Kamernood blijft D66 zorgen baren Nieuwe veren voor oude haan Wens Oranje succes REGIO Bewoners Leiden-Zuidwest-Noord: 'We snakken naar groen op loopafstand' en maak kans op leuke prijzen! Daders van bommelding bij CS gepakt tidse winkeluitstallingen [lemmering voor blinden Oranjekoorts de Leeuwenhoek mag neerzet ten. Bootsma voorziet vertra ging en problemen nu ook het Leidse SLS Wonen daarop aast en onlangs een plan presen teerde. Als SLS Wonen de cam pus bouwt, 'gaan de plannen in Oegstgeest zelfs helemaal niet door', aldus Bootsma. D66 heeft verder al tijden niets meer vernomen over de plan nen rond de Meelfabriek, waar SLS Wonen mede-eigenaar van is. Ook daar moeten kamers ko men, 145 in totaal. Datzelfde geldt voor de oude rechtenfa culteit in de Hugo de Groot straat. „Ik heb nog steeds geen ontwerp gezien", zegt Bootsma. Eigenaar SLS Wonen wil daar 200 studenten huisvesten. Over 'kleinere locaties' heeft de partij al een tijd 'weinig concreets ge hoord'. „Er lijkt nauwelijks wat te ge beuren", concludeert de politi cus. „Terwijl het probleem in tussen alleen maar groter is ge worden. Enig besef van urgen tie mag er toch wel zijn?" Hij erkent dat je niet meer 'moet vragen, maar doen'. „Het enige wat ik kan doen is de wethou ders aansporen. Ik kan niet zelf een paal de grond in slaan." I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad Goedemorgen Wat een krant. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) <€^.70 Postcode Plaats Ttelefoon Geboortedatum e-mail: Bank/giro* Handtekening: Uitsluitend bij Stuur deac bon op in oen ongefrankeerdc a rnvolop. naar Leidsch Dagblad. T a v Afdeling Iraerasrrvior Antwoord- a nummer 127 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 06001711 (gratia) ot «urf naar www leidachdagbtad nl (Den- nan- I bieding la geldig tot 31 december 2004l U-ldach Dagblad gaat aorgvuldlg om met persoongegevens In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Ift Dagblad SMS Krant (gevolgd door een spatie) en jou originele aanmoedigingstekst naar 4999 (€0,55 per bericht) De eerste 225 inzendingen worden geplaatst op de Oranje «nmoedigingspagina. n de krant van 15 juni. tlle inzendingen dingen nee naar leuke prijzen. "naars krijgen schriftelijk bericht' fiidsch Dagblad 'oor de wedstrijd tegen Duitsland LEIDEN door Floor Ligtvoet leiden - Een mooi ruim park in het midden van Leiden-Zuidwest, het liefst met een paviljoen, een grand café en een bibliotheek. Het is één van de wensen op het lijstje van de bewoners uit de wijken Haagweg- kwartier en Boshuizen. Over de aan wezigheid van andere voorzieningen zoals winkels, zwembaden en dokter spraktijken zijn de meesten zeer te vreden, vertelden de wijkbewoners gisteravond aan wethouder Hille brand tijdens een bijeenkomst over het wijkontwikkelingsplan Zuidwest. Maar de wijkbewoners snakken naar meer natuurschoon. Het Park Hooghkamer aan de Voorschoterweg mag dan prachtig zijn, vooral dé in woners van het Haagwegkwartier hebben behoefte aan 'een groene omgeving op loopafstand'. Net als bewoners uit de Fortuinwijk en de Gasthuiswijk tijdens een eerde re bijeenkomst aankaartten, ergeren ook deze bewoners zich ook aan de gevaarlijke verkeerssituaties in Lei den-Zuidwest. De slecht afgestelde stoplichten op de Churchilllaan leid den gisteravond meerdere malen tot gemopper en gemor. 