Ouderen in ongeschikte woning REGIO 'De trappen vormen het probleem' Een mislukte Jackass-imitatie Lsj GERECHT NAVRAAG r(*l979, maandag 11 juni K- De leerlingen van het christelijk Pieter Groen College in hebben vandaag gestaakt. Met deze actie wilden zij hun pro- i cht bij zetten dat het schoolbestuur het ontslag van maat- 1| jleraar J. Pronk handhaaft. De leerlingen-actiegroep 'Wij wil- nk' riep tot de staking op en de meeste leerlingen gaven er aan. Hpjrchief Leidsch Dagblad list In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na ntV I 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer Jlv. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan eeipe van het Leidsch Dagblad, Roóseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto pg( binnen drie weken thuisgestuurd, eu COLOFON Leidsch Dagblad VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel 072 - 5196800. ma t/m vr. 07.30-17.00 uur; za: 08 00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. inoses schommelden een beetje, maar de voorspellingen zijn ook beroerd. Vandaag stapt - volgens de laatste peilingen - hooguit dertig procent van 'OpCl IS de Nederlanders naar de hplnricrriilc' stembus voor de Europese VUUng! l-JIK verkiezingen. CDA-raadslid AN MOORSEL (44) uit Oegstgeest is als internationaal secreta- da;de Nederlandse christendemocraten al meer dan een jaar be- ille de verkiezingen. [ge het er erg druk mee gehad? 01 voorjaar van 2003 was de aftrap. Het aakt met 60 christendemocratische par- heel Europa deel uit van de Europese irtij. We zijn samen druk bezig geweest Iverkiezingsprogramma samen te stellen. A is vervolgens in december begonnen campagne. Het is één van de moeilijkste nes om te voeren omdat het niet echt iropa of de Europese verkiezingen." u de mensen willen meegeven voor idschap is simpel: breng in elk geval een het maakt mij niet uit op welke partij, wordt steeds belangrijker, is nu al ontzettend belangrijk. En »aa pre moeten gewoon controle uitoefenen, via het Europees ia mt, op wat er in Europa gebeurt. Ik verkeer als internatio- vjj xetaris van het CDA in een bevoorrechte positie: ik ben me fn ge van bewust dat de Europese regelgeving tegenwoordig >jj >ral in doorklinkt." igsi )jje Wis een voorbeeld? leest duidelijke, wat mij betreft: de kwaliteit van ons eten. Al- jwij in de supermarkt kopen aan etenswaar, alles wat op ons n jj rechtkomt 's avonds, moet voldoen aan de Europese nor- Tn. ou hadden wij en onze buurlanden dat sowieso al aardig tQ d. Maar bij de nieuwe landen die zijn toegetreden tot de Eu- n c Unie, was dat soms nog niet het geval. We zijn ons vanwege q opese regels ervan verzekerd dat die gehaktbal vanavond op 2fj. dje van goede kwaliteit is." t uw agenda er vandaag uit? o Drdt vroeg op. Ik ga eerst stemmen, dan is dat in eik geval j'rj, kaar. Daama ben ik in Den Haag, op het partijbureau. Daar 3 hele dag door vraagbaak. Veel mensen zitten op verkie- g zelf nog met vragen of twijfels, Dan willen ze graag nog eten hoe het CDA over bepaalde kwesties denkt, 's Avonds ïaar onze verkiezingsbijeenkomst in Oscars in Schevenin- jnjj irmaal gesproken is Dudok in Den Haag de vaste stek van ltj, A maar de NOS had die plek net voor onze neus wegge- jnj Nu ja, Oscars is ook heel leuk." lunet van Aarsen Foto: Gemeente Oegstgeest UIT DE ARCHIEVEN >re» et. 1954, Donderdag 10 Juni ijrf - Een dezer dagen ging een tweetal koeien in Ter Aar op on- Sdlingstocht. In Langeraar gingen de twee dieren aan de haal. iLs erd een bezoek gebracht aan een paar tuintjes waar meer ver- >ke ird dan opgebouwd, terwijl hier en daar ook de plantsoentjes tertjeweg met een bezoek werden vereerd. Deze ravage scheen nog ïat doende te zijn. Door de aan de wandel zijnde koeien werd ook oek gebracht aan de pas ingerichte woning van een pas ge- ie$|paar. lerdeur stond open en ze stapten brutaalweg, zonder te klop- kotaen. En al is dan hun koeienverstand niet