spelers uit verre lan- Bpelen uit competities 'an moit een beeld werd kef ondei. Dat is anno 2004 iders s1 tuga zijn de komende 3 qi i bijra louter spelers ac- rg 1 e hethele jaar door al sn elijksvan het tv-scherm af 'J nderzijn. Het EK 2004 missrhien wel een feest, j dan xjoral een feest der en inning. ns dit er nieuwe, nog ge- [(7i >nbe;ende fenomenale Ne ttszulen opstaan is mi- 11 zegmaar uitgesloten. De DUfJ i is smpel, de macht van ng< ildhïeft er voor gezorgd Khet :alent is samenge- oit dd in een paar nationale letities stien deelnemers aan het bbenm totaal 368 spelers anelcbij de UEFA. Wie de 'in, i metde werkgevers van al letbalers eens doorkijkt, tot d ontdekking dat de j8; ekkiigskracht van een De i J A-landen wel heel groot 39 feer dn de helft van die ®ges staat onder con- Wj ckbs uit Engeland (57), and(50), Italië (47) en je (30. ve jn d grote Europese isa allaiden, waar vooral het iel d wikt als een supermag- m| die gle voetbaltalent uit de es an Liropa (en de wereld) ekt.iuropa wordt de ko lde vwken dus geconffon- Top tien van landen die de meeste spelers aan het EK leveren De 368 voetballers op het EK verdienen hun geld in 24 landen. Meer dan de helft verdient het geld in vier landen: Engeland, Duitsland, Italië en Spanje. Engeland gaat aan kop met 57 EK-deelnemers die in de Engelse competitie spelen. (21 Engelse internationals en 36 spelers die uitkomen voor de overige 15 EK-landen) totaal 1 Engeland 57 2 Duitsland 50 3 Italië 47 4 Spanje 35 5 Rusland 27 6 Frankrijk 20 7 Portugal 18 8 Griekenland 16 9 Nederland 16 10 Letland 12 uit eigen land uit ander land 361 teerd met de spelers die week in week uit al te zien zijn in de grote internationale en natio nale clubcompetities. Dat is enerzijds jammer. Het was nu eenmaal een van de charmes van de vroegere EK's dat er vaak compleet onbeken de elftallen aan de start ver schenen. Maar na de val van het IJzeren Gordijn is al een flink stuk van die romantiek verdwenen. Ook het laatste WK gaf hetzelf de beeld. De enige aangename verrassing was eigenlijk het teamspel van Zuid-Korea. De nummer drie van dat toernooi, Turkije, was tien jaar geleden ook tot surprise gebombar deerd, maar door de goede prestaties van de Turkse clubs in Europese toernooien was de verrassing al niet meer zo groot. Opvallend is dat de spelers uit de grootste voetballanden in de regel in hun eigen competitie blijven voetballen. Wanneer in eigen land heel erg veel geld wordt verdiend, hebben profspelers blijkbaar weinig be hoefte aan buitenlandse avon tuurtjes. Bij het Engelse natio nale team zijn er welgeteld twee spelers geselecteerd (Hargrea- ves en Beckham) die niet in de Premier League spelen. Bij de Duitsers verdienen alleen Ha- mann, Ziege en Lehmann hun dagelijks brood buiten de Bun- desliga, in Engeland om precies te zijn. De Italianen voetballen zonder uitzondering in de Serie A en bij Spanje was alleen Morientes (Monaco) het afgelo pen seizoen in het buitenland actief, maar dat was een verhaal apart. Frankrijk moet het op de lijst doen met een zesde plaats, nog achter Rusland dat sinds enige jaren dankzij veel dubieus geld aan het herstellen is van het uiteenvallen van de Sovjet- Unie. Frankrijk brengt onwaar schijnlijke hoeveelheden talen ten voort, maar die kiezen meestal al snel voor een mooi contract in een van de vier lan den waar het échte grote geld wordt verdiend. Mogelijk dat de goede resultaten van de Franse clubs in de Europa Cup de ko mende jaren voor een kentering gaan zorgen. Wellicht dat Frankrijk dan kan aanklampen bij de grote vier. Uiteraard zijn de grote Europe se clubs ook goed vertegen woordigd op het EK. Absolute koploper daarbij is opvallend genoeg Bayem München, dat maar liefst tien selectiespelers in Portugal heeft. Chelsea, Bar celona, Juventus, AC Milan (al len acht spelers), Porto, Real Madrid, Arsenal en Manchester United (met allen zeven spe lers) mogen zich wat dat aan gaat ook echte topclubs noe men. En Nederlandse clubs spreken zowaar ook een woordje mee. PSV toont zich zelfs een vol waardig lid van de G-14, want de Eindhovenaren hebben ook zeven spelers in Portugal: Wa terreus, Bouma, Robben, Rom- medahl, Bogelund, Vogel