'Levensgevaar lijk' noemden de Leidenaars even eens de situatie voor fietsers aan de Haagweg en Noordeinde. Hillebrands idee om een fietstunnel onder het spoor tussen het Haagwegkwartier en de Rijn en Schiekade aan te leggen en zo de directe verbinding met de bin nenstad te verbeteren, werd buiten gewoon enthousiast ontvangen. „Maar we moeten zeker ook wat aan de verkeersveiligheid op de Haagweg doen", gaf de wethouder toe. Naast veiligere fietsstroken kan de wijk ook een betere doorstroming van het autoverkeer gebruiken. „Gooi de Telderskade weer open", werd als suggestie aangedragen. Dat een deel van het Haagwegkwartier voor hen alleen via de Vijf Meilaan te bereiken is, stuit de bewoners tegen de borst. Ook baart de slechte busvoorzienin gen sommigen zorgen. „De bussen komen niet alleen standaard te laat, maar er staan ook nog eens geen bankjes op straat, zodat je niet fat soenlijk kunt wachten." Dat de twee wijken in de toekomst in grote mate zullen vergrijzen, houdt de wijkbewoners niet bezig. Hun al lochtone medewijkbewoners des te meer. Het valt de meerderheid van de aanwezigen zwaar deze groep aan te spreken op hun plicht de wijk netjes te houden. „Ze hebben een andere cultuur en gewoonten. Ze zijn schichtig en ik kan niet met ze pra ten", verklaarde C. Janse. „Zij spre ken geen Nederlands en ik spreek hun talen niet." De man op leeftijd woont in een portiekflat aan de Bos- huizerkade. „In mijn portiek wonen zes nationaliteiten door elkaar. Dat is gewoon te veel." Bij meerdere wijk bewoners zit de taal- en communica tieproblemen met hun buren hoog. Ze riepen daarom om een betere spreiding van allochtonen over de wijk. „Het is me opgevallen dat de verhouding allochtonen en autochto nen vanavond veel ter sprake is geko men", concludeerde Hillebrand tot slot. Het is daarom juist extra van be lang dat de gemeente ook de alloch tonen bij het wijkontwikkelingsplan betrekt, denkt hij. „Het is lastig, maar ik zal extra mijn best doen en kijken hoe we ze toch kunnen bereiken. Apollolaan mst een ievaarsnest Kinderopvang gstgeest uit éde school i/Fc HBRMBi ~K>ve Brothers Ht deuren 1- Café The Groove Bro- n de Morsstraat 35 rorige week zijn deuren n sluiten. De gemeente Idaartoe besloten omdat •naar niet over de ver- fc drank- en horecaver- jng bleek te beschikken, "past was er regelmatig fevan geluidsoverlast lm het café. iciale euro's ningskinderen' - Zes Leidse baby's krij- andaag een speciie set iiunten. De euro's zijn een k van Prins Willem- fcder en Prinses Maxima file Nederlandse kinderen |7 december 2003, de ge- g van Prinses Cathari- balia, geboren zijn. De set izoek van het koninklij- ir door de Koninklijke Ne- iidse Munt ontwikkeld en et uit een complete euro- ■2003 en een speciaal ont- n zilveren penning met Ivoorzijde het familiewa- n de jonge prinses en op literzijde haar beeltenis. In ■krijgen 442 kinderen in md de speciale herden- fcet. (advertentie) JE STELLING! et Wilhelmus is niet van de koningin, lar van het volk. |Geef uw mening idschdagblad.nl Koster Arnold Vroomans is blij met de opnieuw vergulde haan op de torenspits van de Hooglandse kerk. „Hij is mooier dan ooit." Foto: Taco van der Eb leiden - De haan op de torenspits van de Hooglandse kerk is terug van wegge weest. Half maart werd hij tijdens de restauratie van het kerkdak verwijderd. Nu glimt hij weer trots in de zon. „Hij is mooier dan ooit", merkt koster Arnold Vroomans op. De haan heeft een nieu we verenpak gekregen: „De