al te groot, toch kaïjze overal een onderzoek in, zowel in de achter- als voorkamer, waren ze nu direct niet, want de wanden, kasten en zelfs ond werd besmeurd met iets, wat we hier maar niet zullen noe- in men ze echter uit het huis wilden verdrijven, was dat gau- s pfcgd dan gedaan, maar tenslotte verlieten ze beide door de voor- )fw er het woonhuis. Men kan zich de toestand van het bruidspaar m^n, dat deze week juist de woning zou betrekken, toen zij de op kwamen nemen. Of de eigenaar van de koeien hun alles fi- ict I heeft vergoed? rpii D'rect'e: B M. Essenberg maifcdirectie.hdcuz@hdc.nl rfdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdcnl °ktoor haat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Lelden M *071-5356415 Zip fa* 071-5 356 325 Men fax 023-5150 567 ïalifcriEVERKoop V! Bm.b.t.; 1S„ goed; 023-5150 543 075-681 3677 "lilhandel: 071-5 356 300 mg 'Mus kunnen contact opnemen h(813636 >nd vice au l (gratis) eve '-5196800 °f£NTEN ding (acceptgiro) je!?0(alleen aut ine) 1° p/j €216,90 de ons een machtiging verstrekken fcmatisch afschrijven van het "tsgeld ontvangen €0.50 korting DONDERDAG ÏO JUNI 2004 Een woning met een lift en hand grepen in de douche. Elke week een vaste hulp die het huis aan kant maakt, de ramen lapt en bood schappen haalt. Dat is de zorg die veel ouderen met lichamelijke be perkingen hard nodig hebben. Toch zitten ze zonder. De schrijnende si tuatie die dat oplevert, is voor een grote groep 55-plussers de realiteit van alledag. Ruim een derde van de ouderen met een ernstige lichame lijke beperking heeft geen geschikte woning, zo bleek onlangs uit de rap portage 'ouderen 2004' van het So ciaal en Cultureel Planbureau (SCP). Ze zijn dikwijls verstoken van hulp, weten niet bij welke instantie ze moeten aankloppen en doen voor boodschappen een beroep op fami lie of kennissen. door Floor Ligtvoet en Gerard Baas Kees Kunst, adjunct-directeur bij de Katwijksche Bouwvereeniging, spreekt de cijfers uit het SCP-rap- port niet tegen maar is er wel van overtuigd dat de situatie voor deze omgeving genuanceerder ligt. „Ook hier zullen echt schrijnende gevallen zijn, dat bestrijd ik niet, maar toch denk ik dat het meer een grote-stedenprobleem is. Kat wijk is dan wel te groot om een dorp genoemd te worden maar de woonsituatie is toch meer te verge lijken met een dorp dan met een grote stad. In een hechte gemeen schap bevindt de mantelzorg zich op een hoog niveau, mensen zijn sneller bereid om bijvoorbeeld de buren een beetje bij te staan. Zorg verleners leveren bovendien steeds betere kwaliteit waardoor het ou deren langer mogelijk wordt ge maakt om in een portiekwoning, dus zonder lift, te wonen." „Ik heb mede naar aanleiding van dit rapport een kleine rondvraag gehouden onder de medewerkers van de buitendienst, dat zijn de mensen die dagelijks over de vloer komen voor allerhande reparaties. Ook zij konden geen voorbeelden geven van mensen die door hun woonsituatie in een isolement zit ten." Kunst ziet het rapport als een be wijs voor het tekort aan goede ou derenwoningen. „Het rapport schetst een beeld dat past bij de ontwikkelingen van de laatste ja ren. Mensen worden gemiddeld ouder, de vergrijzing neemt toe en de woonwensen worden groter. Het is een welvaartsverhaal." Er is een trendbreuk aan het ont staan tussen de mensen van voor en van na de oorlog. „De generatie die nu oud is, zeg maar de voor oorlogse generatie, accepteert sneller de beperkingen en leven daar naar. De generatie van na de oorlog is meer op kwaliteit gericht, weet beter wat er mogelijk is en zal daar gemakkelijker naar vragen. Bij hen bestaat dan ook veel minder gêne om te vragen wat ze willen." Een ander, volgens Kunst zeker niet te onderschatten, aspect is het feit dat ouderen zeer honkvast zijn. „Beleidsmakers vergissen zich vaak op dit punt. Ouderen willen niet verhuizen, ze hebben zich ge hecht aan wat ze hebben en dat geldt in de