ECONOMIE KPN wil met televisie op het kabelnet Nu een zakelijk krediet voor 4,9%* Veel klachten bij klanten breedband Supers steeds vaker over op huismerk Fameuze gitaarbouwer Fender in de verkoop Bedrijven scoren beter op regels Tabaksblat Offerte gevraagd bij concurrentie Staking in Nigeria Automakers investeren fors in China (ondernemers hoeven alleen te bellen) er van 20 ren Imtech Imtech gaat voor Shell ia pompstations aan- Daardoor kan de pro- an een olieveld in het 130.000 vaten per dag uitgebreid. Dat heeft jisteren bekendge- )e order is 20 miljoen ard. Het olieveld ligt in oosten van Nigeria, bij Port Harcourt. iico verkoopt ek in Kampen keer - Numico verkoopt Nutricia Lyempf in .1 aan Alsi Beheer in Jutricia heeft gisteren ;emaakt dat met de ver- Je de 73 medewerkers n. Zij produceren vooral eder. Het bedrijf draaide ar een omzet van onge- aiiljoen euro. De ver st in de strategie van om zich te richten op iding en klinische voe- se export tfors den - De Duitse export is fors gestegen. Volgens tse bureau voor de sta- ledroeg de toename 5,2 ten opzichte van [n vergelijking met april ar steeg de uitvoer 15,7 t Het cijfer laat opnieuw de export een belang- mpel drukt op het herstel Duitse economie. oord over donderdag ïojuni 2004 Disney e op komst astuinbouw - De coöperaties Maas- [Westland en Agrifirm toeken of zij samen ver men in vooral de glas- juw. Ze tellen samen jerhonderd werknemers, ^deling denkt zo een p positie te krijgen in de 'ring van producten en fcn in de (glas)tuinbouw. ner verlies nas Cook ut - De Duitse reisorga- Thomas Cook heeft in !e helft van het op 1 no- begonnen boekjaar een ifbedrijfsresultaat ge- van 302,6 miljoen euro, ijk minder dan het verlies 9,4 miljoen in dezelfde ie van het voorgaande iar. De verbetering is te i aan kostenbesparingen lichte toename van de met 1,5 procent tot 2,39 1 euro. Het aantal reizi- eeg 1,2 procent tot 3,3 n- Het aantal boekingen d mei 4,7 procent boven 1 van een jaar eerder, s Cook, een gezamenlij- ememing van lucht- laatschappij Lufthansa ailhandelsconcern Kar ri !Uelle, verwacht ook over ICH 'e boekjaar een lichte groei. Huismerk van Jimi Hendrix, Eric Clapton en Kurt Cobain scottsdale/anp - De fameuze Amerikaanse gitaarbou wer Fender, die popidolen als Jimi Hendrix, Eric Clap ton en Kurt Cobain van instrumenten voorzag, is te koop. De zakenkrant Financial Times meldde gisteren dat de bank Goldman Sachs is ingehuurd om een nieu we eigenaar te vinden. Waarschijnlijk gebeurt dat via een veiling. Het bedrijf moet naar schatting 500 mil joen dollar (410 miljoen euro) opbrengen. Fender Musical Instruments, zoals de volledige naam luidt, werd in 1946 opgericht door Leo Fender. Hij deed de onderneming in 1965 voor 13 miljoen dollar over aan het mediaconcern CBS. De verkoop van elek trische gitaren maakte vervolgens een enorme groei door, maar het ontbreken van begrip voor muziek en musici bij CBS begon steeds meer te wringen. In 1985 werd het bedrijf overgenomen door een groep toege wijde werknemers en investeerders onder leiding van William Schultz. De nieuwe eigenaren moesten vrijwel uit het niets be ginnen, omdat gebouwen en machines niet in de over name waren inbegrepen. Ze kregen alleen de naam, de patenten en de voorraden. In eerste instantie impor teerde Fender gitaren van gerenommeerde buitenland se bouwers, maar al snel kwam er een eigen fabriek in Corona (Californië). Later volgde een tweede produc tiebedrijf in het Mexicaanse Ensenada. In 1991 ver huisde het hoofdkantoor van Corona naar Scottsdale (Arizona). Het bekendste model van Fender is de legendarische Stratocaster. De Fender-gitaar werd in 1967 onsterfelijk gemaakt toen Jimi Hendrix een exemplaar in brand stak tijdens het popfestival in Monterey. Fender verkoopt ook een ander gitaarmerk met een rij ke historie: Gretsch. Het bedrijf verwierf daarvoor in 2002 de productie- en marketingrechten. Gretsch, in 1883 opgericht door Fred Gretsch, miste in de jaren zestig en zeventig de boot van de psychedelische en de hard rock en verloor veel klanten aan Fender. Aan het begin van de jaren tachtig staakte het bedrijf de productie, maar enkele ja ren later maakte Fred Gretsch in zijn belofte waar