goudverf, aangebracht toen de kerk er financieel slecht voor stond, is vervangen door bladgoud." Naar oud gebruik is eveneens een zilve ren munt, een oude rijksdaalder, op het topje van de kerktoren geplaatst. „Vroe ger werd de zilveren munt als draaipunt voor de haan gebruikt", legt Vroomans uit. „Maar die is inmiddels allang ver vangen door een roestvrij stalen kogel, zodat de haan makkelijker met de wind kan meedraaien." Het plaatsen van de munt is sindsdien als traditie bewaard gebleven. Het vergulden van de kerkhaan maakt deel uit van de restauratiewerkzaamhe den aan de Hooglandse kerk. De door geroeste leihaakjes, waarmee de leiste nen dakpannen van de kerk zijn vastge maakt, moeten worden vervangen door roestvrijstalen exemplaren. Naar verwachting zal de restauratie in september van dit jaar worden afge rond. door Robbert Minkhorst leiden - Van de plannen om in korte tijd 1.500 extra studenten kamers in Leiden en omgeving te verhuren komt weinig tot niets terecht. Dat vindt coalitiepartij D66. De partij uit haar veront rusting in een reeks schriftelijke vragen. D66-raadslid Peter Bootsma vindt dat de verantwoordelijke wethouders Ron Hillebrand en Hans Buijing - beiden PvdA - onvoldoende beseffen hoe ur gent de problemen bij de huis vesting van studenten zijn. De kamernood is al hoog, en voor aanstaand studiejaar heeft zich bij universiteit een recordaantal mensen ingeschreven. „Die zullen toch ook ergens allemaal moeten wonen", zegt Bootsma. Speciaal om de kamernood te lijf te gaan richtten de gemeen te, de universiteit, Duwo en SLS Wonen ruim anderhalf jaar ge leden de Taskforce Studenten huisvesting op. Na een jaar zoe ken hakten de twee wethouders de knoop door. Zij presenteer den een aantal locaties in Lei den, maar ook een (tijdelijk) studentendorp in Oegstgeest met 800 kamers. De Delftse studentenhuisvester Duwo zou daar in augustus van dit jaar de eerste 'units' opleve ren. D66 heeft begrepen dat er een vertraging is van twee maanden. En al zou dat achter af niet het geval blijken, maakt Bootsma duidelijk, Duwo bouwt die kamers alleen maar tot de corporatie een campus in leiden - De daders van de valse bommelding op het centraal station in Leiden, ruim twee maanden gele den, zijn gepakt. Ze zullen zich binnenkort voor de rechtbank voor hun da den moeten verantwoor den. Deze week hielden rechercheurs van de het politiedistrict Leiden - Voorschoten vier man nen, drie Leidenaars en een Voorhouter, aan. Op 25 maart kreeg de po litie rond 22.15 uur de melding dat er een bom zou liggen in één van de kluisjes op het Leidse sta tion. Direct werd uit voor zorg het hele station ge- evacueerd en alle trein verkeer stilgelegd. Nadat de politie inderdaad een verdacht pakketje vond, schakelde zij de Explosie ven Opruimingsdienst in. Door de hele operatie was het station enkele uren niet te gebruiken waar door honderden reizigers enorme vertragingen op liepen. Het verdachte palcketje bleek uiteindelijk te zijn gevuld met oude fietsonderdelen. Door het gebruik van stroomdraad- jes leek het echter zeer echt. Na ruim twee maanden van onderzoek heeft de politie nu drie Leidenaars, één van 17 en twee van 20 jaar oud en een 22-jarige Voorhouter aangehou den. Ze hebben inmiddels bekend. De recherche is het viertal op het spoor gekomen na diverse ge tuigenverklaringen en stemlierkenning op een bandje dat van de valse melding is gemaakt. lijn. Dat