Meer controle Een ooievaarsnest voor de hele buurt op lozingen afvalwater LEIDEN REGIO Rijnlands Lyceum wil fors uitbreiden in Sassenheim Bijenvolk zorgt voor opschudding in Leidse flat 'Voldoende ruinJ voor woningbou Rijnsburg wil aansluiten bij Platform Verslavingszorg Nog geen gt voor Bollen**1 ei Valkenburg populair b( Romeinse Brandstichter duinen opgepf; donderdag 10 JUNI 20( sassenheim - Het Rijnlands Ly ceum wil fors gaan uitbreiden aan de Sassenheimse Van Al- kemadelaan. Conrector J. Meij er hoopt over een jaar de eerste paal te kunnen slaan voor een uitbreiding van rond de 2.000 vierkante meter waarop in elk geval lokalen, praktijkruimten en wellicht een tweede aula moeten komen. Het Rijnlands Lyceum trekt voornamelijk leerlingen uit Sas senheim, Voorhout en Lisse. Het gebouw uit de jaren negen- tig kan officieel 1150 leerlingen herbergen. Op dit moment telt de school er 1176 en voor het nieuwe schooljaar heeft zich een recordaantal van 286 nieu we leerlingen aangemeld. De prognose is dat de school over een paar jaar 1600 leerlingen zal tellen, waarna dat op de lan ge termijn weer zal dalen tot rond de 1400. Een belangrijke reden voor de groei is de woningbouw in Voorhout, die ook de komende jaren nog zal doorgaan. Daar naast wijst Meijer op de goede eindexamenresultaten van de school, de sfeer en het aanbie den van tweetalig onderwijs - in het Nederlands en het Engels - op het VWO. Tenslotte groeien ook het aantal VMBO'ers die Havo gaan doen en het aantal Havo'ers dat doorstroomt naar het VWO. Die blijven daardoor twee jaar langer op het Rijn lands. Om de groei te kunnen bijbe nen gaat de school binnenkort al intern verbouwen om er vier lokalen bij te krijgen. Daarvoor wordt onder meer een stafka mer een lokaal en gaat de hui dige kamer van de rector plaats bieden aan twintig leerlingen. De grote uitbreiding moet ech ter buiten de school komen, er gens rond het huidige school plein. De groenstrook tussen de school en sportcomplex De Wasbeek biedt daarvoor moge lijkheden, maar ook kan de uit breiding meer richting de sportvelden komen. Ook de vraag wat er precies moet wor den gebouwd is volgens Meijer nog niet helemaal duidelijk. Er is in elk geval behoefte aan meer praktijkruimten voor techniek, handvaardigheid en tekenen. Er wordt ook over ge dacht om in de nieuwbouw de brugklassers - de brugperiode duurt op het Rijnlands twee iel jaar - onder te brengen ris de huidige aula veel Die biedt ruimte aan lingen. De school wil aan het b het nieuwe schooljaar 1 'f.8 de slag met de planm moeten er besluiten val !er de vraag wat er preciize nieuwbouw moet koiP£ moet in samenspraak architect worden bekel ^1 ke mogelijkheden f zijn. Een aanvraag voo breiding ligt al bij de gef hm 46 Wensen genomineerd voor Rabobank Wensenfonds bollenstreek/regio - Het water in de sloten in Rijnland moet schoner. Het hoogheemraad schap van Rijnland wil dat berei ken door strenger op te treden tegen gemeenten die op i janua ri onvoldoende plannen hebben om huizen aan te sluiten op de riolering of onvoldoende maat regelen nemen tegen rioolover- storten. Rijnland wil desnoods dwangsommen opleggen als ge meenten maar ook particulieren zich niet aan gemaakte afspra ken houden. De meeste woonhuizen in het gebied van Rijnland zijn allang aangesloten op de riolering. Al leen buiten de bebouwde kom men zijn nog huizen die hun afvalwater lozen op de sloten. Ook zijn er nog steeds gemeen ten die open water gebruiken als overstort. Met het gevolg dat bij een hevige regenbui ook af valwater in het slootwater te recht komt. Bij elkaar gaat het in het gebied van Rijnland om 1200 overstort en en 8000 lozin gen door panden die niet zijn aangesloten op het riool. Volgens Rijnland kan dit ge vaarlijk zijn voor mens en dier. Het schap wil daar dan ook zo snel mogelijk een einde aan maken. Weliswaar