voor een wederopstanding te zorgen. De toekomst van Euro voorlopig zeker ge let pretparkbedrijf uit maakte gisteren bekend een akkoord heeft be let zijn grootaandeelhou- dt Disney en schuldeisers m herfinanciering van de en en over de verstrek- n nieuw kapitaal. Euro staakte in november de ïgvan 2,2 miljard euro lulden. Het pretpark zegt eer dan twaalf miljoen ers per jaar de grootste sche attractie van Euro- jn, maar het heeft nog ezoekers nodig om uit iezen te komen. "liet industrie mt toe IRC - De Nederlandse in- heeft in april 5 procent mgezet dan in dezelfde vorig jaar. Bovendien e bedrijfstak het herstel productie van de laatste en vastgehouden. Dat et Centraal Bureau voor itiek (CBS) gisteren be- aakt. De helft van de ijging is toe te schrijven [hogere afzetprijzen. In id wist de industrie 2 jt meer om te zetten. De iële export lag 8 procent iij bijna 3 procent hoge- :n. Vooral de aardolie- dsche industrie draaide april. ips positief ir China rdam - Philips blijft bij de ve verwachtingen voor nese markt. De activitei- China worden de komen- n flink uitgebreid. Philips rast aan de eerder uitge- in verwachting dat de ac- en tussen 2002 en 2007 oeg verdubbelen naar 12 euro. In dat cijfer is ook zet meegenomen van ctie voor andere Philips- •j delen buiten China. abuja - Een groot deel van het openbare leven in Nigeria is gisteren stil komen te iiggen door een al gemene staking. Het protest is gericht tegen een verhoging van de brandstofprijzen. De staking vindt doorgang ondanks een verbod van het Nige- riaanse hooggerechtshof. De staking brengt de amsterdam/anp - De Neder landse beursgenoteerde onder nemingen hebben htm bestuur de afgelopen maanden flink op de schop genomen. Ze hebben op grote schaal de aanbevelin gen van de code Tabaksblat in gevoerd. Een en ander blijkt uit een gis teren gepubliceerd onderzoek van de aandelenonderzoekers van Iris en Rabo Securities. Iris legde de ondernemingen in oktober ook al langs de meetlat van Tabaksblat. Toen kreeg de gemiddelde onderneming een 3,3 als rapportcijfer. In het jongste onderzoek kwam de waardering in doorsnee uit op een 6,3. Dat betekent dat aan circa tweederde van de regels en aanbevelingen uit de code wordt voldaan. Het beste jongetje van de klas is voedingsconcern Numico. Dat kreeg een 9,7 van de analisten van Iris en Rabo, beide onder deel van de Rabobank. Ook Philips, KPN, Wessanen en Buhrmann scoren een dikke 9. Volgens hoofd aandelenre- search van Iris, Bergakker, is Nederland bezig met een 'in haalslag'. „De uitslag van het onderzoek was een positieve verrassing, we hadden gedacht dat er minder was gedaan", al dus Bergakker. De commissie Tabaksblat stel de in 2003 een code voor het bedrijfsleven op ter verbetering van de zogeheten corporate governance, goed onderne- mingsbestuur. De commissie stond onder leiding van oud- Unilever topman M. Tabaksblat en bestond verder uit verschil lende vertegenwoordigers van bedrijven, de beurs en belan genorganisaties als de Vereni ging van Effectenbezitters en VNO-NCW. In 2005 zijn alle beursfondsen pas verplicht de code toe te passen of uit te leggen waarom ze bepaalde regels negeren. In dat laatste geval moeten de aandeelhouders dat goedkeu ren op de jaarvergadering. Bergakker verwacht dat de ge middelde score van Nederland se bedrijven de komende tijd verder gaat oplopen. Zo krijgen bedrijven van Iris ook een plus je achter hun naam als de aan deelhouders akkoord gaan met htm voorstel om bepaalde re gels niet in te voeren. „Je vol doet dan formeel aan de code, dat telt dus mee." Ook zien de analisten dat veel ondernemin gen nog hard sleutelen en dus nog vooruitgang kunnen boe ken. Naast de winnaars sprongen er voor Iris ook een aantal zorgen kindjes uit, ondernemingen die al een slecht imago op het ge bied van corporate governance hadden en daar nauwelijks iets aan gedaan hebben. IHC Ca- land, Van der Moolen en vast goedfonds Nieuwe Steen Inves tments veranderden hun beleid voor goed ondernemingsbe- stuur nauwelijks. Verbinding is duur en vaak traag leiden/anp - Mensen met breedbandinternet zijn over het algemeen erg ontevreden over hun verbinding. Zo is de verbinding te traag, de prijs te hoog en de