en Vonlanthen. En natuurlijk telt Cocu die net een contract met PSV tekende ook al een beetje mee. Ajax doet het ook goed met zes spelers in Portugal (Sneijder, Heitinga, Van der Vaart, Gryge- ra, Galasek en Ibrahimovic). Een beetje pijnlijk is het EK dit jaar voor Feyenoord. De Rotter dammers hebben niet één spe ler uit hun selectie op het toer nooi. almancil/anp/dpa - De Duitse voetbalselectie is gisteren in de namiddag neergestreken in de Algarve. Bondscoach Rudi Vol ler dirigeerde zijn spelers direct van de luchthaven in Faro de bus in. De Duitsers verblijven in het Ria Park Garden in Vale do Garrao. Bij het weerzien op het vlieg veld in Frankfurt na twee dagen vrijaf en gedurende de vlucht van drie uur naar Portugal, gaf Voller zijn spelers te verstaan dat er na het debacle tegen Hongarije (0-2) niemand meer zeker is van zijn plek. Voor de wedstrijd tegen Nederland dinsdag is alles open en de con currentie voor een basisplaats groter dan ooit. „Ik wil duidelijke signalen: 'Als jeblieft trainer, stel mij op; ik ben de juiste man'. Als dat niet gebeurt, dan hebben we genoeg anderen", sprak de strijdlustige Voller. Miroslav Klose, Torsten Frings, Fredi Bobic en Jens Nowotny moesten de woorden van Voller in het bijzonder ter harte ne men. Dit kwartet stelde zondag tegen het samengeraapte Hon gaarse elftal het meest teleur. Volgens de Duitse bondscoach kunnen zij zich revancheren door bezieling te tonen. „Ik zal bij de training en bij de individuele gsprekken die nog volgen heel goed opletten om te weten te komen of het duel met Hongarije een eenmalige uit- glijer was of dat ik er zomaar nog een kan verwachten", al dus Voller. DE STAAT VAN ORANJE Sinds '9-11' zou de wereld nooit meer hetzelfde worden. En na de aanslagen op de treinen in Madrid kwam het EK in Portugal helemaal in het teken van de beveiliging te staan. Uefa. Europese Unie, de nationale overheid in Portugal; ze verga derden zich suf. Geen enkel risico, luidde het mot to en dus werd zelfs de Navo te hulp geroepen, zo dat er straks permanent F-16 gevechtsvliegtuigen het Portugese luchtruim bewaken. De meeste ploegen, mediavertegenwoordigers en bobo's zijn inmiddels gearriveerd. Alle mooie ver halen ten spijt, de beveiliging is een vriendelijk ogende gatenkaas. Ongetwijfeld wordt het vanaf zaterdag, wanneer het toernooi eenmaal begint, allemaal strenger, maar tot dusverre is het allemaal zo lek als een mandje. Maandag en dinsdag werd er bijvoorbeeld nog volop gebouwd en getimmerd aan het stadion in Faro, waar zaterdag Spanje tegen Rusland speelt. Iedereen kon met een beetje goede babbel naar binnenlopen. Meer dan 'Bom Dia' (goedendag) roepen was niet nodig. Alle deuren in de catacom ben stonden wagenwijd open, niemand die vroeg wat je eigenlijk in dat stadion te zoeken had. Er werd helemaal niets gecontroleerd. Het spelershotel van Nederland is ook niet be paald een vesting. Met honderden gewone gasten is het onderkomen niet af te schermen. En dus kon iedere ongenode gast maandag op zijn ge- makkie het luxepaleis betreden (even Bom Dia te gen de bewakers roepen) en rondwar^len. Geen mens die vroeg wat je kwam doen. Vanaf dinsdagavond wordt het trainingscomplex van Oranje wel bewaakt. De stoere kerels aan de poort bleken echter uiterst vriendelijk. Gewoon 'Bom Dia'zeggen en doorlopen. Van tassencontro- le was al helemaal geen sprake. Een uurtje voor Oranje arriveerde, doken er ineens twee politie honden op, blijkbaar getraind in het opsporen van explosieven. De beesten besnuffelden het hele complex. Prima, alleen werden daarna zeker 1000 toeschouwers zonder enige vorm van controle tot het stadion toegelaten. Pal na aanvang van de eerste training knalden tien zware vuurpijlen in de lucht uiteen. Ze wer den afgeschoten vanaf een heuvel achter het sta dionnetje. Het bleek een soort welkomstgebaar van de gemeente Albufeira, maar de vraag drong zich gelijk op hoe makkelijk het zou zijn om van af dezelfde heuveltjes hele andere dingen af te schieten. 'Bom Dia', hopelijk krijgt die groet tijdens het EK geen hele andere betekenis. Jaap van Essen

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7