hebben al veel gemeenten een bergbe- zinkbassin aangelegd waar bij een heftige regenbui het riool water in terecht komt. Maar sommige gemeenten zijn nog niet zo ver. Ook zijn ze niet alle maal ver met plannen om hui zen aan te sluiten op de riole ring. Rijnland wil dat ze voor eind 2004 een basisriolerings- plan heben dat door Rijnland is beoordeeld. Gemeenten die op 1 januari 2005 onvoldoende plannen hebben worden aan gesproken door Rijnland maar ook door de provinciebesturen. Dat geldt ook voor particulie ren. Volgens Rijnland geldt de regel dat alle huizen binnen veertig meter van de riolering een aansluiting moeten heb ben. Alleen panden die verder weg liggen, mogen werken met een zogeheten septic tank. In kwetsbare gebieden moet een kleine afvalwaterzuivering ko- runsburg - Rijnsburg wil de preventie van alcohol- en drugsgebruik onder jongeren steviger aanpakken. Daarom overweegt de gemeente aan sluiting bij het Platform Versla vingszorg Katwijk. Ook wordt bekeken of de jongerencentra hierin een actieve rol kunnen gaan spelen. Daarmee geeft Rijnsburg ge hoor aan de aanbevelingen van het tijdelijke samenwerkings verband Verslavingszorg. De ideeën van deze deskundigen op het gebied van jeugd met verslavingsproblemen zijn op genomen in een Startnotitie Verslavingsbeleid. Stichting Factor Welzijn gaat nu gesprekken organiseren met vrijwilligers in het Rijnsburgse jongerenwerk rond het thema alcohol- en drugsgebruik. Zo moet duidelijk worden of er draagvlak is voor het ontwikke len van verslavingspreventie binnen de jongerencentra, bij voorbeeld door een cursus over genotmiddelen, het kunnen signaleren van gebruik en 'pro bleemgebruikers', voorlichting over bestaande wet- en regelge ving, eerste hulp bij problemen door overmatig alcohol- of drugsgebruik en het opstellen van huisregels. Het voorstel om aan te sluiten bij het Platform Verslavingszorg Katwijk, een permanent samen werkingsverband op het terrein van verslavingszorg, wordt bin nenkort voorgelegd aan de ge meenteraad. door Rody van der Pols leiden/oegstgeest - Van een ooievaarsnest bij de Leidse Apolloflats tot nieuwe sjoelbak ken voor sjoelclub De Schui vende Soosjes. De inzendingen voor het Rabobank Wensen fonds lopen uiteen van be scheiden verlangens tot grote droomwensen. Tot en met 11 juli kunnen de inwoners van Leiden en Oegstgeest hun stem uitbrengen op een van de 46 door de jury geselecteerde wen sen. In totaal stelt de Rabobank Lei den en Oegstgeest een bedrag van 100.000 euro ter beschik king voor het Wensenfonds. El ke inzending mag maximaal 5.000 euro kosten. In uitzon derlijke geval kan dat bedrag oplopen tot 10.000 euro. Uit drukkelijke voorwaarde is wel dat het om een lokaal, maat schappelijk initiatief gaat; de wens moet iets aan de omge ving bijdragen. De bewoners van de flats aan de Apollolaan in Leiden zijn het er in ieder geval over eens: zij wensen een ooievaarsnest in het nabijgelegen Hoogkamer park, waar vorig jaar ook al een ooievaar' neerstreek. Door een professioneel nest te bouwen, hopen zij deze bijzondere vogel ook dit jaar weer het park te lokken. Zo'n nest is niet alleen een attractie voor de burnt, schrijven zij in hun motivatie, maar bovendien een 'een sym bool voor de verjonging van de wijk'. Dit is nog maar een van de 114 ingezonden wensen, waarvan een jury er 46 heeft genomi neerd. Tot 11 juli kan het pu bliek stemmen op de website www.rabobankwensenfonds.nl of door middel van een stem biljet dat op een van de bank kantoren kan worden opge haald. Eind september worden de winnaars bekend gemaakt. Keus te over in ieder geval. Vooral de zorginstellingen springen er uit met in totaal dertien inzendingen. Zo vraagt vrijwilligersprojeet De Vrien dendienst om twee tandems. Daarmee kunnen de vrijwillige 'vrienden' gemakkelijk uitstap jes maken met psychiatrische patiënten. De