helpdesk ondes kundig. Dat blijkt uit een giste ren gepresenteerd onderzoek van iPing onder 778 mensen met een internetverbinding via adsl of kabel. Driekwart van de mensen met breedbandinternet vinden dat ze teveel betalen voor hun abonnement. Tweederde vindt de prijzen zelfs niet door de beugel kunnen. Ook over het bedrijf dat de in ternetverbinding aanbiedt, zijn de respondenten niet te spreken. Bijna alle onder- waagden zeggen dat de aan bieder niet aan relatieopbouw met klanten doet, 76 procent krijgt nooit of bijna nooit aan biedingen. Ongeveer 83 pro cent vindt nieuwe producten en diensten niet relevant. Over de helpdesk wordt ook niet positief geoordeeld. Vol gens 40 procent is de helpdesk slecht bereikbaar. Meer dan de helft vindt dat er geen daadwerkelijke oplossing wordt geboden en 38 procent is zelfs van mening dat de me dewerkers van de helpdesk geen verstand van zaken heb ben. Een kwart van de mensen heeft minstens één keer per maand een storing. Circa 60 procent zegt dat ze in het on gewisse blijven over de oor zaak daarvan. Ook het oplos sen van het probleem gaat te traag, vindt de helft van de on dervraagden. den haag/gpd - KPN trekt ten strijde tegen de grote kabelbe drijven om toegang te krijgen tot hun net. Met die toegang willen zij concurrerende televi sie- en radio-uitzendingen aan bieden. Dat heeft het telecom- bedrijf gisteren bekendge maakt. De grote kabelbedrijven zoals Casema, UPC en Essent heb ben van KPN een brief ontvan gen waarin een offerte wordt opgevraagd voor het huren van capaciteit op hun net. „Wij willen toegang tot hun net. We beginnen met de grote aanbieders, die in totaal ne gentig procent landelijke dek king hebben. Daarna volgen de kleinere aanbieders", aldus een KPN-woordvoerder. Het is de bedoeling van KPN om aantrekkelijke program mapakketten samen te stellen, zoals bijvoorbeeld voetbal wedstrijden. Dat kunnen uit zendingen zijn van de publie ke omroepen, maar ook van de commerciële zenders. „Daar maken we leuke pakket ten van die kunnen concurre ren met die van de kabelbe drijven) KPN wil binnen zes tot negen maanden toegang tot het net van de kabelbedrijven, die in hun eigen regio een monopo liepositie hebben. Door het verhuren van capaciteit ont staat concurrentie. Voordelen voor de klanten kunnen zijn: een lagere prijs en een aanbod dat beter op de klant is toege spitst. De komende tijd slaat KPN aan het onderhandelen met de kabelbedrijven, die verplicht zijn op het offerteverzoek in te gaan. ,,Als een onredelijke prijs wordt gevraagd, dan stappen wij naar de Opta, de toezichthouder voor de post en telecommunicatiebedrijven in Nederland. Vervolgens moet natuurlijk de techniek worden geregeld, maar we ho pen snel aan de slag te gaan) De aanval op de kabelbedrij ven had KPN al eerder ingezet met Digitenne: digitale televi sieprogramma's die zonder kabel worden verspreid. Ge bruikers kunnen met een klei ne antenne en een decodeer- box beelden en geluid ontvan gen. „Nu is het alleen nog in de Randstad mogelijk, maar we rollen dat steeds verder uit." Ook werkt KPN aan een verbe tering van adsl: internet via de telefoon. Daarmee kan KPN videofilms zenden die de klan ten opvragen. dongen/anp - Supermarkten ruilen mer ken steeds vaker in voor 'private labels' (huismerken). Sinds 2002 is het aanbod van huismerken met ongeveer 8 procent toegenomen. Het aanbod van de merken is juist met 3 procent gedaald. De prijzen slag in de supermarktwereld heeft dit pro ces verder versterkt. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd on derzoek van het bureau Information Re sources. Het bureau houdt de scannings- gegevens van het gros van de Nederlandse supermarkten bij. Met huismerken kun nen supermarkten zich onderscheiden van de concurrentie. Bovendien onttrekken ze zich daarmee aan de prijzenslag, omdat een prijsvergelijking maken veel moeilijker is. Volgens onderzoeker Ronald Laureijsen van Information Resources heeft het huis merk vooral de afgelopen zes maanden een flinke spurt gemaakt. „Gezien de ont wikkelingen in de markt denk ik dat het nog niet is afgelopen. Vooral Edah heeft bijgedragen aan de groei. Albert Heijn is van oudsher een bedrijf dat veel huismer ken