eerste plaats voor hun woning. Om daar na soms tiental len jaren vandaan te verhuizen is een proces dat zich slechts stapje voor stapje voltrekt." „Het komt veel vaker voor dat ou deren middelen zoeken om in de hun bekende omgeving te kunnen blijven woning. Mensen worden handiger en vinden oplossingen voor het halen van de post of de boodschappen. Je kunt dus zeker niet zo maar een beeld schetsen dat veel ouderen erbarmelijk ge huisvest zijn. Dat vinden ze zelf namelijk in de meeste gevallen niet. Ze wonen er graag en ze wil len er blijven wonen." misschien valt er niet veel te kiezen. Ik ben gis terochtend langs geweest bij mijn woning- bouwcoöperatie, De Sleutels van Rijn en Vliet. Ze gaven me een folder met leegstaande huur woningen mee. Ik moet hierin een apparte ment op de begane grond vinden of eentje in een flat met een lift." „Of dat wel voldoende is? Ja, voor nu wel. In de toekomst wordt dat waarschijnlijk anders. Mis schien heb ik daarom eigenlijk meer aan een serviceflat. Als het dan een keer echt slecht met me gaat, kan ik gelijk hulp krijgen. Dan word ik tegelijkertijd ook minder afhankelijk van mijn zoon uit Leiderdorp. Met hem doe ik nu eens per maand de grote boodschappen. Heb ik weer voor een tijd genoeg eten in huis. De klei ne dingen, zoals verse groenten, haal ik iedere dinsdag op het Vijf Meiplein. Dat is niet ver maar omdat ik zo langzaam loop doe ik er nog best lang over. Ach, ik heb ook alle tijd. Het is alleen een beetje balanceren met de tassen vol boodschappen." „Over het verhuizen zelf wil ik nog niet te lang nadenken. Ik kan mijn kasten toch onmogelijk zelf naar beneden sjouwen? Ik weet ook niet zo goed hoe ik een verhuizing moet aanpakken. Ik zal mijn kinderen wel weer om hulp vragen. Ik heb trouwens ook geen idee hoe ik voor een serviceflat in aanmerking kan komen. Bij wie moet ik dan zijn? En wordt dat straks niet veel duurder dan de 371 euro die ik nu aan huur betaal? Ik ben blij dat mijn dochter morgen op bezoek komt. Zij zal het allemaal wel voor mij uitzoeken." Marina Mingeli (59) woont twee hoog op een ap partementje in Leiden-Zuidwest: „Ik moet hier nu echt weg. De trappen vormen het probleem. Ik moet vier kleine trappen op om naar mijn woning te komen. Dat lukt me steeds minder goed. Ik heb diabetes. Twee jaar geleden ben ik ernstig ziek geweest, sindsdien heb ik last van opgezwollen knieën en tenen. Op sommige dagen kan ik niet eens goed op mijn benen staan. Andere dagen gaat het wel weer. Ik heb voor mijn kwalen medicijnen ge kregen van de dokter." „Toch hou ik niet van klagen, hoor. Ik ben meer iemand die leeft met de dag. Ik woon ook graag in deze rustige en gezellige wijk. Vertrek ken uit de Fortuinwijk doe ik liever niet. Maar Zelfstandig zonder broodnodige hulp Momenteel zijn er onvoldoende aangepaste ouderenwoningen op de markt. Als alle zo genaamde ouderenwoningen door ouderen worden bewoond, komt Nederland nog 40.000 aangepaste woningen tekort. In wer kelijkheid is het tekort groter omdat deze specifiek voor ouderen met beperkingen be stemde woningen, ook door anderen worden bewoond. Om voor een ouderenwoningen in aanmerking te komen, blijkt namelijk niet in alle gevallen een medische indicatie nodig te zijn. Soms geldt ook geen leeftijdsgrens. Dat meldt het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP). Ongeveer 100.000 ouderen met ernstige be perkingen wonen nu nog in een woning zon der aanpassingen en met een trap. Voor 20.000 van hen houdt het in dat ze de deur zelfs niet meer uitkomen. Grootschalige aan passingen van de woningvoorraad - door het plaatsen van liften of het verbeteren van de algemene toegankelijkheid - zouden het aantal voor ouderen geschikte woningen kunnen vergroten. Een nadeel is wel dat door de aanpassingen de huren omhoog gaan. Ongeveer 150.000 zelfstandig wonende en alleenstaande 55-plussers met ernstige be perkingen hebben nu al onvoldoende inko men