Rijngeestgroep uit Oegstgeest wil zijn patiënten graag wekelijks op een bloeme tje te trakteren, om ze zo een noordwijk - Het Noo Bollenbad krijgt in pas duidelijkheid of er gentei beschikbaar is om nog m open te blijven. Eigeisti het Noordwijkse colleiVa week bekendmaken o is voor het zwemb^ai Het Bollenbad moet dat het college er gq sti meer voor wil uittrekkiij lijks kost het zwemba^t] meente bijna drie ton, vo het college de projecto vo laar die het gebied Ni Centraal (waarvan hel bad deel uitmaakt) gaal kelen, verplichten eei||j zwembad neer te zetten. De Noordwijkse raad DS college in mei de meegegeven geld te 1 het bad nog één jaarfc1 houden. Noordwijk 'zwembadloze' perioi vindt de politiek. Het college heeft ech|se tijd nodig om 'op veranj1 e wijze' het benodigde M vinden; Noordwijk ste\fn verwachting af op eej&a van anderhalf miljoen, de het college toe het voor het zomerreci houvast' te geven. lit |^H De inzendingen voor het Rabobank Wensenfonds lopen uiteen van bescheiden verlangens tot grote droomwensen. De bewoners van de flats aan de Apollolaan in Leiden zijn het er in ieder geval over eens: zij wensen een ooievaarsnest. Foto: GPD beetje op te fleuren. Ep woon- en zorgcentrum 't Huis op de Waard wil graag de 'Verwen dag' voor bewoners in ere her stellen, die eerder is wegbezui- nigd. Ook scholen zijn met acht in zendingen ruim vertegenwoor digd. Zo wil de openbare Tel- dersschool haar leerlingen graag trakteren op een educa tieve schoolreis naar Amster dam, inclusief een rondvaart door de grachten en een bezoek aan het Anne Frankhuis. De fi nanciële mogelijkheden van de ouders laten zo'n uitstapje niet toe, luidt de motivering. Ook 'schoolpleinmeubilair' is ge wild. Het Bonaventura College wenst een vlaggenmast en De Vuurvogel een betonnen tafel1 tennistafel. Dan zijn er nog de wensen van de sportverenigingen - een 'tumblingbaan' voor gymnas tiekvereniging Jahn bijvoor beeld -, de maatschappelijke dienstverlening - cadeautjes voor de vrijwilligers van Vereni ging Natuurbeleving - en de verschillende verlangens uit de wijken. Zoals een vlindertuin aan de Admiraal de Ruyterlaan in Oegstgeest, een jeu de bou- lesbaan in de Leidse Stevenshof en verplaatsbare plantenbak ken bij winkelcentrum De Lui- felbaan. Dit laatste om het pu bliek en de omwonenden toch nog van wat groen te laten ge nieten tijdens de grootscheepse verbouwing. Voor een compleet overzicht van alle wensen: www.rabo- bankwensenfonds.nl valkenburg - Vlak VO( dorp opgaat in de Katwijk moet er een uict schijnen over Valkenbi Romeinse periode. I van de Vereniging Ou( burg willen burgeme^ wethouders van het L ondersteunen met nLc 15.000 euro. Daarnaast|te vereniging elders subsi<Jg( vragen voor de bö 55.000 euro. Q| Hazenberg Archeologie den krijgt de opdracht lg populair geschreven, 1J toegankelijk boekwerk ken. Er is nu al wel wat|e over de Romeinse perïe] Valkenburg, maar de inj. Ms versnipperd of ergte schappelijk geformulei^ de verkoopprijs moetlc bijdragen dat het b breed publiek in VaL bereikt. Daarom wilier de prijs en de manier butie goedkeuren. De Rijnsburgse imker John Driebergen heeft al heel veel meegemaakt in zijn loopbaan, maar dinsdagavond wachtte hem een primeur. Een volk van rond dertig- tot veertigduizend bijen, dat zich had genesteld in drie brievenbussen van een flat aan de Melchior Treublaan in Leiden. „Ik heb veel gezien, maar wat ik nu heb meege maakt, is uniek", zegt Drieber gen, die drie en een half uur bezig is geweest om het bijen volk uit de brievenbussen te krijgen. De postbode had de bijen om een uur 's middags als eerste opgemerkt. Een van de bewo ners van de portiek, Sylvia Dekker, schrok zich een hoedje en sloeg van schrik de voor deur achter zich dicht, zonder dat ze een sleutel bij zich had. Bij de buren belde ze snel ie mand van de woningbouwver eniging Ons