voert." De supermarkten zijn de prijzenslag in ok tober vorig jaar begonnen. Marktleider Al- bert Heijn wilde verloren klanten terugha len en verlaagde daarom de prijzen van een dikke duizend artikelen. De rest volg de snel om het prijsverschil tussen de marktleider en zichzelf weer op het niveau van voor de prijsverlagingen te brengen. De prijzenslag draait vooral om merken. Die gaan in prijs omlaag omdat het de eni ge manier is waarop een winkel zich van een concurrent kan onderscheiden. Vol gens levensmiddelenexpert Jan Willem Grievink van Cap Gemini Ernst Young valt er met die merken niets meer te ver dienen. Aan private labels valt nog wat te verdie nen. Door de merken uit het schap te we ren worden de fabrikanten van levensmid delen gestraft." De ontwikkeling geldt niet voor alle merken. „De grote en sterke mer ken houden stand. Een supermarkt zet niet zomaar Coca-Cola buiten de deur." Marktleider Albert Heijn brak in maart met koffie van Kanis Gunnink, Van Nelle (be halve in de regio Rotterdam) en Euroshop per. Niet al zulke gevallen komen naar bui ten, waardoor niet duidelijk is wat er alle maal sneuvelt. Een andere ontwikkeling is dat supers hun formule aanpassen. Zo lanceerde Laurus (Super De Boer, Edah en Konmar) recen telijk een nieuwe variant van de formule Edah met veel minder grote merken en veel private labels. Volgens Grievink hebben de merkfabri kanten een deel van de problemen aan zichzelf te wijten. „Ze hanteren tijdens de onderhandelingen met supermarkten ver schillende prijzen voor hun producten. Zo krijgen de winkels sommige artikelen goedkoper als ze er een actie mee voeren. Door dit prijsbeleid weten de supermarkt ketens niet meer wat de echte prijs is en willen ze natuurlijk altijd het goedkoop ste." Verder moeten merkfabrikanten volgens Grievink zorgen dat het verschil in kwali teit tussen huismerken en grote namen verder groeit. „Het is een tegenstelling, want het betekent dat ze betere producten moeten leveren voor een lagere prijs." (advertentie) olie-export van Nigeria in gevaar. Het land is Afri ka's belangrijkste olieproducent. De regering heeft inmiddels beloofd de benzineprijzen weer te verla gen, maar de organisatoren van de stakingsactie hechten daar vooralsnog weinig waarde aan. Foto: AP/Saurabh Das peking/anp - Het Duits-Ameri kaanse autoconcern Daimler- Chrysler investeert de komende jaren ruim 1 miljard euro in China, de belangrijkste groei markt van dit moment. Het be drijf kondigde dat gisteren aan, aan de vooravond van de auto tentoonstelling die vandaag in Peking begint. Het bedrijf probeert met de in vestering zijn activiteiten in Azië te versterken, na teleurstel lende ervaringen met het Mit subishi Motors, waarin het een belang heeft van 37 procent. Eerder deze week maakte het Amerikaanse General Motors bekend ook fors uit te breiden in China. Het autoconcern heeft besloten zijn capaciteit in het Aziatische land te verdub belen en trekt daar 3 miljard dollar (2,5 miljard euro) voor uit. Volkswagen is op dit mo ment marktleider onder de bui tenlandse autoproducenten in China. Ook dat bedrijf breidt zijn productie uit. Het zal bo vendien nieuwe modellen in troduceren in een poging zijn positie te handhaven. De directie van Volkswagen verwacht dat de toename van de autoverkoop in China dit jaar een stuk lager zal uitvallen dan vorig jaar. Dat komt door dat de Chinese regering pro beert de sterke economische groei af te remmen. Volkswagen rekent voor dit jaar op hooguit 20 procent groei. nu 4,9% voor zakelijk krediet afsluiten per telefoon Bij de Postbank kunt u tot 15 juni aanstaande een zakelijk krediet afsluiten tegen de uiterst lage rente van 4,9%*. U hoeft alleen te bellen met de Postbank Kredietadviseurs. U krijgt direct te horen wat uw mogelijkheden zijn. Samen met de adviseur bepaalt u ook welk krediet het beste bij uw situatie past. Dat kan een krediet zijn van 5.000 of zelfs 400.000. Profiteer nu van dit unieke tarief. Bel tijdens kantooruren naar 0900 0508 (5 cent per minuut) of kijk op postbank.nl Bij 5 jaar vast. Dit aanbod is geldig tot 15 juni 2004, Dat is de kracht van de Postbank onderdeel van ING Ai)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21