om particuliere zorg in te huren. Ze zijn afhankelijk van de thuiszorg. Zij zouden in principe in aanmerking moeten komen voor een aangepaste woning maar kunnen die naar verwachting niet betalen. Het SCP pleit ervoor dat aan ouderenwonin gen minimumeisen worden gesteld. Zodat er ook meer duidelijkheid ontstaat over de aanwezige voorzieningen. Door de grote ver scheidenheid aan woonvormen voor oude ren met zorg- en dienstverlening is lang niet altijd duidelijk welke mate van zorg er bij een bepaalde woonvorm wordt geboden. Het SCP verwacht dat steeds meer ouderen de komende jaren een beroep doen op Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG). On danks dat er 2002 al ruim 50.000 aanpassin gen aan woningen van ouderen werden ver richt, geeft een kwart van hen aan meer aan passingen te wensen. Met voldoende zorg en een geschikte woning kunnen ze langer zelf standig blijven wonen. Marina Mingeli zou het liefst in haar flat blijven wonen maar het kost haar erg veel moeite de trappen op te komen. Foto: Henk Bouwman Ze zijn jong, wild en altijd in voor een geintje. Althans, dat wéren ze, de twee vrienden van rond de twintig uit Noordwijk en Rijnsburg. Nu ze na een mislukte poging om hun puberale stunthelden van het tv-programiha Jackass te imiteren voor de rechter moe ten verschijnen, is het lachen hen wel vergaan. „Stom, stom, stom, dat was het!", roept een van hen uit. Puur uit balorigheid besloot het tweetal op een nacht in janu ari posters uit bushokjes en reclamezuilen (abri's) te ste len. Het werden er uiteindelijk maar acht omdat de politie hen snel in de kraag vatte. „We waren die avond een de mo-opname met ons bandje aan het maken. De gitarist moest wat inspelen en het duurde maar", legt de Noord- wijker uit. Dodelijk verveeld besloten de twee vrienden er even tussenuit te piepen. „Het was tijd voor iets leuks", vonden we. „Tijd voor een goeie grap. Maar we hebben er geen seconde bij stil ge staan dat anderen het mis schien niet zouden waarde ren." In de rechtszaal vinden de twee het nu zelf ook lastig de humor van de diefstal in te zien. Hun directe omgeving denkt daar al net zo over. „Mijn moeder vond het alles behalve leuk", deelt de Rijns burger mee. Zijn vriend knikt schuldbe wust: „Het was ook echt niet in de haak. Maar op die avond zelf leek het jatten van populaire pos ters hen nog spannend en hilarisch. Gnif felend van de voorpret haal den de jongens thuis de koe voet van een vader op en re den met een busje richting Katwijk. „Waar om Katwijk?", vraagt de rech ter. „Daar had den ze de pos ters van Spon- geBob (een kin- dertekenfilmfi- guur, red.) nog hangen", ant woordt de Noordwijker volkomen seri eus. „In mijn dorp waren die posters al weg gehaald." Een abri openen, is overigens een koud kunstje, verklaart de Rijnsburger in de rechtszaal: „Het heeft een simpel kliksys- teem. Als je er met de koevoet een klein duwtje tegenaan geeft, gaat hij vanzelf open." Door behendig en voorzichtig te werk te gaan, hebben de posters en de abri's geen schade opgelopen tijdens de 'ludieke' actie, zweert het tweetal. „We wilden de pos ters thuis ophangen dus daar waren we erg zuinig op." En dat zou nu toch op z'n minst in hun voordeel moeten spre ken, zo beredeneren ze. „We hebben ook nog aangeboden de posters weer terug te han gen. Maar tevergeefs." De rechter kan niet om de pu berale grap lachen. Ze acht de jongens schuldig aan diefstal van acht posters. Wat het tweetal precies bewogen heeft, snapt ze nog steeds niet. „Jullie klinken niet als jongens die dit soort grappen nodig hebben. Jammer, want jullie zitten hier nu wel voor diefstal." Beiden krijgen 300 euro boete gelegd en voorwaardelijke werkstraf van 30 uur met een proeftijd van twee jaar. „Best veel geld voor een mislukt geintje", concluderen beide grappenmakers na afloop van de zitting teleurgesteld. Floor Ligtvoet

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5