is dus uh vierhonderd meter! We gaan ook nog 150 ballonnen ophangen, maar daar wachten we nog even mee. An ders zijn ze leeg voordat het EK is begon nen." De twee voetbalfans hopen over een jaar of tien zelf in het Nederlands elftal te spelen. En helemaal ondenkbaar is dat niet. „Ik heb al twee keer mee mogen trainen met Oranje onder 15 jaar", zegt Harry trots. Maar voor dat het zover is, volgen de jongens hun hel den enthousiast vanaf de 'zijlijn'. Ondanks de moeizame voorbereiding van het Neder landse elftal, zien ze het EK dan ook met veel vertrouwen tegemoet. Sterker, ze we ten het zeker: „Wij worden Europees kampi oen." Foto: Taco van der Eb Bijna 90 procent van de luitstallingen op de Bree- en Haarlemmerstraat vol- niet aan de regels: de uit- igen en mupi's belemme- le doorgang van blinden en zienden, blokkeren gelei- )ken en klanktegels en vaak te ver verwijderd van 'el. ?ns het convenant dat de ■nte in 1995 met de Leid- ;eliersverenigingen en de iwerkende Ondernemers- liging Leiden (SOL) afsloot, een uitstalling vanaf de elgevel hooguit 60 centi- r diep zijn. Verder moet de k voor slechtzienden altijd lijn van obstakels. Daar uit moet minimaal 2 meter 39<rde stoep gereserveerd blij- voor vrije doorgang van ita [angers. Deze regels wor den op de Breestraat en de Haarlemmerstraat in negen van de tien gevallen met voeten ge treden. Het college van burgemeester en wethouders erkent het pro bleem, zo schrijft het in een antwoord op schriftelijke vra gen van de Christen Unie. Die partij dringt aan op 'stringente re handhaving' van de regels. Het college geeft toe dat de ge meente alleen direct na de in voering van het beleid in 1995 gericht heeft opgetreden. Om dat er aanvankelijk maar weinig overtredingen waren, is beslo ten verder alleen bij klachten actie te ondernemen. Het college gaat nu onderzoe ken in hoeverre beleid moet worden aangepast en het huidi ge beleid strenger moet worden uitgevoerd. leiden - Dat in de Fruitbuurt (tussen Lam menschans- en Zoeterwoudseweg) veel voetbalfans wonen, blijkt wel uit de oranje versieringen die door de hele wijk hangen. In de Kersenstraat, Druivenstraat en aan de Veilingkade wapperen de oranje vlaggetjes vrolijk in de wind, in afwachting van de af trap van het EK. De bewoners van de Me loenstraat waren er helemaal vroeg bij. De vlaggenlijnen, feestverlichtingen en andere oranje versieringen hangen daar al ruim een maand. „Mochten ze er snel uitvliegen, dan hebben we er toch plezier van gehad!", grapt Wendy Witteveen (geheel links op de foto) van nummer 23. „Veel mensen dachten dat het voor het darten was. Dat was toen op tv en Van Barneveld won." In haar straatje hebben veel huizen een me terslange oranje feestverlichting, ,,'s Avonds ziet het er heel gezellig uit, met al die licht jes. We gaan het trouwens nog verder ver sieren hoor. Ik ben al begonnen met het In pakken van Jordy." Dat is haar zoontje van bijna vier. „Hij heeft zijn arm gebroken in het speeltuintje en ik heb hem oranje gips aangepraat." Tom Heemskerk (11) en Harry Pen (14) wonen aan de Zoeterwoudseweg. De twee jongens hebben hun hele zakgeld gebruikt om hun straat een beetje op te vrolijken voor het EK. „Gelukkig kregen we nog 10 euro van een aardige meneer", aldus Tom. „Daardoor konden we wat meer kopen. Er hangen nu twintig pakjes van twintig meter vlaggen- (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1