Doel om een op lossing te vinden van het pro bleem. Ondertussen trokken de bijen veel bekijks. „Het zag helemaal zwart", zegt Sylvia Dekker. Ze vond het angstaan jagend, ze moet al helemaal niks van insecten hebben. De 'redder in nood' arriveerde pas 's avonds. Driebergen, ei genaar van imkerij De Drie Bij en in Rijnsburg en Noordwij- John Driebergen gebruikt de plantenspuit om de bijen uit de brievenbus te verjagen. Particuliere foto Dé Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berennen 0 71 - 53 56 424 kerhout, ging met een planten spuit en een stoffer en blik aan de slag om de bijen uit de brie venbussen te krijgen. De imker slaagde en kreeg van de omwo nenden en toegestroomde be langstellenden een groot ap plaus. Opvallend was dat Drie bergen het karwei klaarde met zijn blote handen. De Rijnsburger denkt te weten hoe de bijen in de drie brieven bussen zijn gekomen. „Het is nu zwermtijd, dat duurt tot eind juli. De bijenvolken groei en en de oude koningin sticht dan een nieuwe kolonie. Dan neemt ze de helft van een volk mee. Waarschijnlijk heeft zich een koningin genesteld in een van de brievenbussen, Hoe het beestje daar gekomen is, weet ik niet. Het kan een wilde bij zijn, maar ook een die bij een imkerij is ontsnapt. De imker heeft dan niet goed'opgelet." Driebergen kwam er niet zon der kleerscheuren vanaf. Hij werd vijf keer gestoken. „Maar dat vind ik helemaal niet erg. Weet je dat het gif van een bij goed is tegen reumatische aan doeningen?" Sylvia Dekker heeft de gebeur tenis van gisteravond een dag later nog helder op het netvlies staan. „Het was een heel avon tuur. Er zijn trouwens nog een stuk of honderd bijen achter gebleven. Die kon de imker niet vangen. Bang ben ik er sinds ik de imker met zijn blote handen heb gezien niet meer voor." Rob Onderwater Imker John Driebergen is komende zaterdag met zijn bijen op een markt te zien aan de Sterrenwacht laan in Leiden. Grond vliegkamp wel noodzake den haag - Binnen de Leidse regio en de Duin- en Bollen streek is voldoende ruimte voor de rijksopgave op het gebied van woningbouw tot 2020. Daarbij is de inzet van vliegkamp Valkenburg nood zakelijk. Dat blijkt uit een studie van het bureau Eco- rys, uitgevoerd in opdracht van de provincie Zuid-Hol land en het ministerie van verkeer, ruimtelijke ordening en milieu (VROM). Begin 2003 was onzekerheid over de toekomst van Val kenburg aanleiding voor de studie. De provincie was toen bezig met de herziening van het streekplan Zuid-Holland West. Inmiddels heeft Kamer zich neergelegd met de plan nen van minister Kamp om het vliegkamp te sluiten. Zonder benutting van het vliegveld wordt het volgens Ecorys moeilijk om te vol doen aan de vraag naar wo ningen in de Leidse regio en in de Duin- en Bollenstreek. fs] l b Voor het merendeel \ei derzochte alternatieve a: dat ze niet zonder fo Ieidsaanpassingen te ren zijn. Enerzijds zit gionale 'Pact van Te)f woningbouw(al ternatie 'c de weg. Andere opties d' buiten de Leidse regie11 Duin- en Bollenstreek. Net als de provincie Ecorys aandacht vo aanleg van voldoendf structuur. Die moet maal gelijk oplopen geplande verstede stelt het bureau. Of dj haalbare voorwaarde blijken bij de presenta rijksnota Mobiliteit, v nister Peijs. Over de wijze waarop ningbouw gestalte heeft de provincie noj|n definitief oordeel gevi provincie werkt aan p^, voor de 'stedelijke as Katwijk'. Herinrichting het vliegkamp valt dje der. I; wassenaar - De politie heeft een jongen aangehouden die sinds 13 mei zeven keer brand heeft gesticht in de omgeving van de Wassenaarseslag. De 17- jarige jongen uit Wassenaar werd maandagavond op heter daad betrapt toen brandje stichtte in de Nadat hij was opgepaWe de hij dat hij ook verf1 delijk is voor de overig jes waarvoor de brandt loze keren uitrukte.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2